Het gevaar van de vette snack Doven ontmoeten elkaar in eigen Zeeuws centrum Ik wil niet over 't graf heen regeren Slechte markt dwingt Eurogas tot inkrimpen Studie naar locaties voor fiets-voetveer zeeland woensdag 17 maart 1999 21 Getuige Suriname wil vrije aftocht Behoefte per regio bepaalt verdeling geld wachtlijsten zorg LLM, door Jacques Cats MIDDELBURG - Een ge tuige uit Suriname is al leen tegen een schriftelij ke vrijgeleide bereid te komen getuigen in een voor de rechtbank in Mid delburg dienende cocaï- nesmokkelzaak. Dat heeft advocaat P. II. Doedens aan justitie laten weten. De rechtbank in Middel burg besloot op 18 februa ri de strafzaak tot 12 april aan te houden om het ho ren van de getuige moge lijk te maken. De man zou belangwek kende informatie kunnen verschaffen over cocaïne transporten van Surina me naar Vlissingen. Bij de behandeling van de zaak tegen vijf verdachten uit Amsterdam en Hoorn ont stond op 18 februari dis cussie over de invoer van verschillende partijen drugs met hetzelfde schip Jarikaba. De getuige zou kunnen vertellen dat met medeweten van de douane in Vlissingen een partij van 1000 kg cocaïne is doorgelaten en dientenge volge op de vrije markt is gekomen. Tot op heden is het de Middelburgse rechter commissaris niet gelukt het door de rechtbank ge laste horen van de Suri naamse getuige te regelen. Rechtshulpverzoeken aan de Surinaamse autoritei ten worden reeds in Ne derland tegengehouden. Ook is de mogelijkheid bekeken de getuige in een derde land te horen of de man naar Nederland te la ten komen. De getuige blijkt daar vol gens Doedens nu toe be reid te zijn. Hij wil alleen een schriftelijke garantie hebben dat als hij op 12 april op de zitting ver schijnt, niet zal worden gearresteerd en met de eerst volgende lijnvlucht als vrij man Nederland zal kunnen verlaten. door Arjan van Westen MIDDELBURG - De Zeeuwse Stichting Welzijn Doven (Z SWD) heeft in Middelburg een doven-ontmoetingscentrum in gebruik genomen. Doven kun nen er al sinds november terecht voor informatie. Bovendien verzorgt de ZSWD er tal van ontspanningsactiviteiten. In april is de officiële opening. Het centrum is gevestigd in een leegstaand schoollokaal in de Middelburgse wijk Dau- wendaele. De ZSWD is in 1987 opgericht, maar een vast onder komen had ze niet. 'Hoera! Het is ons gelukt. Na jaren zoeken hebben we eindelijk ons doven- ontmoetingscentrum', luidt de tekst op de uitnodiging voor de opening. Symposium S. Meulmeester is secretaris van de ZSWD.Het balletje begon eigenlijk pas te rollen na het symposium 'De vierde taal'. In 1997 hield de ZSDW dat in sa menwerking met de provincie Zeeland. Daarna kwam er al gauw geld van de overheid voor een centrum. En met steun van het Juliana Fonds en het Revali datie Fonds kon het project worden uitgevoerd." In Zeeland zijn naar schatting ongeveer honderd doven. Een aantal Zeeuwse gemeenten zag er gezien dit relatief lage aantal niets in om het centrum van de ZSWD te financieren. Boven dien kon maar één plaats in Zee land het centrum krijgen en de gemeenten hadden er geen trek in om over de grenzen heen te betalen. Flauw, noemt Meul meester het. Vooral Terneuzen heeft het bij haar verbruid: geen geld en nauwelijks begrip kreeg de ZSWD van deze gemeente. Schaamte De vereniging heeft 23 leden. Dat is niet veel, de naamsbe kendheid kan beter. Door de be huizing in Middelburg en de da gelijkse bezetting daarvan zal het ledenaantal waarschijnlijk groeien. Er blijkt met name on der de oudere doven nogal wat schaamte te zijn. Meulmeester herinnert zich een vrouw uit Vlissingen, die was overvallen. Haar belagers wisten van haar kwetsbaarheid. „Ze deed uit eindelijk geen aangifte bij de politie. Ze was bang om niet te worden begrepen." De ZSWD wil ook de positie van de doven op de arbeidsmarkt verbeteren. „Werkgevers den ken vaak dat als iemand niet goed kan praten, het in het hoofd ook niet goed zit. Nou, we zijn echt wel bij de pinken stelt ze verontwaardigd. „Vol gens een GGD-arts mocht ik vanwege mijn handicap niet werken. Mijn werkgever pikte dat niet en zocht aangepaste ar beid. Meulmeester kwam op de administratie terecht. Haar handicap bleek ook voordelen te hebben. „Ik kan enorm ge concentreerd werken. Toen ik bij deze werkgever vertrok moesten vier anderen mijn werk overnemen." Communiceren met horenden is voor doven van groot belang. Zeker in een maatschappij waar het vergaren van informatie zo'n voorname rol speelt. De tekstelefoon is voor de doven dan ook een prachtuitvïnding. Maar het apparaat is duur en weinig instanties en bedrijven hebben er één staan. Meulmees ter somt nog enige adviezen voorde horenden op wanneer zij praten met een dove. Kijk de ge sprekspartner recht aan en ge bruik veel gebaren. En de siga ret uit de mond, want die maakt het liplezen volkomen onmoge lijk. En mannen met snorren over de lippen zouden deze haargroei moeten verwijderen. Ondertitels In een hoek van het lokaal ligt een aantal spelletjes. De doven komen dus niet alleen voor ge wichtige zaken naar het cen trum. En video wordt er geke ken, elke maand komt er een videotijdschrift voor doven uit. De keuze van de onderwerpen is divers: van een doventolk die de teksten van de Spice Girls in ge barentaal omzet tot de discussie over de ondertiteling van tv- programma's. Commerciële en regionale omroepen hebben daar geen geld voor over. On langs werd bekend dat SBS6 de teksten onder de programma's gaat zetten. Het persbericht pronkt op het prikbord van de ZSWD. door Ben Jansen Dat was schrikken aan de ontbijttafel, juist tijdens het verorberen van een extra dik met jain besmeerde boterham. 'Zeeuwse jeugd is te zwaar' kopte de krant op de voorpagina en wie de moeite nam om verder te lezen, begreep dat overgewicht ook in andere leeftijdscate gorieën voorkomt. Vier op de tien vol wassen Nederlanders is te zwaar; 8 pro cent van de bevolking kampt zelfs met een ernstige mate van overgewicht. Tja, dan smaakt een beschuitje met hagelslag ineens een stuk minder. Toch is dat beschuitje niet de boosdoener. Mits het een onderdeel vormt van het ontbijt en de laag hagelslag niet te dik is. Neen, het gevaar schuilt in frikandellen (al dan niet speciaal), sito-sticks, beren klauwen, patatjes oorlog, frites met meer vredelievende sausen en andere lekker nijen uit gelegenheden met namen als ca fetaria 't Karrewiel, Frituur Frits en Snackbar Sabine. En niet te vergeten chips, pinda's, marsen, gevulde koeken, chocoprinsen en andere versnaperingen die gaame als tussendoortje worden ge nuttigd. Al die snacks en zoetigheden vormen voor steeds meer Nederlanders een vast bestanddeel van het dagelijkse voedingspatroon. De echte liefhebber gaat zich zodanig aan de smulrol te bui ten dat de gezonde maaltijd erdoor in het gedrang komt. Zeeolifanten Ook zonder de cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek deze week heeft verspreid over het toenemende ge wicht van de bevolking, is wel duidelijk dat de verhouding tussen lengte en ge wicht bij veel Nederlanders in de rich ting van het laatste begint op te schuiven. Zomerse stranden bieden vaak een aan blik alsof er een kudde zeeolifanten of andere van indrukwekkende vetlagen voorziene zeezoogdieren is neergestre ken. Onder op de televisie in beeld ge bracht publiek gaan opmerkelijk veel dikke buiken en dubbele kinnen schuil. Vaak moet de weegschaal de deur uit om dat die toch maar onbetrouwbare resul taten laat aflezen. Veelvuldig is ook het geklaag in kledingzaken dat fabrikanten de neiging vertonen hun maten steeds kleiner te laten vallen. Het mag duidelijk zijn: te veel en te vaak calorierijk eten is slecht voor de gezond heid. Toch goed om er nog even een arts over te horen. „Overgewicht vergroot de kans op hart- en vaatziekten", zegt di recteur Victor Slenter van de GGD in Zeeland. „Bovendien kunnen knieën en heupen van mensen die te zwaar zijn overmatig slijten, gewoon vanwege het feit dat ze een te hoog gewicht moeten torsen. Het kraakbeen, dat als smeer middel van zo'n gewricht dient, kan dat niet hebben." Bij de GGD bestaat een vrij goed beeld Een snackbar in de buurt van werk of school verleidt velen tot de aankoop van een patatje met mayonaise en saus. foto Lex de Meester van het gewicht van het schoolgaande deel der Zeeuwen. De jeugdartsen zien de Zeeuwse kinderen enkele keren gedu rende hun schoolloopbaan. Dat zijn de momenten waarop kan worden vastge steld of er iets mis is met het evenwicht tussen lengte en gewicht. „Wanneer er sprake is van extreem overgewicht bij een kind, waarvan de oorzaak kennelijk moet worden gezocht in verkeerde eetge woonten, volgt een gesprek met de ouders", vertelt Renée Poelman, functio naris gezondheidsvoorlichting en -op- voeding van de GGD. „En dan houden we daarna ook wel in de gaten of er ver beteringen optreden." Met behulp van het zogenaamde school- gezondheidsbeleid probeert de GGD schoolkinderen ook te doordringen van het belang van gezonde voeding en beoe fening van sport. Poelwijk: „Het is eigen lijk zo simpel: drie maaltijden per dag. lijk dat kinderen trakteren op hun ver jaardag. Poelman: „Datje dan beter geen snoep kunt uitdelen, is iets dan inmid dels wel is doorgedrongen. Want dat is slecht voor tanden en kiezen. Daar komt nu vaak het zakje chips voor in de plaats. Daar zit vet in dat veel kinderen beter niet kunnen gebruiken." Opmerkelijk De gegevens die de jeugdartsen en hun assistenten verzamelen, maken het de GGD ook mogelijk op het gebied van het gewicht van de leerlingen vergelijkingen te maken tussen scholen. Dat levert soms opmerkelijke verschillen op, vertelt Slenter. Nee, naar de oorzaak daarvan heeft de GGD geen onderzoek gedaan. Niet uit te sluiten valt evenwel dat de na bijheid van frituurpaleis De Lekkere Trek of cafetaria De Sportvriend daarbij een rol speelt. vooral het ontbijt niet overslaan en niet te veel tussendoor snoepen. Daar hebben we informatiemateriaal voor en leskis- Overgewicht ten. Het valt op dat kinderen in de boven bouw van de basisschool duidelijk belangstelling hebben voor gezonde voe ding." Op de basisschool is het gebruike- door Arjan van Westen MIDDELBURG - De 1,3 mil joen gulden voor bestrijding van de wachtlijsten voor ver- zorgingsghuizen wordt naar be hoefte van een regio besteed. De provincie houdt daarbij reke ning met de wensen van de Zeeuwse Vereniging voor Oude renzorg (ZVO). Die vindt dat als er een koppeling komt tussen de budgetten voor bouw en zorg er van een evenredige verdeling geen sprake kan zijn. De provincie erkent dit pro bleem, maar heeft weinig moge lijkheden om toekomstige wet geving hierover te veranderen. Om niet onnodig te vertragen is besloten extra middelen in te zetten. Bij de besteding van de 1,3 miljoen gulden, die de pro vincie onlangs van staatsseere-' taris M. Vliegenthart (O uderenzorg) kreeg, wordt nog gebruik gemaakt van twee mo dellen Model één houdt rekening met de regionale prioriteiten zoals nieuwbouw en renovatie. Wal cheren en Tholen krijgen op grond daarvan respectievelijk één ton en een halve tot hun be schikking. In het verleden is hier meer in zorg geïnvesteerd, Wachtlijsten spelen op deze ei landen dan ook een geringe rol. In het tweede model wordt reke ning gehouden met het aantal 75-plussers in een regio. Zeeuws-Vlaanderen krijgt er nu vier ton bijHier is de wachtlij s- ten-problematiek dan ook het grootst. Schouwen-Duiveland en de Bevelanden kunnen met respectievelijk honderdtwin tigduizend en driehonderd twintigduizend gulden de wachtlijsten te lijf gaan. Door deze constructie blijft er bijna drie ton over. Alle regio's hadden minder gekregen als ze door middel van een ander mo del waren begroot. Met twee ton is dit verschil voor Zeeuws- Vlaanderen het grootst. Na overleg met de regio's wordt het restant verdeeld. De ZVO wenst dat in de toe komst apart gekeken blijft wor den naar financiering van zowel 'zorg als stenen'. De provincie is gevoelig voor de wensen van de sector, ook al omdat tal van be zwaar- en beroepsprocedures de uitvoering van projecten zeer kan vertragen. door Ben Jansen VLISSINGEN - De provincie Zeeland laat onderzoeken wel ke plekken in Vlissingen en Breskens het geschiktst zijn voor het afmeren van het toe komstige fiets-voetveer tussen beide plaatsen. Daarbij zal ook worden bekeken of de fuiken en remmingwerken van de huidige veerdienst Vlissingen-Breskens daarvoor kunnen worden ge bruikt. In Breskens komen de bestaan de veerhaven en het westelijke gedeelte van de handelshaven in aanmerking om het fiets-voet veer af te meren en te laden en te lossen. De veerhaven heeft als nadeel dat er aanzienlijk bag- gerwerk moet worden uitge voerd om de haven op diepte te houdenHet voordeel i s da t er i n het water en aan de wal een zee van ruimte beschikbaar is. Wanneer de keus op de handels haven valt, betekent dit dat het baggerwerk achterwege kan blijven. Daar staat tegenover dat deze haven ook andere ge bruikers heeft en dat de ruimte om te manoeuvreren in het wa ter gering is. Dat laatste geldt ook voor de aanleginrichting en het parkeren. Aan de andere kant. van de Wes- terschelde moet het fiets-voet veer in elk geval in de buitenha ven aanmeren, in de directe nabijheid van het NS-station. Daar is ook parkeerruimte. Het bedrijf Tebodin krijgt van het dagelijks provinciebestuur opdracht de mogelijkheden en onmogelijkheden van nieuwe locaties en reconstructie van de bestaande fuiken en remmings- werken te onderzoeken. De op dracht gaat naar dit bedrijf om dat het de situatie in Vlissingen en Breskens terdege kent. Het fiets-voetveer moet varen wanneer de bestaande veer- dienst na de opening van de Westerscheldetunnel wordt op geheven. door Richard Hoving MIDDELBURG - Hij heeft vertrouwen in zijn opvolger. D66-fractievoorzitter Alex Dij kwel (62) neemt met een ge rust hart afscheid van de Zeeuwse politiek. Veertien jaar lang was hij lid van Pro vinciale Staten, met dank aan een paar onbetrouwbare ge meentebestuurders. Midden jaren zeventig, het ge zin Dijkwel woont aan de Seis- singel aan de rand van de Middelburgse binnenstad. De gemeenteraad belooft de straat 'verkeersluw' te maken. De toezegging wordt niet hard gemaakt. Dijkwel: „Dat was voor mij het moment om lid te worden van D66. Het niet na komen van afspraken, deze manier van politiek bedrijven moest worden veranderd. Dijkwel is nog adjunct-direc teur van een scholengemeen schap als hij na een aantal ja ren partij werk in 1985 in de Staten van Zeeland komt. Hij vult een opengevallen plaats in de driemansfractie op. Een half jaar later wordt hij ge vraagd fractievoorzitter te worden. Boeiend Na de verkiezingen van 1987 maakte Dijkwel zijn eerste volledige termijn in Provincia le Staten mee. ,,Een boeiende tijd. Het ging nog ergens over. Het beleid was niet voor lange tijd vastgelegd in allerlei no ta's. Statenvergaderingen wa ren levendig en duurden niet zelden tot laat in de avond. Statenleden uit Zeeuws- Vlaanderen moesten vroegtij dig weg om de laatste boot nog te halen." Een daverende verkiezings overwinning levert D66 een plaats in het college van Gede puteerde Staten op. Dijkwel wordt belast met zorg, welzijn, voorlichting, onderwijs en be stuurlijke organisatie. Het is de tijd na de belastingaffaire, waarin ontoelaatbare zaken rond het declaratiegedrag van gedeputeerden aan het licht kwamen. De deuren van de achterkamertjes gingen open. „Openheid stond hoog in het vaandel", aldus Dijkwel. Bejaardenoorden Zijn jaren als gedeputeei'de verliepen niet zonder rumoer. SGP-lijsttrekker W. Kolijn herinnerde er in de campagne voor de jongste Statenverkie zingen op scherpe toon aan. „D 66 haalde een keer zes zetels D66'er Alex Dijkwel: „Onze rol is beperkt gebleven tot het aan dragen van ideeën, waar anderen vervolgens goede sier mee gin gen maken." Twaalf Zeeuwen keren niet terug in Provinciale Staten. Op dinsdag 30 maart zwaaien de blijvers hen uit in een extra vergadering. De PZC vraagt een aantal van de vertrekken de Statenleden naar hun ervaringen in het provinciaal be stuur en naar de reden van hun vertrek. Vandaag deel 2 met D66'er A J. Dijkwel, factievoorzitter en oud-gedeputeer de. „Het is een hard vak." en mocht meteen aanschuiven. Kort, maar voldoende om veel schade aan te richten." Dijk wel sloot zes bejaardenoorden en stelde orde op zaken bij de stichting Rusthuizen der Ge reformeerde Gemeenten in Zeeland. De rusthuizenaffaire zadelde de provincie onlangs met een schadeclaim van 1,4 miljoen gulden op. Van de slui ting van de bejaardenoorden heeft Dijkwel 'beslist geen spijt'. „Als ik het over moest doen zou ik er nog een meer hebben gesloten." Dat hij tot op de vandaag door het leven gaat als de gedeputeerde 'die de oudjes op straat zette', steekt wel. „Het sluiten van de tehuizen is maar de helft van het verhaal. Vergeten wordt dat er een groot aantal woonzorgcom plexen voor in de plaats is ge komen." Hard vak Het sluiten van de bejaarden oorden \yas collegebeleid. In de aanloop naar de Statenver kiezingen van 1995 nam met name het CDA afstand van dit beleid. De D66-lijstrekker werd afgebrand tijdens de campagne. „Het is een hard vak", zegt hij terugkijkend. Het greep zijn vrouw meer aan. „De emoties liepen zo hoog op dat zij heeft geweigerd aan te zitten tijdens het afscheidsdi ner dat voor de vertrekkende collegeleden werd gehouden." De afgelopen vier jaar trad Dijkwel weer op als fractie voorzitter van D66. Over het optreden van het dagelijks provinciebestuur is hij niet on tevreden. „WD, PvdA en CDA hebben de provincie goed be stuurd. Het enige waar het aan ontbroken heeft is creativiteit en oiiginaliteit." Als opposi tiepartij heeft D66 niet veel potten kunnen breken, erkent Dijkwel. „Onze rol is beperkt gebleven tot het aandragen van ideeën, waar anderen ver volgens goede sier mee gingen maken." Volgens Dijkwel is dit niet de schuld van D66. „Wat moet je als driemansfractie? Het colle ge gaat zijn goddelijke gang, daar heb je mee van doen." Na veertien jaar in de provin ciale politiek vindt de 62-jari- ge Dijkwel het mooi geweest. ..Ik heb alles gezien en ge daan. "Een paar weken voor de verkiezingen nam hij zich voor zich een jaar lang buiten de po litiek in Zeeland te houden. De verkiezingsuitslag, D66 ging terug van drie naar één zetel, heeft hem doen terugkomen op dit besluit. Hij blijft beschik baar om René Bastiaanse, de enige D66-vertegenwoordiger in de Staten van Zeeland, met raad en daad ter zijde te staan. „Niet omdat ik geen vertrou wen in hem hebmaar voor één persoon, die ook nog eens nieuw is in de Staten, is het al lemaal wel erg veel. Valt het afscheid van de pro vinciale politiek dan toch zwaar? „Nee hoor, mijn advie zen geef ik alleen als daarom wordt gevraagd. Ik ga mij niet opdringen en over mijn graf heen regeren. Het is mooi ge weest." door Maurits Sep NIEUWDORP - „We konden zo niet langer doorgaan. De markt voor de overslag van gas zakt al vijf jaar lang steeds verder weg. Nu is het pijnpunt aangebro ken." Zo verklaart adjunct-di recteur A Eggink van Chemgas het voorgenomen ontslag van tien van de dertig werknemers bij Eurogas Terminals in Nieuwdorp. Over uiterlijk een week krijgt het personeel te ho ren wie zijn baan verliest en per wanneer. Het moederbedrijf van Eurogas, Chemgas in Rotterdam, houdt zich bezig met het vervoer van gas (lpg) via binnen- en buiten vaart en zeevaart (in het Verre Oosten). De overslag van over zee aangevoerd gas gebeurt door Eurogas Terminals in Nieuwdorp. „Maar die markt kalft al vijf jaar af", stelt Eg gink. „Steeds meer lpg wordt door raffinaderijen op het land gemaakt en van daaruit ge transporteerd. Daarom moeten we nu wel ingrijpen." J. Keiler van vakbond De Unie maakt zich ernstige zorgen over het aantal banen dat wordt ge schrapt. ..De terminalmanager heeft altijd gesteld dat een mini mum van dertig werknemers noodzakelijk is. Dus hoe men met twintig mensen denkt toe te kunnen, is mij een raadsel." Vol gens Eggink kan dat omdat de klanten steeds minder diensten afnemen, een gevolg van de ver slechterende markt. „Wij zullen straks nauwkeuriger zijn in het verstrekken van diensten." Chemgas is druk bezig met het uitwerken van de reorganisatie plannen. Begin volgende week worden personeel en bonden over de details ingelicht. Overi gens ontkent Eggink dat de bon den maandag bewust door de directie zijn gepasseerd bij het bekendmaken van de reorgani satie. „Wij hebben als directie een verantwoordelijkheid te genover het personeel. Wij lich ten de mensen zelf in over goede, en over slechte ontwikkelingen. Dat hebben we ook gedaan. Pas daarna hebben we de bonden gebeld. De vertegenwoordigers waren op dat moment evenwel niet bereikbaar Hoewel het nieuws van de in krimping het personeel maan dag overviel, is iedereen dins dag gewoon aan het werk gegaan, zegt Keiler. „Natuurlijk heerst er grote verslagenheid. Men wacht af wat de besprekin gen tussen de bonden en de di rectie opleveren." (Advertentie) VeVs geperst sinaasappelsap Uit de sappigste sinaasappels van de nieuwe oogst. In het koelvak op onze groenteafdeling. Literfles van 4.99 voor KQnMar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 21