ROVIHCIALE ZEEUWSE COURAN Flora eist twaalfde leven Ellewoutsdijk is munitie gestort Ook bij BS President Kroatië zou stervende of al overleden zijn 4 WEKEN Wall Street jubelt kort na doorbreken magische grens Kamikazes van het peloton Sttintiatuin Grote onbekenden in Zeeland Toekomst voor de hoogaars VOOR 16,00 JA, ik wil: Servië klaar voor oorlog met NAVO ON-LINE RESERVEREN? Zaterdag 20 maart Duitsland wil snel opvolger voor Santer Bij 33 bezoekers van bloemenexpo veteranenziekte vastgesteld 10° Z 3 Bewolkt Meest bewolkt, maar overwegend droog. Maximumtemperaturen rond 10 graden bij weinig wind. 242e jaargang no. 64 woensdag 17 maart 1999 losse nummers 1,80 PAGINA 11 T/M 16 De Zeeuwse welzijnsorganisatie Scoop heeft een onderzoek naar de positie van allochtonen moeten staken. Reden: ge meenten en instellingen hebben nauwelijks gege vens over huisvesting, scholing of inkomen van deze "7 bevolkingsgroepen. G Sinds een aantal jaren werkt de Stichting Behoud Hoogaars 'bevlogen, maar nuchter' aan het veilig stellen van het erfgoed van de Zeeuwse visserij. Opzet is authentieke Zeeuwse scheepstypen van de ondergang te redden en te restaureren. Ook wil de stichting laten zien hoe deze schepen wer den gebpuwd, hoe er mee werd gevist en hoe de vis- T1 sers er op leefden. éSL feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; uit: 11,12,13, 15 en 16: zeeland: 17,18,19,21 en 23; sport: 24en 25; buiten gebied: 27, 28,29, 30 en 31 van onze redactie buitenland ZAGREB - De militaire inlich tingendiensten van de NAVO en de organisatie van EU-afgezant Carlos Westendorp in Sarajevo beschikken over sterke aanwij zingen dat de Kroatische presi dent Franjo Tudjman op sterven ligt of wellicht al is overleden. Inlichtingenofficieren van de luchtmachtbasis Leeuwarden, die gelegerd zijn op de NAVO- vliegbasis bij het Italiaanse Amendola, beweren over geco deerde berichten te beschikken van het Kroatische opperbevel waaruit blijkt dat Tudjman al op 5 maart zou zijn overleden. Zagreb zou de dood van de pre sident, die tijdens de afschei dingsoorlog met Joegoslavië voor de Kroaten uitgroeide tot een vader des vaderlands, ge heim willen houden vanwege de zwakke positie van Tudjmans partij HDZ en de politieke ver deeldheid. Tudjmans overlijden kan grote gevolgen hebben voor de stabiliteit van het land, om dat de machtsstrijd over zijn op volging nog niet is beslist. Bij het SFOR-hoofdkwartier en de Organization for Human Rights (OHR) van EU-afgezant Westendorp in Sarajevo is het volgens inlichtingenofficieren 'serieuze gerucht' over Tudj mans dood reeds uitgebreid in stafvergaderingen besproken. Een bevestiging van het overlij den van de president kreeg de OHR van de Kroatische autori teiten echter niet, wel de mede deling dat het met de gezond heid van Tudjman bergafwaarts gaat. Volgens zegslieden binnen de OHR was het na 5 maart op vallend druk rond het presiden tiële paleis in Zagreb met het komen en gaan van artsen en be raadslagingen op topniveau. Brcko Tudjman verscheen vorige week nog op de nationale televisie, maar westerse inlichtingenoffi cieren betwijfelen of het om ac tuele beelden ging. Van meer be tekenis is volgens de OHR en SFOR dat een briefwisseling over het onlangs bereikte ak koord over het bestuur van de Bosnische stad Brcko niet is on dertekend door Tudjman, maar door diens persoonlijke advi seur en vertrouweling Paselic. Die is ook een troonpretendent. De 76-jarige Tudjman heeft maagkanker. Eind vorige maand zouden de artsen hem hebben opgegeven, toen bleek dat chemotherapie was mislukt en uitzaaiingen in de hersenen wei'den geconstateerd. Achter de schermen woedt in Zagreb al lang een felle machts strijd tussen Tudjmans man Pa selic en Mate Granic. GPD Advertentie een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 713214 000002 info@cityhotel-terneuzen.nl WASHINGTON - Het Joegosla vische leger heeft meer dan 30.00 0 Servische troepen in en nabij Kosovo gestationeerd en bereidt zich voor op een oorlog met de NAVO. Dit heeft het Amerikaanse mi- van de marine. Het spul is, vol gens schippers, per legervoer tuig aangevoerd in de haven van Hoedekenskerke en vervolgens met motorvletten naar de 'stort- locatie' getransporteerd. Eén ex-schipper in Terneuzen weet zeker dat het ging om het dumpen van oorlogsmateriaal. „We voeren daar regelmatig voorbijomdat de vaargeul toen nog langs die kant van de Mid delplaat liep. Ik heb toen regel matig mensen van de landmacht bezig gezien met het dumpen van oorlogsmaterieel. We heb ben destijds in Hans weert ook een keer gepraat met een sol daat, die bij die dumpingen werd ingezetDie bevestigde het allemaal." De ex-vissers E. M. van Immer- seel en G. de Rooy uit Terneuzen beamen dat de verhalen al jaren de ronde doen. „Veel mensen zouden de landmacht daar be zig hebben gezien. Het was na tuurlijk niet voor niets dat je er (Advertentie) www.cityhotel-terneuzen.nl niet mocht vissen." Van Immer- seel: „M'n vader waarschuwde me nog weieens dat ik daar bij Ellewoutsdijk uit de buurt moest blijven omdat er veel rot zooi lag." Woordvoerder J. van Gorp van de NV Westerschelde- tunnel sluit dat niet uit. „Recht voor het dorp is ongetwijfeld materieel in het water achterge bleven. Daar zijn de Engelsen destijds overgestoken." Te diep De verhalen komen nu naar boven omdat de Westerschelde- tunnel westelijk van Ellewouts dijk aanlandt. Maar de woord voerder van de tunnel-NV verzekert dat de boormachines een flink eind uit de buurt van de Put van Ellewoutsdijk blij ven. „Daar is destijds bewust voor gekozen. Het is daar veel te diep en bovendien liggen er veel oude steenstorten. Naar de lo catie waar we nu uitkomen is uitvoerig onderzoek verricht, zoals trouwens naar de bodem gesteldheid van het hele tracé. Wij weten niets van een dump- plaats voor munitie en het lijkt ons ook erg onwaarschijnlijk. De bodem is vooraf uitgebreid gesondeerd en geprikt. Dat heeft nooit iets opzienbarends of verontrustends opgeleverd." Gedeputeerde J. Hennekeij, aandeelhouder van de NV, be vestigt dit relaas. Oud-visser Van Immerseel: „Maar mooi dat wij niet mochten vissen tussen Ellewoutsdijk en het haventje van Borssele. En dat was toch niet voorniets." Marine Het commando Mijnendienst van de Koninklijke Marine ver zekerde de NV Westerschelde- tunnel in september vorig jaar dat in het oefengebied bij Elle- door John Wanders WASHINGTON - De Dow Jo- nes-index van de belangrijkste industriefondsen aan de beurs van New York is gisteren voor het eerst in de geschiedenis door de tienduizend punten gebro ken. De belangrijkste beursba- rometer ter wereld kroop in de eerste twintig minuten van de handel over de magische grens. Toen het gejuich van de hande laren was verstomd, viel de Dow snel terug tot onder het slotni- veau van maandag. Financiële analisten waren al dagen in de ban van de 'five-di- git fever'het extatische gevoel dat gepaard ging met de ge dachte aan een Dow Jones die voor het eerst kon worden uitge- woutsdijk 'niet gerekend hoeft te worden met een verhoofd ris- sico voor nog aanwezige explo sieven'. De mededeling betrof overigens uitsluitend zaken of handelingen waarbij de marine ooit zelf betrokken is geweest. Uit provinciale en militaire ar chieven blijkt nergens dat ooit vergunning is aangevraagd en verstrekt voor het dumpen van oude munitie bij Ellewoutsdijk. Voor locaties bij Zierikzee en enkele andere plaatsen in het Oosterscheldegebied was dat wél het geval. drukt in vijf cijfers, Alan Green berg, bestuursvoorzitter van Bear Stearns, betitelde de ophef over de tienduizend-grens ech ter als een klassieke 'hype'. „Voor mij betekent het cijfer he lemaal niks", zei hij droogjes, luttele minuten voordat de Dow door de magische grens brak. „En voor de markt betekent het ook niks. Het betekent alleen iets voor de media." GPD zie ook pagina 6 (Advertentie) www.cityhotel-terneuzen.nl (Advertentie) Landelijke open dag Schoevers 10.00-14.00 uur Hogeschool Schoevers (hbo) Schoevers College (mbo) Bel (076) 531 99 31 Eekhoornstraat 4, Breda nisterie van Defensie, het Pen tagon, gisteren bekendge maakt. „Hoewel de Serviërs mee blij ven doen aan de vredesbespre kingen in Frankrijk, bereiden zij zich zeker voor op oorlog", zei de woordvoerder van het Pentagon, Ken Bacon. Volgens hem zijn er 14.000 tot 18.000 Joegoslavische militai ren in Kosovo gestationeerd. Nog eens 16.000 tot 21.000 troe pen hebben zich aan de grens met de opstandige Servische provincie verzameld. RTR zie ook pagina 5 (Advertentie) door Wout Bareman TERNEUZEN - In de Wester- schelde voor Ellewoutsdijk zou eind jaren vijftig, begin jaren zestig munitie uit de Tweede Wereldoorlog zijn gedumpt. Dat hardnekkige verhaal doet de ronde in Terneuzense schip pers- en visserskringen. Het verhaal van de schippers komt een week nadat de heront dekking van de munitiedump- plaats in de Oosterschelde bij Zierikzee voor enige commotie leidde. De munitie waarover nu in Ter neuzen wordt gesproken zou ge loosd zijn in cle Put van Elle woutsdijk in een oefengebied BRUSSEL - De Duitsland, de huidige voorzitter van de Euro pese Unie, zet vaart achter de benoeming van een opvolger voor Jacques Santer. de afgetre den voorzitter van de Europese Commissie. Kanselier Schroder wil een extra top organiseren als dcEU-leiders er volgende week in Berlijn niet uitkomen. Schroder was gisteren te gast bij de Britse premier Blair, die zo snel mogelijk van Santer af wil. Zij spraken af dat de EU-leiders in Berlijn Santers opvolging zullen proberen te regelen. An ders volgt een informele top. Duitsland nam aanvankelijk een afwachtende houding aan in deze kwestie. Schroder wilde eerst overleggen met alle Euro pese regeringsleiders. Hij vreest dat een uitvoerige discussie over de commissie de beslui- tingvorming over de EU-finan- ciering in gevaar brengt. Schroder wil daarover in Ber lijn een akkoord zien te berei ken Dit onderwerp zorgt al yoor sterke verdeeldheid tussen de EU-lidstaten. Spanje wil de commissie-Santer tot eind dit jaar laten zitten. Premier Kok steunde aanvan kelijk Schröders voorzichtiger aanpak, maar zei later dat er in Berlijn een beoogde nieuwe voorzitter moet komen. Voorzitter Gil-Robles van het Europees Parlement dringt aan op snelle opvolging. PvdA en WD in het parlement willen dat nog voor het eind van de huidige zittingsperiode een nieuwe commissie aantreedt. De Europese Commissie zelf konin de nacht van maandag op dinsdag na een vernietigend rapport niet anders dan collec tief aftreden. Dat was voor het eerst in de geschiedenis. ANP zie ook pagina 2 (Advertentie) van onze redactie binnenland ALMELO - De legionella- bacterie heeft gisteren vermoedelijk drie nieuwe slachtoffers geëist. Daar mee is het aantal sterfge vallen na een bezoek aan de West-Friese Flora in Bovenkarspel opgelopen tot twaalf. Gisterochtend overleed een 64- jarige man uit Almelo in het Twenteborgziekenhuis aan de veteranenziekte. Het slachtof fer had een stand op de bloe mententoonstelling. Van twee andere overleden bezoekers is de identiteit niet bekend. Het ministerie van Volksge zondheid maakte gisteravond bekend dat bij 33 van 159 ziek geworden bezoekers van de bloemententoonstelling Flora met zekerheid is vastgesteld dat ze de veteranenziekte hebben opgelopen. Van vier van de twaalf patiënten die hun bezoek aan Bovenkarspel niet overleef den, staat vast dat ze waren be smet met de legionella-bacterie. Minister Borst denkt dat de epi demie haar top heeft bereikt. Justitie in Alkmaar onderzoekt of de organisatie van de exposi tie strafbare feiten heeft ge pleegd. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) heeft vijfduizend veer tigplussers uit de gemeente Ste de Broec (waar Bovenkarspel ligt) per brief gevraagd mee te werken aan een onderzoek. Uit degenen die willen meewerken selecteert het RIVM 250 men sen. Dezen moeten hun urine la ten testen en aangeven welke Florastands ze bezochten. In het Twenteborgziekenhuis, waar gisteren een bezoeker van de bloemenexpo overleed, lig gen nog drie Florabezoekers. In Rotterdam is vorige week een man opgenomen die na een uitje naar de Flora vermoedelijk lijdt aan de veteranenziekte. In Eindhoven is een 78-jarige man na een trip naar de bloemen- show met dezelfde aandoening opgenomen. In het Martiniziekenhuis in Groningen ligt sinds vrijdag een patiënt bij wie de ziekte is vast gesteld. In ziekenhuizen in Apeldoorn, Zutphen en Harder wijk zijn in totaal vijftien men sen opgenomen. Bij zeven van hen is vastgesteld dat ze de vete ranenziekte hebben. Een van hen is er slecht aan toe. Van acht anderen wordt vermoed dat ze de ziekte hebben. Alle vijftien bezochten Bovenkarspel. L. van den Berge, sociaal ver pleegkundige van de afdeling infectieziekten van de GGD in Goes, meldde gisteren dat een Zeeuwse zich na een bezoek aan de Flora met klachten bij haar huisarts meldde. „Maar dat ge beurde nog voordat het nieuws bekend was. De vrouw leek een longonsteking te hebben opge lopen en is succesvol behandeld met antibiotica. Haar bloed wordt nu onderzocht om te kij ken of er antistoffen zijn aange maakt. Als dat zo is dan heeft ze de infectie wel opgelopen, maar is de legionella-bacterie niet meer aanwezig." ANP/GPD zie ook pagina 4 en 17 CIVITANOVA MARCHE - Ze worden de kamikazepi- Adriatico. Tal van renners sloegen na een verkeerde staken. „Zoals ik vandaag door de lucht vloog kan ik loten van het wielerpeloton genoemd. De sprinters manoeuvre van de Italiaan Baldato tegen het wegdek, net zo goed gaan skiën. Dit maak je in de afdaling nog hebben nergens schrik voor en storten zich met ware Ernstigste slachtoffers waren aanstichter Baldato en niet mee." De Nederlander Steven de Jongh won de doodsverachting in de massaspurt. Gisteren ging het Palumbo. Beiden braken hun sleutelbeen. Rassprin- rit. foto Maurizio Brambatti/EPA weer eens mis in de zevende etappe van de Tirreno- ter Cipollini kwam ook ten val en besloot de strijd te zie ook pagina 25 Bouwers Westerscheldetunnel voorzien geen problemen (Advertentie) (Tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623 www.intratuin.nl HET GROENE WARENHUIS Koopavond: donderdag tot 20.45 uur. Maandag t/m zaterdag vanaf 8.45 uur. Een topper voor een bodemprijs, deze klimroos. Geef haar een zonnig plekje en ze bloeit van mei tot diep in het najaar. Verkrijgbaar in diverse soorten en kleuren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1