Nieuwe nota BVR verbaast raad Vrachtwagens weg uit Stromenwijk Gemeentehuis Veere krijgt vorm Aanpak parkeerchaos bij kasteel Westhove Vuil grondwater Paardenstraat niet gevaarlijk zeeland woensdag 17 maart 1999 w 19 fiureau Riek Bakker moet duidelijk maken wat er voor 3 miljoen is gedaan ESZETH Adviseurs lichten kritische nota over Middelburg toe Storing kerncentrale nog raadsel BORSSELE - De Elektriciteits Productiemaatschappij Zuid- Nederland (EPZ) heeft nog niet kunnen achterhalen wat de precieze oorzaak is geweest van de storingen die de kerncen trale twee keer buiten bedrijf stelden. De storingen in februa ri traden op in het niet-nucleaire deel van de centrale. Volgens woordvoerder G. Vilerius heeft het onderzoek een reeks mo gelijke oorzaken opgeleverd. Daarom zijn tien maatregelen geformuleerd. Zo hoopt EPZ alsnog te achterhalen hoe de sto ringen zijn ontstaan. Woninginbraken Vlissingen VLISSINGEN - Bij twee woningen aan de President Roose- véltlaan en in één woning aan de Rembrandtlaan in Vlissin gen is in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken. Van beide huizen aan de Rooseveltlaan is een raam geforceerd. In de Rembrandtlaan is vermoedelijk gebruik gemaakt van het feit dat de deur niet op het nachtslot zat. Meegenomen werden geld, sieraden, cd's en diverse papieren. Extra taken consulent SRGZ MIDDELBURG - Het takenpakket van de consulent regiona le geschiedbeoefening A P. de Klerk wordt uitgebreid. De Klerk gaat meer tijd besteden aan cultuur-educatie. De Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland (SRGZ) - waar de consulent onder valt - hoopt zodoende de betrokken heid van jongeren bij het verleden te vergroten. De werk zaamheden van De Klerk kunnen toenemen omdat het college van Gedeputeerde Staten de SRGZ dinsdag een subsidie van ruim 150,000 gulden heeft toegekend. Horlogedief bedankt rechter MIDDELBURG - Een 21-jarige man uit Sint Maartensdijk haalde dinsdag op de zitting van de Middelburgse politie rechter opgelucht adem. „Hartstikke bedankt", riep hij na het vernemen van het vonnis van drie weken voorwaardeli jke ge vangenisstraf voor de diefstal van een horloge in zijn woon plaats. De verdachte zit tot eind maart nog een straf uit, maar kan na zijn vrijlating direct beginnen bij zijn oude werkgever. Daarom kon hij een nieuwe celstraf slecht gebruiken. Vier weken cel voor geweld MIDDELBURG - Wat zich in de woning van een vrouw uit Goes zich precies had afgespeeld, werd dinsdag op de zitting van de Middelburgse politierechter niet duidelijk. Wel stond vast dat twee mannen, die bij haar op bezoek waren, onenig heid met elkaar kregen. Een 19-jarige Rotterdammer had 3 j uni vorig j aar een horloge weggenomen en spullen van zijn ri vaal vernield. Daarbij was volgens officier van justitie R. Jeu ken geweld aan te pas gekomen. Vier weken cel was de eis. De politierechter vonniste conform. Aan het slachtoffer moet de verdachte een schadevergoeding van 840 gulden betalen. Hennepkweek leidt tot werkstraf MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft- dins dag een 39-jarige Goesenaar conform de eis veroordeeld tot tachtig uur dienstverlening en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De politie trof 15 juli vorig jaar, na een klacht van een buur man over stankoverlast, bij de verdachte in een schuur 116 hennepplanten met een gewicht van 87 kilo aan. De Goese naar dacht met goede oogsten zijn forse schuld, die door een echtscheiding was ontstaan, te kunnen aflossen. Hij had uit de krant vernomen dat er veel geld mee verdiend kon worden. D oor nieuwe investeringen zei hij niets aan de oogst te hebben overgehouden. ijnrvAbvan der Sluis JHDDELBURG - De gemeente rad vanMiddelburgeist duide lijkheid van het stedenbouw kundig bureau BVR van Riek Bakker over het werk dat zij uit voert en het loon dat daar tegen over staat. Vorig jaar werd het bureau, dat een toekomstvisie maakte voor de gemeente, inge huurd voor drie miljoen gulden. Wethouder P. M. Bruinooge (onder meer financiën) wil nog eens 215 mille extra voor een vervolgopdracht. De commissie financiën, die dinsdagavond vergaderde, ging daar voorals nog niet mee akkoord. Voor de drie miljoen gulden maakte Bakker en haar mede werkers onder meer de zogehe- Kwaliteitsatlas 2030, een aantal maquettes, een studie naar de samenwerking tussen de gemeenten Middelburg, Vlissingen en Veere én twee masterplannen voor het Sta dsgebied en het nieuwe toon/werkterrein Mortiere. jm die plannen te realiseren moest BVR een aantal 'onder aannemers' inhuren. Ook die moesten betaald worden. Van de slag Voor de uitvoering van de toe komstplannen is het college van B en W nog in onderhandeling met het bureau van Bakker. Om ervoor te zorgen dat de plannen vertraging oplopen, legde het college de commissie Finan- Creatiefbeurs in Oost-Souburg OOST-SOUBURG - Op de pop pen-, hobby- en creatiefbeurs in Oost-Souburg zijn zondag 21 maart diverse creatieve demon straties te zien. Kaarten borduren, stempelen of bewerken in 3d en sticker snij den zijn enkele activiteiten die worden voorgedaan. Verder zijn op de beurs in Bras serie de Karolingenburcht aan deVlissingsestraat diverse zelf gemaakte artikelen te koop. Ook is er een aanbod van hobby- materiaal. De gratis beurs is geopend van 11 tot 16.30 uur. ciën dinsdagavond het voorstel voor om een overbruggingskre diet van 215.000 gulden uit te trekken. BVR kan dan in ieder geval tot en met april aan de slag. „Als we geen geld uittrekken, zegt BVR: dan komen we niet meer", waarschuwde wethou der Bruinooge. „Dan stoppen de werkzaamheden en dat lijkt me niet handig." Het college ziet het stedenbouwkundig bureau van Bakker vooralsnog als enige kandidaat om de toekomstplan nen verder uit te werken. Dat bureau heeft de plannen ge maakt en is dus ingewerkt. Een andere, externe deskundige in huren kost ook geld, maar wel licht nog meer tijd. Vrij Het college voelt zich deson danks vrij om tegen BVR te zeg gen dat het aanbod B en W in fi nancieel opzicht niet zint. „Maar zover zijn we nog niet", aldus Bruinooge. VVD-fractievoorzitter E. de Visser wil dat BVR komend weekend - als de gemeenteraad in retraite gaat samen met het bureau - concreet aangeeft wat het heeft gedaan voor de drie miljoen gulden. Als dat ant woord de liberalen tevreden stemt, is er een mogelijkheid dat de WD akkoord gaat. „Mis schien moeten we overwegen om op basis van no cure, no pay verder te gaan", betoogde De Visser. „Mijn bek viel open van verbazing toen ik dit voorstel las", zei J. Goetheer (GroenL- inks). „We hebbenBVR drie mil joen gulden gegeven en nu ko men ze geld te kort. Hoe is dat mogelijk Volgens het D66-raadslid L. K. de Kraker - hij stemde destijds als enig raadslid tegen het kre diet van drie miljoen gulden - staat Middelburg met de rug te gen de muur. „Want wat als we niet akkoord gaan Volgens Bruinooge is het hoe dan ook nodig dat de gemeente Middelburg de plannen van Bakker uitvoert. „We kunnen 't ons niet permitteren om het zo veelste plan in de kast te leggen. We hebben een klus te klaren en daar is externe hulp voor no dig. Volgens de wethouder vin den er de komende weken 'stevi ge onderhandelingen' plaats met BVR. Het kruispunt Nieuwe Vlissingseweg/Poelendaeleweg wordt grondig gereconstrueerd. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De gemeente Middelburg is dinsdag begon nen met de herinrichting van het kruispunt Poelendaele. Al het verkeer, met uitzondering van fietsers en landbouwver- keer, komende uit de richting van het zwembad dat naar Vlis singen of naar Koudekerke wil, moet in het vervolg linksaf over de Nieuwe Vlissingseweg. Ver keer komende uit de richting Koudekerke mag weer wél over de Koudekerkseweg/Poelen- daeleweg. Vrachtwagens wor den geweerd. Die moeten - af hankelijk van hun bestemming - over de Laan der Verenigde Naties of over de Stromenweg. De herinrichting van het kruis punt Poelendaele is een gevolg van het rapport Hoofdwegen structuur, dat dateert van zes a zeven jaar geleden. Daarin stond dat verkeer, dat niets te zoeken heeft in 't Zand, om de wijk geleid moet worden. Het toenmalige college wees de her inrichting van de hand. Het 'nieuwe' college nam het plan, onder zacht aandringen van een wijkwerkgroep, weer ter hand. Verkeersheuvel Op de Poelendaelesingel komt een zo lang mogelijke verkeers heuvel, die ervoor moet zorgen dat personenauto's en vracht verkeer als het ware gedwongen worden om linksaf te rijden. Rechtsaf richting Vlissingsesin- gel wordt sowieso verboden, be halve voor fietsers. Behalve fy sieke maatregelen, komen er verkeersborden. De maatrege len hebben tot gevolg dat bewo ners op de Vlissingsesingel én de Koudekerkseweg/Poelendaele- weg aanmerkelijk minder ver keer voor hun deur zien rijden. Vrachtverkeer, dat bijvoorbeeld de winkels in de Stromenwijk moet bevoorraden, moet ook via de Nieuwe Vlissingsesingel om vervolgens via de Grevelingen- straat de wij k in te rij denVo or't Zand geldtdat vrachtwagens de Langevieleweg moeten lijden. In dat geval - vrachtwagens worden dan gezien als bestem mingsverkeer - hoeven zij niet via de Grevelingenstraat of de Langevieleweg de buurten te verlaten. 2ij mogen dan wel ge bruik maken van de Poelendae- leweg om vervolgens op de Poe- lendaelesrigel uit te komen. Fietsers Ook voor fietsers wordt het kruispunt heringericht. Fiet sers komende uit de richting Vlissingen moeten nu nog via de Piet Heinstraat rijden. In de praktijk negeerde negentig pro cent van hen de verboden rij richting. Het college maakt aan die situatie een einde. Fietsers mogen na de reconstructie ge woon de parallelweg langs de Nieqwe Vlissingseweg volgen tot het kruispunt Poelendaele. Om veilig te kunnen werken heeft de gemeente een aantal verkeersmaatregelen genomen. De Poelendaeleweg, vanaf de De Ruyterstraat tot de Nieuwe Vlissingseweg is afgesloten voor al het doorgaande verkeer. Dat geldt ook voor de Vlissingsesin gel van de Langevieleweg tot de Poelendaelesingel. Doorgaand rijverkeer over één baan is wel mogelijk over de Poelendae lesingel naar de Nieuwe Vlis singseweg en omgekeerd. De werkzaamheden duren tot half REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J.Schrier(chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Middelburg heeft de ereprijs woord/beeld scholen gewonnen bij de landelijke poëziewed strijd van de stichting Kinderen en Poëzie. Daarnaast won de school nog een aantal individuele prijzen in groep 4. Aan de wedstrijd de den 82 scholen mee. De prijs, die bestaat uit duizend gulden en een boekenpakket, wordt op 17 april uitgereikt in het Land van Ooit. Een aantal leerlingen en leerkrachten gaat de prijs opha- len. De kinderen hadden het thema van de wedstrijd 'Woor den dansen in mijn hoofd' heel erg letterlijk opgevat. Zij had den gedichten in cle vorm van bloemetjes en balletschoentjes op zestien echte balletjurken geplakt. Het hele pakket is ver volgens zelf naar de jiuy in Dru nen gebracht om beschadiging te voorkomen. door Lukas Fransen DOMBURG - De contouren van het nieu we gemeentehuis van de gemeente Veere aan de Roosjesweg in Domburg beginnen zich af te tekenen. De vier vleugels van het moderne gebouw zijn al duidelijk zicht baar. „De bouw gaat voortvarend", zegt een tevreden projectleider O. van den Hoek. „Als alles meezit, bereiken we in ju ni het hoogste punt." Het slechte weer van de afgelopen maan den was vervelend voor de bouwvakkers, maar heeft niet tot vertragingen geleid. „Maar wel tot een aantal onwerkbare da gen", zegt de projectleider. „Maar daar hebben we rekening mee gehouden. Het is alleen jammer dat we geen voorsprong hebben kunnen maken op de planning. We hopen dat de komende maanden te kun nen doen, zodat we wat armslag hebben. Niet het weer, maar enkele toeleverings bedrijven gooiden de planning nog enigs zins in de war. Van den Hoek: „We hebben de planning wat omgezet, omdat enkele toeleveringsbedrijven er niet aan konden voldoen. Het ging daarbij onder meer om de levering van houten kozijnen voor de centrale hal en de stalen constructies. Dat leverde echter geen onoverkomelijke pro blemen op." De oplevering van het gemeentehuis vindt plaats op 1 december. Om die datum te kunnen halen, wordt een bijzondere bouwmethode gevolgd. „We bouwen vol gens een logistieke bouwvolgorde, een methode die niet veel in Zeeland wordt gebruikt", legt Van den Hoek uit. „Er. wordt volgens een strak schema vanuit de ene naar de andere vleugel gebouwd. Als we in de ene vleugel nog aan het metselen zijn, gaat bij de andere het dak er al op. Als we volgens de normale manier zouden bouwen, duurt, het in plaats van dertien maanden, ruim anderhalf jaar voordat het gemeentehuis er staat. Zelfs de aanne mers verbazen zich erover hoe snel het gaat." Het gemeentehuis is een voorbeeld van energiezuinigheid en duurzaam bouwen. Er kan héél zuinig worden omgegaan met gas, water en elektriciteit. Daarnaast wordt het regenwater in tanks opgevan gen en gebruikt voor onder meer het door spoelen van de toiletten. foto Lex de Meester door Lukas Fransen OOSTKAPELLE - De gemeente Veere trekt dertigduizend gul den uit voor een onderzoek naai de mogelijkheid een parkeerter rein langs en een rotonde op de Domburgseweg te realiseren ter hoogte van kasteel Westhove in Oostkapelle. Het onderzoek wordt uitgevoerd door de afde lingen Civiel en Cultuurtech niek en Bouwen en Wonen en het ingenieursbureau Haskoning uit Goes. Er wordt al jaren gesproken over een oplossing voor de par- keerproblematiek en verbete ring van de verkeersveiligheid rondom kasteel Westhove. Het parkeerterrein van het kasteel wordt ook gebruikt door bezoe kers van de Manteling, het Zeeuws Biologisch Museum en de jeugdherberg. Daarnaast la ten ook badgasten hun auto achter op het parkeerterrein. Gevaarlijk Vooral in de drukke zomer maanden en in de weekeinden leidt dat tot gevaarlijke situa ties, omdat automobilisten op zoek naar een parkeerplek hun voertuig veelvuldig in de berm achterlaten. Een nieuw par keerterrein moet het bos auto vrij maken en een rotonde ver betert de verkeersveiligheid op de Domburgseweg. De vraag is wie het project gaat betalen? De provincie heeft in een eerder stadium al aangegeven 'een re delijk deel' van de kpsten van de aanleg van de rotonde voor haar rekening te willen nemen. Omdat een rotonde de bereik baarheid van het nog te realise ren woonzorgcomplex Pare Zonnehove verbetert, is ook de projectontwikkelaar van het woonzorgcomplex bereid mee te betalen. Veere overlegt nog met Water schap Zeeuwse Eilanden, dat al groen licht heeft gegeven voor het project, en het Staatsbosbe heer over een bijdrage in de kos ten. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het verontrei nigde grondwater in de Paar denstraat in Vlissingen levert geen gevaar op voor de volksge zondheid. Dat blijkt uit het on derzoek dat ingenieursbureau Oranjewoud in opdracht van de gemeente Vlissingen heeft uit gevoerd. Monsters zijn genomen en metingen zijn verricht van de bodem en het grondwater waar tot 1955 een forse gasfabriek heeft gestaan. Na de sloop van de opstallen van de fabriek in'1955, werd het ter rein met ten minste 1 meter op gehoogd. Daarna is er rond 1985 een bodemsanering uitgevoerd. Toen heeft geen aanvullend on derzoek van het grondwater- plaatsgevonden. „Dat is niet ge beurd omdat de verwachting was dat het grondwater naar zee zou wegstromen en het pro bleem zich vanzelf zou oplos sen. Dat proces verloopt veel trager dan verwacht", reageert A Matze, regiohoofd milieu van het stadsgewest Vlissingen/Middelburg. De bodemsanering is destijds goed uitgevoerd, concludeert Matze. „We zullen alsnog het vieze grondwater wegpompen, zodra het saneringsplan daar voor is opgemaakt." Het vervuilde grondwater zit ongeveer vijf meter diep. Als het grondwater geen kwaad kan voor de gezondheid waarom moet het dan weggepompt wor den? „Grondwater, verspreidt zich, het loopt als het ware en kan op andere plaatsen wel tot problemen leiden. Het is geen sanering die urgent is, maar we willen alle risico's op versprei ding van het verontreinigde wa ter vermijden." De bewoners van de Paarden straat zullen geen enkele hinder van de werkzaamheden onder vinden, verzekert Matze. Vanuit de putjes op de openbare weg wordt het water weggepompt. Naast die sanering beveelt het bureau aan om cle bodem nog. iets beter te onderzoeken op die locaties waar de gashouder heeft gestaan, halverwege de Paardenstraat en de voormalige teerput, achter de bunker op het terrein van de Schelde. „De grens van het verontreinigde grondwater is nog niet helemaal aangegeven. Maar het onder zoek duurde al lang. Voor de bewoners wilden we zo snel mo gelijk met het resultaat naar buiten komen. De rest van het onderzoek kan tegelijkertijd met het aanpakken van het grondwater worden verricht." De vervuiling is aan het licht ge komen toen cle provincie Zee land in juni 1995 opdracht gaf een aantal bodemsaneringspro jecten te onderzoeken. In de bodem van het voormalige Vlis- singse gasfabrieksterrein wer den restverontreiningen in de vaste bodem aangetroffen. Van daar dat het vervolgonderzoek werd uitgevoerd. „Er is vervui ling en dat is altijd vervelend. Maar het zijn geruststellende resultaten. Ik had op deze goede uitslag gehoopt." Matze beklemtoont dat bewo ners zich niet ongerust hoeven te maken over hun gezondheid. Ze kunnen ook een groenten- tuintje houden. „Het vervuilde grondwater zit diep. Binnen kort wordt er een buurtbijeen komst gehouden. De bewoners kunnen clie avond met alle vra gen bij ons terecht." YERSEKE Rommelmarkt - De Prinses Beatrixschool in Yerseke houdt zaterdag 17 april een rommel markt op het plein aan de Oude ft. (Advertentie) Alsuv iparte mode houdt OPEN HUIS 18, 19 en 20 MAART van 10.30 uur tot 17.00 uur met thee en koffie compleet Loskade 9, Middelburg 0118-623246' di. t/m zat. van 10.30 tot 17.00 uur MIDDELBURG - Adviseurs van Berenschot, die een vernie tigend rapport schreven over de verhoudingen tussen het Mid delburgse college van B en W en de ambtelijke top, geven van daag (woensdag) tijdens een vergadering van de commissie Personeelszaken tekst en uitleg over hun werkzaamheden. Dat antwoordt het college op schrif telijke vragen van AOV/Unie 55+. De vergadering begint om 19,30 uur in het stadhuis. Vorig jaar bleek na een eerste re organisatie-onderzoek van Be renschot dat de verhoudingen tussen ambtenaren en burge meester en wethouders volledig zoek zijn. Die verstandhouding moest eerst verbeterd worden der J. C. van Di]k-Sturm (Per soneelszaken) beloofd had om op korte termijn te laten onder zoek welke maatregelen geno men zouden moeten worden om de problemen op te lossen. Het college schrijft in de beant woording dat het geruime tijd heeft geduurd om een begelei dingsgroep en een regiegroep, die Berenschot bijstaan, in het leven te roepen. De eerste verga dering was pas op 3 februari. De fractie van AOV/Unie 55+ vroeg het college de kwestie op de agenda voor de raadsverga dering van 2 9 maart te plaatsen, B en W lijken daar geen voor standervan. De activiteiten van Berenschot zijn dan namelijk nog niet klaar. om te kunnen werken aan een reorganisatie van de ambtelijke dienst. Stil Vorig jaar december besloot de gemeenteraad in te stemmen met het vervolgonderzoek cloor Berenschot. Sindsdien bleef het School Acaciahof wint ereprijs bij poëziewedstrijd MIDDELBURG - De christelij ke basisschool Acaciahof in door Ab van der Sluis angstvallig stil, terwijl wethou-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 19