Aardappeloogst naar dieptepunt Prijs voor slagzin tegen vuurwerkgevaar Gemeenten weten niets van allochtonen Besmetting met legionella-bacterie komt in Zeeland zeer zelden voor Beroep van leraar op basisschool is razend populair Beleidsprogramma provinciebestuur vordert gestaag Overvloedige regenval richt vooral op kleigrond veel schade aan zeeuwse almanak Luchten HnorHarmen van der Werf Veel percelen waren te slecht kilo in 1998. Ook in 1983, 1975. hoog. Op de beurs in Rotterdam altijd nog ruim 5,2 miljard kilo. wateroverlast geleden dan rfnorHarmen van der Werf VOORBURG - De aardappel oogst in Zeeland is vorig jaar meer dan gehalveerd in vergelij king met 1997. De daling is gro- ter dan in andere delen van Ne derland, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het natte weer heeft de akkerbouwers de das omgedaan. Na de hevige regenval van half september konden veel boeren in Zeeland en het westen van Noord-Brabant hun land niet meer op. Dat vertaalt zich in de fers, met name die van aardappelen. Daling Zeeland was in 1997 nog goed voor een aardappeloogst van bijna 889 miljoen kilo consump tie- en pootaardappelen en 3,6 miljoen kilo fabrieksaardappe len Vorig jaar wisten Zeeuwse boeren 'niet meer' dan 385 mil joen kilo consumptie- en poot- aardappelen en 2,2 miljoen kilo fabrieksaardappelen te oog sten. De daling bedraagt in Zee land aanzienlijk meer dan 50 procent, terwijl landelijk de oogst van consumptie-aardap pelen 41 procent terugliep en die van poot-aardappelen 16 procent. Het CBS geeft ook aan: „Vooral op kleigronden konden boeren niet oogsten." CE UJ Escada Jobis Laurèl O W J Hl 1X1 IQ Q i Lange Vorststraat 12 4461 JP Goes Veel percelen waren te slecht toegankelijk om geoogst te kun nen worden. Van de hectares waar nog wel aardappelen uit de grond konden worden ge haald was de opbrengst lager dan normaal. Eén hectare bracht in 1997 ruim 46.000 kilo aardappelen op, tegen 41.000 kilo in 1998. Ook in 1983, 1975, 1976, 1975 en 1965 hebben weersomstandigheden geleid tot kleine oogsten. Wie zijn aardappelen heeft kun nen oogsten en geen contract prijs had afgesproken, heeft kunnen profiteren van de schaarste. De kiloprijzen zijn hoog. Op de beurs in Rotterdam noteerde een kilo maandag ge middeld zestig cent. De Amster damse termijnmarkt noteerde afgelopen vrijdag zelfs prijzen van een kleine tachtig cent voor in mei te leveren aardappelen. De totale oogst aan aardappelen bedroeg in 1998 in Nederland altijd nog ruim 5,2 miljard kilo. Daarvan is 2 miljard kilo geëx porteerd, waar een import van 1,8 miljard kilo tegenover staat. De import is vooral bestemd voor industriële verwerking tot chips en patat. Niet één akkerbouwgewas heeft overigens zo ernstig onder de door Miriam van der Schot DOMBURG - 'Met dat rotje in mijn oog zie ik nooit meer alle kleuren van de regenboog'. Met deze slogan heeft Lisa Hui- bregtse uit Domburg de prijs vraag gewonnen over vuurwerk van het regionaal Haltburo Walcheren. De laatste jaarwis seling zijn 56 Walcherse basis scholen aan de slag gegaan met een lespakket over vuurwerk. In dat pakket werden de kinde ren gevraagd een poster en een slogan te verzinnen over het ge vaar en gebruik van vuurwerk. Alle posters zijn gejureerd door kinderboekenschrijver Wim Hofman en Nel van Welsum van het Haltburo. De drie winnaars zijn Lisa Huibregtse van basis school De Golfslag in Domburg, Irene Sterrenburg van De Springplank in Aagtekerke en Mandy Vermue van 't Vierschip in Arnemuiden. Zij kregen dins dag hun tekening die was inge lijst en bioscoopbonnen. Boven dien was er voor de kinderen uit de groepen zeven en acht een taart met de winnende tekening erop. De prijzen werden overhandigd door Van Welsum en door offi ciervan justitieE vanEs. Hij gaf uitleg over justitie en Halt. De kinderen uit De Golfslag wilden van hem weten of je in de gevan genis ook naar school moet en of er wel eens onschuldige kinde ren naar Halt worden gestuurd. Lisa Huibregtse van basisschool De Golfslag in Domburg is een van de drie winnaars van de Halt-wedstrijd. foto Ruben Oreel Delta Radio ziet nog brood in schadeclaim DEN HAAG - Delta Radio denkt met succes een schade te kunnen claimen, als de bouw van twee 400 meter hoge zend masten voor de Walcherse kust op basis van nieuwe wetgeving wordt getorpedeerd. Directeur J. Fleury heeft deze waarschu wing doen uitgaan naar alle partijen ip.de Tweede Kamer. Fleury reageert op een brief, waarin Rijkswaterstaat elke aansprakelijkheid voor opont houd of afstel van de bouw van het zendpark bij Delta Radio kgt. De overheid kan de bouw alleen weigeren, als de zendmasten storingen veroorzaken in appa ratuur van zeeschepen en vlieg tuigen. Internationaal moet ook worden gekeken of het zendsta tion andere zenders niet stoort. Als de Tweede Kamer met aan vullende eisen komt, is er vol gens Fleury sprake van wetge ving met terugwerkende kracht. ,.Dan menen wij met succes de schade bij de Staat te kunnen claimen." Staatssecretaris J. M. de Vries van Verkeer en Waterstaat heeft in de Tweede Kamer steeds aan gegeven dat extra milieu-eisen met kunnen, omdat er dan een schadeclaim dreigt. Moeilijk ligt nog wel dat staats secretaris De Vries eerder ont kende dat Rijkswaterstaat nooit met Delta Radio over een schadeclaim heeft gesproken. De Vries zal daarover nog aan de tand worden gevoeld. GroenLinks-Kamerlid H. van der Steenhoven kreeg gisteren voor elkaar dat het debat over de zendmasten wordt heropend. Dit zal waarschijnlijk volgende week dinsdag plaatsvinden. foto Ruben Oreel door Roelf Reinders MIDDELBURG - Zeeuwse gemeenten weten bijzonder weinig van de alloch tonen die in hun gemeente wonen. Ook instellingen als Arbeidsvoorziening Zeeland en woningbouwverenigingen hebben weinig kennis over de allochto nen die in hun bestanden staan. Een onderzoek naar mogelijke achter standssituaties van allochtonen in Zee land is daarom op niets uitgelopen. Het bureau dat voor de Zeeuwse welzijns organisatie Scoop dit allochtonenon- derzoek doet, kan van de gemeenten en instellingen niet de juiste gegevens los krijgen. Alleen een aantal algemene conclusies over de situatie van allochtonen kun nen eind deze maand samen met de re sultaten van het Scoop-onderzoek naar maatschappelijke trends in Zeeland bekend worden gemaakt. Er zijn weinig gegevens over allochto nen in Zeeland", zegt D. van der Wouw van Scoop. „Gemeenten en instellingen blijken moeilijk in staat gegevens over huisvesting, leeftijd en werkloosheids- gegevens naar boven te halen." Dat betekent volgens hem nog niet dat er in Zeeland geen sprake van een ach terstandssituatie is. Van der Wouw- hoopt op een 'impuls tot verbetering van de registratie van allochtonen', hoewel dat op gespannen voet staat met het recht op privacy.,Dat is altijd al een punt van discussie geweest." Volgens Van der Wouw moet de provincie, op drachtgever en financier van het on derzoek, nu gaan bekijken of ze een ver volgonderzoek nodig vindt. „De prak tijk van een onderzoek naar allochto nen blijkt weerbarstig. De provincie moet bepalen of ze er verder tijd en energie in wil steken." Het dagelijks provinciebestuur heeft in november vorig jaar 45.000 gulden voor het al- lochtonenonderzoek uitgetrokken. door Jeroen Vliegenberg VLISSINGEN - De door de le gionella-bacterie veroorzaakte ziekte waaraan tot nu toe twaalf bezoekers van de West-Friese Flora in Bovenkarspel zijn be zweken, is nog nooit aantoon baar door iemand ergens in Zee land opgelopen. Volgens L. van den Berge, soci aal verpleegkundige van de af deling infectieziekten van de GGD in Goes, is er wel een Zeeuwse vrouw die de Flora be zocht, na afloop met klachten naar haar huisarts gegaan. »Maar dat gebeurde nog voor dat het nieuws bekend was. De vrouw leek een longonsteking te hebben opgelopen en is succes vol behandeld met antibiotica. Haar bloed wordt nu onder zocht om te kijken of er antistof fen zijn aangemaakt." Volgens Van den Berge komt het wel vaker voor dat mensen lij den aan de zogenaamde pontiac fevereen 'subklinische' ziekte die lijkt op de veteranenziekte, maar onschuldiger van aard is „Jaarlijks raken in ons land on geveer veertig mensen besmet met de legionella-bacterie, van wie tweederde de infectie in het buitenland oploopt." De ziekteverschijnselen van ve teranenziekte zijn: plotselinge verwardheid, koorts, eventueel gepaard met braken en diarree. Van den Berge: In de negen jaar dat ik hier werk heb ik het twee keer meegemaakt dat de ziekte werd geconstateerd." De legionella-bacterie behoort tot de aangifteplichtige infec tieziekten. De GGD heeft con tact gehad met longartsen en de streeklaboratoria, maarzij heb ben geen lichamelijke klachten van mensen ontvangen. „Het ri sico op besmetting is erg klein. De bacterie kan alleen door in ademing in het lichaam komen en kan niet van mens op mens worden overgedragen", aldus Van den Berge. De besmettings- golf in Bovenkarspel is excep tioneel, meent C. Hovenier, woordvoerder van VEWIN (V ereniging van Exploitanten van Waterleidingbedrijven in Ne derland). „Tot aan de hoofd kraan van alle waterleidingbe drijven is het water bacterievrij De aanleg van waterleidingen door erkende installateurs vol doet aan strenge eisen. Er mo gen geen dode hoeken in zitten, omdat daar warm water in komt te staan, waarin de bacterie kan gedijen. Het warme water moet rond de zestig graden zijn, want dan gaat de bacterie dood. Het kan alleen mis gaan als je op ei gen houtje en dus meestal on deskundig binnenleidingen gaat aanleggen." D. Hardenberg, eigenaar van Sauna Alliance in Vlissingen, zegt dat sinds de invoering van de WHVZ (Wet Hygiëne Veilig heid Zwembadwater) de hygië ne in sauna's flink is verbeterd. „Ik ben altijd voorstander van zo'n wet geweest, want zo'n whirlpool bij voorbeeld is als je wateroverlast geleden dan de aardappel. De uienoogst viel in Zeeland 4 miljoen kilo terug, naar 137 miljoen kilo. En on danks de barre weersomstan digheden zijn er nog 805 milj oen kilo suikerbieten geoogst van Zeeuwse akkers, tegen 986 mil joen kilo in 1997. door Henk Postma VLISSINGEN - Voor de klas staan in het basisonderwijs wordt weer razend populair. Er is een ware run ontstaan op de pedagogische academies. Dat werd hoog tijd, want de basis scholen kampen met een nij pend tekort aan leerkrachten. Zelfs wanneer de run op de pe dagogische academies aan houdt, zal het nog enkele jaren duren alvorens voldoende on derwijzers zijn opgeleid om de gaten in de schoolteams op te vullen. De Hogeschool Zeeland meldde twee jaar geleden al een opmer kelijke opleving van de belang stelling voor zijn pedagogische academie (pabo). Die zet nu on verdroten door, zozeer dat de academies de aanloop nauwe lijks meer aan kunnen. Er dreigt een schreeuwend gebrek aan De pabo's zijnmomenteel veruit de grootste groeiers in het hoger beroepsonderwijs. Ze melden 20 tot 25 procent meer inschrij vingen dan vorig jaar. De pabo van de Zeeuwse hogeschool heeft nu al bijna 40 procent meer aanmeldingen dan in maart vorig jaar. Stageplaatsen Omdat de Zeeuwse Pabo be trekkelijk klein is, was het tot dusver nog geen probleem alle studenten aan een stageplaats te helpen. Maar dat is aan het veranderen. De Zeeuwse basis scholen kunnen binnenkort een oproep verwachten om extra stageplaatsen beschikbaar te stellen. Als daar onvoldoende respons op komt, dan dreigt een studentenstop. „Nieuwe stu denten worden dan nog slechts naar volgorde van aanmelding toegelaten", zegt opleidingsma nager M. Anthonise. Hij ver wacht dit jaar zeker 150 nieuwe studenten te kunnen begroeten. Twee jaar geleden waren dat er nog maar 85. Ondanks het dreigend tekort aan stageplaatsen, gokt de in Vlissingen gevestigde pabo op verdere groei van het aantal stu denten. Zo zijn plannen in de maak om volgend jaar een 'de pendance' te openen in het Re gionaal Opleidingen Centrum te Terneuzen. Pabo-studenten uit Zeeuws-Vlaanderen kunnen daar dan de eerste twee jaar van de studie volgen. Ook voor an dere hbo-opleidingen bestaan dergelijke plannen. Daarmee hoopt de hogeschool te voorko men dat Zeeuws-Vlaamse jon geren kiezen voor opleidingen in Noord-Brabant. Omscholen De hogeschool overweegt ook een pabo-deeltijdopleiding in het leven te roepen. Daarmee wil men vooral volwassenen te trekken die zich willen laten omscholen tot onderwijskracht. Gedacht wordt onder meer aan (jonge) mensen die nu nog werk zaam zijn in de verpleging, in administratieve beroepen en aan gymnastiekleraren. De plotse populariteit van be roep van leerkracht wordt voor al toegedicht aan de goede kans op een baan en de extra verho ging van de aanvangssalarissen. „Iedere student die nu begint aan de pabois over vier jaar na genoeg verzekerd van een baan", schrijft de Zeeuwse pabo in een voorlichtingsbrochure. Volgens de laatste prognoses zijn op de basisscholen in Ne derland de eerstkomende vijf jaar zo'n 9000 extra leerkrach ten nodig. Dat heeft onder meer te maken met het streven de klassen te verkleinen. Het tekort aan leerkrachten, en dan vooral invallers, wordt vol gens Anthonise ook op de Zeeuwse scholen merkbaar. „Wij worden bijna dagelijksge- beld door wanhopige schooldi recteuren die vragen of wij nog afgestudeerden kennen die als vervanger voor de klas willen gaan staan." door Richard Hoving MIDDELBURG - VVD, PvdA en CDA presenteren mogelijk volgende week al het beleids programma van het nieuwe col lege van Gedeputeerde Staten. Volgens J. I. Hennekeij, voorzit ter van het overleg dat onder handelt over de collegevorming, is dinsdag op een groot aantal punten overeenstemming be reikt. De drie partijen vergaderden gisteren ruim twee uur achter gesloten deuren. Mededelingen werden erna afloop nauwelijks gedaan. PvdA-lijsttrekker D.J. R Bruinooge vatte het overleg samen als 'constructief' en verwees door naar WD-col- lega Hennekeij. „Hij is namens ons allemaal de woordvoerder." De WD-lijsttrekker zei dat over 'alle beleidsterreinen is ge sproken'. Ambtenaren zetten de komende dagen de verschillen de punten op papier. Dit stuk wordt door de onderhandelaars - twee van elke partij - volgende week maandag aan de fracties voorgelegd. Daarna gaan de drie partijen opnieuw rond de tafel zitten. Hennekeij was opti mistisch over het vervolg van de onderhandelingen. „Ik denk dat het beleidsprogramma begin volgende week op een oor na is gevild." De presentatie van het definitieve programma volgt mogelijk een paar dagen later. WDCDA en PvdA hebben ook gesproken over de formulering die rond de kerncentrale Bors- sele in het provinciaal regeerak koord moet worden opgenomen. De liberalen en christen-demo craten pleitten in hun verkie zingsprogramma's voor het openhouden van de centrale na 2003. PvdA is tegen voortzet ting van de productie van de nucleaire stroomfabriek. Hen nekeij wilde gisteravond niet ingaan op welke wijze de partij en op dit punt - dat algemeen wordt gezien als het enige we zenlijke verschil van mening tussen WDCDA en PvdA - na der tot elkaar zijn gekomen. Portefeuilles De verdeling van de portefeuil les over de zes gedeputeerden, twee van elke partij, is gisteren niet aan de orde geweest. „We praten over portefeuilles praten als het beleidsprogramma rond is", aldus Hennekeij. Het CDA heeft tijdens eerder al aangege ven geen genoegen te nemen met de huidige taakverdeling bin nen GS. De partij meent op grond van de verkiezingsuitslag recht te hebben op meer verant woordelijkheden binnen het da gelijks provinciebestuur. Derde verdachte geweld opgepakt GOES - De politie in Goes heeft een derde verdachte aangehou den in verband met openlijke geweldpleging het afgelopen weekeinde. Het gaat om een 19- jarige inwoner van Goes. De po litie sluit niet uit dat er nog meer personen worden aangehouden. niet oppast een bacteriepoel. Elke maand neemt een onaf hankelijk laboratorium een proefmonster van het water bij ons. We hebben nog nooit pro blemen gehad." Subtropisch Ook subtropisch zwemparadijs Scheldorado in Terneuzen houdt de boel goed schoon. „Ie dere dag gaat er 's ochtends en 's avonds chloor in het bad", zegt badmedewerker A van der Sluis. Het chloor doodt alle bac teriën. We controleren zowel het vuile als het schone ehloorwa- ter. Als het rustig is drukken we op de doucheknoppen om het water goed te laten doorlopen. En we trekken de hoekjes goed droog. Als de mensen voor en na het zwemmen goed douchen is er niets aan de hand." Een typische vrijgezel met typisch vrijgezellengedrag en een typische vrijgezellen- uitstraling. Raker kon Theo, de medewerker van dat Vlis- singse kantoor, niet worden getypeerd. Vlekken op zijn pantalon, gat in de trui, vet tig haar en onregelmatig scheergedrag. Wie in zijn oti- middelllijke nabijheid moest vertoeven, vroeg zich af of Theo wel elke dag een frisse douche nam. Zijn lijflucht werd spreekwoordelijk. Je ruikt hem al voor je hem ziet, klaagden sommige collega's. Aan dit ongerief is abrupt een eind gekomen. Fris gewas seri, onberispelijk geschoren en goed gekapt nam hij laatst plaats achter zijn bureau. Een nieuwe pantalon, een hagelwit overhemd en een wolk van lekkere luchten versterkten de metamorfose. Over de reden van deze ver andering bewaarde hij het stilzwijgen. Maar met zijn nieuwe bijnaam is hij zeer in zijn schik: Theo Dorant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 17