Europese Commissie stapt op na zware druk Zeeuwse jeugd is te zwaar 4 WEKEN Negen bezoekers Flora overleden Kamer staat op lage stroomprijs Bonden vragen Peper om kogelwerend vest voor agent op straat De prins en de pinguïns lir Rellen in Noord-Ierland na aanslag Uitspraak tegen dna-manipulatie IOC bekent schuld VOOR 16,00 JA, ik wil: White wash wit beuken meubelen Na de nacht en het bloed volgen de tranen Comité maakt grond gelijk met bestuur 10' ZO 2 Rustig In de ochtend mist gevolgd door zonnige perioden. In de namiddag wat regen. Maximumtemperatuur rond 10 graden. 242e jaargang no. 63 dinsdag 16 maart 1999 losse nummers 1,80 Een Republikeinse jonge re rijdt langs een bran dende auto in het Noord- Ierse Lurgan tijdens bot-: singen met de politie als reactie op de dood van de katholieke Rosemary Nelson (40). De Noord- Ierse advocate bezweek gistermiddag aan de ge volgen van een bomaan slag. Haar auto ontplofte toen zij wegreed bij haar woning in Lurgan. Het Kapelse veredelingsbedrijf Van der Have moet. in elk ge val gedeeltelijk, stoppen met het genetisch veranderen van zonnebloemen. De Raad van State heeft de vergun ning geschorstOver het manipuleren van koolplan- si ten dient in juni een bodemprocedure. Volgens Jacques Rogge, lid van het uitvoerend comité van het Internationaal Olympisch Comité, is het hele IOC collectief verantwoordelijk voor de corruptie, die aan het licht is geko men. Volgens de Belg heerst een algemeen schuldbe sef binnen het IOC dat er niet streng genoeg met de Q.' regels is omgesprongen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13 en 15; sport 18 en 19. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De politiebonden willen dat iedere politieagent die op straat patrouilleert voortaan een kogelwerend vest aantrekt. Ook zouden agenten de beschikking moeten krijgen over 'pepperspray'. De bonden hebben minister Pe per van Binnenlandse Zaken gevraagd in te stemmen met dit voorstel. Ze vinden maatregelen om de veiligheid van agenten te verhogen hard nodig. De bonden willen dat Peper normen vaststelt waaraan zo:n kogelwerend vest moet voldoen. De bewindsman zelf is voor stander van de invoering van 'pepperspray', een veiligheids middel tussen de wapenstok en het dienstpistool in. Volgens voorzitter H. van Duijn van de Nederlandse Politiebond (NPB) hebben de bonden hun gezamenlijke notitie vorige week naar Peper gestuurd. Aan leiding zijn de recente dodelijke schietincidenten met politie agenten, die zich voordeden in Eindhoven en Amsterdam. „Zo'n vest moet minimaal be stand zijn tegen kogels uit het dienstwapen van de Nederland se politieman. De Walther-P5 heeft een hoge doordringbaar heid. En er wordt nog wel eens een dienstwapen afhandig ge maakt", aldus Van Duijn. De politiebonden erkennen dat een kogelwerend vest weinig comfortabel draagt. Maar vol gens Van Duijn weegt de extra veiligheid voor de agent daar zeker tegenop. De» vakbonds man zegt dat er nu al agenten zijn die op eigen kosten een ko gelwerend vest willen kopen in de Verenigde Staten. De Raad van Hoofdcommissa rissen bespreekt het voorstel van de politiebonden over enke le weken. Woordvoerster S. Lammers zegt dat het voorstel de raad enigszins heeft verrast. Het ligt volgens haar eerder voor de hand agenten in de Randstad met een kogelwerend vest op pad te sturen dan een wijkagent in Limburg. Lammers: .,In eerste aanleg staat de portefeuillehouder Ge- weldszaken in onze Raad, korpschef P. van Zundert van het korps Midden- en West-Bra bant, niet afwijzend tegenover het plan. Zeker ook omdat die vesten niet meer zo zwaar zijn als enkele jaren geleden. Maar er moet worden bedacht dat zo'n maatregel schijnzekerheid biedt. Een agent kan op tal van manieren slachtoffer van ge-; weid worden." Een woordvoerster van het mi nisterie van Binnenlandse Za ken zegt dat de geweldsnotitie van de bonden vermoedelijk wordt besproken tijdens de eerstvolgende vergadering van het georganiseerd overleg, in april. ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische alschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 71 3214 000002 doorSigrid van lersel en Ans Bouwmans BOVENKARSPEL - Negen mensen die eind februari de West-Friese Flora in Boven- karspel hebben bezocht, zijn overleden. Bij vier van hen staat vast dat ze bezweken zijn aan de gevolgen van de veteranenziekte, bij de ove rigen wordt dat nog onder zocht. De organisatoren van de bloemenshow kunnen niet aansprakelijk worden ge steld voor de epidemie. Dat heeft minister Borst van Volksgezondheid gisteren bekendgemaakt. Opvallend bij deze epidemie is dat niet alleen oudere, verzwakte mensen slachtoffer zijn ge worden, maar ook jonge mensen. Er komt daarom ook een vervolgonderzoek naar het type legionella-bacterie, dat voor deze uitbraak ver antwoordelijk is. De Tweede Kamer wil dat Borst wette lijke maatregelen neemt ter voorkoming van de ziekte. De minister zegde toe daar haast mee te maken. Inmiddels is de veteranen- ziekte vastgesteld bij meer dan veertig patiënten. Om dat de incubatietijd van tien dagen nu verstreken is, ver wacht Borst geen nieuwe meldingen meer. Borst, die zich zaterdag in het Westfries Gasthuis in Hoorn op de hoogte liet stel len, is tevreden over het ver loop van de infectiebestrij- ding. Het ziekenhuis heeft vorige week woensdagavond aan de GGD West-Friesland gemeld dat er in korte tijd twaalf patiënten met long ontsteking waren. Donder dag werd duidelijk dat het om de veteranenziekte ging, waarna alle ziekenhuizen in Noord-Holland direct op de hoogte gesteld werden. Vrij dag besloot Borst via de me dia alle huisartsen, zieken huizen en bezoekers van de Flora te waarschuwen. „Sneller had niet gekund", aldus Borst, die daarmee de kritiek van burgemeester E. Haaksman van Delfzijl over de late alarmering naast zich neerlegt. „Ik ben ervan over tuigd dat deze snelle actie mensenlevens gespaard heeft." Volgens het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mi lieu dat onderzoek doet naai de oorzaak van de epidemie, is het onwaarschijnlijk dat de bacterie verspreid is in de bloementuin van de West- Friese Flora. De legionella- bacterie gedijt goed in water met een temperatuur tussen de 20 en 55 graden. De vijvers in de bloementuin waren niet zo warm Het onderzoek richt zich daarom met name op de bij behorende consumenten- en agribeurs in Bovenkarspel. Risicovolle apparaten zoals whirlpools, zijn inmiddels zeker gesteld voor het nemen van monsters. De organisatoren van de West-Friese Flora kunnen niet aansprakelijk worden gesteld, aldus H. Plokker, hoofdinspecteur gezond heidszorg. Waterleidingbe drijven zijn verplicht de watertemperatuur goed te regelen, maar dat geldt niet voor organisatoren van pu blieksevenementen. GPD zie ook pagina 3 (Advertentie) (Advertentie) SIDIEL-KEBIR - Een vrouw met een klein meisje rouwt om de damentalisten bij een aanval op het dorp zes mensen gedood, slachtoffers van een nachtelijke moordpartij in Sidi el-Kebir, bij Sinds het begin van deze maand is het geweld in Algerije sterk Blida, vijftig kilometer ten zuiden van de Algerijnse hoofdstad toegenomen met het oog op de presidentsverkiezingen op 15 Algiers. In de nacht van zondag op maandag hebben moslimfun- april. foto EPA PORT STANLEY - Prins Charles, de Britse troonopvolger, neemt een kijkje in een een pin guïnkolonie op Zeeleeuw-eiland, bij de Falk- land-eilanden. Een paar dagen eerder maakte Charles zijn opwachting in Argentinië. Dat land bezette in 1982 gedurende korte tijd de Falkland-eilanden. Argentinië maakt aan spraak op de eilandengroep, die Buenos Aires 'Islas Malvinas' noemt. foto Dylan Martinez/AP door Mare Peeperkorn en Paul Koopman BRUSSEL - De twintig le den van de Europese Com missie zijn vannacht afge treden nadat een Comité van Wijzen gisteravond een vernietigend rapport had gepresenteerd over het dagelijks bestuur van de Europese Unie. Na enkele uren crisisoverleg zei voorzitter Jacques Santer dat de Commissie collectief haar conclusies heeft getrokken uit het rapport. Niet alleen indivi duele commissarissen, maar het bestuur als geheel droeg volgens het vijfkoppige Comité van Wijzen een 'speciale verant woordelijkheid' voor gevallen van fraude, wanbeheer en onre gelmatigheden. In rapport wordt gesteld dat de politieke leiding van de Com missie de controle over de amb telijke dienst grotendeels was kwijtgeraakt. 'Dat wordt geïl lustreerd door de onwetendheid van commissarissen ten aanzien van problemen die verder alge meen bekend zijn, zelfs tot de hoogste ambtenaar', aldus het rapport. 'Het was moeilijk iemand te vinden die ook maar het geringste gevoel van verantwoordelijkheid toont.' Pauline Green, voorzitster van de Europese Socialisten, de grootste fractie in het Europar lement, riep gisteravond Santer en de gehele commissie op 'ver antwoordelijkheid te tonen en af te treden'. Na dit klemmende advies begon de Commissie in een 'zeer gedeprimeerde stem ming' haar crisisberaad. Behalve naar de Franse com missaris Edith Cresson, die al eerder wegens vriendjespolitiek en mismanagement in opspraak kwam, wijst het comité vooral met de beschuldigende vinger naar commissie-voorzitter San ter. Het beveiligingsbureau Group4/Seeuritas, waarvoor hij direct verantwoordelijk is, zou zich tot een 'staat binnen de staat' ontwikkeld hebben. 'Noch Santer, noch zijn bureau toonde enige interesse in de ma nier waarop het veiligheidsbu reau functioneerde', stelt het comité vast. In het rapport wordt opgemerkt dat bij geen van de twintig Eu rocommissarissen bewijzen voor zelfverrijking werden ge vonden. Over Hans van den Broek is het comité relatief mild. Dat hij er onvoldoende in slaagde kerncentrales in Oost- Europa veilig te maken, zou vooral te wijten zijn aan onvol doende middelen. GPD zie ook pagina 2 GGD zoekt oplossing in voorlichting over goede voeding door Anita de Jong VLISSINGEN - De GGD Zee land gaat extra aandacht beste den aan voedingsvoorlichting, omdat ze zich zorgen maakt over de gewichtstoename van kinderen. De jeugd wordt niet alleen zwaarder, maar ook steeds langer. Daarom is de groeicurve voor basisschool leerlingen onlangs met enkele centimeters naar boven aange past. In heel Nederland stijgt de ge middelde lengte en kampen steeds meermensen met overge wicht. Vooral op het platteland neemt de omvang toe, zo blijkt uit cijfers die het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) maandag bekend maakte. De Nederlander is gemiddeld 173,5 centimeter lang. Mensen in grote steden blijven daar ruim een centimeter onder, plat telandsbewoners schieten er een halve centimeter bovenuit. Het platteland kent ook het hoogste percentage inwoners met overgewicht: 44 procent, te genover 39 procent in de grote steden. De GGD Zeeland heeft het ver schil tussen steden en dorpen niet gemeten. Maar de dienst herkent wel de landelijke trend dat mensen groter en dikker worden. Tijdens een recente stu diedag over de ontwikkeling van kinderen, waarbij het CBS- onderzoek aan de orde kwam, is besloten om hierop in te sprin gen, want de gewichtstoename baart de GGD zorgen. Gezondheid De GGD denkt daarbij aan een campagne over gezonde voe ding. „Lengte wordt wel gezien als maat voor de gezondheid: hoe langer een kind is, hoe ge zonder", licht J. Vosters, hoofd van de afdeling Jeugdzorg toe. „Voor gewicht geldt het juist andersom: hoe zwaarder, hoe ongezonder." De GGD, die jaar lijks de kinderen van rijf, zeven en dertien jaar op scholen on derzoekt, ziet beide ontwikke lingen terug. Vosters legt de oor zaak hiervan bij de voeding. „Dat betekent dus dat we tege lijkertijd gezonder én ongezon der zijn gaan eten." Mensen eten tegenwoordig meer eiwitten, die zorgen voor een goede groei. „Maar een te veel aan eiwitten is weer slecht." Behalve een overschot aan bouwstoffen krijgen kinde ren ook veel te veel vetten bin nen, zegt hij. Die zorgen vooral voor de gewichtstoename. Opleiding Het CBS waagt zich niet aan verklaringen voor de toegeno men omvang. Het instituut signaleert wel dat, behalve het woongebied, de opleiding een aanzienlijk verschil uitmaakt. Hbo- of universitair afgestu deerden zijn gemiddeld het langst, ruim 176 centimeter. Mensen met enkel basisschool achter de rug meten iets meer dan 168 centimeter. Van deze laatste groep weegt meer dan de helft meer dan goed voor ze is, terwijl van de hoger opgeleiden nog geen derde met overgewicht kampt. Gemiddeld zijn vier op de tien Nederlanders te zwaar; van de 65-plussers is 57 procent te dik. Acht procent van de Nederlan ders heeft te maken met ernstig overgewicht. WD, CDA, D66, GroenLinks en SGP willen verder voorkomen dat stroombedrijven de kosten van onrendabele investeringen uit het verleden doorberekenen in de elektriciteitsprijs. Die val len een flink stuk hoger uit dan de minister vorig jaar aankon digde: in plaats van twee mil- jard zou het nu om zo'n acht mil jard gulden gaan. De stroombedrijven zijn er niet in geslaagd zelf een oplossing te vinden. Jorritsma is nu van plan een commissie van wijze man nen daarnaar te laten kijken. Het CDA vindt dat de bedrij ven waarvoor grote interesse uit het buitenland bestaat, de 'lijken in de meterkast' maar moeten pro beren mee te verkopen. De mi nister ziet hiervoor weinig mo gelijkheden. PvdA, GroenLinks en D66 vre zen dat door de liberalisering de duurdere duurzame energie, (wind- en waterkracht) de nek om wordt gedraaid. Groen Links kondigde aan zo nodig met een initiatiefwetsvoorstel te komen om te garanderen dat een deel van de energie uit duur zame bronnen komt. De Kamer debatteert volgende week ple nair over de wet. GPD zie ook pagina 7 door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Kleinverbruikers mogen niet het slachtoffer wor den van een vrije markt in stroom. De stroomprijs moet zo laag mogelijk blijven. „Het risico bestaat dat de grote jongens (de grote bedrijven) die vrij stroom kunnen inkopen, de krenten uit de pap pikken. De kleinverbruikers mogen niet de dupe worden", aldus PvdA-Ka- merlid Crone. De fracties deden gisteren bij het debat over de nieuwe Elek triciteitswet met minister Jor ritsma van Economische Zaken een serie voorstellen om de wet verder aan te scherpen. Om te verzekeren dat alle afne mers profiteren van een lagere elektriciteitsprijs, wil het CDA- Tweede-Kameriid Van den Ak ker in de wet vastleggen dat de stroomprijs gekoppeld moet zijn aan de prijs op de vrije markt en de prijzen voor de energiedragers (kolen en gas). Ook PvdA, GroenLinks en SGP voelen daarvoor. Minister Jor ritsma heeft geen problemen met dit voorstel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1