PZC zeeland ANWB wil versterking toerisme I Volle bak voor Campert en Mulder tmtiyte m Tweede dok vaagt Doel helemaal weg Vechtpartijen in centrum Goes Overleden kinderen opnieuw herdacht met bomen in Nisse Voorjaarszon lokt mensen naar buiten Niet eens met het huurbeleid? Ga kraken! Kwaliteitsverlies dreigt Automobilist beroofd op parkeerplaats bij Rilland [towstttiiihj PZC^;^ 1900-2000 zeeuwse almanak Weertje he door Mieke van der Jagt GOES - De nacht van zaterdag op zondag werd het Goese uit gaanscentrum gekenmerkt door onrust. De politie van het Oosterschel- debekken had achttien man extra ingezet en in Goes had dat wel enig effect. Verschil lende vechtpartijen konden in de kiem worden gesmoord. Toch moest een Goesenaar zich onder doktersbehandeling stellen omdat hij na een mis handeling door enkele perso nen met een gebroken neus op de Gasthuisstraat achterbleef. Bij de politie zijn de daders be kend. Dat gold ook voor een mishandeling op de Wijngaardstraat waar een 20-jarige Goesenaar en een 27-jarige man uit Zutphen een hersenschudding werden ge slagen door vier mannen. Een vijftienjarig meisje werd omstreeks vier uur zaterdag- morgen in de St. Jacobsstraat door een jongen in het gezicht en het onderlichaam geslagen. Aanleiding was een ruzie tus sen het slachtoffer en een ander meisje in een discotheek. Een veertienjarig meisje uit de gemeente Borsele heeft in de nacht van zaterdag op zondag aangifte gedaan van mishan deling een een horecagelegen heid in 's Heerenhoek. Na een woordenwisseling, sloeg de da der, een bekende van de politie, het meisje in het gezicht. Voorts deelde de politie in Goes zes bekeuringen uit voor auto's die zodanig fout geparkeerd stonden, dat hulpdiensten geen doorgang zouden hebben. Vier wildplassers konden zes tig gulden afrekenen. door Jeroen Vliegenberg VLISSINGEN - De ANWB vraagt de provincie Zeeland met klem om meer geld uit te trekken voor recreatie en toeris me. Dat schrijft de organisatie in een brief aan de Statenfracties die onderhandelen over de vor ming van een nieuw college. De ANWB maakt zich zorgen over de geringe aandacht van de pro vincie voor recreatie en toeris me. De politieke partijen wijden volgens de toeristenbond nau welijks woorden aan deze voor Zeeland zo belangrijke sector. De bond noemt de plannen voor deOosterschelde waarbij de na tuur een grote rol speelt prima, maar vindt wel dat er te weinig ruimte is om de natuur op ver antwoorde wijze in zijn volle omvang te beleven. De provin- de moet in elk geval meer ruim te geven aan de recreatieve functie van de Oosterschelde. Zak Daarnaast is de ANWB van me ning dat door de aanleg van de Westerscheldetunnel het waar devolle cultuurlandschap Zak van Zuid-Beveland aan recrea tieve kwaliteit zal inboeten. Ook de geplande uitbreidingen van de haven van Temeuzen gaat waarschijnlijk ten koste van enkele zandplaten waar door ook hier de recreatie af neemt. De ANWB verzoekt de provincie dan ook om extra middelen vrij te maken die deze verliezen kunnen compenseren. Vliegverkeer De bond vraagt ook aandacht voor de verstoring van de rust van recreanten, veroorzaakt door het vliegverkeer van of naar vliegveld Midden-Zee land. De ANWB noemt de eco nomische betekenis van het vliegveld gering en vindt het daarom opmerkelijk dat het Provinciale beleidsplan voor Recreatie en Toerisme geen aan dacht schenkt aan de vele recre atieve en toeristische mogelijk heden die het gebied rond het vliegveld juist biedt. De ANWB wil dat de provincie een bele vingsonderzoek organiseert on der de bevolking en de recrean ten in het gebied, met name de watersporters. Een andere zorgwekkende ont wikkeling in de ogen van de ANWB zijn de plannen voor een groot windpark en zenderpark voor de Zeeuwse kust. Uitvoe ring van die plannen zou het uit zicht ernstig verstoren waar door strandbezoekers niet langer van de oneindige horizon kunnen genieten. De toeristen bond adviseert de provincie al leen de parken buiten het zicht van de badgasten aan te leggen. door Ab van der Sluis NISSE - De Stichting Mo(nu)m- ent voor een Kind houdt zater dag 27 maart de tweede boom- plantdag in Nisse. Op die dag worden er opnieuw bomen ge plant voor kinderen die zijn overleden aan een stofwisse lingsziekte. Vorig jaar werd tijdens de eerste boomplantdag een herden- kingsdijk in gebruik genomen in Nisse. Negentien families plantten toen drieëntwintig lin debomen voor evenveel overle den kinderen. Kinderen van de basisschool maakten voor de herdenkingsdijk een kunst werk, naar een ontwerp van de Zeeuwse beeldend kunstenaar Dick van Biemen. Zo ontstond een nationaal monument ter na- gedachtenis aan de kinderen die meestal al op zeer jonge leeftijd overlijden, vaak na een ernstig en ingrijpend ziekteproces. De Vereniging Natuurmonu menten beheert de Oudekamer- sedijk, die zich bevindt vlakbij de schaapskooi in Nisse. De dijk wordt gemarkeerd door een tweehonderd jaar oude grenslinde aan de ene kant en het door kinderen gemaakte kunstwerk aan de andere kant. Reacties Dit jaar worden er achttien bo men geplant. Daaruit blijkt vol gens de Stichting Mo(nu)ment voor een Kind dat de behoefte aan de herdenkingsdijk en het idee om er een boom op te plan ten groot is. Bij de stichting zijn na de eerste boomplantdag veel reacties binnengekomen. De tweede boomplantdag vindt plaats in de aanwezigheid van het CD A-Kamerlid S, Buijs en burgemeester J. L. Mandos van de gemeente Borsele. De kosten van het plaatsen van een boom a vijftig gulden ko men voor rekening van degene die de boom plant. De stichting zorgt voor een herinnerings bordje bij de boom. Het is overi gens niet mogelijk om dit jaar nog deel te nemen aan de boom plantdag. Belangstellenden voor volgend jaar moeten zich voor 31 januari 2000 aanmelden bij de stichting. Voordracht Het programma van de boom plantdag duurt van 11.00 tot 14.00 uur en vindt plaats in het bezoekerscentrum van De Schaapskooi aan de Nieuwka- merseweg. Eveline Mossel van de Vereniging Ouders van een Overleden Kind houdt een voor dracht. Daarna vertellen ouders in hun eigen woorden en op hun eigen manier wat het voor hen betekende om een kind te verlie zen. Het ochtendprogramma omvat verder muzikale bijdra gen van Hanneke en Janos Koo ien. Zij zingen en spelen Ierse songs. Het planten van debomen onder leiding van opzichter René Wink van de Vereniging Na tuurmonumenten duurt van 12.30 tot 13.00 uur. Alle deelne mers aan de boomplantdag die geen boom kunnen planten, kunnen een bloem leggen bij het monument, al of niet met een herdenkingsplaatje. Tijdens de lunch is er een expositie, ver zorgd door multimediawinkel De Drukkerij uit Middelburg, van allerlei boeken en uitgaves over dood, verdriet, rouw en rouwverwerking. GOES - Alles straalde het afgelopen weekeinde ineens weer lente uit. De ter rasstoelen, nog schaars, zaten vol en in de tuincentra piepten de kassa's genoeglijk. Overal kon je fonkelende fietsspaken te genkomen, veel meer skeelers en in-line- skates dan vorige week en ook de motor rijders trokken weer groepsgewijs de pol ders in. Zaterdagochtend hing hier en daar zelfs het beddengoed uit het raam te luchten, voor het eerst in een eeuwigheid. Het is écht voorjaar. foto Willem Mieras (boven) en Dirk-Jan Gjeltema RILLAND - Twee mannen hebben vrijdag avond laat een veertigjarige automobilist uit Vlissingen van een aanzienlijk geldbedrag beroofd op de parkeerplaats 't Scheld bij Rilland. De Vlissinger was rond kwart over tien wat uit zijn kofferbak aan het pakken, toen hij hardhandig in de kofferbak van zijn auto werd geduwd met de mededeling dat hij zij n geld af moest geven. De twee haalden de portemonnee van de man uit zijn broekzak en verdwenen in een donkere BMW uit de 3-serie met een Belgi sche nummerplaat. De politie Goes zoekt contact met eventuele getuigen. door Miriam van der Schot MIDDELBURG - „Wat is dat toch voor een raadselachtige in fectie waar Nederland besmet mee lijkt te zijn", vroeg Jan Mulder zich zaterdag af tijdens een optreden met Remco Cam pert in de Drukkery in Middel burg. „Steeds vaker hoor ik mensen die het niet over 'nieuws' hebben, maar over 'nuuws' en die het over 'olum- pisch' hebben als ze 'olympisch' bedoelen. Daar krijg ik wat van. Het is echt geen dialect." Campert en Mulder, die als CaMu iedere ochtend met een column de voorpagina van de Volkskrant opluistert, lazen za terdag in Middelburg voor uit eigen werk. Dit gebeurde in het kader van de boekenweek. Tus sen de drie voorleessessies van een half uur, signeerde het twee tal boeken. De meeste bezoekers lieten de kans niet onbenut om ook een krabbel in een boek te laten zetten. „Altijd lees ik met plezier hun stukjes in de krant", zegt bezoe ker M. Mast. „Maar vandaag ben ik vooral gekomen omdat mijn vrouw het voorstelde. Ik heb er echter geen spijt van dat in ben meegegaan; het was erg leuk. Campert en Mulder waren zeer spitsvondig. Of ik straks een boekje van hun ga kopen, weet ik nog niet," Jan Mulder (links) en Remco Campert lazen zaterdag in Middelburg voor uit eigen werk. foto Lex de Meester K. van Buiren kwam speciaal voor Jan Mulder. „Ik kijk bijna altijd als hij op tv komt. Daar vind ik hem erg goed, Net zoals hier. Zo nu en dan lees ik zijn stukjes in de krant. Ik vond het heel leuk om hem nu eens in het echt te zien. Misschien ga ik zo- meteen toch een boekje kopen." „Eigenlijk kwam ik voor nie mand in het bijzonder", zei P, Nagtegaal uit Amersfoort. „Ik ben hier op visite bij kennissen en die hadden kaartjes voor de ze middag. Ze vroegen of het ons wat leek en ik wilde inderdaad wel eens zien hoe zo'n presenta tie eigenlijk gaat. Ik lees hun stukjes niet zo vaak, maar mijn vrouw wel. Ik moet zeggen dat ik het heel aardig vond, maar de stukjes van Mulder vond ik leu ker dat die van Campert." Jan Mulder kwam zaterdag wat beter uit de verf dan zijn colle ga. De grootste reden daarvoor was dat hij beter te verstaan was dan Campert. Het rumoer van het winkelend publiek zorgde ervoor dat bezoekers met uiter ste concentratie naar de gedich ten van Campert moesten luis teren. Maar net zo ontwapenend als Mulder sprak over het taalge bruik van Willem van Hanegem (Het spel van gisteren was de re den 'om waarom' ik een extra training heb ingelast), vertelde Campert over het struisvogelei dat hem geschonken was en waar hij maar niet van af kwam. „Wat ik ook probeerde, altijd was er iemand die me achterna kwam en zei: 'Sir, your egg." Aan het einde van het gedicht was zijn ei, symbool van vrucht baarheid, in ontelbare stukjes gebroken. Ongeveer honderd vijf tig bezoe kers bezochten de sessies van het schrijversduo. Tevens was de voorstelling bij deingangvan de winkel door nog eens een paar honderd mensen te volgen op televisieschermen. Komende vrijdag 19 maart komt schrijfster Marion Bloem naar de Drukkery en op zater dag 20 maart August Willem- sen. maandag 15 maart 1999 In het laatste jaar van de twintigste eeuw blikt de PZC van dag tot j dag terug op nieuws- feiten uit Zeeland. 15 maart 1979 door Anita de Jong Hete tijden in de hoofdstad. Bij de verdediging van hun veste staan krakers en Mobiele Eenheid lijnrecht tegenover el kaar. Terwijl Amsterdam zucht onder ontruimingsrellen, krijgt ook Zeeland het aardig be nauwd van de kraakmode. Roel (23) enAnja (18) willen sa menwonen in Vlissingen. Zo'n 200 gulden per maand hebben ze aan huur te besteden. Daar voor kon je vroeger terecht in het Fort, maar sinds de goedko pe huurwoningen in die wijk verkocht zijn aan een beleg gingsmaatschappij (Fortress), rest voor Roel enAnja de wacht lijst. Oneerlijk, vindt het twee tal: in het Fort staan immers 17 huizen leeg. Op 15 maart 1979 kraakt het duo een pand aan de Cuyperstraat. Ze moedigen lot genoten aan hetzelfde te doen; het begin van een reeks kraak- acties in Zeeland. Verloedering De krakers krijgen brede steun. Buurtbewoners, raadsleden en vertegenwoordigers van De Schelde (voormalig eigenaar van de woningen) vinden het schandalig wat in het Fort ge beurt. Fortress wacht al maan den vergeefs op kopers voor de lege panden. Omdat inkomsten uitblijven, laat de beleggings maatschappij het onderhoud aan al z'n zeshonderd woningen achterwege. Gevolg: een sneeuwbaleffect van wegtrek kende huurders, leegstand en verloedering. Dat twee jeugdige krakers dit balletje willen stop pen, verdient dus alle lof. Ook de politie treedt niet op. Binnen een week zijn nog enkele panden in het Fort bezet. Dan nemen Goese jongeren het stok je over. Hier treedt de politie wel hardhandig op. Een tweede kraakactie en vele solidariteits verklaringen later, gaat burge meester Huber zich met de zaak bemoeien. Hij laat bekijken of de woningnood onder jongeren echt zo nijpend is. De rest van het jaar blijft het rustig. Dan slaat, in januari 1980, de gemeente Reimerswaal de schrik om het hart. In Hans- weert-Oost kraakt een jong stel een woning. De woningbouwvereniging be gint bij voorbaat te zweten en gooit daarop letterlijk de eigen glazen in: de ruiten van alle leegstaande panden gaan aan diggelen, om te voorkomen dat Hansweert-Oost verandert in een groot krakersparadijs. Ondertussen zweert de Vlis- singse kwestie door. Fortress wil wel van zijn huizen af, maar de gemeente wil de vraagprijs (25 miljoen gulden) niet betalen. Rechtszaak Als in de zomer van 1980 drie Fortress-woningen worden be zet in Oost-Souburg, volgt een rechtszaak. Na een half jaar komt de rechter eindelij k tot een uitspraak. Twee krakers moeten weg, de rest mag blijven. Kra ken blijkt niet verboden, mits de bewoners geen andere uitweg zien en de huizen langer dan een half jaar leegstaan. De Fortxess-kwestie wordt pas jaren later opgelost, als de ge meente overstag gaat en de vraagprijs biedt. De uitgeleefde panden gaan tegen de vlakte. Vlissingen zet in het Fort nieu we woningen neer. door Pascalle Cappetti DOEL - Naast de al geplande containerkade Deurganckdok op de Linkeroever moet over een aantal jaren een tweede dok ko men te liggen. De Vlaamse rege ring heeft plannen om bovenop het dorp Doel, dat toch al moest verdwijnen vanwege de komst van de eerste terminal, nog een containerkade 'Saftingedok' te realiseren. Dit is te lezen in het definitieve gewestplan. Vorig jaar januari besloot de Vlaamse regering dat Doel on leefbaar werd door de aanleg van een containerkade op de Linkeroever. De nieuwste plan nen maken de mensen die toen meenden dat het met de toe komstige leefkwaliteit van Doel nog wel los zou lopen, nu mond dood. De tweede kade laat hele maal geen plaats meer over voor het Scheldedorp. De werkgroep strategisch plan Waaslandhaven die zich bezig hield met de toekomstige ont wikkelingen op de Linkeroever, houdt met deze wijziging in het gewestplan alvast rekening met de groei van de containertra- fiek. De enige locatie die in aan merking komt voor deze uitbreiding is de plek tussen de geplande containerterminal en de kerncentrale, dus op Doel. Intensief gebruik De klankbordgroep die de afge lopen maanden aan het werk is geweest, vindt bovendien dat er in de toekomst minder kwistig met de beschikbare ruimte moet worden omgesprongen. In het verleden is slechts 49,8 procent van de gronden in de Waasland haven effectief gebruikt. De groep roept dan ook op tot in- breiding en een meer intensief gebruik. De 2378 hectare die in de Waaslandhaven overblijven, moeten beter worden toegewe zen. Hier ligt een taak voor de overheid die erop moet letten dat bedrijven niet nodeloos veel terrein in beslag nemen of onno dig reservegrond verwerven. Burgemeester F. Smet van de ge meente Beveren wil wel garan ties over de afstand van de buf fer rond de polderdorpen, de f aseiing in de verwerving van de gronden voor het havengebied en een goede verkeersafwikke ling. Hij wees ook, zo meldde de Gazet van Antwerpen zaterdag, op het belang van het gebied voor de landbouw. Asbest vrij bij brand in Oostkapelle OOSTKAPELLE - Een tuin huisje op het volkstuinencom plex aan de Grijpskerkseweg in Oostkapelle is zaterdagmorgen om drie uur volledig uitge brand. De schade wordt geschat op en kele duizenden guldens. De dakbedekking van het tuinhuis- je bestond uit asbesthoudende golfplaten. De omgeving is daarom afgezet. Maandag wordt begonnen met het ruimen van asbest. De brandweer vermoedt dat brandstichting of vandalisme de oorzaak is. Kort na aankomst was men de brand meester. Het was zondagmiddag wat drukker dan normaal op het benzinestation langs de A58. Bij het afrekenen moest onze Middelburger aansluiten achter een bescheiden rijtje van twee mensen. Eenmaal aan de beurt geko men verzuchtte de pomphouder dat het toch wel erg hard werken was met al die klandizie. „Komt door het mooie weer hè", opperde de automobilist uit de hoofdstad blijmoedig als verklaring. Wederom een diepe zucht vanachter de kassa. „Ja, en dat duurt nu al drie dagen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 7