België zet kanslozen op vliegtuig Afghanen reageren sceptisch op vergelijk Taliban en oppositie GOED KOOP rzm Paus roept Ambonezen op tot verzoening Gebrek aan steun in coalitie leidde tot vertrek Lafontaine Turkije ziet verband tussen zware aanslag en verkiezingen april Tientallen doden bij brand in New Delhi buitenland protest tegen verwijderen asielzoekers met zakenvlucht Schot vindt op straat dossiers Elizabeth maandag 15 maart 1999 „anonze redactie buitenland BRUSSEL - België is zaterdag begonnen met het uitzetten van uitgeprocedeerde asielzoekers per privé-zakenvliegtuig. Mi nister Van den Bossche van Bin nenlandse Zaken zegt op korte termijn nog meer van dergelijke vluchten te plannen. Belangenverenigingen van asielzoekers verzetten zich he vig tegen deze vorm van uitwij- yng. Om demonstraties van sympathisanten te voorkomen, werden zaterdag rond midder nacht in het grootste geheim dne uitgeproceerde asielzoe kers naar Kameroen terugge bracht. Dat gebeurde met een klein toestel van de Oostenrijk se luchtvaartmaatschappij Lauda Air. Het drietal, dat alleen verbaal protesteerde tegen de uitwij zing, werd begeleid door twaalf rijkswachters en een arts. De Hele procedure verliep verder Drie patiënten dood na afsluiten stroomtoevoer naar ziekenhuis MOSKOU - In een ziekenhuis in dc Russische stad Prokopievsk zijn de afgelopen week drie mensen overleden, doordat het elektriciteitsbedrijf de stroom voorziening afsloot. Dit gebeur de omdat het ziekenhuis de re kening, die was opgelopen tot omgerekend 90.000 gulden, niet tijdig had betaald. Door het uit vallen van de elektriciteit sloeg de apparatuur af waarmee de patiënten werden beademd. De gouverneur van de Siberi sche regio waar het drama zich voltrek, de ex-minister Aman Toelejev, sprak van een 'afgrij selijke onachtzaamheid' en een onvergefelijke fout'. Het zie kenhuis stond, ondanks de openstaande rekening, niet op de lijst van instanties waar de stroom zou worden afgesloten. Volgens Toelejev kan een derge lijk ongeluk ieder moment ook elders in Rusland gebeuren als gevolg van de catastrofale eco nomische situatie waarin Rus land zich bevindt. AFP zonder problemen. De operatie kostte twee miljoen frank, ruim 110.000 gulden. Van den Bos sche spreekt van een 'goedkope en efficiënte oplossing'. De uitwijzing per klein zaken- vliegtuig werd door een Belgi sche commissie van wijzen aan gedragen als de efficiëntste en humaanste oplossing voor de uitwijzing van hevig proteste rende asielzoekers. Van den Bossche denkt daardoor op lijn- vluchten problemen met zich hevig verzettende asielzoekers te voorkomen. Vorig jaar oktober overleed een uitgeprocedeerde asielzoekster uit Nigeria, nadat rijkswachters haar verstikten met een kussen tje. De vrouw verzette zich tij dens de lijnvlucht hevig tegen haar uitwijzing. De dood van de vrouw leidde tot het ontslag van Van den Bos- sches voorganger Tobback. De nieuwe minister liet aanvanke lijk weten samen met Neder land en Duitsland kleine toe stellen te willen inzetten voor uitwijzing. Den Haag en Bonn reageerden echter niet op de suggestie van Van den Bossche. De Belgische Liga voor de Rech ten van de Mens en het Comité tegen Uitwijzing zeggen dat de ze vorm van uitzetting asielzoe kers die niet mogen blijven nog sneller in een illegale status te recht doet komen. De Liga pro testeert bovendien tegen de mogelijke verdoving van asiel zoekers op weg van opvangcen trum naar luchthaven. Vlaams Blok Het Comité tegen Uitwijzing meent dat de socialist Van den Bossche zaterdagavond uitvoe ring heeft gegeven aan één van de meest in het oog springende voorstellen van het extreem rechtse Vlaams Blok. Dat pleitte in het verleden voor de inzet van legertoestellen om alle asielzoe kers terug te sturen naar hun land van herkomst. Van den Bossche sluit het ge bruik van lijnvluchten voor uit wijzingen in de toekomst overi gens niet uit. Zakenvliegtuig- jes worden alleen ingezet voor asielzoekers die protesteren te gen uitwijzing. ,,Het is de be doeling dat de asielzoekers beseffen dat protest niet ren deert." ANP Duizenden migranten stonden gisteren in Ambon te wachten om het eiland per schip te kunnen ontvluchtten. foto Charles Dharapak/AP van onze redactie buitenland VATICAANSTAD - Paus Johannes Pau- lus II heeft gisteren christenen en moslims op Ambon opgeroepen een einde te maken aan het onderlinge geweld. De paus sprak tijdens zijn wekel i jkse toe spraak tot gelovigen op het Sint Pieters plein van 'verontrustende gebeurtenis sen' op het Molukse eiland. „Ik richt aan allen, vooral aan diegenen die de onlusten aanstichten, een oproep het geweld, dat onzegbaar lijden veroorzaakt, op te geven en terug te keren naar de weg van harmo nie." Op Ambon kostten nieuwe rellen za terdag aan een christen het leven, zo meldden kerkelijke bronnen en ooggetui gen. De twee dagen ervoor was het relatief rustig op het Indonesische eiland, waar dit jaar bij religieuze rellen al meer dan 200 mensen om het leven zijn gekomen. Arrestaties De politie heeft volgens ooggetuigen gis teren in Ambon-stad twintig mensen ge arresteerd die voorzien van wapens per boot van nabijgelegen eilanden aankwa men. De militaire politie stelt een onder zoek in naar het optreden van negen mili tairen tijdens rellen op woensdag, zo meldde het Indonesische persbureau An- tara. Zij zouden de geldende procedures hebben overtreden door het vuur op de relschoppers te openen, zei het hoofd van de militaire politie op Ambon, majoor Djuhendi. Een bron bij de Indonesische inlichtin gendienst zei gisteren in de krant Bisnis Indonesia dat het geweld op Ambon moei- lij k te bedwingen is omdat er leden van se paratistische bewegingen bij betrokken zijn. „Velen daarvan wonen in het buiten land, vooral in Nederland. We zien het re ligieuze conflict niet langer als de aanlei ding voor deze chaos." In Nederland zou een groep radicale Mo lukse jongeren zich voorbereiden op een gewapende strijd op de Molukken. De Molukse regering in ballingschap distan tieert zich van die plannen. RTR/AFP Deense ex-minister huwt vriend KOPENHAGEN - De voormalige Deense minister van Volks gezondheid en lijsttrekker van de regerende sociaal-demo craten bij de komende Europese verkiezingen, Torben Lund, is zaterdag getrouwd met zijn vriend, Claus Lautrup. De mannen ondertekenden een geregistreerd partnerschap Lund (49) en Lautrup, een 28-jarige student sociologie, waren in februari vorig jaar al in het nieuws toen zij door koningin Margrethe uitgenodigd werden op het koninklijke bal. Denemarken was het eerste land ter wereld dat in 1989 een partnerschap voor homoseksuelen invoerde. Het omvat de zelfde rechten en plichten als het huwelijk, uitgezonderd adoptie en kunstmatige inseminatie. DPA Eliteschool decor voor pornofilm BOEDAPEST - De Hongaarse minister van onderwijs Zoltan Pokorni heeft een onderzoek gelast nadat de middelbare school die hij heeft doorlopen op de televisie was te zien als decor voor een harde pornofilm. De Toldy-school in Boeda pest staat bekend als een van de beste van het land. Naast Pokorni hebben ook andere kopstukken als wijlen premier Jozsef An tall de school doorlopen. De krant Blikk meldde gis teren dat de Duitse filmploeg voor 200 Duitse mark was bin nengelaten door de echtgenoot van de concierge. AP Verzoek om euthanasie in tv-spot CANBERRA - Op de Australische televisie worden deze week spotjes uitgezonden waarin een terminale-kankerpatiënte vraagt om euthanasie. De spot is gemaakt met medewerking van de Australische 'Vrijwillige Euthanasie Vereniging'. De 59-jarige June Burns zegt in de uitzending dat zij ondraag lijk lijdt als gevolg van terminale blaaskanker, ondanks hoge doses morfine. De moeder van vier kinderen zegt dat als zij een hond zou zijn geweest, de dierenbescherming haar man van mishandeling zou hebben beticht en haar een spuitje zou hebben gegeven. In de deelstaat Northern Territory werd in 1996 de eerste euthanasiewet ter wereld aangenomen. Een jaar later draaide de Australische Senaat de wet terug. AFP Zes kinderen verbranden in huis ST.-LOUIS - Zes kinderen tussen zes maanden en negen jaar zijn omgekomen bij een brand in een woning in de Ameri kaanse stad St.-Louis. De politie arresteerde zaterdag de mo gelijke dader. De man had kort voor de brand ruzie met zijn vriendin, de bewoonster van het huis. Zij en twee andere vol wassen medebewoners ontsnapten aan de vuurzee. DPA Doodstraf terug in Sri Lanka COLOMBO - De Srilankaanse president Chandrika Kumara- tunga heeft besloten na een onderbreking van 22 jaar de doodstraf weer in te voeren, heeft het presidentiele secretari aat zaterdag bekendgemaakt. Het besluit is een reactie op de roep de straf weer in te voeren ter bestrijding van zware geweldsmisdrijven. Voor zeker 12 mensen in Sri Lanka dreigt executie door ophanging. AP China laat Wang Lixiong vrij PEKING - China heeft Wang Lixiong, een van de bekendste schrijvers van het land, vrijgelaten. Dit heeft het Spaanse persbureau EFE vernomen van dissidenten. Wang was in fe bruari opgepakt omdat hij staatsgeheimen zou hebben ont huld. Politieagenten hadden het huis van Wang, die publi ceerde onder het pseudoniem Bao Mi, doorzocht. Wang Lixiong schreef de bestseller 'Geel Gevaar', een boek over het uitbreken van een burgeroorlog tussen Noord- en Zuid-China die uitmondt in een nucleair conflict. EFE/RTR door Peter van Nuijsenburg BERLIJN - Gebrek aan steun binnen de rood-groene regering is de belangrijkste reden dat de Duitse minister van Financiën Oskar Lafontaine vorige week donderdag is afgetreden. Dat maakte hij gisteren bekend. De voormalige minister en ster ke man van de Duitse sociaal democraten gaf daarbij zonder hem bij name te noemen kanse lier Gerhard Schroder (SPD) in direct de schuld van zijn drama tische vertrek uit de politiek. Vooral de voortdurende aanval len op zijn economisch beleid hadden tot zijn besluit geleid, aldus Lafontaine. Bedrijfsleven Schroder waste hem vorige week woensdag tijdens een ka binetsvergadering de oren wegens zijn "ondernemers on vriendelijke politiek'. Het be- (Advertentie) KOOLEN POTGROENTEN diverse soorten, pot 720 ml. ggHS *•79 (05 EE1 *£3' MAGERE VARKENSLAPPEN QQ 500 gram 399 7 NU y* NüVf EDET ULTRA 1 QQ KEUKENROLLEN pak 2 rollen van 309 Met voorjaarsdecoratie. Aanbiedingen geldig van nu 15 t/m ra 20 maart 1999 A&P Services BV tel 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS - drijfsleven had zich meerdere malen bij Schroder beklaagd over de lastenverzwaring die de minister had opgelegd. Lafontaine verbrak gisteren te genover een tv-zender zijn stil zwijgen. Drie dagen had hij zich in zijn huis in Saarbrücken ver schanst en zijn partij en ex-col lega's in het ongewisse gelaten over de motieven van zijn ver trek. Slecht teamwork Hij hekelde het 'slechte team work' (een steek onder water aan Schroder) in de rood-groene regering en verklaarde dat hij de weg vrij had willen maken voor een 'nieuwe samenstelling' van de rood-groene regeringsploeg. Zijn aftreden had niets te ma ken met een mogelijke koers wijziging van de regering. Lafontaine zei ook dat privé-re- denen een belangrijke rol heb ben gespeeld. Hij had in 1990 een aanslag op zijn leven door een geestelijk gestoorde vrouw overleefd en zich sindsdien af gevraagd hoe lang hij zijn gezin kon belasten met zijn politieke verantwoordelijkheden. 'En ik heb nu voor mijn privé-leven gekozen'. Lafontaine is voor de derde keer getrouwd en heeft uit het laatste huwelijk een tweeja rig zoontje. Koerswijziging Zijn plotselinge vertrek als mi nister en partij voorzitter zorgde het afgelopen weekeinde bin nen de SPD nog steeds voor con sternatie. De linkervleugel, La- fontaines machtsbasis, kwam zaterdag bij elkaar en waar schuwde kanselier Schroder met af te wijken van de huidige koers en het bedrijfsleven met nieuwe concessie tegemoet te komen. Ook werd hij gemaand de kleinste coalitiepartner, de Groenen, niet aan de dijk te zet ten. Schroder wordt op 12 april op een speciaal congres formeel tot opvolger van Lafontaine ge kozen maar ligt al jaren slecht bij de aanhangers van de ex-mi nister. Hun vrees voor een koerswijzi ging kreeg het afgelopen week einde nieuw voedsel door uitspraken van prominente ver tegenwoordigers van de rech tervleugel, die verdere lasten verlaging voor het bedrijfsleven in het vooruitzicht stelden. Ook kopstukken van de Groenen pleitten voor een ondernemers- vriendelijker klimaat. GPD van onze redactie buitenland ISTANBUL - De plegers van een bloedige aanslag met brand bommen, zaterdag in Istanboel, wilden de verkiezingen van 18 april verstoren. De Turkse pre mier Bulent Ecevit heeft dit gis teren gezegd. Politie en leger hebben hun veiligheidsmaatre gelen voor de verkiezingen uit gebreid, na een aantal aansla gen in met name Istanboel. Zaterdag werden dertien men sen gedood en raakten er zes ge wond toen enkele mannen het publiek in een winkelcentrum met vuurwapens naar hoger ge legen verdiepingen dwongen te gaan en vervolgens met brand bommen en benzine het gebouw in vuur en vlam zetten. Twee mensen verbrandden en elf AYR - De Britse politie is zaterdag een onderzoek begonnen naar de her komst van medische dos siers van koningin Eliza beth, die een Schot op straat heeft gevonden. De politie wil weten wat er is misgegaan met de ver trouwelijke papieren over de koninklijke familie. Het betrof informatie over de bloedgroepen en medische details van Eli zabeth en andere oudere familieleden. Daarnaast bevat het 70 pagina's dik ke dossier ook beschrij vingen van veiligheids maatregelen bij vroegere koninklijke bezoeken. De papieren waren gevon den door een man die in de Schotse kustplaats Ayr zijn hond uitliet. „Ik kon niet geloven wat ik las", verklaarde hij tegenover de Britse krant The Sun. ,,Ik weet nu de bloedgroep en andere medische de tails van tien leden van de koninklijke familie. Ik was tamelijk bang toen ik dat las, want ik weet dat ik het nooit had mogen zien." AFP/RTR/DPA kwamen om door rookverstik- king. De brand duurde twee uur en liet weinig over van het ge bouw van zes verdiepingen. Gisteren ontplofte er opnieuw een bom in Istanboel. Daarbij viel en dode en raakten vijf mensen gewond. Ecevit noemde geen direct verband met de Koerdische Arbeiderspartij (PKK)- De PKK-leider Abdul lah Öcalan is vorige maand ger- arresteerd in Kenia en overge bracht naar Turkije. De PKK heeft daarvoor vergeldingsac ties aangekondigd, maar een tot dusver onbekende Koerdische organisatie heeft de verant woordelijkheid opgeëist voor de aanslag van zaterdag. De Turk se pers ziet in de aanslagen het werk van de PKK. Volgens de Turkse krant Hur- riyet heeft een anonieme man telefonisch aan een commerci eel televisiestation gezegd dat de aanslag het werk was van de 'Valken van de wraak van Apo'. Apo is de bijnaam van Öcalan. „Wij kwamen met pistolen het winkelcentrum binnen en had den kannen benzine bij ons. Wij hebben de burgers van de Turk se republiek naar de hoogste etages gezonden. Wij hebben de benzine voor de ingang uitgego ten en ze in brand gestoken al dus de beller. AFP/ANP Inwoners van sloppenwijk lopen rond temidden van hun verwoeste eigendommen. foto Hohn MacDougall/EPA van onze redactie buitenland NEW DELHI - Een enorme brand heeft gis teren in een van de grootste sloppenwijken van de Indiase hoofdstad New Delhi aan ze ker 27 mensen het leven gekost. De meeste slachtoffers vielen in een moskee. Duizen den mensen raakten dakloos. De brand, die werd aangewakkerd door een krachtige wind, vernietigde naar schatting meer dan zestienduizend hutten. In de wijk aan de rivier Yamuna in het noorden van de stad leven honderdduizenden mensen, voornamelijk verzamelaars van afval. Door de brand raakten grote hoeveelheden plas tic in brand, waardoor er ook 's avonds nog een gigantische rookkolom boven New Del hi hing. Inwoners van de sloppenwijk bekogelden bluswagens met stenen omdat de brand weer te laat in actie zou zijn gekomen. Maar een woordvoerder van de brandweer wees op de veel te smalle steegjes en de stapels plastic op straat. DPA/AFP van onze redactie buitenland KABOEL - De strijdende facties in Afghanistan hebben gisteren besloten de macht te delen. In woners van de belegerde hoofd stad Kaboel hopen dat de bur geroorlog nu eindelijk wordt beëindigd. „Ik hoop, nee ik bid dat dit vrede betekent", zegt Mohammed Ghulam, die een schamel inko men verdient door met zijn taxi mensen door de verwoeste stra ten van Kaboel te loodsen. De burgeroorlog begon in 1992, toen islamitische opstandelin gen die tegen sovjettroepen vochten de stad innamen en me teen de wapens op elkaar richt ten. Grote delen van Kaboel werden met raketten bestookt en naar schatting 50.000 bur gers kwamen om. In de overeenkomst, die gisteren onder begeleiding van de Ver enigde Naties werd onderte kend in Turkmenistan, wordt opgeroepen tot de vorming van een gezamenlijke regering, een parlement en een rechterlijke macht. Het is voor het eerst dat de religieuze Talibanmilitie, die 90 procent van het land be heerst, en de oppositie in het noorden een dergelijke overeen komst sluiten. Over twee weken zullen de partijen in Afghanis tan verder onderhandelen. Dat er nog geen wapenstilstand is gesloten zit de inwoners van Kaboel dwars. ..We hebben vre de nodig in Afghanistan omdat we dan weer onderwijs krijgen en een bestuur", zegt de arts Ah med Shah Binawa. Maar hij denkt niet dat die vrede er snel zal zijn. Schendingen Alle eerdere overeenkomsten die onder leiding van de Ver enigde Naties tot stand kwa men, zijn geschonden. „Deze politieke partijen zijn egoïs tisch en willen alleen macht voor zichzelf", aldus Binawa. „Maar als ze nu aan de bevol king van Afghanistan denken, komt er misschien wel vrede." Winkelier Mono Gul vertelt dat zijn gezin in Pakistan woont sinds hun huis in Kaboel werd verwoest door de rivaliserende islamitische facties. Dat was nog voordat de Taliban in 1996 de macht grepen in de hoofd stad. De Taliban legden strenge islamitische wetten op en ver boden vrouwen te werken en meisjes naar school te gaan. Ze legden wrede lijfstraffen op aan misdadigers en voltrokken die vaak in het openbaar. ..De men sen in Afghanistan snakken naar vrede zoals een man in de woestijn snakt naar water", al dus Gul. Het hoofdkwartier van de Tali ban in het zuidelijke Kandaha- x-e, waar Talibanleider Mullah Mohammed Omar een terugge trokken leven leidt,, heeft nog niet op de overeenkomst gerea geerd. De regering van Pakis tan. een van de drie landen die de Talibanregering erkennen, verwelkomde de overeenkomst, zo meldde het officiële Pakis taanse persbureau. De directeur hulpverlening in Afghanistan van de Verenigde Naties, Michael Sackait, keerde gisteren terug in Kaboel. Daar mee kwam er een einde aan een boycot van zeven maanden. In augustus werd een Italiaanse VN-mede werker vennoord en een Fransman verwond. Dat ge beurde kennelijk uit wraak voor de aanvallen van de Verenigde Staten op vermeende trainings kampen van Bin Laden in Af ghanistan. AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5