Roep om controle op kuuroorden PZC Tom Poes en de Vuursalamander Bel nu ANWB Rechtshulp varia Centrale keurende instantie ontbreekt in Nederland Golf van geweld treft derde van leerlingen Amsterdamse scholen puzzel het weer 7 weer dik. o recept HansBelterman a15 o'° A GRATIS JURIDISCH ADVIES maandag 15 maart 1999 De thermaalbaden in Arcen. foto's GPD Ontspannen baden in Arcen. Een kuurreis onderneem je op eigen risico. Niemand kan garanderen datje er beter van wordt, zo meldt 'In Beweging', het maandblad van de Nederlandse Reumapatiëntenbond. Maar dat je er zieker van wordt, is weer het andere uiterste. Dit over kwam onlangs elf landgenoten na een kuurreis naar Roemenië. De vraag is hoe het met het toezicht op de Neder landse kuuroorden is gesteld. door Hans Sonders Brandwonden bij de elektro therapie, kneuzingen en hartrit- mestoornissen als gevolg van onder watermassage, medicijnen die veel te gemakkelijk werden voorgeschreven. Soms zelfs geneesmiddelen die in Ne derland verboden zijn of die niet aan sloten bij de ziekte. Eén van de slachtoffers werd zelfs ge ïnjecteerd door een dronken arts die daarbij een zenuw raakte. De hygiëne deugde met, het eten evenmin en de begeleiding en service van de reisor ganisatie leek helemaal nergens naar. De klachtenlijst van de patiënten over een kuurreis naar het Roemeense Mangalia is indrukwekkend. Naar aanleiding hiervan opende de Reuma patiëntenbond een week lang een klachtenlijn over kuurreizen en -oor den, waar enkele honderden mensen hun verhalen vol leed kwijt konden. Enkele klagers over de trip naar Mangalia hadden hun reis vergoed ge kregen door ziektekostenverzekering Anova in Amersfoort, die zoals meer verzekeraars dergelijke reizen in het aanvullende pakket heeft opgeno men. „Twee jaar geleden hebben onze artsen het betreffende kuuroord nog bezocht en in orde bevonden," zegt woordvoerster Getlin Visser van Anova, die de wantoestanden in het Roemeense kuuroord uiteraard be treurt. Zij meldt dat er inmiddels bin nen de verzekeringswereld en samen met de Reumapatiëntenbond wordt gesproken over een keurmerk voor kuuroorden om dergelijke misstan den in het vervolg te voorkomen. Ook kijken de verzekeraars verlek kerd naar de Nederlandse kuuroor den, die wel veel duurder zijn dan die in bijvoorbeeld Bulgarije en Roeme nië, maar meer degelijkheid lijken uit te stralen. Jos Daanen, manager van Thermaalbad Arcen in Limburg:„Wij hebben afspraken met de huisarts hier in het dorp, die a la minute oproep baar is", zegt hij geruststellend. Maar Daanen moet ook toegeven dat een centrale keurende instantie voor kuuroorden in Nederland ontbreekt. „De artsen en fysiotherapeuten wer ken bij ons natuurlijk wel onder hun eigen beroepsverantwoordelijkheid", legt hij uit, „en het water wordt door de provincie gecontroleerd." Kwaliteitscontrole Om toch enigszins aan kwaliteitscon trole te doen en een wildgroei onder zich kuuroorden noemende kwakzal verijen te voorkomen, hebben Daanen en de eigenaars van drie andere oor den twee jaar geleden de Vereniging Erkende Nederlandse Kuurcentra (VENK) opgericht. Om hiervan lid te mogen worden, moet het kuuroord in elk geval op eigen grond over ther maal water beschikken. Dat water dient een temperatuur van 20 graden Celsius te hebben. Pas wanneer het exacte mineraalgehalte bekend is, kan wat gezegd worden over de thera peutische werking ervan. Die meting, die veelal in Duitsland wordt verricht resulteert dan bijvoorbeeld in een aanduiding als 'ijzer en jodiumhou- dend thermaal-sole'. Dit water bevat veel ijzer en jodium, terwijl 'sole' aan geeft dat het om zout water gaat. Naast thermaal water, dat in de Ar- cense zwembaden tot zo'n 36 graden Celsius wordt verhit, wordt in de Ne derlandse kuurcentra gebruik ge maakt van vulkanische modder, veen, algen, hooi en karwendel waarin patiënten baden. Hoewel in sommige landen het 'kuren' standaard in de ziektekostenverzeke ring is opgenomen, is dat in Neder land nooit het geval geweest. Veel Ne derlandse artsen stonden sceptisch tegenover kuuroorden. Sommige art sen doen dat nog steeds. „Vroeger werd het patiënten regelrecht afgera den. Artsen vonden kuren flauwekul en suggestie", zegt directeur Wouden berg van Fontana, 's lands grootste professionele reisorganisatie voor 'vi- taliserende vakanties', zoals zijn bro chure wervend meldt. „Ze zijn nu zo ver dat ze zeggen: het is weliswaar niet wetenschappelijk bewezen dat het helpt, maar vooruit dan maar." Verwennerij Naast de puur medische kuren, vooral voor reumatische aandoeningen, richten Fontana en de VENK-kuur- centra zich ook op schoonheidsbe handelingen, verwennerij kuren dus, en in dezelfde categorie: de ontspan- ningsreizen. „Geen explosieve groei markt, zoals misschien wordt ge dacht, maar langzaam groeiend," zegt Woudenberg. „Nederlanders geven nu eenmaal niet zo gemakkelijk geld uit om zichzelf te plezieren." De mo gelijkheden in de laatste categorieën zijn evenwel bijna onuitputtelijk. En het is maar goed dat Fontana's bro- chure met een lexicon begint om de le zer enigszins wegwijs te maken in de wereld van bijvoorbeeld aroma-, la- ser-, magneto- en Asiantherapie, bio-, myo- en elektrolifting, fango, inhala tie, shiatsu-massages en Stein-be- handelingen, om er slechts een hand jevol te noemen. GPD Toonder Studio's aoorThea van Beek Afpersing, drugshandel, sek suele misdragingen, mis handeling met een wapen, schoppen en slaan. Ruim veertig procent van de middelbare scholieren in Amsterdam-Oost en -West maakte zich binnen een jaar aan minstens één zo'n zware overtreding schuldig. Eenderde van de scholieren en een op de vijf docenten waren het slachtoffer van dat geweld. Deze conclusies trekt het Am sterdams Samenwerkingsver band Veiligheid op School (ASVOS). In opdracht van de. gemeente enquêteerden onder zoekers van het ASVOS 2500 leerlingen en 600 medewerkers (docenten, directeuren en ove rig personeel) van de onder zochte scholen. De cijfers wij ken volgens de gemeente weinig af van de landelijke situatie. Uit het veiligheidsonderzoek blijkt onder meer dat rnim een kwart van het schoolpersoneel te maken heeft met seksuele in timidaties. Van deze groep werd ongeveer vijftig procent door leerlingen betast, aangerand of zelfs verkracht. Bijna de helft van het personeel moet ook we kelijks ingrijpen bij een inci dent tussen leerlingen Gemid deld zes procent van de leer lingen greep daarbij naar een wapen om te dreigen of te mis handelen. Een op de zeven scho lieren maakte zich schuldig aan meer dan tien incidenten. De jongste leerlingen in het voort gezet onderwijs maken zich va ker dan oudere scholieren schuldig aan zware overtredin gen. Het ontzag van de 'brug piepers' voor de oudere scholie ren lijkt vrijwel verdwenen. De Amsterdamse onderwijs wethouder Van der Aa laat we ten geschokt te zijn door de re sultaten van het onderzoek. Hij vindt het belangrijk dat het ge weld op scholen ter discussie wordt gesteld. Vooral seksuele intimidaties tegenover onder wijspersoneel zijn volgens hem een taboe dat op veel scholen nog wordt stilgehouden. Gevangenisregime Van der Aa maakt zich vooral zorgen over het crimineel ge drag van elf- en twaalfjarigen. „Die worden vaak door anderen bewust ingeschakeld omdat ze niet te straffen zijn. Ze vallen immers nog niet onder het ge vangenisregime. Het gaat hier om feite om een moderne vorm van kindermishandeling." Rector R. Schoon veld van het Amsterdams Lyceum zegt ge schrokken te zijn van de enquê te. „Maar dat veertig procent van de leerlingen zware overtre dingen begaat, lijkt mij zeer overtrokken. En dat personeel seksueel wordt geïntimideerd, daarvan heb ik nog nooit ge hoord." Zijn school heeft vooral te maken met geweld van bui tenaf „Dan gaat het om jonge ren die hier niet op school zitten maar onze leerlingen intimide ren of mishandelen. Ik werk nu al vijftien jaar op deze school en in die tijd zijn er drie leerlingen van school gestuurd omdat zij anderen met een mes bedreig den", aldus de rector. Het Amsterdamse gemeentebe stuur wil dat alle scholen plan nen opstellen om de veiligheid op en rond de scholen te verbe teren. Op overtredingen moeten sancties komen te staan. Verder wil de gemeente scholen stimu leren een incidentencommissie in te stellen en misstanden te re gistreren. GPD De woorden van Agilius hadden de edelman verontrust. Thuisgeko men begaf hij zich dan ook onmiddellijk naar een kamer, waar een antiek schilderij aan de muur hing. „Het is niet veilig om mijn mid delen hier achter te bergen", sprak hij tot zichzelf. „Oude schoon heid vergaat", zei die vreemde. Een opmerking, die een dichterlijke aanleg verraadt. Maar wat bedoelde hij? Peinzend staarde hij naar het schilderstuk en hoe meer hij keek, hoe onzekerder hij werd. „Een boeiend stilleven", hernam hij. „Rijp van kleuren héél fijn ge acheveerd. Hoe kan deze oude meester onveilig zijn?" Zo denkende stak hij een hand uit en drukte op een uitstekend gedeelte van de lijst. Er klonk een tik en het schilderstuk draaide op onzichtbare scharnieren naar buiten, zodat erachter een donkere ruimte zicht baar werd. De markies hief zijn face-a-main en boog zich naar bin- (Advertentie) Kruiswoordvariant Horizontaal: 1. Beproefd; 2. bloemruiker, roofdier; 3. deel v.h. skelet, bijbelse priester; 4. plaats in België; 5. deur stijl, verfstof; 6. bontgekleurde papegaai; 7. boterton, gepelde gerst; 8. bouwland; 9. vogel, dwaas; 10. grondsoort, soort bier; 11. drievoet. Verticaal: 1Uitstapje, haarloos; 2. ondergevel, grootva der, onderwijs; 3. sier heester, vuurpijl; 4. Oosterlengte, slechte reuk, familielid; 5. zo merse lekkernij, bazige vrouw; 6. gereed, ver dieping, wiskundig ge tal; 7. strijdperk, drink gelag; 8. ogenblik, bloeiwijze, telwoord; 9. telwoord, dashond. Oplossing zaterdag haring a-e-e- manie-r- o-d-drom niets--a s-1--elf triest e-n--e ragfijn Zeeland: Rustig weer Door: Reinout van den Boir Het rustige weer met af en toe zon, maar ook wolkenvelden houdt voor lopig aan. Zeker tot en met donderdag blijft het droog en de tem peraturen handhaven zich op een niveau dat duidelijk te hoog is voor het midden van de maand maart. Vrijwel iedere dag stijgt het kwik tot boven 10 graden, daar waar ongeveer 8 graden normaal ij Het weer wordt bepaald door een hogedrukgebied dat met z'n centrum de komende dagen in de buurt van Noord-Frankrijk bivak keert. In Nederland houdt het de wind meest in de west- tot zuid westhoek waarmee de aanvoer van vrij zachte lucht nog een tijdje is gegarandeerd. Omdat die lucht ook behoorlijk vochtig is, heeft de zon het deze week echter niet alleen voor het zeggen. Vanmorgen is er eerst nog kans op wat mist of laaghangende bewolking, later breekt de zon meer en meer door. Er waait een zwakke zuidwestelijke wind en de temperatuur in Zeeland loopt op tot ongeveer 11 graden. Morgen verandert in dit weerbeeld maar weinig. Daar waar andere delen van Nederland met wat meer bewolking te maken krijgen, blijven in Zeeland voldoende gaten over om de zon regelmatig door te laten breken. Het blijft droog en bij een matige zuidwestelijke wind stijgt het kwik tot omst reeks 12 graden. Tot donder dag is het nog droog weer en laat de zon zich af en toe zien. De temperatuur kan nog een graadje winst boeken. Vanaf vrijdag lijkt het echter te veranderen. Er komt meer bewolking, de kans op wat regen of een bui neemt toe en de temperaturen gaan omlaag. Warmer dan 9 gra den wordt het dan niet meer. Rustig ZW 3 1 ,tï 1 ZW 2 ■"-V Minimumtemperatuur voor de komende" NW2 Vooruitzichten dinsdag woensdag max. min. wind 13° 6° ZW 2 13° W 3 10° 7° NW 3 8° 6° NW 5 Zon Maan maandag onder 18.48 dinsdag op 6.57 maandag onder 15.51 dinsdag op 6.31 Nautisch bericht Zwakke tot matige zuidwestelijke wind, 3-4 Beaufort. In de och tend kans op mist, in de middag zicht verbeterend tot matig. Temperatuur van het zeewater rond 7 graden. Waterstanden nen. „Eh bien", prevelde hij. „Alles is op zijn plaats. Natuurlijk! Men moet geen aandacht schenken aan de opmerkingen van een passerende zonderling. Wie zou hierachter een kluis vermoeden?" Gerustgesteld sloot hij het stilleven en daarmee zette hij de zaak uit het hoofd. Wanneer hij echter een blik uit het venster had geworpen, zou hij minder rustig zijn geweest. Want daar zat Agilius de Vuursala mander met een inschuifbare periscoop te glimlachen. „Nu weet ik, wat oude schoonheid betekent", sprak hij tot zichzelf. „Ach ja, wanneer men onrust zaait op het materiële plan, oogst men stof felijk gewin. Nu moeten we zien hoe we de oogst binnen krijgen." Op dat moment hoorde hij naderende voetstappen in de verte en hij stond haastig op. MAANDAG Hoog water Laag water 15 MAART uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 00.20 169 12.39 199 06.36 175 18.56 111 Terneuzen 00.38 194 12.59 226 07.06 183 19.20 181 Bath 01.33 232 13.57 269 07.55 210 20.18 210 Roompot Buiten 00.25 122 12.45 149 06.40 139 18.50 128 Z'zee/Colijnsplaat 01.35 127 14.05 149 07.45 144 20.15 131 Stellendam Buiten 00.31 114 12.48 145 06.45 087 18.56 071 Wemeldinge 01.45 145 14.15 170 07.50 158 20.15 145 Krammersl. West 01.40 13614.20 158 07.40 154 20.10 140 DINSDAG Hoog water Laag water 16 MAART uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 00.59 199 13.20 229 07.19 197 19.36 186 Terneuzen 01.22 225 13.37 256 07.51 206 20.06 195 Bath 02.20 268 14.37 303 08.51 233 21.06 225 Roompot Buiten 01.00 143 13.20 172 07.15 151 19.35 135 Z'zee/Colijnsplaat 02.25 141 14.55 164 08.35 153 20.55 134 Stellendam Buiten 01.08 135 13.28 168 07.04 09519.30 078 Wemeldinge 02.35 163 15.00 188 08.40 168 21.00 150 Krammersl. West 02.40 149 15.20 172 08.35 162 21.00 144 liehie sneeuw matige sneeuw zware sneeuw ftcbte regen maüge regen zware regen Europa: Uithoeken Knolselderij met blauwe kaas Mashed celeriac. Een traditioneel En gels gerecht dat er vaak bij gebraden of geroosterd vlees wordt gegeven. Wan neer er aardappelen en blauwgeaderde kaas, zoals Cheshire Blue in worden ver werkt, dan levert het een smakelijk vegeta risch hoofdgerecht op. Voor 4 hoofdgerechten: 1,5 kg knolselderij (2 - 3 knollen); zout; 2 eetl. limoen- of citroensap; 500 gram aard appelen; 1 ei, losgeroerd; 50 gram boter; witte peper uit de molen; 250 - 300 gram Cheshire Blue cheese of andere blauw ge aderde kaas, zoals Danablu, grof verkrui meld of in kleine blokjes gesneden; even tueel 1 eetl. fijngesneden bieslook. Boen de selderijknollen schoon. Snijd ze in plakken met een dikte van 2 cm. Schil de plakken en spoel ze daarna onder stromend koud water. Snijd de plakken in kleine stuk jes. Zet ze op met ruim kokend water waar aan zout en limoen- of citroensap is toege voegd. Kook de knolselderij in 18 minuten gaar. Laat de stukjes goed uitlekken. Kook de aardappelen eveneens in ruim water waaraan wat zout is toegevoegd gaar. Laat ze na het koken even droog stomen. Wrijf knolselderij en aardappelen door een niet al te fijne zeef. Vermeng de beide pu rees met elkaar. Voeg ei, boter, zout en pe per toe. Roer alles krachtig door. Plaats de puree boven een matig afgestelde warmte bron. Laat de puree onder voortdurend om scheppen door en door warm worden. Schep er daarna de kaas zo luchtig mogelij ke door. Dien het gerecht onmiddellijk daarna op in een voorverwarmde schaal. Strooi er eventueel wat fijngesneden bies look over. i aB '9 O O 19 .16 T020 ük O 20 O" X 17 /vÉRWACHTING VOOR MAANDAGMIDDAG 15 MAART 1W Op veel plaatsen in Europa blijft het droog en bovendien laat de zon zich er geregeld zien. Alleen in de uithoeken in het uiterste zuidoos ten, zuidwesten en noordwesten van het continent wordt het weer beeld bepaald door bewolking en regen. Een lagedrukgebied ten oosten van de Zwarte Zee veroorzaakt regen in delen van Turkije en de Oekraïne. De temperaturen komen uit rond 7 graden maar het zuiden van Turkije wordt ongemoeid gelaten door deze storing. Daar schijnt de zon en het kwik loopt op tot 18 graden. Op de Balkan en in Griekenland, Italië en Zuid-Frankrijk heeft bewolking ook wei nig in te brengen. Op de Balkan zal het niet warmer worden dan 10 tot 15 graden, in Griekenland, Italië en Zuid-Frankrijk kan plaatselijk 20 graden worden. In het noorden van Spanje en Portugal kan men ook van de zon genieten maar het zuiden van het Iberisch schier eiland heeft nog altijd te maken met bewolking en buien. Ondanks dat schommelt het kwik er rond de 20 graden. Een hogedrukgebied ten westen van Frankrijk is bepalend voor het weer in Midden- Europa, de Benelux, Frankrijk en Engeland. Het blijft er droog met ruimte voor de zon. Wel is het met 8 tot 16 graden niet zo zacht als in Zuid-Europa. Een storing weet net tot Schotland en Ierland door te dringen en dat betekent dat de kans op een bui daar wel aanwezig is. Problemen tijdens uw vakantie? De ANWB helpt haar leden met gratis juridisch advies. 070-3147788 anw^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4