Vrees voor duurdere elektriciteit PZC Smet op Westfriese Flora raakt alle inwoners van Bovenkarspel Schrijfstersmarkt trekt veertig auteurs Verdubbel uw bereikbaarheid met ISDN van KPN Telecom. binnenland Brandweerman zag grote legerhelikopter na de Bijlmerramp Wiebenga trekt lijst VVD voor verkiezing Europees Parlement Herfkens reikt Geuzenpenning uit 15 maart 1949 maandag 15 maart 1999 CDA bekritiseert nieuwe wet Hoor Jaco van Lambalgen pEN HAAG - Het CDA heeft forse kritiek op de nieuwe Elek triciteitswet, die minister Jor- ritsma vandaag in de Tweede Kamer verdedigt. De elektrici teitsrekening van gewone men sen dreigt te hoog uit te vallen door de veranderingen in de stroonisector. ,De minister wil de Elektrici teitswet veel te snel door de Ka mer jagen. De marktwerking dreigt gewoon door te schieten. We moeten dit nu goed regelen, want mensen hebben geen al ternatief voor elektriciteit. Zonder stroom kun je nog geen koffie zetten", zegt Tweede-Ka merlid H. van den Akker. In de toekomst kan iedereen zij n elektriciteit kopen waar hij wil, dat is het idee achter de vrijma kingvan de markt. De bedoeling is dat stroom door de grotere concurrentie goedkoper wordt. De huishoudens en het midden- en kleinbedrij f kunnen pas rond 2007 de markt op, maar voor de zeshonderd grootverbruikers in Nederland is die nu al openge steld. Binnen twee maanden hebben zij al voor duizend me gawatt in het buitenland inge kocht. ,,Dat is heel veel als je be denkt dat de Nederlandse productiebedrijven gezamen- Project opvang gestoorden AMSTERDAM - De gemeente Amsterdam gaat samen met hulpinstanties na of er opvang kan worden geregeld voor be paalde psychiatrische patiën ten die nu op straat zwerven. Aanleiding is het incident twee weken geleden in Amsterdam waarbij een geestelijk gestoorde man een meisje neerstak. De Amsterdamse PvdA-wet- houder Ter Horst maakte het plan dit weekeinde bekend in het PvdA-Vlugschrift. ANP lijk 11.000 megawatt leveren," zegt Van den Akker. De stroomproducenten blijven dus met overcapaciteit zitten. „Wie gaat dat betalen? Dat gaat leiden tot een prijsverhoging voor de klanten", voorspelt de CDA'er. Hij wil daarom wette lijk regelen dat kleinverbrui kers net zo veel profiteren van de vrijmaking van de markt als de grootverbruikers. Dat kan door te bepalen dat de elektrici teitsprijs gebaseerd moet zijn op de marktprijs van elektriciteit en op de prijzen van de energie dragers (kolen en gas). „Dat stond oorspronkelijk in de wet, maar dat heeft de minister eruit gehaald. Wij willen dat terug." Daarnaast vindt Van den Akker het geen stijl dat stroomprodu centen de kosten van een aantal onrendabele investeringen uit het Verleden mogen doorbere kenen in de elektriciteitsprijs. Het gaat alles bij elkaar om acht miljard gulden. Duurder uit „De minister zegt dan dat de prijs wel omlaag gaat omdat de stroom goedkoper wordt, maar dat voordeel is kleiner dan de verbruikers vooraf verwacht ten. En de Nederlandse onder nemer die zijn stroom in Neder land inkoopt, is wel duurder uit dan zijn concurrent in België," merkt Van den Akker op. Vooral de zes miljard gulden die stroombedrijven mogen verre kenen voor langlopende leve ringscontracten waarvoor zij een naar nu blijkt te hoge vaste prijs hebben afgesproken, zit hem dwars. „Daar hoeven con sumenten niet voor op te draai en, dat is gewoon mismanage ment geweest." Er rest dan nog 2,1 miljard aan onrendabele in vesteringen die de stroompro ducenten op aandringen van de overheid deden in onder meer stadsverwarming en een kolen- vergassingscentrale. Die mogen zij wat Van den Akker betreft wél verrekenen. GPD AMSTERAM - In het kader van de Boekenweek hield het warenhuis De Bijenkorf een schrijfstermarkt in haar vestiging in Amsterdam. Circa veertig Nederlandse auteurs signeerden daar hun boeken. Van hen staat op de in spiegels genomen foto Marion Bloem afgebeeld. Aanwezig waren ook boekenweekgeschenkschrijfster Connie Palmen en Tessa de Loo. foto Raymond Rutting/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Kort na de crash van de El Al-Boeing in de Am sterdamse Bijlmermeer stond bij het rampterrein een grote legerhelikopter. Dit zegt brandweerman Peter Woes- tenburg in het blad Brand Brandweer. Hij zag het ge vaarte die zondagavond op weg naar het rampterrein bij de kruising Bijlmerdreef/ Groesbeekdreef staan. Hij heeft het voorval bij het vooronderzoek aan de enquê tecommissie Vliegramp Bijl mermeer gemeld, maar Woes- tenburg is niet opgeroepen voor de openbare verhoren. „Waarschijnlijk hebben ande re getuigen hetzelfde verteld als ik en niet iedereen hoeft dat nog eens te herhalen", berust de brandweerman. „We ston den er niet bij stil wat dat ding daar deed. Eenmaal bij de flat begon onze ploeg met het af- blussen van de kamers", ver telt Woestenburg. Het myste rie van de helikopter is één van de onbeantwoorde vragen rond de crash van de El Al- Boeing op 4 oktober 1992 waarbij 43 doden vielen. Witte pakken Eerder meldden andere getui gen ook dat kort na de crash een helikopter landde. Maar bij de Luchtverkeersbeveili ging die alle vluchten rondom Amsterdam registreert, ont breken juist van de nacht van 4 op 5 oktober alle gegevens. De militaire post in Nieuw Millin- gen die de gegevens ook regi streert, vernietigde alle gege vens De legerhelikopter zou mogelijk de inmiddels beruch te mannen in witte pakken naar de ongevalsplek hebben gebracht. Woestenburg kan dit niet bevestigen, maar de mannen met witte pakken heeft hij wel gezien. „Vanaf de galerij konden we naar bene den kijken op de grote hoop resten. Daar zag ik toen tien tot twaalf mannen in lange witte jassen aan met laarzen aan. Niets op hun hoofd." „Ze hadden allemaal een zak lantaarn bij zich en waren duidelijk aan het zoeken. We vonden het vreemd dat daar mensen waren, want alles was toen al afgezet en bovendien was het nog link ook. Er was immers instortingsgevaar," al dus Woestenburg. Onderzoek Een meerderheid van de Nederlandse bevolking (52 procent) vindt dat er geen mi nisters hoeven af te treden naar aanleiding van de Bijl mer-enquête. Dat blijkt uit een enquête van NSS Research en Consultancy in opdracht van RTL-Nieuws. Een kwart van de ondervraag den vindt wel dat bewindslie den moeten vertrekken. Tien procent wees Jorritsma aan. Iets meer dan de helft (51 procent) van de ondervraag den vindt dat de toenmalige minister voor Verkeer en Wa terstaat Maij-Weggen te wei nig heeft gedaan om de waar heid over de ramp boven tafel te krijgen. Verder vindt 47 pro cent dat minister Jorritsma als opvolgster op dat departe ment niet genoeg heeft ge daan. ANP Monument tegen geweld beklad EDE - Onbekenden hebben in Ede een monument tegen zin loos geweld vernield door de steen met een viltstift te beklad den. Het monument is een jaar geleden onthuld. Het monument herinnert aan de dood van de 15-jarige Huub van Haren op 11 augustus 1997. De jongen zei iets tegen leef tijdsgenoten die de ramen van een school ingooiden. Hij kreeg daarop een klap in zijn maag. De Edese jongen overleed ter plaatse aan een hartstilstand. Op de gedenkplaat van het monument staan de woorden 'Ge weld is ZinloosOnbekenden hebben daar een voor de familie kwetsende tekst overheen geschreven. De ouders van het slachtoffer ontdekten de vernieling gistermiddag zelf. Het is nog onduidelijk of de steen schoongemaakt kan wor den. ANP Skibussen rijden te hard GELEEN - Bij een grote verkeerscontrole van pendelverkeer uit de skigebieden, op de A2 bij Geleen, heeft de politie giste ren een groot aantal snelheidsovertredingen vastgesteld. Vier van de vijf autobussen bleken te hard te rijden. Hetzelfde gold voor één op de vijf gecontroleerden personenwagens. De politie controleerde 76 bussen en bijna 2200 personenau to's. De hoogst gemeten snelheid van een pendelbus bedroeg 105 kilometer per uur, gisterochtend vroeg gereden in dichte mist. De snelste personenwagen reed 177 kilometer per uur. Drie buschauffeurs hadden zich niet gehouden aan de rij- en rusttijden wet. Van drie bussen was de tachograaf niet in orde. Een pendelbus reed zonder vergunning. De politie is ge schrokken van de resultaten en zal daarom strenger gaan con troleren. ANP Dik volgend jaar weg bij KPN DEN HAAG - Wim Dik (60) stapt volgend jaar op als topman bij KPN-Telecom. zo heeft een woordvoerder van het bedrijf bevestigd. Vorig jaar verwees hij geruchten dat oud-minister van Economische Zaken Hans Wijers klaar zou staan hem op te volgen naar het rijk der fabelen. Dik is sinds de verzelfstandiging in 1989 de hoogste baas bij het telecombedrijf. De oud-staatssecretaris van Economi sche Zaken maakte van het staatsbedrijf een succesvolle on derneming met een beurswaarde van tientallen miljarden guldens. Het bedrijf is vorig jaar opgesplitst in twee aparte vennootschappen: TNT Post Groep en KPN. ANP Visser verdrinkt bij Egmond ALKMAAR - Voorbijgangers hebben zaterdagmorgen voor de kust van Egmond aan Zee het stoffelijk overschot aange troffen van een 64-jarige man uit de Noord-Hollandse bad plaats. De man droeg een waadpak en is vermoedelijk zaterdagmor gen vroeg tijdens het vissen vanaf de vloedlijn onwel gewor den en verdronken. Zijn lichaam is met een reddingboot uit het water gehaald. ANP Paard op hol, ruiter komt om RIDDERKERK - Een 39-jarige ruiter uit Ridderkerk is giste ren in het ziekenhuis bezweken aan de verwondingen die hij had opgelopen toen zijn paard op hol sloeg. Het ongeval ge beurde rond half vier in Ridderkerk. Het slachtoffer was net vertrokken uit de manege aan de Prui- mendijk. Hij had het paard aan een touw dat hij diverse keren om zijn pols had geslagen en liep naast het dier. Het paard sloeg door nog onbekende oorzaak op hol en sleurde de man mee. Deze sloeg met zijn hoofd tegen een paaltje. Een arts van een traumateam constateerde hersenletsel. De ruiter werd naar het Dijkzigt-ziekenhuis in Rotterdam ver voerd, waar hij kort na aankomst overleed. ANP Nederlandse auto bij raar ongeval betrokken DEN HAAG - De Belgi sche autoriteiten hebben een opsporingsverzoek laten uitgaan naar de in zittenden van een Neder landse auto die gisteroch tend betrokken was bij een mysterieus ongeval. Dat gebeurde op de E314 bij Bekkevoort, tussen Leuven en Lummen. Daarbij kwam een 30-ja- rige man uit Spanje om het leven doordat hij werd overreden De man was kort daarvoor uit de Ne derlandse auto gestapt die was gestopt op de vlucht strook. Hij werd geschept door een voorbijrijdende auto en weggeslingerd. Daarna reden andere au to's over hem heen. De man overleed ter plekke. Drie andere inzittenden van de Nederlandse auto hebben de man, nadat hij was overleden, in de berm gelegd. Daarna reden zij weg De wagen is later in Maastricht teruggevon den. ANP/Belga van onze redactie binnenland BOVENKARSPEL - Eerst was er het onge loof, daarna de ontsteltenis. Dat er twee dorpsgenoten zijn overledenen en anderen ziek zijn geworden door een bezoek aan de plaatselijke Westfriese Flora, raakt Boven karspel in de ziel. „De hele dorpsgemeen schap is er stuk van", zegt pastoor E. Karre gat van Bovenkarspel. Onze Floor', zeggen ze in Bovenkarspel. Het evenement is er belangrijker en dier baarder dan kermis en carnaval tegelijk. De jaarlijkse tiendaagse bloemententoonstel ling in de CNB-veilinghallen is met zijn gemiddeld tachtigduizend bezoekers een grote impuls voorde plaatselijke economie. Ingeschakelde horecamedewerkers, kaar- tencontroleurs, tuindecorateurs en schoon makers verdienen een extraatje bij het eve nement. Ook cultureel wint de Westfriese Flora aan betekenis: orkesten en zangers uit de hele wereld verzorgden de laatste jaren optre dens in en rond de bloementuin. Kort ge zegd: als het Flora is, gebeurt er wat in Bo venkarspel. Dat uitgerekend het paradepaard van het dorp nu de bron is van zo veel menselijk leed, maakt het allemaal extra verdrietig, zegt pastoor Karregat. „De gemeenschap wordt in het hart geraakt. Het. meeleven met de slachtoffers is heel intens. Vrijwel ieder een kent de achtergronden van de getroffen families. En anderen hebben wel weer iets met de Flora te maken. Wie er geen bloemen heeft staan, heeft er gewerkt of is er ge weest." Karregat was de afgelopen dagen bij de na bestaanden van twee van de drie overlede nen op huisbezoek. „Dan kun je alleen maar luisteren. Ieder woord dat je zegt, is eigen lijk te veel. Op die momenten gaat het er vooral om dat je er bent.In zijn gebed in de Martinuskerk stond de pastoor gistermor gen stil bij de overledenen en de zieke Florabezoekers. Het Florabestuur ging gis termiddag op condoleancebezoek bij nabe staanden van de overledenen. Uitstapje Ook in Delfzijl is het drama hard aangeko men. „Dit is een enorme domper op iets wat aanvankelijk een heel geslaagd uitje was", zeggen wijkbeheerder T. Buter en beleids van onze redactie binnenland ARNHEM - Jan Kees Wie benga is zaterdag in Arnhem door het WD-congres defi nitief aangewezen als lijst trekker bij de Europese verkiezingen van 10 juni. Wiebenga is ook nu al voor zitter van de WD-fraetie in het Europarlement. Ook de rest van de kandidatenlijst bleef conform het voorstel van het partijbestuur. Het WD-congres boog zich zaterdag ook over de kan didatenlijst voor de Eerste Kamer die op 25 mei door de leden van de Provinciale Staten wordt gekozen. Ook daarbij veranderde weinig aan de voorstellen van het partijbestuur. Eerste op de lijst is de huidige voorzitter van de Eerste Ka mer Korthals Altes. Op 2 en 3 staan de huidige fractievoor zitter in de Eerste Kamer Ginjaar en oud-WD-leider Wiegel. Opvallende nieuwe lingen in de Eerste-Kamer- fractie, die waarschijnlijk 20 of 21 leden krijgt, zijn de ethica Dupuis op 6 en de Leidse hoogleraar Rosenthal op 12. De als vijftiende gekandi deerde senator Van Graafei- land trok zich kort voor de stemmingen terug, omdat hij boos was dat zijn Limburgse Kamerkring een provincie- genoot als tegenkandidaat had gesteld. ANP VLAARDINGEN - De Geuzenpenning is dit jaar toegekend aan de Turkse mensenrechtenorganisatie Isan Haklari Dernegi (IHD). De voorzitter Akim Birdal mocht van de Turkse regering niet naar Neder land komen om de penning in ontvangst te nemen. Zijn plaats werd zaterdag ingenomen door Nazim Gur (secretaris generaal van de organisatie). Links voorzitter van de stichting Geuzenverzet Bil Minco en in het midden minister Herfkens van Ontwikkelingssamenwerking, foto Raymond Rutting/ANP Advertentie medewerker L. Uilenberg van de gemeente Delfzijl over het gemeentelijk uitstapje naar de Westfriese Flora, dal uiteindelijk een echtgenote van een medewerker het le ven heeft gekost en een andere medewerker in het ziekenhuis heeft doen belanden. Het tweetal, dat het reisje had georganiseerd, heeft eigenhandig alle deelnemers vrijdag avond en zaterdagmorgen opgebeld om hen voor de veteranenziekte te waarschuwen. Het reisje naar de Westfriese Flora werd op 26 februari gehouden. Dat mevrouw Van der Wal en de heer De Jonge kort na het uit stapje beiden met longontsteking in het zie kenhuis waren beland was bekend, maar toen vrijdagavond landelijk het nieuws van de veteranenziekte de wereld in werd ge slingerd schrokken Buter en Uilenberg enorm. Ze werden door tal van verontruste collega's gebeld en legden meteen het ver band tussen de ziekte van beide personen en de veteranenziekte, die al een groot aantal inwoners van Noord-Holland in het zieken huis had doen belanden. Uilenberg:Zater dagmorgen kwam het droeve bericht dat mevrouw Van der Wal was overleden. Za terdagmiddag hebben we burgemeester Haaksman ingelicht." GPD De voordelen van ISDN 2 Lijnen. 4 Nummers. Gratis NummerWeergave. Gratis WisselGesprek. Bij overkappen behoudt u uw bestaande telefoonnummer. Het ISDN TweeLijnenPakket Een minicentrale waar u 4 analoge apparaten op kunt aansluiten, zoals telefoons, een fax en een antwoordapparaat. U kunt gratis intern bellen en gesprekken doorverbinden. In combinatie met de 4 nummers van ISDN heeft u bijvoorbeeld een eigen nummer voor uw fax, één als zakelijk en één 4QC als privé-nummer. Nu voor I33,- (o.d.BTW). •Bij gelijktijdige aanschaf van een lSDN2-aansluiting (entreekosten 191,50}. Straf schaker Het Amsterdamse Gerechts hof eiste gisteren acht maan den tegen een 19-jarige man voor het schaken van een 16- jarig meisje. De jonge avontu rier was met instemming van het meisje via België naar Frankrijk gereisd, alwaar de Franse autoriteiten niet onder de indruk waren van de ro mance. Zij leverden de over- moedigen uit aan de Neder landse justitie. Gasslang Een melkboer heeft in een woning in Vaals een 59-jarige bewoner en zijn zoon dood aangetroffen. Uit politie onderzoek bleek dat een hond, die zich in de kamer bevond, de gasslang had losgetrokken. Daardoor had het uitstromen de gas de mannen in hun slaap bedwelmd. Ambon Ambon eist een eigen status als deelstaat binnen Oost-Indo- nesië. Dit heeft de commissie rechtspositie Ambonezen in een telegram aan de Neder landse regering laten weten. Smokkel en diefstal De douane in Sluiskil heeft twee Belgen en twee Amster dammers aangehouden op verdenking van smokkel van grote partijen badhanddoe ken. Ook bleek dat beide groepen elkaar hadden bestolen. business center DE ZAAK VOOR ONDERNEMERS Kom langs in: Goes, Uvingstoneweg 11 Bergen op Zoom, Pruiteniersdreef 10-12 Geopend van ma. t/m vr. van 08.00 uur tot 18.00 uur. Bellen kan van ma. t/m vr. van 08.00 uur tot 20.00 uur. za. van 09.00 uur tot 18.00 uur. Direct bestellen? vwwbconfinen! of bel 0800-0403. Uitgever: W F dePagter Hoofdredactie: A. L Oosthoek A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA KN Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113)273010 Terneuzen: Axeüestraat 16 Postbus 15 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 694457 Fax. (0115) 620951 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel. (0115)568000 Fax. (0115)561415 Hulst: s Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel-(0114) 373839 Fax (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vri|dag van 8 00 tot 17 00 uur. Zierikzee en Hulst van 8.30 tot 17 00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10 30 uur City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http//www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag- op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van. 20.00 tot 22.00 uur: Tel, (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 98,00, franco per post 128,50; per maand 35,75, per jaar 372,50; franco per post 491,00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,80, zaterdag 2.60 p st (alle bedragen inclusief 6 pet. btw); Postrek.nr3754316 t.n.v. PZC ab rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 191 cent per mm, minimumprijs per advertentie 28,65, ingezonden mededelingen 2.5 x tarief; speciale posities tarief op aanvraag, voor brieven bureau van dit blad 6.50 meer (excl 17,5 pet btw), volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3