Natuurmaand afgeslankt verder CA PZC Oostburgse jeugd heeft eigen stek Pot met geld voor starters in Axel en Sas nog stampvol zeeland Ondanks vermindering frequentie activiteiten nog steeds gevarieerd aanbod Onbekenden mishandelen Ier in Terneuzen Tweede transportschip voor troepen tevens varend hoofdkwartier Koudekerkse school wint schaaktoernooi Kampioenen kaartspelen mmmmm m Donderdag 18, vrijdag 19 en zaterdag 20 maart bij: 'S, ENjS- CAPPENDIJK AUTO'S TERNEUZEN B.V. WEL GFT-AFVAL GFT-AFVAL maandag 15 maart 1999 door Jacques Cats VLISSINGEN - De Zeeland Natuurmaand wordt in afge slankte vorm voortgezet. Er zijn nog een paar flinke financiële hobbels te nemen, maar nu al is duidelijk dat er in de maand juni opnieuw een reeks aan evene menten op de agenda staat. Het programma staat echter een stuk minder minder bol van de activiteiten dan in eerdere jaren het geval was. De eerste keer was er met 220 onderdelen sprake van zo'n gro te overdaad, dat het publiek door de bomen het bos niet meer kon onderscheiden. Met zestig tot zeventig programmapunten hoopt de organisatie voor de vierde editie andermaal een veelzijdig pakket te kunnen aanbieden. De afslanking is tot stand gekomen door de fre quentie van dezelfde evene menten te beperken. Haken en ogen Aan de organisatie zitten deze keer wat meer haken en ogen. De financiële perikelen bij het Bureau voor Toerisme Zeeland drukken een stempel op de door dit instituut op gang gebrachte projecten, waarvan ook de Zee land Natuurmaand deel uit maakt. Voorts speelt mee dat de provin cie in de eerste drie jaren voor een stevige financiële injectie zorgde onder de voorwaarde dat het toeristisch/recreatief be drijfsleven zich in het thans aangebroken vierde jaar minder onbetuigd zou laten. En juist TERNEUZEN - Een 25-jarige man werd zaterdagochtend zonder enige reden getrapt en geslagen in de Axelsestraat in Terneuzen. De mishandeling van de Ierse man gebeurde door drie voor hem onbekende mannen. De verwondingen waren niet zo ernstig dat de man zich onder doktersbehandeling moest stel len. Wel deed hij aangifte van mishandeling. vanuit deze sector is bij ver schillende gelegenheden kri tisch gereageerd over het uitblijvende effect van het feno meen Natuurmaand op het stre ven naar seizoensverlenging. Aanloop Coördinator Peter Brouwer meent dat het project een lange re tijd moet doorlopen om voor de verblijfsrecreatie belangrij ke bewegingen tot stand te kun nen brengen Tegelijkertijd stelt hij vast dat de promotionele waarde van een dergelijke reeks evenementen niet onderschat moet worden. De organisatie van de diverse onderdelen steekt nu in zoverre anders in elkaar dat in samen spraak met de natuurorganisa ties concrete producten worden ontwikkeld. Die worden vervol gens aan het toeristisch be drijfsleven gepresenteerd. Brouwer noemt als voorbeeld het programma-onderdeel van de marathonwandeling langs de boorden van de Oosterschelde. Campinghouders, hoteluitba ters en andere accommodatie verschaffers nemen deelnemerskaarten af om die in eigen arrangementen aan hun gasten cadeau te doen of te koop aan te bieden. Magazine Het Zeeuws publiek kan via een speciaal uit te brengen magazi ne een keuze maken uit de acti viteiten. Het bezoek aan uiteen lopende tuinen scoort hoog, net als de vaartochten op de Ooster schelde. De organisatie van de Zeeland Natuurmaand heeft inmiddels zoveel netwerken en ervaringen opgebouwd dat het haalbaar is ook in andere jaargetijden eve nementen te organiseren. Het zwaartepunt blijft wel in juni door Ben Jansen VLISSINGEN - Het tweede am fibisch transportschip voor de Koninklijke Marine mag niet zonder meer een kopie w orden van de vorig jaar door de Ko ninklijke Schelde Groep afgele verde 'Rotterdam'. De bevel hebber der zeestrijdkrachten, vice-admiraal C. van Duyven- dijk, wil dat het schip ook facili teiten krijgt om het te laten functioneren als een varend hoofdkwartier voor de coördi natie van acties te land, ter zee en in de lucht. Deze wens brengt hij onder woorden in het blad Alle Hens van het ministerie van Defensie. In de begin dit jaar gepresen teerde hoofdlijnennotitie van minister van Defensie F. de Gra ve staat voor 2007 de aanschaf van een tweede amfibisch transportschip (ATS) aange kondigd. Van Duyvendijk is daarmee in zijn schik. „Een goe de zaak zegt hij in Alle Hens. „Eén ATS is geen ATS. Met twee van deze schepen kun je wat op de been brengen en heb je er al tijd één beschikbaar." Het zusterschip van de 'Rotter dam' moet naar de mening van de bevelhebber der zeestrijd krachten veel in huis hebben, nog afgezien van vervoer en in zet van een bataljon mariniers en hun voertuigen en uitrusting of een eenheid van de land macht plus materieel. Het moet een werkplek en accommodatie bieden aan commandanten van landmacht-, luchtmacht- en marine-eenheden - eventueel alle drie van een andere natio naliteit - die samen operaties leiden. Dat is volgens Van Duyvendijk de gezamenlijkheid waarnaar zo wordt gestreefd. Het is aan De Schelde in Vlissingen, de be oogde bouwer van het tweede ATS, om ervoor te zorgen dat de wensen van de vice-admiraal in een aangepast ontwerp worden meegenomen. Raketafweer In het Defensieblad duidt Van Duyvendijk nog een tweede winstpunt in materieel opzicht aan. De vier luchtverdedigings- en commandofregatten die De Schelde onder handen heeft, zullen worden uitgerust met een nieuw verdedigingssysteem te gen inkomende ballistische ra ketten. Daardoor kan elk van deze schepen het zenuwcen trum vormen van de bescher ming van een vlootverband, een Zesde plaats Green Spirit IV ROTTERDAM - Jaap Wil- lemsen uit Biervliet heeft met de Green Spirit IV een voor zijn doen bescheiden zesde plaats behaald in de European Super Pull in de Ahoy' in Rotterdam. In de finale in de Vrije Klasse van deze tractor pull wedstrijd viel plots het vermogen van zijn bei de Roll-Royce motoren weg. De eerste plaats ging naar de Amerikaan Mike Piper. Beste Nederlander was Jan van Alphen uit Bladel metr een derde plaats. Bij de officiële opening van de jeugdsoos ontmoetten soosgangers en -begeleiders, omwonenden en politici elkaar. foto Charles Strijd door Pascalle Cappetti SAS VAN GENT - Het stimule ringsfonds voor startende be drijven dat enkele jaren geleden is opgericht door de gemeenten Axel en Sas van Gent en de ABN-Amro, is niet erg in trek. Het fonds heeft nog geen enkele keer een bedrag uitgekeerd aan jonge ondernemers. De enkele aanvragen die het fonds heeft gehad, zijn allen afgewezen om dat de bedrijven niet kansrijk genoeg waren. De gemeente Sas van Gent gaal proberen de stichting Jonge Bedrijvenfonds weer vlot te trekken. Wethouder P. Bertram van Sas van Gent wil de participanten rond de tafel krijgen om het pro ject dat vijf jaar geleden offici eel van start ging, nieuw leven in te blazen. Het is geenszins zijn bedoeling om het fonds op te heffen; de doelstelling om be ginnende ondernemers een eindje op weg te helpen, blijft overeind staan. Het fonds is be doeld om hen een startkapitaal tje mee te geven, als garantie tegenover banken, zodat die makkelijker een lening ver strekken. Ook doorstarters - eenmansbedrijfjes die na een aantal jaren flink willen door stomen en uitbreiden - kunnen aanspraak maken op het fonds. Het geld - de gemeenten lapten elk 75.000 gulden, de bank bracht 100.000 gulden in -1 niet zozeer bedoeld voor detail listen of landbouwers, maar voor ondernemers in de indii. striële en zakelijke dienstverle- ning. Belangrijke criteria in d» beoordeling van aanvragen dat een bedrijf kansrijk moe, zijn en zicht moet hebben op h?' e creëren van meer arbeidsplaat! U sen. P11 Behoefte Bertram is er van overtuigd da; er een behoefte is aan financièfc bijstand voor startende zei!- standigen. Volgens hem mo?. het bestaan van het fonds eet. voudig meer onder de aandacht worden gebracht bij potentie!» kandidaten. Want daaraa; schortte het tot op dit moment denkt hij. „Het fonds is bij ce Kamer van Koophandel welbe kend, maar blijkbaar wordt e onvoldoende op het bestaan er van gewezen." Ook door verschuivingen enhr. vertrek van sommige persone r* in de werkgroep die de verzce- W ken moet beoordelen, is er tt weinig aan promotie gebeurd „Daar hebben we in het verle- den onvoldoende achteraan ge- zeten. Hier ligt een taak voe onsIk wil deze groep weer aar- vullen met nieuwe mensen end* boel mobiliseren." H' b! De Zeeland Natuurmaand trekt jaarlijks rond 10.000 bezoekers. Brouwer is er tevreden mee, maar meent dat het er best meer mogen worden. Bij de op indivi duele deelnemers gerichte kleinschalige evenementen is het plafond snel bereikt, zeker wanneer het kwetsbare gebie den betreft. Maar er zijn volgens de coördinator in Zeeland nog voldoende oorden te vinden, die een toenemend bezoek kunnen verdragen. door Pascalle Cappetti OOSTBURG - Politiek Oost burg heeft haar verkiezingsbe lofte ingelost. De jongeren in Oostburg hebben sinds zater dag een eigen jeugdhonk. Iets later dan de politici vorig jaar in het Zwin-debat beloofden, maar de zoektocht naar een ge schikt - tijdelijk - onderkomen had nu eenmaal wat meer tijd nodig. Buurtbewoners van de nieuwe jeugdsoos I (spreek uit als 'eye') zijn er nog niet helemaal gerust op dat ze geen overlast zullen ervaren, maar zij dragen de jon geren in elk geval een warm hart toe. Dat bleek zaterdagmiddag bij de officiële opening in hét voormalige ZMLK-schooltje aan de Schoolstraat in Oost burg. Oud en jong ontmoetten elkaar in het fraai beschilderde lokaal. Buurman B. Scherbeijn zei bij die gelegenheid dat de buurt zich enigszins overvallen voelde door het bericht dat de gemeente van plan was een jon gerencentrum vlak bij de senio renwoningen te vestigen. In een brief hebben ze de gemeente ge vraagd om goede afspraken te maken over het beheer, en om een oogje in het zeil te houden. Wethouder R. Leentfaar erken de dat de communicatie met de omwonenden te kort was ge schoten. Hij beloofde de aanwe zigen vandaag, maandag, me teen aan de slag te gaan met een reglement van orde. Bestuursleden Peter Simpelaar en Elske Ende (beiden 19) zijn daar ook op gebrand. Proble men met de buurt willen ze al lerminst. Tenslotte hebben ze zes jaar op dit onderkomen ge wacht. De jongeren troffen el kaar een tijd lang op een gras veldje aan de Schorpioen. Dat was 's zomers prima. „Maar 's winters verloren we elkaar uit het oog." Jaloers keken ze naar Hoofdplaat, waar jongeren een mooie soos hebben. Het Her vormd Kerkcentrum bracht uit komst, maar ook deze situatie was niet ideaal. Elke week moesten alle posters van de muur. Onenigheid met de be heerder leidde ertoe dat de jon geren weer dakloos werden. Oplossing De gemeente droeg Den Hoek zak als oplossing aan. Ook daar zouden ze de ruimte moeten de len, dit keer met ouderen. Zelf zagen de jongeren het Ledelthe- ater wel zitten, vertelt Elske. Totdat de gemeente met het schooltje kwam aanzetten. 'Joe- piedepoepie', was haar reactie. Dat het slechts voor een periode van anderhalf jaar is, vindt ze bijzaak. „Ik denk dat we hier wel langer kunnen zitten. Het zal nog even duren voordat dui delijk is wat er met het KWL- gebouw gaat gebeuren", schat Elske in. Het KWL-gebouw komt vrij als de nieuwbouw van het Zwincollege is gerealiseerd. Peter en Elske denken dat de jeugdsoos niet alle jongeren tus sen 12 en 20 jaar in Oostburg zal trekken. „Je hebt te maken met verschillende groepjes. Die krijg je nooit bij elkaar.Ze pro beren het echter wel. In hun ac tiviteiten willen ze in elk geval voor ieder wat wils bieden. Het feest dat zaterdagavond werd gehouden, was daar al een voor beeld van. De rockers voelden zich thuis bij de bands, de hou- sers kwamen aan hun trekken bij de dj's. De opzet bleek ge slaagd. Tweehonderd bezoekers kwamen op het openingsfeest af, en vertrokken ook weer, zon der overlast te geven door Willem van Dam ZIERIKZEE - De christelijke basisschool 't Klinket in Koude- kerke beschikt over de beste schoolschakertjes van Zeeland. Zaterdag toonde het schaak team van die school zich de sterkste van de ruim twintig scholen die tot de eindronde wa ren doorgedrongen. De titelstrijd vond dit keer plaats in het Multi Functioneel Centrum (MFC) in Zierikzee. Meer dan honderd leerlingen deden daaraan mee. 't Klinket nam de titel over van de Oostburgse St. Bavoschool. De kampioenen van het vorig jaar ontbraken zaterdag op de eindstrijd, omdat zij de voor ronden niet hadden overleefd Als tweede eindigde de openba- re basisschool Grote Beer Ju: Oostburg. Met die prestal plaatsten de schaakteams van' Klinket en Grote Beer zich vote het Nederlands kampioen schap. De leerlingen van c- openbare basisschool Joha Friso uit Nieuwvliet grepa daar net naast. Zij eindigden zt terdag als derde. De prijswinnaars gingen me een glanzende trofee en medail les naar huis. Voor alle deelne mers was er bovendien een aan denken. De finaleronde van hei Zeeuws schoolkampioenschap wordt volgend jaar waarschijn lijk op Tholen gespeeld. foto Marijke Folkertsma haven of een landingsgebied te gen dergelijke projectielen. De aanschaf van dit systeem, het tweede ATS en de uitbrei ding van het korps mariniers met een derde bataljon maken dat Van Duyvendijk niet somber is over de bezuinigingen die de zeestrijdkrachten krijgen opge legd om Defensie 375 miljoen gulden per jaar goedkoper te maken. Daarvoor moet de mari ne twee Standaard-fregatten en drie Orion-patrouillevliegtui- gen inleveren. AXEL -1. Naeye uit Biervliet en J. Haak uit Axel zijn de nieuwe Zeeuws-Vlaamse kaartkampi- oenen. In cultureel centrum De Halle in Axel schreven vrijdag avond ruim honderd deelne mers voor deze jaarlijkse titel strijd in. De kaarters waren uit heel Zeeuws-Vlaanderen naar De Halle gekomen. Voor het bieden schoven 53 personen aan tafel. Naeye behaalde de titel vóór respectievelijk A Destombes uit Sluiskil en F. Hakkens uit Koe wacht. Bij de spelsoort jokeren won JHaak uit AxelDe tweede prijs ging naar I. Hulshout uit Lamswaarde en derde werd R. de Vrieze uit Axel. Na afloop reikte wethouder C. van Schaik uit Axel de overwinningsme daille uit. De plaatselijke vereniging Ons Genoegen tekende voor de orga nisatie. tSM 00 VLIETSTRAAT 15, TERNEUZEN, TEL. 0115-614082 BIJ ZIEKENHUIS "DE HONTE" Een bezoek aan de Volvo-dealer kon nu wel eens uitlopen op iets heel moois. Houdt u daarbij ook rekening met een iets versnelde hartslag. Want bij de dealer komt u oog in oog met de Volvo C70! De pure coupé waarbij u gerust uw hart, maar - het is tenslotte een Volvo - niet uw hoofd verliest. Uw eerste afspraak loopt via de Volvo-dealer. VOLVO FOR LIFE PROBEER NU MAAR EENS NlET LANGS TE KOMEN! Mr. F.J. Haarmanweg 49 4538 AN Terneuzen tel. 0115-697455 De DRU Estate op gas heeft geen schoorsteen nodig! De DRU Estate is een open haard mei een gesloten verbran dingstechniek en heeft een prachtig vlambeeld, dat niet van echt houtvuur is te onderscheiden. Deze haard is uitermate geschikt voor plaatsing in volledig geïsoleerde woningen en ook in woningen met gemechaniseerde afvoer De exclusief voor DRU samengestelde dak- of muurdoorvoer zorgt voor de aan- en afvoer De DRU Estate is leverbaar in drie uitvoerin gen' egale, panorama of aronde en wordt standaard geleverd met afstandsbediening DRU haarden voldoen aan de hoogste veiligheidseisen ei n het CE-keur. jjyi n s to 11 a tiebe d rijf Stationsstraat 39. 4571 LA Axel Tel. 0115-561878 Fax 0115-564535 As van open haard Ashakinhnud ogelkooizand Stofzuigcrzakken (en inhoudI Honde- en kalteharen Luiers Melk en vruehlesappakken Kalteliakkorrels zonder milieukeur Ete ■li. fruit, aardappelen i-slen (jus, vel. luitjes. kaas/broodkorsten) Eierschalen Pinda's en noten (doppen) Koffiefilters, koffiedik, thee bladeren en theezakjes Snijbloemen, kamerplanten Klei planten, zoals gras (geen grond) GROENTE-, FRUIT- EN TUINAFVAL APART EEN BETER MILIEU BEGINT Bil JEZELF tel lui a' iet

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 32