Herintreders voor dichte deur PZC Middelburg steekt meer geld in vluchtelingenwerk Bankhellingen weg uit haven Breskens Koudekerkse school gaat strijken met Zeeuwse schaaktitel zeeland 10 Terugkeer naar arbeidsmarkt voor vrouwen geplaveid met hindernissen DE NOBELPOORT B.V. DINSDAG 16 MAART A.S. GESLOTEN VVV neemt rondleiding in het stadhuis over Tweede transportschip voor troepen tevens varend hoofdkwartier Vacatures maandag 15 maart 1999 door René Schrier KRUININGEN - Op spotjes op de televisie wordt het allemaal heel aantrekkelijk voorgesteld, alsof de Nederlandse economie met smart zit te wachten op her intredende vrouwen. De werke lijkheid is anders, weten inmid dels Riet Buur (40) en Marjan Hoogesteger (37) uit Kruinin- gen. Ze proberen al geruime tijd een baan te krijgen, maar keer op keer worden ze afgewezen. Toen Riet Buur de VVD-gede- puteerde J. G. van Zwieten in het kader van de statenverkie zingen hoorde zeggen: „Mag er in Zeeland misschien ook een boterham verdiend worden?", klom ze in de pen. Een maand geleden nu schreef ze een brief aan Provinciale Staten, waar ze overigens nog steeds geen reac tie op gekregen heeft. Volgens haar is er een wereld van ver schil tussen de politieke plei dooien voor werkgelegenheid en dagelijkse praktijk waarin mensen proberen een baan te krijgen. De opfriscursussen waar in de televisiespotjes trots naar wordt verwezen, blijken er niet te zijn: „Ofwel je krijgt te horen dat je te oud bent voor zo'n cur sus ofwel ze duren drie jaar. Maar ik ben 40 en over drie jaar hoeft het ook niet meer", aldus Buur. Gesprekken met de ge meente en het arbeidsbureau in Kruiningen blijken niets op te lossen. Het is in de praktijk een enorm probleem om de bureaucrati sche hindernissen te slechten. Zowel Hoogesteger als Buur hebben diploma's als verpleeg kundige. In dat beroep hebben ze ook jaren gewerkt. Riet Buur: „Natuurlijk, de namen van de medicijnen zijn allemaal wel veranderd, maar iemand zijn rug wassen is nog precies het zelfde als vroeger." En als de bureaucratie geen roet in het eten gooit is het wel wat anders. Bum" heeft uit eigen er varing en uit gesprekken met mensen uit haar omgeving ge merkt dat niet iedereen bij elk bedrijf welkom is. Ze woont in een gemeente waar relatief veel bedrijven gevestigd zijn met een reformatorische bedrijfslei ding. Buur: ,,Ik heb bij een be drijf gewerkt waar ik van de ene dag op de andere op straat stond. Ze zeiden: je bent niet van onze kerk." Volgens haar en Hoogesteger komen dergelijke praktijken regelmatig voor: „Mijn man heeft het wel meege maakt dat bij een sollicitatiege sprek de bijbel op tafel kwam." Selectie Vestigingsmanager M. van Seters-Labee van het Arbeids bureau in Goes weet dat er be drijven zijn die selecteren op godsdiensten. „Dat zie je soms ook in personeelsadvertenties van scholen. Dan wordt ook ge vraagd naar mensen die een be paalde geloofsovertuiging aan hangen. Dat is geen zaak van het Arbeidsbureau. We weten dat het gebeurt." Volgens Buur en Hoogesteger zijn er veel meer mensen die wel weer aan de slag willenmaar op een of andere manier niet aan de bak komen. Marjan Hoogeste ger solliciteert al twee jaar en heeft in die tijd naar schatting zeker vijftig brieven verstuurd. „Je zou eigenlijk op een of ande re manier je krachten moeten bundelen. Wij hebben wel eens tegen elkaar gezegd, er zou een uitzendbureau voor herintre dende vrouwen moeten zijn Overspannen markt Volgens Van Seters zijn er ge noeg baantjes. Ook voor herin tredende vrouwen. „Er is sprake van een overspannen arbeids markt, dat wil zeggen veel vraag en weinig aanbod. Dat betekent dat de kansen voor iedereen toenemen. Natuurlijk bepalen zaken als je opleiding en je kwa lificatieniveau hoe groot die kansen zijn." Uit haar woorden blijkt dat het niet eenvoudig is aan de wensen van iedereen te gemoet te komen: „Als mensen niet alleen tussen 10.00 uur en 12.00 uur en tussen 13.00 uur en 15.00 uur willen werken, is ér heel veel mogelijk. Het gebeurt ook dat ze wel een baan willen, maar eisen dat het te combine ren is met de kinderen. Dan wordt het al lastiger." Buur en Hoogesteger zijn niet overtuigd. „In Zeeland wordt gewoon gediscrimineerd. Op leeftijd en op geloof. En dat zijn zaken waar ze in Den Haag of in Middelburg helemaal geen weet van hebben." door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De gemeente Oostburg is eindelijk tot over eenstemming gekomen met rijkswaterstaat en het bedrijf Standfast Yachts over het ver wijderen van de bankhellingen in de haven van Breskens. De hellingen waarop schepen bij hoog water werden getakeld, om ze vervolgens bij laag water te kunnen teren, waren al jaren niet meer in gebruik. Rijkswaterstaat steekt in totaal 1,2 miljoen gulden in het pro ject. Verder komt 210.000 gul den voor rekening van de ge meente Oostburg. Oostburg had in 1997 al 231.000 gulden uit de reserve van de vismijn gereser veerd voor dit doel. Een deel van de helling is van Standfast. Om dit deel op te rui men is nog eens 150.000 gulden nodig. Hieraan wil Standfast eenma lig, maximaal 75.000 gulden bijdragen. Het gat van 75.000 gulden, zo is het voorstel van het college van burgemeester en wethouders, vult de gemeente Oostburg aan. Het college hoopt dat dan de werkelijke uitvoe ring van het project geen gevaar loopt. Meevaller B en W tekenen aan dat de ge raamde bedragen aan de ruime kant zijn. De verwachting is dat bij aanbesteding de werkelijke kosten lager zullen uitvallen. „De mogelijkheid is dan ook Drankrijder in de sloot OOST-SOUBURG - Een 58-jarige inwoner van Le- wedorp is zaterdagmid dag op de rijksweg 58 bij Oost-Souburg in een sloot beland nadat hij de macht over het stuur verloor. Toen de poiitie ter plaatse kwam bleek dat de man onder invloed van alcohol verkeerde. Hij werd aangehouden en overgebracht naar het po litiebureau. Daar bleek dat de man teveel gedron ken had. Een test toonde 715 mi crogram aan. Zijn rijbe wijs werd ingevorderd. Met een rijverbod en een dagvaarding werd de man heengezonden. zeer reëel dat het oorspronkelij ke bedrag van 231.000 gulden de totale kosten voor de ge meente geheel of voor een groot gedeelte dekt", verwacht amb tenaar economische zaken E van den Hemel. Potje Mocht het gereserveerde bedrag toch overschreden worden, dan kan de gemeente aanspraak ma ken op het resterende potje van 175.000 gulden dat diende om de aanbevelingen uit het onder zoek van het Nederlands Eco nomisch Instituut naar de ont wikkelingsmogelijkheden van de haven van Breskens uit te voeren. Dit potje dient ook als dekking voor het voorstel van b en w om de haven in Breskens van een veilige aan- en afmeerfaciliteit te voorzien. De Bedrijfsbelangenvereniging Breskens en potentiële gebrui kers hadden er herhaaldelijk op aangedrongen om voor de pas sagiervaart een gelegenheid te creëren om veilig aan en van boord te gaan. Op dit moment is dat nog onveilig, vooral bij laag water. De gemeente denkt dat een der gelijke voorziening kan leiden tot het aantrekken van nieuwe activiteiten in de haven, zoals rondvaarten en bezoeken aan de bruine vloot. Start Vorig jaar januari werd al beslo ten tot de aan- en afmeerfacili teit, inmiddels zijn besprekin gen met alle belanghebbenden gevoerd. Drie bedrijven liebben uiteindelijk een ontwerp en of ferte ingediend. De gemeente en rijkswaterstaat hebben de keu ze laten vallen op het ontwerp van aannemingsbedrijf W.J. de Bruijn. De totale kosten bedra gen 100.000 gulden. Degemeen- te hoopt nog in aanmerking te komen voor een plattelands subsidie 5B. Wanneer deze aanvraag wordt gehonoreerd rest nog een be drag van zestig tot zeventig pro cent van de kosten. De commissie Algemene Be stuurlijke en Economische Za ken (ABEZ) vergadert maandag 22 maart over de beide voorstel- len. De leden spreken zich die avond ook uit over het veranderen van de tijden van de seizoenmarkt in Cadzand. De markt mag voort aan een uur eerder beginnen, namelijk 13.00 uur, en een uur eerder ophouden, om 20.00 uur. In de praktijk waren deze tijden al gemeengoed. Onbekenden mishandelen Iet in Terneuzen TERNEUZEN - Een 25-jaris man werd zaterdagochteni zonder enige reden getrapt s geslagen in de Axelsestraat k Terneuzen. De mishandeling van de leis man gebeurde door drie voce hem onbekende mannen. De verwondingen waren niet zo ernstig dat de man zich onde doktersbehandeling moest stel len. Wel deed hij aangifte va: mishandeling. Drankrijdster in Vlissingen aangehouden VLISSINGEN - Een 50-jarige bestuurster uit Vlissingen k vrijdagmiddag op de Vrijbuig- straat in Vlissingen aangehou den. Bij controle bleek dat de vrous naar alcohol rook. De blaasteü op het politiebureau toonds 1155 microgram alcohol aan ie plaats van het maximum var, 220. De vrouw kreeg direct eea dagvaarding mee en haar rijbe wijs is ingevorderd. PEUGEOT OFFICIEEL PEUGEOT DEALER I.v.m. ons bedrijfsbezoek aan de Autovakbeurs in Amsterdam zijn we wasserette verkoop nieuw gebruikt werkplaats BP-tankstation zelf-service open OUDEWEG 2-6 Z1ER1KZEE - TELEFOON 0111-414453 Drugstoeristen aangehouden TERNEUZEN - De politie hield zaterdagmiddernacht op de West- kolkstraat in Terneuzen twee Fransmannen aan. De mannen waren in het bezit van enkele grammen drugs. Zij hadden 0,4 gram cocaïne en 4,9 gram marihuana bij zich. De verdachten kwamen uit Lille en Tournai. door Miriam van der Schot MIDDELBURG - De Middel burgse werkgroep van de stichting Vluchtelingenwerk Walcheren krijgt, als de ge meenteraad akkoord gaat, bijna tweeënhalve ton subsidie. Het bedrag is bestemd voor 1998 en 1999. De stichting deed halverwege 1997 een subsidieaanvraag voor het volgende jaar. Door een be stuurswisseling en een onduide- lijke administratie duurde het erg lang voordat alle gegevens waren ingeleverd. Daardoor wordt het verzoek voor '98 nu pas behandeld. In 1997 ontving de werkgroep Middelburg honderdduizend gulden subsidie voor de begelei ding van 42 tot 68 woningen waarin vluchtelingen wonen. De stichting had voor 1998 vrij wel hetzelfde bedrag gevraagd. Maar dat bedrag bleek onvol doende, want er was geen reke ning gehouden met het feit dat er meer adressen bij zouden ko men. Het college van burge meester en wethouders wil nu 118.875 gulden uittrekken voor 1998 en een bedrag van 121.735 voor 1999; 240.610 gulden in to taal. Daarbij gaat ze er vanuit dat de stichting dit jaar vluchte. lingen op 69 tot 96 adressen zal begeleiden. Tijdens het overleg dat de gj. meente vorig jaar een paarkee voerde met het bestuur van d» stichting, is behalve over subsi die ook gesproken over perso. neelsuitbreiding. De werkgrog Middelburg heeft nu één coördi- nator. Het college stelde vooron met de extra subsidie nogif. mand aan te nemen. Dat is von: jaar nog niet gebeurd, omdate nog geen beslissing over de sub. sidie was genomen. Door de grotere toestroom vluchtelingen is bovendien eet achterstand ontstaan in onde meer de administratie. Het col lege heeft met het bestuur afge sproken dat het de extra subsi- die van 1999 mag inzetten os achterstanden weg te werken Van het bedrag moeten ook® wervingskosten en verhuiskos- ten worden betaald. De drie Walcherse gemeente subsidiëren de stichting Vh|g telingen werk Walcheren op ver schillende manieren en volg© verschillende normen. De ge- meente Middelburg is eind von! jaar een overleg gestart om da op één lijn te brengen. Het stre ven is dat dit per 1 januari 200; lukt. door Willem van Dam ZIERIKZEE - De christelijke basisschool 't Klinket in Koude- kerke beschikt over de beste schoolschakertjes van Zeeland. Zaterdag toonde het schaak team van die school zich de sterkste van de ruim twintig scholen die tot de eindronde wa ren doorgedrongen. De titelstrijd vond dit keer plaats in het Multi Functioneel Centrum (MFC) in Zierikzee. Meer dan honderd leerlingen deden daaraan mee. 't Klinket nam de titel over van de Oostburgse St. Bavoschool. De kampioenen van het vorig jaar ontbraken zaterdag op de eindstrijd, omdat zij de voor ronden niet hadden overleefd. Als tweede eindigde de openba re basisschool Grote Beer uit Oostburg. Met die prestatie plaatsten de schaakteams van 't Klinket en Grote Beer zich voor het Nederlands kampioen schap. De leerlingen van de openbare basisschool Johan Friso uit Nieuwvliet grepen daarnet naast. Zij eindigden za terdag als derde. De prijswinnaars gingen met een glanzende trofee en medail les naar huis. Voor alle deelne mers was er bovendien een aan denken. De finaleronde van het Zeeuws schoolkampioenschap wordt volgend jaar waarschijn lijk op Tholen gespeeld. foto Marijke Folkertsma door Miriam van der Schot MIDDELBURG - De organisa tie van toeristische rondleidin gen in het stadhuis en de be klimming van de Lange Jan wil het Middelburgse college van burgemeester en wethouders voor de komende drie jaar over dragen aan de WV Middelburg. Volgens het college kan de VVV deze activiteiten beter verzor gen omdat die ze in een breder pakket aan bezoekers kan aan bieden. De WV kan de rondleiding en beklimming bijvoorbeeld kop pelen aan de stadswandelingen. Tevens is het college van mening dat het informatiekantoor voor toerisme deze activiteiten op een commerciëlere manier kan presenteren en kan zorgen vos een kwaliteitsverbetering. Voor de vervaardiging nieuw promotiemateriaal wipat het college een eenmalige subsi jp die van maximaal tienduizesc gulden toekennen. Bovendie stelt ze voor om een jaarlijks mef subsidie van 70.500 gulden ti^t. geven die nog in 1999 ingaat. Het college heeft over de plan siie nen al contact gehad met di^k WV Middelburg. Het bestuurd van de organisatie heeft positie pe op het voorstel van B en W ge ran reageerd. De organisatie en ex jut ploitatie van de rondleidinge stel en beklimmingen liggen mo ;i1( menteel bij de sectie Communi ien catie. Het college vindt dat deze jjn activiteiten een 'wezensvreem [a] de taak voor het gemeentebe stuur' is. em-((a. Mui het Volgens het Arbeidsbureau zijn er genoeg banen voor herintredende vrouwen. Depraktijkis nog wel eens anders. foto Willem Mieras daarmee in zijn schik. „Een goe de zaak", zegt hij in Alle Hens. „Eén ATS is geen ATS. Met twee van deze schepen kun je wat op de been brengen en heb je er al- tij d één beschikbaar. Het zusterschip van de 'Rotter dam' moet naar de mening van de bevelhebber der zeestrijd krachten veel in huis hebben, nog afgezien van vervoer en in zet van een bataljon mariniers en hun voertuigen en uitrusting of een eenheid van de land macht plus materieel. Het moet een werkplek en accommodatie bieden aan commandanten van landmacht-, luchtmacht- en marine-eenheden - eventueel alle drie van een andere natio naliteit - die samen operaties leiden. Dat is volgens Van Duyvendijk de gezamenlijkheid waarnaar zo wordt gestreefd. Het is aan De Schelde in Vlissingen, de be oogde bouwer van het tweede ATS, om ervoor te zorgen dat de wensen van de viee-admiraal in een aangepast ontwerp worden meegenomen. Raketafweer In het Defensieblad duidt Van Duyvendijk nog een tweede winstpunt in materieel opzicht aan. De vier luchtverdedigings- en commandofregatten die De Schelde onder handen heeft, zullen worden uitgerust met een nieuw verdedigingssysteem te gen inkomende ballistische ra ketten. Daardoor kan elk van deze schepen het zenuwcentrum vor men van de bescherming van een vloot verband, een haven of een landingsgebied tegen der gelijke projectielen. De aanschaf van dit systeem, het tweede ATS en de uitbrei ding van het korps mariniers met een derde bataljon maken dat Van Duyvendijk niet somber is over de bezuinigingen die de zeestrijdkrachten krijgen opge legd om Defensie 375 miljoen gulden per jaar goedkoper te maken. Daarvoor moet de marine twee Standaard-fregatten en drie Orion-patrouillevliegtuigen in leveren. door Ben Jansen VLISSINGEN - Het tweede am fibisch transportschip voor de Koninklijke Marine mag niet zonder meer een kopie worden van de vorig jaar door de Ko ninklijke Schelde Groep afgele verde 'Rotterdam'. De bevel hebber der zeestrijdkrachten, vice-admiraal C. van Duyven dijk, wil dat het schip ook facili teiten krijgt om het te laten functioneren als een varend hoofdkwartier voor de coördi natie van acties te land, ter zee en in de lucht. Deze wens brengt hij onder woorden in het blad Alle Hens van het ministerie van Defensie. In de begin dit jaar gepresen teerde hoofdlijnennotitie van minister van Defensie F. de Gra ve staat voor 2007 de aanschaf van een tweede amfibisch transportschip (ATS) aange kondigd. Van Duyvendijk is

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 26