Bos haalt schip met goud binnen Timmer piekt een kilometer lang Lennox Lewis voelt zich bestolen Sprintploeg sluit succesvol schaatsseizoen in stijl af op WK afstanden Nederland wint meeste medailles Barcelona heeft weinig moeite met Espanyol Verkeerde afslag kost leider Tirreno de kop Nederlandse rugbyers halen opgelucht adem van onze sportredactie HEERENVEEN - Meelopers Sou worden zelden kampioen. Ma rianne Timmer komt voor haar mening uit en accepteert niet alles blindelings. Daarom won ze zaterdag op het WK afstan den in Heerenveen de 1000 me ter. Die theorie is van haar coach i 5rn,jj ivTorGiisvan Oosten lienq [[EERENVEEN - Het seizoen mag wel eens af zijn, bekende Jakko Jan Leeuwangh gister- Vi£ middag na het succesvolle we- jeldkampioenschap afstanden i M: Egbert van 't Oever. „Marianne is makkelijk te doorgronden. We begrijpen elkaar. Ze is ge woon een gouden meid. Een meid in ieder geval die kan pieken op de juiste momenten. Dat begon in 1997, toen ze bij het WK afstanden in Warschau de 1000 meter won Het ver haal van een jaar later, de Olympische Spelen in Nagano, is bekend; tweemaal goud, op de 1000 en 1500 meter. Dit jaar had de 24-jarige schaatsster uit Sappemeer een reputatie te verdedigen. Haar hoofddoel was het WK afstan den. Maar een week geleden, in Inzeil, ging het mis. Waar Tim mer zich op de 1500 meter voor Heerenveen moest plaatsen, reed ze niet hard genoeg. Ma rieke Wijsman was beter en kaapte het startbewijs weg. „Zij was gewoon sneller, heeft het verdiend hier te rijden", analyseerde Timmer. Over aanvechten van die gang van zaken, zoals dit jaar gewoon is geworden, piekerde ze niet. Het missen van de mijl tergde haar wel. „Maar zoiets laadt een topper juist op Daarom stond ze er nu het nodig was", zei Van 't Oever. ANP HEERENVEEN - Neder land is met vijf keer goud. drie keer zilver en zeven keer brons veruit het suc cesvolste land bij de we reldkampioenschappen afstanden, die het afgelo pen weekeinde in Heeren veen zijn gehouden. Het landenklassement: g z b tot Nederland 5 3 7 15 Duitsland 2 4 1 7 Japan 1 1 1 3 Canada 1 0 1 2 Oostenrijk 1 0 0 1 België 0 1 0 1 Noorwegen 0 1 0 1 Rusland 0 1 0 1 Vrouwen 500 m 1000 m 1500 m 3000 m 5000 m Mannen 500 m 1000 m 1500 m 5000 m LeMay (Can) Timmer (Ned) Hunyady (Oos) Niemann (Dui) Niemann (Dui) Shimizu (Jap) Bos (Ned) Postma (Ned) Romme(Ned) )el'71 lOOOOm De Jong (Ned) in Heerenveen. Reizen naar drie continenten, wekenlang achter een op een hotelkamer wonen; de 26-jarige Alkmaarder heeft er na zes maanden genoeg van. „In januari kwamen we tot de conclusie dat we een beetje her sendood waren", grapte Leeuw- anghs ploeggenoot Erben VVen- nemars. De vermoeidheid en slijtage na een halfjaar leven vanuit de kof fer waren de sprinters op het laatste grote kampioenschap niet aan te zien. Het gemengde team van de Amerikaanse coach Peter Mueller won in Heeren veen verspreid over drie dagen zeven medailles. Tonny de Jong bracht gisteren met het brons op de 1500 meter het seizoentotaal van de achtkoppige sprintploeg op vijftig medailles, behaald op wereldbekerwedstrijden, EK's enWK's. Mueller: „Zonder twij fel is dit mijn beste seizoen als coach. Het was een fantastisch jaar, we hebben veel gewonnen en veel lol gehad." Jan Bos bracht gisteren voor de sprinters het schip met goud binnen. Hij won de 1000 meter comfortabel voor Shimizu, Leeuwangh en Wennemars. In een rechtstreeks duel met Bos kwam concurrent Jeremy Wo- therspoon ten val, net als een dag eerder op de 500 meter. Toen viel ook Bos, nadat hij op een blokje was gaan staan. Met Wo- therspoon en Bos uit de compe titie, won olympisch kampioen Shimizu de 500 meter voor Wen nemars (zilver) en Leeuwangh (brons). Blokje Wotherspoon was, zover zij n ge heugen hem niet in de steek laat, nog nooit gevallen. En voor Bos was het ook alweer drie jaar ge leden toen hij tijdens een we reldbekerwedstrijd in Milwau- van onze sportredactie BARCELONA - Mede door een doelpunt van Patrick Kluivert heeft Barcelona gisteren de stadsderby tegen Espanyol ge wonnen. In stadion Camp Nou had de ploeg van Louis van Gaal geen kind aan Espanyol: 3-0. De concurrenten van de koplo- lermaakten zaterdag geen fout. lummer twee Valencia won uit bij Betis met 1 -0 en staat nog een )unt achter op Barga. Celta de Pigo blijft derde door de winst bijZaragoza. leal Madrid won uit bij Racing Santander met 3-1. Zonder Cla rence Seedorf, die was ge schorst. Real kwam op achter stand door Ruiz en pas na de lust zette de gevallen ploeg orde op zaken. Raul Gonzalez Ro berto Carlos en Davor Suker be- wrgden Real de zege. Italië Gelijkspelen tegen de hekken sluiter en toch uitlopen op je naaste concurrent. Dat over- ram gisteren Lazio Roma. De koploper van de Italiaanse com petitie kwam bij Empoli met verder dan 0-0, maar zag Fio- rentina met 4-1 onderuit gaan )ij middenmoter Venezia. i-azio Roma staat nu vijf punten los. Fiorentina deelt de tweede ilaats met Parma en AC Milan, de stadsderby tegen Inter met een 2-2 gelijkspel besloot, 'arma bleef dankzij doelpun- en van Veron en Crespo tegen- tander Bari met 2-1 de baas. luventus blijft ongeslagen on- ier de nieuwe trainer Carelo ftncelotti en keert gestaag terug inde top van de Serie A De kam- lioen, die vijfde staat, versloeg saterdag in eigen stadion Udi- oese met 2-1. De Milanese stadsderby AC Milan - Interna tionale eindigde onbeslist, 2-2. Engeland fanchester United heeft goede aken gedaan in de Premier -eague. De koploper won met 2- bij Newcastle United, terwijl 3ielsea op Stamford Bridge in Ie Londense derby tegen West km United verrassend onder- ntging met 1-0. Arsenal neemt 'oor de winst op Everton (2-0) le tweede plaats over van Chel- Dennis Bergkamp maakte op iet uitverkochte Goodison Park 'an Everton zijn tiende compe- itietreffer via een strafschop, arlou r scoorde de ander treffer, 'etit kreeg bij Arsenal rood, net |'s Hutchinson van Everton. rUnmy Floyd Hasselbaink deed Het Leeds United opnieuw van kee voor het laatst onderuit ging. Bos: „Ik sneed de bocht te scherp aan en stapte op een blokje. Een knullige fout. Het duurde even voordat ik reali seerde dat ik was gevallen. Ik baalde vreselijk." De sprintploeg. met name Bos. Wennemars en Leeuwangh, had de hele week gespeculeerd op een 'één-twee-drie-tje' op de 1000 meter. Het drietal wilde het seizoen besluiten door voor het eerst samen op het podium te staan. Shimizu. ontspannen na het goud oprde 500 meter van zaterdag, stak daar een stokje voor. De Japanner was sneller dan Leeuwangh en Wennemars, die op de kruising werd gehin derd door Janne Hanninen uit Finland. De gedroomde 'één twee-drie' werd dus een 'één- drie-vier'. Maar voor Wennemars was het. seizoen met een zilveren me daille op de 500 meter al ge slaagd In het najaar van 1998 had de sprinter uit Dalfsen ge twijfeld of hij na zijn schouder operatie zijn oude niveau zou kunnen halen. De kwetsuur had Wennemars vorig jaar op de Winterspelen opgelopen nadat de Noor Njös hem in zijn val had meegesleept. Wennemars was zaterdag uitzinnig van vreugde met zijn tweede plaats. Op blote voeten rende hij over het ijs en sprong hij juichend op de stoot kussens voor het publiek. ,.Ik ben enorm opgelucht na wat mij vorig jaar is overkomen." Laatbloeier In het spoor van kopman Jan Bos vielen nu ook zijn ploegge noten Wennemars en Leeuw angh in de prijzen. Leeuwangh won zijn eerste WK-medailles (tweemaal brons) sinds zijn der de plaats op het WK voor junio ren in 1992. Met zijn 26 jaar is de Noord-Hollander de laatbloeier van de sprintploeg. „Het was een mooie afsluiting van een sei zoen waarin ik veel vooruitgang heb geboekt", aldus Leeuw angh. „De medaille op de 500 meter was een verrassing, die op de 1000 meter beschouw ik als een goede afspiegeling van mijn prestaties in het afgelopen sei zoen." Met in totaal vier medailles voor Bos, Wennemars en Leeuwangh toonden de mannen van Peter Mueller geen last te hebben ge had van de commotie rond hun overstap naar de commerciële schaatsploeg SpaarSelect. Bos, Wennemars en Mueller zijn al onder de pannen bij SpaarSe lect, Leeuwangh tekent zijn contract in de loop van deze week. Ze hebben elkaar gezwo ren als ploeg bijeen te blijven. En gisteren in Thialf droegen zij zichzelf alvast voor als de sport ploeg van het jaar 1999. GPD zich spreken. De Nederlandse spits scoorde tegen Wim Jonks Sheffield Wednesday een keer. Hopkin maakte de tweede goal, waardoor Leeds nog maar twee punten achterstaat op Chelsea. Liverpool ging ondanks twee goals van Fowler onderuit bij Derby County, 3-2. Frankrijk Het toernooi om de Franse voet balbeker zat dit seizoen vol ver rassingen. In de kwartfinales is slechts één club uit de eerste di visie doorgedrongen. Alleen Nantes bleef overeind door een zege van 3-1 bij Metz. Arthur Jorge is na amper vier maanden alweer weg bij Paris Saint-Germain. Het is onduide lijk of hij is ontslagen of zelf is opgestapt. Directeur Laurent Perpere maakte zaterdag in elk geval bekend dat PSG en de Portugees „in goed onderling overleg hebbben besloten uit el kaar te gaan". België Club Brugge heeft gisteren de achterstand op koploper Racing Genk tot een punt verkleind. De formatie van trainer Eric Gerets won de thuiswedstrijd tegen het laaggeklasseerde Oostende dankzij twee doelpunten in de slotfase: 2-0. Genk verloor za terdagmet 1-0 vanBeveren. Het was de vierde nederlaag van het seizoen. Anderlecht heeft zich hersteld van de dramatische start van de competitie. Dankzij een 2-1 ze ge op Eendracht Aalst is de club van basisspeler Van Diemen op geklommen naar de vierde plaats op de ranglijst. De ach terstand op koploper Genk be draagt negen punten. Ander lecht heeft wel een duel minder gespeeld. Duitsland Bayern München kan de titel in de Bundesliga haast niet meer ontgaan. Met nog twaalf wed strijden voor de boeg heeft de club een voorsprong van veer tien punten op Kaiserslautern. Bayern won bij Hamburger SV met 2-0. Kaiserslautern nam door de ze ge op Nümberg (2-0) de tweede plaats over van Leverkusen, dat verloor bij Dortmund. Schalke staat dertiende na het gelijkspel thuis tegen Bochum, 2-2. Youri Mulder, met Johan de Koek de enige Nederlander in de ploeg, opende de score met een strafschop. Reis en Bastürk brachten Bochum op 2-1, maar Büskens bezorgde de Kö- nigsblauen een punt. RTR/ANP Jakko-Jan Leeuwangh sloot met een bronzen medaille op de 1000 meter een uitstekend schaatsseizoen af. foto Fred Ernst/RTR Titanenstrijd tegen Evander Holyfield eindigt onbeslist van onze sportredactie NEW YORK - Het titanenduel in het zwaargewicht tussen de bokskampioenen Evander Holyfield en Lennox Lewis heeft zaterdagnacht in New York geen winnaar opgeleverd. Na twaalf ronden in het afge laden Madison Square Garden in New York eindigde de toppartij onbeslist. Dat betekent dat de Amerikaan Holyfield in het bezit blijft van de wereldtitels van de IBF en WBA De Brit Lewis blijft we reldkampioen van de WBC „We kunnen het nog een keer proberen", zei Holyfield nuchter. „Ik vind het best." De evenwichtige uitslag van het gevecht werd met veel boegeroep en gefluit ont vangen. De meeste toeschouwers en ken ners in de menigte van ruim 21.000 boks- liefhebbers zagen Lewis als duidelijke winnaar. De driekoppige jury was echter verdeeld. De Zuid-Afrikaan Christ- oudoulou gunde Lewis met 116-113 de ze ge. De Amerikaan Williams zag Holyfield als beste bokser: 115-113. De BritO'Con- nell hield het op een remise: 115-115. Ontgoocheld Lewis was woedend na afloop,Ik ben be stolen", riep hij. „Ik heb het hele gevecht gecontroleerd. Ik kan deze uitslag niet ge loven. Ik ben ontgoocheld. Ik heb het ge voel dat ik het gevecht met mijn handen omlaag heb gewonnen." Volgens Lewis is hij nu, ondanks de uit slag, de onbetwiste kampioen in het Lennox Lewis was het niet eens met de jury, die geen winnaar aanwees na zijn partij te gen Evander Holyfield. foto Teddy Blackburn/RTR zwaargewicht. „Daar is geen twijfel over mogelijk. Dat weet de hele wereld. Holy field weet het ook. Hij zou zijn twee kam pioensgordels gewoon aan mij moeten ge ven. Dit was mijn moment van glorie. De jury heeft me echter belazerd. Grootste winnaar van het exclusieve gevecht, dat naar verluidt 200 miljoen gulden aan inkomsten genereerde, was ongetwijfeld promotor Don King. De con troversiële Amerikaan kan waarschijn lijk nog dit jaar een rematch organiseren. „Wat mij betreft over een maand", mokte Lewis. „Maar ik betwijfel of Holyfield het nog een keer aandurft." Lewis deelde in het slopende gevecht de meeste en hardste stoten uit. Zijn gevrees de rechtse kon hij echter op de beslissende momenten niet plaatsen. De Brit profi teerde te weinig van zijn grotere massa (111,5 kilogram tegen 97,5) en van zijn langere reach (17,7 centimeter). Bij het begin van de derde ronde kon de zelfbewuste Holyfield een grijns niet on derdrukken. Tot vervelens toe had hij in de aanloop naar het 'duel van het decenni um' immers geroepen dat hij Lewis in die ronde zou uitschakelen. Die voorspelling kon de vrome Amerikaan echter niet waarmaken. Lewis ving het furieuze offensief van Holyfield goed op. Met een keiharde up percut bracht hij de tweevoudige kampi oen zelfs even in de problemen. Lewis zette echter niet door. Hij liet zijn armen zakken, waarmee hij Holyfield zichtbaar provoceerde. Diens slotoffensief in de 'cruciale' derde ronde bracht Lewis ech ter opnieuw niet van zijn stuk. Valpartij Beide boksers waren ook daarna redelijk aan elkaar gewaagd. Afgezien van een on schuldige valpartij in de derde ronde gin gen beide boksers niet neer. Zowel Holy field (gezwollep linkeroog) als Lewis (scheurtje in linkerooglid) kwamen niet onbeschadigd uit de tweestrijd. Voor Holyfield (36) was het zijn eerste on besliste wedstrijd in veertig profpartijen (36 overwinningen). Hij verdiende veertig miljoen gulden met het gevecht. Lewis (33) moest het doen met een gage van twaalf miljoen. Ook hij had nog geen 'draw' op zijn erelijst staan (34 overwin ningen, 1 nederlaag). RTR/ANP Kosten Spelen rijzen de pan uit SALT LAKE CITY - De kosten van de Olympische Winterspe len in Salt Lake City zijn wegens het omkoopschandaal en een verkeerde schatting met 160 miljoen gulden gestegen. De kos ten van het evenement in 2002 bedragen nu drie miljard gul den. Voorzitter Mitt Romney van het organisatiecomité heeft dit bekendgemaakt. Er is in het budget een tekort van acht tien miljoen gulden ontstaan, omdat wegens het omkoop schandaal het verwachte belastingvoordeel uitbleef. Het co mité moet verder tien miljoen extra uittrekken voor de bouw van een erepodium. Een sponsor zou aanvankelijk voor deze kosten opdraaien, maar de bijdrage van de geldschieter is twijfelachtig geworden. Ook vallen de uitgaven voor een computersysteem vijftig miljoen hoger uit. SID Engelse titel voor Heister/Keen HOPTON-ON-SEA - Danny Heister en Trinko Keen hebben zondag in Hopton-on-Sea het dubbelspel in de open Engelse tafeltennisstrijd op hun naam gebracht. In de finale versloeg het tweetal de Polen Blaszczyk en Krezeszewski in twee games: 21-7 24-22. Het toernooi was de derde in de reeks van de ITTF Pro Tour. In de voorgaande twee evenementen bleven resultaten uit voor het nationale dubbel door blessures van Heister. In Engeland ontsnapten de twee in de kwartfinale aan verlies. Tegen de Denen Bentssen en Monrad bogen ze in de derde, beslissende game de achterstand van 9-19 om in winst met 21-19. In het enkelspel reikte Keen tot de laatste acht. De eindzege bij de mannen ging naar de Chinees Ma Wenge. Op weg naar de finale ontdeed hij zich van Europees kampioen Vladimir Samsonov. De Wit-Rus was in Hopton als eerste geplaatst. In de eindstrijd versloeg Wenge de Zuid-Ko- reaan Kim Taek Soo in drie games. ANP Lasse Kjus op herhaling SIERRA NEVADA - De Noorse skiër Lasse Kjus heeft voor de tweede keer in zijn loopbaan het algemeen klassement van het alpineskiën gewonnen. De tweevoudige wereldkampioen had zondag genoeg aan de zevende plaats in de afsluitende reuzenslalom om de wereldbeker veilig te stellen. Eerder toonde hij zich in 1996 de beste allrounder. De laatste wed strijd van het seizoen in Sierra Nevada werd gewonnen door Michael van Grünigen. De Zwitser veroverde tevens de we reldbeker op dit onderdeel. DPA/SID Graf verslikt zich in Williams INDIAN WELLS - Serena Williams heeft zaterdag het ten nistoernooi van Indian Wells op haar naam geschreven. De Amerikaanse was te sterk voor de als vijfde geplaatste Duitse Steffi Graf: 6-3 3-6 7-5. Voor Williams is het de tweede toer nooizege dit tennisseizoen. Het duel tussen de 29-jarige Graf en de zeventienjarige Williams duurde ruim twee uur. Graf kon haar 107e titel pakken, maar was niet opgewassen tegen het spel van hardhitter Williams. In de beslissende derde set kwam Graf niettemin op 4-2, maar daarna gaf ze de partij uit handen. DPA Sanchez Vicario klaagt fiscus aan BARCELONA - Aranxta Sanchez Vicario heeft bij de rechter een klacht ingediend tegen de fiscale opsporingsdienst van Spanje. Ambtenaren van de belasting hebben onderzoek ver richt in een van haar huizen en het ouderlijk huis in Barcelo na. Ze deden dat echter zonder huiszoekingsbevel. De fiscus verdenkt Sanchez Vicario ervan tussen 1989 en 1993 een bedrag van rond de acht miljoen gulden te weinig aan belas ting te hebben betaald. In die tijd was ze officieel gevestigd in het belastingparadijs Andorra, maar volgens de belasting be trof het uitsluitend een postbus-adres en woonde ze in Barce lona. SID van onze sportredactie TORRICELLO SICURA - Mi- chele Bartoli heeft een geslaag de machtsgreep gepleegd in de Tirreno Adriatico. Met twee tweede plaatsen in de vierde en vijfde etappe nam de Italiaan in de etappekoers de leiding over van de Let Romans Vainsteins. Bartoli had echter wel de hulp van de klassementsleider nodig. In de vijfde rit nam Vainsteins samen met nog ongeveer dertig renners op 45 kilometer voor de finish per ongeluk de verkeerde route. De fout kostte de Let ne gentien minuten en dertig se conden. Bartoli profiteerde. De actieve Italiaan maakte deel uit van een kopgroep met zijn landgenoten Rebellin en Garzelli, de Frans man Jalabert en de Spanjaard Gonzales. Bartoli eindigde als tweede achter Gonzales, die in de slotfase een kleine voor sprong nam. Bettini Zaterdag had Bartoli zijn marge op Vainsteins via bonificaties al verkleind van vijf tot twee se conden. De nummer een van de wereldranglijst hielp in de rit zijn ploeggenoot Paolo Bettini aan de zege. In de eindsprint lanceerde Bartoli hem naar zijn eerste grote overwinning. De voorsprong van de tweevou dig winnaar van de wereldbeker in het algemeen klassement be draagt nu negen seconden op Rebellin. Garzelli volgt op twaalf tellen. Hendrik van Dijck uit de TVM- ploeg heeft zaterdag de eerste editie van de GP Rudy Dhae- nens op zijn naam gebracht. De Belg was in de eindsprint in Poesele een fractie sneller dan Rudy Kemna v'an de Batavus- ploeg. De twee maakten tot de slotkilometer deel uit van een kopgroep van tien renners, die in de laatste honderden meters uiteen viel. Topcompetitie Patrick Clqessens uit Meijel gaat de geschiedenisboeken in als winnaar van de eerste wed strijd voor renners tot 25 jaar, meetellend voor de topcompeti tie. De wielrenner uit het Giant- team schreef de 46e Ronde van Zuid-Holland op zijn naam. Het trainingsmaatje van Mapei prof Max van Heeswijk bleef op de Koningin Wilhelmina-bou- levard in Noordwijk in de sprint zijn medevluchters Sander Olij- ve (AGU) en Daniel van Elven (Rabobank) voor. RTR/ANP van onze sportredactie AMSTERDAM - Geoff Old, bondscoach van de Nederland se rugbyers, kon opgelucht ademhalen. Na de minimale overwinning op Zuid-Korea (31-30) is Oranje nog altijd in de race voor een WK-plaatsbewijs. Misschien wel belangrijker was echter de mededeling van offi cials van de wereldrugbybond (IRB) dat aanvoerder Caine Eli- sara tijdens de returnwedstrijd in Seoul op 4 april gewoon van de partij kan zijn. Elisara werd in de slotminuut uit het veld gestuurd, nadat hij de Koreaan Sung met een vuist slag tegen de grond had gesla gen. Sung, die eveneens werd weggezonden, riep de woede van de Nieuw-Zeelandse Ne derlander over zich af toen hij de op de grond liggende Arno Seijbel tot tweemaal toe trapte. De rugbyer uit Nieuw- en Sint Joosland begon het duel op de bank vanwege een blessure, maar kreeg uiteindelijk toch de nodige speelminuten van bondscoach Old. Sung kreeg voor zijn overtre ding op Seijbel een schorsing van zestig dagen opgelegd. Elis ara had geluk. Hij moet een schorsing uitzitten van vijftien dagen, terwijl normaliter een termijn van drie weken geldt. Door de lager uitgevallen straf is Elisara in het sluitstuk van de tweeluik tegen Zuid Korea speelgerechtigd. Stempel Vooral in het tweede bedrijf drukte Elisara zijn stempel op de wedstrijd. Nadat de Zuid- Koreanen de 20-19-ruststand hadden omgezet in een voor sprong van elf punten (30-19), was het de import-Nederlander die zijn ploeg op sleeptouw nam. Elisara stelde eerst invaller Sander van der Loos in de gele genheid te scoren, waarna hij zelf met een try voor de bevrij ding zorgde: 31-30. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 21