Alarm over ziekte kwam te laat Bloedvergieten aan vooravond van tweede ronde top Kosovo 4 WEKEN Bonden bepleiten onderzoek naar geweld op school BIB Schaatsers veroveren recordaantal medailles Straling van GSM zou verslavend werken VOOR 16,00 JA, ik wil: legionellabacterie maakt derde slachtoffer, 36 besmettingen bekend Boogerd in voetsporen Zoetemelk Kuuroorden ontberen keurmerk ANWB maant Zeeuwse politiek Uittocht Ambon houdt aan Marlayne wint Synagoge De Pijp heringewijd VERGADERING BOEKEN? www.cityhotel-terneuzen.nl lijkheid opgeëist voor de ter reurdaden die op burgers waren gericht. Gevechten tussen de Joegoslavische strijdkrachten en UQK-strijders gingen in ver schillende delen van de provin cie door, soms met hevige artil leriebeschietingen door de Serviërs. Het geweld overschaduwt het begin van de tweede ronde on derhandelingen tussen gezan ten van de etnisch Albanese Kosovaren en de Servische re gering, vanmiddag in Parijs. De initiatiefnemers van de onder handelingen (de Contactgroep bestaande uit Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië, Rusland en de VS) legden tijdens de eerste ronde vorige maand in Rambouillet al hun 83 pagina's tellende autonomie- plan voor. Ze willen dat de par tij en er nu eindelijk hun handte kening onder zetten en dat de gesprekken in Parijs niet te lang duren. Troepenmacht De ministers van Buitenlandse Zaken van de Europese Unie eisten zaterdag in het Duitse Ertville ook dat de partijen snel tekenen. De gastheer, de Duitse minister Fisher, herhaalde dat er bij een akkoord een door de NAVO geleide troepenmacht in (Advertentie) ON-LINE RESERVEREN? www.cityhotel-terneuzen.nl Kosovo moet komen. Daarmee wordt oorlog en massamoord voorkomen, volgens Fisher. Twee problemen doorkruisen vanaf het begin de plannen van de Contactgroep. De gewapen de NAVO-macht van 28.000 man die in Kosovo moet toezien op de uitvoering van de vredes overeenkomsten mag er van Belgrado niet in. Ten tweede zijn de guerrillastrijders van het Kosovo Bevrijdingsleger (U£K) tegenstanders van autonomie, de spil van het vredesakkoord. Ze willen doorvechten tot Koso vo volledig onafhankelijk van Belgrado is. Het lijkt erop dat ze dat, met of zonder handteke ning onder het akkoord, ouk gaan doen. De U£K werft in Eu ropa en de VS inkomsten met de verzekering dat de strijd ge woon door zal gaan tot de onaf hankelijkheid. De Serviërs zijn bereid in te stemmen met verregaande au tonomie, maar verzetten zich fel tegen een internationale troe penmacht. De Servische delega tie onder leiding van vice-pre mier Markovic telt 15 leden en kwam gisteren in Parijs aan. Ze wordt vergezeld door de presi dent van de deelrepubliek, Mi lan Milutinovic. Hij is formeel geen lid van de delegatie. De et nische Albanezen hebben ook een delegatie van vijftien man gestuurd. Ze arriveerden zater dag met een Frans militair toe stel bij Parijs. De delegatie wordt gedomineerd door de U£K. DPA/RTR/ANP LONDEN - GSM-gebrui- kers kunnen verslaafd ra ken aan de straling van hun mobiele telefoon. Dat leert Amerikaans onder zoek naar de gevolgen van radiogolven. Een ex-me dewerker van British Te lecom maakte gisteren bekend dat hij zijn voor malige werkgever heeft aangeklaagd. De mobiele telefoon die hij tijdens zijn werk veel- IQ vuldig gebruikte, zou de 10 hersenen hebben bescha- iO digd van de 38-jarige Ste- 10 ve Corney. ij; Uit het Amerikaanse on- derzoek was gebleken dat •fl. mobiele bellers zich 'high' iO' kunnen voelen door iO endorfine, een morfine- iö achtige stof, die door de :|j straling extra wordt aan- lo gemaakt. De straling door ij. microgolven dringt via 10, het oor door in de herse- i5, nen. Door het verhoogde 0 niveau van endorfine krijgt men meer behoefte io' aan alcohol. „Het verband 10- tussen opiaten en alcohol- iO, gebruik is al lang vastge steld", zei Henry Lai van :jj de Universiteit van Was- 10. hington en Seattle giste- ,o' ren in The Observer. 0, Blootstelling aan lage- jOr golffrequenties door mo- 0 biele telefoons kan vol- gens eerdere studies leiden tot kanker, hoofd- g- pij n en geheugenverli es De GSM-fabrikanten ontkennen gevaar voor de gezondheid. Critici trek ken een vergelijking met roken. Ook daar werd be- wijsmateriaal genegeerd. omdat schadelijke gevol- j gen niet voor honderd procent bewezen werden geacht. ANP/RTR (Advertentie) Later zon Eerst plaatselijk mist of laaghangende bewolking, later perioden met zon. Matige westenwind. Temperatuur 11 graden. 242e jaargang no. 61 maandag 15 maart 1999 losse nummers 1,80 aanbieden met daarin de erva ringen van een Rotterdamse school met geweld onder haar scholieren. In het schooljaar 1997-1998 waren er zo'n vijftig incidenten van geweld tussen leerlingen onderling, tussen leerlingen en docenten en tus sen docenten en ouders. ANP zie ook pagina 4 Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) J een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Voorletters:m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. 0800-0231231 De PZC De gouden medaillewinnaars Bob de Jong, Jan Bos, Marianne Timmer, Ids Postma en Gianni Romme uiten hun vreugde na de huldiging. foto Lise Aserud/Reuter HEERENVEEN - De WK afstanden in Heerenveen leverden dit weekeinde voor Nederlandse schaatsers de meeste medailles ooit op. Op deze editie van het toer nooi dat sinds 1996 wordt gehouden, veroverde Oranje vijftien medailles. Dat was twee meer dan in 1997, toen dertien medailles naar Nederlandse rijders gingen. Het aantal gouden medailles (5) was geen record, maar een evenaring. In 1996 wa ren er eveneens vijf gouden plakken voor Nederland. Met de vijftien medailles die de Nederlanders dit weekeinde behaalden, komt het totaal in vier jaar op 43. zie ook pagina 13 en 21 van onze redactie binnenland DELFZIJL - Burgemees ter E. Haaksman van Delfzijl vindt dat het mi nisterie van Volksgezond heid eerder alarm had moeten slaan over de ont dekking van de vetera- nenziekte. Daarmee had wellicht het leven van een 50-jarige vrouw uit Delf zijl die vrijdagavond in Groningen overleed, ge red kunnen worden. Het departement wist donder dagavond dat er vier gevallen waren geconstateerd. „Als toen onmiddellijk een waarschu wing was uitgegaan, hadden de artsen mogelijk nog wat kunnen betekenen voor de vrouw", al dus Haaksman. De vrouw in Delfzijl was het derde slachtof fer van de ziekte. Volgens Haaksman wisten art sen van het Academisch Zie kenhuis Groningen tot zes uur vrijdagavond niet wat de vrouw onder de leden had. Pas toen via de media bekend werd dat men sen de ziekte op de Flora hadden opgelopen, legden zij de link. Een woordvoerder van het mi nisterie zegt dat zo snel en ade quaat mogelijk is gereageerd. Het was eerst niet duidelijk dat de ziekte verder was verspreid dan in Noord-Holland. „In de loop van vrijdagmiddag werd bekend dat er twaalf gevallen waren die allen de Flora hadden bezocht en dat de ziekte moge lijk veel verder verspreid was. Toen hebben we landelijk alarm geslagen", aldus de zegsman. In totaal zijn 36 mensen besmet met de Legionellabacterie. Van (Advertentie) vijf mensen is nog niet zeker of zij de ziekte onder de leden heb ben. Het slachtoffer uit Delfzijl had met een groep van 48 mensen uit die gemeente en omgeving op 26 februari de Westfriese Flora be zocht. Ook bij een ander groeps- lid is de infectieziekte geconsta teerd. Deze is in een ziekenhuis in Delfzijl opgenomen. Zijn toe stand is stabiel. In het West-Fries Gasthuis in Hoorn zijn gistermorgen nog vijf mensen opgenomen, maar volgens directeur F. Timmer is nog niet helemaal zeker of zij besmet zijn. Het totale aantal patiënten met de veteranenziekte dat in Hoorn is opgenomen, komt daarmee op 34Twee van hen overleden vrij - dag en tien zijn overgeplaatst naar ziekenhuizen in Noord- Holland, Friesland en Flevo land. Vijf mensen liggen nog aan beademingsapparatuur, maar hun toestand verbetert. Burgemeester J. Haanstra van de gemeente Stede Broec en te vens betrokken bij de oi'ganisa- tie van de Westfriese Flora heeft heeft geen idee waar de besmet ting vandaan komt. „De bacte rie kan niet door de airconditio ning zijn verspreid, want die was er niet. Verspreiding via de fontein is ook niet logisch, want de temperatuur van het water was steeds onder de 10 graden." De Legionellabacterie kan voorkomen in watersystemen met temperaturen tussen de 25 en 55 graden Celsius. Volgens Haanstra zijn de planten alleen 's nachts besproeid als er geen publiek bij was. Hoofdinspecteur H. Plokker van de Inspectie voor de Volks gezondheid heeft de Wereldge zondheidsorganisatie ingelicht, evanals de ambassades van Rusland en Indonesië. Het the ma van de bloemenshow was dit jaar Rusland, waardoor er veel Russen zijn geweest. Ook een delegatie van de Indonesische ambassade bezocht de tentoon stelling. ANP zie ook pagina 3 Een centrale keurende instantie voor kuuroorden in Neder land ontbreekt. Om toch enigszins aan kwaliteitscontrole te doen en wildgroei onder zich kuuroorden noemende kwakzalverijen te voorkomen, hebben enkele onder nemers een systeem van toezicht geïntroduceerd. De ANWB heeft de Zeeuwse politiek gewezen op het belang van het toerisme in de provincie. De toeristenbond ziet tal van bedreigingen voor de recreatiesector. De ANWB roept de provinciale politici daarom op te investeren in deze sector. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19,21 en 22. PAGINA 13 van onze redactie buitenland PRISTINA - Bomaanslagen en gevechten hebben in Kosovo het afgelopen weekeinde veel slachtoffers gemaakt. Zeven mensen verloren het leven en ongeveer zestig mensen werden gewond en verminkt door drie bomaanslagen in twee plaatsen in Kosovo. Veel gewonden zijn vrouwen en jonge kinderen. Geen enkele be weging heeft de verantwoorde- Duizenden migranten proberen nog steeds om Ambon per schip te ontvluchten. De paus heeft de christenen en moslims op het eiland opgeroepen het geweld te sta- I ken. (Advertentie) HILVERSUM - De zangeres Marlayne vertegenwoordigt Nederland op 29 mei in Israël tijdens het Eurovisie Songfesti val met het liedje One Good Re ason van Tjeerd van Zanen en Alan Michael. Zij won gisteravond het Natio naal Songfestival. De jurering geschiedde voor de helft telefo nisch door de kijkers thuis en voor de andere helft door een vakjury. Ze werd gekozen uit tien inzendingen. ANP AMSTERDAM - De Amsterdamse synagoge aan de Gerard Doustraat is gisteren heiingewijd. Het ge heel gerestaureerde 19de eeuwse bouwwerk heeft een bijzondere geschiedenis. De synagoge kwam in 1945 als eerste na de oorlog weer in functie. Als gevolg van de onopvallende ligging in de wijk 'De Pijp' kwamen gebouw en inboedel ongeschonden de oorlog door. Deze sjoel is de enige nog in gebruik zijnde Hoogduitse synagoge in centrum Amsterdam. De restauratie vergde 850.000,- gulden en is grotendeels gefinancierd door de gemeente Amsterdam. foto Raymond Rutting/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De onderwijsbon den CNV willen dat er op korte termijn een landelijk onderzoek komt naar geweld op school. Dat liet een woordvoerder van de bond gisteren weten naar aanleiding van een onderzoek naar geweld bij scholieren in Amsterdam. De werkgevers in het onderwijs delen de zorg van de onderwijsbond en willen graag meewerken aan een lan delijk onderzoek. Zaterdag werd bekend dat een derde van de middelbare scho lieren in Amsterdam Oost en West en een op de vijf docenten slachtoffer is van zware overtre dingen op school, zoals schop pen, slaan, afpersing, seksuele misdragingen, diefstal of mis handeling met een wapen. Meer dan 40 procent van de scholie ren zegt in een jaar tijd zelf min stens één zware overtreding te hebben begaan, zo blijkt uit on derzoek van het Amsterdamse Samenwerkingsverband Veilig heid Op School onder 2500 leer lingen en 600 medewerkers. De CNV-Onderwijsbonden wil len weten hoe het met geweld op scholen is gesteld in de rest van het land. Volgens een woord voerder van de bond moeten de werkgevers en werknemers in het onderwijs de krachten bun delen om snel een onderzoek in te stellen. Platteland De CNV-bonden zullën op korte termijn de schoolbesturen en de overige onderwijsbonden hier over benaderen. „We hebben nu geen goed beeld van de verhou ding tussen geweld op platte- landsscholen en geweld op scholen in de grote steden. We moeten weten wat de ernst is van de geluiden die we horen", aldus de woordvoerder. Voorzitter H. Strietman van de Vereniging Samenwerkende Werkgeversorganisaties is zeer ingenomen met het plan van de Onderwijsbonden CNV. Hij wil staatssecretaris Adelmund van Onderwijs deze week een brief

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1