I I I I I I Bob de Jong treedt op voorgrond Indrukwekkende triomf Boogerd Ids Postma sluit seizoen positief af Dubbeldam boekt eindzege in Kaapstad 13 15 16 17 21 22 leimuidenaar pakt verrassend wereldtitel op tien kilometer Gérard de Nooijer plots goaltjesdief Moya nummer één van wereld PZC maandag 15 maart 1999 Arnemuiden heeft zijn revanche Goes laat dure punten liggen Swift moet een stapje terug doen 't Zand pakt leiding in de eredivisie Zuinige winst PSV op Cambuur ZU Sprinters sluiten seizoen in stijl af Hoek acht duels ongeslagen door Peter van der Hulst HEERENVEEN - Bob de Jong is voor de buitenwacht een vriendelijke en sociale jongen. Zelf probeerde hij de afgelopen zomer met dat imago af te reke nen. „Ik heb flink lopen vloe ken. Laat nou eens zien dat je het aankan", sprak hij zichzelf vermanend toe. Het heeft ge holpen. Na de bronzen medail le op de vijf kilometer, pakte De Jong gisteren op de dubbele af stand de wereldtitel. „Ik heb nu aangetoond dat ik bij de wereldtop hoor", zo rea geerde hij. De Jong, die twee maal wereldkampioen all round bij de junioren was, heeft zijn eerste echte grote prijs bij de senioren binnen. „In de planning komt het heel mooi uit. In Warschau was ik nog derde, in Calgary tweede en nu eerste. Ik heb hier enorm naar toegeleefd. Ik kan dieper gaan dan vorig jaar. Toen was ik bes te van de rest. Nu heb ik laten zien dat ik de beste ben", aldus De Jong, die tijdens de Spelen van Nagano genoegen met zil ver moest nemen. De Jong reed de tien kilometer van Heerenveen op een voor hem ongebruikelijke wijze. Normaal begint de Leimuide naar rustig aan zijn rit om pas tegen het einde te versnellen. Ditmaal koos hij meteen voor de aanval. Al na 400 meter - opening 33,2 seconden - lag di recte tegenstander Bart Veld kamp op ruime achterstand. „Tijdens het NK allround ben ik ook snel van start gegaan. Toen ging het goed, maar dit maal zat ik er na drie ronden al helemaal doorheen"zei de we reldkampioen. Weliswaar met een lachend gezicht, want hij sloeg zich er toch doorheen. De Jong had tijdens de rit moeite om zijn hand op de rug te hou den. Uit nood geboren ge bruikte hij zijn arm maar als aanjager voor zijn linkerbeen. Voortgedreven door de toejui chingen van het dol enthousi aste pubhek zag hij kans een redelijk vlak schema te rijden. Een keer versnelde hij. „Ik zag Bart Veldkamp dichterbij ko men. Toen ik onderdoor ging, heb ik even een tik uitgedeeld. Daarna zag hij de voor België uitkomende schaatser niet meer terug. Zwaar gefrustreerd verliet Veldkamp, die al zijn zinnen op de wereldtitel had gezet, het ijs. „Bob probeerde mij albij de eerste kruising eruit te rijden. Die opening van 33,2 was al leen maar bedoeld om mij te flikken. Daarna bleef hij mij zoeken. Met Bob komt het nooit meer goed. Hij kan de rest van zijn carrière leuke wissels tegemoet zien", toonde Veld kamp zich een uitermate slech te verliezer. Schitterend De ploeggenoot van De Jong, Gianni Romme liet zich begrij pelijk heel wat positiever uit. „Dit is toch schitterend. Ik had het ook wel een beetje van hem verwacht." Zelf moest Romme het met zilver doen, de Duitser Frank Dietrich pakte het brons. Romme: „Ik heb me de afgelopen tijd alleen maar voorbereid op de vijf kilometer om me te kunnen plaatsen voor dit WK. Pas aan het begin van de week heb ik wat meer duur- werk gedaan. Romme beseft dat hij meer dan ooit rekening moet gaan hou den met zijn trainingsmaatje. „We zullen in de komende jaren nog meer duels uitvechten. Dat is niet zo vreemd. Bob is jonger dan ik en wordt steeds beter." GPD zie ook pagina 21 Bob de Jong viert feest. foto Lise Aserud/Reuters Coach Ingrid Haringa ondersteunt Bob de Jong na zijn rit op de tien kilometer. foto Catrinus van derVeen/GPD HEERENVEEN - Hij scoorde koppend tegen Willem II (3-2-verlies) en deed hetzelfde tegen NAC (2-2). Zaterdag in het thuisduel met RKC flikte Gérard de Nooijer het tot tweemaal toe voor SC Heerenveen (2-0). Daar mee bezorgde de geboren Souburger (29) zijn club de eerste overwinning sinds 11 november van het vorig jaar. Na acht gelijke spelen en twee nederlagen stond Heerenveen, mede door de mondiale titelstrijd schaatsen, even weer op zijn kop. „Het was echt tijd voor een overwin ning", zei Gérard de Nooijer opgelucht. De Zeeuwse voetballer werd zaterdag door trai ner Foppe de Haan achter het spitsenduo Samard- zic-Denneboom gepos teerd en vervulde zijn rol met verve. Hij werd twee maal bediend door Samardzic, beide keren kopte De Nooijer raak. Tussendoor werd zelfs een goal van De Nooijer, even eens koppend gemaakt, afgekeurd door arbiter Koopman. De leidsman vond dat Denneboom RKC-doelman Van Di jk in het voorbijgaan had ge hinderd. De Nooijer: „Jammer, dat die treffer werd afgekeurd. Maar het is sowieso al uniek dat ik tweemaal in een wedstrijd heb gescoord. Voor zover ik me kan herinneren, heb ik dat als profvoetballer nog niet: eerder gedaan." Zijn rol als aanvallende middenvelder bevalt De Nooijer prima. „Maar het is noodgewongen dat ik op die positie speel. Talan, Radomski en Gusatu wa ren geblesseerd. De trai ner had weinig keus." door Peter van Leeuwen NICE - In zijn hotelkamer nam Michael Boogerd zaterdag het koersboek van Parijs-Nice nog eens door. De Rabobankrenner bekeek de erelijst en conclu deerde dat de 'kleintjes' ontbra ken. De overwinning in de 'Rit naar de Zon' is de grootste tri omf in de loopbaan van de 26- jarige Hagenaar en roept ver wachtingen op. Boogerd kan er niet mee zitten. „Ik voel geen druk, ik doe gewoon mijn best", sprak hij gisteren nuchter in Nice. Het kon niet meer mis gaan. In de laatste etappe van Parijs-Ni ce was de bescheiden Col de Vence de enige hindernis van importantie, de massasprint op de Boulevard des Anglais in Ni ce werd een simpele prooi voor de Belgische sprinter Tom Steels. Omgeven door ploegmaten fi nishte Michael Boogerd in het peloton. Uiterlijk koel nam hij de felicitaties in ontvangst. De overwinning in Parijs-Nice kwam niet uit de lucht vallen. De basis werd gelegd in de twee de etappe met een overdonde rend aanvalsplan. In een kopgroep van tien was de Rabobankploeg met liefst zeven renners vertegenwoordigd. De Belg Vandenbroucke, vorig jaar winnaar vanParijs-Nice en top favoriet, was meteen kansloos. Boogerd zelf liet de overige con currenten in samenwerking met de Colombiaan Botero in de vijfde etappe nogmaals in het stof bijten. In de etappe van zaterdag, de koninginnenrit met finish in het ski-oord Valberg, was niemand bij machte Boogerd uit het wiel te rijden. De enige echte aanval kwam van Botero en werd door de Hagenaar zelf gecounterd. Met de etappezege, die uitein delijk terechtkwam bij Vanden broucke, had Boogerd zich niet bemoeid. „Ik reed voor de trui." Sociale karakter Boogerd leek zich, geheel tegen zijn onrustige aard in, die dag in te houden. Gereserveerd fietsen past niet bij hem. Maar het had volgens ploegleider Adri van Houwelingen alles te maken met het sociale karakter van zijn onbetwiste kopman. „Mi chael heeft me na de rit gezegd dat hij wist dat Den Bakker en Wauters het moeilijk hadden. Hij wilde hun goede klassering in het klassement niet in gevaar brengen. Die twee ploeggenoten hadden Boogerd zaterdag lange tijd bij gestaan, zoals in de eerste 130 kilometer van die etappe Leon van Bon vrijwel onafgebroken het tempo van het peloton be paalde, Daarnaast ontpopte de Zwitser Markus Zbergzich in de slotklim naar Valberg, 28 kilo meter met een gemiddeld stij gingspercentage van 5 procent, als een eersteklas meester knecht. De beloning voor de Zwitser was de tweede plaats in het eindklassement. Wauters werd uiteindelijk vijfde, Den Bakker zesde. Boogerd zag zaterdag zijn laat ste serieuze concurrent, Axel Merckx, afvallen. De Belg ver loor meer dan drie minuten op de kopgroep waarin Richard Vi- renque een opmerkelijke rol vertolkte. Begin december kon digde de Fransman zijn af scheid aan, nadat geen ploeg zijn vingers wenste te branden aan de vorig j aar in de val van de Festinaploeg meegesleurde ren ner. Virenque vond alsnog on derdak bij het Italiaanse Polti, werd zaterdag tweede en uitein delijk de eerste Fransman (14e) in het eindklassement. Supergevoel Boogerd werd in Parijs-Nice omringd door de beste ploeg, maar was ook zonder twijfel de sterkste renner. En dat zonder dat hij het 'supergevoel' had dat hij een klein jaar geleden in de Waalse klassiekers ervaarde. „Ik heb afgelopen winter seri eus geleefd en hard getraind. Ik wist dat ik hier geen slecht fi guur zou slaan. Maar super, nee, dat gevoel moet nog komen." De erelijst van Parijs-Nice, waarop de naam van Joop Zoe temelk drie keer prijkt, oogt in drukwekkend. Het was Boogerd opgevallen. „Er zitten geen koe kenbakkers tussen", zei hij te vreden. Het smaakt naar meer, maar de Hagenaar laat zich niet onder druk zetten. „Ik heb niet zo veel gewonnen, maar toch al wel hele aardige wedstrijden. Als ik nu stop, heb ik al een ere lijst waar menig renner jaloers op kan zijn." ANP Ids Postma kan zijn geluk niet op na zijn gouden race op de 1500 me ter. foto Catrinus van der Veen/GPD door Johann Mast HEERENVEEN - De man die te boek staat als stoïcijns en nuch ter ging op ongekende wijze uit zijn dak. Ids Postma greep de laatste kans om zijn desastreus verlopen schaatsseizoen nog enigszins goed te maken met beide handen aan. Een mooiere plek dan de volgepakte tribunes in Thialf had hij niet kunnen uitkiezen om de wereldtitel op de 1500 meter te veroveren. De enige vedette met wie de hoofdsponsor van de KNSB vol gend seizoen nog mag pronken werd er emotioneel van. Op het hoogste schavot van het ei'epo- dium, op de klanken van het Wilhelmus, onder het toeziend oog van koningin Beatri x én zi j n coach Henk Gemser, het Ids Postma het schaatsseizoen 1998-1999 nog eens in zich om gaan: de valpartij op het EK all round, degedwongen afwezig heid bij het WK allround en de mislukte poging om zich ter compensatie van dat leed te plaatsen voor het WKsprint; het zat hem allemaal niet mee. Ondanks zijn falen hield de 25- jarige Dearsumer voortdurend vol dat hij wel degelijk in vorm was. Incidenteel bewees hij dat. „Maar écht goed heb ik geen moment gereden", gaf Postma toe. Toen hij vorige week in In zeil, bij de finale van die World Cup, slechts negende werd op de 5000 meter, zakte de moed hem met het oog op het WK afstan den in de schoenen. Postma durfde zichzelf niet eens meer favoriet te noemen. In de aanloop deed Postma het afgelopen week buitengewoon rustig aan. Gemser liet hem in eigen omgeving volledig zijn gang gaan. „We hebben twee dagen zelfs helemaal geen con tact gehad", zei de coach. In In zeil jutte Gemser zijn pupil nog één keer op. „Alles of niets, heb ben we gezegd. Als hij aan de fi nish zou steiven, dan zou ik hem wel reanimeren." Door zijn overwinning - in een nieuw baanrecord - voelde Postma de vermoeidheid echter niet. Postma schaatste zaterdag in zijn duel met Adne Söndral ui terst scherp en geconcentreerd. Vooral in de laatste ronde, waarin elke klap raak was. „Vorig jaar interesseerde het WK afstanden me geen fluit, maar nu geeft het haast net zo'n gevoel als toen ik voor het eerst Europees kampioen werd." GPD Michael Boogerd heeft zich in de voorlaatste rit van Parijs-Nice aan kop van het peloton genesteld. foto Pascal Pavani/AFP door Frits Bakker KAAPSTAD - De huldiging in Johannesburg moest hij gister avond aan zich voorbij laten gaan. Davy Dubbeldam (26), die zondag eindwinnaar wex-d van de Giro del Capo in Zuid-Afri- ka, kon maar even nagenieten van zijn succes. Daarna moest hij weer snel naar het vliegveld voor de terugvlucht naar Ne derland. De Zeeuwse wielren ner boekte met zijn eindzege in Kaapstad zijn eerste grote over winning als prof. In de Zuid-Afx-ikaanse ritten koers droeg hij vier van de vijf dagen de gele trui. De eindzege kwam zaterdag nog even in ge- vaar. Jans Koerts nam in een korte ochtendetappe de leiding over door een massaspxint te winnen in de straten van Kaap stad. In een tijdrit bex-gop over zes kilometer kwam Dubbel dam weer in het geel. Zondag stond het peloton al om zes uur aan de start voor de slot rit over 105 kilometer. „Ik had een kleine voorsprong op David George van de US-Postal ploeg", vertelde Dubbeldam na die etappe. „Toen we de laatste berg opgingen, reden er dxie man weg. Ik heb met de hele ploeg lang moeten achtervol gen, maar net voor de finish hadden we ze terug. We kwamen met twintig man voorin en toen was ik zeker van de eindovei"- wimring." De Zuid-Afrikaan Jack Fon taart won de sprint in de laatste rit. Zaterdag ging de zege in het criterium naar Jans Koerts, de korde klimtijdrit werd gewon nen door de Duitser Uwe Amp ler-, voor David George. Davy Dubbeldam werd zesde in die race tegen de klok. Geen vervolg De Zeeuwse prof, die dit jaar de overstap maakte van TVM naar het Duitse Team Cologne, heeft in Zuid-Afrika het plezier in het wiekennen teruggevonden. „Ik heb bewezen dat ik het nog kan"zei hijverwijzend naar de twee teleurstellende jaren bij TVM, waar hij zijn succesvolle start als prof geen vervolg kon geven. Met de Duitse ploeg reisde hij voor de start van het seizoen af naar Spanje voor een trainings kamp van drie weken. Dubbel dam en Koerts kregen een uitno diging voor Zuid-Afrika, texwijl de rest van het team in de Ruta del Sol actief was. In zijn nieuwe omgeving voelt Dubbeldam zich beter thuis. Hij heeft in de afgelopen drie weken als gast in de Zuid-Afrikaanse ploeg drie wedstxïjden gereden. In de Rapport Tour reed Dub beldam als helper voor Koerts, die twee etappes op zijn naam schreef en winnaar van het pun tenklassement werd. „Ik voelde in die koers al dat de vorm eraan kwam en dat ik weer plezier kreeg in het fietsen. Dat is in de dagen daarna alleen nog maar beter geworden. Met die eindzege in de Giro del Capo ben ik weer helemaal terug." Belevenis Het Zuid-Afrikaanse avontuur is behalve een sportief succes ook een belevenis op zich ge weest. „Ik heb er in een geweldi ge ploeg gereden, met jongens die alles voor elkaar over had den. Het ontbrak ons aaxx niets. Je kon alles vragen, de ploeglei ding stond altijd voor ons klaar. Als we het eten niet goed von den, namen ze ons mee om een steak of een pizza te eten." Dubbeldam stapte gistermid dag in het vliegtuig in Kaapstad voor een tussenvlucht naar Jo- hannësburg. Daar veitrok hij gisteravond voor een vlucht in twee etappes naar Nederland, waar hij vamniddag aankomt. Met zijn eindzege verdiende Dubbeldam 37 UCI-punten. INDIAN WELLS - Carlos Moya is de nieuwe nummer één van de wereld. De 22-jarige tennisser uit Palma de Mallorca loste za terdag in Indiaix Wells Pete Sampras af door de overwin ning in de halve finale op Gus tavo Kuerten, 6-3 1-6 6-1. Sampras stond 263 weken num mer een van de wereld. Hij was nog zeven weken af van de eve naring van het record van Ivan Lendl die 270 weken die positie bezette. Sampras sloot 1998 voor het zesde opeenvolgende jaar af als nummer een van de wereld. Daarmee verbeterde hij het re cord dat Jimmy Connors had met vijf. Moya is de vijftiende nummer een en de eerste Span jaard van de wereld sinds de in voering van de wereldranglijst in 1973. Overigens schreef Moya het toernooi in Indian Wells niet op zijn naam. De Spanjaard ver loor in de finale in vijf sets van de Australiër Mark Philippous- sis: 5-7 6-4 6-4 4-6 6-2. RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 13