Herintreders voor dichte deur Merschurei li Natuurmaand afgeslankt verder KLEURENFOTO'S PZC Uniek probeer-aanbod Koudekerkse school schaakt het best Zierikzee in maritieme sferen zeeland Tweede transportschip voor troepen tevens varend hoofdkwartier ZTranti* Minder druk, maar nog steeds gevarieerd programma maandag 15 maart 1999 door Willem van Dam ZIERIKZEE - Zierikzee biedt de eigen inwoners en toeristen de komende maanden weer een groot aantal evenementen. Dat gebeurt onder het motto Zie rikzee in maritieme sferen. Het activiteitenprogramma omvat een uitgebreid pakket festiviteiten. waarvan de meeste zich op en rondom het water afspelen, zoals roei-, zeil- en zwemwedstrijden en het bezoek van historische schepen. Voorts zijn gepland een aantal opvoeringen van het historisch spel Het oproer van Zierikzee. een grote snuffel- markt in de binnenstad, een wielerronde en natuurlijk is er ook weer de traditionele paar denmarkt. Veel aandacht is er ook voor muziek. De organisatoren willen een extra accent leggen op de Nieu we Haven. Het (globale) pro gramma werd zaterdagmiddag gepresenteerd tijdens de her denking van het vierhonderd- jarig bestaan van het Zierik- zeese havenkanaal aan boord van het rondvaartschip Fries land. Tijdens een genoeglijk tochtje over de Oosterschelde speelde een gekostumeerd ge zelschap - met in de hoofdrol len wethouder G. van de Velde- de Wilde en een niet zo heel rol vaste burgemeester J. J. P. M. Asselbergs - de opening van het havenkanaal nog eens na. Dat leverde een hilarisch tafereel tje op: veel gedoe met kruiwa gens en zand en een Neptunus die uit het niets opdook. Asselbergs constateerde dat de aanleg van het havenkanaal van eminent belang is geweest voor de economische ontwik keling van Zierikzee. Zonder het kanaal zou Zierikzee nu een dode stad zijn." Gemeente-archivaris H. Uil schetste de achtergronden van de aanleg van het havenka naal. In 1593 besloten de ge meentebestuurders van Zie rikzee op aandrang van vissers en scheepsbouwers om het ka naal te laten graven. Voor de economie van de stad beteken de de nieuwe verbinding met open water een grote impuls. Ook nu nog is het havenkanaal van grote betekenis (recrea tievaart, mosselschepen, be drijven) voor Zierikzee. Vooral dankzij het havenkanaal be schikt Zierikzee over de 'be langrijkste recreatiehaven van Zeeland', pronkte Asselbergs zaterdagmiddag. Terugkeer naar arbeidsmarkt voor vrouwen geplaveid met hindernissen door René Schrier KRUININGEN - Op spotjes op de televisie wordt het allemaal heel aantrekkelijk voorgesteld, alsof de Nederlandse economie met smart zit te wachten op her intredende vrouwen. De werke lijkheid is anders, weten inmid dels Riet Buur (40) en Marjan Hoogesteger (37) uit Kruinin- gen. Ze proberen al geruime tijd een baan te krijgen, maar keer op keer worden ze afgewezen. Toen Riet Buur de WD-gede- puteerde J. G. van Zwieten in het kader van de statenverkie zingen hoorde zeggen: „Mag er in Zeeland misschien ook een boterham verdiend worden?", klom ze in de pen. Een maand geleden nu schreef ze een brief aan Provinciale Staten, waar ze overigens nog steeds geen reac tie op gekregen heeft. Volgens haar is er een wereld van ver schil tussen de politieke plei dooien voor werkgelegenheid en dagelijkse praktijk waarin mensen proberen een baan te krijgen. De opfriscursussen waar in de televisiespotjes trots naar wordt verwezen, blijken er niet te zijn: „Ofwel je krijgt te horen dat je te oud bent voor zo'n cur sus ofwel ze duren drie jaar. Maar ik ben 40 en over drie jaar hoeft het ook niet meer", aldus Buur. Gesprekken met de ge meente en het arbeidsbureau in Kruiningen blijken niets op te lossen. Hindernissen Het is in de praktijk een enorm probleem om de bureaucrati sche hindemissen te slechten. Zowel Hoogesteger als Buur Volgens het Arbeidsbureau zijn er genoeg banen voor herintredende vrouwen. De praktijk is nog wel eens anders. foto Willem Mieras hebben diploma's als verpleeg kundige. In dat beroep hebben ze ook jaren gewerkt. Riet Buur: „Natuurlijk, de namen van de medicijnen zijn allemaal wel veranderd, maar iemand zijn rug wassen is nog precies het zelfde als vroeger." En als de bureaucratie geen roet in het eten gooit is het wel wat anders. Buur heeft uit eigen ervaring en uit gesprekken met mensen uit haar omgeving gemerkt dat niet iedereen bij elk bedrijf welkom is. Ze woont in een gemeente waar relatief veel bedrijven ge vestigd zijn met een reformato rische bedrijfsleiding. Buur: „Ik heb bij een bedrijf gewerkt waar ik van de ene dag op de andere op straat stond. Ze zeiden: je bent niet van onze kerk." Vol gens haar en Hoogesteger ko men dergelijke praktijken re gelmatig voor: „Mijn man heeft het wel meegemaakt dat bij een sollicitatiegesprek de bijbel op tafel kwam." Selectie Vestigingsmanager M. van Seters-Labee van het Arbeids bureau in Goes weet dat er be drijven zijn die selecteren op godsdiensten. „Dat zie je soms ook in personeelsadvertenties van scholen. Dan wordt ook ge vraagd naar mensen die een be paalde geloofsovertuiging aan hangen. Dat is geenzaak van het Arbeidsbureau. We weten dat het gebeurt." Volgens Buur en Hoogesteger zijn er veel meer mensen die wel weer aan de slag willen, maar op een of andere manier niet aan de bak komen. Marjan Hoogeste ger solliciteert al twee jaar en heeft in die tijd naar schatting zeker vijftig brieven verstuurd, Je zou eigenlijk op een of ande re manier je krachten moeten bundelen. Wij hebben wel eens tegen elkaar gezegd, er zou een uitzendbureau voor herintre dende vrouwen moeten zijn." Overspannen markt Volgens Van Seters zijn er ge noeg baantjes. Ook voor herin tredende vrouwen. „Er is sprake van een overspannen arbeids markt, dat wil zeggen veel vraag en weinig aanbod. Dat betekent dat de kansen voor iedereen toenemen. Natüurlijk bepalen zaken als je opleiding en je kwa lificatieniveau hoe groot die kansen zijn." Uit haar woorden blijkt dat het niet eenvoudig is aan de wensen van iedereen te gemoet te komen: „Als mensen niet alleen tussen 10.00 uur en 12.00 uur en tussen 13.00 uur en 15.00 uur willen werken, is er heel veel mogelijk. Het gebeurt ook dat ze wel een baan willen, maar eisen dat het te combine ren is met de kinderen. Dan wordt het al lastiger." Buur en Hoogesteger zijn niet overtuigd. „In Zeeland wordt gewoon gediscrimineerd. Op leeftijd en op geloof. En dat zijn zaken waar ze in Den Haag of in Middelburg helemaal geen weet van hebben." tfubl,, S^PrenTe<l op ^uji ]*lnclusief P'&r *K»alitJ'nde*Prim Breda: Lange Brugstraat (076) 522 60 70, Ridderstraat (076) 514 40 45 Middelburg: Lange Delft (0118) 61 26 03 Oosterhout: Arendstraat (0162) 45 42 52, Zuiderhout (0162) 42 66 06 Roosendaal: Dr. Brabersstraat (0165) 56 90 88 door Ben Jansen VLISSINGEN - Het tweede am fibisch transportschip voor de Koninklijke Marine mag niet zonder meer een kopie worden van de vorig jaar door de Ko ninklijke Schelde Groep afgele verde 'Rotterdam'. De bevel hebber der zeestrijdkrachten, vice-admiraal C. van Duyven- dijk, wil dat het schip ook facili teiten krijgt om het te laten functioneren als een varend hoofdkwartier voor de coördi natie van acties te land, ter zee en in de lucht. Deze wens brengt hij onder woorden in het blad Alle Hens van het ministerie van Defensie. In de begin dit jaar gepresen teerde hoofdlijnennotitie van minister van Defensie F. de Gra ve staat voor 2007 de aanschaf van een tweede amfibisch transportschip (ATS) aange kondigd. Van Duyvendijk is daarmee in zijn schik. „Een goe de zaak", zegt hij in Alle Hens. „Eén ATS is geen ATS. Met twee van deze schepen kun je wat op de been brengen en heb je er al tijd één beschikbaar." Zusterschip Het zusterschip van de 'Rotter dam' moet naar de mening van de bevelhebber der zeestrijd krachten veel in huis hebben, nog afgezien van vervoer en in zet van een bataljon mariniers en hun voertuigen en uitrusting of een eenheid van de land macht plus materieel. Het moet een werkplek en accommodatie bieden aan commandanten van landmacht-, luchtmacht- en marine-eenheden - eventueel alle drie van een andere natio naliteit - die samen operaties leiden. Dat is volgens Van Duyvendijk de gezamenlijkheid waarnaar zo wordt gestreefd. Het is aan De Schelde in Vlissingen, de be oogde bouwer van het tweede ATS, om ervoor te zorgen dat de wensen van de vice-admiraal in een aangepast ontwerp worden meegenomen. Raketten In het Defensieblad duidt Van Duyvendijk nog een tweede winstpunt in materieel opzicht aan. De vier luchtverdedigings- en commandofregatten die De Schelde onder handen heeft, zullen worden uitgerust met een ARNEMUIDEN Verkoopdag - In Verenigingsge bouw De Arne te Arnemuiden vindt woensdag 31 maart een verkoopdag plaats, die begint om 10 en eindigt om 16 uur. Het bijzondere van die dag is dat alle 'goede doelen' van Arnemuiden daarin samenwerken. Het gaat om Terre des Hommes, de Ver eniging ter Bescherming van het Ongeboren Kind, Unicef, Rode Kruis en Woord en Daad. Iedere instelling verkoopt voor zich zelf, zodat de opbrengst ook aan dat doel wordt besteed. Muziek vereniging Ame's Genoegen zorgt voor de muziek. Verder zijn er diverse spelletjes voor kinderen, maar ook voor vol wassenen. nieuw verdedigingssysteem te gen inkomende ballistische ra. ketten Daardoor kan elk vac deze schepen het zenuwcen- trum vormen van de bescher- ming van een vlootverband, eet haven of een landingsgebied te- gen dergelijke projectielen. De aanschaf van dit systeem het tweede ATS en de uitbrei ding van het korps marinieis met een derde bataljon maken dat Van Duyvendijk niet sombei is over de bezuinigingen die 4 zeestrijdkrachten krijgen opge legd om Defensie 375 miljoen gulden per jaar goedkoper fe maken. Daarvoor moet de mari ne twee Stanclaard-fregattenec drie Orion-patrouillevliegtuj. gen inleveren. Drugstoeristen aangehouden TERNEUZEN - De politiehieU zaterdagmiddernacht op 4 Westkolkstraat in Terneuzej twee Fransmannen aan. De mannen waren in het bezr van enkele grammen drugs. Zij hadden 0,4 gram cocaïne en 4.? gram marihuana bij zich. Dj verdachten kwamen uit Lillee Toumai. Bankhellingen verdwijnen uit haven Breskens OOSTBURG - De gemeente Oostburg is eindelijk tot over eenstemming gekomen met Rijkswaterstaat en het bedriji Standfast Yachts over het ver wijderen van de bankhellinger in de haven van Breskens. De hellingen waarop scheper bij hoog water werden getakeld, om ze vervolgens bij laag wate te kunnen teren, waren al jare niet meer in gebruik. Rijkswaterstaat steekt in totai 1,2 miljoen gulden in het pro ject. Verder komt 210.000 gul den voor rekening van de ge meente Oostburg. Oostburg had in 1997 al 231.000 gulden uit de reserve van de vismijn gereser veerd voor dit doel. B en W willen de haven in Bres kens van een veilige aan- en af- meerfaciliteit voorzien. Op dit moment is dat nog onveilig, vooral bij laag water. Onbekenden mishandelen Iet in Terneuzen TERNEUZEN - Een 25-jarige man werd zaterdagochtend zonder enige reden getrapt en geslagen in de Axelsestraat in Terneuzen. De mishandeling van de Ierse man gebeurde door drie voor hem onbekende mannen. De verwondingen waren niet zo ernstig dat de man zich onder doktersbehandeling moest stel len. Wel deed hij aangifte van mis handeling. foto Marijke Folkertsma schap. De leerlingen van de openbare basisschool Jo- han Friso uit Nieuwvliet grepen daar net naast. Zij eindigden zaterdag als derde. De prijswinnaars gingen met een glanzende trofee en medailles naar huis. Voor alle deelnemers was er bo vendien een aandenken. De finaleronde van het Zeeuws schoolkampioenschap wordt volgend jaar waarschijnlijk op Tholengespeeld. foto Marijke Folkertsma Jarah, Niek, Jasper en Robbert, schoolschaakkampioenen van Zeeland. door Willem van Dam ZIERIKZEE - De christelijke basisschool 't Klinket in Koudekerke beschikt over de beste schoolschakertjes van Zeeland. Zaterdag toonde het schaakteam van die school zich de sterkste van de ruim twintig scholen die tot de eindronde waren doorgedrongen. De titelstrijd vond dit keer plaats in het Multi Func tioneel Centrum (MFC) in Zierikzee. Meer dan hon derdleerlingen deden daaraan mee. 't Klinket nam de titel over van de Oostburgse St. Ba- voschool. De kampioenen van het vorig jaar ontbra ken zaterdag op de eindstrijd, omdat zij de voorron den niet hadden overleefd. Als tweede eindigde de openbare basisschool Grote Beer uit Oostburg. Met die prestatie plaatsten de schaakteams van 't Klinket en Grote Beer zich voor het Nederlands kampioen- door Jacques Cats VLISSINGEN - De Zeeland Natuurmaand wordt in afge slankte vorm voortgezet. Er zijn nog een paar flinke financiële hobbels te nemen, maar nu al is duidelijk dat er in de maand juni opnieuw een reeks aan evene menten op de agenda staat. Het programma staat echter een stuk minder minder bol van de activiteiten dan in eerdere jaren het geval was. De eerste keer was er met 220 onderdelen sprake van zo'n gro te overdaad, dat het publiek door de bomen het bos niet meer kon onderscheiden. Met zestig tot zeventig programmapunten hoopt de organisatie voor de vierde editie andermaal een veelzijdig pakket te kunnen aanbieden. De afslanking is tot stand gekomen door de fre quentie van dezelfde evene menten te beperken Aan de organisatie zitten deze keer wat meer haken en ogen. De financiële perikelen bij het Bureau voor Toerisme Zeeland drukken een stempel op de door dit instituut op gang gebrachte projecten, waarvan ook de Zee land Natuurmaand deel uit maakt. Voorts speelt mee dat de provincie in de eerste drie jaren voor een stevige financiële in jectie zorgde onder de voor waarde dat het toeristisch/recreatief bedrijfs leven zich in het thans aange broken vierde jaar minder onbetuigd zou laten. En juist vanuit deze sector is bij ver schillende gelegenheden kri tisch gereageerd over het uitblijvende effect van het feno meen N atuurmaand op het stre- Informatie over huiselijk geweld MIDDELBURG - De Stichting Petra houdt op vrijdag 9 april een voorlichtingsavond over hulpverlening aan slachtoffers van huiselijk geweld. M.A van der Feen en I. Zieltjens vertellen over het onderwerp. Volgens de aan de stichting Pe tra verbonden psychologe Van der Feen is bijna de helft van de Nederlandse mannen en vrou wen tussen de twintig en zeven tig jaar slachtoffer van huiselijk geweld. De bijeenkomst begint om 20.30 uur in de Kloveniersdoelen in Middelburg. ven naar seizoensverlenging- Coördinator Peter Brouwer meent dat het project een lange re tijd moet doorlopen om voor de verblijfsrecreatie belangrij ke bewegingen tot stand te kun nen brengen. Tegelijkertijd stelt hij vast dat de promotionele waarde van een dergelijke reeks evenementen niet onderschat moet worden. De organisatie van de diverse onderdelen steekt nu in zoverre anders in elkaar dat in samen spraak met de natuurorganisa ties concrete producten worden ontwikkeld. Die worden vervol gens aan het toeristisch be drijfsleven gepresenteerd. Brouwer noemt als voorbeeld het programma-onderdeel van de marathonwandeling langs de boorden van de Oosterschelde. Campinghouders, hoteluitba ters en andere accommodatie verschaffers nemen deelnemerskaarten af om die in eigen arrangementen aan hun gasten cadeau te doen of te koop aan te bieden. Magazine Het Zeeuws pubüek kan via een speciaal uit te brengen magazi ne een keuze maken uit de acti viteiten. Het bezoek aan uiteen lopende tuinen scoort hoog, net als de vaartochten op de Ooster schelde. De organisatie van de Zeeland Natuurmaand heeft in middels zoveel netwerken en er varingen opgebouwd dat het haalbaar is ook in andere jaar getijden evenementen te orga niseren. Het zwaartepunt blijft wel in juni liggen. De Zeeland Natuurmaand trekt jaarlijks rond 10.000 bezoekers. Brouwer is er tevreden mee, maar meent dat het er best meer mogen worden. Bij de op indivi duele deelnemers gerichte kleinschalige evenementen is het plafond snel bereikt, zeker wanneer het kwetsbare gebie den betreft. Maar er zijn volgens de coördinator in Zeeland nog voldoende oorden te vinden, die een toenemend bezoek kunnen verdragen. Vacatures Vacatures

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 10