Veteranenziekte eist twee levens mms mm mmsEMmmm Jorritsma ziet eigen inzet in Bijlmer-zaak als maximaal Onrust Baskenland groeit na arrestatie ET A-leden Politieke onrust over douane in Zeeland BESTOL 13' Kerk en condoom Westfriese Flora is vermoedelijk besmettingsbron Mandela ontvangt eredoctoraat Jongen deelt 130.000 mark uit op school dn&eeSb Mmere biedt deels rentevrije hypotheken aan Beroemde violist Yehudi Menuhin (82) overleden ZONDAG GEOPEND Gianni Romme kan nog schaatsen Echte aristocratie bestaat 25 ^dldjL j MA&LCj. SECOND HOME INTERNATIONAL PZC m ZW 4 242e jaargang no. 61 zaterdag 13 maart 1999 losse nummers 2,60 Later een bui Vanochtend nog wat zon, vanmiddag meer bewolking en later wat regen een - - PAGINA 17 bui. Middagtemperatuur rond 13 graden. -Vr- v. vs- w ,r- uanonze redactie binnenland HOORN - Twee mannen van 41 en 69 jaar uit Bo- venkarspel zijn overleden als gevolg van besmetting met de legionellabacterie. De bacterie, beter bekend als de veteranenziekte. kan een ernsti ge longontsteking veroorzaken. Tot gisteravond waren 24 be- smettingsgevallen bekend. De patiënten bezochten allen de Westfriese Flora. Eén patiënt verkeerde gisteravond in le- De besmettings bron lag waarschijnlijk op de van 19 tot 28 februari gehouden bloemententoonstelling West- friese Flora in Bovenkarspel Het ministerie van Volksge zondheid sluit niet uit dat men sen elders in het land en in het buitenland die de Flora bezoch ten, ook besmet zijn geraakt. De Inspectie voor de Gezond heidszorg roept bezoekers op zich te melden bij hun huisarts als zij zich ziek voelen. Van de 22 overgebleven patiën ten worden er zestien beademd, van wie er vier in het West-Fries Gasthuis in Hoorn liggen en twaalf in ziekenhuizen elders in Noord-Holland, in Friesland en in Flevoland. Zes anderen in het Hoornse ziekenhuis hoeven niet beademd te worden. Daarnaast zijn er gisteren nog eens zeven mensen in Hoorn opgenomen, maar bij hen is de ziekte nog niet officeel vastgesteld. Alle pati ënten bezochten de tentoonstel ling tussen 23 en 25 februari. Besmetting met de legionella bacterie vindt plaats via water deeltjes. Mogelijk ligt de oor zaak van de besmetting bij het bevochtigen van de planten. De eerste patiënt met de verschijn selen van de veteranenziekte werd afgelopen zaterdag in het ziekenhuis opgenomen. Woens dagavond, toen opeens veel mensen werden opgenomen, stelden de GGD en het Rijksin stituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) een onderzoek in. Deskundigen van het Acade misch Medisch Centrum in Am sterdam stelden donderdag via urinetesten de veteranenziekte vast, Kweken moeten vandaag uitsluitsel geven. Mensen die de Flora bezochten en zich ziek voelen, kunnen bellen met een gratis nummer van het ministe rie: 0800-3008051. Gisteravond belden tot twaalf uur rond 2000 mensen het telefoonnummer, dat vanaf vanmorgen negen uur weer open staat. Alert De Inspectie voor de Gezond heidszorg vraagt huisartsen en ziekenhuizen extra alert te zijn op de verschijnselen van le- gionellose, zoals hoge koorts, luchtwegklachten, diarree, ge brek aan eetlust, spierpijn, buikpijn en verwardheid. Bij tijdige behandeling met anti biotica is de kans op herstel het grootst. De Inspectie benadrukt dat de kans op het krijgen van legionellose in het algemeen klein is. De gevolgen van de be smetting kunnen ook bij een griep blijven. De bacterie ver dwijnt dan vanzelf weer uit het lichaam. Statistisch gezien lopen tachtig van de tachtigduizend bezoe kers van de Flora kans op be smetting met de legionellabac terie. Dat zei microbiologe C. We§tra gisteren in het West- Fries Gasthuis. ANP/GPD zie ook pagina 3 BIELEFELD - Een 13-ja- rige jongen uit de stad Bielefeld, heeft zich een daglang schatrijk kunnen voelen. Bij een vriendje thuis vond hij 281.000 mark, omgerekend zo'n 300.000 gulden, en stak het geld in zijn zak. Het diefje bleek een groot hart te hebben. Hij kocht niet alleen voor zichzelf maar ook voor twee vriendjes een complete garderobe in een dure kle dingszaak en deelde ook nog 130.000 mark uit op het schoolplein. Er kwam pas een kink in dekabel toen de vader van het jongetje 90,000 mark bij zijn zoon ontdekte en er mee naar de politie stapte. DPA (Advertentie) Baby-kinder speciaalzaak Kerkplein 8 Yerseke yel-0113-574210 ALMERE - Almere gaat goed kope koopwoningen bouwen voormensen met een laag inko men. De kopers, starters op de koopwoningmarkt, krijgen een gedeeltelijk rentevrije hypo theek van maximaal 50.000 voor deze 'Opstapwoningen'. Daardoor kunnen huishoudens meteen brutojaarinkomen van af/ 37.000 al overeen eigen vvo- mng beschikken. Nu ligt de grens bij circa 41.000. De Opstap woning wordt niet te- genkostprijs, maar tegen de ho gere marktwaarde verkocht. De ontstane winst wordt samen met een gemeentelijke bijdrage in een fonds gestort. Uit dit fonds krijgen de kopers het ren tevrije gedeelte van de hypo theek, voor het verschil tussen de koopprijs en de bij hun inko men passende maximale 'nor male'hypotheek. Deze 'zachte' lening hoeft pas te worden afgelost na afloop van de 30-jarige hypotheektermijn, of als de woning wordt doorver kocht. De waardestijging van de woning maakt dit in het alge meen goed mogelijk. De aflos singen worden weer in het fonds gestort. ANP BERLIJN - De wereldberoemde violist en dirigent Yehudi Me nuhin is gisterochtend op 82-ja- rige leeftijd in een Berlijns zie kenhuis aan een hartaanval overleden. Menuhin was in het ziekenhuis opgenomen wegens bronchitis. Lord Yehudi Menuhin, die in Londen woonde, was in Berlijn omdat hij daar dinsdag een con cert van de Sinfonia Varsovia zou dirigeren. AFP/DPA zie ook pagina 4 Gemaskerde politiemannen maken een einde aan de demonstratie in Vitoria. van onze redactie buitenland MADRID - De politie in de Baskische stad Vitoria heeft gisteren een einde gemaakt aan een betoging van ETA- svmpathisanten. Zij protesteerden tegen de recente aanhouding van negen aanhangers van de seperatisti- sche beweging. De politie maakte gisteren bovendien een pakketbom onschadelijk die naar een gemeenteraadslid voor de Spaanse regerende Partido Popular (PP) in het plaatsje Azkoita was gestuurd. Raadslid Pilar Elias vertrouwde het pakket niet en waarschuwde de politie. De ETA heeft de afgelopen jaren meerdere leden van de PP vermoord. foto David Aguilar/AP Eerder deze week pakte de politie in Frankrijk en Span je negen ETA-leden op. ETA-prominent Javier Arizcuren Ruiz is gisteren met vijf medestanders in Parijs voorgeleid aan onderzoeks rechter Laurence Le Vert, die is belast met terreurza- ken. De zes zijn in staat van beschuldiging gesteld. ANP/AP. (Advertentie) World Access/Planet Internet is uitgeroepen tot de beste ffTV/JJp - internet-provider van 1999 door de lezers van Computerilbtaal jfCjy/ Met het Welkom-abonnement van World Access/Planet ^'Ud) Internet surft en e-mailt u een jaar lang onbeperkt op ACCESS Internet vóór slechts 225,-Bel nu gratis 0800-0035 wwwxs.rJ voor meer informatie of ga naar Primafoon, computer winkel of benzinestation voor het Internet Starterspakket van 19,95 (inclusief 20 gratis Intemet-uren). Het Weiköni-iaaraborinéir.eni gebit .V.leen voorrueuwe abonnees en bij betaljng vocraf. Eris ai eèn maaiidabonnenient vana! f 12.95 per maand. WERELDWIJZER OP UA N E T; INTERNET (Advertentie) Als u binnen nu en twee jaar een nieuwe h|'11^ I E keuken nodig heett, doet Hans Verkerk u I I I WÊkW vandaag en zondag een spectaculair HALF M I GELD aanbod! De nieuwste Kroon keukens '*2F6PJP^ van 1999 worden u ter introductie voor de V helft van de door de leverancier aanbevolen adviesprijs aangeboden! Kom nu snel echt geld verdienen en vraag naar de snelle beslisserskorting. Ontdek waarom 150.000 tevreden keuken kopers u voorgingen. 14 MAART VAN 10.00 TOT 17.00 UUR GOES: RINGBAAN WEST 2b - 0113-216451 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Jorrits ma (Economische Zaken, voor heen Verkeer en Waterstaat) vindt dat zij haar uiterste best heeft gedaan om alle vracht brieven van het verongelukte El Al-vliegtuig te bemachtigen. Dat stelde zij gisteren voor de parlementaire enquêtecommis sie, die de vliegramp in de Bijl mer onderzoekt. Op de laatste dag van de open bare verhoren werd bekendge maakt dat topambtenaar Weck van Verkeer en Waterstaat en drie luchtverkeersleiders maandag weer aan het werk gaan. Ze waren met buitenge woon verlof gestuurd, omdat zij informatie zouden hebben ach tergehouden. De huidige minis ter van Verkeer, Netelenbos, bleef er gisteren in haar verhoor bij dat de verkeersleiders 'een ambtelijke doodzonde' begin gen. Tijdens het verhoor van minis ter Borst (Volksgezondheid), gisterochtend, werd bekend dat patholoog prof. Weening van het Academisch Medisch Cen trum in Amsterdam opnieuw bij twee betrokkenen bij de ramp een auto-immuunziekte heeft geconstateerd. Die diagnose is nu 14 keer gesteld. ,,Ik heb sterk het gevoel dat men hier iets op het spoor is", zei Borst tegen de enquêtecommis sie. In oktober 1998 werden de eerste twee gevallen gemeld. Borst kwam toen niet in actie. Vrachtpapieren El Al heeft tweemaal alle vrachtpapieren van de ramp- Boeing gekopieerd. Dat gebeur de kort na de ramp, in 1992, voor het eerst, en een jaar later nog eens. Commissielid Oudkerk maakte dat tijdens het verhoor van Jorritsma bekend. Jorrits ma noemde dat gisteren 'onbe grijpelijk' en 'heel raar'. De Ne derlandse autoriteiten poogden jaren vergeefs de documenten te achterhalen. Jorritsma ondernam vrijwel al leen actie als de Tweede Kamer daar om vroeg. „Ik wilde het on derzoek naar de oorzaak van de ramp niet overdoen", zei ze gis teren. Ze had nooit behoefte ge voeld de 222 kilo verarmd ura nium die 'zoekwas te traceren. Wel ontdekte Jorritsma ver schillen van 'administratieve aard' in de vrachtdocumenten. Ze riep echter geen hulp in van andere instanties, maar bleef De Zuid-Afrikaanse president Mandela is gisteren in Leiden be noemd tot eredoctor. De tachtigja rige beëindigde zijn tweedaagse staatsbezoek aan ons land. Hij bracht ook een bezoek aan Den Haag. Op het Binnenhof sprak hij de leden van de Eerste en Tweede Kamer toe. Gianni Romme geeft zijn mislukte schaatsseizoen een mooi slot. De man uit Made won in Heerenveen op de WK afstanden de 5000 meter. Bart Veldkamp werd tweede, Bob de Jong der de. Bij de vrouwen verrasten Marianne Timmer met brons op de 500 meter en Tonny de Jong met zilver op 7 de 3000 meter. Televisieseries als Oud Geld wekken de indruk dat ze een kijkje bieden in de keuken van de Nederlandse aristocratie. Mevrouw Agnies Pauw van Wieldrecht (72) weet wel beter. Zij kent het verschil tussen ech te aristocratie en nouveauriche. Over de wereld van nu zegt ze: „De samenleving is verloederd. Wat zeg ik nu? Ja. mijn taalge bruik is wat vergrofd." feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9 en 11zeeland: 13,14,15,17,19 en 21; sport: 22 en 23; reportage: 25,26,27, 29; vrije tijd: 37; bouwen en wonen: 38; auto motorfiets: 41; wetenschap en techniek: 43. door Harmen van der Werf DEN HAAG - In de Tweede Ka mer bestaat grote onrust over het functioneren van de douane. Zes Kamerleden, van RPF, PvdA, GroenLinks, CDA en D66, willen daarom rondetafel gesprekken houden, waarin me dewerkers van de douane, top ambtenaren en medewerkers van aanverwante diensten kun nen worden gehoord. Op initiatief van RPF-kamerlid L. C. van Dijke is vrijdag dit verzoek neergelegd bij de Vaste Kamercommissie voor Financi en. Hij wil meer weten over het functioneren van de douane, mede naar aanleiding van een opmerking van de Middelburg- (Advertentie) vertrouwen op El Al. Opmerke lijk was de communicatie tus sen Jorritsma en Borst. Jorrits ma zond de vrachtdocumenten naar de Kamer, maar niet naar Borst. Een brief aan Borst met de vraag of het zinnig zou zijn epidemiologisch onderzoek te doen kwam niet aan. Gisteren bleek ook dat oud-mi nister Sorgdrager (Justitie) de Kamer pas inlichtte negen maanden nadat het Openbaar Ministerie een onderzoek naar strafbare feiten rond de papie ren van de ramp-Boeing afrond de. Tijdens haar verhoor ont hulde de commissie dat ze bewijzen heeft dat er mannen in 'witte pakken met puntmutsen' op de rampplek waren. Onder zoek onder verantwoordelijk heid van Sordrager naar de wit te pakken leverde in 1997 niets op. ANP zie ook pagina 2 Morgen is de Konmar in Middelburg geopend van 12.00 -17.00 uur! Middelburg: Pottenbakkerssingel. cljL clcd^. (Advertentie) (Advertentie) IINTERNATIONALE ONROEREND GOED BEURSI Dit weekend, 12-14 Maart Jaarbeurs Utrecht EVE ADAM Leder molière zwart en bruin 40 47 Geldig t/m 13 maart seofficiervanjustitieJ. Valente. Die zei in een vraaggesprek met deze krant over vermindering van het personeelsbestand bij de douane in Zeeland: 'Dit is de kat op het spek binden'. Om zich van de praktijk op de hoogte te stellen, hebben Ka merleden in februari al een werkbezoek gebracht aan de douanepost in Vlissingen. Na afloop waren de twijfels bij Van Dijke en zijn collega's over de grenscontroles zeker niet weg genomen. Dit blijkt ook uit het verzoek van vrijdag. De Kamerleden stellen daarin 'dat het onduide lijk is gebleven in hoeverre de douanepost Vlissingen daad werkelijk in staat is toezicht uit te oefenen op de lange kust strook van Zeeland en (een deel) van Zuid-Holland', De douane kan volgens hen niet waarmaken dat alle 'risicovolle' schepen worden gecontroleerd. En in theorie mag er 24 uur per dag een visitatieploeg klaar staan voor controles op sche pen, in werkelijkheid is dat on mogelijk, beweren de kamerle den. Hun bevindingen slaan in de eerste plaats op het zuidwesten van Nederland, maar zij hebben het idee dat de controle niet al leen daar te wensen over laat. Medewerkers van de douane uit een andere regio stuurden hen brieven, waaruit eenzelfde beeld naar voren komt. Een citaat. 'Vandaag de dag is er geen of slecht toezicht op de grensoverschrijdende goede ren- en personenbewegingen al helemaal tijdens de nach telijke uren en tijdens weekein den'. En: 'Er bestaat geen tot weinig vertrouwen in het mana gement'. Volgende week woensdag wordt het verzoek tot het houden van rondetafelgesprekken bespro ken. De Kamerleden willen pra ten met mensen uit alle niveaus van de douane, met mensen van het Openbaar Ministerie en de Koninklijke Marechaussee. (Advertentie) 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1