1.98 1 .40 Na het eten de wereld rond Zuur gezicht Het lekkerste na dermaaltijd gr mm m omM Unox Cup-a-Soup m Advertentie GOE IEUWS Verschijnt wekelijks in een oplage van 2.957.571 van Den Helder tot Maastricht. Toetje, nagerecht, dessert. We eten het misschien niet elke dag, maar het is in ieder geval altijd een heerlijke en feestelijke afsluiting van de maaltijd. Vandaar dat Goed Nieuws deze week uitgebreid aandacht besteedt aan de laatste gang van het diner. U leest welk toetje het meest wordt gegeten in Nederland en welke nagerech ten het populairst zijn in andere Europese landen. Het Voedingscentrum in Den Haag vroegen we of het eigenlijk gezond is om een na gerecht te eten en zo ja, welke desserts de voorkeur hebben. Dessertwijnen zijn helemaal in, maar vergen enige kennis van zaken. Op deze pagina vindt u een aantal tips voor het serveren van verschillende soorten dessertwijn. En ten slotte geven we u een desserttip voor de feest dagen, waar u nu al aan kunt beginnen. Smakelijk natafelen! Het toetje opgediend Een optimaal toetje smaakt niet alleen perfect, het ziet er ook prachtig uit. Een glazen ijscoupe met drie bolletjes vanille-ijs, een toefje slagroom en een papieren parasolletje voldoet niet meer. Een beetje kok serveert tegenwoordig een op een kunstwerk gelijkend toetje op een plat bord. met een takje mint, een delicate aardbei en wat poedersuiker. Nu hoeven we thuis niet zo ons best te doen, maar wat variatie geeft al snel een pro fessioneel gevoel. Voor ijs kunnen allerlei soorten glazen worden gebruikt. Van mooie longdrinkglazen voor milk shakes en sorbets tot echte ijscoupeglazen, platte bakjes of zelfs platte bordjes voor ijsbol- letjes. Helemaal feestelijk is het 0111 bijvoorbeeld een heer lijke vruchtensorbet te serveren in een coupe van de kleur die overeenkomt met de kleur van het fruit. Succes is ook gegarandeerd, als u de boven rand van het glas even in wat eiwit doopt en vervolgens door de suiker rolt. Behalve versieringen voor het oog zijn er ook nog veel versiermogelijkheden die bij dragen aan de smaak van het toetje. Een eenvoudig toetje op basis van vanille-ijs smaakt lekkerder met vruchten, wat amandelschaafsel (in de koe kenpan geroosterd), pecan- nootjes, chocoladesaus, cho coladevlokken of kokos. Houd bij het versieren wel de hoeveelheid in de gaten, want overdaad schaadt. Toetje voor de toekomst Wie wat bewaart, heeft wat. Vanuit die gedachte kan zelfs de onhandigste kok nu al een over heerlijk toetje voor de toekomst maken. Het enige dat daarvoor nodig is, is een weckpot, ge droogd fruit (zoals vijgen of abri kozen) en drank (port of cognac). Door het fruit te overgieten met drank en het circa zes weken Toetjes zijn er tegenwoordig in alle soorten en maten, toch blijft yoghurt enorm populair. Je zou zelfs kun- op een koele en donkere plaats weg te zetten, ontstaat de basis voor een alom gewaardeerd nagerecht. De 'dronken' vruchten zijn na melijk heerlijk in combinatie met half stijfgeklopte room. Serveer het geheel in een sierlijke coupe, voorzien van een feestelijke amandelkrul en geen gast zal ver moeden dat de weckpot zes we- Y oghurtkampioen nen zeggen dat Nederland we reldkampioen yoghurt eten is. Gemiddeld eten en drinken we ruim twintig liter yoghurt per persoon per jaar. Hierbij zijn moderne yoghurtproducten meegerekend, zoals de ver schillende drink- en vruchtenyoghurts. Vla blijft ook een geliefd na ken lang het werk heeft gedaan. Let op: het vooijaar en de zomer bieden kansen voor een verse variant. Doe fruit van het seizoen (aardbeien, aalbessen, frambozen) met een gelijke hoe veelheid suiker in de weckpot. Overgiet het fruit met rum en zet het enkele maanden weg. Ziedaar: het kersttoetje is al klaar. Toetjes zijn populair. Vooral kinderen eten graag een na gerecht en daarom zijn er talloze speciale kindertoetjes op de markt, in allerlei smaken, kleuren en vormen. Maar ook volwas senen genieten graag van een dessert als afsluiting van de maaltijd. Wat we het beste kunnen eten als nagerecht hangt vooral samen met het hoofd- en eventueel voorgerecht. Zo is het verstandig om na een vette maal- njd met gebraden vlees en gebak- ken aardappe len of patat te kiezen voor een licht toetje. In sorbetijs van verse vruchten zit bijvoorbeeld geen vet. Het wordt in veel restaurants geserveerd, maar kan ook heel eenvoudig thuis worden gemaakt. Bosvruchten als zwarte bes sen, frambozen en bramen lenen zich uitstekend voor sorbetijs, maar het kan ook worden gemaakt van aardbeien, perziken, abrikozen, ananas of mango. Veel mensen denken dat fruit als nagerecht ongezond is, omdat het de gisting zou bevorderen. Dit is echter nooit wetenschap pelijk bewezen. Het Voedings centrum beveelt een fruittoetje gerecht. Vanillevla, chocoladevla, hopjesvla, blanke vla en vruch tenvla, wij eten er jaarlijks per persoon gemiddeld zo'n twaalf liter van. Overigens worden de magere yoghurt- en vlasoorten verreweg het meeste gekocht. Ook kwark doet het in Nederland redelijk, met jaarlijks zo'n twee kilo per persoon. Vroeger was (zelfgemaakte) griesmeel- of rijstepap ook een geliefd toetje. Tegenwoordig staan deze papsoorten kant-en klaar in het koelvak, maar eten we er niet meer van dan een liter per persoon per jaar. Kies voor gezond juist- van harte aan. Vruchten bevatten weinig calorieën, geen vet en veel voedingsstoffen en zijn daarom een ideaal nagerecht. Wie toch ook graag vla, ijs of yoghurt eet, kan dit combineren met fruit. Chocoladevla met ba naan of vanillevla met aardbeien zijn heerlijk frisse nagerechten. Kies daarbij altijd voor magere of halfvolle yoghurt en vla, want het is belangrijk om vooral het gebruik van verzadigde (dier lijke) vetten te beperken. Ten slotte nog een tip voor restaurantbezoekers: bedenk vóór u bestelt of u een nagerecht wilt en houd daar rekening mee bij de keuze van voor- en hoofd gerecht. Wie de maaltijd avontuurlijk wil afsluiten, kan ook eens inspiratie opdoen over de grens. Serveer in plaats van vanillevla of yoghurt bijvoorbeeld een Itali aanse variant op onze romige toetjes: 'zabaglione'. Dit klassieke Italiaanse nagerecht bestaat uit geklopt eigeel met marsala (of Italiaanse Vin Santo) en wordt warm geserveerd. Met behulp van de magnetron staat het in minder dan tien minuten op tafel. De Britten combineren hun variant op gele vla (custard) het liefst in de 'trifle'. Vertaald in het Nederlands betekent dit: iets triviaals, een kleinigheid. Of het dat ook is, hangt uiteraard af van de behendigheid van de kok. De naam van het toetje verwijst echter ook naar de samenstelling. Trifle bestaat namelijk uit drie (tri) onderdelen: cake gedrenkt in drank (sherry), diverse soorten fruit (vers of uit blik) en eigen gemaakte custard of vanillevla. Het geheel doet het - in laagjes op elkaar geplaatst - vooral goed in een hoge glazen j schaal. In de Turkse keuken wordt na het eten niet zo snel gekozen voor vla of room: daar voeren noten en honing de boventoon. In 'baklava' worden beide ge combineerd met filodeeg, om de maaltijd krachtig af te sluiten. Deze Turkse lekkernij kan het beste worden geserveerd met een kopje stevige koffie en een glas water. Ook in Oostenrijk gaat het toetje samen met de koffie. Wie kent ze niet: de aanlokkelijke taarten uit de Weense Kondito- rei. Het beroemdst is de 'Sacher- torte', chocoladetaart gevuld met abrikozenjam en afgewerkt met chocoladeglazuur. Het restaurant van Franz Sacher in Wenen ver wierf er in 1815 al wereldfaam mee. De Denen ten slotte houden meer van lichte nagerechten zoals 'rodgrod med flode'. Hierin worden verse aardbeien en fram bozen (rodgrod) opgekookt met geleisuiker en, eenmaal afge koeld, geserveerd met half geslagen slagroom (flode). Wie het aantal calorieën zo laag mogelijk wil houden, bereidt dit frisse toetje met kunstmatige zoetstof en gebruikt slankrooni in plaats van slagroom. Mijn vader was echt wat, noemt een 'toetjesmens'. Hels heb ik zelf een lichamelijk afwijking die menig overheeiij dessert verpest: mijn maag is klein. Na een bord vol kan echt niets meer bij. Maardi* had mijn vader geen last van. Zijn torenhoge favonetnj aardbeien met slagroom. En ge- toefjes; nee, royale klodde Maar van die gulzigheid heeft! ook een keer spijt gehad. Het was tijdens een eten:; met de hele familie. We zaten: een restaurant waarvan de gfal aan het verbleken was. Ergs&e vol, dat wel, maar een verfkwa was er al heel lang niet aan tejo gekomen en de ober was wan schij n lij k al ruim vijftig jaar; vaste dienst. Zo'n restaurant ii sommige tijdschriften ineto:- verbeterlijk optimisme typere met woorden als 'rustieke ar biance' en 'authentiek stijlvol'.; In elk geval hadden web; heel gezellig met z'n allen. H: hoofdgerecht was afgeruimd; we waren in afwachting van h toetje. Aardbeien! De ob: begon met uitserveren bij mi; ouders. Waarop mijn vaderg« enkele reden zag om te wachtc tot iedereen z'n toetje had, alvast een greep naar de slagroot deed. Tenminste, dat dacht hi want het was een schaaltje mayt naise. Een ober die al vijftigjï in dezelfde eetzaal werkt, verga wel eens wat. Terwijl mijn vader dikt; klodders mayonaise over z'n aard beien schepte, keken we stom verbaasd toe. Maar zijn verbazing bij de eerste hap was natuurlijk vele malen groter. Aardbeien die smaakten als augurken..,Sinds dien heb ik niet meer zo'n zuur gezicht gezien. Een van mijn lievelingsdesserts is het Engelse warme 'apple crumble': appelcompote onder krokant kruimeldeeg, waarbij custardsaus wordt geserveerd. Apple crumble with custardsauce Nagerecht voor ca. 4 personen Bereidingstijd ca. 20 min. Baktijd 35 min. 5 goudreinetten 1 kleine citroen 200gr staker */2 theelepel kaneel poeder 250gr bloem 125gr ijskoude boter extra om in te vetten zout '/81 slagroom 1/81 melk 2 eet lepels custardpoeder Schil en halveer de appels. Verwijder de klokhuizen en snijd ze in stukjes. Boen de citroen schoon, rasp de schil en pers de citroen uit. Zet de appel met de citroenrasp, het citroensap, 50 gr suiker en de kaneel op en kook er in ca. 10 min. een grove compote van. Snijd ondertussen de bloem met 125 gr suiker, de boter, 2 eetlepels koud water en een snufje zout met 2 messen fijn tot het mengsel eruitziet als hele dikke broodkruimels, (of mix dit in de foodprocessor)* Verwarm de oven voor op 180°C. Vet een lage ovenvaste schaal in met een beetje boter. Schep de appel compote erin en verdeel het kruimeldeeg erover. Bak de crumble in ca. 35 min. goudbruin en gaar. Breng de slagroom met 3/4 van de melk en 25 gr suiker aan de kook. Meng het custard poeder met de rest van de melk en voeg het mengsel al roerende aan het warme room/melk- mengsel toe. Laat het 3 min. zachtjes laten pruttelen (regelma tig roeren) en daarna serveren bij de apple crumble. José van Mil Ouderwets lekker Naast (drink)yoghurt, vb, kwark en nieuwe zuivelproduc ten met bijvoorbeeld vitamine of minder vet, doen traditionel puddingen het ook nog aldj: goed. Chipolatapudding en gne- meelpudding met bessensauszijr nummer cén, maar frambozen- pudding met rode bessensaus: ook een populaire smaak. Voor mensen die niet zo \z pudding houden - maar wel gia een zoet nagerecht eten - is vos jaar een toetje als Zacht Luds geïntroduceerd. Een luchi puddingvariant in smaken toffee en banaan (met chocolat saus) en vanille-kaneel (E appelsaus). Toetjesgigant Mk heeft elke vier weken een so ciaal 'toetje van de maand' consument aan te sporen era voor een nieuwe smaak te kiezs Goed Nieuws van: diverse smaken set 2 pakjes a 3 zakjes KNIPKORTING Alle«n tegen inlevering van deze coupon geldig bij C1000 van donderdag 11 maart t/m woensdag 17 maart 1999. Unox Cup*a*Soup heeft nu ook twee nieuwe, pittige smaken: Pikante Tomaat en Thaise Kip. Daarmee kun je er weer lekker tegenaan, op elk moment van de dag. Cup»a*Soup. Dat zouden meer mensen moeten doen. Dessertwijn is geen dorst- lesser, maar een stijlvolle bekro ning van een mooi diner. Goud kleurig en fonkelend, bij voorkeur gedronken uit een geslepen glas, komen de zonnestralen die de druiven heten rijpen opnieuw tot leven. De bijna stroperige dessert wijn is lang uit de mode geweest. Maar evenals sherry beleeft deze zoete wijn haar comeback. Serveer de wijn altijd koud (uit de koelkast), gecombineerd met kruidig-zoete kazen als Gruyère, Magor of - voor wie van pittig houdt - Roquefort. Ook belegen Goudse of oude Leidse smaken er goed bij. Geef er ook creamcrackers, onge zouten noten en vers fruit bij. Vooral peren zijn heerlijk. Taart en koekjes combineren niet met dessertwijn. Suiker is namelijk dodelijk voor dessertwijnen, terwijl natuurlijk zoet (vruchten) Stijlvolle finale: dessertwijn juist de subtiele smaak versterkt. Alleen Italiaanse mousserende muskaatwijnen, zoals Asti Spu- mante kunnen worden geser veerd bij ijstaart en andere sui kerwaren. Van het Griekse eiland Samos komen zoete muskaat wijnen, redelijk geprijsd en altijd goed. Zuid-Frankrijk produceert ook zoete muskaatwijnen, waar van de Muscat de Beaumes de Venise de beroemdste is. De zogenoemde Beerenauslesen is een Duitse dessertwijn. Deze is bloemiger van smaak en heeft een lager alcoholpercentage. De rode dessertwijnen vor men een hoofdstuk apart. Deze wijnen, waarvan port de bekend ste is, mogen absoluut niet wor den gekoeld. Serveer port na de maaltijd met fruit, harde kaas soorten en blauwe schimmel kazen. Een aardige bijkomstig heid van het serveren van dessertwijn is dat dit 'toetje' nauwelijks enige voorbereiding vraagt. Ingewikkelde toeren zijn niet nodig. Plaats ruim voor aankomst van de gasten een fles in de koelkast, en klaar is Kees.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 8