Hervormen landbouw kost meer I PZC Brief EU over Jeruzalem wekt woede in Israël Luxemburgers maken lucht-auto Rivalen Oost-Timor eens over bestand Duitse regering redt voorstel paspoorten buitenland Bedenkingen bij afspraken ministers over ingrepen in beleid EU Iraanse leider Khatami begroet paus in Farsi Het kwartje dat /-~ vanaf de eerste seconde ingaat. f 0,21 per minuut ex. BTW Het kwartje d at dag f* f f 0,21 per minuut e> vrijdag 12 maart 1999 ^Heleen Paalvast BRUSSEL - De Europese land- bouwministers hebben miljar den extra over voor een ingrij pende hervorming van het geim leenschappelijke land bouwbeleid. Nederland zou daardoor jaarlijks zo'n 350 mil joen gulden duurder uit zijn in Europa. Minister Zalm (Financ iën) rekent er echter op dat de Europese leiders op hun top over twee weken in Berlijn 'de schroeven aandraaien'. Zijn collega Apotheker (Landb ouw) maakte vanwege de hoge rekening gisteren een voorbe houd bij de uitkomst van de on derhandelingen met zijn EU- eollega's. Een 'ja, mits', zoals Zalm zei in de Tweede Kamer, want Apotheker heeft ook din gen binnengehaald. Nederland mikte op een bevrie zing van de landbouwuitgaven tot 307 miljard euro (675,4 mil jard gulden) over de periode 2000-2006. Het kabinet wil in 2002 1,3 miljard gulden bezui- van onze redactie buitenland VATICAANSTAD - President Khatami heeft gisteren als eer ste staatshoofd van Iran paus Johannes Paulus II in het Vati- caan bezocht. Volgens de woordvoerder van het Vaticaan was het 'een hartelijke ontmoe ting, die doortrokken was van een geest van dialoog tussen moslims en christenen'. Het gesprek nam 25 minuten in beslag. De paus ontving de her vormingsgezinde president bij de ingang van zijn studeerka mer en sprak van een 'belangrij ke en veelbelovende dag' De president stelde zichzelf bij wij ze van grap voor in het Farsi, de taal van de Iraniërs. Geschenken Khatami bracht voor de paus naast meer traditionele ge schenken, zes videobanden met Iraanse mini-series mee. De paus schonk op zijn beurt zijn Advertentie nigen op de EU- afdracht. De landbouwbegroting is de groot ste slokop. Volgens Europees landbouw commissaris Fischler kost het pakket 314 miljard euro. Hij vindt het niet te duur. De extra kosten becijferde hij op 1,5 mil jard euro. Maar ook Frankrijk, Groot- Brittannië en Zweden hebben reserves bij de afspraken. De Franse landbouwminister Glavany vond ze slecht en noemde ze een 'etappe' naar de topconferentie in Berlijn, waar de voorstellen zelfs op de helling zouden kunnen gaan vanwege de hoge kosten. Apotheker stemde in met de hervormingsvoorstellen, omdat hij enkele wensen ingewilligd kreeg. Zo krijgt de Nederlandse melkveehouder op basis van zijn productie compensatie voor de prijsdaling van 15 procent. Er was compensatie per koe voorzien, wat voor de Neder landse producent veel inkomen had gescheeld gezien de hoge productie van een Nederlandse koe. Verder valt de kalversector he lemaal onder de compensatiere gering voor de daling van de rundvleesprijs met 20 procent. Ook de zetmeelaardappelboe- ren krijgen meer compensatie dan voorzien. Maar LTO-Nederland vreest desondanks een grote inko mensdaling. De toeslagen die de boeren krijgen voor de lagere garantieprijzen, vindt LTO- voorzitter Doornbos onvol doende om de prijsdalingen goed te maken. Bovendien zijn de ministers vol gens hem er niet in geslaagd het beleid zodanig te veranderen dat boeren voldoende worden gasten een bronzen relief van de apostelen Petrus en Paulus en een herdenkingsmedaille. De ontmoeting kende een op merkelijk moment. Een van de mullahs in het gevolg van de president zou volgens een woordvoerder van het Vaticaan 'de paus lachend zijn genaderd en hem gevraagd hebben of hij iets mocht doen'. Toen de paus daar bevestigdend op ant woordde, kuste de mullah hem op de wang. Khatami vroeg de paus bij het afscheid voor hem te willen bid den, net als hijzelf zou doen. „Ik bid tot God opdat hij u een goe de gezondheid en succes schenkt", aldus Kahatami. Het Iraanse staatshoofd en zijn delegatie ontmoetten vervol gens de kardinaal-staatssecre taris, Angelo Sodano. Ze spra ken onder meer over de situatie in het Midden-Oosten, de men senrechten en de 13.000 zielen tellende katholieke gemeen schap in Iran. AFP/RTR/DPA Gen tegen zwaarlijvigheid beloond voor een milieu- en diervriendelijke manier van produceren. Ook in andere landen klonk ge mor op uit de landbouworgani saties, zoals de machtige Franse FNSEA „Schandalig en erger dan gevreesd", aldus voorman Guyau. De Duitse boerenleider Sonnleiter vond dat de boeren te grote inkomensoffers moeten brengen. De hervormingen waren inge geven door de uitbreiding van de EU naar het oosten. Het hui dige landbouw wordt daardoor onbetaaldbaar. ANP CAMBRIDGE - Wetenschappers hebben het eerste gen geï dentificeerd dat zwaarlijvigheid onderdrukt en het ver branden van calorieën regelt. Mogelijk kan op grond daarvan een medicijn worden ontwikkeld dat mensen slank houdt. Dat staat in het gisteren verschenen wetenschappelijk tijd schrift Nature. Het gen werd ontdekt bij muizen door onder zoekers van Millennium Pharmaceuticals in Cambridge, Massachusetts. De onderzoekers vermoeden dat het gen bij mensen ongeveer hetzelfde effect vertoont, maar ze waarschuwen dat dat nog allerminst is aangetoond. AP Tiener gijzelt schoolklas RODEZ - De politie arresteert een boer tijdens een protest tegen het Europese landbouwbeleid. In het in Zuidwest-Frankrijk gelegen Ro- dez werd de Franse minister van Landbouw Glavany gisteren een uur lang vastgehouden door militante agrariërs. foto Jean-Loup Gautreau/WPA MOSKOU - Een met een jachtgeweer gewapende tiener heeft donderdag in een dorp in Oost-Rusland zeventien schoolkin- dertjes vijf uur lang in gijzeling gehouden. Nadat de politie en commando's de school waar de gijzeling zich afspeelde had den omsingeld gaf hij zich over. De 17-jarige gij zeinemer eiste wapens, geld en een vrije door gang naar Israël, zo meldde het persbureau Interfax. De poli tie zocht de jongen omdat hij betrokken zou zijn geweest bij een steekpartij, waarbij een vrouw werd gedood. AP Noors fonds joodse slachtoffers OSLO - Noorwegen gaat een fonds opzetten waaruit joodse slachtoffers van de holocaust zullen worden gecompenseerd. Het Noorse parlement is daar gisteren mee akkoord gegaan. In het fonds wordt omgerekend ongeveer 110 miljoen gulden gestort. Ruim de helft hiervan zal worden toegekend aan joodse organisaties. De rest gaat naar individuele slachtof fers. Noorwegen roept als eerste Europese land, dat tijdens de Tweede Wereldoorlog door de Duitsers bezet is geweest, een dergelijk fonds in het leven. Parlementariërs van het Scandinavische land verklaarden dat de Noren mede verantwoordelijk waren voor het wegvoe ren van de joden. De meeste van de 2200 arrestaties werden verricht door de Noorse politie. RTR Skinheads Hongarije veroordeeld BOEDAPEST - Voor het eerst heeft een Hongaarse rechtbank tien skinheads tot vijf jaar cel gegeven wegens het aanvallen van etnische Roemenen. De skinheads sloegen systematisch buitenlanders in elkaar in Boedapest. AP Elizabeth Dole in de race DES MOINES - Elizabeth Dole stelt zich kandidaat voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen in 2000. Dit maakte zij woensdag bekend. De vrouw van ex-presidentskandidaat Bob Dole, die in 1996 door Bill Clinton werd verslagen, was al eerder getipt als kanshebster voor het hoogste ambt in de Verenigde Staten. De 62-jarige Republikeinse juriste Dole bekleedde ministers posten in de regeringen van de presidenten Ronald Reagan en George Bush. AFP /RTR Mensensmokkelaars opgepakt WROCLAW - De politie van Polen heeft de grootste bende van mensensmokkelaars in het Oost-Europese land ontmanteld. De bende zou de afgelopen jaren 3800 vluchtelingen uit Azië via Polen naar Duitsland hebben gesmokkeld. De politie heeft 29 mensen aangehouden, onder wie vier in woners van landen in het Nabije Oosten die achter de scher men de leiding van de bende hadden. De vluchtelingen moesten voor de hulp rond 10.000 gulden op tafel leggen. DPA/AFP door Ad Bloemendaal TEL AVI V - De Israëlische rege ring wil dat de ambassadeurs van de landen van de Europese Unie een brief intrekken waarin ze schrijven dat Jeruzalem vol gens het internationale recht geen Israëlische stad is. Premier Benjamin Netanyahu en minis ter van buitenlandse zaken Ariel Sharon hebben het EU- standpunt gisteren scherp van de hand gewezen. Netanyahu herhaalde zijn op vatting dat Jeruzalem 'de eeu wige hoofdstad van Israël' is en zal blijven. „Iedere poging de status van de stad te ondermij nen, zullen we zonder meer van de hand wijzen", zei hij. Minis ter Sharon voegde eraan toe dat hij Jeruzalem ziet als 'een onlos makelijk deel van Israël' en dat zijn ministerie probeert de EU ertoe te bewegen de brief in te trekken. De brief van de in Tel Aviv ge vestigde ambassadeurs vormt een reactie op een waarschu wing van het Israëlische minis terie van buitenlandse zaken dat ze geen contact mogen on derhouden met leden van het Palestijnse bestuur (PA) in het Orient House, de PLO-verte- genwoordiging in Oost-Jeruza lem. Israël beschouwt het Ori ent House, waarin PA-minister Faysal al-Husseini kantoor houdt, als een gevaar voor zijn eigen aanspraken op soeverei niteit over de hele stad, met in begrip van het bezette Arabi sche deel. De reactie van de ambassadeurs is bij de Israëlische regering hard aangekomen. Formeel ge zien bevat de brief geen nieuws. DeEU bevestigt haar standpunt dat de status van Jeruzalem moet worden bepaald in onder handelingen. De tekst is onder leiding van het Duitse voorzitterschap opge- Advertentie en narht opld -4 Advertentie steld op het hoogste niveau in Brussel. De Duitse ambassade in Tel Aviv liet gisteren weten dat de brief niet zal worden in getrokken. GPD Leider van Calabrische maffia vast ROME - De Italiaanse politie heeft gisteren Giuseppe Pi- romalli, het hoofd van de Ndrangheta, de Calabrische maffia, gearresteerd. Piromalli werd opgepakt in zijn geheime schuilplaats in de zuidelijke stad Gioia Tauro. Bij de geza menlijke operatie van politie en leger waren meer dan zestig mensen betrokken. Volgens de Italiaanse autoritei ten behoort Piromalli tot de der tig meest gezochte misdadigers van het land. Hij was sinds 1993 voortvluchtig. In dat jaar is hij veroordeeld tot levenslang zijn aandeel in een dubbele moord. Piromalli hield zich schuil in een oude hut. Daar trof de poli tie naast talloze documenten, een grote voorraad champagne en complexe elektronische ap paratuur aan. RTR/DPA Lawine in Italië kost drie levens BOLZANO - Een lawine heeft gisteren in de Dolomieten in het noorden van Italië aan drie Duitse skiërs het leven gekost. Het ongeluk deed zich voor in de Val di Roia, dichtbij de grens met Oostenrijk. De drie zouden zich ondanks de slechte weersomstandigheden buiten de piste hebben begeven. Een vierde skiër werd onge deerd onder de sneeuw vandaan gehaald. AFP/RTR van onze redactie buitenland LUXEMBURG - Een Luxem burgs bedrijf heeft een auto ont wikkeld waar alle milieube schermers van dromen. Het is een stadsauto, aangedreven door een motor die draait op perslucht. De topsnelheid is 110 kilometer per uur en de 'tankin- houd' van 330 liter is goed voor een actieradius van 200 kilome ter. Het ontwerp is afkomstig van het bedrijf Motor Development International (MDI). De pers lucht wordt in een metalen ko gel verdicht en vervolgens in een cilinder geperst, waardoor er een zuiger in beweging wordt gebracht die zorgt voor de aan drijving. Technici van het be drijf hebben in de ontwikke lingsafdeling in de Zuid-Franse plaats Brignoles acht jaar aan het ontwerp gewerkt. Er rijden inmiddels drie prototypen rond. Met een zware compressor duurt het twee minuten om de lucht op voldoende druk te brengen. Een kleine hobbycom- pi'essor heeft er vier uur voor nodig. Om een grotere actiera dius mogelijk te maken, zal MDI de wagen voorzien van een ben zinetank en in de cilinder een bougie aanbrengen. Met een druk op de knop kan de bestuur der overschakelen van lucht op benzine. Enorm Het autootje gaat ongeveer 28.000 kosten. „We wilden een echt schone en betaalbare auto maken", aldus Martin Marsch- ner, een van de commissarissen bij MDI. Volgens hem is de be langstelling enorm. „Als we ze hadden, konden we er al 40.000 leveren". In ieder geval hebben naar zijn zeggen China, Cuba, Zuid-Afrika, Egypte. Marokko en Zweden al belangstelling ge toond. Het verbond van autofabrikan ten in Duitsland zegt dat er technisch gezien 'uitzonderlij ke' oplossingen zijn gevonden. Daarentegen zegt Bert Breuer, professor voertuigtechniek aan de technische universiteit van Darmstadt, zich niet voor te kunnen stellen dat mensen met een drukvat rondrijden. 'Bij een ongeluk kan dat net een bom worden'. MDI zit daar niet mee. Het be drijf heeft het plan om de ko mende vijf jaar over de hele we reld 200 productievestigingen te bouwen, cüe elk gemiddeld 4000 auto's per jaar maken. In Mexico zijn de voorbereidingen voor twaalf fabrieken al hele maal afgerond. DPA Een van de in Luxemburg geproduceerde op perslucht rijdende auto's Advertentie per i mao's gevangenisstraf omgezet in een soort huisarrest, waar door hij kan deelnemen aan de onderhandelingen over de toe komst van Timor. In New York eindigden gisteren de tweedaagse besprekingen over het autonomieplan voor Oost-Timor tussen Indonesië en Portugal onder leiding van Kofi Annan, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Hoewel de Indonesische presi dent Habibie de Oost-Timorese bevolking nog voor januari 2000 wil laten kiezen tussen on afhankelijkheid en autonomie, heerst er grote onenigheid over de wijze waarop. Ondanks eer dere vage toezeggingen, wees de Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken Ali Alatas gis teren een referendum af. Alatas kondigde woensdag avond al aan dat Jakarta meer bedenktijd nodig heeft voor de nadere uitwerking van een au tonomieplan. Hij hoopte daar eind april meer over te kunnen zeggen. DPA/RTR van onze redactie buitenland JAKARTA - De Timorese ver zetsleider Xanana Gusmao en zijn pro-Indonesische aartsri vaal Joao Da Silva Tavares heb ben gisteren overeenstemming bereikt over een staakt-het-vu- ren op Oost-Timor. Voor het eerst in 23 jaar ontmoetten de twee elkaar in het ministerie van Justitie in de Indonesische hoofdstad Jakarta. „We hebben een akkoord tot ontwapening", zei Gusmao op een persconferentie na afloop van het gesprek. „De vrede is misschien vandaag begonnen", zo voegde Tavares toe. Morgen praten zij verder. Gusmao werd zes jaar geleden veroordeeld tot een gevangenis straf van twintig jaar wegens zijn verzet tegen de Indonesi sche annexatie van de voorma lige Portugese kolonie in 1976. Sindsdien zijn tienduizenden van de ongeveer 800.000 Oost- Timorezen om het leven geko men. Vorige maand werd Gus- van onze redactie buitenland BONN - Buitenlandse kinderen in Duitsland, waarvan de ou ders lang in de Bondsrepubliek wonen, krijgen ook het Duitse staatsburgerschap. Op hun 23e moeten ze beslissen welke na tionaliteit ze aanhouden. Dit is de belangrijkste nieuwe regeling waarmee de Duitse re gering het 85 jaar oude staats- burgerschapsrecht wil wijzi gen. Gisteren bereikte de Duitse minister van Binnenlandse Za ken, de SPD'er Schily, daarover overeenstemming met de oppo sitiepartij FDP De sociaal-democratische SPD is op de liberale FDP aangewe zen, omdat de coalitie met de Groenen niet over genoeg zetels in de Bondsraad beschikt. Toe stemming van de Bondsraad, vergelijkbaar met onze Eerste Kamer, is echter nodig voor een dergelijke wetswijziging. Voor het akkoord met de FDP zag Schilly zich genoodzaakt .aanzienlijk water bij de wijn te doen. De regeringspartijen wil den liever een langere periode met een zogeheten dubbel staatsburgerschap. De SPD wilde alle buitenlanders die langer dan dertig jaar in het land wonen, ook de Duitse na tionaliteit geven. Door het com promis zal een dergelijke rege ling met twee paspoorten echter slechts in uitzonderingsgeval len mogelijk worden. DPA/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5