Kroegbazen imiteren Ierse pub PZC at Politie praat straks zonder briefjes achter autoramen Tom Poes en de Vuursalamander Toonder Studio's varia het weer Nederland kaapt typisch tweede-huiskamergevoel puzzel recept vrijdag 12 maart 1999 4 I- Lagedrukgebied O* lichte sneeuw 200,119 e matige sneeuw zware sneeuw y" Bchte regen matige regen zware regen isoba Zeeland: Rustig door Ferdi Schrooten De Nederlandse horeca is aan de haal gegaan met de Ierse pub. Na het succes van de eerste authentieke pubs van Ie ren. kopiëren en verbasteren Nederlandse kroegbazen en brouwerijen de rage naar har telust. Het typische Ierse 'tweede-huiskamergevoel' is gekaapt. Een stuk of zestig Ierse pubs telt Nederland nu. Elke zich zelf respecterende grotere ge meente. met pub-hoofdstad Amsterdam (zeker tien stuks) voorop, lijkt er een te moeten hebben. En allemaal hanteren ze dezelfde formule: de bezoe ker moet zich in Ierland wanen. Op de golven van de wederop standing van Ierland, dat eco nomisch en toeristisch 'boom ing' is. wordt de typische Ierse sfeer buiten de grenzen te gelde gemaakt.Het past m de huidi ge Nederlandse stress-maat schappij." zegt Groninger Marcel Doosje, die een Inter- net-pagina beheert van tien tallen Ierse pubs in Nederland en Europa. ..De pub is een vlucht uit de dagelijkse be slommeringen. een beetje va kantie Het relaxte blijkt al bij de live optredens. vast ingrediënt bij veel pubs. De folk-acts begin nen zelden op tijd. Doosje: „En een glas Murphy's of Guinness van de tap loopt met een mieze rig straaltje maar langzaam vol. Daarna laat de barman het vaak nog een halve minuut of zo staan, waarna hij het nog even bijtapt." Na de grote steden waaieren de Ierse pubs nu ook uit naar de provincie. Naar Noord-Neder land bijvoorbeeld. In het cen trum van Leeuwarden bestie ren Baukje de Vries en haar zoon Frank Homan sinds sep tember eetcafé Paddy O'Ryan. De formule - gerechten als Ier se stoofpot van lamsvlees, ge paard aan stevige bieren, whis key en appelcider - loopt als een trein. Cocoonen „Een paar jaar geleden was het nog in om thuis te cocoonen. Nu willen mensen dat buiten Jeff Spencer (1) in Paddy O'Ryan: „mensen associëren Ierland en zijn bewoners met gastvrijheid, plezier en gemoedelijkheid. Dus ex porteren we onszelf." foto Paul Janssen/GPD de deur kunnen", zegt De Vries, die vijf jaar geleden haar droom niet van de grond kreeg. Twee jaar geleden veranderde dat. Aangestoken door het suc ces van meer authentieke pubs van Ieren in Nederland, begon nen Nederlandse brouwerijen de formule te kopiëren. Paddy O'Ryan is voor brouwer Grolsch inmiddels al de zesde Ierse pub in twee jaar. „Vraag me niet waarom uitgerekend de Ierse pubs zo populair zijn", zegt Grolsch-woordvoerder Cees Dubbeldam. „Ja, er gaan steeds meer mensen op vakan tie naar Ierland. Maar nog veel meer mensen gaan naar Span je. En toch winnen de Ierse pubs het met afstand van bij voorbeeld de Tapas bars." Plafondbehang De typische sfeer lijkt door slaggevend. „Hoe meer het Ier se tot in alle finesses wordt doorgevoerd, hoe groter het succes", zegt Dubbeldam. Het gevolg is te zien in Leeuwar den: behang-met-motief op het plafond, frisse groene kleuren op de muur en veel hout. Ook bordjes in het gaelic bij de toi letten ontbreken niet. Wel ver warrend trouwens, 'F of 'Fir' voor mannen en 'M' of 'Mna' voor vrouwen. Maar voor de echte 'craic', het Ierse equivalent van Hollandse gezelligheid, is meer nodig: echte Ieren. De 28-jarige Jeff Spencer is een van de drie Ieren in Paddy O'Ryan en een van de tientallen Ieren die in Neder landse pubs werken. De laatste jaren halen pubs hun horeca- Ieren zelfs via uitzendbureaus uit het moederland. Spencer: „Mensen associëren Ierland en zijn bewoners met gastvrij heid, plezier en gemoedelijk heid. Dus exporteren we ons zelf." O'Ceallaigh in Groningen heeft naast Iers personeel ook Ierse stamgasten. Ze komen af op het authentieke. De pub is rommelig, ongedwongen en knus, met huiselijke spreuken aan de muur. „Hier heb je echt het tweede-huiskamergevoel", meent bezoeker Meint Rondui- te, verkocht sinds zijn vakantie in Ierland. Murphy's Pub in Meppel heeft geen Ieren, voor noch achter de bar. „Een ge mis", meent bezoeker Frank Dekker uit Zwartsluis. „In Zwolle is het leuker", doelt hij op de formule van Sally O'Briens, dat ook vestigingen heeft in Groningen en Heerlen. „Daar moet jein het Engels be stellen en je hebt er ook vaak Ierse muzikanten." Ieren en Nederlanders hebben volgens Dekkers vriend Kiekerjan ter Wischa iets met elkaar. „Ierse en Nederlandse voetbalsup porters kun j e gewoon samen in een vak zetten. Die knokken niet, ze feesten met elkaar" Eigenaar Raoel Haasje van de Meppelse kroeg geeft toe dat zijn pub minder oorspronke lijk is. Motown-muziek is er geen schande, het personeel komt 'gewoon uit Meppel' en er wordt veel meer Heineken getapt dan de Ierse bieren van brouwer Murphy's. „We moch ten hier alleen een kroeg begin nen. als we iets nieuws toe zouden voegen aan het uit gaansleven", zegt Haasje zake lijk. Toch meent hij met folk muziek, een groot tv-scherm voor sportwedstrijden en de oud-bruine aankleding genoeg Ierse sfeer te scheppen „Want dat spreekt de mensen aan. Volgens Stephanie Koenders van Heineken, dat met een Murphy's in Rotterdam bin nenkort op ruim twintig pubs komt, is het Ierse kroegfeno meen een hit. „Er is behoefte aan meer dan een ontmoetings plek. Een tijd geleden probeer den we het al met steeds meer Belgische bieren. Maar er is hang naar iets robuusters, iets stoerders. Dat is de Ierse pub." Eigenaresse Evy Kelly van het authentieke O'Ceallaigh in Groningen vindt dat het de oorspronkelijke Ierse pub in Nederland min of meer ge kaapt is door het grote geld. „Het uitdragen van Ierse cul tuur moet wijken voor een fa brieksmatige aanpak, met veel studenten en keiharde muziek. Dat is jammer, maar het valt niet tegen te houden. Vergelijk het met de commerciële tv, ook veel pulp en kwantiteit boven kwaliteit." Horeca Nederland ziet moge lijkheden voor nog meer Ierse pubs. Maar Kelly van O'Ceal laigh is sceptischer. „In Enge land en Berlijn zie je nu al dat de eerste gesloten worden. Daar is de rage een beetje voor bij." Wat er daarna gebeurt? Ans Groenewegen van Horeca Nederland: „ach, dan krijgen we wel weer wat anders. De Duitse Weinstube of zo." GPD Vooruitzichten zaterdag zondag maandag dinsdag weer max. 12° 11° 11° 11° min. 7° 6 4 4° wind Z 3 W 3 W 3 ZW 3 Nautisch bericht vrijdag onder 18.43 ,|Y zaterdag v-"' op 7.04 Maan vrijdag onder 12.35 zaterdag op 4.43 door Roeland Franck Met briefjes achter de auto ramen probeerden politie agenten tijdens een wilde achtervolging vorig jaar op rijksweg Al2 contact met el kaar te leggen. 'Waar rijden we hem klem' en 'Hebben de colle ga's misschien een mobiele tele foon aan boord?' Helaas, niet dus. De achtervolgers maakten dan ook pas met elkaar kennis toen de klopjacht, door gebrek aan benzine bij de voortvluchti ge, in Duitsland eindigde. Tijdens de uren durende rit van uit Amsterdam was van goede communicatie tussen de achter volgende agenten onderling en met de betrokken meldkamers, geen sprake De mobilofoons verstomden buiten de eigen re gio en het kanaal dat speciaal voor dit soort incidenten is gere serveerd. bleek niet te werken. De betrokken agenten waren op zichzelf aangewezen. Er was geen mogelijkheid voor overleg met de meldkamer zoals de pro cedures voorschrijven. Proef Het zijn onder meer deze situa ties waaraan het communica tiesysteem C2000 begin volgen de eeuw een einde moet maken. Vorige week gaf het ministerie van Binnenlandse Zaken het groene licht voor een proef in de regio Amsterdam. Slaagt die, dan wordt heel Nederland hier mee binnen enkele jaren uitge rust Daarmee is ruim een mil jard gulden gemoeid. De politie in heel Nederland kan dan met elkaar praten, evenals alle an dere hulpdiensten: brandweer, ambulance, douane en mare chaussee. Op dit moment kent elke politieregio nog zijn eigen radiokanalen. De reikwijdte daarvan is niet veel groter dan de eigen regio. Een Utrechtse politieauto bijvoorbeeld raakt even over de provinciegrens het contact met de meldkamer in Utrecht kwijt. De bemanning moet dan overschakelen naar de meldkamer van de regio die ze binnenrijdt, die de leiding van de actie overneemt. De centra listen zijn immers het best be kend in him eigen gebied. Voor al in hectische situaties kan met die overschakeling nog wel eens iets misgaan. De situatie is met de'25 politieregio's overigens al stukken beter dan voor de reor ganisatie, toen de tientallen ge meentelijke korpsen er him ei gen frequenties op na hielden. Behalve een landelijke koppe ling van politiemobilof oons, be helst het nieuwe systeem veel meer. Het is digitaal en biedt daardoor niet alleen mogelijk heden voor spraak, maar ook voor computercommunicatie. Agenten kunnen zonder tussen komst van de meldkamer bij voorbeeld kentekens natrekken bij de Rijksdienst voor het Weg verkeer of nagaan of iemand als gezocht gesignaleerd staat. De communicatie is bovendien niet meer met een eenvoudige scanner af te luisteren en bij echt gevoelige informatie is co dering mogelijk Met C2000 kunnen frequenties beter wor den benut, bijvoorbeeld door gelijktijdige verzending van ge sproken woord en computerin formatie. Ook zijn koppelingen met systemen mogelijk waar mee de meldkamer altijd kan zien waar surveillancewagens zich bevinden. De Utrechtse po litie beproeft al enkele jaren een dergelijk systeem. GPD (Advertentie) De wind is zuidoostelijk en matig, 3 tot 4 Beaufort. Het zicht is matig, mogelijk zelfs slecht. De temperatuur van het kustwateris 7 a 8 graden. De kans op onweer is zeer klein, maar er is wel kans op mist boven zee. Waterstanden VRIJDAG Hoog water Laag water 12 MAART Het toeval wilde, dat ook de markies De Canteclaer op zijn ochtend wandeling in de buurt van de herberg geraakte. „Par exemple", sprak de edelman, zijn oogglas heffend. „Daar staat de stuitende automobile van die eh... Bommel! Zwaar beladen, nog wel. Een handel in oud papier, wed ik. Eh bien, het werd tijd dat hij zich aan nuttige arbeid ging wijden." „Het is geen oud papier", zei een toeschouwer, die wat terzijde van de weg stond. „Het is geld!De markies hield verrast de pas in om de spreker te monsteren. „Geld?!" riep hij uit. „Ge zijt goed op de hoogte, amice! Haha! Het is net iets voor Bommel om zijn geldzak ken door het land te laten rijden. Maar hoe weet gij dat? Zijt gij soms een van zijn trawanten?" De ander gaf daar geen antwoord op. „Een wagen vol geld", zei hij somber. „Het is onverantwoordelijk! Hoe licht komen zwakkere naturen niet in de verleiding om er met zo'n buit vandoor te gaan?" „Precies", zei de edelman goedkeurend. „Men moet het grauw tegen zichzelf beschermen, dat is de taak van de hoger geplaatste." Hij zweeg enige tijd en staarde peinzend naar Tom Poes, die in de verte met Joost stond te praten. „Fi done", prevelde hij ten slotte. „Een walgelijk toneeltje! Ik voor mij berg mijn middelen liever achter oude schoonheid dan in een platte wagen. Goedendag." Hij hervatte met een minzaam knikje zijn wandeling en Agiel de Vuursalamander keek hem fronsend na. „Achter oude schoonheid", mompelde hij. „Dat geeft te denken." uur cm uur cm uur cm uur cr Vlissingen 09.25 122 22.00 117 03.26 127 16.06 M Terneuzen 09.40 144 22.16 138 03.04 13316.14 12! Bath 10.26 173 23.00 169 03.39 164 16.39 15! Roompot Buiten 09.40 094 22.00 088 03.50 111 16.25 IK Z'zee/Colijnsplaat 10.20 102 23.00 096 04.05 119 16.50 11! Stellendam Buiten 09.52 091 22.10 083 04.35 07617.05 065 Wemeldinge 10.35 11223.10 108 04.05 12616.55 121 Krammersl. West 10.25 113 22.55 105 04.20 120 17.05 118 ZATERDAG Hoog water Laag water 13 MAART uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 10.50 134 23.25 137 04.35 136 17.10 137 Terneuzen 11.06 155 23.46 159 04.55 141 17.32 145 Bath 11.56 184 05.46 161 18.26 IK Roompot Buiten 11.00 102 23.30 102 05.00 117 17.20 lij Z'zee/Colijnsplaat 11.55 110 05.30 124 18.10 118 Stellendam Buiten 11.12 100 23.42 094 05.36 079 17.45 065 Wemeldinge 12.05 124 --.« 05.40 132 18.15 125 Krammersl. West 12.00 117 05.45 130 18.10 127 Doorloper Horizontaal: 1. Gevoel, betaalplaats; 2. lansier, hard vet; 3. draagbaar, wate ring,^. tijdperk van 100 jaar, perceel; 5. zeilwindje, ambtsgewaad; 6. Spaans landvoogd, stad in Frankrijk; 7. stuk chocolade, bloed stelpend middel; 8. grasmaand, rivier in Italië; 9. middelpunt, schop; 10. groente, soort aap; 11. rijkaard, regelmaat; 12. hoofd v.e. moskee, stad in Duitsland; 13. geestelijke, Europeaan. Verticaal: 1. Racebandje, veldhospitaal, vogel; 2. voordat, eetgerei, Japan se parelduikster; 3. plaaggeest, ooievaar, smal bloembed; 4. graansoort, vrouwelijk zoogdier, hoofdstad van Italië; 5. gedeel telijke breuk, dierenverblijf, karig; 6. Griekse godin, koraaleiland, stelligheid; 7. het gelijktijdig afvuren van vuurwapens, deel v.e. etmaal, grond; 8. voertuig, kleine steentjes, stand der edelen; 9. welpenleidster, lekkers, akelig. 1 23456789 Oplossing donderdag Parket, zolder, cancan, tender, spook, passer, camper, troost, halter, draak, winter, schoof, spaak, peper. Het citaat is van La Rochefou cauld: "Zwak kelingen kun nen niet op recht zijn". 4. Hans Belterman Kalfstong met madeirasaus Van het eten van orgaanvlees moeten Nederlanders eigenlijk niet zoveel heb ben. Dat hebben ze eigenlijk nooit gedaan en daarom kennen we in ons land niet zoveel recepten voor het bereiden van orgaanvlees. Uitzonderingen zijn er echter ook en de bekendste daarvan is de kalfs- of lamszwezerik die je op de kaarten van veel (betere) restaurants kunt tegenkomen. Bij de slager moet je ze meestal van tevoren bestellen want hij heeft ze meestal niet in huis. En dat geldt eigenlijk ook voor kalfstong. De bouillon en het vlees van het keelstuk van de tong lenen zich goed om er een lichtgebondensoepof ragout van te maken. De kalfstong maakt u het beste schoon door ze eerst onder stromend water af te spoelen en daarna schoon te wrijven met een doekje met wat zout erop. Voor ca. 4 personen: 1 kalfstong met keelstuk, ca. 1.2 kg; zout; 1 grote ui, in ringen; 3 knoflookteen- tjes, gepeld en gehalveerd; 1 stukje foelie; 1 laurierblad; 2 takjes verse tijm; 6 zwarte peperkorrels, licht gekneusd. Voor de saus: 50 gram boter; 1 grote ui, gesnipperd; 2 teentjes knoflook, ragfijn gehakt; 1 klein gedroogd Spaans peter tje, verkruimeld; 35 gram bloem, gezeefd; 1 theel. milde paprikapoeder (Edelsüsz); 1.5 dl basistomatensaus zoals Soffritto (Grand Italia); 3 - 4 eetl. ma deira; 1 eetl. fijngehakte (platte) peterselie. Maak de tong schoon zoals hierboven al is aangegeven. Spoel de tong enkele malen in ruim koud water. Leg de tong in een pan en schenk er zoveel kokend water bij tot de tong ruim onder ligt. Voeg per 2 liter water 1 theelepel zout, uien ringen, knoflook, foelie, laurierblad en zwarte peper toe. Wachttot het water op nieuw aan de kook is gekomen. Temper de warmtebron. Leg het deksel op de pan. Laat de tong in ca. 75 minuten zachtjes gaar trekken. De tong is gaar wan neer de botjes van het keelstuk loslaten en de punt van de tong zacht is gewor den. Leg de tong in een vergiet en spoel er een royale hoeveelheid koud water over. Pel onmiddellijk daarna het vel van de tong. Wacht daarmee niet te lang want anders gaat het pellen van de tong u niet meer zo gemakkelijk af. Neem het keelstuk van de tong weg. Schenk 3 deciliter bouillon door een fijne zeef in een pannetje. Houd de tong warm in de resterende bouillon. Verhit een pannetje met dikke bodem. Laat de boter erin smelten en voeg dan de uien toe. Laat ze, onder voortdurend omscheppen 3 minuten zachtjes fruiten. Roer knof look en gedroogd pepertje erdoor en voeg na 1 minuut bloem en paprikapoeder toe. Roer alles, gedurende 2 minuten, krachtig door. Schenk de gezeefde bouil lon en de tomatensaus erbij en breng alles, onder voortdurend roeren aan de kook. Laat de nu verkregen saus 10 minuten zachtjes sudderen. Schenk de saus door een zeefje in een ander pannetje. Roer de madeira door de saus en voeg naar smaak zout en/of peper toe. Snijd de warmgehouden tong in niet al te dikke (ca. 6 mm.) plakken. Leg ze dakpansgewijs op voorverwarmde borden. Schenk de saus erover en bestrooi de gerechten met peterselie. Tip: gee.f er jonge voórjaarsgroenten, zoals groene asperges, en gekookte kriel aardappeltjes bij. Europa: Geleidelijk zachter In West- en Centraal Europa vindt geleidelijk een temperatuur stijging plaats. Het is vrij rustig weer met mist en lichte vorst in de nacht en vroege ochtend, overdag wordt het op veel plaatsen tussen 12 en 17 graden. In het oostelijk deel van Frankrijk wordt lokaal de 20 graden gehaald. De vorstgrens wordt op vrijdag teruggedrongen tot het noorden en noordoosten van Europa. In het noorden van Zweden, Finland en Noorwegen vriest het 's nachts nog plaatselijk 20 graden en blijft overdag de tempera tuur steken op zo'n -10 graden. Aanzienlijk slechtere condities treden op in een strook van oostelijk Spanje tot over het zuiden van Frankrijk. Langs een frontale zone, die de scheiding vormt met de koelere lucht in het westen, vallen enkele stevige regen en onweersbuien. Ook in Portugal zijn de weercondities slecht te noemen. Net uit de kust bij Faro tolt een actief lagedrukgebied rond. Met name aan de zuidwestkust van het Iberisch schiereiland vallen zware buien en waait het krachtig tot hard. Echt aangenaam lenteweer vinden we in het centraal en oostelijk bekken van de Middellandse Zee. Een hogedrukgebied bouwt daar verder op en zorgt voor stabiele weercondities in de komende 5 dagen. In West- Europa beginnen we vanaf zondag aan een lenteachtige periode. Uitzendingen van maandag t/m 73 vrijdag rond 1 3.00 uur en in gjfj' LTT^TLTTj, het weekend rond 17.00 uur. i 7 DAGEN per week LZ2J1 li'T a .ili..Tr. i< - \109WNSS5*/ OB.OO UUR 22.00 UUR Of CA NAAP iOf HL) fiH VAN 0NZI0 PUIEN VAKANTIEWINKELS (ZIE VOOR TELNUUMEPS SBS-TEXT9AC. SOI 0EC0UDEN CIDS) De komende dagen is het erg rustig DoorCoen Verrijn Sfoac in onze omgeving, maar dat betekent niet dat we met een duidelijke weersverbetering te maken hebben De zon, die lange tijd schitterde door afwezigheid, is eindelijk tevoorschijn gekomen, maar echt overtuigend is het allemaal noc niet. Het ziet er zelfs naar uit dat de zon het in het weekeinde tijde lijk opnieuw zal laten afweten. Vandaag schijnt de zon wel af en toe, maar er drijven ook velden hoge en middelbare bewolking over. Het blijft droog op de meeste plaatsen en groot winstpuntis de temperatuur. Deze laat een behoorlijke stijging zien ten opzicht! van de laatste dagen en komt uit op 13 graden. De wind laat zich nauwelijks gelden en is matig uit zuidoostelijke richting. We bevinden ons dit weekeinde in een niemandsland tussen hogs- en lagedrukgebieden, maar krijgen toch met een zwakke storing te maken. Dit betekent dat vannacht de bewolking toeneemt en daar mee de kans op wat lichte regen of motregen. De temperatuur komt niet lager uit dan 7 a 8 graden en het is daarmee een zachte nacht. Morgen laat de zon verstek gaan en bovendien kan er af en toe wat lichte regen of motregen vallen. De temperatuur levert een graadje in en komt uit op 12 graden. Het vrij sombere beeld raken we zondag gelei delijk weer kwijt. Bewolking en regen trekken naar het oosten weg en de zon neemt het heft steeds meer in han den. Het kwik schommelt dan, net als na het weekein de, rond 11 graden. Het blijft rustig met zonnige perioden. Wel moet in de ochtenduren rekening worden gehouden met mist. Lentekriebels "*7"^ .,5 TF

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4