Clinge is een echte vriendenploeg Aardenburg is trots op eigen jeugd Axel speelt alleen nog maar finales Stefan de Wert voelt zich in zijn element bij zondag-vierdeklasser tussen schelde en grens vooruitzicht Martin Totté jeugdcoördinator Quataert heeft vertrouwen in toekomst van zijn club begint sterk aan seizoen van onze sportredactie TERNEUZEN - Zowel in het zaterdag- als in het zondag voetbal staat dit weekeinde de zeventiende speeldag op het programma. HVV'24 en Terneuzen komen voor eigen publiek in actie, Terneuzense Boys, Axel en AZVV op vreemd terrein. In de vierde klasse van het zondagvoet bal is IJzendijke-RCS de ab solute topper, die wel eens beslissend voor het kampi oenschap kan zijn. HVV'24 HW'24 speelt zondag op ei gen veld tegen Roosendaal, dat vooraf tot de titelkandi daten werd gerekend maar tot nu toe met een tiende plaats in geen enkel opzicht aan de verwachtingen vol doet. „Onbegrijpelijk", zegt ook HW-trainer Ko Stoutjesdijk. „Ze hebben kwaliteit te over en ik kan met niet voorstellen dat ze in degradatiegevaar blijven verkeren, maar op de een of andere manier zit het daar toch niet goed." Voor Stoutjesdijk is het dan ook allerminst een abc-tje dat HW zondag opnieuw de vol le winst binnenhaalt, hoewel hij daar uiteraard wel op hoopt. „Roosendaal wordt zondag een heel belangrijke wedstrijd", legt hij uit. „Als wij winnen komen zij op ne gen punten, maar als we ver hezen bedraagt het verschil maar drie punten meer en dat laatste lijkt me niet zo leuk." HW'24 kan zondag weer be schikken over Eddy van den Bossche. Het meespelen van Pierre Withagen (rug), Pas cal de Block (lies) en Dennis Rietjens (griep) is onzeker. Terneuzen Zondag-derdeklasser Ter neuzen krijgt overmorgen bezoek van Patrijzen, de hui dige nummer acht van de ranglijst. Een ploeg, die in het recente verleden meer dan eens een sta-in-de-weg voor de rood-zwarten was. Eerder dit seizoen bijvoor beeld verloor Terneuzen in 's Heerenhoek nog met 2-1 en vorig jaar werd het in Ter neuzen 0-1. „Het is een ploeg waar we niet graag tegen spelen", geeft Barry van der Hooft toe. „Uit waren wij bij voorbeeld vrijwel de gehele wedstrijd in balbezit, maar sloegenze in de laatste minu ten nog toe." Niettemin staat vast dat Terneuzen moét winnen om na de 1-0-neder- laag tegen Moerse Boys niet nóg meer terrein te verliezen. „We moeten voor geen enkele ploeg in deze klasse bang zijn", beweert Van der Hooft. „Dus ook voor Patrijzen niet. Alleen zullen we moeten op passen voor hun counters. Terneuzen is zondag hele maal compleet. In vergelij king met de uitwedstrijd te gen Moerse Boys is in elk ge val ook Michel de Vries weer beschikbaar. Axel Voor Axel dreigt na drie ne derlagen op rij een competi- tieslot met louter finales. Na de 0-2-nederlaag tegen Moerse Boys van afgelopen zondag staat de ploeg van trainer Edy de Witte hoe dan ook voor de opgave zich ho gerop te werken om aan het eind van het seizoen de de gradatie te kunnen ontlopen. „Het zal de komende weken toch moeten gebeuren", weet ook verdediger Michel Mul- laert. „Anders wordt het wel héél moeilijk." Uit tegen Vlissingen hebben de Zeeuws-Vlamingen zondag het nadeel een tegenstander in vorm te treffen. „Maar", zegt Mullaert, „als we spelen zoals zondag tegen Moerse Boys hebben we best wel kans om te winnen. Van Moerse Boys verloren we al leen maar omdat we onze kansen onbenut lieten, niét omdat we zo slecht speel den." Mark laGrand is zondag de enige Axelaar die niet inzet baar is. Alle andere selectie- spelers zijn fit en vrij van schorsingen. Terneuzense Boys Na Yerseke (thuis) wacht Terneuzense Boys morgen (zaterdag) de uitwedstrijd tegen SSV'65. Vooraf staat zoveel vast dat dat een cruci aal duel voor de bezetting van de derde plaats en -dus- voor deelname aan de na- competitie is. „Het zal er om spannen", denkt verdediger Jaap Pijpelink. „Maar eigen lijk moeten we winnen. Wij staan dan wel vijf punten voor, maar SSV heeft nog drie wedstrijden in te halen. Eerder dit seizoen werd het in Terneuzen 2-1 en met na me van dat duel weet Pijpe link zich SSV als „een ploeg die probeert te voetballen." Dat laatste is niet in het na deel van de Zeeuws-Vlamin gen, meent Pijpelink. „Want ook tegen Yerseke bleek maar weer eens hoeveel moeite wij met fysiek sterke tegenstanders hebben." Voor het duel van morgen heeft Terneuzense Boys ove rigens zo zijn (blessure-)pro- blemen. Van Mare de Kunder (knie). Jack Scheele (kuit). Jaap Pijpelink (bovenbeen) en Martin van den Bossche was nog allerminst zeker dat zij inzetbaar zijn. AZVV Zaterdag-derdeklasser AZ VV komt morgen in Wemel- dinge in actie tegen de hek kensluiter. „Een heel belang rijke wedstrijd", meent Peter van de Velde. In de situatie waarin AZW verkeert is ie der punt er één en is de ploeg er alles aan gelegen „om af stand te nemen van de laatste plaatsen." Aan een periode- titel durft Van de Velde niet meer te denken. „Als je na gaat hoeveel geblesseerden wij hebben weet je dat dat geen haalbare zaak is." Voor het duel met Wemeldin- ge mist AZW morgen in elk geval vijf basiskrachten. Johnny Dieleman, Patrick Baumgarte, Rory Curran, Peter van de Velde en Jacco Koekkoek zijn sowieso afwe zig. Mogelijk maakt wel doelman Jürgen Zohlandt zijn rentree. Vierde klasse In de vierde klasse van het zondagvoetbal kan de strijd om de eerste plaats het ko mende weekeinde al voor een groot deel beslist worden, met op het programma IJ zendijke-RCS, de directe confrontatie tussen de num mers één en twee van de rangschikking. Steen treft op eigen veld Hontenisse. Hoe groot de kans is dat RCS zondag afstand neemt van IJzendijke (dat een achter stand van twee punten heeft) valt vooraf moeilijk in te schatten. De koploper kwam de laatste weken maar zelden tot een aansprekend resul taat en verloor van de laatste drie wedstrijden er twee (teg en Vogelwaarde werd het 1-4 en tegen MOC'17 1-2). Maar ook IJzendijke heeft meer moeite zijn wedstrijden in winst om te zetten dan eerder dit seizoen het geval was. Vo gelwaarde en Clinge hielden de nummer twee in eigen huis al op 2-2. Overigens was 2-2 ook de eindstand van de eer ste wedstrijd tussen beide ploegen, eerder dit seizoen. Uiteraard zal de topper zon dag veel aandacht opeisen, maar dat maakt de overige wedstrijden niet minder be langrijk. Zo hoopt Steen te gen Hontenisse in het spoor van de koplopers te blijven en is Clinge-FC Bergen een regelrecht degradatieduel. Sluiskil gokt er wellicht op dat het in Heinkenszand ook Luctor'88 kan verslaan en Vogelwaarde is er alles aan gelegen om thuis tegen Hoofdplaat de stijgende lijn door te trekken. In de vierde klasse van het zaterdagvoet bal gaat Zaamslag morgen op bezoek bij middenmoter Wissenkerke. Op het pro gramma staan verder nog: Waarde-Spui en Wolfaarst- dijk-Cadzand. Barry van de Hooft verwacht een moeilijke wedstrijd tegen Patrijzen. foto Charles Strijd. doorMaikel Apai AARDENBURG - De jeugdcoördinator van W Aardenburg is blij dat hij weer een aantal weken aan de slag is, na een langdurige blessure. Ron Quataert (43) is tevens bijna tien jaar penningmeester bij zijn club. Het werken met de jeugd in zijn dubbelfunctie doet hij nu vier jaar. Daar mee is hij een aangewezen persoon om uit te wijden over talent bij zijn vereniging. Ron Quataert lag in het begin van dit jaar nog gestrekt in de woonkamer van zijn huis. omdat hij tijdens een training van de D-pupillen zijn rechterbovenbeen brak. Net op de plek waar de pin van zijn kunstheup zat. Hij maakte een verkeerde beweging en de spagaat die daarop volg de zorgde voor het ongemak. Lijden doet hij er op dit moment niet meer onder. Hij is weer terug te vinden langs de velden van voetbalvereniging Aardenburg. Zijn vereniging doet het op veel fronten goed: de jeugd leeft op, het eerste elftal gaat het voor de wind in de vijfde klasse A en ook in het vrouwen voetbal wordt door Aardenburg goed ge presteerd. Wat Quataert doet bij de voet balvereniging, in de plaats waar hij woont en ook geboren is, valt sinds vijf jaar meestal onder de noemer van het be geleiden van de jeugd. Rooster De jeugdcoördinator glimlacht: „Ik doe het natuurlijk niet alleen. Soms is het wel moeilijk om ti'ainers in een rooster in te passen en daarom functioneer ik meer als flexibele trainer om de gaatjes op te vul len. Het is op ons trainingsveld door de week altijd een drukte van belang. De vereniging is groter geworden. Toen ik hier begon als penningmeester hadden we 160 leden. Nu zijn dat er 250. Dat ligt ook aan de vrouwen, die nu hun tweede jaar ingaan in de competitie. Het is leuk dat er in de jeugd nu veel meisjes mee doen." Na zijn opleiding heao-bedrijfsecono- mie in Rotterdam is hij bij het GAK in Terneuzen gaan werken. Misschien heeft Quataert daarom weinig moeite met het penningmeesterschap bij zijn vereni ging. „Het moet gebeuren. Het is geen last, maar mijn hart ligt meer bij de jeugd." De financiële zaken van de club regelt hij altijd tussendoor op zijn kamer, met een computer binnen handbereik. Jeugd Voor de jeugd is hij normaal gesproken elke woensdagavond en de hele zaterdag paraat. „Als je iets leuk vindt, kijk je niet op een uurtje", is zijn argument als het om zijn vrije tijd gaat. De E'tjes worden wekelijks door hem en een speler van het eerste team getraind. „Ervaring telt hier. In het verleden heb ik wel een jeugdtrai nersopleiding gevolgd, maar in de prak tijk steek je de meeste dingen op." Als hij terugkijkt op wat er in een seizoen allemaal wordt georganiseerd voor de j u- nioren van W Aardenburg, merkt hij op nu* cej rinnf Peter van Kouteren CLINGE - Stefan de Wert leerde kot voetballen bij Clinge, maar ver trok na een conflict in de jeugd, rge- jjij trok als C-junior net over de n c «ens naar het Belgische De Rlinge en hield het daar dertien :aar uit. De Wert debuteerde er op zeventienjarige leeftijd in de gat hoofdmacht, maar keerde uit sta.-; eindelijk na zeven jaar terug iet;: naar zijn eerste liefde. In zijn a* derde seizoen bij Clinge blijven ydfr de prestaties achter bij de ver- d wachtingen, maar roemt Stefan etc de Wert de sfeer. „Clinge is een va: echtevriendenploeg." Het trainingsveld ligt er eigen- vat [ijkonbespeelbaar bij, de kanti- Jsst: nets open. Een groot deel van de ndg selectie verzamelt zich in een (jai; hoekje, waar een dartbord it i& hangt. De slechte staat van de yelo. Velden is in Clinge dagelijks on stri) derwerp van gesprek. Buiten is voet het nat, binnen loopt de tap, Jk ben hier vroeger met ruzie weggegaan, maar Clinge is mijn club", glundert Stefan de Wert in zijn woning, die op een steen worp afstand staat van het voet balveld. „Na de training hangt er 24 man achter dat dartbord. Het zijn hier allemaal gewone jongens. Geen praatjes, geen kapsones, geen geld. Het zijn de kleine dingen die het hem doen. Ms we winnen, is de sfeer op en top. Dan legt het bestuur wat geld op tafel, drinken we met terb zjjn allen en is het gezellig. Ja. dan kan het wel eens laat wor den. Er wordt hier in de kantine wel eens gedanst hoor." „Mochten we degraderen", ver bid volgt hij met een blik op de ust, ranglijst, „dan denk ik niet dat nhj er ook maar één speler weggaat. Ik heb het hier goed naar mijn kop zin, De prestaties zijn wat min- der, maar de sfeer is goed. Ik ben k dertien jaar geleden al eens gaan lopen, maar heb mezelf weer aangemeld. Ik wilde terug naar de club waar ik vandaan ikom. Toevallig woon ik ook nog eens lekker dicht bij het veld. Ideaal." Omgeschoold flini Stefan de Wert speelde in de jeugd veelal in de aanval, maar werd in België ongeschoold tot laatste man. „Toen ik zeventien :oek- jaar was, kwam ik in de eerste Bos-, ploeg. Ik kan - behalve keeper - 'en. geen positie opnoemen waar ik Iers van het dorp, of jongens die er al jaren speelden, kregen een zakcentje. Spelers die van bui tenaf werden gehaald, kregen acht-of negenduizend gulden. We wisten allemaal van elkaar wat iedereen kreeg, omdat spe lers nu eenmaal hun mond voor bijpraten. Voetbal is voor mij een hobby. Geld doet me niks. De bal rolt hier hetzelfde als er gens anders, alleen de snelheid is anders. We zijn hier in de buurt in feite allemaal 'knosse- laars', die proberen te voetbal len. Ik ben vorig jaar door HVV'24 benaderd. Dat is toch altijd nog het grote Hulst en dus leuk. Ko Stoutjesdijk wilde me graag hebben. Ik ben timmer man en wist dat ik het een tijdje heel druk zou krijgen. Daarom is het afgeketst." Aangepast trainen De ook in aanvallend opzicht kopsterke verdediger heeft er nooit spijt van gehad. „De trai ningsopkomst is goed, de trai ningen ook. We moeten alleen nogal eens aangepast trainen. Die velden hier: verschrikke lijk. We zijn al meer dan eens in de zaal gaan trainen. Gewoon, een partijtje. Dat is niet ver keerd, want eigenlijk zit daar alles in. We hebben een wissel vallig spelende ploeg, die vooral thuis te weinig punten haalt. Dat zal toch wel eens verbeteren zeker? Hét is trouwens al een tijdje geleden dat we thuis heb ben gespeeld. Zondag krijgen we FC Bergen hier. Ik denk dat iedereen wel gemotiveerd zal zijn. Voormij isvoetbal eenhob by, maar als ik op dat veld sta, dan gaat er een knop om. Dan wil ik winnen." Dat is er dit seizoen nog te wei nig van gekomen, stelt hij vast. „Toen ik hier terugkwam, wer den we meteen kampioen van de vijfde klasse. Dat was een leuke binnenkomer. Nu moeten we proberen om in de vierde klasse te blijven. Ik wil nog wel eens te keer gaan, als het niet lekker draait. Dan loop ik te vloeken en te tieren, want ik kan er slecht tegen dat er alleen de laatste tien minuten goed wordt ge speeld. Als we tegen Steen spe len, zijn we wel altijd direct goed bij de les. Hoe groot of klein je ook bent: dat zijn en blijven speciale wedstrijden." tan: Reyj -Martin Totté SNT-JANSTEEN - Voor dc nieuweling Martin Totté is het wielerseizoen met twee over winningen op rij voortreffelijk begonnen. De renner uit Sint- Jansteen was zowel in Beveren alsUrsel-Knesselaere de snelste van een kopgroep. Zondag mikt Martin Totté in de Ronde van Graauw opnieuw op een hoge klassering. „Ik hoop bij de eer ste vijf te rijden." De eerste schermutselingen in het nieuwe wielerseizoen heb ben hem aangenaam verrast. „Ongelooflijk", vindt hij. „Vo rig seizoen kwam ik in mijn eer ste seizoen nog veel tekort in de sprint. Van de winter heb ik er samen met Eric Vereecken veel op getraind. Het blijkt dat ik nu heel rap ben in de spurt. Afgelo pen zondag ben ik uit de bocht van kop af weggegaan. In een sprint van zeshonderd meter reed ik ze er allemaal minstens tien meter af." Het lijkt het prettige gevolg van een uitgekiend trainingspro gramma, dat de renner uit Sint- Jansteen afwerkte. „Ik heb vo rig seizoen veel gesukkeld met mijn gezondheid", vertelt hij. «In april heb ik stilgelegen omdat ik longonsteking had. Daarna heb ik in juni en juli niet kunnen rijden, omdat ik ben ge opereerd." Totté legde zich van de winter tot begin januari toe op het mountainbiken. „Als voorbe reiding op het wegseizoen", legt bij uit. „In Goes heb ik mijn laatste mountainbikewedstrijd gereden. Daarna heb ik twee weken rust genomen." De ren ner van Wielervereniging Zeeuws-Vlaanderen pakte de draad weer op en werkte aan de hand van Eric Vereecken duur- en intervaltrainingen af. „Ik heb vooral alleen getraind, om dat ik in mijn eigen tempo wilde rijden en me niet gek wilde laten maken. Ik weet daarom ook nog niet hoe sterk de andere Zeeuw se renners zijn." Ron Quataert: „Als je iets leuk vindt, kijk je niet op een uurtje." dat het voetbal in deze hoek van Zeeuws- Vlaanderen niet op een laag pitje staat. Relatief veel jeugd is er bij zijn vereni ging. Zit daar ook talent tussen? „Zeker, maar vanaf hier kom je niet zomaar bij een betere club. Doorstromen naar een hoger niveau is vrij moeilijk. De meesten blijven hier voetballen", vertelt Ron Quataert. Nu speelt één voormalig jeugdlid in Breda. „Vroeger trainde de jeugd bij ons ook maar één keer in de week. Tegenwoordig is dat tweemaal." De C- en B-junioren trainen en spelen sa men met de voetballers van Sluis. „Ze hadden daar veel kleintjes en oudere jeugd en wij willen graag zo hoog moge lijk voetballen. Als het aan ons ligt is dit vrijblijvend; het bevalt ons prima en het is op de toekomst gericht. Iedereen kan op deze manier op zijn eigen niveau voet ballen. Dit komt voor allebei goed uit en het is op voet van gelijkwaardigheid In Aardenburg wordt er nog wat gedaan met het oud papier. De container staat nu foto Charles Strijd hoop wat dat kampioen worden. Dan blijven we wel in de vierdeklasse. Zeker met de jeugd die we hier nu hebben rond lopen." Het voetbal van zijn club is vol gens Ron Quataert weinig veranderd. Hij heeft zelf tot zijn 28ste gevoetbald bij zijn club. „Toen hadden we ook behoorlijk wat techniek in huis. Het is ook wel eens min der geweest, maar wij zijn niet van de grote trappen naar voren. Dat proberen we gewoon op ons niveau.Een kenmerk van het huidige eerste team is dat het bij na allemaal eigen jeugd is. Alleen de kee per komt niet uit Aardenburg. „Veel clubs ronselen bij andere verenigingen. Dat doen wij niet. Dat vinden we niet no dig. We zullen altijd eigen jeugd inpas sen. Daar zijn we een beetje trots op. Wat heeft het voor zin om bij een andere club te gaan voetballen als ze op hetzelfde ni veau voetballen. Meestal gaat het dan om geld. Toch zullen alle clubs zeggen dat ze niet betalen." bij het voetbalveld, maar eenmaal in de week wordt het papier door de vereni ging langs de deuren opgehaald. Qua vrijwilligers zit W Aardenburg goed. De penningmeester turfde er vijftig toen hij afgelopen december een inventarisatie maakte voor kerstpresentjes aan het ein de van het jaar 1998. Tribune Afgelopen zomer vierde de vereniging - waarvan de leden uit Aardenburg, Eede en Sint Kruis komen - het 65-jarig jubile um. „Het is vooral een gezellige voetbal vereniging. We hebben natuurlijk een tribune en dan maakt het iets minder uit wat voor weer het is", licht de penning meester toe. De tribune waar 250 voet balliefhebbers op kunnen, is gelijk met het zwembad in 1952 in gebruik geno men. Met het eerste gaat het op zondag zo goed in de vijfde klasse, dat er in Aardenburg toch stilletjes op iets gerekend wordt. „Ik Stefan de Wert aan het werk. „Als Clinge wint is de sfeer op en top, dan kan het wel eens laat worden." niet heb gestaan. Daar heb ik veel van geleerd. Ik denk dat ik daar nu van profiteer. Ik heb een goed spelinzicht en denk na over wat mijn medespelers zouden moeten kunnen. Op die manier probeer ik de ploeg te steunen. Als laatste man speel ik niet dik wijls op buitenspel. Je bent af hankelijk van je grensrechter en de scheidsrechter. Wordt er wel of niet gevlagd en hoe reageert een scheidsrechter daarop? In België was dat anders. Daar wa ren neutrale grensrechters. Als die vlagden, dan werd er direct op gereageerd. Ik zal nooit ver geten dat we met Clinge in de vijfde klasse tegen Graauw speelden. De bal was bijna een halve meter over de lijn en onze grensrechter vlagde. Ik zag dat, maar de bal werd in het straf schopgebied gespeeld. Ik pakte de bal met mijn handen op, om dat ik dacht dat er moest wor den ingegooid. De scheidsrech ter floot voor een strafschop, omdat hij niet op de grensrech ter lette. Achteraf viel de schade mee, want we wonnen met 2-1 Ander voetbal „In België wordt heel anders ge voetbald", spreekt hij uit erva ring. „Als je in België als verde- foto Charles Strijd diger groot en sterk bent, dikke benen hebt en een bal ver weg kunt schoppen, dan ben je de beste van het veld. Maar als je voetballend een oplossing zoekt, staan ze je raar aan te kij ken. Ik heb met De Klinge in de tweede klasse provinciaal ge speeld en er goede en slechte ja ren beleefd. Ik ben weggegaan, omdat het voetbal er door het geld kapot werd gemaakt. Spe-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 47