Boogerd pleegt geslaagde coup Clubs maken noodsprongen Dubbeldam haalt uit in Zuid-Afrika 23 Bonje om Boateng Zeeuwse Sportraad en Olympisch Steunpunt reiken elkaar de hand Kopman legt basis voor eindzege Fifa komt met WK voor clubs COVENTRY - Middenvelder George Boateng (23) is in Engeland het middelpunt van een fikse rel tussen zijn huidige club Coventry City en Aston Villa. Volgens het bestuur van Coventry City heeft de clubleiding van As ton Villa de voormalige Feyenoorder een 'illegale' aanbieding ge daan. Coventry heeft hierover een klacht ingediend bij de Engelse voetbalbond (FA). Volgens berichten in de Engelse media heeft As ton Villa ruim dertien miljoen gulden over voor Boateng. Zijn con tract bij Coventry loopt nog door tot medio 2001. „Villa heeft con tact gezocht met Boateng en diens zaakwaarnemer, zonder onze toestemming", stelde de voorzitter van Coventry Richardson. „Dat is een ernstige overtreding van de transfen-egels." RTR/ANP door Frits Bakker DURBANVILLE - Davy Dub beldam weet na twee magere ja ren weer wat winnen is. Met een korte solo schreef de Zeeuwse prof gisteren de eerste etappe in de Giro del Capo op zijn naam. Het was zijn eerste overwinning als prof. In de Zuid-Afrikaanse rittenkoers start hij vandaag ook als leider in het algemeen klassement en in de bergprijs. De openingsrit ging over 160 ki lometer met start en finish in Durbanville. Dubbeldam reed de hele dag voorin. „Kort na de start zijn er veertig man wegge gaan. Het was een etappe met twee klimmen, maar het was vooral zwaar omdat er veel wind stond. Ik ben geen moment in de problemen geweest. Met nog dertig kilometer te gaan demarreerde Dubbeldam uit de kopgroep. Hij kreeg na acht kilometer de Zuid-Afri kaanse sprinter Neil McDonald mee, met wie hij zestien kilome ter op kop reed. „Ik heb in die vlucht weinig werk gedaan, om dat wij met Jans Koerts de gele trui hadden." Op avontuur Maar Dubbeldam voelde zich zo sterk, dat hij op zes kilometer van de finish zelf op avontuur ging. „Op de laatste klim voelde ik dat ik van hem weg kon rij den. En omdat ik wist dat hij snel was, kon ik beter alleen gaan." In een solo van zes kilo- Davy Dubbeldam meter reed de Sluiskilse prof dertig seconden voorsprong bij elkaar. Zijn medevluchter werd nog ingelopen door een groep van zeven renners. Jans Koerts, die voor dezelfde Zuid-Afrikaanse ploeg rijdt, won een halve minuut later de sprint voor de tweede plaats. Dubbeldam leidt in het klasse ment met zes seconden voor sprong op Koerts. Het peloton krijgt yandaag in de omgeving van Kaapstad een 'rit over 140 kilometer voorgescho teld. Dubbeldam: „We gaan proberen de zaak bij elkaar te houden en gokken op een mas sasprint. Daarin is Koerts kans hebber om te winnen." Zaterdag staat er een tijdrit bergop over zes kilometer op het programma. De Giro del Capo eindigt zondag. Voor de eind winnaar zijn 25 UCI-punten te verdienen. door Sven Remijnsen VLISSINGEN - De Zeeuwse Sportraad en het in Goes geves tigde Olympisch Steunpunt Zeeland/West-Brabant gaan op korte termijn onderling be stuursleden uitwisselen. Daar mee is de eerste voorzichtige stap gezet naar samenwerking tussen de twee instanties, die de afgelopen vier jaar nauwelijks met elkaar door één deur kon den. Volgens J.L. Mandos, burge meester van de gemeente Borse- le en bestuursvoorzitter van de Zeeuwse Sportraad, moet het maar eens afgelopen zijn met de onenigheid tussen de Sportraad en het Olympisch Steunpunt. „Het stimuleren van de sport in Zeeland dient centraal te staan", aldus Mandos. „De on derlinge rivaliteit tussen de bei de besturen moet daaraan on dergeschikt worden gemaakt." De twee bestuursleden van de Sportraad en het Olympisch Steunpunt die de beschikking krijgen over de nieuw te vormen portefeuille 'samenwerking', moeten nog worden aangewe zen. Mandos verwacht binnen kort uitsluitsel te kunnen geven over de invulling van de be- stuursuitwisseling. ondanks het feit dat het bestuur van de Sportraad momenteel twee va catures telt. Bezwaar De Zeeuwse Sportraad trok zich vier jaar geleden op,het laatste moment terug uit de initiatief groep die de oprichting van een NOCNSF-steunpunt in Zuid- West-Nederland voorbereidde. Directeur Ton Kienhuis maakte toentertijd vooral bezwaar te gen de vestiging van het Steun punt in de accommodatie van Lifestyle Center High Five in Goes. „Het staat me tegen dat het Olympisch Steunpunt voor een groot deel op een commerci ële instelling steunt", zei Kien huis destijds. Voorzitter Mandos erkent dat de Sportraad nog altijd een kriti sche houding inneemt ten op zichte van de band tussen het Steunpunt en High Five. „Maar de Sportraad is niet allergisch voor samenwerking met een commerciële instelling." Ook Kienhuis is ten dele teruggeko men op zijn eerdere bezwaren. „Het enige waarvoor wij toen bang waren, was dat de vesti ging van het Steunpunt in een commercieel instituut een drempel zou kunnen opwerpen voor sporters. Zij zouden het Steunpunt mogelijk te veel as sociëren met High Five." Topsport Volgens Jan de Jong, bestuurs- secretaris van het Olympisch Steunpunt en eigenaar/direc teur van High Five, dienen het Steunpunt en de Sportraad twee verschillende doelen. „De Sportraad richt zich op de breedtesport, terwijl wij ons al leen bezighouden met topsport. Aankomende topsporters wor den door het Steunpunt zowel trainingstechnisch als medisch begeleid." Zeeuwse sporters die gebruik maken van de door het Steun punt geboden begeleiding, zijn mountainbiker Patrick Tol- hoek, tafeltennisser Kalun Yu en judoka Jessica van der Spil. Als het aan De Jong ligt, kan een aantal sporters op korte termijn een beroep doen op een speciaal fonds. „Om de sporters bepaal de faciliteiten te kunnen aan bieden, willen wij een onder steuningsfonds oprichten. Aanvragen voor geldelijke ver goeding kunnen daaruit worden betaald." Feyenoord en RWDM gaan samenwerken BRUSSEL - Feyenoord gaat samenwerken met de Belgische tweedeklasser RWD Molenbeek. De on derhandelingen hebben enkele maanden geduurd. Volgens de krant Het Nieuwsblad zouden de Rotterdammers vooral gecharmeerd zijn van de bloeiende jeugdopleiding. Feyenoord zou binnen kort al spelers leveren die in België aan de slag kun nen. Ook zou de aanstaan de landskampioen op termijn geld willen inves teren in RWDM, de num mer acht in de Tweede Klasse. Beide clubs wilden don derdag niet reageren op de aanstaande samenwer king. Ze verwijzen naar een persconferentie zater dag. BELGA/ANP van onze sportredactie flRMINY - Michael Boogerd heeft donderdag een voorschot genomen op de eindzege in de Inttenkoers Parijs-Nice. De Ne derlander uit de Rabobank- ploegging met Botero in de aan val. Boogerd liet de Colombiaan deritzege, maar pakte zelf de witte leiderstrui. De aanval van Boogerd kwam J twee dagen eerder dan ver wacht. Zaterdag wacht het pe- iotondekoninginneritnaarVal- berg, een klim tot ruim 1700 meter. „Ik ken die berg niet, maar ik heb begrepen dat het niet zo'n zware beklimming is", zei Boogerd na zijn geslaagde coup. Hét moment De Nederlands kampioen had geenmoment getwijfeld toen hij de Colombiaan Botero vijftien kilometer voor de finish zag aanvallen. ,.Ik had in de gaten dat Axel Merckx er niet goed uitzag. Het was hét moment om daarvan te profiteren. Ik had eerder Frank Vandenbroucke nog voorgesteld mee in de aan val te gaan, maar hij wilde wachten. Toen Botero ging, ben ik meegesprongen. Ik ken hem, hij is een harde werker." Het duo hield op de streep 29 se conden over op een groep van vier renners onder wie Boogerds ploeggenoten Wauters en Den Bakker en de Belg Merckx, die wordt beschouwd als de voor naamste concurrent van Boo gerd. Merckx staat in het klasse ment vijfde op 29 seconden van Boogerd. De Belg Tsjmil is op 16 seconden de nummer twee. Den Bakker staat vierde op 25 secon den. Merckx was ontgoocheld door de opgelopen avenj. „Ik had ge hoopt de leiderstrui vandaag te pakken", sprak de in Monaco woonachtige coureur. Hoewel de klim van zaterdag naar Val- berg voor hem bekend trai ningsterrein is, is zijn vertrou wen geslonken. „Ik hoop op een podiumplaats." De Australiër O'Grady, tot gis teren leider in het algemeen klassement, verloor meer dan drie minuten. De Rabobank- ploeg heeft nu alle troeven in handen, weet ook Boogerd. „Als ik een slechte dag heb, hebben van onze sportredactie ZÜRICH - De Fifa heeft de plannen voor een wereldbe kertoernooi voor clubteams donderdag tijdens een verga dering in Ziirich aangeno men. Het eerste evenement, waar aan acht teams mogen mee doen, staat voor begin vol gend jaar (5-14 januari) op de agenda. Brazilië lijkt de be- langrijkste kandidaat om het toernooi te organiseren. De zes aangesloten confederaties mogen elk een ploeg inschrij ven. De wereldbekerhouder en een club uit het gastland completeren het deelnemers veld. Het nieuwe initiatief is in Eu ropa niet echt warm ontvan gen. Toch zegde de voorzitter van de Uefa Lennart Johans son zijn steun toe„Ik weet dat vooral de grote clubs uit de toonaangevende Europese landen hun bedenkingen heb ben, maar andere landen vin den het nieuwe toernooi wel belangrijk." RTR we Wauters en Den Bakker nog. Ook zij staan goed geklasseerd. Boogerd kan de eerste Neder lander worden sinds Joop Zoe temelk (1979) die Parijs-Nice op zijn naam schrijft. Tirreno In de Tirreno-Adriatico was de dagzege voor de Italiaan Massi mo Strazzer. Hij won de massa sprint voor de Sloveen Klemen- cic en de Let Vainsteins, die leider blijft in het algemeen klassement. Steven de Jongh uit de TVM-ploeg eindigde als vier de. Het slot van de etappe werd ontsierd door een valpartij op twee kilometer van de finish waarbij onder meer topfavoriet Cipollini was betrokken. De Ita liaan kwam een kleine drie mi nuten na het peloton binnen. ANP/AFP Michael Boogerd balt zijn vuist, nadat hij in de vijfde etappe van Parijs-Nice de witte leiderstrui had overgenomen van de Australiër O'Grady. foto Patrick Gardin/AP Water, water en nog eens water. De regenval op de voetbalvelden heeft het competitieprogramma danig in de war gestuurd. foto Willem Mieras Midweekse duels voor Zeeuwse voetbalverenigingen onvermijdelijk wijzigd. Bovendien mag een club, zo schrijven de reglemen ten van de voetbalbond, 'slechts' drie duels in acht da gen afwerken. Dus viel er een partij af voor de zondag-vier deklasser. Maar of Luctor'88 daar nou blij mee moet zijn? Geen ideaalplaatje Ebert: „Stel dat een speler van mij een zware tik op zijn enkel krijgt, dan kan hij de andere twee wedstrijden niet mee doen. Ik heb maar een selectie van veertien, vijftien man en wat A-junioren die op zaterdag ook al spelen. Dat is dus geen ideaalplaatje." Het zit Luc tor'88 dit seizoen toch al niet mee." Aan het begin van het sei zoen speelde de ploeg tegen MOC'17, daarna vijf weken niet en toen tegen Clinge. „Ter wijl de andere ploegen wel ge woon hadden gevoetbald", be nadrukt Ebei-t. Van de andere kant kunnen schorsingen niet meteen worden meegenomen. Dat kan een voordeel zijn. Door het onregelmatige pro gramma komen heel wat stan den vertekend over. Weinig ploegen weten waar ze aan toe zijn. De ranglijsten moeten met veel mitsen en maren worden bekeken. Veel ploegen rekenen zich suf waar ze eventueel ko men te staan als iedereen weer een gelijk aantal wedstrijden achter zijn naam heeft staan. Dat is niet bepaald bevorder lijk voor een normaal competi tieverloop. Vanuit Breda laat Van Eijck weten dat de KNVB ernaar streeft twee competitiedagen voor het einde alle ploegen ge lijk te hebben getrokken. Maar of dat lukt? Met het weer in Ne derland van de afgelopen maanden - sinds oktober zijn er zelden langere periodes ge weest van regenloze dagen - weet je het maar nooit. „Ik hoop van harte dat het goed weer wordt", verzucht Van Eijck. De verantwoordelijke man voor een ordelijk competitie verloop zet in elk geval grote twijfels bij de verwachting dat de reguliere competitie vóór 1 mei gespeeld is. Er zitten nogal wat adders onder het gras. Voor het zaterdagvoetbal lij ken de problemen het minst groot. „Daar maak ik me geen al te grote zorgen over, maar dan moet wel alles door kun nen gaan. Links en rechts zal er op een dinsdagavond (de vaste inhaaldag voor de zaterdag competitie) worden gespeeld. Dat betreft dan vooral de pou les die groter zijn dan twaalf ploegen (hoofdklasse B, vierde klasse A vierde klasse B). Meer zorgen baart het zondag voetbal. Veel elftallen zullen op de vaste inhaalavond, de don derdag, zeker twee tot drie keer in actie moeten komen, wil het programma op 2 mei afgewerkt zijn. De inhaaldagen van de competitie hebben zeker ge volgen voor de bekerstrijd. Van Eijck: „Die hebben we op een laag pitje gezet" Dat wal niet zeggen, beklemtoont hij, dat de beker helemaal wordt ge schrapt. Evenmin is er sprake van een noodscenario nu de ruimte voor de KNVB om wed strijden in te voegen erg krap is geworden. Verlof Maar toch. Zoals gezegd is Luctor '88 een van de ploegen die zwaar worden getroffen door de afgelastingen. „Als we door de week naar de 'over kant' moeten, is er sprake van competitievervalsing", vindt trainer John Ebert. „Want niet iedereen kan zo maar verlof ne men. Stel dat we om zeven uur moeten spelen, dan moeten we om vijf uur weg. Als de Wester- schelde ertussen komt, wordt het een probleem." Alle problemen worden eigen lijk maar door één ding veroor zaakt: de overvloedige regen val. Het KNMI bevestigt dat. „De afgelopen herfst en winter zijn nog nooit zo nat geweest", laat weervrouw Monique So- mers weten. „Ook van maart 1998 tot februari van dit jaar is het nog nooit zo nat geweest." Ter illustratie: vorig jaar viel er in De Bilt 696 millimeter neer slag. Dat cijfer wijkt landelijk gezien niet bar veel af. Tegen zoveel regen valt niet op te boksen, ervoer onlangs ook Ton Kapoen, opzichter in Goes. In Kloetinge viel niet zo lang geleden in een week 86 milli meter neerslag. In het daarop volgende weekeinde viel nog eens tien millimeter. „Voor nieuwe velden is dat zelfs te veel", aldus Kapoen. Met ande re woorden: de hele grondwa terhuishouding is van slag en kan zoveel regen gewoonweg niet aan. Handarbeid Voor Kapoen en vele anderen, die voor Zeeuwse gemeenten de voetbalvelden onderhou den, zit er tegenwoordig wei nig op dan de terreinen voor zichtig bij te werken. Niet met machines of rollers, maar met eenvoudig handarbeid: putjes en kuilen dichten, hier en daar wat snoeien en bijwerken. „Eén keer rollen en je maakt meer kapot dan je goed doet", ervaart Piet Berrevoets, op Schouwen-Duiveland verant woordelijk voor het onderhoud van de velden. De algehele te neur luidt dan ook: 'we willen wel maar kunnen niets doen'. „Het is dweilen met de kraan open", zegt P. Müller, hoofd on derhoud en groen in Hulst. „We hebben gewoon de natuur no dig en het moet droog worden. Maar dat zal wel ij dele hoop zijn." Otto Vosveld, voorlichter in Terneuzen. noemt de toe stand in zijn gemeente 'niet alarmerend'. „Maar de grond raakt redelijk verzadigd en dat zou uit de hand kunnen lopen. Kapoen zou graag onderhoud willen doen aan de velden, maar het kan volgens hem ge woon niet, ondanks de moder ne apparatuur en machines met lage-drukbanden. „Dit seizoen hebben we het mini male kunnen doen. En alles wat we doen, is handmatig en met de voetjes." J. Donze, al vijftien jaar consul in Hoek, weet ook niet wat hem over komt. „Zo veel water heb ik nog nooit meegemaakt. Het is om droevig van te worden." Godrie VLISSINGEN - De ontelbare afgelastingen in de voetbal competitie voor amateurs be tekenen voor vrijwel alle Zeeuwse clubs dat er nog heel wat kunstgrepen moeten wor den toegepast. Het district Zuid 1 van de KNVB is druk doende midweekse wedstrij den in te plannen. Hoe het een en ander in het vat moet wor den gegoten, staat nog niet vast. Zeker is wel dat de voet halbond de einddatum van de reguliere competitie (weekend 24/25 april) niet haalt. Jack van Eijck, hoofd wed strijdzaken: „Ik gok op het eer ste weekeinde van mei, maar dan mogen er geen gekke din gen gebeuren." Gekke din gen...? In het huidige is niets te gek. Afgelastingen bij de vleet, clubs die wekenlang niet heb ben kunnen spelen, voetballen bij hevige sneeuwval, wedstrij den die vanwege het slechte weer worden gestaakt en ga zo maar even door. Het weer heeft het competitieprogramma in het Zeeuwse voetbal tot een complete janboel gemaakt. Dick Bongenaar, secretaris van Goesmoet ver in zij n geheugen graven wil hij zich zo'n slecht voetbaljaar herinneren. Hij komt uit bij 1974. Leren leven Bij Goes, dat als Zeeuwse club samen met Luctor'88 uit Hein- kenszand het minste aantal wedstrijden 11) heeft gespeeld tot nu toe, hebben ze al leren le ven met het steeds weer op schuiven van de wedstrijden. „Tegenwoordig gaan we al op dinsdag- en woensdagavond bellen met een club die zondag eventueel vriendschappelijk tegen ons wil spelen", legt trai ner Hugo Barends uit. Door al le afgelastingen wordt het voor Barends steeds moeilijker zijn ploeg te motiveren tijdens trai ningen. „Je traint om te trai nen." Collega John Ebert van Hein- kenszand wordt evenmin vro lijk van het rampzalige sei zoen. „Elke week bereid je je voor op een wedstrijd, maar in de praktijk komt er niets van. Dat is voor de spelers steeds moeilijker op te brengen. Je komt niet in je ritme. Dan is het frustrerend als het wordt afge last." Het elftal van Ebert kreeg de schrik van zijn leven toen de KNVB het programma rondom Pasen presenteerde. Daaruit bleek dat Luctor'88 vier wed strijden in negen dagen moest afwerken. Daar schrok de KNVB zelf ook van en inmid dels is het programma weer ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 45