Lanah Evers op weg naar de top Groenewoud koestert paardensport Onheilspellend donkere wolken boven SKNWK judoka genomineerd voor titel sportvrouw van Middelharnis tussen burgh en bru ypnnnze sportredactie jjjEUWE TONGE - De vijftien jarige judoka Lanah Evers uit Nieuwe Tonge vindt het een hele dat ze is genomineerd voor de titel sportvrouw van het jaar van de gemeente Middelharnis. \'a vorig jaar de aanmoedin- êingsprijs te hebben gewonnen, jaren haar sportieve prestaties in 1998 van dien aard dat de Stichting Sportraad Middel harnis de jeugdige judoka no mineerde voor de titel sport- vjouw van het jaar. Dat lijkt verdiend, want in 1998 fcwam zij achtmaal in de finale poule van sterk bezette interna tionale judotoernooien in Ne derland, België en Engeland. Lanah Evers, die onlangs slaag- Sportverkiezing een spannende ongelegenheid MIDDELHARNIS - Voor de zesde achtereenvolgende maal worden donderdagavond 18 maart de sportverkiezingen van de gemeente Middelharnis ge houden. Zowel bij de mannen alsde vrouwen belooft het span nend te worden. Voor de titel sportman van het jaar gaat het tussen schutter Hans Cuypers, wielrenner Johnny Roos en wegatleet Jan Zuidweg. Genomineerd voor 'sportvrouw van het jaar' zijn wegatlete Liesbeth van Ast, G- atlete Joyce Becker en judoka Lanah Evers Zaterdagvoetbalclub Flakkee moet het voor de titel sportploeg van het jaar opnemen tegen de sterke Roparun-vrouwen en de succesvolle wedstrijdzwem ploeg van Schotejil. Voor de aanmoedingingsprijs komen in aanmerking bowler Patrick Bakelaar en zwemster Lieske van de Polder. Voor de titel meest verdienste lijke vrijwilliger komen Cees Appel (bowlen), Cees Braber (voetbal) en Riet van Putten (atletiek) in aanmerking. Bur gemeester De Vries-Hommes maakt haar sportdebuut in de gemeente Middelharnis. Samen met wethouder Tiggelman en voorzitter Groeneveld van de os-j Sportraad reikt zij de sportprij- 1 [zen uit. Recordaantal deelnemers judotoernooi MIDDELHARNIS - In sporthal De Grutterswei in Oude Tonge worden morgenmiddag de Flak- keese judokampioen schappen gehouden. Een titelstrijd met een inter nationaal tintje, omdat er Engelse judoka's van J.C Heacham op de mat ver schijnen. Maar liefst 22 Engelsen maken met hun begeleiders de overtocht van Engeland naar Hoek van Holland. „De judoka's en hun bege leiders worden onderge bracht bij gastgezinnen en dat gaat al jaren tot volle tevredenheid van al le partijen", vertelt Lau Almekinders van J.C. Middelharnis die het idee van uitwisseling op Goe- ree Overflakkee heeft ge ïntroduceerd. Aan de Flakkeese judokampi oenschappen nemen behalve de afdelingen Middelharnis, Melissant, Dirkslancl en Oude Tonge van J.C. Middelharnis, ook deel de judoka's van De Kriekel uit Ouddorp en van Mega Sport uit Middelharnis. Alle judoclubs van Goeree Overflakkee zijn morgen dus met hun sterkste ju doka's van vijf tot en met zestien jaar op de mat in Oude Tonge te zien. „Er is dit jaar het recordaantal inschrijvingen van 185 deelnemers", laat Alme kinders trots weten. ,,Het was een hele klus om alle judoka's qua leeftijd en gewicht in te delen. Maar het is ons weer gelukt." Tegenslag voor Almekin ders was het afbranden van sporthal De Staver in Sommelsdijk afgelopen zondag. Traditoneel is za terdagavond na de wed strijd voor alle deelne mende judoka's namelijk een heuse zwemdisco in De Staver. „Maandag heb ik contact opgenomen met de directie van het Zui- derdiep in Stellendam. Gelukkig waren er geen zwemwedstrijden. Dus heb ik de zwemdisco ver zet naar het Zuiderdiep in Stellendam." De kampioenschappen beginnen morgen om 13.00 uur en zullen wor den afgewerkt op zes mat ten. de voor haar zwarte band-exa men (eerste dan), zette haar eer ste judostappen bij de nestor van de judosport op Goeree- Overflakkee, Lau Almekinders. „Op mijn zevende jaar ben ik met judo begonnen. Ik heb niet alleen les van hem gehad, maar ook van Erna van Es en Iman Kars. Zo is bij mij de basis ge legd voor de wedstrijdsport. Lau zorgde er altijd voor dat we ons op de mat konden uitleven. Daarnaast heb ik ook veel ge leerd van Erna en Iman. Podium In 1991 maakte Evers haar wed- strij debuut op de Flakkeese kampioenschappen tot 24 kg. Het werd de eerste van een reeks overwinningen. Haar judope riode bij JC Middelharnis sloot zij eind 1995 af met een over winning in IJsselmonde in de klasse meisjes tot 35 kg. Zo'n vijftigmaal stond zij in die pe riode op het podium, waarvan ruim dertig keer op de hoogste trede. Daarna volgde een periode van twee jaar bij Mahorokan in Maasluis. „Ik wilde aan de echt grote jeugdtoernooien gaan deelnemen. Kars heeft er toen voor gezorgd dat ik bij de jeugd- selectie van Mahorokan kon gaan trainen." Op twaalfjarige leeftijd kreeg zij les van Rob Henneveld, deel nemer aan de Olympische Spe len, Europees kampioen Antho- nie Wurth en jeugdcoach Jan van Buren. „Dat was een harde leerschool. Altijd hard trainen en veel trainingskampen. Be halve judo was er iedere week looptraining. Bij Mahorokan heb ik echt leren afzien." Sfeer Hoogtepunt was haar eerste plaats in het sterk bezette jeugdtoernooi in Duisburg in 1996. Na achtmaal op grote in ternationale jeugdtoernooien voor Mahorokan op het podium te hebben gestaan, maakte zij de overstap naar de selectie van Chitari in Spijkenisse. „Bij Ma horokan heb ik twee jaar lang ontzettend veel geleerd. Ik heb les gehad van echt heel goede le raren. Alleen de sfeer van de meiden onderling lag me daar niet." Lau Almekinders zorgde er per soonlijk voor dat zijn pupil van Lanah Evers: Bij Mahorokan heb ik echt leren afzien." weleer daarna kon gaan trainen bij zijn grote leermeester Ri chard de Bijl (6e dan) van Chita ri uit Spijkenisse. Tot op heden behaalde zij bij Chitari onder leiding van De Bijl en meervou dig Nederlands kampioene Chi ta Gross vijftienmaal een finale ronde. Tot twee keer dwong zij tijdens de Zuid-Hollandse kam pioenschappen een NK-kwali- ficatie tot 57 kg af. Idolen „Vorig jaar maakte ik mij de buut op de NK bij de vrouwen. Ik zat in de klasse van Deborah Gravenstijn en Jessica Gal. Een vreemd gevoel om op de bank tussen je idolen te zitten. Mijn eerste wedstrijd tegen Deborah duurde nog geen tien seconden. Voor ik het wist had ik verloren op vol punt. Je merkt op zo'n moment dat je nog een heel lan ge weg hebt te gaan." Dat de vierdejaars atheneum studente aan de RSG in Middel harnis bereid is deze weg te gaan, blijkt uit haar dagelijkse levenswijze waarin 'strakke or ganisatie' het sleutelwoord is. Naast drie selectietrainingen in Spijkenisse staat er wekelijks een loop- en fitnesstraining (k rachttraining en boksen) op het programma. „Onderweg naai de judotraining in Spijkenisse studeer ik altijd in de auto. Als ik in weekenden wedstrijden heb, moet ik de week ervoor zo veel mogelijk vooruit werken. Vooral de laatste tijd is het extra druk omdat ik op zondagavond bij Richard de Bijl anderhalf uur zwarte band training doe voor mijn examen." Naast zo'n tien uur intensieve sportbeoefening per week komt daar gemiddeld nog eens tien uur reistijd naar training en en wedstrijden bij. „Op school gaat het goed. Onvoldoendes op mijn rapport heb ik nog niet gehad. Ik ben van plan om in de toekomst school en sport zo goed mogelijk te blijven combineren." Haar toekomst ziet er in ieder geval 'exact' uit. „Wiskunde is mijn favoriete vak. Daar wil ik later wat mee gaan doen. Ik ben me aan het oriënteren. Mis schien dat ik op de Erasmus Universiteit econometrie of be sliskunde ga doen. Daar heb je veel wiskunde voor nodig." De foto Pieter Honhoff keuze voor de Erasmus is niet toevallig. De mogelijkheid om sportcarrière en studie te com bineren is in Rotterdam name lijk groter dan elders in het land. „Het lijkt me ideaal als je je op timaal kunt voorbereiden op je sport en je studie. Ik heb me la ten vertellen dat dit in Rotter dam mogelijk is." Naast school en judo heeft Evers nog tijd over voor een andere hobby: schie ten. „Met een vriendin ben ik lid van SV Schouwen-Duiveland in Nieuwerkerk. Liggend kara- bijnschieten doe ik het liefst. En dansen doe ik ook graag. Als ik geen wedstrijden in het week einde heb, ga ik weieens met mijn vriendinnen naar de disco in Dirksland of Ouddorp. Maar dat gebeurt dus niet zo vaak." Plezier voor het hele gezin staat voorop door Frans Evers SOMMELSDIJK - Ine Groene woud droomde als meisje vaak over een eigen paard maar ze moest tot haar 34ste levensjaar wachten voor die droom in ver vulling ging. Sindsdien is de paardensport een steeds grotere rol in haar leven gaan spelen. Een kleine vijftien jaar beheert zij nu al het wedstrijdsecretari aat van Rij vereniging De Greve- lingen. Hoewel gehuisvest in Bruinisse op manege Aqua Del ta, is 80 procent van het leden bestand afkomstig van Goeree Overflakkee. De vereniging be staat op dit moment uit 46 le den. „En dat is een behoorlijk aantal voor een rijvereniging", meent Groenewoud. De paardensport is haar niet in de schoot geworpen. Er is altijd hard voor gewerkt en veel voor gespaard. „Mijn man ging En gelse les geven aan de Rotary Club. Een aantal leden wilde het Engels ophalen. Hij rekende op zo'n vijftien mensen, maar het werden er uiteindelijk 2 5Daar door konden we gaan paardrij den met het hele gezin." Dat betekende dat vader en moeder Groenewoud met hun drie kinderen voor het eerst in aanraking met de paardensport kwamen bij Jo de Graaf in Nieu werkerk. Van de vijf van Gi'oe- newoud bleven er na enige tijd van dressuur op een manage- paard nog maar drie over, „Mijn man en mijn jongste dochter durfden op een gegeven moment niet meer. Maar mijn oudste dochter, mijn zoon en ik hadden de smaak goed te pakken gekre gen." Met krantenwijken en geld van opa en oma voor de ver- j aardag bleven dochter en zoon samen met moeder vier j aar lang éénmaal per week in het zadel. „Toen kwam het punt hoe nu verder? Onze grote wens was na tuurlijk een eigen paard, Via een rij-instructeur in Tinte stond ik op een gegeven moment oog in oog met een Russische hit. Het was een ontzettend braaf paard. Met een eerlijk karakter. Hij bleek verkeersmak en zeer be trouwbaar. Dat werd dus mijn eerste paard. Hoe oud hij was? Alle paardenhandelaren zeggen dat een paard zeven jaar is. Dus Tsaar Peter - want zo hadden we hem genoemd - was zeven jaar toen we hem kochten." Dressuurlessen De hele familie Groenewoud - vader en jongste dochter waren inmiddels over hun angst heen- Ine Groenewoud: „Voor mij betekent met paarden omgaan nog steeds even de zorgen van alledag opzij zetten." gegroeid - genoot iedere dag met volle teugen. „Peter stond in de wei bij een boer op Stad. Een paar keer per week maakten mijn man en ik buitenritten. Mijn man eerst en ik er naast op de fiets. Halverwege stapte mijn man af en reed ik terug. Dres suurlessen namen we in die pe riode in manage Oostmoer in Stad. Mijn oudste dochter Carla presteerde met Peter al zeer be hoorlijk bij proefjes op de ma nage." Zomervakantie Echt wedstrijdgericht was het allemaal nog niet Ine Groene woud genoot met haar hele ge zin dagelijks van het recreatief omgaan met paarden. In de zo mervakantie liep pa Groene woud met Peter van Stad via de Haringvliet naar het vakantie huisje in Oud-Beijerland. „Dan keek je 's ochtends het raam uit en dan zag je hem staan." Ple zier in paardensport stond voor op. „Dat echt moeten presteren ten koste van alles, daar heb ik nooit in geloofd. Voor mij bete kent met paarden omgaan nog steeds even de zorgen van alle dag opzij zetten. Het hoofd wordt er zo lekker leeg van." Na zes jaar familie Groenewoud werd Tsaar Peter schou- derkreupel. Het tragische af scheid van een goede vriend doet nog steeds zeer. „Afschu welijk! Er is in het gezin menig traantje om gelaten." Toen kwam Arcal. Een zevenjarige 1.68 meter hoge merrie. Met Ar cal kwam de familie verder in contact met de wedstrijdsport. Vader Groenewoud bouwde een stal op de wei van de bevriende boer in Stad en verder was de fa milie dagelijks bezig met uit mesten, hoevenkrabben, poet sen en trainen. Dochter Carla leefde zich uit in de officiële wedstrijdsport. De periode met Arcal duurde ruim tien jaar. Een deel daarvan werd ingevuld bij Paard en Pony club Schouwen Duivelandbij Kees-Jan en Ellen van der Graaf van manege Aqua Delta in Bruinisse. Tweede huis Daar werd Ine Groenwoud ruim veertien jaar geleden gevraagd het wedstrijdsecretariaat op zich te nemen. Na de naamsver andering doet zij dit tot op de dag van vandaag met veel ple zier. Met haar derde paard Ai- mée en het wedstrijdsecretari aat heeft Groenewoud haar tweede thuis in Bruinisse dus gevonden. De samenwerking met de huidige eigenaresse Anja Langel is optimaal. „Het succes van een vereniging hangt af van een goede samenwerking." Groenewoud heeft de vereni- door Ben Hameeteman ZIERIKZEE - De doorgewin terde Schouwse voetballiefheb ber heeft komend weekeinde een ruime keuze. Er staan maar liefst zeven thuiswedstrijden en een derby op het programma. In Oosterland is alles in gereed heid gebracht voor de ontmoe ting met streekgenoot Mevo. Zowel SKNWK, DFS, WIK '57, ZSC, Brouwershaven, Renesse als Ouwerkerk spelen in eigen huis. SKNWK De donkere wolken die zich al weken boven SKNWK samen pakken worden steeds onheil spellender. De ploeg heeft al weer acht nederlagen moeten incasseren. Ook het duel mor gen op eigen veld tegen Krui- ningen wordt weer met angst en beven tegemoet getreden. Trai ner Hugo Crucq weet precies wat zijn ploeg te doen staat, maar de manier waarop hij het aangeeft klinkt weinig overtui gend. „Als we tegen Kruiningen minstens 20 meter van de eigen goal af verdedigen zou het moe ten lukken." SKNWK.mist kee per Leon Quick die een schor sing van vier wedstrijden moet uitzitten. DFS Ook DFS bevindt zich momen teel in degradatiegevaar. De si tuatie voor de formatie van trai ner Marcel de Nijs ziet er echter iets 'rooskleuriger' uit. De ach terstand op de concurrentie be draagt slechts een punt. Zater dag ontvangt het Burgshe elftal opponent Bevelanders. De Nijs realiseert zich als geen ander de importantie van dit duel. „We moeten tegen Bevelanders drie punten halen, anders wordt de achterstand te groot en is de rest niet meer bij te halen", aldus de geplaagde coach. WIK '57 Het Kerkwervse WIK bezet een relatief betere plaats op de ranglijst. Met nog zeven thuis wedstrijden voor de boeg hoopt oefenmeester Joost van de Griek zelfs nog op een beloning. „WIK kan in principe alle ploe gen in deze klasse aan. Met zo veel thuiswedstrijden nog voor de boeg hoop ik toch nog wel een prijsje te behalen." Morgen ont vangt WIK titelkandidaat Heinkenszand, dat in de win- ning-mood verkeert nu de con currentie punten blijkt te mor sen. Zowel Theo Wittenberg als Elmar Verhage is morgen waar schijnlijk fit. ZSC Zaterdag-vierdeklasser ZSC krijgt zaterdag Borssele op be zoek. Wat trainer Edwin Kriens betreft heeft zijn ploeg tegen de bezoekers van morgen nog iets recht te zetten. De met 5-1 ver loren uitwedstrijd betitelt Kriens als 'de slechtste wed strijd van het seizoen' „We heb ben dus iets goed te maken. En omdat we graag de derde perio de willen behalen, moet er ge wonnen worden", stelt Kriens, die Borssele door middel van pressievoetbal en snelle combi naties denkt te kunnen ver slaan. Brouwershaven De trots van het Schouwse voet bal momenteel, ASV Brouwer shaven, krijgt zaterdag Chris- landia over de vloer. Als de wedstrijd in winst wordt omge zet is de eerste prijs van hert sei zoen binnen; de tweede periode- titel. De degradant van vorig seizoen is derhalve goed op weg om het verloren gegane terrein meteen weer te heroveren. Hoe wel angst misschien niet geheel het juist woord is, is trainer Pot- appel verre van blij met de komst van Chrislandia. „Het is een erg fysieke ploeg, waarbij de stoppen geheel doorslaan als ze achter komt. Met grof taalge bruik, bij het onbeschofte af." Duiveland-Mevo In Oosterland wordt zaterdag de streekderby Duiveland-Me vo gespeeld. In beide kampen is de ontmoeting reeds geruime tijd het gesprek van de dag. Jan Heikamp, een van de oudge dienden bij Mevo: „De wed strijd tegen Duiveland leeft al tijd sterk bij ons. Iedereen is er mee bezig. Vanavond hebben we dan ook extra scherp getraind, Ik vernacht weer een, met name voor het publiek, leuke wed strijd." Ook voor Duiveland- trainer Rinie Verwest betekent de Schouwse derby altijd iets speciaals. „Je merkt aan alles dat de wedstrijd leeft. Wij heb ben de taak om de uitnederlaag recht te zetten. Het zal niet een voudig worden, want Mevo doet het goed dit seizoen, maar Dui veland is er klaar voor." Zierikzee Zondag-derdeklassser Zierik zee krijgt Middelburg op be zoek. Na een korte opleving vo rige maand, vergaat het de roodzwarten de laatste weken minder. Gezien de stand op de ranglijst moeten er tegen Mid delburg evenwel kansen liggen voor Zierikzee. Leidsman Bert Pentury is er echter niet geheel gerust op. „De ploegen in deze klasse ontlopen elkaar niet zo veel. En aangezien wij niet echt constant spelen, zal het toch weer een moeilijke wedstrijd worden In principe kan de coach over iedereen beschik ken, er zijn geen blessures of schorsingen. Renesse Renesse kan maar niet uit de on derste regionen komen. De vele nederlagen van de afgelopen maanden krijgen meer en meer zi j n weerslag op het gemoed van de spelers. „Het is een drama. Met de jongens gaat het onder ling ook steeds minder. Ze kun nen niet meer zoveel van elkaar hebben", vertelt trainer Nico Kind. De immer positieve trai ner van Renesse ziet evenwel voor zondag uit tegen Divo toch weer een lichtpuntje. „Waar schijnlijk kan Mischa van de Hoek, na een afwezigheid van anderhalf seizoen, weer mee doen." Dreischor De drijfveer bij Dreischor mo menteel is erop gericht de ko mende wedstrijden te trachten nog in het linkerrijtje van de competitiestand terecht te ko men. Daartoe dient zondag on der meer ten koste van Ria W punten verzameld te worden. De thuiswedstrijd in herinne ring genomen denkt trainer Toi- ne Tiggelman dat er gewonnen kan worden „De wedstrijd thuis was een bizarre en hebben we met 4-7 verloren. Ria W. scoorde toen drie keer uit een corner. Daar hebben we de laat ste tijd wat meer aandacht aan geschonken en het gaat al beter. En als wij onze kansjes afma ken, zouden we die 4-7 goed kunnen maken." Ouwerkerk Na de walk-over afgelopen zon dag op Oudenbosch (10-1) wordt de komende thuiswed strijd voor Ouwerkerk, tegen Vosmeer, van cruciaal belang. Tenminste als trainer Jakkoo Brouwer zijn doelstelling nog wil bereiken. „Ik wil graag met vier ploegen bovenin overblij ven en mik dan op eenperiodeti- tel. Als we zondag winnen slaan we een kloof met de rest. Als we dan ook nog volgende week van Kruisland winnen, kunnen we ons in de moeilijke wedstrijden daarna nog eens een foutje per mitteren." foto Pieter Honhoff ging zien groeien van twee naar 46 leden. Rijvereniging De Gre- velingen organiseert jaarlijks acht wedstrijden. De belang stelling daarvoor is nog steeds stijgende. Naast deze positieve ontwikkelingen stoort Groen woud zich de laatste tijd aan één ding. Dat is het verbale geweld dat ook zijn intrede in de paar densport heeft gedaan. „Als een moeder iets verkeerd voorleest tijdens een proef, is de reactie van dochterlief soms zeer bene den de maat. Ook de reacties van ouders na een foutje van hun kind geven soms ernstig te denken. Hetzelfde geldt voor het commentaar op de jury." Groenewoud blijft echter in de toekomst van de paardensport geloven. „Heel veel mensen ko men me na afloop van een wed strijd bedanken. Van kinderen krijg ik soms tekeneningen. Dat zijn de mooie momenten." Jan Heikamp van Mevo: „De wedstrijd tegen Duiveland leeft altijd sterk bij ons. foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 39