Parkeren duurder op Schouwen PZC Strand Renesse wordt opgespoten Oude dokterskamer komt tot leven Ad Stouten BV 18 Wie echt dood wil moet mogen sterven, vindt Jan Hilarius Geldgebrek zette buurmannen aan tot strooptocht in Goes Ambtenaren ADZ behouden rechten in nieuwe opzet zeeland Raad morrend akkoord PvdA houdt patatdebat met jongeren Automobielbedrijf P. Louwerse B. Bijzonder klantgerichte vrijdag 12 maart 1999 door Nilsten Brinke ZIERIKZEE -Ruim vier ton komt de gemeente Schouwen- Duiveland tekort voor de vol gende twee exploitatiejaren van het Transferium. Om het tekort te dekken zullen de prijzen voor het betaald parkeren deze zo mer fors stijgen. Aan de Schouwse westkust gaat een dagkaart 7,50 gulden kosten, in de parkeermeters moet een kwartje of vijftig cent per uur worden bijbetaald. Het gebruik van het Transferium zelf blijft gratis. Het Schouwse parkeerbeleid blijft een zorgenkindje. De eva luatie van het betaald parkeren en het Transferium donderdag avond (tijdens de commissie vergadering grondgebiedzaken, ruimtelijke ordening en econo mische zaken) was in de woor den van J. van der Veer van D66 ..een ongelooflijk gegoochel met cijfers"' Toch stemde de com missie uiteindelijk morrend in met de verhoging van de par keertarieven en de voortzetting van het parkeerbeleid. Dat komt erop neer dat de kos ten voor het Transferium gefi nancierd moeten worden uit de opbrengsten van het betaald parkeren Dat lukt vanaf de in gebruikname van het Transferi um (1997) al niet. De parkeer- controles en parkeermeters kostten de gemeente alleen in B URGH-HAAMSTEDE Reünie Big S - Het jongerencen trum Big S in Burgh-Haamstede houdt zaterdag 8 mei een reüme voor oud-leden, -donateurs en - bezoekersDe reünie maakt deel uit van de feestelijkheden rond het dertigjarig bestaan van Big S. Het organisatiecomité heeft inmiddels al ruim 675 adressen van oud-soosgangers weten te achterhalen. 1998 al zo'n drie ton Bij onge wijzigd beleid komt de gemeen te de komende twee jaar nog eens 430.000 gulden tekort om het Transferium kostendek kend te exploiteren, zo rekende wethouder C. Veerhoek (economische zaken) de com missieleden voor Om die reden is een gemeente lijke werkgroep in het leven ge roepen die een lijst van aanbe velingen heeft opgesteld. De be langrijkste punten daaruit zijn nu door de raadscommissie overgenomen. Naast verhoging van de parkeertarieven wordt de zogeheten naheffing voor la te betalers verhoogd van 65 naar 82 gulden. Ook gaat de ge meente onderzoeken of in de toekomst gedifferentieerde ta rieven kunnen worden inge voerd. Met incassobureaus wordt bekeken of de boetes van buitenlandse overtreders geïnd kunnen worden. Voor het blok De commissieleden voelden zich voor het blok gezet door Veerhoeks cijfers. H. Coomans (WD) beklaagde zich erover dat de berekening van Veerhoek vrijwel zonder onderbouwing werd gepresenteerd en vroeg zich af of die parkeermeters niet het beste afgeschaft kunnen worden. Ook vindt hij dat de ko pers van een dagparkeerkaart in verhouding hard worden ge troffen. D66'er Van der Veer toonde zich verbolgen over de hoge kosten die de gemeente nu nog voor controles maakt. „Iedere kroket die een ambtenaar eet wordt dobrberekend in de parkeerta rieven.'" Van der Veer en Coo mans wilden aanvankelijk niet instemmen met de verhoging van de parkeertarieven. Ze gin gen echter overstag na Veer hoeks waarschuwing dat de gemeente anders met een begro tingstekort van 430.000 gulden zou blijven zitten. door Arjan van Westen GOES - Euthanasie bij ouderen en lichamelijk ernstig zieken is inmiddels iets minder omstre den. Maar hulp bieden bij de doodswens van psychiatrische patiënten is nauwelijks be spreekbaar. Jan Hilarius (66) van de stichting De Einder, die een brochure uitgeeft waarin staat hoe het leven te beëindi gen, hield er donderdag in Goes een lezing over: „Wie zijn wij om iemand te laten leven die dood wil." De brochure Begeleiding van mensen met een doodswens is duidelijk. Er staan tal van me thoden in om jezelf van kant te maken. Het taalgebruik is sim pel. Doe het met een pastic zak of gebruik een stevig elastiek, maken we er uit op. Of neem slaapmiddelen Alcoholhou dende dranken of koolzuurhou dende drank brengen de slaap middelen sneller in de bloeds omloop, het leest bijna als een recept. Bij twijfel niet doen, waarschuwen de auteurs nog. De luchtige toonzetting bij zo'n ernstig onderwerp valt op. ..Maar", zegt Hilarius, „er mag niet vergeten worden dat men sen die deze stap hebben geno men een lange reeks van hulp verleners achter de rug hebben. Het gaat om mensen die geen therapeutische mogelijkheden meer hebben. Het lijden is on verdraagzaam geworden." Ironie Hij noemt zichzelf suicide coun- celor. Hilarius' openhartige wijze van praten over zelfdo ding en het initiatief in 1993 voor een hotel in Alkmaar waar mensen begeleid werden bij zelfdoding, trokken zo veel aan dacht dat de media over hem heen vielen. In de Amerikaanse pers kwamen ze met de bena ming. „Prima, dan noem ik me zelf suicide councelor, dan heb ik ook status grapt hi jZijn ty perende ironie en laconieke houding versterken vaak het wantrouwen dat hij van artsen, politici en media krijgt. En dan is er nog de i jdelheid. Hi larius geeft grif toe te genieten van de belangstelling. De maat schappelijk werker is herhaal delijk op het scherm te zien. Vaak ter promotie van zijn boek, De Geur van abrikozenbloesem ontstegen. Ïilarius boodschap is bloedse- eus. „In psychiatrisch zieken- luuuie je een cumulatie van ellende. De verzorgers willen goed doen door deze mensen te helpen maar ze bereiken het te genovergestelde. Mensen wor den soms wel dertig jaar lang te gen hun zin opgesloten." Hij gaat uit van de zelfbeschikking van ieder mens. ..Als iemand dood wil dan moet dat kunnen", zegt Hilarius, die meer dan twintig zelfdodingen begeleid de. Daar kwam hij ook mee in opspraak. Aan een mislukte zelfmoordpoging met De Ein der-methode had een vrouw blijvend hersenletsel overge houden. Na behandeling kwam •de vrouw alsnog uit haar de pressie. Tegenstander Het Goese Tweede-Kamerlid S. Buijs heeft zich ontpopt tot een tegenstander van Hilarius. In oktober vroeg het CDA- kamer lid aan de minister van Justitie Korthals en minister Borst van Volksgezondheid of er juridi sche maatregelen tegen de Noordhollandse stichting geno men konden worden. En op tele visie trad Buijs in het VARA- programma Het Lagerhuis in een verhitte discussie met Hila rius. Het kabinet heeft inmid dels beslist dat de adviezen van De Einder ongewenst zijn, maar niet worden bestraft. Er is im mers geen sprake van actieve hulp. Buijs betichtte Hilarius ervan geld te verdienen aan mensen die uit het leven willen stappen. Hij werpt alle beschuldigingen van zich af. Voor een consult aan een vrijwilliger die adviseert, zal betaald moeten worden. Vijftig gulden rekent hij hier voor. „Maar dat is mede om de drempel wat hoger te maken. Dat ik niet zomaar gebeld wordt door iemand die een probleem heeft." Een andere bron van kritiek is dat stichting De Einder ook de zelfmoordwens van kinderen serieus neemt. Ze kunnen de brochure eveneens bestellen. Is dit niet te eenvoudig? Zou Hila rius de mensen niet moeten doorverwijzen? „Zeker, als dat nog kan moet je het doen." Laatst belde een jongeman hem op. Hij klonk nogal onbezon nen. „Tegen hem heb ik wel ge zegd dat als hij zelfmoord pleegt, hij zijn ouders achter laat." Toch houdt Hilarius vol dat de meeste mensen zich pas tot hem wenden, als ze zich vol ledig realiseren welke dramati sche stap ze nemen." Het strand van Westenschouwen kan wel wat extra zand gebruiken. foto Pieter Honhoff door Marcel Modde WESTENSCHOUWEN - Het strand bij Westenschouwen is volgende maand als eerste aan de beurt bij een nieuwe reeks zandopspuitingen. Het gaat om een strook van één kilometer lang. Nadien wordt de kust tussen de Brouwersdam en Renesse over een lengte van 5,4 kilometer opgehoogd. De verwachting is dat de werkzaamheden eind juni, voor het hoog seizoen, kunnen worden afgerond. Tij dens de suppletie is het betreffende strandvak niet toegankelijk voor publiek. Bij Westenschouwen wordt ter hoogte van de strandopgang Rotonde honderddui zend kubieke meter nieuw zand aange bracht. Het vak heeft de afgelopen maan den zwaar te lijden gehad van zware stormen en extreem hoog water, waardoor een flinke hap uit het recreatiestrand ver loren is gegaan. Aanvankelijk was Westenschouwen niet in het suppletieprogramma van Rijkswa terstaat opgenomen, omdat de veiligheid er niet in het geding is. Na aandringen van de gemeente Schouwen-Duiveland en de recreatieondernemers werd alsnog een mogelijkheid gevonden om aan het ver zoek te voldoen. De honderdduizend kuub die nu wordt opgebracht, gaat ove rigens wel af van de totale hoeveelheid die volgens het oorspronkelijke uitvoerings schema voor 2003 voor die locatie op het programma stond. Tussen de Brouwersdam en Renesse (kilometerpaal 1.0 en 6.4) wordt 535.000 kubieke meter zand opgespoten. Woord voerder J. Geluk van Rijkswaterstaat ver wacht dat ook daar eind april met de werkzaamheden kan worden begonnen. Het strand wordt enkele tientallen meters breder. De reddingsbrigades en de eigena ren van de strandpaviljoens in het gebied zijn inmiddels geïnformeerd over de sup pletie. Volgens Geluk begint het meren deel van de paviljoenhouders vanaf 15 maart gewoon met de opbouw van hun etablissementen. Een beperkt aantal heeft er echter de voorkeur aan gegeven te wachten totdat de ophoging is voltooid. Paviljoenhouders die voordien opbou wen, moeten namelijk langere palen laten aanrukken, afgemeten aan de nieuwe si tuatie. Investering Het karwei vergt een investering van 6,5 miljoen gulden. Het werk wordt uitge voerd door de aannemerscombinatie Van Oord ACZ uit Gorinchem en het Rotter damse Boskalis. Ze zetten twee sleephop perzuigers in, die beiden zestienhonderd kubieke meter zand per keer vervoeren. Rijkswaterstaat heeft een tweejarig con tract gesloten met de aannemerscombi natie. Volgend jaar wordt bij deBanjaard, Oranjezon en Domburg in totaal 1.700.000 kubieke meter zand opge bracht. Ook de buitenkant van de Veerse Dam wordt dan voorzien van een be schermlaag. door Selma Osman MIDDELBURG - Voor de recht bank in Middelburg zijn gevan genisstraffen van tweeënhalf jaar en veertien maanden geëist tegen twee buurmannen die in het voorjaar van 1998 in Goes met diefstallen en brandstich tingen een spoor van vernielin gen en schade aanrichten. Inmiddels zijn de twee, een 22- jarige Goesenaar en een 21-jari- ge inwoner van Bruinisse geen buren meer. Enigszins verstijfd zaten de twee donderdag in Middelburg naast elkaar. Over de gevolgen van hun daden hadden de mannen duidelijk niet erg goed nagedacht. Beide jonge vaders zeiden te hebben gehandeld uit geldgebrek. „Ik moest mijn gezin toch onder houden." De buit bestond uit drank, gereedschap en huishou delijke artikelen. Dit stal het tweetal voornamelijk uit con tainers, een loods en een werk plaats. „Ik zie drank toch niet als een eerste levensbehoefte", zei rechter J. A Janse de Jonge. „Dat klopt," antwoordde de jongste, „het meeste hebben we weggekiept voor het statie geld." De overige spullen wer den verkocht, maar brachten niet veel op. „Het lijkt me dat je van een uitkering beter kunt le ven", hield de rechter hen voor. Dat moesten de twee beamen. Begripvol Met het niet krijgen van een uit kering waren de problemen juist begonnen. De rechter toon de zich begripvol, maar hij con stateerde ook dat hij twee ge zonde jonge mannen zag zitten en informeerde waarom ze niet gewoon werk zochten. „Ik heb wel via een uitzendbureau ge werkt. Maar dat was steeds een dagje wel, een dagje niet. Het was niet genoeg om de vaste las ten te betalen", vertelde de jongste. Toen ze geen uitweg meer zagen om hun schulden te betalen, to gen de twee naar het kantoor van de deurwaarder aan de Vo- gelzangseweg. „Om daar de boel in brand te steken", zei de oudste. Als de papieren zouden verbranden, zouden hun schul den ook verdwijnen. De jongste ontkende zijn aandeel in de brandstichting. „Ik dacht dat we er wat spullen gingen hak,, Officier van justitie C. J. OlcW burger vond het een zwak ei cuus. „Ik zie hier twee jonge reis die toch gewoon de hande- uit de mouwen kunnen steken' Zij hamerde op de ernst vandi feiten: 17 diefstallen en dn brandstichtingen op het conn van de oudste en 5 diefstalie; één brandstichting en winktjl diefstal voor de jongste. „Voor; de brandstichting in een rijtjes, pand had enorme gevolgen kin. nen hebben." Hoewel de raadslieden van b= de verdachten verzochten a? een werkstraf, meende zij dat-; moest worden 'afgerekend' l eiste 36 maanden gevanggei^ straf waarvan zes maand* voorwaardelijk voor de ouda en 21 maanden, waarvan zeve voorwaardelijk voor de jongs» verdachte. Reclasseringsto. zicht wilde zij voor beiden. Uitspraak op 24 maart. GOES - Het heet een bat, maar dat slaat niet op 4 leeftijd van de doelgroep. Hf heeft vooral te maken met manier van communiceren, lej Judy van Dokkum, een van 4 organisatoren van het debat ui; Het patatdebat wordt dondti dag 20 mei in een tent op de Gre te Markt in Goes gehouden, ot der de titel 'De nieuwe klere van de minister-president'. De PvdA wil zo veel mogi jongeren van 15 tot 21 jaar be trekken bij haar activiteita Van Dokkum voegt er metee aan toe dat het er niet om zieltjes te winnen. Een van de zaken die tot het p; tatdebat hebben geleid, is denc ta Goes 2030. Dat betekent di er nu wordt nagedacht over d toekomst van de Goese jonge ren. De praktijk is dat jongere daar zelf niet aan meedoen. D PvdA wil met muziek en entou rage jongeren toch zo ver knj gen dat ze hun ideeën over nu ei de toekomst kenbaar maken Jongeren worden uitgenodigd via een regionale vbo- en mbo-' instelling en een jongerenhonk, Het streek- en landbouwmuseum in Dreischor kreeg de originele instrumenten van huisarts J. L. Braber. foto Pieter Honhoff door Ali Pankow DREISCHOR - Streek- en land bouwmuseum Goemanszorg in Dreischor opent dinsdag 16 maart de deuren voor het sei zoen 1999. Een nieuwe aan winst is een nostalgische doktersspreekkamer. Bij veel inwoners van het dorp zal deze ruimte herinneringen oproe pen, want de kamer wordt inge richt met de originele instru menten uit de nalatenschap van dokter J. L. Braber. Braber was tientallen jaren huisarts op Dreischor en boven dien een van de initiatiefnemers van het streek- en landbouw museum. Het vroegere kantoor van de boer heeft plaats moeten maken voor de doktersspreekkamer „Tijd voor vernieuwing", zegt voorzitter W. P. de Vrieze van de Stichting Goemanszorg. Er moet vrijdag en zaterdag nog hard gewerkt worden om het museum dinsdag seizoengereed te hebben. Huisarts J. Flach uit Renesse verleent zijn medewerking bij het inrichten van de spreekka mer. „Het gaat er vooral om dat hij ons de goede namen vertelt bij alle medische instrumenten die we gekregen hebben", zegt De Vrieze. Nieuw in het museum is ook een tentoonstelling rondom het the ma koffie. J, Borst uit Baren- drecht stelt daar tijdelijk zijn collectie oude koffiemolens voor beschikbaar. Verder wor den er passende reclameborden gepresenteerd en andere aan koffie verwante artikelen. De vrij wiUigers hebben de afge lopen winter de zolder van boer derij Goemanszorg versterkt zodat deze verdieping nu ook toegankelijk is voor het publiek en als expositieruimte kan wor den gebruikt. De maquette van de stolpboerderij heeft daar een plaatsje gekregen. Koffiehoek Het bestuur van Goemanszorg streeft ernaar de talrijke bezoe kers in het streek- en landbouw museum gastvrij te ontvangen. Een deel van de landbouw- schuur is om die reden ingericht als koffiehoek. Daar kunnen ruim twintig mensen terecht. Met het plaatsen van houten wanden is een afgeschermd ge deelte gecreëerd. De ramen daarin zorgen ervoor dat de be zoekers van dit horecahoekje uitzicht houden op de schuur. Door het gebruik van houten schroten, een houten plafond en vloer is getracht de oude sfeer zoveel mogelijk te behouden. Grote glazen deuren geven toe gang tot het terras in de tuin voor het museum. Voorafgaand aan de start van het nieuwe seizoen brachten de vrijwilligers en suppoosten van Goemanszorg donderdagmid dag een bezoek aan het museum voor Noord- en Zuid-Beveland in Goes. Het streek- en landbouwmuse um in Dreischor is vanaf 16 maart van dinsdag tot en met zaterdag geopend. door Maurits Sep VLISSINGEN - Het Admini stratief Dienstencentrum Zee land heeft een sociaal plan op gesteld voor de werknemers die als ambtenaar bij het sociaal werkvoorzieningsschap in dienst zijn. Het ADZ verandert van een gemeenschappelijke re geling in een besloten vennoot schap. In het sociaal plan is vastgelegd dat de ambtenaren onder dezelfde arbeidsvoor waarden bij de bv ADZ aan de slag kunnen. Het ADZ is door de Wet Sociale Werkvoorziening (WSW) die op 1 januari 1998 in werking trad, gedwongen van opzet te veran deren. Het provinciaal werk voorzieningsschap kan niet lan ger een gemeenschappelijke regeling van de zeventien Zeeuwse gemeenten blijven. Vorig jaar juni is er daarom voor gekozen het schap te privatise ren en om te vormen tot een bv. De ambtenaren die bij het ADZ in dienst zijn, maakten zich zor gen over hun toekomstige rechtspositie. Het bestuur van het ADZ - vertegenwoordigers van de gemeenten - streeft er naar de overgang voor de werk nemers zo geruisloos mogelijk te laten verlopen. In het concept voor het sociaal plan is vastge legd dat de ambtenaren in dezelfde functies zullen terug keren en dat hun arbeidsvoor waarden dezelfde blijven. Verder worden alle opgebouwde rechten zoals vakantiedagen en uitkerings- en wachtgeldreet ten door de bv overgenomet Mocht de bv ADZ om wat vat reden dan ook ooit niet meeraa: de daaruit voortvloeiende ver plichtingen kunnen voldoe: dan neemt de gemeente Vlissir- gen die verplichtingen over Vlissingen zal de kosten vervol gens verrekenen met de anden gemeenten. Geen gevolgen Voor de arbeidsvoorwaarde! van de mensen die in het kade: van de Wet Sociale Werkvoor ziening (WSW) bij het ADZ werken, heeft de omvorminj geen gevolgen. Formeel zullen zij niet langer in dienst zijn van de bv ADZ, maar van het social werkvoorzieningsschap in df regio waar zij wonen. Op Wal cheren is dat de Werkplaat» Walcheren, op de Bevelandene Tholen de Betho en in Zeeuws- Vlaanderen Dethon in Ternei- zen. Medewerkers die Schouwen-Duiveland wonet krijgen een arbeidsovereen komst met de gemeente Schot- wen-Duiveland. In de praktji blijven de WSW'ers wel gewoo: voor het ADZ werken. Zij wor den daar gedetacheerd door c- regionale werkvoorziening- schappen en door de gemeens Schouwen-Duiveland. Het sociaal plan is nog een con cept. Het algemeen bestuur va: het ADZ bespreekt het plan 8 zijn vergadering van woensds! 17 maart. Ook de bonden moe ten er nog mee instemmen. Autodemontagebedrijf Verkoop van grote sortering gebruikte en nieuwe onderdelen. Inkoop van sloop- en schade-auto's Bij inname van uw sloopauto, afgifte van originele RDW yrijwaringsbewijs. LidvanStiba A.R.N. Ringweg 1a - Oosterland Telefoon 0111 -482130 Per bus, boot of trein laat de PZC uw reisgenoot zijn. is uit alle 1.16 Mercedes Benz dealervestigingen uitgeroepen tot een van de 10 De Costumer Care Quality Award is door Mercedes-Benz Nederland B ingesteld om dealerbedrijven doorlopend te werkzaam te zijn aan uitstekende kla en het overtreffen van de klantenver De Rolerij 7, Burgh-Haamstede Tel. (0111)65 42 92 Geopend ma. t/m vr. 8.00-18.00 uur zaterdag 10.00-16.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 34