Geld museumhaven loopt binnen Flup en Ju tovert droomwereld PZC PZC zeeland pas als financiering helemaal rond is, wil wethouder aan de slag Toekomst voormalig kantongerecht door vervuiling onduidelijk Junior Kamer kroont Schouwen-Duiveland Stuk Bomans op school Goes vrijdag 12 maart 1999 .f? (jnnr Marcel Modde ZIERIKZEE - De financiering van het museumhavenplan in Zierikzee is nagenoeg rond. Driekwart van de benodigde twee miljoen gulden aan start kapitaal is volgens projectadvi seur R- Schasfoort door de verschillende participanten daadwerkelijk toegezegd. Voor het overige deel zal binnenkort Cen beroep worden gedaan op ondernemend Schouwcn-Dui- veland en andere potentiële be langhebbenden. Schasfoort presenteerde een maand geleden zijn opzet voor de toeristische attractie in Zie- nkzee aan de stuurgroep Zee land Maritiem. Inmiddels heeft hij zijn ideëen verder uitge werkt in een concept-onderne mingsplan. En ook de financiële basis ziet er goed uit. durft de emdej aarsstudent technische bedrijfskunde aan de Universi teit Twente én voormalig mana ger van zowel Het Arsenaal als Miniatuur Walcheren met ze kerheid te zeggen. De Stichting Renesse, eigenares van natuurgebieden en onroe rend goed, heeft volgens Schas foort een substantiële bijdrage toegezegd in de aanloopkosten. Het zou gaan om zeker een half miljoen gulden. Als voorwaarde is gesteld dat de gemeente de onlangs voor 6,5 ton aange kochte houtloodsen aan de haven daadwerkelijk ter be schikking stelt ten bate van het project. Worden die toezeggin gen allemaal gestand gedaan, dan komen ook de provincie en de Euregio over de brug met ie der honderdduizend euro subsi die, bij elkaar zo'n 440.000 gul den, aldus Schasfoort. „Dan zitten we op goed 1.5 mil joen en zal er inderdaad nog wat geld bij moeten om echt te kun nen beginnen. We denken daar bij in eerste instantie aan de ondernemers van Schouwen- Duiveland." Schasfoort heeft er alle vertrouwen in dat geen grootscheepse campagne nodig is om overige investeerders over de brug te krijgen. „Alles hangt af van het feit of de gemeente al dan niet het startschot geeft. Wanneer dat eenmaal heeft ge klonken, weet ik zeker dat er ge noeg anderen op die wagen wil len springen." Dat er wordt begonnen, zal volgens de pro jectadviseur doorslaggevend zijn voor de verdere voortgang van de fondswerving. Zo'n be gin is naar zijn idee de verbou wing van de monumentale houtloodsen tot reparatiewerf en ontvangstruimte, als cen traal punt van de museumha ven. Schasfoort gaat ervan uit dat de werkzaamheden uiterlijk in oktober zullen aanvangen, zodat de attractie april volgend jaar in gebruik kan worden ge nomen. Schasfoort heeft eind deze maand overleg met de verschil lende betrokkenen, onder wie de gemeente, over het concept ondernemingsplan. Op basis daarvan zal het meer definitieve financiële plaatje worden inge kleurd. De becijferde twee mil joen gulden is nodig voor de (r eeds gerealiseerde) aankoop van de houtloodsen, alsmede de verbouwing en de inrichting. Daarnaast moet nog ongeveer zes ton op tafel komen voor de realisatie van diverse planon derdelen, zoals het inhuren van een rondvaartboot, een histori sche filmvertoning en het in stalleren van licht- en geluids effecten in de kerkers van het 's- Gra vensteen. Helderheid Wethouder C. Veerhoek (t oerisme) reageerde donderdag aanmerkelijk voorzichtiger op de financiële voortgang van het al jaren voortslepende plan. „Ik heb het stuk nog niet geziendus kan ik er ook niets zinnigs over opmerken." Veerhoek verwacht dat het op z'n minst nog een maand duurt voordat het colle ge een standpunt bepaalt. „De (c o) financiering moet absoluut honderd procent zeker zijn. Dat betekent ook dat er helderheid moet zijn over de kleinere gaten die nog gedicht dienen te wor den. Eerder dan dat moment, heeft het geen enkele zin om met een plan naar buiten te komen." Wél kan de wethouder de Stichting Renesse geruststellen door te benadruken dat de houtloodsen zijn aangekocht 'met als eerste doel er het museumhavenpro ject in onder te brengen'. Toneelstuk Lucy's Baby in Sirjansland SIRJANSLAND - Toneelver eniging De Schouwspelers uit Oosterland geeft zaterdag 27 maart een tweede voorstelling van de komedie 'Lucy's Baby' van John Patrick in het dorps huisvan Sirjansland. De regie is in handen van Jan de Bil. Het verhaal speelt zich af ergens m Midden-Amerika en draait om de excentrieke Lucy. Haar huis houdt het midden tussen een vuilnisbelt en een paradijs voor verzamelaars. Ze heeft kind noch kraai en maakt zich zorgen over de bestemming van haar erfenis. Juist op dat mo ment krijgt ze bezoek van een stel zwervers. Lucy's wereld verandert volledig. De voorstel ling in Sirjansland begint om 20.00 uur. Duo beschiet kraanmachinist MIDDELBURG - De politie heeft woensdagmiddag m Mid delburg twee jongens van respectievelijk zestien en achttien jaar aangehouden. Het tweetal had vanuit het dakraam van een woning van één van hen met een luchtbuks op een bouw- kraan geschoten. De kraan, die op een bouwplaats aan het Hofplein staat, was op dat moment in bedrijf. De kraanma chinist is eveneens geraakt. Hij heeft hiervan aangifte ge daan. De luchtbuks, die van een veertienjarig vriendje bleek te zijn, is in beslag genomen. Eetpiraat in Middelburg Zicht op de haven van Zierikzee, met op de achtergrond de houtloodsen, die een centrale rol in het museumproject zijn toebedacht. foto PieterHonhoff MIDDELBURG - De politie heeft woensdagmiddag proces verbaal opgemaakt tegen een 31-jarige man uit Breda, die het er 'op kosten van de zaak' goed van had genomen. De Bredanaar had in een horecabedrijf aan de Markt in Mid delburg voor 27 gulden drankjes besteld en een paar sigaren. Toen de rekening gepresenteerd werd, kon hij die echter niet betalen. Hij bleek zichzelf al vaker op die manier te hebben getrac- teerd. Bedrijf stuurt spookrekeningen TERNEUZEN - Verschillende bedrijven in Zeeuws-Vlaande ren hebben de laatste tijd nota's ontvangen om een bedrag over te maken omdat zij vermeld zouden staan in een Neder landse branchetelefoongids voor de economie. De nota's zijn afkomstig van een bedrijf in Londen. De politie adviseert de rekeningen niet te voldoen omdat het hier oplichtingspraktij - ken betreft. Bedrijven die een dergelijke nota ontvangen, worden geadvi seerd contact op te nemen met de Stichting Eerlijk Zaken Doen in Den Haag. Woontoren Vlissingen mag VLISSINGEN - Minister J. Pronk (VROM) heeft geen beden kingen tegen de woontoren op de hoek Gravestraat Wilhel- minastraat in Vlissingen. De stichting Stadsherstel Vlissin gen had de bewindsman vorig j aar gevraagd er een stokj e voor te steken. Als argument daarvoor werd aangevoerd dat het gebouw ligt binnen de risicocontour die is getrokken met het oog op calamiteiten met gevaarlijke stoffen op de Wester- schelde. In tegenstelling tot de stichting meent Pronk dat er sprake is van vervangende nieuwbouw en die is mogelijk binnen de ri sicocontour. Stadsherstel Vlissingen voerde ookaandat toestemming voor de bouw van de woontoren de weg vrijmaakt voor mogelijke andere hoge bouwprojecten (op de plaats van het voormalige postkantoor aan de. Stenen Beer, op de plek van bioscoop Al- hambra en de EDAH-locatie aan de Coosje Buskenstraat. Daar gaat Pronk echter niet op in. Drankrijder uit de bocht SINT-ANN AL AND - Bij een eenzijdig ongeval op de Oude Zeedijk nabij Sint-Annaland is donderdagmorgen in alle vroegte een inwoner van Sint-Philipsland gewond geraakt. De man verloor in een flauwe bocht van de weg, omstreeks 1.20 uur, de macht over-het stuur. Daardoor belandde hij met zijn auto in een sloot, waarna de auto omsloeg en weer tot stil stand kwam op de Oude Zeedijk. Volgens de politie is het ongeval te wijten aan overmatig drankgebruik en te hoge snelheid. De bestuurder moest in het politiebureau van Tho- len een ademtest afleggen. De uitslag was 520 microgram per liter. De bestuurder heeft een dagvaarding gekregen. Omdat hij klaagde over pijn in zijn rug, is hij naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom gegaan waar hij ter observatie is opgenomen. De auto moest worden weggesleept. doorNilsten Brinke ZIERIKZEE - Over de toekom stige bestemming van hel voor malige kantongerecht aan het Havenpark 33 in Zierikzee be staat grote onduidelijkheid. De grond achter het leegstaande monumentale pand blijkt ern stig verontreinigd, maar nie mand wil voor de saneringskos- ten opdraaien. Daarmee dreigt het pand te verpauperen en on verkoopbaar te worden. De ei genaar van het gebouw, de Dienst der Domeinen, onder neemt vooralsnog echter niets. Bodemonderzoek van de Gront- mij wees uit, dat de grond achter het leegstaande pand verontrei nigd is met zware metalen (kop er, zink, lood en kwik) en licht vervuild met olie. Grondgebied zaken-wethouder G. J. Van de Velde-de Wilde stelt zich op het standpunt dat de sanering een verantwoordelijkheid van de provincie is. Maar Gedeputeer de Staten hebben laten weten dat bodemsanering niet urgent redactie NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N.ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet htt p ://w ww .pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl is, aangezien zich geen acuutge- vaar voor de volksgezondheid voordoet. Andere betrokken instanties staan echter evenmin te popelen om de bodem te reinigen. De Dienst der Domeinen weet vooralsnog niet zo goed wat ze met het perceel aan moet. „In ie der geval staat het nu niet meer te koop voordat de Dienst der Domeinen een beslissing heeft genomen wat er met de bodem moet gebeuren", zegt medewer ker H. Bartens. De dienst heeft nu twee opties. Ze kan het pand met of zonder gesaneerde grond verkopen. Leeflaag De keuze voor het laatste is het meest wenselijk voor de ge meente Schouwen-Duiveland en voor de Rijksgebouwen dienst. Het zou ze een hoop pro blemen besparen. Om het pand voor leegstand en verpaupering te behoeden, ziet Van de Velde een oplossing in het aahbrengen van een schone 'leeflaag' van ongeveer een halve meter dik waarmee de verontreinigde bo dem kan worden afgedekt. „Daarmee kan het oude kanton gerecht zonder al te dure aan passingen worden verkocht en weer als kantorencomplex in gebruik worden genomen." Ook de Rijksgebouwendienst, die voor de eventuele saneringskos- ten van minstens 200.000 gul den zou moeten opdraaien, staat deze oplossing voor. J. van Leeuwen: „De discussie zal moeten uitdraaien op de vraag of we met het aanbrengen van een verharding in de vorm van tegels een oplossing voor de toe komst voor het perceel vinden." Met het afdekken van de bodem kan het perceel zijn kantoorbe- stemming gewoon behouden. Daarmee blijft de mogelijkheid bestaan dat notaris W. H. Klaassen van het gelijknamige kantoor aan de Oude Haven het kantongerecht aankoopt om er zijn huidige kantoor in te huis vesten. Klaassen wil echter niet meedelen of de geconstateerde verontreiniging zijn aankoop plannen heeft gewijzigd. De vraag is nu of zich met de koopsom van ruim vijf ton nog meer geïnteresseerden melden. Andere bestemmingen dan kan toorfuncties brengen sane- rings- en verbouwingskosten met zich mee. Bovendien zijn toekomstige eigenaren, aange zien het om een momumenten- pand gaat, aan diverse exploita- tievooi-waarden gebonden. Scène uit de voorstelling 'Shiwa' van het Flup en Ju Bedrijf. foto Piete r H o n h off door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het was even wennen voor de leerlingen van de openbare basisscholen De Schouw uit Brouwershaven en De Tweemaster uit Goes. Ze woonden in podium Brogum in Zierikzee een voorstelling bij van beeldend muziekthea ter Het Flup en Ju Bedrijf. De voorstelling 'Shiwa' zet de jeugdige toeschouwers aan het werk. Wie mee wil gaan in het verhaal moet een beroep doen op de eigen fantasie. „Dat zijn de meesten niet ge wend, want kinderen uit de bovenbouw van de basis school kijken vooral naar so apseries op televisie waarin ze alles kant-en-klaar krijgen opgediend met veel teksten", zegt theatermaker Rob Maas kant. „Wij proberen met onze voorstelling hun fantasie te prikkelen." Tijdens de serie van vijf optre dens deze week in Zeeland moesten de leden van Flup en Ju ervaren dat zij daar niet al tijd volledig in slagen. Met klanken, beelden, houten ob jecten en spel toveren de spe lers Rob .Maaskant, Christine Schop en muzikant Harry van der Wekken het publiek een droomwereld voor. Hoofdper soon Shiwa maakt een bizarre ontdekkingstocht. Door haar nieuwsgierigheid wordt ze plotseling door haar schaduw een schimmenspel binnenge trokken. Daarbinnen maakt ze kennis met het ondergrondse leven van de 'korzels'Dat zijn insectachtige wezentjes die bewegen op de tonen van de blaasinstrumenten. Tijdens dit poëtische deel van de voor stelling donderdagmiddag in Brogum verslapte de aandacht van de kinderen. Een heftige confrontatie tussen twee mi- nikrokodillen was nodig om de spanning weer wat op te voe ren. De ontmoeting van Shiwa met het 'Korg', een eivormig, hou ten bouwsel, bracht boven dien weer nieuwe verrassin gen. Onrust „Honderdtwintig kinderen bij deze voorstelling is wat teveel. Als er maar een paar zich ver velen, ontstaat er onrust. Zelf geven we de voorkeur aan maximaal zeventig toeschou wers", zegt Maaskant. Aan het slot van het optreden nodigde hij de leerlingen uit de houten kunstobjecten van dichtbij te komen bekijken. Daar werd enthousiast op ge reageerd. Theaters Het Flup en Ju bedrijf speelt in mei nog een serie voorstellin gen voor basisscholen. De Stichting Scoop stelt het aan bod aan podiumkunsten voor basis- en middelbaar onder wijs samen. In tegenstelling tot voorgaan de jaren ligt de nadruk in het huidige aanbod op voorstel lingen in de theaters in plaats van in de gymzalen van de scholen zelf. Het motief daar voor is kinderen al op jonge leeftijd met theater te laten kennismaken. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Op elk adres op Schouwen-Duiveland wordt vandaag, vrijdag, door de post een kroontje bezorgd. Het gaat om een autosticker met een kroontje als vignet en de tekst 'Schouwen-Dui veland: de kroon op Zee land'. Dat is het logo van de imagocampagne van de WV-Schouwen-Duiveland. De Junior Kamer onder steunt deze campagne met het huis-aan-huis verzenden van vijftienduizend stickers. „Het is een goed initiatief van de VW om de bewoners hun trots over Schouwen- Duiveland te laten uitdra gen", zegt Jeroen van 't Le ven. Hij is voorzitter van de werkgroep 'Beste Onderne mers Visie'. Die werkgroep stelt jaarlijks een prijs be schikbaar voor een succesvol en dynamisch bedrijf op Schouwen-Duiveland. De drie bedrijven die vorig jaar voor deze prijs waren geno mineerd, schonken de Junior Kamer een cheque van drie duizend gulden. „We zochten een passende bestemming voor dat bedrag en kwamen uit bij ondersteuning van de VW-imagocampagne." Het drukken en versturen van vijftienduizend stickers vergt tienduizend gulden. De Junior Kamer stelt het ont brekende bedrag uit eigen middelen beschikbaar. Van 't Leven heeft goede hoop dat er binnen twee weken heel wat auto's op Schouwen- Duiveland met een kroontje rondrijden. Het restant van de stickers is verdeeld over de regionale VW-kantoren. Wie nog een extra autoplak ker wil hebben, kan daar een gratis exemplaar halen. Naast deze sticker-actie voor particulieren biedt de Juni orkamer ondernemers de mogelijkheid om series met hun eigen bedrij f snaam te la ten drukken. Van 't Leven denkt dat het vooral voor re creatieondernemers aardig moet zijn de stickers aan hun gasten uit te delen. De Junior Kamer hoopt dat er binnenkort heel wat auto's met het kroontje rondrijden. foto PieterHonhoff GOES - Toneelvereniging De Nardusbloem van het Sint Willi- brordeollege in Goes voert dit jaar het stuk Bloed en Liefde van Godfried Bomans op. Bomans laat in Bloed en Liefde allerlei histo rische figuren opdraven in een humoristische, zogenaamd histori sche plot. Veertig leraren en leerlingen vervullen de rollen van types als Phi lips van Bourgondië, Jacoba van Beieren, Karei V en allerlei ridders en narren. De voorstellingen, waarvoor vandaag (vrijdag) de verkoop van kaartjes op school begint, worden donderdag 18, vrijdag 19 en za- tex-dag 20 maart gehouden in de aula van de school. De aanvangstijd, is telkens 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 33