Geen extra huizen in Reimerswaal Strand Renesse wordt opgespoten PZC Respect voor doordachte doodswens Geldgebrek zette buurmannen aan tot strooptocht in Goes Ambtenaren ADZ behouden rechten in nieuwe opzet Vrees voor vertrek arbeidskrachten Plan Heinkenszand verloopt naar wens zeeland vrijdag 12 maart 1999 b18 Gedeputeerde buigt niet voor dringend verzoek voor meer nieuwbouw Waarom kiezen 2 van de 3 huiseigenaren voor een HR-ketel van Nefit? 'L.W. van GILST~ doorSelma Osman MIDDELBURG - Voor de recht bank in Middelburg zijn gevan genisstraffen van tweeënhalf jaar en veertien maanden geëist tegen twee buurmannen die in het voorjaar van 1998 in Goes met diefstallen en brandstich tingen een spoor van vernielin gen en schade aanrichten. Inmiddels zijn de twee, een 22- jarige Goesenaar en een 21-jari ge inwoner van Bruinisse geen buren meer. Enigszins verstijfd zaten de twee donderdag in Middelburg naast elkaar. Over de gevolgen van hun daden hadden de twee duidelijk niet erg goed nagedacht. Beide jonge vaders zeiden te hebben gehan deld uit geldgebrek ..Ik moest mijn gezin toch onderhouden." De buit bestond uit drank, ge reedschap en huishoudelijke ar tikelen. Dit stal het tweetal voornamelijk uit containers, een loods en een werkplaats. Drank „Ik zie drank toch niet als een eerste levensbehoefte", zei rechter J. A Janse de Jonge. „Dat klopt," antwoordde de jongste, „het meeste hebben we weggekiept voor het statie geld." De overige spullen wer den verkocht, maar brachten niet veel op. „Het lijkt me dat je van een uitkering beter kunt le ven", hield de rechter hen voor. Dat moesten de twee beamen. Met het niet krijgen van een uit kering waren de problemen juist begonnen. De rechter toon de zich begripvol, maar hij con stateerde ook dat hij twéé ge zonde jonge mannen zag zitten en informeerde waarom ze niet gewoon werk zochten. „Ik heb wel via een uitzendbureau ge werkt. Maar dat was steeds een dagje wel, een dagje niet. Het was niet genoeg om de vaste las ten te betalen", vertelde de jongste. Brandstichting Toen ze geen uitweg meer zagen om hun schulden te betalen, to gen de twee naar het kantoor van de deurwaarder aan de Vo- gelzangseweg. „Om daar de boel in brand te steken", zei de oudste. Als de papieren zouden verbranden, zouden hun schul den ook verdwijnen. De jongste ontkende zijn aandeel in d( brandstichting. „Ik dacht dat we er wat spullen gingen halen Officier van justitie C. J. Oldej. burger vond het een zwak ex- cuus. „Ik zie hier twee jongeke. reis die toch gewoon de hande uit de mouwen kunnen steken' Zij hamerde op de ernst van de feiten: 17 diefstallen en dr.- brandstichtingen op het conic van de oudste en 5 diefstallen één brandstichting en winkel diefstal voor de jongste. „Voori de brandstichting in een rijtje pand had enorme gevolgen kun. nen hebben." Hoewel de raadslieden van bei de verdachten verzochten oi een werkstraf, meende zij date; moest worden 'afgerekend' Z: eiste 36 maanden gevanggem$l straf waarvan zes maande- voorwaardelijk voor de oudste en 21 maanden, waarvan zever voorwaardelijk voor de jongst; verdachte. Reclasseringstoe- zicht wilde zij voor beiden. Uitspraak op 24 maart. Finale van dichtwedstrijd voor scholieren GRONINGEN - NellianneMal- jaars (16) uit 's-Heer Hendriks- kinderen draagt zaterdag 2! maart in de Groningse Stads schouwburg haar gedicht Bijni voorbij voor. Zij is een van de tien winnaais van de jaarlijkse poëziewed strijd Doe Maar Dicht Maar. De afsluiting daarvan vindt plaats in Groningen. Alle winnaars presenteren dan hun gedicht. Het gedicht van de leerlinge vat het Calvijncollege werd samer met negen andere geselecteerd uit een stapel van 3.500 inzen dingen, alle afkomstig van leer lingen uit het voortgezet onder wijs. Hoogtepunt van de avonc op 27 maart is de uitreiking vat een extra prijs aan degene wiens gedicht de jury het meest aan spreekt. Tijdens de feestelijke finals wordt ook de dichtbundel Doe MaarDichtMaar 1998/1999 ge presenteerd. Daarin zijn de honderd beste inzendingen op genomen. De gedichten zijn be oordeeld door een jury van jon- j geren en vakmensen. door Maurits Sep VLISSINGEN - Het Admini stratief Dienstencentrum Zee land heeft een sociaal plan op gesteld voor de werknemers die als ambtenaar bij het sociaal werkvoorzieningsschap in dienst zijn. Het ADZ verandert van een gemeenschappelijke re geling in een besloten vennoot schap. In het sociaal plan is vastgelegd dat de ambtenaren onder dezelfde arbeidsvoor waarden bij de bv ADZ aan de slag kunnen. Het ADZ is door de Wet Sociale Werkvoorziening (WSW) die op 1 januari 1998 in werking trad, gedwongen van opzet te veran deren. Het provinciaal werk voorzieningsschap kan niet lan ger een gemeenschappelijke regeling van de zeventien Zeeuwse gemeenten blijven. Vorig jaar juni is er daarom voor gekozen het schap te privatise ren en om te vormen tot een bv. De ambtenaren die bij het ADZ in dienst zijn. maakten zich zor gen over hun toekomstige rechtspositie. Het bestuur van het ADZ - vertegenwoordigers van de gemeenten - streeft er naar de overgang voor de werk nemers zo geruisloos mogelijk te laten verlopen. In het concept voor het sociaal plan is vastge legd dat de ambtenaren in dezelfde functies zullen terug keren en dat hun arbeidsvoor waarden dezelfde blijven. Verder worden alle opgebouwde rechten zoals vakantiedagen en uitkerings- en wachtgeldrech ten door de bv overgenomen. Mocht de bv ADZ om wat voor reden dan ook ooit niet meer aan de daaruit voortvloeiende ver plichtingen kunnen voldoen, dan neemt de gemeente Vlissin- gen die verplichtingen over. Vlissingen zal de kosten vervol gens verrekenen met de andere gemeenten. Geen gevolgen Voor de arbeidsvoorwaarden van de mensen die in het kader van de Wet Sociale Werkvoor ziening (WSW) bij het ADZ werken, heeft de omvorming geen gevolgen. Formeel zullen zij niet langer in dienst zijn van de bv ADZ, maar van het sociaal werkvoorzieningsschap in de regio waar zij wonen. Op Wal cheren is dat de Werkplaatsen Walcheren, op de Bevelanden en Tholen de Betho en in Zeeuws- Vlaanderen Dethon in Terneu- zen. Medewerkers die op Schouwen-Duiveland wonen, krijgen een arbeidsovereen komst met de gemeente Schou wen-Duiveland. In de praktijk blijven de WSW'ers wel gewoon voor het ADZ werken. Zij wor den daar gedetacheerd door de regionale werkvoorzienings schappen en door de gemeente Schouwen-Duiveland. Het sociaal plan is nog een con cept. Het algemeen bestuur van het ADZ bespreekt het plan in zijn vergadering van woensdag 17 maart. Ook de bonden moe ten er nog mee instemmen. door Maurits Sep VLISSINGEN - De Brabants- Zeeuwse Werkgeversvereniging (BZW) staat huiverig tegenover een versoepeling van de moge lijkheden voor Nederlanders om in België te gaan werken. Secretaris W. Saman van de BZW vreest dat de druk op de arbeidsmarkt in Zeeuws- Vlaanderen dan nog groter wordt. ..Het wordt dan moeilij ker voor bepaalde bedrijven om aan goede mensen te komen. Dat is nu al een probleem." Het Zeeuwse Europarlements lid voor D66 J Boogerd-Quaak uit Zaamslag pleitte donderdag bij de behandeling van het eco nomisch jaarverslag van de Eu ropese Unie voor het vergroten van de mobiliteit van arbeid tussen de lidstaten. Dat zou de werkloosheid in grensregio's kunnen verminderen. De BZW staat op zich positief tegenover een uitwisseling van arbeiders tussen de Europese lidstaten. Saman vraagt zich evenwel af of de Zeeuws- Vlaamse arbeidsmarkt erbij ge baat is als het voor Nederlan ders aantrekkelijker wordt in België te gaan werken. „Bepaal de sectoren, zoals de chemie, kunnen nu al moeilijk aan ge kwalificeerd personeel komen." door Ingrid Huibers KRONINGEN - Gedeputeerde J. G. van Zwieten zal eind dit jaar nog eens kritisch naar de geboortecijfers van Reimers waal kijken. Zijn die op dat mo ment nog steeds beduidend hoger dan in de rest van de pro vincie. dan mag Reimerswaal in de toekomst heel misschien meer huizen bouwen. Dat zei Van Zwieten donderdagavond in de commissie wonen en mi lieu van de gemeente Reimers waal. Verder deed hij geen enke le concessie ten aanzien van het woningbouwcontingent dat de provincie heeft vastgesteld. Dat houdt in dat de gemeenten van de provincie alleen nog mo gen bouwen voor hun natuurlij ke bevolkingsgroei. Voor men sen van buiten Zeeland worden alleen in de steden nog wonin gen neergezet. Van Zwieten ging op geen enke le manier in op het verzoek om toch nog wat extra huizen uit zijn hoed te toveren, een vraag die alle vertegenwoordigde par tijen in steeds weer andere woorden formuleerden. In een zorgvuldig opgebouwd betoog gaf de gedeputeerde aan dat Zeeland er het afgelopen jaar 550 inwoners bij kreeg. „Daar heb je ongeveer 200 tot 225 huizen voor nodig", rekende hij de commissie voor. „De afge lopen jaren zijn er elk jaar dui zend huizen of meer gebouwd. Er staat dus heel veel leeg." De woningvraag is volgens Van Zwieten dan ook niet kwantita tief. maar veeleer kwalitatief. ..De mensen willen andere, vaak grotere huizen, dan dat er staan." En daarom moeten ge meenten veel harder werken aan herstructurering of sloop van leegstaande woningen. „Daar bent u nu in Rilland mee bezig, maar verder nog ner gens". maande Van Zwieten de commissie. Winkeltjes Ook de twee insprekers van de dorpsraad Waarde en Oostdijk, die een emotioneel betoog hiel den over het belang van meer in woners voor het voortbestaan van de dorpsschooltjes en spaarzame winkeltjes, konden wel op sympathie, maar niet op steun van de gedeputeerde reke nen. „Winkels verdwijnen in de Jan Hilarius: „Als iemand dood wil dan moet dat kunnen". foto Willem Mieras door Arjan van Westen GOES - Euthanasie bij ouderen en lichamelijk ernstig zieken is inmiddels iets minder omstre den. Maar hulp bieden bij de doodswens van psychiatrische patiënten is nauwelijks be spreekbaar. Jan Hilarius (66) van de stichting De Einder, die een brochure uitgeeft waarin staat hoe het leven te beëindi gen, hield er donderdag in Goes een lezing over: „Wie zijn wij om iemand te laten leven die dood wil." De brochure Begeleiding van mensen met een doodswens is duidelijk. Er staan tal van me thoden in om jezelf van kant te maken. Het taalgebruik is sim pel. Doe het met een pastic zak of gebruik een stevig elastiek, maken we er uit op. Of neem slaapmiddelen. Alcoholhou dende dranken of koolzuurhou dende drank brengen de slaapmiddelen sneller in de bloedsomloop, het leest bijna als een recept. Bij twijfel niet doen, waarschuwen de auteurs nog. De luchtige toonzetting bij zo'n ernstig onderwerp valt op. „Maar", zegt Hilarius, „er mag niet vergeten worden dat men sen die deze stap hebben geno men een lange reeks van hulp verleners achter de rug hebben. Het gaat om mensen die geen therapeutische mogelijkheden meer hebben. Het lijden is on verdraagzaam geworden. Ironie Hij noemt zichzelf suicide coun- celor. Hilarius' openhartige wijze van praten over zelfdo ding en het initiatief in 1993 voor een hotel in Alkmaar waar mensen begeleid werden bij zelfdoding, trokken zo veel aan dacht dat de media over hem heen vielen. In de Amerikaanse pers kwamen ze met de bena ming. „Prima, dan noem ik me zelf suicide councelor, dan heb ik ook status", grapt hij. De iro nie waarmee zijn lezing gepaard gaat is typerend voor Jan Hila rius. Deze laconieke houding versterkt vaak het wantrouwen dat hij van artsen, politici en media krijgt. IJdelheid En dan is er nog de ij delheid. Hi larius geeft grif toe te genieten van de belangstelling. Hij is her haaldelijk op het scherm te zien. Vaak ter promotie va n zijn boek De Geur van abrikozenbloesem ontstegen. Gisteren werd het publiek in Goes getrakteerd op een gedicht van de maatschap pelijk werker. Hilarius boodschap is bloedse rieus. „In psychiatrisch zieken huizen zie je een cumulatie van ellende. De verzorgers willen goed doen door deze mensen te helpen maar ze bereiken het te genovergestelde. Mensen wor den soms wel dertig j a ar lang te gen hun zin opgesloten." Hij gaat uit van de zelfbeschikking van ieder mens. „Als iemand dood wil dan moet dat kunnen", zegt Hilarius, die meer dan twintig zelfdodingen begeleid de. Daar kwam hij ook mee in opspraak. De Utrechtse hoogle raar G. Koerselman beschuldig de hem van moord. Aan een mis lukte zelfmoordpoging met De Einder-methode had een vrouw blijvend hersenletsel overge houden. Na behandeling kwam de vrouw alsnog uit haar de pressie. Het Goese Tweede-Kamerlid S. Buijs heeft zich ontpopt tot een tegenstander van Hilarius. In oktober vroeg het CDA- kamer lid aan de minister van Justitie Korthals en minister Borst van Volksgezondheid of er juridi sche maatregelen tegen de Noordhollandse stichting geno men konden worden. En op tele visie trad Buijs in het VARA- programma Het Lagerhuis in een verhitte discussie met Hila rius. Het kabinet heeft inmid dels beslist dat de adviezen van De Einder ongewenst zijn, maar niet worden bestraft. Er is im mers geen sprake van actieve hulp. De strijd tussen beide he ren is er niet mee beëindigd. „Toen mijn boekje uitkwam heeft Buijs gezegd dat wij de ge vangenis in moeten. Ik denk niet dat hij zich echt zorgen maakt om mensen met een doodswens. Het was eenpublicteitsstunt." Profijt Buijs betichtte Hilarius ervan geld te verdienen aan mensen die uit het leven willen stappen. Hij werpt alle beschuldigingen van zich af. Vooreen consult aan een vrijwilliger die adviseert, zal betaald moeten worden. Vijftig gulden rekent hij hier voor. „Maar dat is mede om de drempel wat hoger te maken. Dat ik niet zomaar gebeld wordt door iemand die een probleem heeft." Hilarius realiseert zich dan ook dat iemand die de bons van vriend of vriendin heeft ge kregen niet echt uit het leven wil stappen. Een andere bron van kritiek is dat stichting De Einder ook de zelfmoordwens van kinderen serieus neemt. Ze kunnen de brochure eveneens bestellen. Ontvangen net als volwassenen dan een brief. En als men op nieuw contact zoekt, wordt de brochure toegestuurd. Is dit niet te eenvoudig? Zou Hilarius de mensen niet moeten doorver wijzen? „Zeker, als dat nog kan moet je het doen." Laatst belde een jongeman hem op. Hij klonk nogal onbezonnen. „Tegen hem heb ik wel gezegd dat als hij zelfmoord pleegt, hij zijn ouders achterlaat." Toch houdt Hilari us vol dat de meeste mensen zich pas tot hem wenden, als ze zich volledig realiseren welke dra matische stap ze nemen." door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - „Ik geef het een acht." Burgemeester J. L. M. Mandos van Borsele is helemaal niet ontevreden over de uitvoering van het Master- plan Heinkenszand tot nu toe. Donderdagavond, tijdens een informatieavond, kwamen de inrichting van de Dorpsstraat en het Van der Biltplein, (i nmiddels klaar) aan de orde en natuurlijk de gang van zaken rond de inrichting van de schoolpleinen. Daarover is geklaagd, in de ogen van het gemeentebestuur niet altijd terecht. Maar Mandos trok toch een beetje het boete kleed aan. De gemeente had veel beter duidelijk moeten dat ze niet alles in de hand heeft, zeker niet als er nog meer acteurs op het podium zijn. Aannemers, onderaannnemers, leveranciers van materialen, ze hebben alle maal tegen de klok moeten wer ken om de pleinen in de kerstva kantie af te krijgen en dat is niet gelukt. „Jammer, volgende keer beter, maar we moeten wel be seffen dat we anders een jaar hadden moeten wachten." Tijdens de informatieavond in het gemeentehuis werden ook de ruwe schetsplannen voor De Stenge gepresenteerd. Ze waren juist donderdagmiddag op het gemeentehuis aangekomen. He: architectenbureau Henk Klun- der uit Rotterdam heeft de meest ingrijpende bouwkundi ge ingrepen beperkt tot de voor kant van De Stenge, waar een tweede verdieping komt. Van de rest van het oorspronkelijke ontwerp wil de architect afblij ven, behalve van de hoofdin gang. Die wil hij verplaatsen naar de zijkant. Cosmetisch Met een cosmetische ingreep- een zakelijk stalen raamwerk als dak en overstek - zou het nieuwe hoge deel met het oude lage deel moeten worden verbonden. Kinderopvang en buitenschoolse opvang zijn nadrukkelijk in de nieuwe plan nen geïntegreerd. Dat is belang rijk voor de centen, want de ver bouw van De Stenge moet als het even kan binnen de 2,5 mil joen gulden blijven. Over parkeren ging het vanzelf sprekend ook. Duidelijk werd dat het aantal parkeerplaatsen rondom De Stenge omhoog gaat, maar dat de bulk van de bezoekers toch een eindje ver der moet lopen dan nu. De be langrijkste parkeerplaats kom' over de dijk te liggen, naast het nieuwe woon-zorg-complex. "Bijvoorbeeld vanwege de uitstekende warmwatervoorziening. Je hebt altijd snel warm water, met altijd een constante temperatuur. En dus alle comfort, zowel in de keuken als in de badkamer. Het complete verhaal ziet u op de gratis video over de Nefit EcomLine HR-ketels. Hij ligt bij ons voor u klaar!" Centrale verwarmings-, Sanitair- en Loodgietersbedrijf Oude Rijksweg 45, 's-Heer Hendrikskinderen Tel. 0113-22 18 73, Fax 0113-22 07 10 NEFIT Niet voor niets de meest verkochte HR-ketel. dorpen, omdat dorpsbewoners de keuze maken hun bood schappen in een supermarkt in de stad te doen", zei hij. „Niet omdat de dorpen zoveel kleiner zijn geworden." De onvermijdelijke vraag naar het cadeautje van duizend woningen, dat Van Zwieten on langs aan de gemeente Goes uitdeelde, pareerde de gedepu teerde met een verhaal over de bijzondere situatie in Goes. „Daar moet een grote fabrieks hal van de AKF worden afge broken. Dat is financieel niet op te brengen voor die gemeenten", verklaarde hij. „Een projectontwikkelaar kun je alleen voor zo'n onderneming interesseren, als je hem ook wat huizen belooft. Op de bouw daarvan kan dan wat worden verdiend." De enige manier waarop de ge meente Reimerswaal nog een paar extra huizen bij elkaar kan sprokkelen, is door het binnen halen van bedrijven en werkne mers van buiten. Woningen die voor 'economische migranten' worden gebouwd, hoeven niet van het contingent nieuwbouw woningen te worden afgetrok ken. nesse (kilometerpaal 1.0 en 6.4) wordt 535.000 kubieke meter zand opgespoten. Woordvoer der J. Geluk van Rijkswater staat verwacht dat ook daar eind april met de werkzaamhe den kan worden begonnen. Het strand wordt enkele tientallen door Marcel Modde WESTENSCHOUWEN - Het strand bij Westenschouwen is volgende maand als eerste aan de beurt bij een nieuwe reeks zandopspuitingen. Het gaat om een strook van één kilometer lang. Nadien wordt de kust tus sen de Brouwersdam en Renesse over een lengte van 5,4 kilome ter opgehoogd. De verwachting is dat de werkzaamheden eind juni, voor het hoogseizoen, kun nen worden afgerond. Tijdens de suppletie is het betreffende strandvak niet toegankelijk voor publiek. Bij Westenschouwen wordt ter hoogte van de strandopgang Rotonde honderdduizend ku bieke meter nieuw zand aange bracht. Het vak heeft de afgelo pen maanden zwaar te lijden gehad van zware stormen en ex treem hoog water, waardoor een flinke hap uit het recreatie- strand verloren is gegaan. Aanvankelijk was Westen schouwen niet in het suppletie programma van Rijkswater staat opgenomen, omdat de veiligheid er niet in het geding is. Na aandringen van de ge meente Schouwen-Duiveland en de recreatieondernemers werd alsnog een mogelijkheid gevonden om aan het verzoek te voldoen. De honderdduizend kuub die nu wordt opgebracht, gaat overigens wel af van de to tale hoeveelheid die volgens het oorspronkelijke uitvoerings schema voor 2003 voor die loca tie op het programma stond. Tussen de Brouwersdam en Re- Het strand van Westenschouwen kan wel wat extra zand gebruiken. foto Pieter Honhoff meters breder. De reddingsbri gades en de eigenaren van de strandpaviljoens in het gebied zijn inmiddels geïnformeerd over de suppletie Volgens Ge luk begint het merendeel van de paviljoenhouders vanaf 15 maart gewoon met de opbouw van hun etablissementen. Een beperkt aantal heeft er echter de voorkeur aan gegeven te wach ten totdat de ophoging is vol tooid. Paviljoenhouders die voordien opbouwen, moeten namelijk langere palen laten aanrukken, afgemeten aan de nieuwe situatie. Het karwei vergt een investe ringvan 6,5 miljoen gulden. Het werk wordt uitgevoerd door de aannemerscombinatie Van Oord ACZ uit Gorinchem en het Rotterdamse Boskalis. Ze zet ten twee sleephopperzuigers in, die beiden zestienhonderd ku bieke meter zand per keer ver voeren. Rijkswaterstaat heeft een tweejarig contract gesloten met de aannemerscombinatie. Volgend jaar wordt bij de Ban- jaard, Oranjezon en Domburg in totaal 1.700.000 kubieke meter zand opgebracht. Ook de bui tenkant van de Veerse Dam wordt dan voorzien van een be schermlaag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 30