Indonesië vulkaan-op-uitbarsten Mande,a Kok kiest niet voor regie Bijlmer-dossier PZC Van Aartsen weigert gesprek met RMS-top Linkse Lafontaine loopt vast in rechtse SPD van Schroder feiten en meningen Voorzitter van Pemuda RMS vreest doden door honger en medicijnengebrek 12 maart 1949 vrijdag 12 maart 1999 Het duurt niet lang meer of er overlijden mensen door de honger en een gebrek aan medicijnen. Als de onlusten doorgaan, zal de Itidonesische regering nóg meer militairen sturen. Er zijn er al zesduizend op Ambon. Dat is toch erg. Het is gewoon oorlog daar, zegt Ferry Rinsampessy (31). Hij maakt zich grote zorgen over de situatie op de Molukken. Stuur er een VN-legermacht heen. Het Indonesische leger houdt het niet. Dat draagt meer bij tot de onlusten dan dat het orde en vrede handhaaft. Maar zolang Indonesië zelf niet erkent dat de situatie onhoudbaar is, gebeurt dat niet. Habibie doet het zelfde als Soeharto. Alleen is zijn lach gemener. Hij kijkt ge woon smerig." De aanwezigheid van president Nelson Mandei; van Zuid-Afrika in Nederland levert beeld® op van de charismatische, oude en nog altijcj zeer sterke man die het einde van de apartheid inzijcj land heeft gemarkeerd. Er worden lovende woordeng^ sproken. Terecht. Mandela heeft een centrale rol ge. speeld in het aanvankelijke, geweldloze verzet tegendf apartheid en in de gewapende strijd van de bevrijding;, beweging ANC, die door tegenstanders jarenlang wen; afgeschilderd als een terroristische organisatie. De Amsterdamse burgemeester Patijn gebruikte don-' derdag niet geringe kwalificaties voor de Zuid-Afn- kaanse president. Hij sprak over een 'symbool vooi hoop en een schijnend licht in de duisternis'. Het gin: ditmaal niet om beleefdheidsfrases die worden geb® zigd bij het bezoek van een bevriend staatshoofd. Man dela is een moedig man, die recht heeft op veel en groa respect. Het bezoek van de man die na de vrije en algemene ver- kiezingen in zijn land op 2 juni terugtreedt uit de poli tieke spotlights, is een moment voor bezinning. Wieop zich laat inwerken welke prijs Mandela en zijn mede strijders hebben moeten betalen voor de vorming vac een democratisch stelsel, komt tot de slotsom da Nederland in dat opzicht een luxe kent waarmee on dankbaar en slordig wordt omgegaan. Het besef hoe kostbaar een bestel is waarin vrijheden grondwettelijk liggen verankerd en waarin iedere volwassen burger kan deelnemen aan verkiezingen, is bij velen wegge- wist. Tijdens de laatste verkiezingen is daarvoor viae? lage opkomst een jammerlijk bewijs geleverd. In Zuid-Afrika zijn onder het presidentschap van Man dela de fundamenten gelegd voor een nieuwe samenle ving waaruit de scheiding tussen zwart en blank no; verder moet worden gebannen. Door het onderzoek door de verzoenings- en waarheidscommissie onder leiding van bisschop Tutu is nogmaals scherp in beelc gebracht hoe wreed en verwoestend het systeem vac apartheid heeft gewerkt. Critici van de president wer pen hem voor de voeten dat hij onvoldoende greep heer gekregen op criminaliteit, onveiligheid en armoede Dat is een onterecht verwijt. Het gaat om een proces waarvoor, naar de geschiedenis leert, tijd nodig is. Ec vertrouwen van de rest van de wereld. Het afscheidsbezoek van de president kan worden aan gegrepen om steun te geven aan een verdere ontwikke ling van het huidige Zuid-Afrika. Nederland mag ziet voor ogen stellen dat het de architect van de apartheid. Verwoerd, heeft voorgebracht. Vanuit Nederland is ook geijverd voor beëindiging van dat systeem maar daar mee is geen eind gekomen aan de verantwoordelijkhe den. Tot nu toe hebben investeerders zich terughoudend op gesteld als het erom ging economische impulsen te ge ven aan Zuid-AfrikaDe regering dient te bezien hoe zij haar invloed kan aanwenden om die impulsen te ver sterken. Zulk eerbetoon zou aansluiten bij de jubel over Mandela. door Barend Strang Ferry Rinsampessy is voorzit ter van de Pemuda R>IS. de Jongeren RMS. die tegen de 150 leden telt. Hij is geboren en ge togen in Assen als jongste uit het gezin van elf kinderen van een ex-KNIL-militair. Hij deed de lts ('timmeren*) en volgde een hbo-opleiding maatschappelijk werk. Tegenwoordig woont hij in Capelle aan den IJssel en werkt hij drie dagen in de week als Moluks maatschappelijk werker bij de Stichting Wel zijnswerk (SWW) in Hoogeveen. Praten wil hij alleen op neutraal terrein, op het NS-station in Utrecht bijvoorbeeld. Rinsampessy is één keer op de Molukken geweest, in 1975. In formatie over de situatie krijgt hij sindsdien via familie, vrien den en kennissen daar. ..Mijn vi sie was dat ik niet eerder terug wilde dan dat de RMS onafhan kelijk was. Alleen heb ik nu mijn standpunt gewijzigd. Ik kan wel in Nederland blijven zitten, maar dan kun je geen contacten leggen Om dat wel te kunnen, zou ik nu graag terug willen. Het gaat tenslotte om het veran deren van de positie van de Mo- lukkers daar. Ik wil dus niet wachten tot de RMS onafhan kelijk wordt. Ik wil een soort marktonderzoek doen naar hoe de mensen er leven. En waar mogelijk wil ik met de mensen praten. Dat zal moeilijk zijn, want Indonesië loert altijd mee." Volgens Rinsampessy leeft de RMS. de vrije Molukse repu bliek, wel degelijk op de Moluk ken, zij het ondergronds. „Het is logisch dat men er niet mee naar buiten komt, zeker niet voor de media. Hoe meer het RMS-ver- zet op de voorgrond komt, hoe meer voer dat is voor de Indone door Bouke Bergsma en Henk van Lierop Minister van Aartsen van Buitenlandse Zaken zal de Molukse regering in balling schap niet persoonlijk ontvan gen. Uit een brief van Van Aartsen aan RMS-president Tu- tuhatunewa blijkt dat de minis ter het gesprek, waar de RMS vorige week om had gevraagd, overlaat aan twee hoge ambte naren van zijn ministerie. Van Aartsen schrijft dat hij de zorgen en de afschuw over de si tuatie in de Molukken deelt met de RMS. In EU-verband heeft hij inmiddels bedongen dat 'bij een binnenkort uit te voeren di plomatieke actie richting Indo nesische autoriteiten specifiek aandacht wordt gevraagd voor de confrontaties in de Moluk ken'. Bij die gelegenheid zullen de Indonesische autoriteiten op hun verantwoordelijkheden worden aangesproken, aldus de minister. Waarnemers Van Aartsen laat verder weten dat hij het zenden van interna tionale waarnemers - een twee de verzoek van de RMS - niet aan de orde acht. Met minister Herfkens van Ontwikkelingssa menwerking overlegt hij op welke wijze meer humanitaire hulp kan worden geboden om de nood op de Molukken te lenigen. Van Aartsen antwoordde op vragen van Kamerleden dat zijn collega Van Boxtel (Minderhed en) binnenkort wel een gesprek zal hebben met Tutuhatunewa in diens functie van vertegen woordiger van de Molukse ge meenschap in ons land. Van Aartsen wil niet uitsluiten dat hij zelf 'op enig moment' een gesprek zal hebben met Tutuha tunewa. Ook dan heeft Tutuhatunewa de status van vertegenwoordiger van de Nederlandse RMS-ge- meenschap'. Het is 'uitgesloten' dat Van Aartsen hem zal spre ken als president van de RMS. ANP sische overheid om de RMS als provocateur te bestempelen. De Molukken worden al jaren on derdrukt. Het Moluks Maleis bijvoorbeeld is veranderd in In donesisch Maleis. Soekarno. Soeharto en Habibie zijn altijd uitgegaan van de filosofie van de eenheidsstaat. Daarom zie ik Indonesië nu als een vulkaan met verschillende kraters die op uitbarsten staan, met verschil lende brandhaarden." Vrijbrief Internationale bemoeienis moet er komen, vindt Rinsampessy. De rol van het Indonesische le ger, die een vrijbrief zou hebben om met scherp te schieten, moet verminderen. Er moet humani taire hulp komen, gericht op on derdak, voedsel en medicijnen. En dat moet eerlijk worden ver deeld. ..Ik heb weinig vertrou wen in de Indonesische over heidsinstanties Felle kritiek heeft hij op de Ne derlandse overheid, die het ver zoek om internationale aan dacht heeft doorverwezen naar staatssecretaris Van Boxtel van Grote-Stedenbeleid en Integra tiebevordering. ,.In feite ge- Rookwolken boven Ambon-Stad. beurt er niks. De Nederlandse regeling neemt niet eens de moeite om zijn zorg uit te spre ken over de situatie op de Mo lukken. Dat heeft Japan wél ge daan. In Nederland wonen 50.000 Molukkers, maar de re gering doet of haar neus bloedt. We worden niet serieus geno men. terwijl het om mensenle vens gaat. Moeten er eerst mil joenen mensen worden vermoord voordat Nederland zich zorgen maakt en er wat aan wildoen." Vorige week kwam in de publi citeit dat Molukse jongeren in Nederland op de Molukken zou den willen gaan vechten. Rinsampessy: „Onzin. Dat be richt berust op een misverstand. Het is begrijpelijk dat de jonge ren kwaad zijn. Dat ben ik ook. Maar als je er met wapens heen zou gaan, geeft je de Indonesi sche overheid voer om dat als RMS-provocatie te bestempe- foto EPA len. Daarmee ondersteun je de onderdrukking van je eigen mensen. En voor wie kies je? Voor de christenen, voor de moslims? Het gaat om broeders en zusters die altijd als één volk hebben geleefd. De RMS is niet zo dom dat ze de eigen eilanden wil vernietigen." GPD Bufferstaat De Sovjet-autoriteiten heb ben hun officiële steun gege ven aan een voorstel Duitsland tot neutraal gebied te maken als bufferstaat tussen Oost en West. Een van de punten in het plan is dat de geallieerden een vredesverdrag met Duitsland moeten sluiten en hun troepen binnen een jaar na de onderte kening terugtrekken. Textielsmokkel De verkeersbrigade van de Amsterdamse rijkspolitie heeft een belangrijke smokkel in herencouponstof ontdekt. De wachtmeesters onderzoch ten een zware truck, beladen met aardappelen. Daaronder hadden de chauffeurs zes ba len stof verstopt. Schooltandarts Binnenkort gaan tandartsen de gebitten van Middelburgse scholieren tenminste twee maal per jaar grondig inspec teren. Dit gebeurt op school, omdat de ervaring uitwijst dal van een vrijwillige controle bij een particuliere tandarts wei nig terechtkomt. Boot gekapseisd Een sleepboot is gisternacht in de Rotterdamse Merwehaven gekapseisd en gezonken. De machinist en de stoker zijn hierbij verdronken. De kapi tein en een matroos konden worden gered. Uitgever: W F dePagter Hoofdredactie: A L Oosthoek A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax. (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 15 4530 AB Terneuzen Tel (0115)694457 Fax (0115)620951 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel (0115)568000 Fax (0115)561415 Hulst: s Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114)373839 Fax (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vri|dag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst 8 30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http//www.pzc.nl e-mail pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden. zaterdags tot 14 00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur Tel (0118)484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal ƒ98,00; franco per post 128.50; per maand 35,75, per jaar 372,50, franco per post 491,00, bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,80, zaterdag 2,60 p.st (alle bedragen inclusief 6 pet btw); Postrek nr.. 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 191 cent per mm, minimumprijs per advertentie 28,65, ingezonden mededelingen 2,5 x tarief; speciale posities tarief op aanvraag, voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer (excl. 17,5 pet btw). volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag, (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet, btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen door Robert Bloemen Oskar Lafontaine gold als so ciaal-democraat van het oudere stempel. Ook als minis ter van Financiën week hij re gelmatig af van de koers die bondskanselier Schroder wil inslaan: de weg van het midden. Hij voelde zich meer met arbei ders verbonden dan met de werkgevers waar Schroder zo naar lonkte. Tot enkele maanden voor de verkiezingen van vorig jaar sep tember golden Lafontaine en Schroder als rivalen binnen de SPD. Pas onder druk van een mogelijke overwinning leken de vertegenwoordigers van de lin ker- en rechtervleugel de han den ineen te slaan. Nog geen half jaar in ambt, blijkt Lafon taine het spel niet langer mee te willen spelen. Een opvallende stap voor een man die niet alleen wegens zijn nogal gedrongen gestalte de bijnaam Napoleon van Saarland kreeg Als premier van de deelstaat aan de Franse grens waagde de strijdlustige Lafontaine in 1990 de sprong naar het kanselier schap. Maar het lukte de jongste kanselierskandidaat ooit niet de 'eeuwige' Kohl te verslaan. De 55-jarige Lafontaine gold altijd al als het 'enfant terrible' van de partij Met zijn scherpe tong maakte hij menige vijand binnen de SPD. met name bin nen de fractie in Bonn. Fysicus Van huis uit leek Lafontaine niet voorbestemd voor een loop baan bij de sociaal-democraten. Als kind uit een katholiek arbei dersgezin, waarvan de vader in de Tweede Wereldoorlog sneu velde, ging hij op kostschool in een rk-seminarie om vervol gens. met steun van de kerk, af te studeren als fysicus. In 1966 sloot de gelovige Oskar zich aan bij de SPD van Willy Brandt, omdat de CDU volgens hem haar christelijke principes niet waarmaakte Op 31-jarige leef tijd werd hij burgemeester van Saarbrücken, de hoofdstad van Saarland. In het begin van de jaren tachtig was Lafontaine de luis in de pels van SPD-bondskanselier Hel mut Schmidt, door zijn felle verzet tegen de opening van meer kerncentrales en tegen de plaatsing van kruisraketten in West-Duitsland. Hij eiste dat de Bondsrepubliek kernwapens zou afzweren en uit de NAVO zou stappen, en boekte een grote overwinning toen het SPD-con- gres deze principes overnam. Tegen het eind van de jaren tachtig leek de SPD met Lafon taine als kandidaat-bondskan selier rijp om het roer van Hel mut Kohl over te nemen. Maar in oktober 1989 viel de Berlijnse Muur, en tijdens de campagne voor de verkiezingen van 1990 leverde Lafontaine felle kritiek op de financiering van de her eniging met de ex-DDR. De CDU schilderde hem af als een vijand van de eenwording en be haalde een mime zege. Tijdens de campagne raakte Lafontaine ook nog levensgevaarlijk ge wond, toen een gestoorde vrouw hem neerstak. Lafontaine trok zich terug in zijn bolwerk Saarland, waar hij sinds 1985 premier was. Daar viel hij op door zijn economi sche beleid, waarbij hij erin slaagde zonder al te veel pijn de staalindustrie te saneren. Zijn activiteiten in de landelijke po litiek bleven beperkt tot zijn functie als één van de vijf vice- voorzitters van de partij, een post die hij sinds 1987 bezet. Herhaaldelijk riep de linker vleugel hem op het roer van de partij over te nemen. In novem ber 1995 was het zover. Het SPD-congres in Mannheim koos hem met een overweldi gende meerderheid tot de man die de partij naar de verkie zingsoverwinning moest leiden. Drie jaar later slaagde hij daar in, maar moest daarbij wel ge noegen nemen met een plaats in de schaduw van zijn rivaal Schroder. ANP Oscar Lafontaine Heeft u nooit gedacht: en nu spring ik in de bres? De vraag van Marijke August ei jn zit er aan te komen. Het ont kennende antwoord van mi nister-president Wim Kok eveneens. Er is hem niet ge vraagd de regie in het Bijlmer dossier op zich te nemen, en dus heeft hij dat ook niet ge daan. Binnen de kabinetten Lub- bers-3 en Kok-1 blijken er geen afspraken te zijn ge maakt over de coördinatie van de nasleep van de Bijlmer ramp. Er was zes jaar lang geen 'regisseur' die erop toezag dat de onderlinge com municatie goed verliep. Dat verbaast de leden van de en quêtecommissie Vliegramp Bijlmermeer en dat hebben ze gisteren ook duidelijk laten merken. Het ministerie van Verkeer is het meest betrokken departe ment, maar had geen coördi nerende rol. aldus oud-minis ter Hanja Maij-Weggen van Verkeer tijdens haar verhoor. Bovendien is het onderzoek naar de ramp uitgevoerd door de onafhankelijke Raad van de Luchtvaart. „Ik stond op afstand", aldus Maij-Weggen. Zij en haar opvolger Jorritsma hebben de Tweede Kamer vele malen geïnformeerd over de afwikkeling van het dramati sche ongeval. Er zijn echter ook tal van andere ministeries bij betrokken geweest, zoals VWS (voorheen WVC), VROM, Buitenlandse Zaken, Justitie, Economische Zaken en Bin nenlandse Zaken. Goed Dit heeft er niet toe geleid dat de vliegramp veelvuldig te rugkwam in het beraad van het kabinet. Slechts vijf keer is er over gesproken in zes jaar tijd, zo blijkt uit de notulen van de ministerraad. Kok con cludeert dat het onderling al lemaal goed ging. Anders had den de ministers wel om hulp gevraagd, meent de premier. „Het initiatief is vanuit hen niet gekomen. Blijkbaar was er geen sprake van dat het niet boterde en het daardoor ho gerop gezocht moest worden in de ministerraad", aldus Kok Ook fractievoorzitters en Ka merleden hebben Kok er nim- Premier Kok tijdens zijn verhoor. mer op attent gemaakt dat er grote onvrede zou zijn over de afwikkeling van het Bijlmer dossier door het kabinet. Volgens Kok ligt de verant woordelijkheid heel duidelijk bij de verschillende ministe ries. „De gedachte dat Alge mene Zaken het zou kunnen coördineren, is niet conform de realiteit", aldus de premier. Het departement van de pre mier is daarvoor te klein. Bo vendien beschikt Kok niet over alle informatie: „Er wor den geen schaduwdossiers aangelegd." Volgens Kok staat de premier in het Nederlandse staatsrecht ook niet boven de andere ministers. Hij heeft de leiding over de ministerraad maar is 'geen superminister die boven de andere ministers staat'. Zijn voorganger Lubbers voel de zich evenmin aangesproken de afwikkeling van de Bijl merramp te coördineren, of er persoonlijk meer aandacht aan te schenken. De oud-pre mier zoekt de verklaring daar voor bij de Tweede Kamer, die nooit bij hem aan de bel trok. „Ik ben nooit door enig Ka merlid gebeld, die zich met een kluitje in het riet gestuurd voelde." Ook PvdA'er Van Gij zel, die in zijn verhoor zei zich soms eenzaam te hebben ge voeld, is er niet in geslaagd in zijn eigen partij gehoor te vin den voor zijn zorgen, aldus Lubbers. De vraag is of zo'n afwachten de houding gepast is, ook ge zien de aanhoudende onrust in de maatschappij. Met name tussen 1994 en 1998, tijdens het eerste kabinet Kok, ver schenen er regelmatig berich ten in de media, die een actievere houding rechtvaar digden. Verwijt Opmerkelijk genoeg is Kok sinds begin 1998 vele malen verweten dat hij de regie over het kabinet kwijt zou zijn, za ken op zijn beloop zou laten, zich te afzijdig zou hebben ge houden en zijn ministers te veel ruimte zou laten. Maar nooit is dat verwijt gekomen inzake het Bijlmer-dossier. Net zo opvallend is dat pre- foto Phil Nijhuis/GPD mier Kok het afgelopen jaar verschillende keren de regie naar zich toetrok in dossiers waarvoor zijn collega's ver antwoordelijk zijn. In april 1998 heeft hij het loonconflict in de zorg 'overgenomen' van VWS-minister Els Borst. Dat was te ernstig om aan de kant te blijven staan. Ook met de discussie over Schiphol en het asielbeleid heeft hij zich na drukkelijk bemoeid, alhoewel daar wel wat (politieke) druk aan vooraf ging en Kok het woord 'regie' niet in de mond wilde nemen. Kok mag dan geen 'super-mi- nister' zijn, hij kan de collega's wel bij elkaar roepen om over belangrijke maatschappelijke problemen te praten en op zoek te gaan naar oplossingen. De 'regie-rol' heeft hij bij de Bijlmer uitdrukkelijk niet ge kozen. Nimmer zijn daarover in politiek Den Haag klachten geweest. De enquêtecommis sie roept nu als eerste de vraag op of dat niet anders had ge moeten. Kok zelf wil daarvan niet weten: hij schuift de ver antwoordelijkheid af. GPD door Ans Bouwmans

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 2