Jaco Paauwe is een snelle jongen Van Werkum ziet de hoofdklasse wel zitten Paul Poleij staat weer onder de lat bij Yerseke Pech achtervolgt Marsjel Leonhart sport bevelander verslingerd aan de kartsport m vrijdag 12 maart 1999 ^Jasper van der Bliek BIEZELINGE - Naar eigen zeg- jenstroomt er benzine door zijn 'deren. Een racer van onder tot boven- In een gemotoriseerde skelter raast hij met snelheden l0tl8O kilometer per uur door chicanes, scherpe bochten en jy-overs. ,.Dat is echt onvoor stelbaar. Een enorme adrenali nestoot." Jaco Paauwe (34) uit giezelinge is een snelle jongen. paauwe doet aan karting, een populaire sport, waarbij met ra cewagen tj es over circuits wordt jesjeesd. Sleutelwoorden zijn geile rondetijden, bochten zo Coed mogelijk ronden en na- jiurbjk keihard rijden. Klinkt cakkelijk. „Maarzo is het niet", ictoogt Jaco Paauwe. „Karten seen sport van details. Kleine ingen zijn van belang, joeken naar de ideale lijn in een >xht, wanneer te remmen, dat soort dingen. Daarin zit de k wa- jteit van een goede karter. )eBevelander is al zijn hele le en actief in deracesport. „Van- ai mijn prille jeugd heb ik aan aotorcross gedaan. Niet recrea tief, maar echt fanatiek, met (cedstrijden door het hele land. !es jaar geleden ben ik daar mee it. Het perspectief was De racezucht bleek niet verdwenen. „Ik heb meteen al- andere sporten gepro- Mountainbiken, surfen, wegraces, maar dat was het al- anaal net niet. Tot ik, eigenlijk iff toeval, een keertje ging kar en Ik zat in die wagen en dacht: lit is het helemaal. Ik heb toen onmiddellijk zo'n ding gekocht en ben lid geworden van een kartclub in Strijen, op Goeree- i -Overflakkee. Het was een rib mt mijn lijf en een onzeker ivontuur, maar het was het raard." Dat is inmiddels twee ënhalf jaar geleden. Tegen woordig doorkruist Paauwe in cpgele VW-bus het hele land. Ifen wedstrijd naar wedstrijd. Jkmoet er heel wat kilometers roor rijden", vertelt de coureur pthousiast. „Maar dat heb ik er rel voor over. Het gevoel om in en kart te zitten, die snelheid, iet ronkende geluid van de mo or vlak naast je, dat geeft een ick." ndoor-kartbanen schieten in Nederland als paddenstoelen ïitde grond. Toch ligt daarvoor Jaco Paauwe met zijn helpers Jan Poppe en Conrad Menheere. de echte karter de uitdaging niet. „Professionele en semi-professionele karters als ikzelf gaan voor de outdoor- wedstrijden. Dat is mooier en spannender. De circuits zijn groter en ruimer, de snelheid ligt uiteraard veel hoger, en ook het hele gebeuren er omheen is in drukwekkender. Je zou het mis schien niet verwachten, maar bij kart wedstrijden in bijvoor beeld Venray of Amsterdam zit de tribune bomvol en is iedereen razend enthousiast." De bulldozer-machinist heeft twee man 'personeel'. „Dat is een groot woord, maar ik heb twee monteurs die me helpen. De ene is Jan Poppe uit Melis- kerke, die mijn motorblok altijd afstelt, en de ander is Conrad Menheere, een monteur die alle wedstrijden meegaat. Samen bepalen we hoe de kart afgesteld moet worden." Die af stelling is één van de belangri j le ste aspecten van de sport. „Tij dens een race-weekeinde zijn we daar de hele zaterdag mee bezig", legt Paauwe uit. „Het is vooral een kwestie van rondjes rijden, van alles proberen. Het afstellen is enorm complex, om dat vrij wel alles er mee te maken heeft. Het gewicht van de kart en de coureur, bandenspanning, de temperatuur en het asfalt. Dat geheel zo optimaal mogelijk combineren levert het.beste re- Topscorer vertrekt mogelijk bij hockeyclub Middelburg door Jasper van der Bliek MIDDELBURG - Het blijft be helpen voor de Zeeuwse hoc keyclubs. Jeugd is er voldoende, maar zodra de spelers de leeftijd Tanachttien jaar bereiken, vlie gen de Zeeuwse hockeyers uit over het hele land. Bij vierde klasser Middelburg was de exo- vorig seizoen wel heel ex treem: drie van de twaalf spelers hieven over. En de verwachtin gen voor volgend jaar zijn weer niet rooskleurig. Goede spelers als Floris van Werkum (17) zit ten in het laatste jaar van de middelbare school en weten nog niet of ze daarna wel blijven. |Van Werkum speelt al sinds zijn vierde bij Middelburg en is on- zijn jonge leeftijd al twee jaar vaste waarde in het eerste team. Met 32 doelpunten na twaalf wedstrijden is hij boven dien Zeeuws topscorer. „Op dit moment gaat het heel goed", itelt de Middelburger nuchter. Jk ben trefzeker, het team draait goed en ik heb er plezier inOver zijn productiviteit - gemiddeld 2.7 doelpunt per wedstrijd - is Van Werkum in zijn nopjes. „Het zijn wel erg veel goals, maar het is niet al leen mijn verdienste. Ik moet de gelegenheid krijgen die ballen erin te schuiven, en daar zorgen mijn medespelers voor." De kwalificatie beste hockeyer van Middelburg is volgens de meest scorende hockeyer van die stad daarom ook niet te recht. „Ik ben niet de beste. Dat j e ze scoort betekent nog niet dat je goed speelt. De ervaren spe lers, die al langer in het eerste staan vind ik beter." Van Werkum doelt op de drie spelers die bij Middelburg over bleven na de enorme uittocht vorig jaar. Van de basiself ver trokken acht spelers naar el ders, veelal vanwege studie plannen. „Dat was wel extreem veel", vindt ook de vwo-scho- lier. „Het hele jeugd-team moest worden overgeheveld. Gelukkig was dat een vrij goede ploeg, maar het moet niet nog eens ge beuren." En toch is die kans wel aanwezig. „Dat klopt. Middel burg is een leuk team, een echte vriendenploeg. Het draait lek ker dit seizoen, we staan derde sultaat op. En hier geldt in zeer sterke mate: oefening baart kunst. Feeling voor een circuit en je kart opbouwen gaat lang zaam." Circuit Paauwe is actief in de klasse 125cc-nationaal. Zijn eerste ze ge haalde hij vorig jaar op het grootste circuit van Nederland, in Venray, en sindsdien gaat het snel omhoog. Voorlopig hoogte punt is deelname aan het Neder lands Kampioenschap, een toernooi over zes races dat vol gende week van start gaat. „He laas moet ik de eerste race me teen missen", zegt de coureur. „Dat komt omdat ik net een foto Ruben Oreel nieuwe kart heb besteld, die ik eerst klaar moet maken. En aan gezien ik mijn oude al heb ver kocht zit ik nu dus even zonder. Maar er zijn nog vijf races, en ik verwacht zeker bij de eerste tien te eindigen." De kartsport zit duidelijk in de lift. Het enthousiasme voor wedstrijden is steevast groot en het aantal kartende leden van de NAB (Nederlandse Auto sport Bond) groeit gestaag. Toch is er één plek in Nederland waar dit niet opgaat. „Hier in Zee land is niks op kartgebied", stelt Paauwe enigszins laconiek vast. „Twee kleine indoorbaantjes, dat is het. Geen wedstrijden of toernooien, zelfs geen beoefe- en hebben kans om de titel te pakken. Dat is ook het doel. Als dat lukt blijven de meeste spe lers waarschijnlijk wel." Medicijnen En als dat niet gebeurt? „Moei lijk. Dan zullen hoogstwaar schijnlijk enkele spelers ergens anders gaan hockeyen of ermee stoppen. Het ligt er maar aan hoe druk ze het met hun studie krijgen." Floris van Werkum is zelf één van die vraagtekens. „Ik wil volgend jaar medicijnen gaan studeren in Utrecht. Be hoorlijk zwaar, en ik weet niet of dat te combineren is met hockey in Middelburg. Ik hoop het wel, want ik heb het naar mijn zin en het gaat lekker, maar ik weet niet hoe mijn situatie volgend jaar is. Misschien ga ik wel in Utrecht bij een club spelen. Kampong bijvoorbeeld. Als ik daar tenminste goed genoeg voor ben." Van Werkum heeft geen idee hoe ver hij kan komen in zijn sport. „Ze zeggen dat ik talent heb. Het lijkt me prachtig om in de hoofdklasse te spelen, maar ik weet niet of dat ooit lukt. Ik Floris van Werkum (midden) op weg naar zijn zoveelste doelpunt. wacht wel af en blijf lekker spe len." De Zeeuwse hockeyclubs spelen allemaal op relatief laag niveau en de spelers zijn jong. Zicht op verbetering is er op het moment niet. „Teams blijven nooit lang naars van de sport. Ik ben de enige Zeeuwse karter die wed strijden rijdt. Het is maar vreemd dat het in de rest van Nederland enorm populair is en hier niet. Maar zo is het met meer kleine sporten. Paauwe is van plan, samen met enkele andere enthousiastelin gen, als een soort ambassadeur voor de kartsport in Zeeland op te treden. „Ik heb plannen om een kartrace te organiseren, bij voorbeeld in Wemeldinge, waar ook motorraces worden gehou den. Maar het valt niet mee. Financieel is het lastig, en orga nisatorisch ook. Toch blijf ik po sitiefen als het doorgaat, wordt er hier nog voor de zomer gera- ced." Veilige sport Wie wel eens Formule I kijkt kent de taferelen van over de kop vliegende en rokende au to's, bolides die tegen muren aan knallen en spinnen met een snelheid van 250 kilometer per uur. Ook in de andere racespor ten komt dit voor. „Er gebeurt natuurlijk altijd wel wat. Ieder een vliegt wel eens uit de bocht en af en toe een botsing is nor maal. Toch durf ik te stellen dat het een relatief veilige sport is. Controle en lef zijn belangrijk. Als je bang bent voor snelheid en gevaar moet je niet gaan kar ten." Er is nog een ander veilig heidsaspect. „Als je met 180 ki lometer per uur in zo'n ding zit krijgt je lichaam enorm veel druk te verduren", vertelt Paau we, terwijl hij zijn hoofd schuin- houdt. „De zwaartekracht, G-krachten, zorgen ervoor dat je hoofd automatisch gaat han gen. Na races zijn er vaak kar ters die hun hoofd enige tijd niet meer recht kunnen houden. Als de coureur uit Biezelinge met een sport begint gaat hij er volledig voor. ..Ik ben van natu re een strever, ik wil mezelf al tijd verbeteren. Met het racen wil ik dat het elke wedstrijd be ter gaat. Dat is ook mijn doel, al tijd beter worden. Daar moet veel voor wijken. Wat dat be treft mag ik blij zijn dat mijn ge zin me steunt." Voor toekomstige kartfreaks heeft Paauwe nog een tip. „Een goede coureur moet een fluwe len voet hebben. Niet zomaar lomp gas geven. Daar kom je nergens mee." bij elkaar omdat veel spelers voor een studie kiezen"legt Van Werkum uit. „Dan krijg je nooit de routine die nodig is voor suc ces. Daarnaast zijn de clubs klein en is er weining talentvolle jeugd." Zijn er ddn oplossingen? foto PietèrHonhoff „Fusies zijn een mogelijkheid, bijvoorbeeld tussen Middelburg en Vlissingen. Er is al vaak over gesproken, maar het komt steeds niet van de grond. Vereni gingen willen him identiteit niet kwijt." door Vincent de Rijke VLISSINGEN - In alle klassen van het Zeeuwse amateurvoet bal wordt vanaf morgen (z aterdag) weer een volledig pro gramma afgewerkt. Zaterdag tweedeklasser Yerseke, dat in de derde periode zijn laatste stro halm ziet om nog iets van het seizoen te maken, ontvangt Ka- pelle. Een klasse lager wordt de topper Tholense Boys-'s-Gra- vendeel gespeeld. In de derde klasse van het zondagvoetbal staan drie Zeeuwse onderonsjes geprogrammeerd: Terneuzen- Patrijzen, Zierikzee-Middel- burg en Vlissingen-Axel. In de vierde klasse kunnen IJzendijke en RCS in een onderling duel uitvechten wie zich voorlopig koploper mag noemen. In de loop van vorig seizoen maakte Yerseke-doelman Paul Poleij bekend dat het voetbal seizoen 1997/1998 definitief zijn laatste zou zijn. De 34-jari- ge doelman kampte al jaren met een rugblessure en nam zijn be sluit tevens met het oog op een geplande verbouwing. „In prin cipe ben ik al vier keer gestopt bij Yerseke", zegt hij. „Maar ie der jaar opnieuw werd mij ge vraagd of ik een seizoen door wilde gaan. Er was binnen de vereniging geen andere keeper van een goed niveau. Alleen de jeugdige Ramon Boone, maar die was nog maar dertien, toen ik voor het eerste bekend maak te dat ik zou stoppen." Aan het eind van het vorige sei zoen kon Poleij echter niet meer worden overgehaald. Zodoende mocht Ramon Boone, inmiddels zestien jaar, samen met Hans Lamper strijden om de positie tussen de palen. Ramon Boone kreeg in eerste instantie het ver trouwen van trainer Ad Poort vliet. Maar naarmate de compe titie vorderde bleek het grote werk nog iets te vroeg te komen voor de jeugdige doelman. Vanuit de technische staf werd besloten om een laatste poging te ondernemen om ex-doelman Poleij opnieuw onder de lat te krijgen. „Begin oktober vorig jaar werd ik voor het eerst weer gebeld met de vraag of ik terug bij Yerseke wilde komen", ver klaart Poleij. „Maar ik heb ze toen verteld dat ik eerst de ver bouwing afwilde maken en dat ik rond de winterstop weer eens zou zien. Zelfs als mijn vrouw boodschappen ging doen, werd ze aangeschoten door de voor zitter die vroeg hoe ver het stond met de verbouwing. Ze hebben het wel steeds netjes gevraagd hoor, in totaal zo'n vier keer." En met succes, want sinds eind januari van dit jaar verdedigt Poleij weer het doel van Yerse ke. „Ik heb aan het einde van vo rig seizoen zelfs een afscheids cadeau gekregen, dat heb ik nu weer terug moeten geven", grapt Poleij die de humor van de situatie wel inziet. „Ik heb ze verteld dat ik met mijn blote handen moest gaan keepen om dat ik mijn keepershandschoe nen al had weggegooid. Maar ook dat bleek ook geen pro bleem te zijn. Er was snel een nieuw paai' aanwezig." Op de vraag hoe Poleij over zijn toekomst als doelman denkt, antwoordt hij in eerste instan tie:,. Ik blijf in ieder geval dit seizoen keepen bij het eerste." En na een kleine aarzeling voegt hij eraan toe: „Als alles heel blijft, plak ik er nog een seizoen aan vast. Het heeft geen zin om te gaan roepen dat dit mijn laat ste seizoen is. Ze geloven me toch niet..." Tholense Boys Tholense Boys kende lange tijd een grote achterstand in het aantal gespeelde wedstrijden. Daardoor duurde het lang voor dat de ploeg van trainer Paul van Buuren zich een plek wist te verschaffen in de top van het klassement. Maar nu is Tholen se Boys, dat volgend seizoen ge traind zal worden door Leen- dert Geelhoed, hard op weg naar de nummer één positie. Dit weekeinde kan Tholense Boys de marge met koploper Graven deel verkleinen tot vijf punten. Dan moet er echter wel van de naaste concurrent worden ge wonnen Tot vijftien minuten in blessure tijd zag het er destijds tijdens de uitwedstrijd bij 's-Gravendeel naar uit dat Tholense Boys met 1-0 zou winnen. Tussen de 15e en de 20e minuut in blessuretijd kwam 's-Gravendeel echter als nog langszijDe scheidsrechter floot direct na het maken van de goal voor het einde van de wed strijd. Menig speler van Tholen se Boys trekt nog steeds in twij fel wat zich daar precies heeft afgespeeld. „Je weet nooit hoe een scheids rechter de blessuretijd-regel in terpreteert", relativeert de 20-jarige middenvelder van Tholense Boys Michael de Jong. „Maar het positieve is dat we als gevolg van die wedstrijd weten dat we zeker niet de mindere zijn. We hebben toen een heel goede wedstrijd gespeeld." Over het belangrijke treffen met 's-Gravendeel op eigen veld zegt De Jong: „Gravendeel is de te kloppen ploeg. Het is onze laatste kans als we mee willen blijven doen voor de titel. We kunnen vanaf nu geen punten meer verliezen. Daarvoor heeft 's-Gravendeel een te grote voor sprong." RCS Zondag-vierdeklasser RCS reist zondag af richting Zeeuws-Vlaanderen om met IJ zendijke uit te vechten wie de koppositie in gaat nemen. RCS sloeg ooit een kloof van zes pun ten met nummer twee IJzendij ke, maar die voorsprong is tot twee punten geslonken. Na elf duels ongeslagen te zijn geble ven, behaalde RCS slechts een punt uit de laatste drie wedstrij den. „Dat is niet verrassend", zegt RCS-coach Rinus Zegers die eerder dit seizoen al de euforie al probeerde te temperen. „Het komt door de leeftijd en blessu res. Enkele oudere spelers heb ben langdurige blessures opge lopen. En dan spreek ik over maanden. Een andere oorzaak heb ik niet. Als deze periode niet langer duurt en we pakken de draad weer op, dan is er niet veel aan de hand. IJzendijke heeft alleen het voordeel als' team over meer ervaring te beschik ken." Rinus Zegers: „Wij bereiden ons voor op de normale manier. Ik zou het allemaal erg op kunnen blazen, maar daar creëer ik slechts extra druk mee. De spe lers zijn misschien meer bezig met de wedstrijd tegen Ajax (op 6 augustus speelt RCS op eigen veld tegen Ajax in verband met het afscheid van Danny Blind). Laten we het hopen, want de ge dachten iets verleggen is nooit slecht." Derde klasse In de derde klasse staan drie Zeeuwse derby's op het pro gramma. Vlissingen. dat de laatste drie wedstrijden win nend afsloot, mag op eigen veld proberen Axel nog dieper in de degradatiezorgen te brengen Middelburg gaat op bezoek bij Zierikzee. En het Zeeuws- -Vlaamse Terneuzen, dat lijst aanvoerder is, ontvangt Patrij zen. Paul Poleij is terug als keeper bij Yerseke. foto Willem Mieras door Barry van der Hooft OOST-SOUBURG - Normaal gezien had hij niet eens gespeeld. Maar om dat het eerste elftal van Dauwendaele met personele problemen kampte, deed trainer Cees Human toch een be roep op hem. Marsjel Leonhart was net drie maanden uit de roulatie ge weest door een slepende rugblessure. Dinsdag had hij voor de eerste keer weer getraind en op donderdag speel de hij een halve wedstrijd mee in het oefenduel tegen Patrijzen. Twee dagen later stond hij in de com petitiewedstrijd tegen Yerseke op de voorstopperspositie. Na een halfuur sloeg het noodlot in een onschuldig duel toe. „Ik maakte een sliding en op het moment dat ik de bal corner tikte, bleef mijn been staan. Ik gleed niet door. Mijn enkel di'aaide en ik hoorde iets knakken." In het ziekenhuis bleek dat bij Leonhart de aanhechting tus sen zijn enkel en kuitbeen gebroken was. Ziekenhuis Hij is die middag net terug uit het zie kenhuis waar hij zich nieuw gips heeft laten aanmeten. Van onder zijn trai ningsbroek komen de blauw-gele clubkleuren vari Dauwendaele te- de ploegen hadden er geen problemen mee als het zou worden afgelast. Maar er was flink wat zand over het veld ge strooid en de scheidsrechter liet het toch doorgaan. Als het onverant woord voor de spelers zou worden dan zou hij er alsnog mee stoppen, zei hij. Doordat er zoveel zand op het veld lag bleef ik steken. De rest is bekend", vertelt Leonhart. Dauwendaele Marsjel Leonhart speelt vanaf dat hij senior werd bij Dauwendaele. Leon hart: „In de jeugd heb ik bij RCS ge speeld. In de A-junioren kreeg ik een conflict en aangezien mijn broer Ed win ook bij Dauwendaele speelde was de keuze niet zo moeilijk. In verband met militaire dienst ben ik tussendoor twee jaar gestopt. Toch begon het weer te kriebelen en ik heb de draad bij Dauwendaele weer opgepakt." De resultaten vallen dit seizoen tegen. „We hebben dit seizoen al zo'n zes tot zeven flinke blessures gehad. Hier door spelen we elke week met een an der elftal. Dat is natuurlijk niet echt bevorderlijk voor de resultaten. De jongens moeten zaterdag drie punten pakken tegen DVO'60. En dan spelen we volgend jaar weer tweede klasse." er niets te zien aan die enkel. Voor alle zekerheid hebben we toch maar een foto laten maken", aldus Wisse. En toen bleek er dus wel iets aan de hand te zijn. Marsjel Leonhart ver volgt: „Het lullige is dat ik net ruim drie maanden uit de roulatie ben ge weest. Begin november kneusde ik een rib en kort daarna ging ik door mijn rug. Hierdoor kon ik vier weken niet werken en ik heb twee maanden fysiotherapie gevolgd. Half januari ben ik toen samen met Cees Human met fitness begonnen. We hebben aan het verstevigen van mijn buik- en rug spieren gewerkt, zodat die in het ver volg de eerste klap zouden opvangen. Dit hebben we anderhalve maand lang toch drie tot vier keer in de week gedaan." Belabberd De bewuste thuiswedstrijd tegen Yerseke had in de ogen van Leonhart nooit door mogen gaan. „Ten eerste hadden zowel Dauwendaele als Yers eke flink wat personele problemen. Het veld lag er echt belabberd bijBei- Marsjel Leonhart: „Het lullige is dat ik net ruim drie maanden uit de roulatie ben geweest." foto Dirk Jan Gjeltema voorschijn. Dauwendaele-verzorger het ziekenhuis. „Nadat Marsjel die Ad Wisse heeft hem evenals die be- sliding had gemaakt vroeg hij direct wuste zaterdag weer vergezeld naar om een wissel. In eerste instantie was

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 27