Haringa rijdt op reserves uoor 1 gulden Van Diemen blijft buiten gewoel Anderlecht Krajicek over rug Siemerink verder VVCS wekt weer ergernis bij FBO Lotto. Geel je üroom een hans. Toekomst als schaatscoach onzeker na tropenjaar TreKKing Lotto mega JacKpot morgen!! Thialf twee jaar verstoken van schaatsen HEERENVEEX - De wereld kampioenschappen afstanden jjjn voorlopig hel laatste toer nooi dat in het ijsstadion Thialf «ordt gehouden. pe mternationale schaatsunie heeft voor de komende twee sei zoenen een drooglegging van de accommodatie in Heerenveen «last. Buitengewoon jammer vindt lierman Reinders, voorzitter van de Koninklijke IJsvereni ging Thialf en het organisatie comité. Reinders kwam in 1984 naar Heerenveen, eerst als burge meester, later als schaatsbe- stuurder. „Ik heb het nooit mee gemaakt dat hier géén groot loernooi werd gehouden", aldus Reinders. ANP Thomas staat weer op het ijs HEERENVEEN - Annamarie Thomas heeft donderdag, een dag voor aanvang van de WK af panden in Heerenveen, voor het eerst weer getraind. De schaatsster, gekweld door gnep. kwam tot tweemaal toe op het ijs. „Vrijdag heb ik voor het laatst geschaatst, dus ik heb wel wat in te halen. Zaterdag, de 1000 meter, probeer ik zo goed mogelijk te rijden, maar de zon dag (1500) is voor mij het be langrijkst." Thomas werd een maand geleden ook al geveld doorgriep. „Maar dit is weereen andere. Ik haal in elk geval nooit meer een griepprik, die helpt toch niet. "ANP Veldkamp treft De Jong in slotrit op 5000 meter HEERENVEEN - Bart Veld kamp en Bob de Jong starten vandaag in de laatste rit op de 5000 meter bij de wereldkampi oenschappen afstanden in Hee renveen. Het onderlinge duel tussen de schaats-Belg uit Den Haag en de SpaarSelect-stayer uit Leimui- den is gevolg van de eindstand van het wereldbekerseizoen. Veldkamp werd daarin eerste, De Jong tweede. Titelverdediger Gianni Romme schaatst in de elfde en voorlaat ste rit tegen de Duitser Frank Dittnch. In rit tien rijdt Rintje Ritsma tegen een andere Duit ser, Rene Taubenrauch. ANP door Peter van der Hulst HEERENVEEN - Het zijn onze kere tijden voor Ingrid Haringa. De schaatscoach staat op het punt om een mooi einde aan een moeizaam seizoen te breien, maar of dat een waarborg is voor een goed vervolg, is nog maar zeer de vraag. Haar werk gever, SpaarSelect, presenteer de deze week Peter Mueller als nieuwe coach. Wat de rol van Haringa wordt, is nog onduidelijk. Wordt ze assis tent van de gevierde Amerikaan („Hij is een hele goede coach"), gaat SpaarSelect met twee ploegen werken (sprinters en stayers), of wordt ze aan de dijk gezet. Haringa, die nog een con tract voor een jaar heeft, wil er zelf weinig over kwijt. „Pas na het WK afstanden gaan we over de organisatie praten Het is duidelijk dat er een reorganisa tie komt, maar ik heb daar wel een goed gevoel over. We komen daar in principe wel uit." Turbulent Ingrid Haringa heeft een turbu lent seizoen achter de rug. Bij haar debuut als schaatscoach bleef haar weinig bespaard. Ze lag zwaar onder vuur toen twee voudig olympisch kampioen Gianni Romme als een zwalken de leerling over het ijs ploeter de, mocht in het begin de ijs baan niet betreden omdat ze niet over de vereiste papieren beschikte, en voelde zich een speelbal in de hetze tussen de KNSB en de commerciële ploe gen. „Het is een tropenj aar ge weest beaamt de oud-sportster. „Ik rijd nu op reserves. Toch was het een prachtig seizoen. Ik zou het zo weer over willen doen. Je kan natuurlijk voorkomen dat je in een glazen kast zit, maar ik neem liever risico's en dan moet je af en toe op de blaren zitten Ik weet zo wel dat ik leef. Haringa, zelf winnares van drie olympische medailles op de fiets en in vroeger jaren een succesvol schaatsster, moest zich tegen over Jan en alleman bewijzen. „In de sport heerst sowieso een mannencultuur. Ook binnen het schaatsen zijn er maar weinig vrouwen die op niveau kunnen coachen. Ik word daarom extra in de gaten gehouden. Dan kij ken ze of ik tijdens de tien kilo meter wel de juiste bordjes om hoog houd." Zelf heeft Haringa er geen moei te mee dat ze als 34-jarige top pers als Romme en Bob de Jong begeleidt. „Toen Team Spaar Select mij aannam, wisten ze dat ik niet zo veel ervaring had als Floor van Leeuwen (de assis tent-coach van de ploeg). Wel was bekend dat ze een fanatieke en enthousiaste trainer in huis haalden die zelf op hoog niveau heeft geschaatst en gefietst. Van wie ze ook weten dat ze ervoor gaat. Ik sta overal voor open. Anderen beweren dat Haringa al denkt dat ze er is, maar mij heb je dat nog nooit horen zeg gen." Ingrid Haringa teert op de erva ringen die ze in het wielermétier op deed. Ze herkent de mentale inzinking van Romme. „Als wielrenster had ik inl995 een rotjaar. Dat kwam mede door de hoogtestages in Colombia, waar destijds het WK werd gehouden. Je zelfvertrouwen krijgt daar door een knauw. Een jaar later heeft dat nóg invloed op je. Het is niet voor niets dat de voormalige politieagente erop hamert dat Romme zo vlak voor het «inde van het seizoen het juiste ritme weer te pakken krijgt. „Gianni moet nu gewoon lekker rijden. Het is belangrijk dat hij met een goed gevoel het seizoen afsluit, anders krijgt ook hij het in het nieuwe jaar weer moeilijk. Hij heeft geen lekker seizoen gehad, maar kan het nog wel op een mooie wijze afsluiten"doelt ze op de WK af standen, dit weekeinde in Hee renveen. Midden in het seizoen vertrok Romme voor een 'opfriscursus' naar Lanzarote en Haringa was de gebeten hond. „De kritiek was te verwachten." Al viel het haar mee dat ze toch nog krediet had. „Ze konden me ook hele maal afmaken. Maar ik denk dat het de meesten toch wel is opgevallen dat Bob een heel normaal seizoen rijdt. Je kan dus niet zeggen dat er technisch iets fout zat." Haringa die het hart op de tong heeft liggen, hield zich in alle commotie opvallend rustig. „Het is niet verstandig om din gen te gaan roepen. Alleen als het echt te ver ging, zei ik er wat van. Door zelf zo te reageren, hoop ik dat ze mij ook met res pect behandelen."De opmer king van topsportcoördinator Ab Krook - Romme stapte bij ie mand in de auto die geen rijbe wijs (lees: trainersdiploma's) bezit - ging haar te ver. „Ik heb wel degelijk een rijbewijs, maar het lijkt er op dat ik een groot rijbewijs nodig heb om een auto te mogen besturen", pareert ze de kritiek. Haringa lijkt er stoï cijns onder te blijven. Ze be schikt over een 'olifantenhuid' zegt ze zelf, maar ook die kan wel eens scheurtjes vertonen. Zo was ze een dag na het EK all round, dat voor Gianni Romme op een grote teleurstelling uit liep, voor de buitenwacht niet aanspreekbaar. „Ook ik heb wel eens een time-out nodig. Dat is niet prettig, maar het hoort er wel bij.GPD Ingrid Haringa heeft als coach van Gianni Romme dit seizoen veel kritiek over haar heen gekregen. Toch zou het seizoen zou over willen doen. foto Jan de Vries/GPD Wooter wil weg bij Zaragoza ZARAGOZA - Nordin Wooter wil Real Zaragoza aan het ein de van het seizoen verlaten. De 22-jarige aanvaller ziet voor zichzelf geen toekomst meer bij de Spaanse club. De voorma lige Ajacied tekende in 1997 een contract voor vier jaar in Za ragoza.„Ik werk hard, maar ik word daarvoor niet beloond", zei Wooter, die er maar niet in slaagt een basisplaats af te dwingen. „Ik kom van een prestigieuze club. Ik begrijp niet hoe ik in mijn huidige situatie terecht ben gekomen." Wooter krijgt zelfs nauwelijks enige speeltijd als de twee andere spit sen van Zaragoza, Gonzalez en Milosevic, geblesseerd zijn. „Ik mag alleen spelen als er echt geen alternatieven meer zijn", mokte de voormalige jeugdinternational. RTR/ANP Loting voorronde in Tokio ZURICH - De loting voor het kwalificatietoernooi van het WK in 2002 in Japan en Zuid-Korea vindt 7 december in To kio plaats. De groepswedstrijden in de voorronde moeten tus sen 1 maart 2000 en 11 november 2001 worden afgewerkt. Dat heeft de FIFA donderdag in Ziirich bekendgemaakt. Het be stuur van de wereldvoetbalbond, donderdag en vrijdag bijeen- in de Zwitserse stad, kondigde tevens een volledig nieuwe procedure voor de kaartverkoop aan. De FIFA zal zelf via een speciale commissie meer controle op de ticketverkoop uitoe fenen. Het bestuur heeft ook werkgroepen voor financiën, lo gistiek, veiligheid, stadions en speelschema's in het leven ge roepen. RTR/AFP Wintereditie Goodwill Games NEW YORK - De Goodwill Games krijgen volgend jaar ook een editie in de winter. Het evenement heeft in februari in La ke Placid plaats. De disciplines kunstrijden, rodelen, bobslee, skispringen, snowboarden en langebaanschaatsen komen op het programma te staan. De door de Amerikaanse mediamag naat Ted Turner in het leven geroepen Goodwill Games is het hoogst gedoteerde toernooi op uitnodiging. S1D Trainer Lee weg bij Telstar IJMUIDEN - Trainer Henny Lee en Telstar gaan per direct uit elkaar. De club uit de Toto Divisie had al eerder aangekondigd de samenwerking aan het einde van het seizoen wegens ge brek aan prestaties te beëindigen. Het eenjarige contract van Lee liep aan het eind van deze competitie af. Technisch mana ger Toon Beijer neemt de taken van Lee waar. Voor volgend seizoen heeft Telstar al Simon Kistemaker aangetrokken. ANP Ronaldo voelt de vorm komen MILAAN - Inter kan morgen in de derby tegen AC Milan en komende woensdag tegen Manchester United voor de Cham pions League rekenen op een Ronaldo die de vorm weer voelt komen. De Braziliaan, hersteld van een knieblessure, weet echter niet hoelang hij het in de spits kan volhouden. Ronaldo raakte op 17 januari geblesseerd en maakte dinsdag in het be kerduel tegen Parma zijn rentree. RTR Nieuwe eigenaar voor Wembley LONDEN - Het Wembley-stadion in Londen krijgt een nieu we eigenaar. De aandeelhouders zijn akkoord gegaan met de verkoop van het complex aan een consortium dat wordt ge steund door de Engelse voetbalbond FA en het nationale sportverbond. Het consortium ENSDC (English National Stadium Company) betaalt omgerekend 320 miljoen gulden voor het stadion. Door de verkoop van het stadion is de kandi datuur voor het WK in 2006 een stap dichterbij gekomen voor Engeland. SID Europees voetbal plotseling in beeld bij opgeleefde Belgische ploeg Er zijn wedstrijden waar in Patrick van Diemen in zijn eentje de hele rechter- jlank van Anderlecht be strijkt. In december zat de Nederlander er doorheen. Een vakantie op Cuba en een pillenkuur hielpen hem er bovenop. Ook An derlecht is terug van weg geweest: 27 punten uit de laatste tien wedstrijden. „We gaan voor Europees voetbal. Wie had dat een half jaar geleden kunnen denken?" door Martin Donker BRUSSEL - Elke maandag na lunchtijd ziet de selectie van Anderlecht beelden van de Ne derlandse competitie. Men port elkaar dan voortdurend in de zij enmompelt: 'wat een ruimte' en 'wat kan voetbal toch leuk zijn als kijkspel'. Vap Diemen: „De voetbalcultuur in België is an ders. Absoluut." Ze maken elke week wel een duurloop rond de plas, wat in Nederland achterhaald is. In België is de sweeper nog lang niet uitgestorven, en stuiten twee spitsen op een vesting van soms vijf man. „Dat is geen waarde-oordeel", zegt Patrick van Diemen beleefd. „Dat is een verschil met wat ik gewend ben." Maar Van Diemen beklaagt zich niet. Hij speelt in het paars-wit van Anderlecht, een club met grandeur en traditie, in een fijn stadion, voor een fanatiek volk je. „Als we uit spelen staan er vijfduizend supporters op de lijst om mee te mogen. Dat was ik ook niet gewend." Met Gaston Taument en Yuri Cornelisse vormt Patrick van Diemen de Nederlandse in breng bij Anderlecht. Taument loopt met zijn ziel onder de arm sinds hij in de krant werd afge brand door Roger Vandenstock. „Een miskoop, ik geef dat toe mijne heren", liet de president zich ontvallen. Van Diemen speelde tot nu toe op één wedstrijd na (geschorst) alles in competitie, UEFA Cup en beker. In september werd Arie Haan ontslagen. Het werd wel even spannend, maar ook Jean Dockx en Frankie Vercau- teren achtten hem onomstre den. Van Diemen voelde zelden ex treme druk. De seizoenstart was desastreus, maar de pijlen richt ten zich vooral op de grote aan kopen. „Van mij werd vooraf weinig verwacht. Geen mens kende Patrick van Diemen." Fiasco Zo kon de ex-speler van FC Utrecht. AZ, NEC en RKC Waalwijk gedijen, ondanks bi zarre omstandigheden. „We worstelden ons door de voor rondes van de UEFA Cup, tegen clubs uit Moldavië en Kroatië. Daarna werden we uitgescha keld door Grasshoppers. We wonnen niet in de competitie, we kregen met 6-0 klop van Westerlo. Een fiasco." De beroerde resultaten - kran ten noemden Anderlecht de Ti tanic II - kostten Arie Haan de kop. De Nederlander werd op gevolgd door zijn assistenten Jean Dockx en Frankie Vercau- teren, tussenpausen die de fak kel na dit seizoen overdragen aan Aimé Anthuenis, trainer van koploper Genk. Het vertrek van Haan was een bevrijding voor sommige jon gens, weet Van Diemen. „Dockx en Vercauteren staan tussen de groep, Haan stond er boven. Maar dat alleen verklaart de ommekeer niet. In het begin werden we overspoeld door blessures, steeds van bepalende spelers. Toen de midweekse wedstrijden vervielen konden we gericht en intensief trainen. We wonnen eindelijk. Daardoor steeg het zelfvertrouwen en kreeg Anderlecht zijn faam te rug. Tegenstanders hadden niet langer het gevoel 'hier valt wat te halen'. Want zo erg was 't. Hetzelfde wat PSV begin dit sei zoen doormaakte." Van Diemen bleef de rust zelve. Jiij deed wat van hem werd ver wacht: degelijk spelen op rechts. Soms op het midden veld, af en toe back, meestal back, middenvelder en aanval ler tegelijk. „Ik speel naar ver (Advertentie) Ga naar uw Lotto winkelier, (bel gratis 0800-0193 voor het dichtstbijzijnde verkooppunt), speet mee en kijk morgenavond naar Weekend Miljonairs op SBSé om 20.30 uur. Anderlecht-speler Patrick van Diemen. foto GPD mogen. In kranten word ik meestal beloond met een zes." Toch voelde hij in december zijn krachten wegvloeien. „Ik ben tweeënhalf jaar vrijwel onafge broken bezig geweest." Met RKC speelde hij twee jaar na- competitie, deze zomer moest Anderlecht al op 22 juli aan de bak in de voorronde UEFA Cup. Met vriendin Maaike boekte Pa trick tijdens de winterstop een negendaagse vakantie naar Cu ba. ..Dearmoedeis verschrikke lijk. Het klimaat, de opge ruimdheid van de mensen en het levensritme zijn een verade ming. Ik kwam opgefrist terug. Ik heb trouwens ook pilletjes geslikt, want ik zat tegen bloed armoede aan." Opzienbarend Anderlecht zit in de lift: 27 pun ten uit de laatste tien wedstrij den. De opzienbarende opmars werd alleen onderbroken door Club Brugge, in een duel waarin Enzo Scifo rood kreeg. „De ach terstand op Genk is twaalf pun ten, de kloof is te groot. We wil len tweede of derde worden, dan plaatsen we ons voor de UEFA Cup. Wie had dat nog voor mo gelijk gehouden?" De supporters niet in elk geval. Zij keerden zich in de donkerste tijden verbaal en fysiek af van hun club. „Vechtpartijen voor het stadion. Helse fluitconcer ten tijdens wedstrijden. Ze wa ren gefrustreerd, want het ver wachtingspatroon was hoog." Thuis in Dilbeek, een deelge van onze sportredactie INDIAN WELLS - Richard Krajicek heeft donderdag de kwartfinales bereikt van het Super 9-tennistoernooi in Indi an Wells. De als achtste ge plaatste Hagenaar won in twee sets van landgenoot Jan Sieme rink: 6-4 6-4. Sjeng Schalken haalde de laatste acht niet. Hij verloor kansloos van de Brazili aan Gustavo Kuerten: 2-6 3-6. Pete Sampras strandde al in de tweede ronde door te verliezen van de Spanjaard Felix Mantil la: 7-6 3-6 6-3. Met zijn uitscha keling heeft de Amerikaan zijn eerste plaats op de wereldrang lijst in gevaar gebracht. „Ik had geen vertrouwen", zei Sampras na zijn partij waarin hij 54 onnodige fouten maakte. „Het was koud, de bal was zwaar. Ik kon mijn ritme niet te pakken krijgen. Deze nederlaag komt hard aan. Dit verlies heeft mij hopelijk wakker geschud". De zege van Mantilla stelt zijn landgenoot Carlos Moya in staat de nieuwe nummer één van de wereld te worden. Moya won met 7-6 6-4 van de Ameri kaan Jim Courier. De Spaanse tennisser, winnaar van Roland Garros, moet wel de finale be reiken om de machtsgreep te kunnen doen. „Ik geloof dat het mij kan lukken. Ik moet dan die nummer één positie op de baan vergeten zodat ik mij op het ten nis kan blijven concenteren." RTR meente van Brussel, trok Pa trick van Diemen zich terug als het al te ruig toeging voor de poorten van het Constant Van- denStock Stadion. „We waren als spelers ons leven niet zeker. Dilbeek is een slaapdorp, een Vlaams bastion. De aistand tus sen stadion en ons huis is klein. Ik sta nooit in de file." Van Diemen is al een tijd bijna jurist. Er wachten hem nog al tijd drie tentamens onderne mingsrecht. „Dan ben ik echt afgestudeerd". Maar Van Die men zou Van Diemen niet zijn als hij geen andere studie had opgepikt. Hij geeft nu voorrang aan Frans en een computercur sus. „De club stelt het op prijs als we Frans praten." De taalstrijd in de regio Brussel leeft meer dan Van Diemen dacht. „In de stad doen ze of ze geen Nederlands verstaan. In Dilbeek weren ze juist Walen. En in de wijk Anderlecht spre ken ze twee talen door elkaar. Tekenend voor de taalstrijd vindt Van Diemen de cijferbe- oordeling in kranten. „In Waal se kranten komen de Franstali ge spelers er altijd beter af. Andersom net zo." Maar een zes blijft doorgaans een zes, en Va^i Diemen is een speler die opvalt noch ter discussie staat. „Ik ben basisspeler. Mijn eerste doel is bereikt, maar ik wil in de toe komst meer. Ik heb nog drie jaar bij Anderlecht. Ik wil door groeien naar een dominante rol, liefst op het middenveld." Daar is geen woord Frans bij. GPD door Henk Hoijtink GOUDA - De spelersvakbond WCS komt over twee weken met een nieuw voorstel voor een CAO in het betaald voetbal. Of er dan alsnog een akkoord met de FBO (Federatie van Betaald Voetbalorganisaties) kan wor den bereikt, is echter de vraag. De clubs willen de Flexwet uit schakelen in het profvoetbal, maar zo ver wenst de WCS niet te gaan. En de FBO wenst zich niet onder druk te latfen zetten door de VVCS. Donderdag werden op initiatief van de WCS de onderhandelin gen over een voetbal-CAO her vat. Eind vorige maand werd het bod van de VVCS tijdens een FBO-ledenvergadering una niem afgewezen. De WCS legt 25 maart een nieuw voorstel voor aan de FBO. De vakbond komt de clubs volgens WCS-voorzitter Theo van Seggelen tegemoet op beide punten waarover wordt getwist: de Flexwet en de financiële ei sen van de WCS. „Ik heb goede hoop dat dit wel wordt aange nomen", zei Van Seggelen. Maar de voorzitter liet gisteren al duidelijk blijken dat uitscha keling van de Flexwet voor de WCS uitgesloten is. Hij ziet de wet als een maatschappelijk ge geven. „Politiek gezien is het onmogelijk om de Flexwet bui ten werking te stellen. Maar we zien in dat het profvoetbal een bijzondere bedrijfstak is en daarom willen we wel meeden ken met de clubs." FBO-directeur Gerard Slager reageerde geprikkeld. „Ik be grijp niet waarom hij zich zo formeel opstelt. Iedereen weet dat je een wet niet buiten wer king kunt stellen. Maar ook Van Seggelen weet heel goed dat je de effecten ervan wel kunt neu traliseren door ze op te schorten. Dat gebeurt bijvoorbeeld in het onderwijs." De clubs zijn beducht voor een groot verloop van spelers. Vol gens de Flexwet zouden prof voetballers na een dienstver band van drie jaar met een opzegtermijn van een maand zonder afkoopsom bij een club kunnen vertrekken. De WCS toonde zich vorige maand be reid de termijn van drie tot zes jaar te verlengen. De clubs gin gen daarmee niet akkoord. Slager: „Maar zo gaf de WCS zelf toch aan dat er rek in een wet zit? Als je het naar 72 maan den kunt verlengen, kan het ook 1 naar 120 maanden. Niets in de wet verbiedt dat. Dat is de vrije onderhandelingsruimte van volwassen partners." In het bod van februari vroeg de WCSs 4,5 miljoen gulden voor het afsluiten van een CAO. Die som (1/3 7 e deel uit de tv-gelden en kosten voor het regelen van verzekeringen en dergelijke) zorgde voor ergernis bij de clubs. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 25