Politici bepleiten onschuld Jfc Voor huiswerk hebben Zeeuwse scholieren nauwelijks meer tijd Duitse minister Lafontaine stapt onverwacht op Hartstochtelijk onthaal voor Mandela VAN OERS 4 WEKEN Geweld neemt toe op Ambon Auto Leasen? Brand in Tilburg VACATURES V00E 16,00 Maij door emoties overmand Kok en Lubbers: formeel geen rol bij nasleep Bijlmerramp Horeca maakt Ierse pub te gelde Nieuw debat zendmasten Boogerd leider in Parijs-Nice 13° 8° ZO 4 Rustig Overwegend droog met wolkenvelden inaar ook wat zon. Matige zuidoostenwind en middagtemperaturen rond 13 graden. 242e jaargang no. 60 vrijdag 12 maart 1999 losse nummers 1,80 JAKARTA - Op Ambon zijn sinds woensdag twaalf mensen omgekomen nadat de Indonesi sche politie het vuur opende op vechtende moslims en christe nen. Die bestookten elkaar met benzinebommen, speren en messen. Het geweld laaide woensdag weer op. Volgens inwoners van Ambon bleven ordetroepen tot gistermorgen doorgaan met schieten. Op zes plaatsen in de stad werd gevochten. Tientallen huizen zijn in brand gestoken. Gisteravond was het rustig. AP zie ook pagina 2 U least al een VW Passat vanaf 619,- per maand Bel olfa* voor eeno«e*e'. AUTO-LEASE Walcheren Tel.. 0118 424000 Fax 0118 416699 Mandela danst mee met een zangkoor dat Afrikaanse muziek ten gehore brengt voor het Amsterdamse Stadhuis. foto Koen Suyk/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Zuid- Afrikaanse president Nelson Mandela kreeg gisteren een hartstochtelijk onthaal op de eerste dag van zijn staatsbe zoek aan Nederland. Koningin Beatrix begroette hem 's mor gens op Marine Vliegkamp Valkenburg met stevige zoe nen. Later op de dag viel hem de Eremedaille van de stad Amsterdam te beurt. De president prees Amsterdam als één van de belangrijkste steden in de strijd tegen de Apartheid. Mandela ontmoet te bij het stadhuis ook een oude vriend, Ruud Gullit. De presi dent omhelsde de voetballer, waarbij het gejuich van de vele honderden belangstellenden tot ongekende hoogte steeg. Duizenden mensen zagen Mandela later door de grach ten varen. Vervolgens toog de president naar zijn logeer adres: het Paleis op de Dam. Koningin Beatrix bood hem daar een staatsbanket aan. Mandela roemde vooral prins Claus die hij tijdens het banket de Order of Good Hoop toe kende. De prins kreeg de zeer hoge Zuid-Afrikaanse onder scheiding voor zijn langdurige en grote betrokkenheid bij Afrika. ANP commentaar pagina 2 TILBURG - In een bedrijfshal van het Tilburgse papierbedrijf Vendor heeft gisteravond een grote brand gewoed. De be drijfshal is vrijwel verwoest. Toen de brand uitbrak werkten daar circa 20 mensen. Die kon den zich tijdig wegkomen ANP (Advertentie) Vandaag verhuizen wij naar ons nieuwe kantoorpand: Stationspark 36,4462 DZ Goes Wegens deze verhuizing zal ons kantoor vandaag de gehele dag gesloten zijn. Tegelijkertijd met de verhuizing verandert ons telefoon- en faxnummer. Vanaf maandag luiden de nieuwe nummers als volgt: Telefoon: 0113-272800 Fax: 0113-272801 Maandag aanstaande zijn wij u weer graag van dienst vanaf ons nieuwe adres. ACCOUNTANTS EN BELASTINGADVISEURS door Barend Pelgrim HULST - De leiding van het Reynaertcollege in Hulst vindt dat hun leerlingen meer aan dacht aan hun huiswerk moeten besteden. Volgens de locatie- hoofden J. van den Dries en J. de Nijs geven scholieren een hoge re prioriteit aan bijbaantjes en hobby's, dan aan hun opleiding. In een brief roepen ze de ouders op om hun kinderen te wijzen op hun schooltaken. „Het huis werk wordt verschoven naar de late uren en is in veel gevallen de sluitpost van de begroting." Ook andere schoolleiders on derkennen dat leerlingen steeds minder tijd hebben voor hun huiswerk. Volgens Van den Dries is de ver waarlozing van de schooltaken een algemeen maatschappelijk probleem, en is het zijn verant woordelijkheid om de ouders en leerlingen daarop te wijzen. De locatieleiders vinden het consumptiegedrag van de jon geren onrustbarend, zo schrij ven ze. „De behoefte om een aantal wensen in vervulling te doen gaan, gaat bij leerlingen een steeds grotere rol spelen en neemt een steeds groter deel van hun tijd in beslag. Gevolg is dat het huiswerk soms niet of maar half gemaakt is, wat te recht ergernis oproept bij do centen. Dit betekent ook vaak dat leerlingen niet uitgeslapen zijn en daardoor niet in staat zijn de aangeboden stof op te nemen." Averechts Wethouder van onderwijsza ken, P. Weemaes, vindt de brief van de directie een onjuiste be nadering van het probleem. „Dit onderwerp moet je monde ling bespreken, liefst per indivi dueel geval. Dat heeft pas ef fect. Een brief waaraan mensen zich ergeren, werkt averechts." Weemaes krijgt bijval van bo venbouwcoördinator havo/vwo van de Vlissingse scholenge meenschap Scheldemond, H. van der Wei-f„Ik geloof niet dat wij dit op een dergelijke manier aanhangig zouden maken. Als wij daartoe de behoefte hadden, dan zou de directie de ouders bijeenroepen op een voorlich tingsbijeenkomst. De directeur van het Goese Buys Ballot College, P. Favier, wil geen oordeel vellen over de stra tegie van het Reynaertcollege: „Maar het is een bekend feno meen. Ik zie mijn leerlingen ook vakken vullen bij de Albert Heijn." De directie van het Reynaert college heeft de ouderraad vóór versturen van de brief niet be naderd over de bijbaantjespro- blematiek, zo vertelt bestuurs lid J. de Keirsmaecker. „Ik kan er ook weinig mee. Het is de eer- ste keer dat ik hier van hoorde. In de ouderraad is er nooit over gepraat. Maar het is een feit, dat het steeds moeilijker wordt om jongeren te sturen." Locatieleider Van den Dries wijst kritiek op de belerende in houd van de hand. „Onze zorg is, dat kinderen geneigd zijn te kiezen voor hun korte termijn welzijn en hun lange termijn welzijn over het hoofd zien. Ze hebben niet in de gaten dat hun toekomst op het spel staat." door Peter van Nuijsenburg BERLIJN - De Duitse minister van Financiën Oskar Lafontai ne is gisteren onverwacht afge treden. Lafontaine, die met kanselier Gerhard Schroder de sterke man was van de rood groene coalitie, stapt ook op als voorzitter van de grootste rege ringspartij, de SPD. Schroder legde gisteravond een korte ver klaring af, waarin hij het ver trek van Lafontaine zei te be treuren en hem bedankte voor de 'goede samenwerking'. Lafontaine zelf volstond met een schriftelijke verklaring aan het SPD-bestuur waarin hij be dankte voor het genoten ver trouwen en de samenwerking. Zijn politieke vrienden lieten gisteren weten dat hij is onder gedoken. Coalitiepartner de Groenen be treurden het opstappen van La fontaine, maar bevestigden hun bereidheid om de samenwer king met Schroder voort te zet ten. Kanselier Schroder zal vandaag nog de SPD-fractie en het par tijbestuur een nieuwe minister van Financiën voorstellen. De demissionaire minister-presi dent van de deelstaat Hessen, Hans Eichel, gold gisteravond als de belangrijkste kandidaat. In Bonn wordt er van uit gegaan dat Schroder zelf de nieuwe partijleider wordt. Machtsstrijd Aan het verrassencfè aftreden van Lafontaine ging een lange machtsstrijd met Schroder vooraf. De zaak kwam volgens Duitse kranten woensdag in het kabinet tot uitbarsting. Schro der stelde zijn superminister van Financiën ten overstaan van zijn collega's verantwoor delijk voor het met name door het bedrijfsleven gekraakte fi- nancieel-economische beleid Lafontaine is nog geen half jaar Advertentie MORGEN IN DEZE KRANT!! op Financiën geweest. Die pe riode werd gekenmerkt door een scherp bekritiseerde belasting hervorming die 'banen zou kos ten in plaats van scheppen'.De minister kwam daarnaast met zijn eis tot renteverlaging veelal in botsing met chef Duisenberg van de Euro-bank ECB. GPD zie ook pagina 2 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. 0800-0231231 De PZC 3214 000002 DEN HAAG - Oud-minis- tcr van Verkeer en Water staat Hanja Maij-Weggen is gisteren tijdens haar verhoor voor de parle mentaire enquêtecom missie Bijlmerramp door emoties overmand. De herinnering aan het na jaar van 1992, waarin haar ministerie in korte tijd met drie ernstige ram pen werd geconfronteerd, werd de CDA-politica te veel. Commissievoorzit ter Meijer schorste het verhoor en liep naar haar toe om haar te troosten. Maij-Weggen, die sinds enkele jaren lid is van het Europees parlement, raakte geëmotioneerd na vragen van de PvdA'er Oudkerk over de gebeur tenissen van eind 1992. In korte tijd vonden toen de Bijlmerramp, een ernstig treinongeluk bij Hoofd- dorp en de vliegramp met j een Martinair-toestel bi] het Portugese Faro plaats. Maij zei dat zij geprobeerd had 'op afstand te blijven' en zich niet met het offici ële onderzoek te bemoei en, maar dat dat haar heel moeilijk was gevallen. „Het was een verschrik kelijke tijd," Daarna werden de emo ties haar te veel. Zij nam een slok water en kwam niet meer uit haar woor den. Tijdens de schorsing kwam zij in een zaaltje naast de vergaderzaal bij. Na haar terugkeer in de getuigenbank excuseerde Maij zich 'voor mijn emo ties'. GPD Oud-minister van Verkeer en Waterstaat Maij-Weggen tijdens haar verhoor. foto Phil Nijhuis (fotoserie van tv) door Hans de Bruijn en Dineke van der Burg DEN HAAG - Premier Kok en zijn voorganger Lubbers vinden niet dat zij een grotere coördinerende rol hadden moeten spelen bij de nasleep van de Bijlmerramp. Voor de parlementaire enquêtecommis sie schoven zij gisteren de verantwoorde lijkheid voor het beleid na de ramp door naar de betrokken vakministers. Op de vraag of hij met zijn kennis van nu vindt dat hij toen anders had moeten optreden, zei Lubbers 'volmondig nee!' Kok en Lubbers benadrukten dat zij formeel geen rol speelden in de nasleep van de ramp. Zij zouden alleen in actie komen als er problemen waren tussen ministers, of als ministers of Kamerleden daarom vroegen. „Geen van de ministers heeft dat gedaan", zei Kok. En Lubbers be klemtoonde dat hem vanuit de Tweede Kamer nooit zo'n verzoek heeft bereikt. Ook enkele betrokken vakministers von den dat zij zich terecht op afstand hiel den. Zowel oud-minister Maij-Weggen (Verkeer) als haar collega Hirsch Ballin (Justitie) vonden dat zij het onderzoek van de deskundigen van de Raad voor de Luchtvaart niet voor de voeten moesten lopen. Ook oud-minister van milieu Al ders vond dat hij, met zijn beperkte ken nis van toen over de lading van de jumbo, 'adequaat' is opgetreden. Kok en Lubbers erkenden dat op grond van de kennis van nu gezegd kan worden dat het allemaal beter geregeld had moe ten worden. Kok blijft er echter bij dat de verantwoordelijkheid voor de coördina tie van het beleid ligt bij de betrokken ministers. Maij-Weggen schoof haar verantwoor delijkheid voor het optreden in de eerste dagen na de ramp door naar de minister van Binnenlandse Zaken, de inmiddels overleden Ien Dales. Die was op grond van de wet belast met de rampenbestrij ding. En Maij-Weggen bleef buiten het onderzoek naar de oorzaak van de ramp omdat dat weer de verantwoordelijkheid was van de Raad voor de Luchtvaart. En de Luchtvaartongevallenwet bepaalt dat dat onderzoek zonder politieke beïn vloeding, dient te verlopen. Oud-minister van justitie Hirsch Ballin vertelde dat al meteen na de ramp was af gesproken dat Justitie ramponderzoeker Wolleswinkel niet voor de voeten zou lo pen. Hij zei dat het achteraf beter was ge weest als dat niet was afgesproken. GPD zie ook pagina 2 N ederlandse horecaondernemers en brouwerij en kopiëren op steeds grotere schaal authentieke Ierse pubs. Op dit moment zijn er ongeveer zestig Ierse pubs in het land Am sterdam loopt voorop en telt zeker tien kroegen die A de Ierse sfeer uitademen. GroenLinks en CDA willen dat het debat over de plaatsing van twee 400 meter hoge zendmasten voor de Walcherse kust wordt heropend nu duidelijk is geworden dat er aan de ex ploitant Delta Radio nooit toezeggingen zijn gedaan. Staats secretaris J. M. de Vries beweerde dinsdag in de Tweede Ka mer schadeclaims te vrezen als Delta Radio wat in de weg werd gelegd. Dit klopt volgens de oppositiepar- 1 O tijen dus niet. Michael Boogerd is de nieuwe leider in de wieler- wedstrijd Parijs-Nice. De Nederlander uit de Rabo- bankploeg eindigde in de vijfde etappe als tweede achter de Colombiaan Bo- tero. Boogerd neemt de leiding in het algemeen klassement over van de Australiër O'Grady. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; kunst cul tuur: 9,10,1113 en 14; zeeland. 15,16,17,19 en 21sport: 23, 24, 25 en 27.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1