Vloekalarm in de huiskamer Met je voeten in het beton PZC CDA en GroenLinks eisen nieuw debat over zendmasten Akkoord in zicht over arbeidsvoorwaarden voor tunnelbouwers Kattenbakkorrels voor calamiteiten Milieulobby vraagt GS om natuurfonds van half miljoen zeeland 19 Onoirbare taal ESZETH Al,», vrijdag 12 maart 1999 s(Ug ■Hoor Jacques Cats Of-ie zo vriendelijk wilde zijn in zijn tv-optredens het taalgebruik wat te kuisen. Zo luidde ongeveer het schriftelijk verzoek van de Bond te gen het vloeken aan het adres van ca baretier Youp van 't Hek. Die liet in een kerende correspondentie weten dat het grof in de mond worden tijdens zijn conférences een ingesleten ge woonte was, waaraan hij niets wenste te veranderen. Maar toen het dagblad Trouw de kleinkunstenaar de gele genheid gaf zijn visie kenbaar te ma ken over de tien geboden, maakte Van 't Hek bij het derde gebod de kantte kening dat hij aan het proberen was om het vloeken 'er een beetje uit te jen sen'. Om na te gaan of de cabaretier in zijn nobele streven al vorderingen maakte had directeur Rij k van der Poll van de Bond tegen het vloeken zich later voor de tv geposteerd voor het volgen van een show van Van 't Hek. ,,A1 gauw vlogen de gvd's me rond de oren. Ik heb toen de tv maar weer uitgezet. Het ziet er naar uit dat de Bond brie ven zoals die over Van 't Hek's tv-op- tredens niet meer de deur uit hoeft te doen nu er een vernuftig toestelletje is bedacht dat vloeken en andere krachttermen van de televisie weert. De SGP-fractie in de Tweede Kamer heeft de tussenkomst van de staatsse cretaris van Cultuur gevraagd bij de introductie van het in Amerika ont wikkeld apparaatje op de Nederland se markt. Vrijheid Voor de Bond is vloeken het misbrui ken van Gods naam. Voor heel veel Nederlanders is vloeken een brede verzameling van allerlei onoirbare taal: schuttingwoorden, verwensin gen, beledigingen, discriminerende uitdrukkingen. Over vloeken wordt verschillend gedacht, zo bleek jaren geleden toen de SGP-fracties in ge meenteraden zoals die van Temeuzen en Axel aandrongen op opname van een vloekverbod in de plaatselijke verordeningen. Dat werd echter in strijd geacht met het grondrecht van de vrijheid van meningsuiting 'omdat het gebruik van ruwe, godslasterlijke of onzedelijke taal ook als het open baar maken van een gedachte of ge voelen is aan te merken'. Voorlopig heeft het Arnemuidse SGP- raadslid Cees Marijs met instemming kennis genomen van het initiatief van de politieke geloofsgenoten in Den Haag. „Selectief ziften van woorden, het is triest dat zo'n apparaatje nodig is." Ook J. Scherpenisse uit Melisker- ke, het eerste Zeeuwse aanspreekpunt Youp van 't Hek probeert in zijn conférences het vloeken 'er een beetje uit te jensen'. foto Jan Swinkels van de Bond tegen het vloeken, is con tent met het streven. Scherpenisse be zit geen tv-toestel, heeft ook geen ra dio in huis maar meent desondanks vrij goed te weten wat er te koop is bij de audiovisuele media. Het gebeurt zelfs, zo is hem voorgehouden, dat in Nederlandse ondertitelingen van bui tenlandse producties vloeken worden gebezigd die in de oorspronkelijke tekst niet voorkomen. Het is Scherpe nisse bekend dat met name de NCRV kritisch is op zaken van taalgebruik. „Het zou mooi zijn wanneeer de om roepen met elkaar een bepaalde code afspreken. Wat heeft vloeken immers voor meerwaarde?" De straks voor zo'n driehonderd gul den aan te schaffen en in de huiskamer te installeren apparaatjes halen op basis van een, met tv-programma's mee uitgezonden, signaal onwelvoeg lijke woorden uit de ether. Het anti- vloekkastje is nu nog op Engelstalige krachttermen en scheldwoorden in gericht. Het op een aantal films getes te systeem hield bij de vertoning van Men in black 66 laakbare woorden te gen. Van der Poll hoopt op een snelle, zen- derbrede introductie. „Voor veel men sen zal het een uitkomst zijn", meent hij. verwijzend naar een recente NI- PÓ-enquête. Daaruit bleek dat zeven tig procent van de Nederlanders vloe ken in meer of mindere mate verve lend vinden. Vorig jaar heeft de Bond een week lang de twaalf Nederlands talige programma's gevolgd. Elke ze ven minuten valt er een krachtterm op tv, zo luidden de bevindingen. Van der Poll: „Ouders die proberen in de opvoeding aandacht te geven aan het taalgebruik van hun kinderenzien hoe dat op tv op alle mogelijke manie ren onderuit wordt gehaald. Met zo'n apparaatje kun je ervoor zorgen dat bepaalde woorden die je thuis abso luut niet wilt horen ook niet door de tv worden geproduceerd." De directeur ziet een bepaalde sa menhang tussen de taaiverruwing en het geweld in de samenleving. „Men sen kunnen elkaar in verbaal opzicht afslachten. Je hoort soms zeggen dat ze liever een klap hadden gekregen dan bepaalde woorden aan te horen- Men zou meer moeten nadenken dat woorden anderen enorm pijn kunnen doen." Hoewel er geen studie naar is gedaan wordt algemeen verondersteld dat men zich in r.k.-kring sneller aan het gebruik van krachttermen bezondigt dan in protestantse hoek Van der Poll heeft persoonlijk de indruk dat in protestantse sferen nadrukkelijker wordt aangegeven dat vloeken niet goed is omdat je daarmee de naam van God onderuit haalt. SGP-raadslid Marijs weet uit zijn vroegere werkkring dat er in de bouw veelvuldig krachttermen worden ge bruikt. Ook in de politiek blij ft waak zaamheid geboden. Marijs greep on langs resoluut naar de interruptiemi crofoon toen iemand in het vuur van zijn betoog een ruw woord bezigde. „Die man zei 'donderdag' met de dag eraf", formuleert het raadslid voor zichtig. Dat leverde een boel gegrin nik op, maar Marijs had toch maar mooi gewezen op het in zijn ogen on parlementaire taalgebruik. Mocht het SGP-raadslid op een ongelukkig moment bij het slaan van een spijker zijn duim treffen dan hoopt hij op recht bewaard te worden voor het ui ten van een verwensing in de richting van het hogere wezen. Daarmee acht hij zich niet verheven boven iemand die zich niet in de hand heeft: „We zijn uiteindelijk allemaal van één lap ge scheurd." Brein De Bond tegen het vloeken voelt er niets voor om het voortouw te nemen in het propageren van bruikbare al ternatieven voor vloeken of kracht termen. Iedereen moet er via zijn cre atieve brein maar achter zien te ko men wat voor hem of haar het beste werkt, meent de directeur. Wanneer hij zelf hevig van iets schrikt of zich ergens hogelijk over verbaast mag Van der Poll graag verrrast dingen roepen als 'alle mensen nog aan toe' Laatst kreeg hij nog een vervangende kreet aangereikt door een radiover slaggever die aanwezig was bij het uitzetten van de eerste, door de Bond tegen het vloeken uitgebrachte les- kranten voor basisscholen. 'Nu weet ik wat ik in plaats van te vloeken moet zeggen als er echt wat tegenzit', had de radioverslaggever enthousi ast verkondigd: 'Pippi Langkous!' door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het CDA in de Tweede Kamer wil met Groen Links een heropening van het debat over de bouw van twee 400 meter hoge zendmasten 25 kilometer voor de Walcherse kust, omdat Rijkswaterstaat wel een voorbehoud heeft ge maakt bij dit project. Staatsse cretaris J. M. de Vries van Ver keer en Waterstaat beweerde dinsdag nog het tegendeel in de Tweede Kamer. In de ogen van CDA-kamerlid G. Leers heeft de WD-staatsse- cretaris een scheve schaats gereden. „Zij is of slecht geïn formeerd geweest. Voor een staatssecretaris is dat al erg. Of zij had de informatie wel. Dan wordt het echt een probleem." In het debat van dinsdag heeft Leers nog nadrukkelijk om in formatie over de schadeclaim gevraagd. Hij deed dat, omdat de staatssecretaris een mogelij ke schadeclaim als argument gebruikte om de Tweede Kamer te overtuigen van haar gelijk. Te weten, dat de bouw van de zend masten door Delta Radio niet meer tegen te houden is. Leers vroeg letterlijk of 'het mi nisterie in het overleg met Delta Radio ooit duidelijk heeft ge maakt dat het niet plaatsen van zendmasten niet mag leiden tot een schadeclaim'. Staatssecre taris De Vries ontkende dat vol mondig. Daar was volgens haar niet over gesproken. Uit een brief van Rijkswater staat aan Delta Radio van 2 6 au gustus 1998 blijkt het tegendeel. Rijkswaterstaat heeft Delta Ra dio in drie achtereenvolgende vergaderingen duidelijk ge maakt dat er geen sprake kan zij n van een schadeclaim, als het project niet doorgaat of vertra ging oploopt. In de brief die GroenLinks woensdag heeft op gevraagdwordt dat zwart op wit bevestigd. Verbieden CDA'er Leers ziet in deze ont wikkeling een kans om de Twee de Kamer alsnog zover te krij gen de zendmasten voorlopig te verbieden, zolang er nog geen wettelijke mogelijkheden be staan om het project volledig te beoordelen. „Dat moet mogelijk zijn", volgens Leers, „want ik kan me niet vooretellen dat dit plan door zou gaan, als deze zendmasten op een mogelijke locatie voor een vliegveld in zee waren gepland." Zo fel als het CDA van leer trekt als oppositiepartij, zo kalmpjes reageren de woordvoerders van de regeringspartijen PvdA en D66. ..Dit is een standaard briefje", oordeelt PvdA'er W. Herrebrugh op het schrijven van Rijkswaterstaat. „Aan de feitelijke situatie verandert dit niks. Er is momenteel geen juri disch kader om die zendmasten te verbieden. Wij willen met een Algemene Maatregel van Be stuur wel bereiken dat de zend- installaties aan milieu-eisen moeten voldoen. Of dat lukt, is een tweede." Noodwet D66, de partij die eerder om een noodwet riep om de zendmasten tegen te houden, wil de reactie van de staatssecretaris afwach ten. „Zij zal opheldering moe ten geven", aldus J. Hoekema, „en dan zien wij wel verder." WD-woordvoerder D. J. Blaauw was niet bereikbaar voor commentaar. De Vries liet via haar voorlich ter weten niet te zullen reage ren. Zij wacht het debat met de Tweede Kamer af. Dia-avond MIDDELBURG - De Zeeuwse afdeling van de Nederlandse Christelijke Reisvereniging houdt woensdag 17 maart haar jaarlijkse bijeenkomst met dia avond. De bijeenkomst begint om 19.30 uur in onmoetingscentrum Dauwendaele in Middelburg. Het jaarlijkse programmaboek je is een van de zaken die worden besproken. Gebedsdag MIDDELBURG - In de Ont- moetingskerk in Middelburg begint zaterdag 13 maart om 9.30 uur de jaarlijkse provincia le gebedsdag. Christenen uit allerlei groepe ringen en kerken worden opge roepen om mee te bidden voor de samenleving. De bijeenkomst duurt tot 12.30 uur. doorWout Bareman TERNEUZEN - De bonden en tunnelbouwer Kombinatie Éddelplaat Westerschelde (KMW) lijken eruit. Bestuurder los van der Borgt van de Bouw en Houtbond verwacht volgen de week z'n handtekening te zetten onder 'een soort' conve nant waarin uitgangspunten en afspraken over het sociaal be leid worden vastgelegd Inhet convenant worden zaken geregeld als de toepassing van de cao en de arbeidsvoorwaar- den.de medezeggenschap, de arbeidstijden en -omstandighe den, en de communicatie en voorlichting. Van der Borgt gaf KMW ruim een week geleden extra respijt. Aanvankelijk stel de de vakbond het ultimatum op28 februari. Tot die dag kreeg de tunnelbouwer de tijd om alle werknemers onder te brengen in deBouw-CAO. Daarna echter raakten KMW en de bonden weer in gesprek. Ze spreken overigens al met el kaar sinds september vorig jaai\ Deproblemen tussen de tunnel bouwers en de bonden ontston den op het moment dat de zes bouwfirma's die samen KMW vormen, besloten de werkne mers van de BetonwareS Fa briek Terneuzen (BFT) onder te brengen in een aparte firma. De bond trok direct de conclusie dat die manoeuvre financieel aantrekkelijk was voor de tun- nelbouwer, maar slecht uitpak te voor de betrokken werkne mers. Volgens Van der Borgt paste de splitsing heel goed in de aanpak van andere bedrijven, die daarmee slim gebruik ma ken van de nieuwe wetgeving voorflexwerk De Bouw- en Houtbond hikte ook aan tegen de opsplisting van het personeel in drie vei-- schillende groepen (en CAO's): mensen die betrokken zijn bij de aanleg van de tunneltoeritten, degenen die werken aan het boorpi-oces en werknemers die de 'elementenfabricage' voor hun rekening nemen. Drie CAO's op één bouwplaats wilde Van der Borgt niet. Dat leidde maar tot wanoi'de. Waarom heeft Van der Borgt toch de deadline van 1 maart la ten vallen? „Ik heb de indruk dat we er samen wel uitkomen. Als we dit convenant kunnen afsluiten, moeten we niet meer doordrammen over CAO's. Dan is de zaak gewoon goed geregeld en dan hebben wij daar verder geen moeite mee. Het gaat om het totaalbeleid. Daarover wil len wij meepraten." Terneuzen put uit tunnelreserve TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen heeft een krediet be schikbaar gesteld van bijna 1,4 miljoen gulden voor extra kos ten die verband houden met de aanleg van de Westerschelde- tunnel. Voor onder meer de controle van de tekeningen en berekening van de details wenden B en W maximaal ruim één milj oen gul den aan uit de reserves 'leges Westerschelde-oeververbin- ding'. De gemeente Borsele neemt de rest van het bedrag voor haar re kening, te betalen uit dezelfde reserves. Andere lasten in 1999 en 2000 zitten onder meer in het ambtelijk apparaat, extra kos ten gemaakt door de welstands commissie en de deelname in het tunnelcentrum. doorWout Bareman TERNEUZEN - Hij oogt wat ti mide, spreekt zich niet zo uit, maar loopt dagelijks vele kilo- metei-s. Om de sti-ess van een megaproject van zich af te schudden? Of gewoon, omdat hij een sportman in hart en nie ren is, die het gevecht tegen het buikje van de kantoorstoelzit- ter niet wil verliezen? Vroeger voetbalde hij bij W Kloetïnge in het eerste. Nu speelt hij eredi visie als projectleider Uitvoe ring van de Bouwdienst van Rijkswaterstaat bij de aanleg van de Westerscheldetunnel. Wim van de Linde (52) en de zij nen zijn ingehuurd door de NV Westerscheldetunnel. Ze ver zorgen de dagelijkse contacten met tunnelbouwer Kombinatie Middelplaat Westerschelde (KMW) en vormen de vooruitge schoven posten van de NV op het bouwterrein. De projectlei der, die vóór deze klus toch al menig staaltje weg- en water bouw op hoog niveau begeleid de, is trots op het tunnelproject. „Ik ben betrokken geweest bij de bouw van de Vlaketunnel, de Drechttunnel, de Kiltunnel en de tweede Heinenoox-dtunnel, maar dit is een heel bijzonder project." „De Westerscheldetunnel is in Eux-opa de langste tunnel die door slappe grond wordt ge boord. Het is uniek dat je daar aan mag meewerken. Weet je wat het is met dit sooi-t projec ten? Je kunt er veel over lezen, je kunt cursussen volgen, maar in de weg- en waterbouw steek je het meest op als je met je voeten in het beton staat." In de nieuwsbrief van het Cen trum Ondergrond Bouwen (COB) verzuchtte Wim van de Linde bijna een jaar geleden: „Uiteindelijk is het er dan toch van gekomen; de Westerschel detunnel wordt gebouwd! Op de bouwlocatie aan de Zeeuws- Vlaamse zijde razen dumpers heen en weer om nog voor de bouwvakvakantie een enox-me Projectleider Van de Linde: „De dwarsverbindingen hakken we met de hand." foto Charles Strijd bouwput te realiseren en wordt het rustige Vlaamse land ver stoord door de bouw van een gi gantische fabriek om tunnel segmenten te maken." En ook: „Veel kan men leren door dingen zelf te doen, zeker bij het boren van tunnels moet je het proces een keer meegemaakt tingen betreft. Van de Linde: „Wij boren twee keer zo diep. Het diepste punt ligt op 60 me ter diepte. Je kunt dat vergelij ken met een flatgebouw van twintig verdiepingen. De af stand is vele malen groter. Bij de tweede Heinenoordtunnel was dat 970 meter, bij de Wester P zij-aanzicht vjptL tv rmeftracé ■to-- ZEEUWS- rSOm VLAANDEREN Z-BEVELAND 1WEEKBOEK TUNNEL 12 maart I999| hebben. Wat dat betreft kwam de tweede Heinenoordtunnel voor een aantal medewerkers van de Bouwdienst op een goed moment. Maar iedere boortun- nel op zich zal een leerproces zijn. Dat maakt dit vakgebied dan ook uitermate boeiend." Bij de Westerscheldetunnel wordt dezelfde boortechniek gebruikt als bij de tweede Hei nenoordtunnel. Maar er zijn verschillen, zeker wat de afme- scheldetunnel is het 6,6 kilome ter.". Het boorproces kent verschil lende kritische momenten. Elke grondsoort vereist een aanpas sing van het booxproces. En ook de stops die de tunnelboorma- chines moeten maken voor in spectie vereisen extra aandacht, omdat het boorfx-ont stabiel moet blijven. De werkzaamhe den achter de tunnelboorma- chine - die 185 meter lang is - doorWout Bareman TERNEUZEN - De veiligheidsmaatre gelen in de Westerscheldetunnel zijn niet mis. Tunneldirecteur Tin Buis zei het eerder deze week, tijdens het passeren van Wéér een mijlpaaltje, heel duidelijk. ®j kon zich levendig voorstellen dat sommige mensen een ritje door de tun nel maar eng vinden. Zo'n helling van zestig meter - al is het in de praktijk niet eens het stijgingspercentage van Ongemiddelde heuvel in de Ronde Van Vlaanderen - baart menig leek enige zorgen. „Maar denk eens in wat we niet alle maal doen voor de veiligheid", hield Buis z'n gezelschap monter voor. En hij somde alle maatx-egelen op: de dwars verbindingen om de 250 meter, speciaal bedoeld voor noodgevallen, de hitte- werende bekleding (die overigens nog voor een bedrag van zo'n tien miljoen moet worden aangepast omdat het aanvankelijke ontwerp weer ter dis cussie staat), de constante koolmo- noxvdemetingen en de mogelijkheid om bij calamiteiten in te bx-eken op de autoradio. Verder heeft de tunnel een dynamische vex-keersx-egeling (rood kruisje hier, groen kruisje daar), aange past kleurgebruik (hoe dieper, hoe don kerder de wandschildering), en vele vi deocamera's, die zich bij een ongemak of ongeval direct op de plaats van het onheil lichten. Buis vergat nog één saillant detail. Tuurlijk, aan de bouwfase gaat menig een gemakshalve voorbij. In het veilig heidsplan echter wordt daaraan alle mogelijke aandacht besteed. Want ook in die periode kan het goed fout gaan. Maar wat lezen we in het epistel dat de moeten goed op elkaar aanslui ten. Ook dat is een constante zorg. En dan is er het bevriezen van de bodem bij het aanbren gen van de dwax-sverbindingen, 26 stuks in totaal, om de 250 me ter-. Zo'n dwarsverbinding kost de tunnelbouwex-s zo'n honderd dagen werk. Van de Linde: „Een machine hebben we daar niet voox-. Het gebeurt op een manier die ook in de mijnen werd toege past. Met de hand dus. We be vriezen de grond tussen de tun nelbuizen en hakken ons daarna handmatig meter voor meter naar de andere kant." Hij moet er zelf een klein beetje om lachen. Wordt bij het boren van de tunnelbuizen gebruik gemaakt van hypex-moderne middelen, bij het aanbrengen van de dwarsverbindingen gaat het allemaal op z'n simpelst. Of Van de Linde na deze klus nog een uitdaging zoekt? „Ach, ik kan daarna nog wel even mee. Laten we zeggen dat ik de aan leg van de tunnel bij Sluiskil als een mooie nieuwe uitdaging zie..." provincie heeft opgesteld in het kader van de Milieu Effect Rapportage-pro- cedxxre? „Volgens de aanvrager worden sloef, kattenbakkorrels en zaagsel al leen gebrixikt bij calamiteiten, name lijk als de boorkamer 'instort" (als de gx-ondlaag tussen de boorkamer en het bovenstaande water wegvalt). In der gelijke gevallen worden sloef, zaagsel of kattenbakkorrels toegevoegd om weer steixn in de boorkamer te krijgen. Een depot van kattenbakkorrels, een geruststellende gedachte. Maar na tuurlijk taboe voor zwangex-e vx-ouwen. door Richard Hoving MIDDELBURG - Het nieuwe college van Gedeputeerde Sta ten moet streven naar meer au- toluwe polderwegen, een Zeeuws energiebureau en een natuurontwikkelingsfonds. Dat hebben de natuur- en milieuor ganisaties in Zeeland WD- lijsttrekker J. I. Hennekeij laten weten. Hennekeij is de voorzitter van het lijsttrekkereoverleg dat de komende weken onderhandelt over de samenstelling van het dagelijks provinciebestuur voor de komende vier jaar. Door polderwegen autoluw te Verdachte hoeft schade niet te vergoeden DEN HAAG - De president van het Haagse gerechtshof nxr. A Horstixxk had gïstereix weinig begrip voor het hoger beroep van de 29-jarige verdachte: „U bent prooi weggekomexx met zestig uur dienstverlening en een maandje voorwaardelijk die de politierechter in Middelburg u heeft oplegd." De verdachte, die bekende dat hij in Vlissingen een volgeladen vrachtwagen had gestolen, was enigszins overrompeld. Zeker oindat die zogenaamd milde werkstraf nooit was opgelegd. De Middelburgse politierechter had het gelaten bijbeen geheel voorwaardelijke straf van twee maanden. De strafmaat was dan ook niet de reden voor het hoger beroep, De vex-dachte vond het niet eer- lijk dat hij in z'n eentje op moest draaien voor de toegewezen schadevordering van 10.000 gulden aan het gedupeerde be drijf Mechielsen. De diefstal van de vrachtwagen uit een loods aan de Poortereweg in Vlissingen was namelijk met twee anderen gepleegd, die nooit zijn opgepakt. Procureur-generaal R. Duin dam eiste ook twee maanden voorwaardelijk. Maar hij gaf de vexxlachte zijn zin door het hof te vragen om de schadevorde ring van 10.000 gulden te ver- weipen. Volgens Duindam zat die te ingewikkeld in elkaar en moest het gedupeerde bedrijf die maar via de civiele rechter proberen te krijgen. Uitspraak op 25 maart. maken kunnen ze als fietspad worden bestemd, aldus de na tuur- en milieuorganisaties. De oprichting van een Zeeuws energiebureau, in samenwer king met Delta Nutsbedrijven, moet de productie van duurza me energie stimuleren. Het natuurontwikkelingsfonds heeft volgens de organisaties jaarlijks 500.000 gulden nodig. Het geld moet onder meer wor den besteed aan de aanleg van ecologische verbindingszones, overgangen van het ene natuur gebied naar het andere. Het aanbieden van een wensen- lijstje aan de voorzitter van het lijsttrekkereoverleg is volgens Th. Kramer van de Zeeuwse Mi lieufederatie geen "rituele ver toning'. „Het is onderdeel van het lobby wex-k. Natuurlijk, komt niet alles wat wij wensen in het nieuwe beleidsprogram ma te staan, maar we hebben de natuur wel opnieuw nadrukke- lijk onder de aandacht ge bracht." De organisaties vragen de pro vinciale politiek een stimule- i-ende rol te spelen als het gaat om duurzaam bouwen. Het Zeeuwse convenant dat een paar jaar geleden is opgesteld om milieubesparend en natuur vriendelijk bouwen te bevorde- i-en, heeft weinig opgeleverd. „De echte grote sprong voor waarts is tot nu toe uitgeble ven." (Advertentie) ipfe mode licudt MODESHOW VOORJAARSCOLLECTIE 15 maart Aanvang: 20.00 uur Locatie: Hotel Restaurant de Nieuwe Doelen Toegang: gratis Reserveren dringend gewenst Loskade 9, Middelburg 0118-623246 di. t/m zat. van 10.30 tot 17.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 19