Werk over grens bron van zorg - ,v PZC Emmastraat is het niet eens met plan voor parkeerplaatsen sfÉti-i' Schouws strand wordt opgespoten Respect voor doordachte doodswens Eis twee jaar cel voor Vlissingse vechtersbaas zeeland 18 BZW vreest soepeler regels Ambtenaren bij ADZ kunnen rechten houden ra Jaar cel geëist voor inbraken vrijdag 12 maart 1999 door MauritsSep VLISSINGEN - De Brabants- Zeeuwse Werkgeversvereniging (BZW) staat huiverig tegenover een versoepeling van de moge lijkheden voor Nederlanders om in België te gaan werken. Secretaris W. Saman van de BZW vreest dat de druk op de arbeidsmarkt in Zeeuws- Vlaanderen dan alleen maar groter wordt. „Het wordt dan moeilijker voor bepaalde be drijven om aan goede mensen te komen en dat is nu al een pro bleem." Het Zeeuwse Europarlements lid voor D66 J. Boogerd-Quaak Brommer weg VLISSINGEN - Vanaf de Bone- dijkestraat in Vlissingen is woensdag tussen 17 en 18 uur een zwarte Puch met het verze- keringsplaatnummer TZW 713 gestolen. De dagwaarde van de brommer is 750 gulden. Reisvereniging NCRV bijeen MIDDELBURG - De afdeling Zeeland van de Nederlandse Christelijke Reisvereniging (N CRV) houdt woensdag 17 maart de jaarlijkse bijeenkomst in ontmoetingscentrum Dau- wendaele in Middelburg. In het begin van de avond wordt het programmaboekje van dit jaar gepresenteerd met als eer ste activiteit een reisje op 21 april naar onder meer het Dia mantmuseum in Grobbendonk en het Arboretum in Kalmt- hout. Na de pauze zal A Kats- man uit Wolphaartsdijk dia's vertonen over het stadje Goede reede en over hofjes in Neder land. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. uit Zaamslag pleitte donderdag bij de behandeling van het eco nomisch jaarverslag van de Eu ropese Unie voor het vergroten van de mobiliteit van arbeid tussen de lidstaten. Dat zou de werkloosheid in grensregio's kunnen verminderen. Zij stelde een 'Europa-toets' voor, waar aan nationale wet- en regelge ving over belastingen en sociale zekerheid kan worden getoetst. Die toets moet voorkomen dat de verschillen in regelgeving tussen lidstaten alleen maar groter worden, waardoor het onaantrekkelijk is over de grens te werken. Positief De BZW staat op zich positief tegenover een uitwisseling van arbeiders tussen de Europese lidstaten. „Alles wat de ar beidsmarkt beter doet functio neren, is goed", reageerde Sa- man desgevraagd. „Bovendien is het verenigd Europa ooit op gericht om de uitwisseling van mensen, goederen en kapitaal gemakkelijker te maken." Saman vraagt zich evenwel af of de Zeeuws-Vlaamse arbeids markt erbij gebaat is als het voor Nederlanders aantrekke lijker wordt in België te gaan werken. „Bepaalde sectoren, zoals de chemie, kunnen nu al moeilijk aan gekwalificeerd personeel komen. Dat bleek ook uit de regionale concurrentie- toets die wij onder Zeeuwse werkgevers hebben uitgevoerd. Als meer Zeeuws-Vlamingen over de grens gaan werken, wor den die problemen nog groter." De landsgrens is nu vooral een obstakel voor Nederlanders die in België willen werken, stelt Saman vast. „Andersom wer ken er nu al heel wat Vlamingen in de Kanaalzone. Als ik een ru we schatting mag maken, denk ik dat zo'n vijf tot tien procent van de werknemers uit België komt." door Miriam van der Schot VLISSINGEN - Bewoners van de Emmastraat in Vlissingen zijn het niet eens met de manier waarop de gemeente extra par keerplaatsen willen creëren in hun straat. De gemeente wil in die omgeving tien nieuwe par keerplaatsen maken methet oog op de komst van nieuwe bewo ners in de Willem III kazerne. Vijf gezinnen uit de Emma straat hebben via een brief aan het college van B en W laten we ten dat ze de parkeerplaatsen voor hun deur niet zien zitten. Volgens het voorstel van de ge meente wordt het zogenoemde langsparkeren in de Emma straat veranderd in gestoken parkeren. Deze verandering le vert zes extra plaatsen op. Dit plan is enkele jaren geleden ook al door de gemeente gepresen teerd met de ontwikkeling van Het Arsenaal. „Toen was er het idee om een bushalte bij de Emmastraat te maken en gestoken parkeer plaatsen in de straat. Er zijn destijds geen bezwaren tegen die parkeerplaats gemaakt maar waarom het niet gereali seerd is, weet ik eigenlijk niet", zegt M. van Alphen van de ge meente. Nu dit voorstel weer uit de kast is gehaald, zijn er echter wel be zwaren. Want uit de tekening Boomfeestdag in Vlissingen VLISSINGEN - Op de nationale Boomfeestdag organiseert MICMEC Walcheren een feeste lijke middag rondom 'bomen'. Op woensdag 24 maart zijn kin deren van 4 tot 8 jaar welkom in het MilieuEducatieCentrum (M EC) De Kloek aan de Koren bloemlaan 5 in Vlissingen. De middag begint om 14.00 uur met een levendige theatervoor stelling van Caroline Joosse. Hierin wordt ook van de kinde ren inbreng verwacht. Vervol gens wordt - bij goed weer in de natuurtuin bij het MEC - op een speelse manier naar bomen ge keken en gaan de kinderen een boom versieren. Tot slot kunnen de jonge deelnemers een diertje knutselen dat zich thuisvoelt in de bomen. Het feest eindigt om 15.30 uur. Aanmeldingen vooraf bij MEC, 0118-417039. van het plan maken de bewo ners op dat de stoep een heel stuk smaller zal worden. „Deze stoep is een goede en veilige speelplaats voor de kinderen in de blok. Een smallere stoep ver groot het gevaar dat er schade komt aan de geparkeerde auto's; om nog maar te zwijgen over de kinderen", schrijven de bewo ners. „Deze kinderen zijn nog te jong om naar de speeltuin te gaan en bovendien hoeven ze momen teel de straat niet over te steken om buiten te kunnen spelen." Overlast Ook geven de bewoners aan dat ze veel extra overlast verwach ten van de nieuwe manier van parkeren. „Als de auto's met de achterkant naar onze huizen staan, kunnen we geen ramen meer openzetten omdat de uit laatgassen direct tegen de ge vels aan slaan. Als ze andersom staan, schijnen de lichten van zeer korte afstand in onze woonkamers." In de brief bena drukte de bewoners dat het eer dere plan op dit argument is ge strand. Tevens merken ze op dat er, in tegenstelling tot wat de ge meente heeft gezegd, bij hen niets bekend is van een overleg met bewoners. „Tijdens de eer ste presentatie van de plannen voor het gebied rond de Willem III kazerne, is aan alle bewoners gezegd dat ze zich konden opge ven voor een werkgroep", legt Van Alphen uit. „Met die werk groep hebben we deze voorstel len ontwikkeld. Van alle bewo ners in de werkgroep woont er één in de Emmastraat. .De brief valt nog net binnen het inspraaktermijn. Tot en met 12 maart kunnen mensen schrifte lijk op de plannen reageren. Boekenbeurs Middelburg MIDDELBURG - In Middel burg vindt zaterdag 13 maart een grote boekenbeurs plaats. Tussen 10.30 en 16.30 uur bie den standhouders van binnen en buiten Zeeland een veelheid aan antiquarische en tweede hands boeken aan. De beurs wordt gehouden in Ontmoe tingscentrum Dauwendaele aan de Vrijlandstraat. Het strand van Westenschouwen kan wel wat extra zand gebruiken. foto Pieter Honhoff door Marcel Modde WESTENSCHOUWEN - Het strand bij Westenschouwen is volgende maand als eerste aan de beurt voor een nieuwe reeks zandopspuitingen. Het gaat om een strook van één kilome ter lang. Nadien wordt de kust tussen de Brouwersdam en Re- nesse over een lengte van 5,4 kilometer opgehoogd. De ver wachting is dat de werkzaam heden eind juni, voor aanvang van het hoogseizoen, kunnen worden afgerond. Tijdens de suppletie is het betreffende strandvak niet toegankelijk voor publiek. Bij Westenschouwen wordt ter hoogte van de strandopgang Rotonde honderdduizend ku bieke meter nieuw zand aan gebracht. Het vak heeft de afgelopen maanden zwaar te lijden gehad van zware stor men en extreem hoog water, waardoor een flinke hap uit het recreatiestrand verloren is Aanvankelijk was Westen schouwen niet in het supple tieprogramma van Rijkswa terstaat opgenomen, omdat de veiligheid er niet in het geding is. Na aandringen van de ge meente Schouwen-Duiveland en de recreatieondernemers werd alsnog een mogelijkheid gevonden om aan het verzoek te voldoen. De honderddui zend kuub die nu wordt opge bracht, gaat overigens wel af van de totale hoeveelheid die volgens het oorspronkelijke uitvoeringsschema voor 2003 voor die locatie op het pro gramma stond. Tussen de Brouwersdam en Renesse (kil- ometerpaal 1.0 en 6.4) wordt 535.000 kubieke meter zand opgespoten. Woordvoerder J. Geluk van Rijkswaterstaat verwacht dat ook daar eind april met de werkzaamheden kan worden begonnen. Het strand wordt enkele tientallen meters breder. De reddingsbri gades en de eigenaren van de strandpaviljoens in het gebied zijn inmiddels geïnformeerd over de suppletie. Volgens Ge luk begint het merendeel van de paviljoenhouders vanaf 15 maart gewoon met de opbouw van hun etablissementen. Een beperkt aantal heeft er echter de voorkeur aan gegeven te wachten totdat de ophoging is voltooid. Paviljoenhouders die voordien opbouwen, moe ten namelijk langere palen la ten aanrukken, afgemeten aan de nieuwe situatie. Het kai*wei vergt een investe ring van 6,5 miljoen gulden. Het werk wordt uitgevoerd door de aannemerscombinatie Van Oord ACZ uit Gorinchem en het Rotterdamse Boskalis. Ze zetten twee sleephopper zuigers in, die beiden zestien honderd kubieke meter zand per keer vervoeren. Rijkswa terstaat heeft een tweejarig contract gesloten met de aan nemerscombinatie. Volgend jaar wordt bij de Banjaard, Oranjezon en Domburg in to taal 1.700.000 kubieke meter zand opgebracht. Ook de bui tenkant van de Veerse Dam wordt dan voorzien van een beschermlaag. door Arjan van Westen GOES - Euthanasie bij oude ren en lichamelijk ernstig zie ken is inmiddels iets minder omstreden. Maar hulp bieden bij de doodswens van psychia trische patiënten is nauwelijks bespreekbaar. Jan Hilarius (66) van de stichting De Ein der, die een brochure uitgeeft waarin staat hoe het leven te beëindigen, hield er donder dag in Goes een lezing over: „Wie zijn wij om iemand te la ten leven die dood wil." De brochure Begeleiding van mensen met een doodswens is duidelijk. Er staan tal van me thoden in om jezelf van kant te maken. Het taalgebruik is simpel. Doe het met een pastic zak of gebruik een stevig elas tiek, maken we er uit op. Of neem slaapmiddelen. Alcohol houdende dranken of kool zuurhoudende drank brengen de slaapmiddelen sneller in de bloedsomloop, het leest bijna als een recept. Bij twijfel niet doen, waarschuwen de au teurs nog. De luchtige toonzetting bij zo'n ernstig onderwerp valt op. „Maar", zegt Hilarius, „er mag niet vergeten worden dat mensen die deze stap hebben genomen een lange reeks van hulpverleners achter de rug hebben. Het gaat om mensen die geen therapeutische moge lijkheden meer hebben. Het lijden is onverdraagzaam ger worden." Ironie Hij noemt zichzelf suicide councelor. Hilarius' openhar tige wijze van praten over zelf doding en het initiatief in 1993 voor een hotel in Alkmaar waar mensen begeleid werden bij zelfdoding, trokken zo veel aandacht dat de media over hem heen vielen. In de Ameri kaanse pers kwamen ze met de benaming. „Prima, dan noem ik mezelf suicide councelor, dan heb ik ook status", grapt hij. De ironie waarmee zijn le zing gepaard gaat is typerend voor Jan Hilarius. Deze laco nieke houding versterkt vaak het wantrouwen dat hij van artsen, politici en media krijgt. En dan is er nog de ijdelheid. Hilarius geeft grif toe te genie ten van de belangstelling. Hij is herhaaldelijk op het scherm te zien. Vaak ter promotie van zijn boek, De Geur van abriko- zenbloesem ontstegen. Giste ren werd het publiek in Goes getrakteerd op een gedicht van Jan Hilarius: „Als iemand dood wil dan moet dat kunnen" de maatschappelijk werker. Hilarius boodschap is bloed serieus. „In psychiatrisch zie kenhuizen zie je een cumulatie van ellende. De verzorgers willen goed doen door deze mensen te helpen maar ze be reiken het tegenovergestelde. Mensen worden soms wel der tig jaar lang tegen hun zin op gesloten." Hij gaat uit van de zelfbeschikking van ieder mens. „Als iemand dood wil dan moet dat kunnen", zegt Hilarius, die meer dan twintig zelfdodingen begeleidde. Daar kwam hij ook mee in op spraak. De Utrechtse hoogle raar G. Koerselman beschul digde hem van moord. Aan een mislukte zelfmoordpoging met De Einder-methode had een vrouw blijvend hersenlet sel overgehouden. Na behan deling kwam de vrouw alsnog uit haar depressie. Het Goese Tweede-Kamerlid S. Buijs heeft zich ontpopt tot een tegenstander van Hilarius. In oktober vroeg het CDA- ka merlid aan de minister van Justitie Korthals en minister Borst van Volksgezondheid of er juridische maatregelen te gen de Noordhollandse stich ting genomen konden worden. En op televisie trad Buijs in het VARA-programma Het Lager huis in een verhitte discussie met Hilarius. Het kabinet heeft inmiddels beslist dat de adviezen van De Einder onge wenst zijn, maar niet worden bestraft. Er is immers geen sprake van actieve hulp. De strijd tussen beide heren is er niet mee beëindigd. „Toen mijn boekje uitkwam heeft Buijs gezegd dat wij de gevan genis in moeten. Ik denk niet dat hij zich echt zorgen maakt om mensen met een doods wens. Het was eenpublicteits- stunt." Profijt Buijs betichtte Hilarius ervan geld te verdienen aan mensen die uit het leven willen stap pen. Hij werpt alle beschuldi gingen van zich af. Voor een consult aan een vrijwilliger die adviseert, zal betaald moe ten worden. Vijftig gulden re- foto Willem Mieras kent hij hiervoor. „Maar dat is mede om de drempel wat hoger te maken. Dat ik niet zomaar gebeld wordt door iemand die een probleem heeft." Hilarius realiseert zich dan ook dat ie mand die de bons van vriend of vriendin heeft gekregen niet echt uit het leven wil stappen. Een andere bron van kritiek is dat stichting De Einder ook de zelfmoordwens van kinderen serieus neemt. Ze kunnen de brochure eveneens bestellen. Ontvangen net als volwasse nen dan een brief. En als men opnieuw contact zoekt, wordt de brochure toegestuurd. Is dit niet te eenvoudig? Zou Hilari us de mensen niet moeten doorverwijzen? „Zeker, als dat nog kan moet je het doen." Laatst belde een jongeman hem op. Hij klonk nogal onbe zonnen. „Tegen hem heb ik wel gezegd dat als hij zelfmoord pleegt, hij zijn ouders achter laat." Toch houdt Hilarius vol dat de meeste mensen zich pas tot hem wenden, als ze zich volledig realiseren welke dra matische stap ze nemen." door Maurits Sep VLISSINGEN - Het Admini stratief Dienstencentrum Zee land heeft een sociaal plan op gesteld voor de werknemers die als ambtenaar bij het sociaal werkvoorzieningsschap in dienst zijn. Ilet ADZ verandert van een gemeenschappelijke re geling in een besloten vennoot schap. In het sociaal plan is vastgelegd dat de ambtenaren onder dezelfde arbeidsvoor waarden bij de bv ADZ aan de slag kunnen. Het ADZ is door de Wet Sociale Werkvoorziening (WSW) die op 1 januari 1998 in werking trad, gedwongen van opzet te veran deren. Het provinciaal werk voorzieningsschap kan niet lan ger een gemeenschappelijke regeling van de zeventien Zeeuwse gemeenten blijven. Vorig jaar juni is er daarom voor gekozen het schap te privatise ren en om te vormen tot een bv. Het bestuur van het ADZ - ver tegenwoordigers van de ge meenten - streeft ernaar de overgang voor de werknemers zo geruisloos mogelijk te laten verlopen. In het concept voor het sociaal plan is vastgelegd dat de ambtenaren in dezelfde functies zullen terugkeren en dat hun arbeidsvoorwaarden dezelfde blijven. Verder worden alle opgebouwde rechten, zoals vakantiedagen en uitkerings- en wachtgeldrech- "ten door de bv overgenomen. Mocht de bv ADZ om wat voor reden dan ook ooit niet meer aan de daaruit voortvloeiende ver plichtingen kunnen voldoen, dan neemt de gemeente Vlissin gen die verplichtingen over. Vlissingen zal de kosten vervol gens verrekenen met de andere gemeenten. Voor de arbeidsvoorwaarden van de mensen die in het kader van de Wet Sociale Werkvoor ziening (WSW) bij het ADZ werken, heeft de omvorming geen gevolgen. Formeel zullen zij niet langer in dienst zijn van de bv ADZ, maar van het sociaal werkvoorzieningsschap in de regio waar zij wonen. Op Wal cheren is dat de Werkplaatsen Walcheren, op de Bevelanden en Tholen de Betho en in Zeeuws- Vlaanderen Dethon in Terneu- zen. Medewerkers die op Schouwen-Duiveland wonen, krijgen een arbeidsovereen komst met de gemeente Schou wen-Duiveland. In de praktij) blijven de WSW'ers wel gewooj voor het ADZ werken. Zij wot. den daar gedetacheerd door de regionale werkvoorzienings. schappen en door de gemeentt Schouwen-Duiveland. Het sociaal plan is nog een con. cept. Het algemeen bestuur van het ADZ bespreekt het plan m zijn vergadering van woensdag 17 maart. Ook de bonden moe', ten er nog mee instemmen. Duo probeert vrouw hond af te pakken VLISSINGEN - Een 29-jarig( vrouw is donderdag ontsnapi aan twee belagers, die probeer- den haar hond mee te nemen. Het incident vond omstreeks twee uur 's middags plaats der het fietstunneltje van dt Sloeweg in Vlissingen. De vrouw liep daar met haar hond. een soort collie, in de richting van de Lange Leenweg toen door twee mannen werd aang sproken. De onbekenden wilden haai hond hebben. Toen zij daar geen gehoor aan wilde geven, pro beerden de mannen het dier mei geweld mee te nemen. De vrous werd daarbij geslagen en u. schopt. De vrouw zag kans"te vluchten in de richting van de Bossenburgweg. In de buurt vai de brigade van de Koninklijke Marechaussee werd zij aange- sproken door een fietsster, die mogelijk getuige is geweest var. het voorval. De politie zoektde- ze vrouw en eventuele andere getuigen. De vermoedelijke daders zijn even later gesignaleerd in di omgeving van bouwmarkt Gamma. Eén van de manner was 18 tot 20 jaar oud, ongeveer 1.80 meter lang, fors gebouwd was blank en had zwart, kortge knipt haar. Hij droeg een blau we pet, een soort trainingsjack (blauw met een witte baan opdt mouwen), een lichte spijker broek en witte gymschoenen Vermoedelijk rookte hij eet joint. De andere man (eveneens blank) was ongeveer 18 jaar, iets kleiner dan zijn metgezel, had kort geknipt haar en een smal gezicht. Hij droeg een ecruj met zilverkleurige drukknopen over een rits, donkerblauwe- spijkerbroek en gymschoenen. door Aector Dooms MIDDELBURG - De geweldda dige acties van een 36-jarige man uit Vlissingen verdienden volgens officier van justitie F. van Es een forse gevangenis straf. Bij de rechtbank in Mid delburg eiste hij gisteren tegen de Vlissinger drie jaar cel, waar van een jaar voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. Van Es achtte poging tot dood slag, mishandeling en bedrei ging bewezen. „De bescherming van de maatschappij moet voor op staan", verwees de officier naar het gewelddadig karakter van de verdachte. Tot twee keer toe (in juli en de cember '97) bewerkte de Vlis singer in zijn woonplaats men sen met een hamer, hoewel hij daar zelf anders over dacht. „Zodra er een conflict is, ont staat er een orgie van geweld. Een van de slachtoffers is door het oog van de naald gekropen. Hij hield er een fikse hoofdwond aan over", gaf de officier de ernst weer. Het tweede slachtoffer liep, be halve verwondingen door ha merslagen, een neusbeenbreuk op. Getuigen hadden gezien dat zijn gezicht was bewerkt door de verdachte. Taxichauffeur Eerder, in december '96, had de Vlissinger een taxichauffeur in de stad mishandeld. Hij deelde vuistslagen uit en beet de man in zijn rug. Het slachtoffer was zo geschrokken van het incident dat hij geen taxi meer durfde te rijden en meteen gestopt is als taxichauffeur. De officier meen de dat de immateriële schade vergoeding van duizend gulden kon worden toegewezen. De hamerincidenten hadden te maken met relatieproblemen en een ruzie over cocaïne. De ver dachte probeerde zijn aandeel hierin af te zwakken, maar de officier vond voldoende bewijs in de verklaringen van medici en de aangevers. De bedreiging van een vrouw beschouwde de verdachte, in tegenstelling tot de officier, als een grapje. De strafzaak was in afwachting van rapportages van deskundi gen al enkele keren uitgesteld. Raadsman E. Smit vroeg giste ren weer om aanhouding in ver band met rapportage van de re classering en een psychiater, wiens onderzoek door zijn cli ënt eerder niet op prijs was ge steld. De rechtbank voelde daar niets voor. Er was voldoende informatie om een beslissing te kunnen ne men. Een psycholoog conclu deerde dat de man licht vermin derd toerekeningsvatbaar is en dat de kans op herhaling groot moet worden geacht. Uitspraak op 24 maart. MIDDELBURG - Tegen een 43 jarige Rotterdammer is gisteren bij de rechtbank in Middelburg een jaar gevangenisstraf geëist De man gaf toe eind januari in Vlissingen en Rotterdam bij verschillende bedrijven te heb ben ingebroken. De verdachte deed op de zitting niet moeilijk over de straf. „Ik ben fout geweest. Dus ik verdien daarvoor straf. Als ik mijn strai heb uitgezeten, wil ik proberen nog iets van het leven te ma ken." De man, die geen vaste woon-oi verblijfplaats heeft, heeft een boekwerk aan strafbare feiten opgebouwd. Gisteren bleek dat hij nog een jaar gevangenisstraf voor eerder gepleegde diefstal len moet uitzitten. Bij DAF-be- drijfswagens in Rotterdam stal hij 24 januari samen met een an der twee auto's, laserprinters, drank en sigaren. Omdat hij zich bedreigd voelde door men sen uit Spijkenisse reed hij ia een gestolen auto naar Vlissin gen. Daar nam hij uit de Vlis singse bibliotheek een politic uniform weg. Op 27 januari strandde een inbraakpoging bij een aannemersbedrijf in Vlis singen, toen het alarm afging. Officier van justitie C. Fetter maakte zich zorgen over de golf van inbraken. „Het gaat maar door." Raadsman D. Olie meen de dat drugsgebruik en de be dreiging het motief vormden voor zijn cliënt om op dievenpad te gaan. „Zodra ik een eigen wo ning heb, dan breek ik niet meer in", zei de Rotterdammer. Olie vroeg de rechtbank om bij de strafoplegging nadrukkelijk re kening te houden met de deten tie van een jaar die zijn cliënt nog te gaan heeft. De rechtbank doet 24 maart uit spraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 18