Middelburg vergeet landbouw Sanering overvalt buurtbewoners Vlissingse dealer hoort jaar cel eisen Hoogste punt bouw marinekazerne Cliëntenraad roept op tot verzet tegen heffing Middelburg Verwarde man rijdt fietsster aan zeeland Boeren vallen over plan in Kwaliteitsatlas voor meer water 17 vrijdag 12 maart 1999 (jnnrEdith Ramakers MIDDELBURG - De agrarische ^ctor is de vergeten sector in de Kwaliteitsatlas Middelburg 1030. Die conclusie trok L. de Kraker. Middelburgs D66- raadslici, donderdagavond in de gjtra commissievergadering Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Financiën. Daarin grepen dertien insprekers, on der wie veel agrariërs de kans, om hun bezwaren kenbaar te maken tegen een gedeelte van de plannen van het steden bouwkundig bureau BVR van Riek Bakker. Ook levensvatbare bedrijven moeten verdwijnen in de uit breiding van het Veerse Meer. U geeft de landbouw geen kans als daar een gedeelte onder water wordt gezet", zei B. van 't West- einde, agrariër in Kleverskerke. Verontrust was ook wijkvereni- ging Nieuwland. Die vereniging is tegen glastuinbouw in de om geving van Nieuwland. De voorzitter stelde dat glastuin bouw bij voorkeur thuishoort opeen industrieterrein. ,,In het Sloegebied bijvoorbeeld. In Nieuwland is het nu heerlijk fietsen. Ook voor Middelbur gers. Als daar kassen komen, wordt het uitzicht verstoord, Een ander punt waarover de raadsleden vielen, was de ma nierwaarop het college van B en Wmet familie De Nood commu niceert. De Nood heeft een boer den] achter Hof ter Veste in Middelburg. „In de loop der ja ren heeft de familie grond aan de gemeente Middelburg ver kocht om Ter Veste en de Kla- renbeek te realiseren", gaf ad vocaat J. Boogaard van familie De Nood aan. Verplaatsing Die familie verleende medewer- king omdat toegezegd was dat >j dat de gemeente mee zou wer- Ii ken aan verplaatsing van de boerderij. „De gemeente heeft I (september 1997) een bod ge- I daan op de grond. Maar dat was I teweinig voor verhuizing en het I opzetten van een nieuwe be- I drijfsvoering. De Nood is daar I met op ingegaan." Daarna is De Nood met een pro- ram j jectontwikkelaar in gesprek ge raakt. „Die wilde -net als de ge meente in die tijd- op zijn grond woningen wegzetten. Maar de gemeente weigert nu die agrari sche bestemming in woondoel- einden om te zetten", verklaar de Boogaard. Eerder werd in de raadsverga dering februari 1998 besloten het gedeelte van de groene long tussen de President Roosevelt- laan en Hof Ter Veste voor be bouwing in aanmerking te laten komen. „Nu wordt de groene long als argument gebruikt om daar geen woningen te laten verrijzen. De gemeente Middel burg heeft de makelaar van de familie De Nood benaderd met de mededeling dat uitsluitend bebouwing van het perceel kan plaatsvinden als de grond wordt verkocht aan de gemeente", al dus Boogaard. Veerse Poort Wethouder P. Bruinooge verde- digde zich door te beklemtonen dat het om landbouwgrond gaat. „Eerder wilden wij de gronden wel voor volkshuisves ting gebruiken. Maar nu is de Veerse Poort erbij gekomen en andere woningbouwprojecten." Door de komst van BVR wordt op een andere manier naar de stad gekeken, zei hij. Daarvoor, tot ongeveer een jaar geleden, ging Middelburg uit van een compacte stad. „Maar met BVR gaan we naar een complete stad. Dat is een stad waar zoveel mo gelijk elementen aanwezig zijn die mensen aan de stad binden." Sint Laurens Op een uitgestrekte gemeente zit niet iedereen te wachten, bleek gisteren. Juist voor het ge bied aan de buitengrenzen van Middelburg, wordt meer be scherming verlangd. Wijkver- eniging Sint Laurens drong er opaan in het belang van de na tuur, het landschap met rust te laten. Dan blijft ook het dorps karakter van Sint Laurens be houden. „Wat wij missen is een verschil in visie op de stedelijke ontwikkeling van de stad Mid delburg tegenover een visie op de ontwikkeling van de kleine kernen in de gemeente Middel burg", stelde P. Joosse van de wijkvereniging Sint Laurens. In de Edelstenenbuurt van Mid delburg werd door drie inspre kers gevraagd om harde toezeg gingen. „Want er wordt nu tussen de regels door gesproken over sloop. Daardoor ontstaat onrust in de wijk. Wij willen be ter geïnformeerd worden dooi de gemeente over de plannen", vulde A Boogerd van het bewo nerscomité aan. In de raadsver gadering van maandag 29 vergadering wordt het raads voorstel over het Masterplan Stationsgebied en de Mortiere behandeld. De bewoners van Klein Vlaanderen werden volledig verrast door de container en de wegafzetting voor de sanering van het voormali ge tankstation. foto Ruben Oreel door Miriam van der Schot MIDDELBURG - Een aantal bewoners van Klein Vlaande ren in Middelburg wist deze week niet wat er gebeurde toen een gedeelte van de straat was afgezet met hekken en er een grote container voor een deur werd gezet. Deze maatregelen zijn getroffen in verband met saneringswerkzaamheden op de plek van een voormalige tankstation. De buurtbewo ners zijn boos dat ze over die werkzaamheden niet zijn ge ïnformeerd. „We adviseren de opdrachtge ver altijd de buurtbewoners te informeren. Helaas gebeurt dat niet altijd", zegt G. Schra ge van de provincie. De sane ring wordt gedaan in opdracht van de stichting Uitvoering Bodemsanering en Amovering Tankstations. Voor die tijd moet de provincie de sane ringsplannen goed keuren. De grond van het tankstation, dat een paar jaar geleden ge sloopt is, wordt de komende twee weken afgegraven. Daar na wordt het grondwater gesa neerd. „Maar daarvan zullen de omwonenden naar ver wachting weinig merken", zegt Schrage. De bewoners van de zes 'afge zette' woningen zien de werk zaamheden met wantrouwen tegemoet omdat ze niet weten wat er precies gaat gebeuren en wat dat inhoud. „Kan die grondwatersanering leiden tot verzakking van onze wonin gen vraagt bewoner J. Bu- ma. Hij heeft inmiddels zijn klacht bij een raadslid wegge legd. „Want stel dat hier een ambulance of brandweerwa gen moet zijn, die kan er niet eens door." Pronk laat woontoren ongemoeid VLISSINGEN - Minister J. Pronk (VROM) heeft geen beden kingen tegen de woontoren op de hoek Gravestraat/Wilhel- minastraat in Vlissingen. De stichting Stadsherstel Vlissin- gen had de bewindsman vorig jaar gevraagd er een stokje voor te steken. Als argument daarvoor werd aangevoerd dat het gebouw ligt binnen de risicocontour die is getrokken met het oog op calamiteiten met gevaarlijke stoffen op de Wester- schelde. In tegenstelling tot de stichting meent Pronk dat er sprake is van vervangende nieuwbouw en die is mogelijk bin nen de risicocontour. Stadsherstel Vlissingen voerde ook aan dat toestemming voor de bouw van de woontoren de weg vrijmaakt voor mogelijke andere hoge bouwprojecten (op de plaats van het voormalige postkantoor aan de Stenen Beer, op de plek van bioscoop Al- hambra en de EDAH-locatie aan de Coosje Buskenstraat. Daar gaat Pronk echter met op in. Veere wijzigt afvalinzameling VEERE - Vanaf 1 maart worden grof huishoudelijk restafval, grof tuinafval en wit- en bruingoed in de gemeente Veere al leen nog op afroep ingezameld. Mensen die dit soort afval aan te bieden hebben, moeten dat tenminste een dag voor de inza meling telefonisch melden via de informatie-klachtenlijn van de gemeente. Op de afvalkalender, die huis-aan-huis is ver spreid, staat op welke dagen de verschillende soorten afval worden opgehaald. Particulieren kunnen grofvuil, met uitzondering van asbest en klein chemisch afval van meer dan twintig kilogram, daar naast altijd gratis afgeven bij één van de Milieustraten in Se- rooskerke, Vlissingen of Middelburg. Duo beschiet kraanmachinist MIDDELBURG - De politie heeft woensdagmiddag in Mid delburg twee jongens van respectievelijk 16 en 18 jaar aange houden. Het tweetal had vanuit het dakraam van een woning van één van hen met een luchtbuks op een bouwkraan gescho ten. De kraan, die op een bouwplaats aan het Hofplein staat, was op dat moment in bedrijf. De kraanmachinist is eveneens geraakt. Hij heeft hiervan aangifte gedaan. De luchtbuks, die van een 14-jarig vriendje bleek te zijn, is in beslag genomen. Inbraken in flatwoningen MIDDELBURG - In twee flatwoningen aan de Nederstraat in Middelburg is woensdagmorgen ingebroken. Uit de wonin gen is een grote hoeveelheid goederen weggenomen. Er ver dwenen onder meer sieraden, foto- en geluidsapparatuur en waardepapieren. Van beide woningen is een deur op grove wijze geforceerd. Op 2 maart is eveneens overdag ingebroken in een flatwoning in dezelfde straat en is onder meer een tv ge stolen. Ook toen is een deur geforceerd. Uit een woning aan de Bloemenlaan in Vlissingen is tussen woensdag 14 en donderdag 00.15 uur video-apparatuur en kleding gestolen. Ook in een woning aan de Bermweg in Oost-Souburg is don derdag tussen 10.45 en 12.10 uur ingebroken. Er is een raam geforceerd en uit de woning verdwenen onder meer een draagbare telefoon en een scanner. Eetpiraat in Middelburg MIDDELBURG - De politie heeft woensdagmiddag proces verbaal opgemaakt tegen een 31-jarige man uit Breda, die het er 'op kosten van de zaak' goed van had genomen. De Bredanaar had in een horecabedrijf aan de Markt in Mid delburg voor 27 gulden drankjes besteld en een paar sigaren. Toen de rekening gepresenteerd werd, kon hij die echter niet betalen. Hij bleek zichzelf al vaker op die manier te hebben getracteerd. door Denise de Boe MIDDELBURG - Tegen een 30- jarige Vlissinger is gisteren in Middelburg een jaar cel geëist loor het dealen van cocaïne en heroïne in zijn woonplaats. Vol gens de officier van justitie zou de man, zelf gebruiker, dit ruim een jaar hebben gedaan. De ver dachte ontkende dit stellig. Hij gaf uiteindelijk toe 'een maand of drie' te hebben gedeald. Een getuige, een 41-jarige plaatsgenoot, bracht weinig duidelijkheid in de zaak. Hij be weerde regelmatig heroïne te hebben gekocht bij de verdach te Deze hoorde dit geschokt aan. „Waarom zeg je dit nou, man?Ik snap dit niet. Jïj ging al tijd 'wit' kopen en samen ge bruikten we dat." En tegen de rechter: „Deze man wou mij verslaafd maken." Na het verhoor van de getuige bekende de Vlissinger drugs te hebben verkocht. „Ik zat samen met deze getuige 'vet aan de wit'. Toen heb ik bepaalde din- REDACTIE MIDDEIM-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I.Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl gen gedaan, maar in een roes. Ik was mezelf niet." De verdachte was al eerder in aanraking geweest met justitie. In maart '97 was hij na zes maanden in de gevangenis voor waardelijk op vrije voeten ge steld. Hij werkte ruim een jaar, maar nam ontslag. Al snel ging het mis, mede door problemen in de relatiesfeer. Zomer '98 viel hij terug in de Devil's world, zo als verdachte zijn drugsversla ving noemde. Volgens de Vlissinger heeft hij toen drie maanden cocaïne en heroïne verhandeld. Ommekeer Op 7 december 1998 werd hij hiervoor gearresteerd. Volgens de officier van justitie zou hij van september '97 tot en met ok tober '98 hebben gedeald. Maar volgens de verdachte kon dat niet waar zijn. Begin november was hij weer gaan werken. Ook had hij zijn oude passie, body building, opgepakt. Hij zei sinds november geen harddrugs meer te gebruiken en heeft de relatie met zijn vriendin en hun zoontje verbroken. „Liefdeen al dat soort dingen is niet goed voor mij", lichtte hij toe. Desondanks hield officier van justitie, mr. C. Fetter, voet bij stuk. Zij achtte bewezen dat de Vlissinger ruim een jaar drugs had verkocht. Dat hij deze mis stappen beging in zijn proeftijd, rekende zij hem extra zwaar aan. Fetter eiste 12 maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf. Raadsman mr. D. Olie wees er in zijn verdeding op dat er twee soorten handelaars zijn. „Je hebt de gewetenloze dealer, die zelf niet gebruikt en de verslaaf de die binnen het circuit wel eens wat verkoopt." Hij pleitte voor een werkstraf. De rechtbank doet uitspraak op 24 maart. Winkeldiefstal MIDDELBURG - In een winkel aan de Pottenbakkerssingel in Middelburg is donderdagmid dag een 54-jarige vrouw uit Middelburg aangehouden. Ze rekende vlees ter waarde van 9,90 gulden niet af. De vrouw moest een boete beta len van 240 gulden. Een 14-jarige jongen uit Mid delburg nam in dezelfde winkel een reep chocolade van zestig cent weg. Hij moet binnenkort naar het Haltbureau voor een alternatieve straf. door Lukas Fransen VLISSINGEN - De bouw van het nieuwe verblijf van de ma rinekazerne in Vlissingen heeft vorige week het hoogste punt bereikt. In het gebouw wordt de bemanning gehuis vest van marineschepen, die bij de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen worden gebouwd of in onderhoud zijn. Na de nieuwbouw worden het hoofdgebouw en het kombuis- en kantinegebouw gereno veerd. De kosten van de nieuwbouw en het onderhoud bedragen ruim tien miljoen gulden. De toekomst van de marineka zerne was lange tijd onzeker. De kazerne was vroeger de trotse uitvalsbasis voor mij nenvegers en -jagers. Aan het eind van de jaren tachtig kwam daar een einde aan. En kele jaren later vertrok ook de duik- en demonteergroep uit Vlissingen. In 1994 kwam De fensie tot het oordeel dat de kazerne op 1 januari 1998 dicht moest. De komst van het Korps Nationale Reserve (Natres) van de landmacht en de matrozen in opleiding uit de Verenigde Arabische Emira ten (VAE) bracht weer wat le ven in de brouwerij De Admiraliteitsraad besloot in januari 1998 dat de marine kazerne in ieder geval tot 2005 openblijft. „Toen dat besluit genomen was, is gekeken naar de staat van de kazerne", zegt kapitein luitenant ter zee H. J. Bensink. Hij heeft sinds vorig jaar oktober het commando van de marinekazerne in han den. „De kazerne bestaat op 20 november dertig jaar. Er moest dus wel het een en ander aan gebeuren. Het meest urgente was de bouw van een nieuwe accommodatie, die voldoet aan de huidige normen." Sloop Begin 1998 zijn twee loodsen en de oude ziekenboeg ge sloopt om plaats te maken voor het nieuwe legeringsge bouw. De uiteindelijke bouw liet nog even op zich wachten, omdat de nadere uitwerking van de plannen meer tijd verg de dan was voorzien. Bensink: ,Er kon daarom pas in novem ber '98 begonnen worden. In het gebouw kan in totaal 168 man gehuisvest worden in twee- en vierpersoonskamers. Elke kamer beschikt over een eigen douche en toilet. Het is dus niet meer zo dat het perso neel in een handdoekje de gang op moet om te douchen." Voorbereidingen Als het gebouw in mei wordt opgeleverd, wordt begonnen aan het groot onderhoud. „We zijn nu al bezig met de voorbe reidingen". legt de marine commandant uit. „Ik ver wacht dat die medio dit jaar zullen beginnen en ook nog dit jaar worden afgerond. Het in goede banen leiden van de nieuwbouw en renovatie werkzaamheden, is op dit mo ment mijn belangrijkste taak." Door het grote onderhoud is er het komende schooljaar geen plaats meer op de kazerne voor het marinepersoneel uit de VAE. „Dat betekent niet dat het project is afgelopen", be nadrukt Bensink. „We hebben domweg even geen plek voor ze. De kans bestaat dat ze vol gend jaar weer terugkomen." Die kans lijkt echter niet groot. Kwamen er in 1997 nog 139 cursisten uit de VAE, dit jaar zijn dat er nog maar zo'n 80. Het lijkt erop dat de Ara bieren het hierbij zullen laten. De marine heeft gebruiksover- eenkomsten gesloten met de landmacht en de marechaus see over huisvesting van per soneel op de kazerne. Bensink: „Het garnizoenscommando Breda heeft bij ons acht man van de liaisongroep gestatio neerd. Zij zorgen in samen spraak met de douane en de NV haven dat het transport van legermaterieel goed ver loopt. Daarnaast verblijven zes man van de marechaussee en twee mentoren van de Na- tres op de kazerne. Maar de hoofdtaak van de kazerne tot aan 2005 blijft het huisvesten van bemanning van schepen in onderhoud en aanbouw in Vlissingen." door Miriam van der Schot MIDDELBURG - De cliënten raad Middelburg is ontevreden over het kwijtscheldingsbeleid van de gemeente Middelburg. Daarom roept ze iedereen op be zwaar te maken tegen de opge legde combi-aanslagen. Mensen die kwijtschelding heb ben aangevraagd voor de com bi-aanslagen van de gemeente en het Waterschap Zeeuwse Ei landen, hebben in 1999 de aan slagen moeten betalen over dit jaar en de afgelopen drie jaren. „Daar hebben wij grote moeite mee. Want het is niet de schuld van de betalingsplichtigen, maar de schuld ligt voor hon derd procent bij de gemeente", zegt de raad. Dat heeft de cliën tenraad aan de gemeente laten weten in een brief. „Heel veel mensen die een inko men hebben rond het minimum of zelfs eronder, kunnen hier door in financiële problemen komen", zegt de cliëntenraad. „Er wordt immers niet voor niets door deze mensen een be roep op de gemeente gedaan voor kwijtschelding." De raad had het beter gevonden als de gemeente alles had kwijtge scholden. Het college van Middelburg wil het kwijtscheldingspercentage voor dit jaar verhogen naar 98 procent. Dat houdt in dat meer mensen met een minimuminko men of een uitkering in aanmer king komen voor een (gedeeltel ijke) kwijtschelding van gemeentelijke belastingen. De gemeente is op weg naar een kwijtscheldingspercentage van honderd procent, maar bekijkt elk jaar of het percentage weer omhoog kan. door Lukas Fransen MIDDELBURG - De politie Walcheren heeft woensdag avond een 65-jarige automobi list uit Middelburg aangehou den. De man wordt ervan verdacht woensdag omstreeks 16.35 uur op de kruising"*Toren- weg-Roozenburglaan in zijn woonplaats met zijn auto een 67-jarige vrouw uit Middelburg aan te hebben gereden. De vrouw fietste over het fiets pad van de Torenweg komende uit de richting van Arnestein. Ze kwam ten val en liep letsel aan hoofd en handen op. Ook haar fiets werd beschadigd. De Mid delburger reed na de aanrijding door zonder zich bekend te ma ken. Omdat een oplettende ge tuige zijn kenteken noteerde, kon de man later worden aange houden. Hij bleek in een zodanig geeste lijke gesteldheid te verkeren, dat hij niet meer in staat was een auto te besturen. Zijn rijbewijs is na overleg met de officier van justitie ingevorderd. Tevens is zijn auto in beslag genomen. Omdat de man ontkent de aan rijding te hebben gepleegd, is de politie op zoek naar getuigen. De politie is ook op zoek naar een onbekend gebleven be stuurder of bestuurster van een zwarte bromscooter, die woens dag tussen 14.30 en 14.45 uur op het fietspad van de Walcherse- weg nabij Buttinge een 15-jarig meisje uit Aagtekerke van de fiets heeft gereden. Het meisje fietste richting Buttinge en reed naast een jongen, die ook op de fiets was. Toen ze de bromscooter van achteren hoorde naderen, week ze samen met de jongen uit naar rechts. Tijdens het inhalen, raakte de bromscooterbestuur der, die een gele/beige jas droeg met zwarte streep op de mou wen, het meisje. Ze kwam ten val en liep een pijnlijk been op. Tevens is haar fiets en kleding beschadigd. De politie is op zoek naar getuigen. Buurt geniet mee van muziek MIDDELBURG - Een bewoner van de Hooge Meestraat in Mid delburg is woensdagavond be keurd omdat hij zijn muziek bij zonder hard had aanstaan. De muziek was in de wijde omtrek van de woning te horen. De contouren van de nieuwe marinekazerne in Vlissingen zijn zichtbaar, nu de bouw het hoogste punt heeft bereikt. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 17