Plan infocentrum visserij op ijs 20! Als moeder het maar kan lezen Elf Atochem breidt uit PZC zeeland vrijdag 12 maart 1999 10 Remmerswaal houdt open huis in nieuw kantoor 4 FAMILIE-ALBUM^ Boekhandel doet het goed in tv-tijdperk 1 V oetbalspektakel voor slachtoffers van watersnood J Bezoekerscentrum in Zuiddorpe is financieel niet haalbaar ondernemend zeeland in detail kunst cultuur Om goede verhalen kun je hardop lachen 1900-2000 De rubriek Onderne mend. Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. door René Hoonhorst ZUIDDORPE - De Westdorpse beroepsvisser E. Janssens- Weemaes ziet voorlopig af van het oprichten van een informa tiecentrum over de binnenvis serij. Ze had plannen om bij haar kweekvijver aan de Sint Jan- 120.000 gulden, een aanvraag die vorig najaar 'kansrijk' werd genoemd, zou er meer dan tien jaar overheen gaan voor het informatiecentrum uit de rode cijfers is. De enige vrouwelijke beroeps visser van Nederland zet haar plannen daarom voorlopig in de ijskast, maar blijft zoeken straat in Zuiddorpe een bezoe kerscentrum over de evolutie van de binnenvisserij te begin nen. Onderzoek wees echter uit dat haar ideeën financieel niet haalbaar zijn. Het zou te lang duren om de be nodigde investering van vier ton rendabel te maken, becij ferde Janssens samen met ver tegenwoordigers van haar bank. Zelfs met de door haar aangevraagde 5B-subsidie van Modehuis Reiss van den Berghe aan de Steenstraat in Hulst heeft na een ingrijpende verbouwing de deuren her opend. Zowel het interieur als de entree zijn in een modern jasje gestoken. De etalages zijn aangepast aan de interieur- vorm. De lingeriehoek is flink uitgebreid. Modezaak Reiss van den Berghe is al ruim hon derd jaar een begrip in Zeeuws-Vlaanderen. Binnenkort slaan inwoners van Lewedorp twee vliegen in één klap in het voormalig Rode Kruisgebouw aan de Sloe- straat. waar zij naast een be zoek aan de huisarts ook een bezoek aan de kapper kunnen brengen. De praktijk van huis arts Aarnoutse wordt momen teel nog verbouwd, maar 'Hen- ny' heeft zich er al gevestigd. Na twee weken werken is res taurant De Travalje in Nieuw- vliet in een nieuw jasje gesto ken. Naast de nieuwe aankleding is ook de menu kaart aan een kritische be schouwing onderworpen en ri goureus aangepast. door Jeroen Vliegenberg OOSTKAPELLE - Remmers- waal Accountants houdt vrij dag 12 maart van 16.00 tot 19.00 uur voor relaties en be langstellenden open huis in de nieuwe vestiging aan de Lants- heerstraat la in Oostkapelle. Omdat de vorige behuizing in Aagtekerke te krap en te wei nig representatief was, werd gekozen voor een modern kan toor. De keuze viel op een ge deelte van de Rabobankvesti- ging in Oostkapelle, die beschikbaar was. Deze locatie heeft goede ont- vangstmogelijkheden, par keervoorzieningen en een pri ma bereikbaarheid en voldeed daarmee aan alle eisen van de accountants. In het nieuwe on derkomen werken acht mede werkers. Reimerswaal Accountants is al 'achttien jaar actief op Walche ren. In 1981 begon vennoot S. Jeroense vanuit zijn woning aan de Burgemeester Geuze- straat in Aagtekerk met het ac countantskantoor. Wegens ruimtegebrek verhuisde het kantoor zeven jaar later naai de Ooststraat. Sinds het begin is de vestiging aangesloten bij Remmerswaal Groep Accoun tants, een groeiende organisa tie met veertien vestigingen in het westen en zuidwesten van Nederland. Het hoofdkantoor zit in Roosendaal. Het kantoor in Oostkapelle werkt op een breed terrein bin nen het midden- en kleinbe drijf en hosudt zich vooral bezig met boekhouding, loon administratie, belastingaan gifte en jaarrekeningen. Je roense: ,,We hebben een functie die vergelijkbaar is met die van een huisarts. Als een cliënt pro blemen heeft komt hij eerst bij ons terecht. Kunnen we hem niet helpen, dan verwijzen we hem door naar een van onze specialisten die binnen onze groep actief zijn." naar nieuwe, goedkopere uit- voeringsmogelij kheden, schrijft ze in een brief aan het Axelse gemeentebestuur. Janssens wilde van het visserij- centrum Het Zoete Water ('om aan te geven dat je er niets over de zeevisserij zult vinden') een elkweersvoorziening maken met informatie over vismetho- den, de soorten waarop wordt gevist én de ontwikkeling van viswateren in de regio. Daar naast moesten ze ook een vaar tochtje over de kweekvijver kunnen maken en een hapje en een drankje kunnen nuttigen, stelde de initiatiefneemster zich voor. Het pand vanElf Atocheminhet Vlissingse Sloegebied. foto Ruben Oreel door Jeroen Vliegenberg VLISSINGEN - Elf Atochem neemt een deel van de activiteiten over van het Duitse bedrijf Th. Goldschmidt AG. Met die over name is Elf Atochem nu een toonaange vende producent van coatingproducten voor verpakkingsglas en vlakglas. De glascoatingproducten worden in Ame rika en Europa gemaakt; in Europa ge beurt dat in de fabriek in Vlissingen. De Vlissingse vestiging krijgt er door de over name een aantal nieuwe producten bij die een aanvulling zijn op het bestaande pak ket. In de verpakkingsindustrie wordt glas behandeld met coatingproducten om de snelheid waarmee flessen door de vulma- chines gaan te verhogen en om de kwaliteit van de fles zelf te verbeteren. Daarnaast is Elf Atochem actief op het gebied van het coaten van vlakglas zoals vensterglas. Elf Atochem Vlissingen BV, gevestigd in het Sloegebied, maakt producten voor aangroeiwerende verven voor schepen, ge wasbescherming in de landbouw, kunst stoffen en glascoating. Bij het bedrijf zijn ongeveer 190 medewerkers in dienst. Door de overname wordt de bestaande werkge legenheid sterker verankerd. Connie Palmen weet een publiek te vermaken, bleek gisteren in Goes. foto Willem Mieras Boekenweekschrijfster Connie Palmen onderhoudt publiek in Goes door Rolf Bosboom GOES - Literaire avonden zijn eigenlijk overbodig. „In princi pe hoef ik jullie niet te zien en omgekeerd ook niet. Het boek op zich is voldoende", zei schrijfster Connie Palmen don derdagavond tegen het massaal opgekomen publiek in boek handel De Koperen Tuin in Goes. „Maar een beetje buiten ons om gebeurt dat toch en dan kan ik niet anders dan onder de indruk zijn van iedereen die te genover me staat. Het is iets Ma ria Magdalena-achtigs: dat je iets wilt betekenen in het be staan van de ander. Bij sommi gen is dat één iemand, of één ie mand plus drie kinderen. Bij mij zijn dat een miljoen mensen." En Connie Palmen, schrijfster van het Boekenweekgeschenk De erfenis, betekent iéts. Als een literaire koningin trekt zij dezer dagen door het land, als boeg beeld van het Boekenweekcir cus. In Goes hing het dankbare publiek, vaji wie zeker negentig procent vrouw, aan de lippen van La Palmen. Zij bleek, be halve tot het schrijven van ge waardeerde boeken als De wet ten, De vriendschap en I.M.ook in staat een uiterst onderhou dende avond te verzorgen. Al verzandde de bijeenkomst na de pauze in meligheid, mede door de glazen Pinot Noir en soms hopeloos ingewikkelde en on zinnige vragen ('Wat is geluk?') uit het publiek. Tegen het Boekenbal, de tradi tionele opening van de Boeken- (Advertentie) Alles voor kantoor op nummer weststrate verpakkingen oostperkweg 20 middelburg tel: (0118) 63 0015 week, had Palmen lang opge zien, vertelde ze. „Ik had een pakje laten maken bij Frans Molenaar; dat scheelt al een stuk in de ellende. Uiteindelijk vond ik het bal toch heel erg leuk. Toen ik aankwam stond er een laan van camera's. Maar voor het ik het wist was ik er al doorheen en toen wilde ik nog een keer." Medelijden De erfenis omschreef Palmen als 'het kind met wie ik het meeste medelijden heb'. „Het is zo on der andere omstandigheden ge boren dan mijn andere boeken. Je krijgt een opdracht, je weet van tevoren al dat het 745,000 exemplaren worden, het moet binnen een jaar af zijn, het mag maximaal 96 pagina's zijn, het heeft een ander formaat, een an der papiersoort... Je weet nooit of het een echt gewild kind is of een ongelukje. Ik heb er ook een ontzettende hekel aan dat het gratis is. Niet vanwege het geld, maar een boek hoort ge woon niet gratis te zijn. Je moet het echt willen kopen." Het thema van deze Boeken week is Familie-album. De 'fa milie' die een grote rol speelt in De erfenis is die van de litera tuur. „Als je voor je bibliotheek staat dan besef je: ik heb heel veel geleerd van al die boeken diedaarstaan, Het zijn verhalen die mij in mijn leven hebben be geleid en ik ben schatplichtig aan al die mensen. De erfenis is een eerbetoon aan die familie, aan al die mensen die mij de weg hebben gewezen." Palmen vertelde ook over haar moeder, over het arbeidersgezin waarin ze opgroeide. „Toen ik afstudeerde in Nederlands rea liseerde ik me opeens dat mijn moeder mijn afstudeerscriptie niet kon lezen. In mijn andere studie, filosofie, heb ik daarom enkele jaren later in de stijl van de Libelle een scriptie geschre ven over Socrates. Het had iets roekeloos: al had ik er een vier voor gekregen, het kon me niets schelen. Mijn moeder kon het tenminste lezen. Toen wist ik: zo zal ik altijd blijven schrijven." BOEKENWEEK 10-20 MAART 1999 Thea Veldman De Terneuzense Thea Veld man brengt samen met haar kroost om de veertien dagen een bezoekje aan de biblio theek. De zoektocht naar een goed boek verloopt vrij vlot, aangezien Thea haar doch ters met raad en daad bij staat. Zelf leest ze zowel voor haar werk als voor de ontspan ning. „Aangezien ik team leidster bij het Arbeidsbu reau ben, lees ik regelmatig studieboeken; voornamelijk over psychologie en groeps werk. Buiten boeken voor louter professionele doelein den lees ik ook wel eens wat luchtigers. Werk van Isabel Allende spreekt mij ontzet tend aan. Alhoewel het om fictieve verhalen gaat, kun je al lezend een boel leren over de cultuur, denkwijzen en omgangsvormen van een land. Een kanjer vond i k haar boek Het huis met de gees ten", vertelt ze. „Boeken met een hoog bib- bergehalte bewaar ik voor op vakantie. Dan lees ik van die lekkere dikke pillen. Thril lers van Engelstalige schrij vers, dat is pas echt genieten geblazen." Eva en Anne Grote mensen daar kan je soep van koken van Guus Kuijer is het lievelingsboek van de zevenjarige Eva Veld man „Het is niet alleen een grappige titel, maar ik moet ook soms hardop lachen om het verhaal. Madelief ver huist naar een nieuwe straat. Daar wonen helemaal geen kinderen, denkt ze. Later ontdekt ze Robby, die verder op woont. Ze worden vriend jes en beleven spannende avonturen. Ik vond het zo'n goed boek, dat ik het in twee dagen al uit had." Eva's drie jaar oudere zus Anne, krijgt pretlichtjes in de ogen wanneer ze vertelt over De olijke tweeling. „Anja Peeters heeft een hele reeks boeken over De olijke twee ling geschreven. Ook al zijn het misschien meisjesboe ken, ik vind ze toch heel spannend. De allerleukste vind ik nog steeds De olijke tweeling in het zonnige Zui den. De meiden halen altijd domme dingen uit, maar ge lukkig kunnen ze zichzelf meestal uit de problemen redden. De verhalen zijn ontzettend lachwekkend." Door Ben Oerlemans MIDDELBURG - Dick Anbeek begeleidde dinsdagavond Con nie Palmen op het jaarlijkse Boekenbal. De eer om naast 's lands bekendste schrijfster te mogen verblijven viel hem te beurt omdat hij is benoemd tot voorzitter van de stichting CP NB, Collectieve Propaganda van hét Nederlandse Boek. De stichting organiseert jaarlijks de Boekenweek, die dit maal het thema 'familie-album' heeft. Naast voorzitter van deze in stantie is Anbeek eigenaar van boekhandel Fanoy. Deze winkel is ondergebracht in de Drukke- ry aan de Middelburgse Markt; een zaak dienaast boeken ook kunst, cd's en computerspelle tjes verkoopt en waar Internet een vooraanstaande plaats in neemt. „Deze winkel toont een nieuwe visie op het vak boek handelaar", aldus Anbeek. Vroeger kocht je boeken bij de boekwinkel en muziekopnames in de platenzaak. Daar is veran dering in gekomen. Anbeek: „Zeker het fenomeen Internet en elektronisch bestellen zorgen ervoor dat veel boekhandelaren nieuwe deuren openen." De ouderwetse en specialisti sche boekenzaak heeft volgens hem nog zeker bestaansrecht, vooral in universiteitssteden. „En er zijn ook themaboekhan dels die alleen werken verkopen op het gebied van bijvoorbeeld New-Age of reizen. Maar je ziet vooral een nieuwe ontwikke ling: we willen diverse vormen van informatie op de markt brengen." Ambiance Het concept van de Drukkery en zaken als Donner in Rotterdam en Broese in Utrecht schaart Anbeek niet onder de categorie branchevervaging. „Mensendie veel boeken kopen houden van mooie dingen: van kunst, van muziek en van lekker eten. Dooi deze zaken bij elkaar te brengen in één winkel kun je klanten trekken en schep je een gezellige ambiance." Vooral in de boekenweek heb ben Anbeek en zijn collega's hel druk. „We richten de etalages extra feestelijk in, nodigen schrijvers uit, we bieden hel boekenweekgeschenk aan en ]e merkt dat de omzet met tiental len procenten stijgt." Het werk van destichting werpt dus vruchten af. Nu hij voorzitteris, heeft de Boekenweek voor An beek een extra dimensie, ,Jk heb al een tijdje in het bestuui gezeten. De stichting heeft een wisselende voorzitter die om de drie jaar verkozen wordt. De ene periode is dat iemand uit de uitgeverswereld en daarna wordt er een boekhandelaar aan het roer gezet." Ontlezing Als je de statistieken moet gelo ven, is het vak van boekhande laar gedoemd uit te sterven. Mei name jongeren zouden liever tv kijken dan een boek pakken. Volgens Anbeek gaat het echter helemaal niet slecht: „We heb ben zelfs een omzetstijging van 25 procent. Met riame kindei-en jeugdboeken doen het goed." 'Ontlezing' is volgens hem niet aan de orde. Er wordt juist meer gelezen. „Ook op het werk moe ten mensen meer lezen. Dat zijn geen romans, maar het is toch geschreven woord. Maar ook de oplage van fictie stijgt. On danks de concurrentie van ra dio, televisie en andere vormen van vermaak heeft de boekhan del zeer goed standgehouden." Anbeek: „Jeugdboeken doen het goed." foto Lex de Meestef door Helen Stevens et laatste ja; de twintigste e blikt de PZC van dag tot I j dag terug op nieuws- j feiten uit Zeeland. ■■aaanESM Da Kees Rijvers (links), daarachter Theo Timmermans en rechts Bram jee Appel gaan op de schouders. foto archief GPD j ra; door Anita de Jong Uitzinnig van vreugde stormden de Nederlandse supporters na het fluitsignaal het veld op. Voor de Franse poli tie was er geen houden meer aan: het gelegenheidselftal in rood-wit-blauw ging juichend op de schouders. Nederland had Frankrijk ge klopt met 1-2. Op 12 maart 1953, anderhalve maand na de watersnoodramp, traden elf Nederlandse profs aan in Parijs voor een benefietwedstrijd te gen de Franse nationale equipe. Ieder dubbeltje aan inkomsten ging naar de slachtoffers; de Franse voetbalbond nam alle onkosten voor zijn rekening. Ondanks het vriendschappelijk karakter van de wedstrijd werd het bepaald geen zomeravond potje, zo blijkt uit de verslagen. „Hoe hebben de bijkans tien duizend Nederlanders op de tri bunes van het Pare des Princes te Parijs genoten van het goede spel van hun landgenoten, van hun voortreffelijke techniek, het scherpe dekken, het uitste- kende positiespel en van hun laaiend enthousiasme waarme de zij van de eerste tot de laatste minuut hebben gestreden", nc>. teerde de PZC-verslaggever. De eerste helft was voor de Fransen, maar „het zwoegende middenveldwerk van F Rijvers" wierp na rust zijn vruchten af: Theo Timmermans scoorde de winnende goal. Blijkbaar had niemand erop ge- rekend dat de bijeengeschraap. te elf (spelend bij clubs 'm Frankrijk, België en Duitsland; konden winnen. Cor van de Hart sprak van de mooiste over- winning in zijn loopbaan. Ej Timmermans kon zich niet mee goed houden: „Ik stond te huilen op het veld als een kleine jon gen." Terwijl de Fansen met ge hoofd het veld verlieten, vierde het Nederlandse kamp uitbun dig feest. Aardige bijkomstig heid: de wedstrijd bracht elf miljoen vierhonderdduizend franse francs in het rampen fonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 16