Vogels beschermd in hele Delta Geert Schip met veevoer vast bij Stavenisse Eindelijk weer zonneschijn en een blauwe lucht Vragen in Kamer over uitzonderen van vaargeul Deur op een kier voor kerncentrale Soapster Annemiek Verdoorn koos voor Sasse Q)e Q CELLULITE ft zeeuwse almanak Rustig aan imi vaK zu Alle grote wateren in Zuidwest-Nederland onder Europese richtlijn mm Windmolens Neeltje Jans draaien niet zonder stroom Vals geld filmlocatie in Krimpen aan de IJssel te rijden. Meloen:„Het is echt een nadeel om in Sas van Gent te wonen, het ligt overal veel te ver van daan. Als ik nu een vaste rol krijg in een serie of vaker werk krijg toegeschoven, dan weet ik zeker dat ik ga verhuizen, naar Amsterdam bijvoorbeeld. Ik ga eerst maar eens wat acteerles sen volgen, dan ben ik in ieder geval verzekerd van meer aan biedingen. Ik hoop, en weet bij na zeker, dat ik nog een keer in Goede Tijden, Slechte Tijden te zien zal zijn. Het zal wel voorna melijk televisiewerk worden, want voor modellenwerk ben ik eigenlijk een beetje te oud." Crimineel Meloen, breed in de schouders, een vlot kapsel en een baardje van een paar dagen op een stoe re kin, weet al precies wat voor rollen hij het liefst zou vertol ken. Meloen:„Die van crimi neel, mijn vrienden vinden alle maal dat ik daar de kop voor heb." Meloen maakt zijn televi siedebuut in de afleveringen van dinsdag 30 maart en vrijdag 2 april. Akker toe, dat zij die mening deelt. Zij vindt ook dat een late re sluiting van de kerncentrale een belangrijke bijdrage kan le veren aan die doelstelling. Broeikasgassen Jorritsma voegt daar gelijk aan toe, dat 'er dus niet is beweerd dat de Borssele langer open moet blijven'. De deur staat slechts op een kiertje in het ka der van de discuSbie over ver mindering van broeikasgassen. In een notitie die daarover naai de Tweede Kamer is gestuurd, is KUUR-.THALASSO EN BEAUTYCENTRUM Doe er nu iets aan De kunstschilder - hij is al op leeftijd - bromde wat voor zich heen, eerder deze week aan de bar in het meer dan bruine café in de binnenstad van Terneuzen. Z'n besognes werden beluis terd door een geduldige schipper in ruste. In ruste, diis alle tijd. Ze hadden het over lichaamsbeweging. Want die buik hè, die puilde nogal. En pils en andere dranken., ze lonken zo. De kunstenaar peinsde een tijd je, somberde wat en voegde zijn gesprekspartner toen toe: „De enige keer dat ik nog op een fiets heb gezeten, was in het ziekenhuis. Dan weet je het wel, zeker.De schip per in ruste knikte, rekende af en reed naar huis. Op z'n fietsje. Een deel van de lading van de Valencia werd overgeslagen in een ander schip. foto Willem Mieras door René Schrier STAVENISSE - In dichte mist en bij een harde oostenwind is donderdagmorgen het Belgische binnenvaartschip Valencia op een zandbank gelopen in de Witte Ton nen Vlije op de Oosterschelde voor Stave nisse. Dat gebeurde omstreeks kwart voor tien net na hoog water. De Valencia was geladen met 485 ton veevoer op weg van Overschie (Schiedam) naar het Vlaamse Ingelmunster. Het schip is 60 meter lang, 6,6 meter breed en steekt 2,2 meter diep. Het bergingsvaartuig Zephyrus van de firma Multraship Towage en Salvage, dat permanent gestationeerd is op de Ooster schelde, was snel ter plaatse maar kon al niets meer uitrichten omdat het water erg snel daalde. De Zephyrus kreeg nog wel enige beweging in het schip, maar daar bleef het bij. Het water stond namelijk bij hoog water hoger dan normaal. Omdat het er naar uitzag dat het water bij hoog water donderdagavond niet zo hoog zou komen is besloten een deel van de lading van de Valencia over te slaan in een ander schip. Daarvoor werden een kraanschip, de Rijos, en een ander schip, de Montig- nac, ingeschakeld. Zodra de Valencia los is zal het schip naar Wemeldinge gaan, waar de lading weer terug wordt genomen van de Montignac. Voor het lostrekken zijn de Zephyrus en de Leendert Muller ingeschakeld. Berucht De Witte Tonnen Vlije is een beruchte plaats op de Oosterschelde. Volgens een van de verkeersleiders van Rijkswater staat hoef je daar maar 10 meter verkeerd te varen of je loopt aan de grond. Als je op de radar ziet dat het verkeerd gaat ben je eigenlijk al te laat. Dan heb je al geen tijd meer om in te grijpen, aldus een van de verkeersleiders. Van Rijkswaterstaat was de RWS 83 bij de Valencia, alsmede vaartuigen van de scheepvaartdienst, van de dienstrking van Rijkswaterstaat en de waterpolitie. Problemen hebben zich overigens niet voorgedaan omdat het schip buiten de vaargeul lag. Het was trouwens donderdagmorgen door de mist toch wat rommelig op de Oosterschelde- Ook een Frans binnen vaartschip raakte in problemen. Het schip liep niet vast, maar was wel volledig de koers kwijt. Daarom is een dienstvaartuig van Rijkswaterstaat er naar toe gevaren om de Fransman te begeleiden. HL TE R.EN MODE St. Adriaanstraat 7, Goes tel. 0113-215652 zeeland vrijdag 12 maart 1999 door René Schrier GOES - Het is net alsof de vo gels al een paar dagen anders fluiten. Die wisten natuurlijk dat de zon er aan zat te komen. Donderdag was het zo ver. Ein delijk weer eens zonneschi j n en een blauwe lucht. De lentebo des waren er al enige tijd. Bloeiende krokussen, de eerste witte en roze bloesems en dar telende lammetjes in de wei. Maar ze stralen niet als de zon er niet op staat. Toegegeven, het was nog een beetje een schuchter zonnetje donderdag. Af en toe verscho len achter dunne wolken. Maar het begin is er. Het voorjaar komt er aan. Misschien dat dan de plassen op het land eindelijk wegzakken, het peil in de slo ten daalt en de herinnering aan die ene constante regenbui van september tot maart verdampt. Straks kunnen de boeren weer het land op, gaan de caféhou ders hun terrasstoelen poetsen en staan de paraplu's niet lan ger constant uitgeklapt te dro gen. De wens is nadrukkelijk de vader van de gedachte. Dat mag ook best in dit gevalWie is er niet toe aan een beetje zon? foto's Willem Mieras door Ben Jansen VLISSINGEN - De rosse grutto, de grote stern en de lepelaar kunnen binnenkort met een ge ruster hart neerstrijken in het Deltagebied. Alle grote wateren in Zuidwest-Nederland komen onder de Vogelrichtlijn van de Europese Unie te vallen. Uit zondering vormt de vaargeul in deWesterschelde. De bescherming van deze vo gels, hun nesten, eieren en leef-' gebieden krijgt absolute voor rang. Rijk, provincie, gemeente noch waterschap kan daaraan tornen. De richtlijn is opgesteld om 181 soorten vogels en hun leefgebieden te beschermen. Op deze Europese lijst staan 24 soorten die bewoners of vaste bezoekers van het Deltagebied zijn. Behalve rosse grutto, grote stern en lepelaar zijn dat blauw- borst, blauwe en bruine kieken dief. brandgans, dwergstern, goudplevier, grauwe klauwier, kemphaan, kleine zwaan, kluut, nonnetje, parelduiker, porse leinhoen, roodkeelduiker, slechtvalk, smelleken, stelt- kluut, velduil, visdief, zeearend en zwartkopmeeuw. Soorten die met uitsterven worden be dreigd, gevoelig zijn voor ver anderingen of bescherming no dig hebben vanwege de eisen die ze aan hun leefgebied stellen. Waterrijk De nadruk bij de aanwijzing van de beschermingszones ligt op waterrijke gebieden. In Zee land vielen eerder de Ooster schelde, het Verdronken land van Saeftinge en het Zwin onder de Vogelrichtlijn. De staatsse cretaris van Natuurbeheer wil daar de Grevelingen, Veerse Meer, Westerschelde (met uit zondering van de vaargeul), Voordelta, Zoommeer en Yerse- ke en Kapelse Moer aan toevoe gen. En in de omgeving van Zee land: Krammer-Volkerak, Haringvliet, Hollands Diep, Voornes Duin en Brabantse Wal. Volgens het ministerie staat een speciale status het huidige ge bruik niet in de weg. Alleen worden plannen om dit gebruik toe te laten nemen beoordeeld op de schadelijke gevolgen voor vogels. Nieuwe ontwikkelingen in de vogelgebieden mogen al leen als er sprake is van drin gende openbare belangen. In dat geval is wel compensatie no dig. De presentatie van de lijst met heeft veel wenkbrauwgefrons veroorzaakt bij recreatie, visse rij en jagers. Het dagelijks pro vinciebestuur heeft het ministe rie al laten weten er weinig mee op te hebben dat vogels overal voorrang krijgen. Dat staat op gespannen voet met het ruimte lijke beleid van de provincie. Gedeputeerde J. G. van Zwie- ten: ,,Wij beschouwen het Veer se Meer heel nadrukkelijk als een recreatiegebied. In de Gre velingen hanteren we een zone ring om recreatie en natuur te scheiden. Het evenwicht dat hiermee is bereikt, dreigt door de Vogelrichtlijn te worden ver stoord. Ook hebben we beden kingen tegen de begrenzingen. In de Grevelingen vallen de jachthavens in de bescher mingszone, in de Voordelta loopt hij tot op het strand en in het Veerse Meer tot over de dag recreatieterreinen en de buiten dijkse bebouwing." De regel dat bestaand gebruik door kan gaan, neemt Van Zwietens zorg niet weg. Hij vreest een rem op ontwikkelingen als bedrijfsver- grofing. T. Kramer van de Zeeuwse Mi lieu Federatie vindt die onge rustheid misplaatst. „Het gaat er alleen om dat je je rekenschap geeft van de gevolgen voor vo gels. We zijn in Nederland al ge wend dat te doen." Hij kan zich voorstellen dat manier waarop de lijst wordt uitgebreid, kwaad bloed zet. „Het moet snel, de voorlichting is onvoldoende en dat werkt averechts. Maar de paniek is overdreven." door Harmen van der Werf DEN HAAG - Bij de aanwijzing van belangrijke vogelgebieden heeft de regering zich mede la ten leiden door economische be langen, en één van die belangen is de zeescheepvaart op de Wes terschelde. Staatssecretaris J. M. de Vries van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij heeft dit donderdag in een overleg met de Tweede Kamer toegege- PvdA, GroenLinks, SP en RPF plaatsten kritische opmerkin gen bij de begrenzing van vogel gebieden op basis van de Euro pese Vogelrichtlijn. Zo zijn er wat betreft de Westerschelde genoeg redenen om het hele wa tergebied een beschermde sta tus te geven, maar de regering wil dat niet. De Vries formuleerde dat zo: „Intensief gebruikte gebieden zijn erbuiten gehouden." De Europese Commissie die ver antwoordelijk is voor uitvoe ring van de Vogelrichtlijn, heeft dit geaccepteerd, volgens De Vries. Boete Diezelfde commissie heeft Ne derland flink onder druk gezet om het zover te laten komen. Europa dreigde zelfs met een boete van maximaal 400.000 gulden per dag, als Nederland niet snel tot de aanwijzing van vogelgebieden zou overgaan. Het heeft lang geduurd, erkende staatssecretaris De Vries. Zij noemde als oorzaken de tegen gestelde belangen van ministe ries en de lange procedures. Kritiek De Vogelrichtlijn moet vogels een extra bescherming bieden. Vandaar dat de Tweede Kamer ook kritiek had op het uitsluiten van delen van de Westerschelde, een stuk van de Noordzee ter hoogte van de Maasvlakte en oefenterreinen van Defensie. RPF-kamerlid D.J. Stelling werf maakte zich met name druk over de Westerschelde. Dat de vaargeul buiten het be schermde gebied is gehouden, heeft volgens hem alles te ma ken met verdere verdieping van de Westerschelde voor de Ant werpse haven. Terwijl er wel een alternatief is voor die verdie ping, de voorhaven Zeebrugge. Stellingwerf overweegt een mo tie in te dienen over de Wester schelde, om de vaargeul ook on der de Vogelrichtlij n te brengen. Onrust Over de aanwijzing van lande lijk 58 nieuwe Vogelrichtlijn- gebieden is veel onrust ont staan. Kritiek was er op de korte inspraaktermijn. Staatssecre taris De Vries kwam daaraan te gemoet door de termijn te ver lengen tot half april. Volgens haar is er overigens weinig aanleiding voor paniek, omdat de aangewezen gebieden vaak al één of andere bescherm de status kennen. Zo vallen alle gebieden binnen de Ecologische Hoofdstructuur, die is vastge legd in het Structuurschema Groene Ruimte. Eeicrij Df Gebitten Peertjes te Dom burg ii op zoek nisr een jasmouw en een bulpkok Geïnteresseerd? Bel dan 0118 - 582218 SAS VAN GENT - „Komt voor elkaar, fax me maar" Met deze one-liner zette Sassenaar Geert Meloen (29) onlangs zijn eerste happen in de wereld van de so aps. Onderweg naar Morgen, om precies te zijn. De bekende Harry Klooster van het gelijknamige castingbureau in Amsterdam raakte gechar meerd van de Sassenaar en schoof hem direct na het bekij ken van zijn fotomap de rol als advocaat toe in de soapserie van Veronica, Meloen heeft de smaak te pakken en mikt naai de top,het 'Bekende Nederlan- der'-schap. Modellenwerk, re clamespots of misschien wel een heuse film. Wie weet. Shoivbiz Meloen droomde altijd al van een carrière in de showbizz, maar het kwam er nooit van. Zijn vriendin Claudia vond dat drie maanden geleden de maat vol was en sleepte haar vriend mee naar fotostudio Rosenberg in Utrecht, waar een map vol kiekjes van hem werd gemaakt. ^1 Klooster en modellenbureau (Advertentie) het langer openhouden van de kerncentrale als een mogelijk heid meegenomen. In dit 'Optiedocument voor emissiereductie van broeikas gassen' is een rekenmodel ge bruikt, op basis waarvan Ne derland van 2008-2012 de uitstoot van koolstofdioxide (CO.) kan verminderen met één Megaton per jaar. En daarbij is rekening gehouden met een bij drage van de kerncentrale Bors sele, oftewel dat die na 2003 nog tien jaar in bedrijf kan blijven. Of dit voorstel tot regeringsbe leid wordt verheven, is nog vol strekt onduidelijk. Het Optie document is onderwerp van kabinetsberaad, dat moet uit monden in de Uitvoeringsnota Klimaatbeleid. In haar antwoorden op de vra gen van het CDA laat Jorritsma weten 'dat de minister van Vrom op dit punt geen uitspraken heeft gedaan'. Jorritsma's par tij, de WD, is voor het langer openhouden van Borssele. Op Vrom zit PvdA-minister J. Pronk. De PvdA is met de derde i'egeringspartij D66 voor slui ting eind 2003. (Advertentie) door Sheila van Doorsselaer NEELTJE JANS- Het windmo lenpark op Neeltje Jans is door een stroomstoring tijdelijk bui ten gebruik. Woensdagmiddag onstond om 16.00 uur door on bekende oorzaak een gedeelte lijke stroomstoring in Burgh- Haamstede. De Oosterscheldekering en het eiland Neeltje Jans kwamen volledig zonder stroom te zitten De Oosterscheldekering scha kelde over op de nood-aggrega- tor, maar de windmolens vielen stil. Stroomleverancier Delta-Nuts bedrijven wist Burgh-Haamste de na enkele uren uren weer van elektriciteit te voorzien door het dorp van de andere zijde te voe den. Hierdoor is er echter tijdelijk onvoldoende net-capaciteit be schikbaar om de molens te voor zien van elektriciteit. De stroom is nodig om ze aan te zwengelen waarna ze weer in staat zijn om elektriciteit aan het net toe te voegen. Ingenieur J. Dees van Delta- Nutsbedrijven verwacht dat de molens vanavond weer kunnen draaien. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De deur voor het langer openhouden van de kerncentrale Borssele lijkt op een kiertje te staan. In het kader van de discussie over een beperking van de uitstoot van broeikasgassen wordt die mo gelijkheid meegenomen, heeft minister A Jorritsma van Eco nomische Zaken donderdag ge antwoord op Kamervragen van CDA'er J. L. van den Akker. Van den Akker stelde zijn vra gen naar aanleiding van opmer kingen van topambtenaar S. Dessens van het ministerie van Economische Zaken. Bij zijn af scheid pleitte Dessens voor een latere sluiting van de kerncen trale Borssele, dus na de beoog de sluitingsdatum van eind 2003. Hij deed dit, omdat het opwekken van kernenergie 'schoon' is, althans niet tot de uitstoot van broeikasgassen (CO.) leidt. Het langer openhouden van de kerncentrale Borssele kan dus bijdragen aan internationale afspraken die Nederland heeft gemaakt over een vermindering van het uitstoot van CO,. Minis ter Jorritsma geeft in de ant woorden aan CDA'er Van den Geert Meloen: „Ik kom echt vól in beeld." Iedereen moet echt kijken", zegt op de set van de soap belde Heb- Meloen. Direct nadat hij te ho- bes dat ze een rol voor hem had- ren kreeg dat hij verwacht werd den in de nieuwe serie Westen- MIDDELBURG - In een winkel in Middelburg is donderdag een 15-jarige jongen aangehouden nadat hij wilde betalen met een vals biljet van honderd gulden. Hij liep tegen de lamp door de oplettendheid van een caissière. Hij wist dat het biljet vals was. Hebbes zagen wat in hem en het balletje begon meteen te rollen. Samen met nog een acteur maakte Meloen kans op de rol in Onderweg naar Morgen en ac trice Annemiek Verdoom, in de soap Joyce, mocht beslissen wie in de serie haar advocaat mocht spelen. Zij wees direct naar Me loen en die was op zijn beurt maar wat trots. Meloen:„Iedereen was zó vrien delijk en na het spelen van de scène waren ze echt van me on der de indruk. Ik hoop dat ik nog een keer wordt teruggevraagd." Figurantenrol Claudia, die tijdens de opnamen graag een ld jkje achter de scher men wou nemen, werd vanach ter de coulissen geplukt om een figurantenrol te spelen in de zelfde scène. Meloen:,,Je ziet haar jammer genoeg niet zo goed zitten. Dat is bij mij wel anders. Ik kom echt vól in beeld." Meloen heeft van de regisseur te horen gekregen dat hij niet te veel mag verklappen over de verhaallijn. „Maar het zijn ze ker spannende verwikkelingen. foto Peter Nicolai wind van RTL4. Hij moest deze job helaas afslaan omdat het te kort dag was om even naar de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 15