Leger schiet bij veldslag Ambon iJiïL Cresson verder in het nauw |nu bij kruidvat Palestijnse politie doodt twee betogers Protest tegen jacht op grizzly Christenen en moslims gaan elkaar te lijf buitenland Verzoenende taal Iraanse president Libiërs krijgen levenslang voor bom in Frans toestel yanonze redactie buitenland JAKARTA - Indonesische troe pen hebben gisteren het vuur geopend op tienduizenden mos lims en christenen die elkaar met brandbommen, kapmessen en speren te lijf gingen in Am- bonstad. Volgens het persbu reau Antara en ooggetuigen zijn daarbij minstens zeven doden en tientallen gewonden geval len. In ziekenhuizen werd gezegd dat minstens vijftig mensen met schotwonden waren binnenge bracht. Een van de doden was in het hoofd getroffen door een ko- gel. Eerder zei een legerwoordvoer- der dat zijn troepen slechts waarschuwingsschoten hadden gelost. Hij ontkende dat er ge richt op mensen was geschoten. Ooggetuigen zeiden echter dat de soldaten soms in de lucht uan onze redactie buitenland RAFAH - De Palestijnse politie heeft gisteren het vuur geopend op honderden betogers in Rafah in de Gazastrook. Volgens oog getuigen werden twee 17-jarige mannen gedood en raakten drie demonstranten gewond. De ongeregeldheden braken uit nadat een tribunaal in Gaza Raed al-Attar (25) van de fun- Bom ontploft in wachtkamer PRAAG - Een bomontploffing heeft gisteren de wachtkamer van een polikliniek in Praag verwoest. Een vrouw is met gehoorklach- ten opgenomen. Zij had wonder boven wonder geen andere ver wondingen. De bom was in een tas achtergelaten en bevatte on der meer schroeven. Sinds 1990 waren er vier van dergelijke ex- AP damentalistische moslimorga nisatie Harnas ter dood had ver oordeeld voor de moord op een Palestijnse politieman op 1 fe bruari. Twee medeverdachten werden veroordeeld tot respec tievelijk levenslang en vijftien jaar cel. Na het bekendworden van het vonnis trokken familieleden van de veroordeelde vanuit het vluchtelingenkamp Yabna op naar Rafah. Daar stuitten zij op Palestijnse politie-eenheden. De Palestijnse president Yasser Arafat heeft in verband met de onlusten zijn reis naar Jordanië afgebroken en is per helikopter naar Gaza teruggekeerd. Hij moet het doodvonnis bekrachti gen Tijdens het voorval in februari kwam de politieman om het le ven toen hij probeerde Attar en twee andere mannen, allen lid van de Palestijnse veiligheids troepen, aan te houden. Volgens functionarissen werkte het drietal in werkelijkheid voor Hamas. AFP/RTR schoten en soms rechtsstreeks i n de menigte vuurden. Een inwoner die opgesloten zat in een kantoor zei dat Ambon- stad op oorlogsgebied lijkt. „Er is letterlijk een oorlog aan de gang. Ik zit vast." De gevechten duurden volgens hem gisteren tegen het vallen van de avond nog voort. Dinsdag voerden christelijke en moslimleiders nog overleg om een oplossing te vinden. De ongeregeldheden begonnen gisterochtend vroeg. Een man werd doodgeschoten en ver scheidene gebouwen gingen in vlammen op. Een plaatselijk journalist zei dat er tegen de avond nog altijd gebouwen in brand stonden. „Ik kan van waar ik woon de rookwolken zien". Moslimdemonstranten in Ja karta zeggen dat de christenen de aanstichters zijn van het ge weld en eisen van de regering- Habibie dat deze harder op treedt om de moslims op de Mo- lukken te beschermen. Gisteren hield het leger in Jakarta onge veer 500 islamitische middelba re scholieren aan toen ze naar het paleis van president Habibie wilden optrekken. Zij riepen de autoriteiten op 'de rol van de kerk en christelijke leiders' bij het geweld op de Molukken te onthullen. Andere demonstran ten hebben op de Molukken ge stationeerde veiligheidstroepen beschuldigd partij te kiezen voor de christenen. Er zijn momenteel meer dan vierduizend militairen op het eiland Ambon gelegerd. Bij massale straatgevechten zijn de militairen echter sterk in de minderheid en voelen zij zich genoodzaakt het vuur te ope nen. RTR/EFE/AP (Advertentie) Rellen op Ambon Kairatu Amahai Latu Liang saparua haruku BANDA- o Saparua ZEE nusalaut Hatu Alonn 9 Pattimura veerboot naar Piru (Seram) —O x Fort - Hltu Passo Suli Tulehu 'X3 Tial i; SS* veerboten naar o.a. Amahai (Seram) anp van onze redactie buitenland ROME - De Iraanse president Mohammad Khatami heeft op de tweede dag van zijn staatsbe zoek aan Italië gisteren elke vorm van dictatuur veroor deeld. Hij zei ook dat de wereld meer dan genoeg heeft van ter rorisme. Khatami sprak gisteren met journalisten na een onderhoud met de Italiaanse premier Mas simo D'Alema. De Iraanse lei der is de eerste die sinds de Isla mitische Revolutie van 1979 een Westers land bezoekt. De pers in Teheran roemt het be zoek als een nieuw begin voor relaties met het Westen, met na me Europa. Vandaag bezoekt Khatami als eerste Iraanse pre sident het Vaticaan bezoekt. In april gaat hij naar Frankrijk Waarnemers menen dat Khata mi zowel in Iran zelf als daar buiten wil tonen dat zijn land verandert. De president werd twee jaar geleden gekozen, maar heeft relatief weinig macht over de door behoudende geestelijken beheerste staatsin stellingen. Eind februari be haalde hij bij lokale verkiezin gen weer een grote overwinning. Talrijke hervormingsgezinden werden tot gemeentebestuur ders gekozen. De macht van de aartsconservatieven ebt weg. vs De Verenigde Staten begroeten de Iraanse initiatieven om uit het isolement te geraken, maar 'dat moet gepaard gaan met ver anderingen in het beleid ten aanzien van terrorisme en de verwerving van massavernieti gingswapens' aldus een Ameri kaanse regeringswoordvoerder. Washington beschouwt Iran nog steeds als een staat die ter roristen steunt. DPA/RTR/ANP donderdag 11 maart 1999 Auto ramt zelfde vrouw nog eens REYKJAVIK - Een IJslandse vrouw is het afgelopen weekein de binnen 24 uur twee keer aangereden door dezelfde wagen. Volgens een krant op het eiland reed een auto die een parkeer garage verliet, zaterdag op de wagen van de vrouw in. Haar auto was total loss. Nadat zij een andere had gehuurd, botste dezelfde auto zondag opnieuw op de wagen van de vrouw. De chauffeur had een rood licht genegeerd. Hij zei dat hij was verblind door de laagstaande zon. In IJsland wonen slechts 270.000 mensen. Automobilisten kunnen er uren rijden zonder iemand tegen te komen. RTR Levenslang voor bombrieven GRAZ - Een Oostenrijkse rechtbank heeft gisteren Franz Fuchs tot levenslang veroordeeld voor het plegen van racisti sche aanslagen en het sturen van bombrieven. Bij een van de aanslagen kwamen vier zigeuners om. De jury achtte bewezen dat Fuchs in de periode van december 1993 en december 1995 in totaal 23 bombrieven, heeft ver stuurd die vijftien mensen, vaak ernstig, hebben verwond. Het proces tegen de in afzondering levende Oostenrijker be gon in februari. Hij werd meestal van de zittingen geweerd, omdat hij continu racistische leuzen schreeuwde. Ook bij de uitspraak was hij niet aanwezig. Fuchs verloor beide armen toen hij bij een verkeerscontrole in paniek raakte en met een van zijn eigen bombrieven zelfmoord wilde plegen. RTR/AFP Hilton heeft trek in ruimtehotel BRUSSEL - De Hilton-hotelgroep zou de eerste sponsor kun nen zijn varf een privé-project om een ruimtestation te bou wen, dat als hotel kan worden gebruikt. Voor het Space Islands project zouden enkele gebruikte ex terne brandstoftanks van Amerikaanse ruimteveren met el kaar worden verbonden. Die hebben elk een diameter zo groot als die van een Boeing 747. Een andere mogelijke partner in Space Islands zou British Airways zijn. Volgens directeur Gene Meyers van Space Is lands is zes tot twaalf miljard dollar nodig, een fractie van de prijs van het internationaal ruimtestation dat nu wordt ge bouwd door VS, Rusland, Europa, Japan en Canada. Belga Hongaren vluchten voor water BOEDAPEST - De wateroverlast in het noordoosten van Hongarije neemt steeds ernstiger vormen aan. Bijna duizend mensen hebben hun huizen moeten verlaten omdat de rivier de Tisza buiten haar oevers is getreden door een overvloed aan smeltwater uit de omringende landen, zo zei de Hongaarse burgerbescherming gisteren. In het oosten en noordoosten lopen 318 dorpen en gehuchten direct gevaar door het wassende water. De regering heeft inmiddels 2 mil jard forint (18 miljoen gulden) uitgetrokken om de oevers van de Tisza te verstevigen. AP Zalm overleeft in de Rijn KOBLENZ - Het gaat niet slecht met de zalm in de Rijn. Waarschijnlijk zwemmen er nu duizend tot tweeduizend paairijpe zalmen in de rivier. Die vissen zijn de laatste tien jaar uitgezet in zijrivieren. De Internationale Rijncommissie noemt die globale cijfers bemoedigend. ..Erzijn weer zalmen in de Rijn, maar ze voelen zich nog lang niet thuis." stelde de IRC gisteren bij het begin van het tweede Internationale Rijnsymposium in Koblenz. Sinds tien jaar is gewerkt aan de kwaliteit van het water in de Rijn, het in kaart brengen van de paaigebieden en zogeheten kinderkamers voor jonge zalm en zeeforel en het wegnemen van hindernissen voor de vistrek. De commissie verwacht niet dat het mogelijk is de Rijn weer zo rijk aan zalm te krijgen als in het verre verleden. ANP Naar de Arena Naar het Gelredome Naar de Kuip En naar de Galgenwaard Het kan allemaal met de Rover 200 Chelsea Nieuw in Nederland: de Rover 200 airbags en een afstandsbediening voor Chelsea. Een zeer exclusieve uitvoering portieren en alarm. Extra's ter waarde van dit populaire model. Met speciale van fl 2.000,- waar u maar tl 1.000,- wieldoppen, fraaie 'Glacier' bekle- (jrranjjv voor betaalt. De Rover 200 Chelsea ding, elektrische ramen voor, twee \j!!MjJIJ is van u voor fl 29.990,-- ROVER 200 Prijs- en specificatiewijzigingen voorbehouden De Rover infolijn: 0800-022 12 12. van onze redactie buitenland VANCOUVER - De Neder landse Dierenbescherming staat pal achter de grizzlybeer in de Canadese provincie Bri tish Columbia. Met andere or- gani-saties deden de dieren beschermers gisteren een beroep op de regering van Bri tish Columbia om een einde te maken aan de jacht op deze beren. Volgens de dierenbescher mers wordt de grizzlybeer met uitsterven bedreigd door de jacht waaraan ook Europese hobbyjagers meedoen. Jaar lijks zijn 350 beren het slacht offer. Volgens de Nederlandse Die renbescherming beoefenen steeds meer Nederlanders de jacht in het buitenlandJagers zijn in eigen land niet popu lair en over de grens lokken grotere trofeeën. De Dieren bescherming schat dat Neder landse jagers 25 miljoen gul den per jaar uitgeven om in het buitenland op jachtva- kantie te gaan. Prijs De prijs van de vakantie is af hankelijk van het te schieten dier. Zo betaalt de Nederland se jager 6000 om een lui paard te mogen schieten. Een giraffe doet ƒ7000. De prijs voor een grizzlybeer is 8500. Grizzlyberen planten zich langzaam voort. Alleen tussen Nederlanders jagen in Canada op grizzlyberen. foto ANP hun vierde en hun zevende jaar kunnen berinnen jongen krijgen en per nest zijn dat er slechts twee. Ooit liepen er 100.000 grizzly's in British Columbia rond. Momenteel is dat aantal teruggelopen tot 6000 a 8000. ANP van onze redactie buitenland PARIJS - Zes Libiërs zijn giste ren in Parijs bij verstek tot le venslange gevangenisstraffen veroordeeld wegens him aan deel in een bomaanslag op een Frans verkeersvliegtuig in 1989. Onder de veroordeelden is een zwager van de Libische leider Gadaffi, Abdallah Senoussi. De zes zitten achter de bomaanslag op een toestel van de Franse luchtvaartmaatschappij UTA, dat boven Niger explodeerde. Daarbij verloren 170 mensen het leven. Het vliegtuig was on derweg van de Congolese hoofdstad Brazzaville naar Pa rijs. Senoussi wordt door de Franse geheime dienst beschouwd als de hoofdverantwoordelijke voor de aanslag. Hij zou de tweede man zij n van de Libische geheime dienst. De regering in Tripoli heeft ge weigerd de zes aan de Franse justitie over te dragen. Bij een proces waai'bij de aangeklaag den niet aanwezig zijn, hebben de rechters volgens de Franse rechtspraak slechts de keuze tussen vrijspraak of de hoogste straf. De wet schrijft voor dat het proces opnieuw wordt ge voerd als een verdachte in han den van de Franse justitie valt. Libië liet onlangs weten dat het wel bereid is twee Libiërs uit te leveren voor een proces wegens hun betrokkenheid bij de aan slag eind 1988 op een Amei-i- kaans vliegtuig boven de Schot se stad Lockerbie. Als ze worden uitgeleverd, worden de twee volgens Schots recht in Nederland berecht. AFP Spaanse politie brengt ETA nieuwe slag toe MADRID - De Baskische af scheidingsbeweging ETA is op nieuw een slag toegebracht. De politie heeft dinsdagavond een commando van de ETA onscha delijk gemaakt door in ver scheidene plaatsen in Noord - Spanje, waaronder San Sebas tian, negen verdachten aan te houden. Onder de arrestanten zijn Ser gio Polo Escobes en Kepa Etxe- berrua Sagarzazu, twee van de meestgezochte leden van de ETA. De andere zeven waren niet bij de politie bekend. Vol gens de Spaanse radio komt er met deze laatste arrestatiegolf een einde aan het beruchte Do- nosti Commando, één van de ge vaarlijkste groepen binnen de afscheidingsbeweging. Dinsdagochtend werden in de Franse hoofdstad zes belangrij ke leden van de terreurbewe ging opgepakt, onder wie de hoogste militaire baas. Jose Ja- vier Arizcuren Ruiz. AFP van onze redactie buitenland STRAATSBURG - De omstre den Europees commissaris Cresson (Onderwijs en Onder zoek) raakt steeds verder in pro blemen. Voorzitter Cox van de liberale fractie in het Europees parlement stelde gisteren haar 'tegenstrijdige' verklaringen over fraude en vriendjespolitiek aan de kaak. De Groenen be schuldigden haar regelrecht van leugens en de Duitse chris ten-democraten eisten haar af treden en dat van collega-com missaris Marin. Alleen de socialisten, partijge noten van Cresson, houden de kaken op elkaar. Maar iedereen kent de verdeeldheid binnen de ze grootste fractie in het Euro pees parlement. Officieel willen ze niet meer op de gevoelige af faire reageren totdat het rap port van het Comité van Wijzen op tafel ligt. Dat wordt maan dagmiddag overhandigd aan de fractievoorzitters en de Europe se Commissie. Twijfel groeit De twijfel over de handelwijze van Cresson groeit. Publicaties gisteren in de Vlaamse krant De Morgen over de voorkeursbe handeling van vriendjes bij aanbestedingen door de dien sten van Cresson hebben dit ge voel bij de Groenen alleen maar versterkt, zei Aelvoet, die als europarlementariër de zaak aankaartte. Ze meent dat Cres son in verschillende parlemen taire commissies heeft gelogen, onder andere over de kwalifica ties van mensen die opdrachten van de Europese Commissie uit voerden. Ook twijfelen de Groenen aan haar verklaringen dat ze niets wist van onderzoeken naar fraude en onregelmatigheden in haar diensten. „We hebben be wijzen dat de vier dossiers van de fraudebestrijdingsdienst Uclaf die nu bij cle Belgische justitie liggen, bij Cressons ka binet zijn gedeponeerd", onder streepte de Duitse Groene Mül- ler. Ook Cox, leider van de li beralen, struikelt hierover. „Er zijn dingen die niet kloppen." Onafhankelijk van het oordeel van het Comité van Wijzen vin den de Duitse christen-demo craten in het Europees parle ment dat Cresson en ook collega Marin moeten opstappen. Nieu we beschuldigingen tegen dit tweetal stapelen zich op, zo lie ten de CDU/CSU-afgevaardig- den gisteren na beraad in Straatsburg weten. Overigens wordt dit standpunt niet dooi de gehele fractie gedeeld. ANP MOBIELE TELEFOON *f60,- f30,- EXTRA BELTEGOED ALS DE TELEFOON VOOR 14 MAART A.S. ^CRVCT IN GEBRUIK WORDT GENOMEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5