Monica slaat flink van zich af PZC Computer therapeut voor afasiepatiënten 3 Tom Poes en de Vuursalamander Toonder Studio's varia Alle vakanties uit alle aidsen... Nieuwe details maken verhaal Lewinsky amusant het weer q recept Hans Bel,erman puzzel donderdag 11 maart 1999 door Hans Sonders Het is als wakker worden in China. De wereld is volko men vreemd geworden. Zo om schrijft Monique Lindhout van de Afasie Vereniging Nederland (AVN) de spraakstoornis afasie die vaak het gevolg is van een beroerte, een verwonding of een tumor. Eind maart komt het computerprogramma Kompro 2000 op de markt dat patiënten helpt de taal weer enigszins on der de knie te krijgen. Het pro gramma is ontwikkeld door de bijna 71-jarige Leidse logope diste Atie Kobben, die er sinds 1995 aan heeft gewerkt. Met Kompro 2000 kunnen afa siepatiënten zelfstandig taaloe feningen doen. zoals opnieuw leren lezen, typen, geheugen spelletjes spelen, synoniemen zoeken, letters en lettergrepen van woorden aanvullen en zin nen rangschikken. Ook wordt patiënten opnieuw geleerd te 'categoriseren: dat bijvoor beeld een tafel en een stoel deel vormen van het meubilair. Voor wierpen in een categorie onder brengen is een vaardigheid die veel afasiepatiënten na een be roerte zijn kwijtgeraakt. Hoewel nooit wetenschappelijk is bewezen dat het programma bij de taalvaardigheid helpt, is Lindhout daar heilig van over tuigd. „Het is hetzelfde als wan neer ik een vreemde taal moet leren. Als ik niet geregeld oefen, zakken mijn woordenschat en algemene taalvaardigheid weg. Dat werkt bij afasiepatiënten natuurlijk precies zo." Lindhout laakt dan ook de hou ding van ziekenfondsen die het programma en een computer voor afasiepatiënten niet ver goeden. „Als een computer no dig is voor patiënten om met de buitenwereld te kunnen com municeren, vergoeden ze die wel, maar als oefenapparaat weer niet." Afasie, dat letterlijk 'niet spre ken' betekent, treft jaarlijks 3.000 Nederlanders. In totaal telt ons land 35.000 afasie patiënten. Partner Een van de grootste voordelen van het gebruik van een compu ter bij het oefenen van taal is dat daarbij niemand anders nodig is. „Helpen bij de leesoefenin gen kwam vaak neer op de part ner van de patiënt", zegt Lind hout. „Maar die heeft het vaak al zo zwaar en wil gewoon het levensmaatje van de patiënt blijven en niet op een gegeven moment een verkapte oefenthe rapeut worden." Maar belang rijker is misschien nog wel dat een computer nooit boos wordt of ongeduldig. Toen logopediste Atie Kobben in de jaren tachtig het idee voor een oefenprogramma voor afa siepatiënten lanceerde, stuitte ze op veel weerstand, weet Lindhout nog. „Veel mensen za gen er niets in. De patiënten zouden er over het algemeen te oud voor zijn, zo werd gedacht. Bovendien vond men het pro gramma te ingewikkeld en de apparatuur te duur." Kobben heeft haar plan toch doorgezet en de vereniging zette vervolgens een uitleenprogram ma voor computers op dat al gauw zo succesvol bleek dat duizenden pc's bij afasiepatiën ten werden geplaatst. De pa tiënten kregen de apparaten mi nimaal acht weken thuis. Velen kochten er daarna zelf een. De ontwikkelingskosten van Kompro 2000 bedragen zo'n 350.000 gulden. Dit bedrag werd behalve door de vereni ging door diverse sponsors bij eengebracht. GPD (Advertentie) ...bii hét telefonisch reisbureau voor I u heeft een fijne vakantie uitgezochtTtj l de reisgidsen? Dan belt u ons om de boeking goed en zeker in orde te maken. Elke dag, dagen per week van 08 00 22 00 uur. Wij maken gelijk een gratis prijsvergelijking Er zijn namelijk ENORME „rasverschillen voor precies dezelfde vakant.es tussen de verschillende tour operators. Zodat u niet teveel betaalt, nve maizkpliik' D-reizen Direkt. heel Nederland! sip ÜyrPlJdSSfj], s€T |*^,r 7 DAGEN PER WEEK U09W1NKtLSyy 08 00 uur 22.00 UUR I Of CA NAAK (OF BIL) ÉÉN VAN ONZE D-BEIZEN VAKANTIEW1NKEIS (ZIE VOOS TEl.NUMMEBS SBS-TEXTPAG. 501 Of GOUDEN GIDS) door John Wanders Het net verschenen boek Mo nica's Story lijkt te bevesti gen dat Monica Lew insky's visie op haar twee jaar durende rela tie met Bill Clinton werd ver troebeld door gevoelens van liefde, loyaliteit, woede, teleur stelling, verdriet en verraad. De Britse auteur Andrew Mor ton, bekend van zijn bestseller over prinses Diana, tekende Le winsky's woorden op. Morton had snel in de gaten dat Lewins ky een 'emotionele' en 'neuroti sche' jonge \touw is. ..God. wat lijk ik toch dik op deze foto", zegt zij als zij samen met haar biograaf door de fotoalbums van haar jeugd bladert. De fo to's in het familiealbum van de Lewinsky's vormden voor de Brit de vroege bewijzen van Mo nica's onzekerheid, haar gerin ge zelfvertrouwen en haar wei nig opbeurende tienerjaren in het sjieke Beverly Hills. Moni ca 's vriendin Lenore Reese' ..Be verly Hills is een vijandige om geving voor mensen met een overgewicht." Monica's ouders scheidden toen ze dertien jaar oud was. Dit jeugdtrauma ver mengde zich met haar ongeluk kige bestaan aan de snobisti sche Beverly Hills High School. Dikkerdje Het leidde tot een terugkerend patroon van aankomen en af vallen, van vasten en vreetbui- en. Zij voelt zich inmiddels ze ker over haar sensualiteit, maar haar molligheid blijft een teer punt. In het jaar van Monicaga- te werd zij vooral gekwetst door de media die haar portretteer den als een 'dikkerdje'. Clinton, die zelf ook al een leven lang te gen zwaarlijvigheid vecht, ging grandioos om met dit emotione le vraagstuk. „Hij zei: Jee, wat lijk je mager", herinnert Monica zich. „Het was dan misschien niet de waarheid, maar het was wel lief van hem. Had Lewinsky haar gewacht be ter onder controle kunnen hou den, dan was het misschien nooit tot een aanklacht tegen Clinton gekomen. Het sluitende bewijsstuk van haar seksuele relatie met Clinton was haar met presidentieel sperma be smeurde marineblauwe jurk. Nadat de FBI de vlekken op 'de jurk had vergeleken met Clin- Monica Lewinsky (r) poseert met een tv-persoonlijkheid, Barbara Walters, van ABC News. tons DNA, kon de president geen kant meer op. Lewinsky ont dekte de vlekken naar eigen zeggen toen zij de jurk uit de kast haalde. Maar omdat zij was aangekomen en de jurk niet lan ger aan kon. waste zij het kle dingstuk niet. Zegt zij. Trofee Een waarschijnlijker verkla ring is dat zij de jurk beschouw de als een unieke trofee. Zij bab belde er met haar vriendinnen over en lichtte Linda Tripp in, de vrouw die haar verraadde. Tripp, sinds januari vorig jaar Amerika's meest verafschuwde blondine, adviseerde Lewinsky de jurk zorgvuldig te bewaren en niet te wassen. De jurk werd zo een schot voor open doel voor aanklager Kenneth Starr. Ook voorkwam de jurk mogelijk dat de propagandamachine van het Witte Huis Monica's relaas tor pedeerde als een fantasie van een geflipte stagiaire. Monica's Story bevat aardige, nieuwe details die het boek een behoorlijke amusementswaar de gevenWel had Morton de ve le clichés, die nu en dan lijken weggelopen uit een doktersro man („Hij was als de stralen van de zon, als zonneschij n die plan ten sneller doet groeien en kleu ren doet oplichten") compacter kunnen brengen; 288 pagina's 'Monicaleed' is zelfs voor de liefhebber te veel van het goede. En dan is er het minder amusan te nieuwtje over de abortus die Lewinsky onderging, nadat zij een affaire begon met een onge trouwde collega van het Penta gon. Monica slaat in het boek flink van zich af. Geen onbegrijpelij ke daad voor een 25-jarige vrouw die dertien maanden lang op ongezonde wijze in de be langstelling stond van de inter nationale media en de FBI en die door enkele van haar vertrou welingen en geliefden (onder wie Clinton) werd verraden, dan wel verloochend. De vreselijke Linda Tripp krijgt een emmer zoutzuur over zich uitgestort. En terecht. Tripps lafhartige dubbelspel is voldoende bewe zen. De pitbulls van Starr, die Monica urenlang psychisch martelden in een hotelkamer, krijgen er ook van langs. Bill Ginsburg, de man die Moni ca gedurende de eerste vijf maanden van de crisis vertegen woordigde en zich daarbij voor deed als haar peetvader, krijgt er ongenadig van langs. Hij foto Virginia Sherwood/RTR wordt afgeschilderd als vulgai re kerel, een ijdeltuit eerste klas, een geldwolf en een intrigant die de Lewinsky's op schandali ge wijze tegen elkaar uitspeel de. Ginsburg tekende zijn eigen vonnis toen hij in een open brief aan Starr impliciet toegaf dat Lewinsky en Clinton seks met elkaar hadden. Dat was nog voordat Lewinsky haar affaire met Clinton had toegegeven. Teenager Ronduit boeiend zijn Monica's weergave van dialogen met de president, die in haar beleving zeker iets liet doorschemeren van een verliefde teenager. Hoe hij vertederd naar haar trendy legerkistenkeek: „Chelsea heeft precies dezelfde." Hoe hij sek sueel opgewonden raakte toen Lewinsky verslag deed van haar bezoek aan het door geweld ver woeste Bosnië. Wat begon als platte seks, groeide volgens Mo nica uit tot een intieme relatie, gebaseerd op wederzijdse af hankelijkheid. Het was Bill Clinton die de voormalige stagi aire van het Witte Huis meer dan vijftig keer belde. Het was Bill Clinton die suggereerde dat hij en Monica, 'twee zielsverwan ten', na afloop van zijn presi dentschap samen verder zouden kunnen gaan in het leven. Het lijkt zowaar alsof Monica met haar sensualiteit, humor en koppige, explosieve natuur Clintons diepste emoties naar boven wist te takelen. Emoties uit zijn jeugd, die mogelijk al decennia onder het stof verbor gen lagen, verhalen over zijn moeder, over zijn eenzaamheid en eigen jeugdtrauma's. Zij zei hem dat hij een man was die veel warmte en verzorging nodig had. Zij voegde er weinig subtiel aan toe dat zijn echtgenote Hil lary Rodham kouwe ogen had. President Kiddo Monica toonde lef. Zij noemde hem recht in zijn gezicht Presi dent Kiddo, hetgeen neerkwam op een omdraaiing van de hië rarchische verhouding. Ja, hij was president van de Verenigde Staten, maar hij was bovenal haar minnaar. En minnaars zoe ken vroeg of de laat de confron tatie. Zij noemde hem 'Grote Griezel' als zij boos op hem was. Clinton zei haar dat zij hem sterk aan zijn in 1994 overleden moeder deed denken: „Je zit vol pis en azijn, net als zijToen ge leidelijk duidelijk werd dat deze onmogelijke liefde met 's we relds minst beschikbare man destructief was voor Monica en voor haar hoe dan ook in een pijnlijk verlies zou uitmonden, ging ze het hem lastiger maken. Ze dreigde onder meer de pre cieze aard van hun relatie te zul len openbaren aan haar ouders. Tijdens een van hun nachtelijke telefoongesprekken liep de ru zie zo hoog op dat Monica en haar president anderhalf uur achtereen tegen elkaar aan het schreeuwen waren. „Hij moet paars van woede zijn geweest", vertelde zij Andrew Morton. GPD 'Monica's Story', door Andrew Mor ton. St. Martin's Press, New York, 1999. ISBN 0312240910 Vooruitzichten vrijdag zaterdag zondag weer La, La. Lat max. 11c 11° 11° min. 5° 5° 4° wind Z 4 ZW 4 W 3 Nautisch bericht Er waait in de regio een matige zuidoostelijke wind, 3 tot 4 Beau fort. Het zicht is in mist slecht en de rest van de dag meest matig, I De temperatuur van het kustwater is circa 6 graden. 10° 3° ZW 4 Zon O Maan onder 18.41 vrijdag op 7.06 donderdag onder 11,45 vrijdag op 3.57 Waterstanden DONDERDAG Hoog water Laag water 11 MAART uur cm uur cm uur cm uur CITi Vlissingen 08.05 136 20.35 124 01.25 142 13.54 131 Terneuzen 08.26 159 20.56 146 01.46 153 14.14 W Bath 09.05 195 21.41 181 02.40 186 15.12 171 Roompot Buiten 08.20 103 20.50 094 01.50 115 14.30 109 Z'zee/Colijnsplaat 09.10 114 21.35 103 02.50 125 15.25 119 Stellendam Buiten 08.43 097 21.12 088 01.54 076 14.29 07; Wemeldinge 09.15 126 21.40 115 02.45 135 15.20 129 Krammersl. West 09.20 125 21.45 115 02.35 131 15.10 127 VRIJDAG Hoog water .aag water 12 MAART uur cm uur cm uur cm uur ent Vlissingen 09.25 122 22.00 117 03.26 127 16.06 129 Terneuzen 09.40 144 22.16 138 03.04 133 16.14 125 Bath 10.26 173 23.00 169 03.39 164 16.39 152 Roompot Buiten 09.40 094 22.00 088 03.50 111 16.25 10c Z'zee/Colijnsplaat 10.20 102 23.00 096 04.05 119 16.50 113 Stellendam Buiten 09.52 091 22.10 083 04.35 076 17.05 065 Wemeldinge 10.35 112 23.10 108 04.05 126 16.55 121 Krammersl. West 10.25 113 22.55 105 04.20 120 17.05 11! L Lagedrukgebied O* Bchie sneeuw I «ms mabgesneeuw bcttbi tdite regen Europa: Rustiger Het weer in een deel van Europa wordt op donderdag duidelijk wat rustiger. Een hogedrukgebied boven Scandinavië en de Noordzee breidt zijn invloed uit naar Centraal Europa. Met name de Benelux, Duitsland en Denemarken hebben droog weer met flinke opklarin gen. Overigens ontstaat wel op diverse plaatsen mist, die een deel van de dag blijft hangen. In de nacht en vroege ochtend vriest het licht, lokaal matig, en overdag wordt het 4 tot 7 graden. In Frankrijk en Spanje is het duidelijk zachter met maxima tussen 14 en 19 gra den. Wel komt daar meer bewolking voor en valt er regionaal re gen, met name in het zuiden van Spanje. Overigens krijgt Portugal in de loop van de dag en met name in de avond opnieuw te maken met veel regen en pal op de kust een krachtige zuidelijke wind. In Italië en Griekenland is het overwegend zonnig lenteweer met maxima tot 20 graden. De Britse eilanden hebben vrij wisselvallig weer. Een front van de Atlantische Oceaan trekt het noorden van Ierland en Schotland binnen en veroorzaakt regen. In het zuiden en zuidwesten van Engeland valt er ook enige regen, veroorzaakt door een frontensysteem vanuit Frankrijk. In het uiterste noorden van Europa is het nog steeds ijzig koud met minima tot -30 graden en maxima lokaal beneden de -10 graden. Een ogenblik talmde hij nog in de deuropening, maar toen keerde hij zich plotseling om en snelde naar de Oude Schicht. „De knecht slempt koffie", hoorde men hem mompelen, terwijl hij achter het stuur kroop. „De meester heeft de bewaking van zijn schatten aan een onwaardige opgedragen en de gevolgen blijven niet uit..." Hij zweeg en Tom Poes, die achter de auto stond, zag hem gejaagd van links naar rechts schuiven. Het oude voertuig begon te schudden en de overbelaste veren piepten, toen de inzittende zich ten slotte buk kend over de bodem bewoog. „Zoekt u iets?" vroeg Tom Poes, na derbij komend. „Mist u dit soms?" Met een ruk richtte de ander zich uit zijn moeilijke houding op en staarde naar het contactsleuteltje dat hem voorgehouden werd. „Glmpffprevelde hij, terwijl een ro de gloed zijn gelaat overtoog. „Sprsstt..." Toen krabbelde hij over eind en terwijl hij op de bank plaats nam, slikte hij moeilijk. „Aha!" sprak hij. „Dat staat u fraai! Daar betrap ik u net! Stilletjes wegrij den met de bezittingen van uw vriend, hè? Bah! Hoe grof zijn de stervelingen van het materiële plan! Het is maargoed, dat meester Olivier een machtige geest heeft om over hem te waken. Geef die sleutel hier, nietige aardkluit, anders zal ik u vernietigen." „Niks hoor", zei Tom Poes. „Ik geef hem wel aan Joost als die terugkomt." Salade met gebakken zalm De salade kan als een hoofd- of voorgerecht worden opgediend. De gefileerde zalm dient in plakken met een dikte van ca. 7 millimeter te worden gesneden. Dikker dan 1 centimeter mogen ze beslist niet zijn. Voor 8 voor- of 4 hoofdgerechten: 4 grote of 8 kleinere dunne (ca. 7 mm.) plakken gefileerde verse zalm, samen ca. 650 gram; 2 eetl. limoen- of citroensap; zout; witte pe per uit de molen; 4 eetl. olijfolie. Voor de salade: 400 gram groene asperges; 250 gram verse jonge spinazie; 2 bos uitjes, gesnipperd; 2 eetl. grof gesneden verse dille; 2 eetl. grof gesneden peterselie. Voor de dressing: 1 eetl. aceto balsamico; 1 theel. limoen- of citroensap; 4 eetl. olijfolie extra vergine; zout; witte peper uit de molen; 1 mespuntje fijne Franse mosterd. Groene asperges behoeven meestal niet te worden ge schild. Snijd wel aan de onderzijde van elke stengel een stukje van ca. 2 cm. af. Zet de asperges op met ruim ko kend water waaraan wat zout is toegevoegd. Laat de as perges 8 minuten koken. Schakel daarna de warmtebron uit. Laat de asperges in het kookvocht koud worden. Maak de asperges droog met keukenpapier en snijd ze in stuk jes van 3 centimeter. Spoel de vis onder stromend koud water. Maak de plakken droog met keukenpapier. Wrijf ze in met limoen-of citroensapen laat ze 10 minuten liggen. Spoel intussen de spinazie enkele malen in ruim koud wa ter. Neem de dikste stelen weg. Gebruik de slacentrifuge of een slingermandje om de spinazie zo droog mogelijk te maken. Verdeel de spinazie als bedjes over grote borden. Strooi achtereenvolgens aspergestukjes, bosuitjes en tuinkruiden erover. Maak de dressing door eerst balsami co en limoen-of citroensap samen met wat zout, peperen mosterd met elkaar te vermengen. Blijf zo lang roeren tot het zout is opgelost. Klop daarna de olie erdoor. Sprenkel over elk spinazie- en aspergebedje 1 eetlepel dressing. Houd de rest van de dressing apart. Maak de plakken zalm droog met keukenpapier. Wrijf ze heel licht in met wat zout en peper. Verhit een grote koekenpan en laat de olie er heet in worden. Bak de plakken zalm er beslist niet lan- gerdan 1 minuutaanelkezijdein.Legdeplakkenopdesa- lades en sprenkel de resterende dressing over de zalm. Tip: geef er sneetjes licht geroosterd witbrood bij en zet voor de liefhebbers een schaaltje met boter(balletjes) op tafel. Oplossing woensdag bijwerk a-a-e- harig-d- u-e-ezel wenen--o e-b--zus loopje ij-o--d kistj e Citaat Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vormen dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende letters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1Rang in een theater; 2. deel v.e. huis; 3. dans; 4. kolenwagen; 5. geest; 6. tekengerei; 7. kampeer wagen; 8. bemoediging; 9. handstaaf; 10. fabel achtig monster; 11jaar getijde; 12. bundel graanhalmen; 13. wiel- staaf; 14. specerij. Door: Klaas Dra De komende dagen wordt het zachter. De temperaturen stijgen overdag naar waarden van omstreeks 11 graden. Deze verzachting zat al langere tijd in het vat, maar werd enkele malen uitgesteld. Ook vandaag km het er nog niet van, maar morgen moet het dan echt gaan gebeuren Door het getreuzel van de zachte lucht kan zich vandaag nog een uitloper van een hogedrukgebied boven Scandinavië overonzeom gevïng ontfermen. Hiermee keert de de zon terug in het weerbeeld, Met ruggesteun van de zon boekt de temperatuur ook vandaag toef al een beetje winst. Het wordt vanmiddag ongeveer 9 graden en da; terwijl het 's ochtends plaatselijk licht vriest. Tijdens de ochtend mos wel rekening gehouden worden met mist, maar deze lost nog voor het begin van de middag op. De zon is inmiddels stukken krachtiger dan een paar maanden terug. Bovendien is ze al in training voorhst zomerseizoen. De wind is matig en komt uit zuidoostelijke richting» helpt ook mee aan het oplossen van de mist. Morgen dringen de zachte luchtmassa's dan echt van het zuidwesten van Europa door tot Nederland. In onze regio wordt het 11 gra den, maar in Limburg kan het 14 graden worden. De rest van het weerbeeld is minder fraai, want deze wordt op nieuw gekenmerkt door bewolking en enige regen of enkele buien. Ook zaterdag is het niet veel anders. Pas zondag tekenen zich op de weerkaart veranderingen af. Boven het westen van Europa ontwikkelt zich een hogedrukgebied, hierdoor nemen de regenkansen af en laat de zon zich weer zien. De temperaturen schommelen rond de 11 graden. Zachter

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4