Handjeklap over plek weekmarkt 'uit8ekleecl'lspo!",uis PZC Grijze mannequins op de catwalk Politie doet weinig tot niets met goede raad lokale politiek zeeland .12 Gemeente Terneuzen en kraamkooplieden vinden compromis Kloosterzande krijgt Franse dichter Rimbaud voor het voetlicht Bouwcorporatie ruziet na zes jaar nog met oud-adjunct-directeur Actie Hulst tegen verkeerd geparkeerde rolemmers Vrijwilligers ruimen vuil in polders School De Kreeke deelt computerervaringen op mini-onderwijscongres donderdag 11 maart 1999 U van de twee gebouwen is onoffi. door Joost Bosman TERNEUZEN - De kans dat de Terneuzense weekmarkt ver kast naar de Herengracht is een stuk kleiner geworden, na het overleg dat de Centrale Vereni gingvoor de Ambulante Handel (CYAH), de (horecaondernem ers en de gemeente woensdag avond hebben gevoerd. Uit het gesprek kwam een compromis door Joost Bosman TERNEUZEN - Zo'n zes jaar na dato is het conflict dat de Wo- ningbouwverenging Terneuzen heeft met haar voormalige ad junct-directeur C. Vermeer nog steeds niet ten einde. Woensdag diende er in Middelburg een kort geding, waarin Vermeer de directie en het bestuur van de woningbouwvereniging beticht van meineed, naar aanleiding van zijn ontslag. Vermeer kreeg in mei 1993 zijn congé, nadat directeur E. van Exter en oud-bestuursvoorzit ter A Janse hem verweten te hebben gefaald. Onder meer zou de woningbouwvereniging door zijn toedoen (bijna) subsidies zijn misgelopen Vermeer heeft dat altijd ontkend, en er altijd op gewezen dat die zaak al speelde voordat hij in dienst was van de woningbouwvereni ging- Op zijn beurt beschuldigde Ver meer Van Exter en Janse van on kunde en het verdoezelen van de waarheid. De 'adjunct' werd destijds met een 'bronzen hand druk" van 35.000 gulden heen gezonden. De Terneuzense kan tonrechter oordeelde toen dat er geen basis meer was voor verde re samenwerking tussen Vermeer en een deel van het per soneel van de woningbouwver eniging. De rechter bepaalde tevens dat de woningbouwvereniging een outplacementbureau moest in huren om Vermeer elders aan naar voren: de weekmarkt mag op de huidige plaats blijven, mits zij de gemeentelijke plan nen voor heraankleding van de Markt niet doorkruist. De CYAH en de ondernemers zullen de komende twee weken de mogelijkheden daartoe on derzoeken en op 24 maart hun plannen aan de gemeente pre senteren. Op die datum vindt het werk te krijgen. De zaak leek afgedaan totdat Vermeer dne jaar later zijn oude werkgever, bij wie hij maar een klein jaar in dienst was geweest, opnieuw voor het gerecht daagde Hij vond dat de rechter in 1993 had geoordeeld op basis van een 'valse voorstelling van zaken.' In januari 1996 meende Vermeer dat het voor hem belastende rapport van het Nederlands Christelijk Instituut voor Volks huisvesting (NOV) onwaarhe den bevatte. Ook zouden Van Exter en Janse volgens hem on juiste verklaringen hebben af gelegd tijdens een voorlopig getuigenverhoor voor de recht bank in Middelburg. Vermeer eiste een schadevergoeding van 6,5 ton. De zaak liep destijds (wederom) zo hoog op, dat Vermeer met een klacht tegen het Openbaar Mi nisterie in Middelburg naar het Gerechtshof in Den Haag stap te, omdat het OM zou hebben geweigerd een geval van mein eed (van Van Exter en Janse) te onderzoeken. Bewijzen Het hof wees die klacht echter van de hand. Vermeer zei bewij zen te hebben in de vorm van on der meer bandopnames van gesprekken met Janse en Van Exter. In september 1996 be sloot het OM alsnog een straf rechtelijk onderzoek in te stel len wegens vermeende meineed. De uitslag volgt op woensdag 24 maart. het volgende overleg plaats. Volgens burgemeester R. Barbé is het nooit de bedoeling van de gemeente Terneuzen geweest om de weekmarkt koste wat het kost naar de Herengracht te ver plaatsen. „Alleen zagen wij in de nieuwe aankleding van de Markt weinig ruimte meer voor de ambulante handel Althans, niet zonder al te veel kosten. Maar als zij kans ziet de week markt zo te schikken dat onze plannen niet worden gedwars boomd, dan kan de weekmarkt wat de gemeente betreft gewoon blijven", verklaarde Barbé Wel hebben de andere gespreks partners (de ondernemers en de horeca) volgens de burgemees ter gisteravond te kennen gege ven. dat de Markt 'zeven dagen in de week leuk moet zijn', en niet één dag wat minder gezellig doordat de weekmarkt er staat W. Westveer, voorzitter van de CVAH afdeling Zeeuws-Vlaan deren reageerde gisteravond positief op het overleg. „We zul len zo spoedig mogelijk een te kening maken om te zien hoe we de weekmarkt toch in de nieuwe plannen kunnen inpassen. Van af komende week gaan we daar aan werken." Westveer is opti mistisch over de vraag of dat inderdaad gaat lukken. „Onze eerste gedachte is van wel." Hij zei dat de horeca-ondernemers tijdens het overleg van gister avond hebben bevestigd, dat zij de weekmarkt graag op het marktplein willen houden. Ove rigens heeft de CVAH gisteren overdag onder het winkelend publiek en ondernemers een handtekemngenactie gehouden voor het behoud van de week markt op de huidige plaats. Vol gens Westveer hebben 1400 mensen en 22 bedrijven daar voor getekend. KLOOSTERZANDE - Hele maal eens zijn de hoge heren het nog niet. De ene wethouder, A Roctus, heeft het over een dorpshuis, de ander, B. Pauwels, rept van een sporthal in Kloos terzande, terwijl burgemeester Th. Steenkamp spreekt over 'een multifunctioneel gemeen schapshuis'. Eén ding staat ech ter wel als een paal boven water: het wordt een sobere, maar doelmatige accommodatie. Het gebouw, bestemd voor 'sport en sociaal-culturele acti viteiten', gaat twee miljoen gul den kosten. Het zal volgens calculaties een jaarlijkse ex ploitatietekortvan 135.000 gul den kennen, wat het college van burgemeester en wethouders volkomen acceptabel vindt. Het gemeentebestuur verwacht dat de raad het voorstel voor de hal over twee weken zonder veel problemen goedkeurt en dat het gebouw er uiterlijk medio 2000 staat. Het college houdt er echter re kening mee dat de benodigde bestemmingsplanwijziging en vergunningsaanvragen voor vertraging kunnen zorgen. Om wonenden hebben al aangekon digd bezwaar te maken tegen de bouw van de hal Steenkamp: „Niet dat het heel veel zal uit maken, want in onze optiek kan er niet meer gestopt worden na goedkeuring door de raad. In de loop van volgend jaar kunnen we een feestelijke opemng hou den Er is acht ton bezuinigd op de oorspronkelijke bouwplannen om tot de kostprijs van twee miljoen gulden te komen. Zowat alle franje is geschrapt, zoals de lift naar de verdieping, het mo biele podium, de geluidsinstal latie voor de toneelvereniging, nieuwe gymtoestellen. Er is ook voor een goedkopere vloer ge kozen en overige aanvullende materialen zij nook weggelaten. „Alle zaken die niet direct met het sporten te maken hebben", verduidelijkt Pauwels. De be stuurders willen door sponso ring de toegevoegde materialen verwerven. Er zou zich al één se rieuze gegadigde gemeld heb ben om extra zaken te financie ren. De bouw van de nieuwe hal be tekent voor Kloosterzande te gelijk het einde voor het uitge woonde gemeenschapshuis Martinus en sporthal De Hinde. keerbaar geworden, sinds degt. meente de subsidiekraan heef; dichtgedraaid. „Martinus u-ji dweilen met de kraan opene De Hinde voldoet niet aan^ hedendaagse behoeften. Same kosten ze aan exploitatieteko* ruim een ton", beweert Stee! kamp. „Wij zijn voor de meur. hal uitgegaan van de afmetu gen voor een binnensport*, commodatie die voldoet aan a normen van de Nederlands Sport Federatie. Als je danb* seft dat het nieuwe pand e* fractie meer kost aan exploit tie dan de twee verouderde b- elkaar, is de keuze snel maakt." Granaatkop uit wrak gevonden Tussen de spullen die bovenvn ter kwamen bij het opruime van wrakken uit de Wests, schelde, is woensdag een gn naatkop gevonden. Medewerkers van het bedr.- dat het opgeviste materiaal ve werkt, stuitten op het stuk ie nitie en schakelden de Explos* ven Opruimingsdienst in. D» zal de granaatkop onschadeli^ maken. Eerder al werd aan boord \x twee wrakken in de Weste schelde munitie uit de Tweeó Wereldoorlog gevonden. Deze; door deskundigen verwijder. Rijkswaterstaat ruimt sindsvt. rige zomer scheepsresten opir de rivier, om de vaargeul naara Antwerpse haven te verdiepe Drankrijder TERNEUZEN - Een 38-jare automobilist uit Terneuzen i dinsdagnacht op de Scheldeki de in zijn woonplaats betrapto het rijden onder invloed. Zij rijbewijs is ingenomen en k kreeg een dagvaarding, alsmai een rijverbod. Bromfiets weg LAAMSWAARDE - Een 17-ja rige inwoner van Lamswaard is dinsdagavond tussen acht uj en kwart voor negen bestole1 van zijn bromfiets ter waard van 4000 gulden. De blauw-wit te Yamaha stond geparkeerd oj de Olmenstraat in Lamswaarde AXEL- De Zeeuws-Vlaamse afdeling van Alliance Fran^aise, een vereniging voor mensen die gegrepen zijn door de Franse taal en cultuur, houdt op maandag 15 maart een 'Arthur Rimbaud-avond'. Het doen en laten van de Franse dichter, die een mysterieus bestaan leidde, wordt door kenners uitvoerig geanalyseerd. De multivisuele presentatie in de Axelse Halle om 20.00 uur wordt verzorgd door gallofielen Sadoine en But. Zij brengen grootse beelden, speciale ef fecten in combinatie met het stemgeluid van de presentatoren. Aan dit werkstuk gingen vier jaren voorbereiding vooraf. Tijdens het schouwspel krijgen toeschouwers via duizend dia's een biografie van Rimbauds leven te zien. Geïnteresseerden kunnen tevens mor gen, donderdag, in Middelburg terecht of in Bergen op Zoom op vrijdag 13 maart. door Joost Bosman WESTDORPE - Informatie zoe ken op het internet, e-mails ver sturen en thuis telestuderen - de leerlingen in het primaire on derwijs moeten het in de toe komst allemaal beheersen. De rk basisschool De Kreeke in Westdorpe was het afgelopen jaar één van de ruim honderd voorhoedescholen in het land die meededen aan het Informa tie- en Communicatie Techno logie (ICT)-programma dat het ministerie van Onderwijs, Cul tuur en Wetenschap in 1997 startte. De opzet van dit programma is. dat in tien jaar tijd per tien leer lingen minimaal één computer aanwezig is. Daarnaast moet ie dere school zijn aangesloten op het zogeheten Kennisnet, de provider van het ministerie van OC&W. Fase één van het project is afge rond en daarom hield De Kreeke voor alle basisscholen in Zee land woensdag een minicongres om de ervaring van het afgelo pen jaar te delen. Ook werd het speciaal voor De Kreeke ge schreven softwareprogramma Icoon gepresenteerd, dat de school in staat stelt de eigen leerstof in het computerpro gramma in te voeren. De opzet is School Terneuzen doet mee aan internationale wiskundekwis TERNEUZEN - Het Terneuzen se Zeldenrust-Steelantcollege neemt, net zoals de voorbije vijf jaar. op vrijdag 19 maart deel aan de Internationale Wiskunde Kangoeroe. Scholen uit zeventien landen, ondermeer uit Polen. Frankrijk en Rusland, dingen mee naar de felbegeerde kangoeroe-titel. Negentig leerlingen uit de brug klas. de tweede, derde en vierde klas moeten een serie van dertig meerkeuzevragen in een tijd spanne van 75 minuten oplos sen. De wiskundeproblemen va riëren van heel makkelijk tot behoorlijk moeilijk. Elke deelnemer ontvangt een aandenken. Rekening houdend met de score krijgt iedere school eerü'aantal Kangoeroe-shirts. Voor>!ke categorie zijn er ook lancJêli jfe'e hoofdprijzen. er, maar nu moet er nog mee ge werkt worden, zo luidde de con clusie. Volgens directeur G. Langeraert was de deelname van De Kreeke aan het project niet toevallig. Al in 1987 had het bestuur van de school aangeboden om tien computers aan te schaffen voor de leerlingen, en nog eens één computer per leerkracht om thuis op te werken. „We zijn toen heel rustig dat traject inge gaan, door bijvoorbeeld de ab sentiemeldingen in te voeren in het administratieve programma Esis. Het ging met vallen en op staan en leverde af en toe wel de nodige frustratie op", erkende Langeraert. Boeiend Door de deelname aan het ICT- project is er op De Kreeke in middels een centraal lokaal met 2 5 computers ingericht. De leer lingen hebben ook per groep een aansluiting in de eigen klas. De aansluiting op het Kennisnet, waarmee De Kreeke drie weken geleden in groep acht is begon nen, noemde Langeraert een boeiende ervaring. „Je hoeft er maar weinig les in te geven, het leert zich vanzelf. Als leer kracht kun je je langzaam te rugtrekken. en dan ontstaat er een spel in de klas. Je moet al leen wat begeleiding bieden. Om zijn toehorende collega's enthousiast te maken voor het Kennisnet, nodigde hij ze uit om nog eens langs te komen: „Tot en met april kunnen we gratis in loggen en u weet dat er hier een goed uitgerust lokaal is." Lan geraert wees erop dat de finan ciële bijdrage van het ministerie niet toereikend is om het project te kunnen bekostigen. Daarom heeft hij zelf met succes een rondje langs het bedrijfsleven gemaakt. „Vraag niet direct om geld, maar schets alleen wat het computerproject inhoudt", ad viseerde hij. „Dan blijkt er een heleboel te kunnen." H Lammers, landelijk coördi nator van het ICT-project wees erop dat er het afgelopen jaar al veel is gebeurd, maar dat de voorhoedescholen nog lang niet klaar zijn. Volgens hem bevindt inmiddels zeventig procent van de scholen zich in ongeveer het zelfde stadium als De Kreeke. Vijftien procent is erg afwach tend, en nog eens hetzelfde per centage van de scholen neemt de ICT-toepassing in de klas echt inventief en daadkrachtig ter hand. Bezoeksters van de modeshow mochten de koopwaar niet alleen bekijken, maar ook voelen of de kwaliteit wel goed was. foto Charles Strijd door René Hoonhorst AXEL - G. de Bock uit Axel staat woens dagmiddag een beetje onopvallend in de deuropening van het zaaltje in cultureel centrum De Halle. Hij is de enige man die belangstelling toont voor de modeshow voor dames van vijftig en ouder. Hij hoeft niet zo nodig op te vallen. Zijn vrouw is een van de negen manne quins en ze heeft een oogje op een van de combinaties die ze die middag moet sho wen. Als haar man rok, bloes en vest nu ook mooi vindt, koopt ze de kleren waar schijnlijk. De Bock knikt goedkeurend als ze in vrolijk rood en wit voorbij paradeert. Hij bevestigt dat de aankoop wat hem be treft kan plaatsvindenWeer klaar voor de feestelijkheden van dit jaar9 „Dat denk ik niet. We hebben nog wel enkele trouw feesten, maar daar zal wel weer iets an ders voor worden aangeschaft. Mijn vrouw houdt haar garderobe wel bij", weet De Bock. Niet dat hij het erg vindt, want 'ik geniet er wel van als ze iets moois aan heeft'. Donker Behalve De Bock waren gisteren zo'n hon derd dames uit Axel en omgeving naar De Halle getogen voor de nieuwste voor- jaars- en zomermode. De getoonde kle ding verraste C. Reminsen. voorzitter van de locatiecommissie De Halle en be stuurslid van de Stichting Welzijn voor Ouderen. „Als je de damesbladen, radio en televisie mocht geloven, was het alle maal nogal donker dit jaar. Veel zwart-, grijs- en bruintinten. Maar ik zie hier van middag heel wat fleurigs voorbijkomen." Die fleurigheid doet de 66-jarige Remin sen plezier, want 'de tijd dat ouderen bijna alleen in het zwart gekleed gingen, is ge lukkig voorbij'. Ook ouderen dragen tegenwoordig modi euze kleren die ze fijn vinden. Reminsen: „Waarom zou je boven je vijftigste geen bermuda aan doen. Zo'n korte broek zit lekker en is hartstikke handig op de fiets Ook dames van vijftig en (veel) ouder blij ven graag op de hoogte van de nieuwste mode-ontwikkelingen. De modeshow voor ouderen, die zowel in het voor- als het najaar wordt gehouden, is daardoor een blijver, verwacht Remin sen. „De shows worden, schat ik, al meer dan tien jaar gelopen, het ene jaar hier in De Halle. het andere in het Gregoriuscen- trum. Behalve de trouwe bezoeksters komt er ook elke keer nieuwe aanwas kij ken. De modeshow voorziet echt in een behoefte." door Barend Pelgrim HULST - De gemeente Hulst gaat optreden tegen het 'wild parkeren' van de grijze en groe ne vuilcontainers. Met name tegen de rolemmers in brand gangen wordt actie onderno men. Volgens het gemeentebestuur ontstaat door het plaatsen van de containers in brandgangen niet alleen overlast voor ovenge bewoners, maar zijn de afval bakken gevaarlijke obstakels en tevens prima opstapjes om over een schutting te kruipen, of een makkelijk doelwit voor vandalisme. Ook kunnen de bakken op die plekken makke lijk in brand gestoken worden, en dat is zeker gevaarlijk wan neer dat tegen een schutting of heg gebeurd. Het Hulster bestuur constateert dat burgers steeds vaker hun twee rolcontainers, in plaats van in de eigen tuin, in nabij ge legen gangetjes of achterter- reintjes zetten. Hulst vermoedt dat de mensen dat doen omdat ze zich storen aan het uitzicht op de bakken, of dat ze van eventuele stankover last af willen. In de gemeente lijke afvalstoffenverordening staat echter dat de container pas vanaf 7.15 uur 's ochtends op de stoep mag staan, en uiterlijk diezelfde avond weer van de openbare weg moet. Boete Mensen die hun bakken deson danks toch nog op openbaar ter rein laten staan, kunnen reke nen op een waarschuwing. Na een periode van waarschuwin gen uitdelen, zullen er echter ook boetes uitgeschreven wor den. door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - Diverse frac ties in de Terneuzense raad vin den dat de politieleiding te wei nig doet met de aanbevelingen vanuit de raden. Bij de opstel ling van de districtsplannen voor de politie, zo ook bij het nieuwe voor 1999, zien de frac ties te weinig terug van wat zij op het gebied van openbare orde handhaving en veiligheid be langrijk achten. Bovendien, zo voerde PvdA'er E. Kerckhaert aan tijdens een commissievergadering in Ter neuzen, is de communicatie tus sen politiekorps en bestuur niet optimaal, zodat er hoegenaamd geen mogelijkheid bestaat voor raadsleden om kritiek of aan vullende wensen voor de poli- tieplannen aan te dragen. Kerckhaert, gesteund door de SGP'er P. Hamelink. vond het verder raar dat bij de bespre king van het districtsbeleids plan door de politiek geen enke- TERNEUZEN - Honderden vrijwilligers trekken zaterdag 20 maart in het kader van de ne gende Nationale Schoonmaak- dag door de YVest-Zeeuws- Vlaamse polders om daar zwerfvuil te verwijderen. Het motto dit jaar luidt 'Hou buiten gewoon schoon'. De vier West-Zeeuws-Vlaamse wildbe- heereenheden (WBE's) zullen de activiteiten in hun werkgebied coördineren WBE Rodanburg voert de schoonmaakactie uit in samen werking met de schooljeugd van Oostburg, Aardenburg en Eede, aangevuld met leden van de scouting en de visclub uit Aar denburg. WBE Midden- Zeeuws-Vlaanderen doet het samen met de schooljeugd uit de regio, De Honte en De Wielingen zijn nog bezig met het werven van jongeren. Landelijk nemen circa 10.000 mensen deel aan de actiedag, zo is de verwachting. Zij zullen proberen om evenals vorig jaar in het Guiness Book of Records te komen voor de grootste inzameling van zwerf vuil op een dag. Ie vertegenwoordiger van hei korps aanwezig was om van re pliek te dienen of antwoord oo vragen te geven. Kerckhaert vroeg zich verders! door die houding van de politie het integraal veiligheidshek»! in Terneuzen wel van de grotë kon komen. Daarnaast was a PvdA'er ter ore gekomen dato: politie in Zeeuws-Vlaanders te weinig agenten op straat ka: inzetten, omdat te veel mense gebruikt moeten worden voo de arrestantenwacht. Kerel haert pleitte er bij het colle* voor om net als in Goes in/door stromers (mensen met een Mé kertbaan) in te zetten voord arrestantenbewaking. V ertegen woordiger Burgemeester R. Barbé gaf ta dat door de recente wisséhaf aan de top bij de politie i Zeeuws-Vlaanderen de cor municatie tussen bestuur en litie nog niet goed functioneer. Hij was het dan ook met decoc- missieleden eens dat er toch cc zijn minst gisteren een verte genwoordiger van de politie ar de vergadertafel had moete zitten. Over de suggestie Kerckhaert om in/doorstrom® in te schakelen voor de arrfr tantenwacht was Barbé we! 't spreken. „Alleen", zo zei h} „zullen er dan wel prioriteit® moeten worden gesteld. We be schikken slechts straks ove acht plaatsen en er lig tal va verzoeken om dit soort ban® ingevuld te krijgen bij verschï- lende diensten." Wat het integraal veiligheids; plan betreft, kon Barbé kori over melden dat daar in geza menlijkheid toch aan wordt ge werkt. OOSTBURG Jeugdsoos - Jeugdsoos 'Ic voormalige 'Soosburcht', opes op zaterdag 13 maart voor he eerst de deuren aan de Oost burgse Schoolstraat. Het ope ningsfeest start omstreeks 15 3 uur met een kennismakingsie ceptie voor jong en oud. Aac- sluitend, vanaf 20.00 uur, vinê een groot openingsfeest plaats Swingen en feesten kan op mu ziek van ondermeer Haven- haw-Flynn, No personal justice the Extra Ordinary, Maarten® Lieneke Termont. DJ Floris DJ Marco staan tot in de vroeg uurtjes aan de draaitafel. VISHANDEL M«V zoon t T Breskens SS Een bezoekster van de Terneuzense weekmarkt zet haar handtekening voor behoud van de markt op de huidige plaats. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 46