Sluis en Oostburg moeten samen Visie Erasmus-profs valt slecht PZC PZC Axel wil bezoekers lokken met cultuur, natuur en proeverij Ambtenaren pakken hoorn weer op Hoorzitting over bouw politiebureau Gemeente Axel legt oor bij jongeren te luisteren voor beleid Axel wil werkdruk ambtenaren verlagen zeeland Rotterdamse hoogleraren achten nauwe band noodzakelijk donderdag 11 maart 1999 11 rfnnrConny van Gremberghe AARDENBURG - Wil West- Zeeiiws-Vlaanderen in 2010 (conomisch, maar ook sociaal maatschappelijk nog op de hart staan, dan moeten de ge meenten Sluis-Aardenburg en Oostburg toch worden samen- «evoegd. Een gemeentelijke berindeling in de regio is vol gens de professoren C. Rijnvos (D L. van den Berg van de Eras mus Universiteit in Rotterdam niet onmiddellijk noodzakelijk, maar wel op termijn. Voorlopig houden de professo- rcn het in het rapport Sociaal- gconomisch en bestuurlijk per fectief voor West-Zeeuws- Vlaanderen, dat woensdag in Aardenburg werd gepresen teerd, op een betere samenwer- tussen de gemeenten. Een ,o che vervolgstap zou sa menvoeging zijn, omdat dit vol gens de deskundigen leidt tot grotere slagvaardigheid en effi ciëntie van het openbaar be stuur Volgens Rijnvos en Van den Berg, die zich in hun analyse ba t-eren op gegevens die vanuit de regio zijn aangedragen, ken merkt het huidige openbaar be stuur zich door gebrek aan kwa liteit Tot op heden zijn er, zo wordt gesteld, te weinig initia tieven genomen ter bevordering van de groei en bloei van de re- De geleerden zien het als tekortkoming dat vanuit Zeeuws-Vlaanderen vrijwel terneuzen Paasbingo - De Stichting Wel zijn Ouderen Terneuzen (S WOT) houdt op woensdag 31 maart een Paasbingo in De Ves- te.aanhet Oostelijk Bolwerk 22 m Terneuzen. De bingo begint 13.30 uur. Kaarten zijn van af 23 maart verkrijgbaar. Jongerenavond TERNEUZEN - Op zaterdag 13 maart houdt jongerencentrum Kalashnikov een speciale avond met als thema 'the sixties'. Het caféwordt aangekleed in de stijl van de jaren zestig en ook wordt de muziek uit die tijd (onder meer James Brown, Elvis Pres ley en Buddy Holly) gedraaid, aanvang 22.00 uur. niet is gereageerd op de expan sie van Zeebrugge. Voorts vinden de onderzoekers het op merkelijk dat slechts weinig grensoverschrijdende projecten van de grond zijn gekomen. De bestuurlijke structuur wordt gedomineerd door lokale belan gen, aldus de twee. „Initiatieven voor verbetering blijven soms zeer lang liggen en nogal eens te nadrukkelijk wordt gedacht in termen van lokaal en zelfs pri- vé-belang, terwijl tevens een ongezonde concurrentie tussen de gemeenten waarneembaar is", schrijven de professoren in de notitie. Om nieuwe activiteiten op eco nomisch vlak te entameren die nen de gemeenten meer samen te werken, gezamenlijk te lob byen en geen energie meer te steken in onderlinge twisten. „Op termijn zou dan een samen voeging tussen de twee gemeen ten een logische vervolgstap kunnen zijn", aldus de onder zoekers. Burgemeester G. Noordewier van Oostburg reageerde tijdens de forumdiscussie woensdag middag in het Aardenburgse conferentiecentrum uitermate cynisch op de bevindingen van de Rotterdamse deskundigen. Noordewier vond het rapport inhoudelijk zwak, de conclusies bekend en sprak van een aan eenschakeling van platitudes. Wat de voorgestelde herinde ling betreft stelde hij: „Oost burg zegt daar ja tegen, Sluis- Aardenburg nee. Praten over herindeling tussen beide ge meenten is net zo iets als spre ken over een fusie tussen de Ra bobank Aardenburg-Eede en die van West-Zeeuws-Vlaande- ren. Ook die komt er niet. Voorts hebben de partijen in de provin ciale staten tijdens de verkie zingsperiode ook duidelijk gesteld dat zo'n herindeling voorlopig niet te verwachten valt. Ik ga dan ook niet trekken aan een dood paard, want dat is het." Zijn collega C. van Liere van Sluis-Aardenburg wilde ook geen boom over de herindeling opzetten. „Laten we eerst maar eens proberen om de bestuurlij ke samenwerking verder uit te bouwen. Daarmee hebben we, met onze gezamenlijke recrea tievisie, een goede start ge maakt." Havenschap verkoopt vijf hectare VLISSINGEN - Zeeland Seaports verkoopt5,5 hectare grond aan bedrijven in Vlissingen-Oost en Terneuzen. De firma A Remijn in 's-Heerenhoek verhuist de brooddrogerij naar Vlis- singen-Oost. Daar is een perceel van een halve hectare ge kocht en een optie genomen op 0,7 hectare. Ter ontsluiting van die gronden wordt een weg aangelegd. Het havenschapsbe- stuur heeft daarvoor woensdag ruim een ton uitgetrokken. De 3,5 hectare die Alleghany Warehouse heeft gekocht voor uit breiding van het bedrijf aan de Engelandweg in Vlissingen- Oost, moeten nog bouwrijp worden gemaakt. Daar heeft het havenschap een krediet van 1,25 miljoen gulden voor uitge trokken. Broomchemie in Terneuzen heeft aan de Zevenaar- haven 1,4 hectare gekocht. Claim Konsortium WOV zweeft GOES - Het Konsortium Westerschelde Oever Verbinding (KWOV) hoeft niet aan te kloppen bij de NV Westerschelde- tunnel voor een schadeclaim. De Raad van Arbitrage voorde Bouwbedrij ven veroordeelde de provincie een maand geleden tot het betalen van 1,35 miljoen gulden voor het opstellen van een ontwerp en een offerte voor de verbinding. De provincie heeft KWOV doorverwezen naar de NV Westerscheidetunnel, maar tunneldirecteur T. Buis speelt de bal terug onder het motto 'wij zijn geen partij in deze, dus provincie, zoek het zelf maar uit'. KWOV viel in 1994 af als aspirant-bouwer van de tunnelRijk en provincie kozen toen voor de Kombinatie Mid delplaat Westerschelde (KMW)die inmiddels een stuk gevor derd is met de voorbereidende werkzaamheden. De provincie heeft ook al (tevergeefs) aangeklopt bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat met het verzoek de rekening met KWOV te vereffenen. Negen maanden cel voor dealer MIDDELBURG - Een 29-jarige Axelaar moet negen maan den de cel in voor het dealen in harddrugs. Het voorarrest wordt van die straf afgetrokken. De rechtbank in Middelburg heeft de Axelaar daartoe woensdag veroordeeld. De man stond twee weken terug voor de meervoudige kamer van de rechtbank. De officier van justitie eist toen tien maanden ge vangenisstraf, waarbij hij rekening hield met eerdere veroor delingen voor drugsdelicten. De Axelaar het tijdens de zitting weten dat hij niet van plan was iets te doen aan zijn eigen drugsverslaving. Ouderen worden steeds jonger AXEL - Het Axelse raadslid N. Hoebé-Duinkerke (CDA) heeft er moeite mee dat mensen steeds vroeger bij de ouderen worden ingedeeld. Vroeger ging de ouderdom bij het pensioen in en was je vanaf 65-plus oud. „Maar alle ouderenbonden werven nu al mensen van vijftig en ouder. Ik ben weliswaar nog geen vij ftig, maar ik heb er toch wel moeite mee om vanaf die leeftijd bij de ouden van dagen te horen", zei ze woensdag tijdens de vergadering van de commissie sociale zaken. Wet houder J. van Schaik was ook al opgevallen dat op de omsla gen van publicaties voor ouderen steeds jongere en vitalere ouderen pronken. Maar hij vond dat geen gekke ontwikke ling. Integendeel de wethouder beloofde dit jaar - 'als ik mijn vijftigste verjaardag vier' - lid te worden van alle ouderen bonden. Met een knipoog naar Hoebé: „Het kost maarvijftien gulden per jaar en electoraal is dat ook al niet gek." Leidingen weg bij nieuwbouw MIDDELBURG - In de nacht van dinsdag op woensdag is in gebroken in het nieuwbouwcomplex Hof ter Veste in Middel burg. Daar verdwenen koperen waterleidingen en een flinke hoeveelheid waterleidingfittingen. De waarde van de gesto len spullen is niet bekend gemaakt. doorRené Hoonhorst AXEL - Bezoekjes aan de oude korenmolen, aan streekmuseum Het Land van Axel en de water toren, een excursie door het kunstbos Smitsschorre en een culinaire maaltijd in één van de restaurants. Ziedaar de ingredi ënten die toeristen en dagjes mensen vanaf 2000 naar Axel moet drijven. Wethouder J. van Schaik is zich er zeer van bewust dat Axel geen hordes verb lijfstoeristen zal trekken, verklaarde hij woensdag tegen de leden van de commissie sociale zaken en wel zijn. Maar Axel heeft genoeg aantrekkelijkheden om toeris ten die aan de kust bivakkeren, bewoners van stedelijke agglo meraties net over de grens en andere mensen die er eens uit- wülen een dagje aangenaam be zig te houden. Wethouder A van Waes werkt momenteel een plannetje uit om het toeristisch dagje Axel te promoten in de re- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 15 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P-I.F.M. Cappetti S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Pax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/lnternet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl gio en wijdere verten, liet zijn collega Van Schaik weten. Van Schaik deed zijn uitspraken naar aanleiding van vragen van VVD'er P. Apers over de inrich ting van de watertoren. Apers was een beetje bang dat er wei nig meer terecht zou komen van de plannen om de watertoren in te richten met een expositie over water in al zijn verschijnings vormen. Daarnaast had hij de indruk dat vrijwilligers niet stonden te trappelen om zich in te zetten voor de exploitatie van de watertoren. Van Schaik vond dat de liberaal veel te pessimis tisch was. Vóór het eind van de maand la ten verenigingen horen wat voor mogelijkheden ze zien, onder meer voor het houden van expo sities. Uit eerdere gesprekken kreeg de wethouder de indruk dat er zeker mensen zijn die zich in willen zetten voor het welsla gen van de ideeën rondom de to ren. Bovendien is de watertoren ook een essentiële attractie voor het toeristisch dagje Axel. Een mooie tuin en interessante ex posities om en in de toren zijn dus ook voor de toeristisch-re- creatieve uitstraling van Axel van levensbelang. Weinig schade na aanvaring TERNEUZEN - De Nederland se coaster Seebreaze (1996 ton) die dinsdagavond om 22.00 uur aan de grond liep in de Westbui tenhaven van Terneuzen. heeft weinig schade aangebracht aan de middenhavendam. Het schip zelf liep geen averij op. Tussen 01.00 en 01.30 uur is het schip vlotgetrokken, waar na het zijn lading heeft gelost in de Zevenaarhaven. Bonte avonden in Terneuzen TERNEUZEN - Het Zelden- rust-Steelandcollege in Terneu zen houdt vandaag, donderdag, vrijdag 12 en zaterdag 13 maart weer bonte avonden in het Zuidlandtheater. Vijftien docenten en honderd vijftig leerlingen hebben een show met zang, dans, muziek en sketches in elkaar gezet. De voorstellingen beginnen op donderdag en vrijdag om 19.30 uur en op zaterdag om 13.30 uur. Kaartverkoop via het college. Het is behelpen, maar ambtenaren van de gemeente Axel kunnen in hun tijdelijke onderkomen weer communiceren met de buiten wereld. foto Charles Strijd Personeel gemeente Axel wijkt tijdelijk voor verbouw door René Hoonhorst AXEL - Zo'n veertig Axelse ambtenaren van de afdelingen financiën, sociale zaken en VROM zijn vanaf vandaag te lefonisch weer goed bereik baar. De beambten verhuisden de afgelopen drie dagen vanuit het stadhuis naar het voorma lige Hema-gebouw aan de Noordstraat De vleugel waar in zij zaten, wordt het eerst opengebroken voor de rigou reuze verbouwing van het stadhuis, die de komende acht, negen maanden haar beslag moet krijgen. De verhuizing van de drie af delingen had de afgelopen drie dagen nogal wat voeten in de aarde. Ambtenaren waren niet alleen onbereikbaar omdat ze tussen stadhuis en Hema op en neer liepen, het kostte ook eni ge tijd om alle telefoon- en computeraansluitingen op de juiste werkplek te installeren. Maar vanaf vandaag moet ie dereen weer goed bereikbaar zijn. De meeste verhuisde ambte naren zitten bij elkaar in één ruimte op de begane grond. Werkplekken worden alleen - af en toe - afgescheiden door kastenwanden. „We zitten met zijn allen op een kluitje en het is dan ook nogal rumoerig. Maar goed, we zullen het wel een half jaartje volhouden", aldus één van de verhuisde ambtenaren. Bestuurders Burgemeester en wethouders hopen nog steeds dat de ver bouwing van het stadhuis, die een dikke vijf miljoen gulden kost. dit jaar nog afgerond kan worden. De bestuurders moe ten overigens later dit jaar ook zelf een tijdje hun kamers ver laten, omdat ook aan de Marktzijde van het stadhuis wat werkzaamheden moeten gebeuren. Eerst worden echter de nieuw- bouwvleugels aan de kant van het Szydlowskiplein en de Gentsevaartstraat gereali seerd Daarna wordt de ingang aan de zijde van de Nassau- straat onder handen genomen en een centrale balie gebouwd. De verbouwingswerkzaamhe den gaan vrijdagmiddag 19 maart officieel van start met een korte plechtigheid op het stadhuis. TERNEUZEN - Er komt een nieuwe hoorzitting over de bezwaren die de bewoners van de Nassaustraat en omgeving hebben tegen de bouw van het nieuwe politiedistrictsbureau aan de Willem de Zwij gerlaan in Terneuzen. Dat schrijft de commissie voor bezwaar- en beroepschriften aan de betrokken personen. De bezwaarmakers hebben vorig jaar novem ber hun klacht kunnen toelichten. Om tot een goed oordeel te kun nen komen, had de commissie op twee punten meer informatie nodig van het college van B en W. Ten eerste was niet duidelijk wan neer de bouw van het politiebureau zou beginnen. Inmiddels heeft door René Hoonhorst AXEL - Een klankbordgroep van jongeren met verschillende achtergronden moet het Axelse gemeentebestuur op de hoogte brengen en houden van de wen sen die er leven onder de jeugd. Door jongeren serieus te nemen, verantwoordelijkheid te geven en regelmatig overleg met hen te voeren, moet het jeugdbeleid meer handen en voeten krijgen. Of de wensen van de jeugd ver volgens in vervulling zullen gaan, is aan de gemeenteraad, stelde wethouder J van Schaik gisteren tijdens de vergadering van de commissie sociale zaken, welzijn en onderwijs. Van Schaik liet de commissie weten dat B en W nog geen besluit heb ben genomen over het al dan niet oprichten van een jonge- rensoos in Axel. Jongeren heb ben echter eind vorig jaar al een verzoek, ondersteund door drie honderd handtekeningen, voor een eigen honk ingediend bij de gemeente. Tijdens een gesprek met Van Schaik en een ambtenaar is des tijds ook al duidelijk geworden dat een aantal jongeren van 12 tot 18 jaar bereid is om in een klankbordgroep te gaan zitten, verklaarde de wethouder. Axel is al enkele jaren bezig om te proberen een specifiek jeugd- en jongerenbeleid op poten te zetten. Nu vorige maand een speciale jeugd- en jongerenwer ker is aangenomen, hoopt het college dat een nota over het te voeren beleid snel gereed is. De nota moet het uitgangspunt worden voor discussies in com missies en de gemeentei'aad. In die discussies zal ook aan de or de komen of een jeugdsoos in Axel noodzakelijk is, „Er is nu dus nog niets beslist", suste Van Schaik commissieleden die dachten dat de pap al was ge stort. Na de vergadering verklaarde de wethouder desgevraagd dat hij er nog niet zeker van is of er een soos komt. „We moeten een representatieve klankbord groep van jeugdigen bij elkaar zien te krijgen. Als die nou alle maal vooreen gezamenlijk honk pleiten, is er een goede basis. Maar vaak zijn er aanhangers van verschillende jeugdcultu ren, die allemaal wat anders willen doen. We hopen dat bin nen een paar maanden op een rijtje te hebben, zodat we tegen de zomer een jeugd- en jonge renbeleid kunnen vastleggen." de politie laten weten dat het dit jaar nog zal zijn. Daarnaast waren er onduidelijkheden over het bestemmingsplan. Ook is nu duidelijk dat dat dit jaar wordt opgesteld. Nu de informatie compleet is, acht de bezwarencommissie het noodzakelijk de omwonenden van het nieuwe politiebureau opnieuw te horen. Zij zijn ongelukkig met de komst van een groot politiegebouw bij hun woonhuizen. Bovendien klagen ze over het feit dat een politiebureau een 24-uursbedrij f is, wat volgens de omwonenden leidt tot te veel onrust. De nieuwe hoorzitting vindt woensdag 14 april plaats in het stadskantoor van Terneuzen. door René Hoonhorst AXEL - Het dagelijks bestuur van de gemeente Axel wil de werkdruk voor een aantal amb tenaren verlagen. De ambtena ren moeten zelf inventariseren welke werkzaamheden ze alle maal verrichten en vervolgens wil het college aangeven welke taken ze kunnen laten liggen om efficiënter te werken. Dat zei wethouder J. van Schaik woensdag tijdens de vergade ring van de commissie sociale zaken, welzijn en onderwijs. Verschillende commissieleden vroegen zich naar aanleiding van het toenemend aantal aan vragen voor de Wet Voorziening Gehandicapten af, of er niet ie mand voor enkele dagdelen bij moest komen. In het ambtelijke stuk over het behandelen van de toenemende stroom aanvragen kwamen de commissieleden vaak de woorden 'werkdruk' en 'tijdsdruk' tegen.- Van Schaik memoreerde dat de klacht van (te) hoge werkdruk vaker wordt gehoord. „Maar het gemeentebestuur kan natuur lijk niet telkens een ambtenaar erbij zetten. Al is het maar om dat door de inwerktijd vaak nog meer achterstand wordt opgelo pen. Door ambtenaren een structurele werkplanning te la ten maken, kunnen wij aange ven wat iemand wel of niet moet doen om zijn taken goed uit te voeren." De wethouder illustreerde de zienswijze van het college met een voorbeeld. „Als de raad heeft besloten dat wij als ge meente niet meedoen aan het collectief-vervoersproject dat in Terneuzen en het westen draait, dan hoeft er geen ambte naar van ons bij die vergaderin gen te zitten. Die kan zijn tijd aan andere zaken besteden." - Grootschalige bedrijvigheid in de haven van Breskens is volgens burgemeester Noordewier een onzinnig idee. foto Charles Strijd Waslijst met kritiek, maar geen zinnige oplossingen door Conny van Gremberghe AARDENBURG - Betere ver bindingen binnen de regio, maar ook met het achterland. Uitbuiting van de ligging bin nen het Rijn-Schelde-Delta- gebied. Verdere benutting van de toeristische potentie, nau were samenwerking tussen overheden en belangenorgani saties en als sluitstuk een ge meentelijke herindeling. Als die zaken allemaal binnen tien jaar verwezenlijkt wor den, dan wacht West-Zeeuws- Vlaanderen in de ogen van de professoren C. Rijnvos en L. van den Berg en onderzoeker drs. P. Pol van de Rotterdamse Erasmus Universiteit een prachtige toekomst. Tenminste, als er voor uitbouw van de toeristische potentie ook nog even gezorgd wordt voor een autoveer tussen Bres kens en Vlissingen, want dat moet er wel zijn. En ook moe ten de havens in West- Zeeuws-Vlaanderen (Bresk ens dus) proberen om bedrij ven uit Zeebrugge naar de ei gen havenkades te krijgen. Wat er moet gebeuren met de landbouwsector in de regio, die momenteel sterk onder druk staat vanwege slechte marktprijzen, een daling van de Europese inkomenssubsi dies en een gebrek aan be drijf sop volgers, melden de hoogleraren niet. Wel spreken ze zich uit voor nauwe samenwerking tussen de gemeenten in de streek en die over de grens. Die moet verbeteren. En 'om beleid te kunnen voeren dat meer aansluit op de dynamische werkelijkheid' moeten Sluis- Aardenburg en Oostburg uit eindelijk maar worden samen gevoegd. Slecht onthaal De bevindingen van de Rotter damse geleerden konden woensdag, bij de presentatie in het Aardenburgse conferen tiecentrum Elderschans, reke nen op een slecht onthaal. Bur gemeester G. Noordewier van Oostburg noemde Het Soci aal-economisch en bestuurlijk perspectief voor West- Zeeuws-Vlaanderen een 'aan eenschakeling van platitudes', vanuit de recreatiesector klonken termen als 'een lullig rapportje' en vertegenwoordi gers uit de handel en nijver heid vroegen zich af wat ze aan moesten met een notitie waar in weer eens nadrukkelijk ge wezen werd op de zwakte (e conomische gezien) van de re gio. Ook Noordewier, die inmid dels beschikt over een stapel van anderhalve meter van dit soort rapporten, was teleurge steld in het werk dat de Rotter damse hoogleraren hadden afgeleverd. „Ik heb er zo langzamerhand een beetje genoeg van om voorgeschoteld te krijgen wat hier allemaal mis is. Dat is in middels genoegzaam bekend. Waar ik behoefte aan heb zijn handvatten om iets te kunnen doen, om mee verder te kun nen, maar die tref ik ook in de ze notitie niet aan. Noordewier vond het boven dien een onzinnige gedachte van de professoren om te den ken dat de haven van Breskens zich maar enigszins zou kun nen meten met die van Zee brugge. De aanbeveling dat de gemeente Oostburg bedrijven uit Zeebrugge naar Breskens moet proberen te lokken, vond hij lachwekkend. „De haven van Breskens heeft een heel ander profiel. Wat we in Bres kens willen is de visserijclus ter behouden en andere zaken (recreatie en handel) verder uitbouwen. Maar grootschali ge bedrijvigheid in Breskens, ha, dat is een idee-fixe", bena drukte hij. In zijn kritiek stond Noorde wier niet alleen. Ook voorman M. Stoffels van de Partij voor Zeeland, die zelf de geleerden gegevens had aangereikt, toonde zich teleurgesteld over de notitie die op verzoek van de plaatselijke Rabobank werd samengesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 45