Gemeentekrant geniet brede Wensenlijst Goes Steun Pakt te duur uit Jarige Stichting Jeugd is hecht geworteld op Schouwen-Duiveland PZC Bierfestival Goes met speciale brouwsels zeeland donderdag 11 maart 1999 s 12 Lokale overheidbedrijfsleven en organisaties werken samen Brabantse en Zeeuwse onderofficieren naar reünie Whisky Four Protest tegen aanleg containerkade aan De Kaloot voorbarig door Rolf Bosboom De gemeente Schouwen-Duiveland brengt de nieuwe krant zes keer per jaar uit. foto Pieter Honhoff door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland heeft woensdag weer een stap in de goede richting gezet voor wat betreft de informatievoorzie ning aan de inwoners. In samen werking met het bedrijfsleven en diverse maatschappelijke or ganisaties is een eigen krant op gezet. De bedoeling is zo 'een breed redactioneel podium' te bieden voor ieder die de bevol king wil informeren over bepaalde activiteiten, doelstel lingen, ontwikkelingen en ach tergronden daarbij. Het blad wordt zes keer per jaar uitgebracht m een oplage van zestienduizend exemplaren. De verspreiding gebeurt huis-aan- huis. De inhoudelijke verant woordelijkheid berust bij de ge meente, maar alle participanten hebben een grote mate van re dactionele vrijheid, aldus voor lichtster R. Korstanje en burge meester J. Asselbergs. Ook inzendingen met kritiek op be paalde onderdelen van het ge meentelijk beleid worden niet geschuwd. Zo lang dat maar op 'constructieve' wijze gebeurt, stelde Asselbergs woensdag bij de presentatie van het nieuwe visitekaartje ..Afgesproken is dat we daar niet al te flauw mee omgaan." Granaatkop uit wrak gevonden VLISSINGEN - Tussen de spul len die boven water kwamen bij het opruimen van wrakken uit de Westerschelde. is woensdag een granaatkop gevonden. Medewerkers van het bedrijf dat het opgeviste materiaal ver werkt, stuitten op het stuk mu nitie en schakelden de Explosie ven Opruimingsdienst in. Die zal de granaatkop onschadelijk maken Eerder al werd aan boord van twee wrakken muni tie uit de Tweede Wereldoorlog gevonden. Deze is door deskun digen verwijderd. Rijkswater staat ruimt sinds vorige zomer scheepsresten om de vaargeul naar de Antwerpse haven te ver diepen De voorwerpen die daarbij naar bovenkomen; wor den tentoongesteld in het Ste delijk Museum in Vlissingen. De gemeente houdt zich wel het recht voor de inzending te voor zien van een 'gefundeerd en ge motiveerd antwoord'. Om te voorkomen dat de bijdragen verzanden in sluikreclame en puur promotionele verhalen, is als regel gesteld dat de onder werpen de gehele branche, be- langensector danwel gemeen schap moeten omvatten. Organisaties Het bijzondere aan de nieuwe Gemeentekrant is dat het gaat om een samenwerkingsproject van tal van maatschappelijke organisaties (zoals dorpsraden, welzijnclubs. kinderopvang, basischolen), het bedrijfsleven en de gemeente. Asselbergs: „Dus geen eenzijdig proces van uit de gemeente, maar iets waarin ook een heleboel ande ren autonoom hun visie kunnen geven." Volgens directeur W. Deddens van de Zierikzeese uitgeverij LnO is een dergelijke werkwijze 'uniek' voor Nederland. De kos ten worden gedekt uit de adver tentieopbrengsten. Daardoor is de financiële bijdrage van de ge meente 'nihil', aldus hoofd communicatie G. van Breughel. De krant wordt de komende drie jaar uitgebracht. Na één jaar wordt het project met alle deel nemers geëvalueerd. door Winnie van Dam GOES - „We proberen ieder jaar met exclusiever bier te ko men", legt Delta-bierbrou- wersvoorzitter J. Passieux uit over het aanstaand bierfesti val. Dat vindt plaats op 21 maart in de Hollandsche Hoe ve in Goes. „Dit jaar presente ren we naast de gangbare Ne derlandse bieren een Engels en een Iers bier. Het Engelse bier heeft zelfs een prijs gewonnen op een beurs in Londen." Het festival is dit jaar extra feestelijk, omdat brouwerij De Gans haar tienjarig jubileum viert. Zij presenteert in Goes een speciaal voor de gelegen heid gebrouwen bier. De voor zitter verwacht dat het feest van het bier, net als ieder jaar, een 'groot, bomvol succes' wordt. Passieux zit aan tafel. De lege Engelse prijswinnaar in zijn hand. „Ik heb dit bjertje net zelf geprobeerd", vertelt de goedlachse voorzitter. „Sma kelijk", voegt hij bijna likke baardend toe. Hij vertelt dat de Delta-bierbrouwersvereni ging momenteel 137 leden heeft. Leden vanaf achttien jaar welteverstaan. Een aantal om trots op te zijn, vindt Pas sieux. „Jaarlijks vallen er amateurbrouwers af doordat ze bijvoorbeeld verhuizen, het brouwen beu zijn of tot het in zicht komen dat goed bier brouwen een tijdrovend proces is en dat bier lang op zich laat wachten voordat het klaar is om te nuttigen Wie dat vindt, haalt liever een krat bier. -Dat gaat sneller." Geduld Voor bier geldt net als voor wijn: hoe langer je het laat lig gen, hoe lekkerder het resul taat. licht Passieux toe. „Dus alsjebierop zijn best wilt drin ken, moet je even geduld heb ben. Ik laat mijn zelfgemaakte bier soms wel een jaar liggen", aldus de kenner. Een heel enkele keer, als bij voorbeeld een nieuw soort bier gelanceerd wordt, gaat hij naar de winkel om het gerste nat te kopen, want de brouwer uit Krabbendijke blijft altijd nieuwsgierig naar nieuwko mers. Passieux, zelf actief Delta brouwer vanaf 1988, voorzag zichzelf de afgelopen elf jaar van bier uit zijn eigen brouwe rij tje. Dat staat in de garage tussen een Opel Kadett en het tuingereedschap. Bier num mer 117 brouwde hij vorige week nog. „Dat bier staat nu te gisten", zegt hij terwijl hij van achter een schot een groot vat tevoorschijn haalt. Achter dat vat staat een aantal bekers. Eerste, tweede en derde prij zen voor bierbrouwsels van de hand van Passieux. Van alle soorten pinten die de brouwer tot zich nam, hetzij van eigen makelij of van een ander, is de Engelse ale zijn fa voriet. Dat is zijn smaak. Want, legt hij uit, zoiets als vies bier bestaat niet. „Het kan hooguit je smaak niet zijn, maar vies is het nooit." Dat houdt niet me teen in dat elk lekker biertje kwalitatief goed in elkaar steekt. „Goed bier is in balans. Niet te scherp of te waterig. Al les precies goed op elkaar afge stemd", aldus de brouwer. Voor Passieux blijft bier drin ken een genot. Zelfs na al die li ters die hun weg door zijn keel gat vonden. „Bierbrouwers zijn geen zuipers. Wij zijn lief hebbers, die genieten van de smaak." GOES - De gemeente Goes moet keuzes maken. Het college van B en W is er weliswaar in geslaagd om vanaf 2000 jaarlijks 400.000 gulden voor nieuw beleid vrij te maken, maar dat is bij lange na niet genoeg om de vele dringen de wensen te realiseren. De raadsleden moeten nu beslissen: of schrappen in het wensenlijst- je, of meer geld bij elkaar schra pen door op andere posten te bezuinigen, of de lokale lasten verder verhogen. Het college heeft de financiële stand van zaken op een rijtje ge zet in de Voorjaarsnota. Die be vat een lijst met de belangrijkste wensen voor het jaar 2000, die samen 1,5 miljoen gulden kos ten, een veelvoud van de be schikbare vier ton. De lijst wordt dinsdag 16 maart voorge legd aan de leden van de raads commissie financiën, die ant woord moeten geven op de vraag: hoe nu verder? Schouwburg Het belangrijkste onderdeel van de wensenlijst is de bouw van een nieuwe schouwburg op de Westwal. In de raadscommissie cultuur van januari was uitge gaan van een jaarlijkse exploi tatielastvan 1,4 miljoen gulden, terwijl de raad indertijd 1,0 mil joen als maximum heeft gesteld. Door de rente niet op 6 maar op 4,5 procent te stellen, komt de jaarlast op 1,25 miljoen gulden. Met het bedrag dat al is begroot, moet er volgend jaar nog 616.000 gulden op tafel komen. De schouwburg zou het potje voor nieuw beleid dus al volle dig opslokken, maar er leven bij het college nog meer noden. De kostbaarste voor 2000 zijn de reconstructie van de kruispun ten Buys Ballotstraat-Le- westraat en Van Hogendor- plaan-Ringbaan, de personele bezetting van de wijkaanpak en de verbetering van het sociaal beleid. B en W overwegen meer samenhang te brengen in de di verse initiatieven op sociaal ge bied, zodat er een effectiever be leid ontstaat. Jeugdhonk Een groot project is ook de bouw van een nieuw jeugdhonk in de Goese Polder. Omdat het ach terste deel van het winkelcen trum in de wijk wordt gesloopt, raken de jongeren hun hotl kwijt. Door een stuk aan hetb^ staande wij kcentrum te bouw» kan er weer onderdak komg voor de jongeren en mogelij ook voor verenigingen die m? ruimtegebrek kampen. De kosten van 350.000 gulde worden over een groot aantaljj. ren uitgesmeerd. Datzellc; geldt voor de bouw van e* voetgangerstunnel bij het NS. station, waarvan de gemeeaj tien procent voor haar rekenitj moet nemen. Er prijkt nog meer op de lijs Wensen 2000: de onvermijdei ke vervanging van alle ver. keersborden. het overeind ho-- den van het opvoedbureau, es financiële bijdrage aan de z& len met informatiematenaj voor jongeren, het wegwerkg van de wachtlijsten bij jg maatschappelijk werk, hetve- vangen van versleten spet. voorzieningen, onderhoud vj de keermuren en de trappen; het plan Nivo's, de dringendg. wenste vernieuwing van delëj. ger waann alle wegen buitenè bebouwde kom staan en het oo stellen van bestemmingsplan- nen voor het zuidelijke en nocc- delijke deel van de binnenstad Kunstgrepen De begroting voor dit jaar ha aanvankelijk een tekort vanbr- na 540.000 gulden Dat is inji nuari weggewerkt door enk'é financiële kunstgrepen, zo al een verlaging van het rentepe centage. Daardoor zijn tegehi ook de vooruitzichten op langt- re termijn wat rooskleuriger^ worden. Voor 2001 wordt uitg gaan van een positief saldo va 920.000 gulden. Voor 2002 isdz 760.000 gulden. In de Voorjaarsnota stellen Be W ook voor de parkeerboete; verhogen naar 82 gulden. Dat het landelijke maximumbedr. dat sinds 1 januari van dit jaa geldt. De verhoging levert naa verwachting 127.500 guide J aan extra inkomsten op H 5 verdediging wijst het collegeet op dat de kosten van een pai keerbon voor de gemeente bijr» honderd gulden bedragen. De wensenlijst voor 2000 word dinsdag 16 maart besproken u een extra vergadering van di commissie financiën De bijeen komst wordt gehouden in hel stadhuis aan de Grote Markt ei begint om 19.30 uur. door Winnie van Dam GOES - Dit jaar viert de onder officiersmess 'Whisky Four' uit Woensdrecht haar vijftigjarig bestaan. Ter gelegenheid hier van vindt op 11 juni een reünie plaats voor alle ongeveer twee duizend leden die in de halve eeuw lid waren van de onderof ficiersmess van de Koninklijke Luchtmacht. Volgens oud-mili- tair en pr-medewerker van de reüniecommissie P. Michielsen komt ongeveer de helft van dat aantal uit Zeeland. 'Whisky Four' is sinds 1949 een soort so ciëteit voor onderofficieren.. Michielsen verwacht dat de wa tersnoodramp van 1953 weer veel militaire tongen los zal ma ken, omdat 'Whisky Four' tij dens de ramp een belangrijke rol speelde. De basis in Woens drecht was volgens de oud-mili tair het zenuwcentrum, van waaruit de coördinatie van de reddingswerken plaatsvond. Wij plukten de slachtoffers van de ramp in hun onderbroek van de daken af en brachten dieovs naar onze basis." Aangezien de dijken op zater dagavond doorbraken, en de militairen in het weekeinde ai- tijd huiswaarts keerden, zat ook een deel van de Zeeuwse onder officieren van 'Whisky Four'b:] wijze van spreken in de groen; onderbroek op het dak. probeerden zich vanuit hun ei gen positie voor de rest vandf burgers in te zetten. Ja, iedereer die dat kon droeg natuurlijkzij: steentje bijmaar wij haddenab militair een orthodoxe opia ding gehad, wat ons behoorliji hard had gemaakt. Die hardf mentaliteit kwam ons op ds moment goed van pas, wantwr kregen gedurende de weri zaamheden geen mogelijkha om te slapen. Als je twintig mi nuten niets te doen had, viel* tegen een muur in slaap. M,- chielsen verwacht dat tussen» drie- en vierhonderd oudge dienden op de reünie zullen kfr men. door Maurits Sep VLISSINGEN - Bezwaren te gen een containerkade aan De Kaloot komen te vroeg. De plan nen van Zeeland Seaports voor een ruim twee kilometer lange kade in de Westerschelde tussen het voormalige Hoechst-com- plex en de kerncentrale in Bors- sele bevinden zich nog in een pril stadium. Pas als er meer duidelijk is over de exacte loca tie en de haalbaarheid van een containerkade, willen en kun nen Gedeputeerde Staten rea geren op de protesten van geolo gische en natuurhistorische verenigingen. Het dagelijks provinciebestuur schrijft dat in een brief aan het Koninklijk Zeeuws Genoot schap der Wetenschappen, de Werkgroep voor Tertiaire en Kwartaire Geologie en de Stich ting Anemoon. Die wijzen in hun brieven op de onschatbare waarde van De Kaloot als be langrijkste Europese vind plaats van fossielen van meer dan dertig miljoen jaar oud. Bo vendien is het strand een k langrijke toeristische attraca voor (amateur)geologen. F. A D. van Nieulande van bi Zeeuws Genootschap hoopt De Kaloot wordt aangewezs als natuurwetenschappen monument. Hij heeft de Neds- landse Geologische Veremgiö gevraagd hiervoor te bemidde len. Het havenschap wil een ka» van 2 tot 2,7 kilometer lengü aanleggen. Die is op de platte grond van het havengebied oei al ingetekend. De kosten wot; den geraamd op een half miljafl gulden. Directeur J. Philippe van het havenschap Zeelab Seaports verwacht eind aprütf weten of aanleg van de contai nerkade echt haalbaar is. Mocht blijken dat het een Jf standige investering is, das moeten bestemmingsplann® worden veranderd om aanld mogelijk te maken. Als hetzovd is, worden alle belanghebben den ingelicht en worden hun be zwaarschriften meegewogen n de besluitvorming, beloven GS door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland bestaat dit jaar een kwart eeuw. De stichting heeft zich in die 25 jaar hecht geworteld in de samenleving, vindt coördi nator Jaap Elenbaas. Om dat te symboliseren laat de stichting dit najaar bomen planten in de tien kernen waar ze actief is. Dat gebeurt in overleg met de dorpsraden. Een groot jubile umfeest zit er niet in. Daar is nauwelijks geld en tijd voor. „Ik zie ook niks in een officiële receptie", zegt Elenbaas. „Ter ere van het jubileum stellen we werkmappen samen voor de jeugdsozen. het kinderwerk en de Oranjeverenigingen. Daar in komen praktische informa tie en adviezen." In de vergadering van de com missie Maatschappelijke Aan gelegenheden op dinsdag 16 maart biedt de jeugdwerk-eo- ordinator de notitie jeugdpar- ticipatie aan Ook dat gebeurt in het kader van het jubileum met enig decorum. Concreet gaat het om adviezen hoe de jongeren actief betrokken kun nen worden bij de uitvoering van het jeugdbeleid van de ge meente. Opbouwen „Die betrokkenheid moet je van onderaf opbouwen Je moet bij jongeren niet aanko men met 'beleid op lange ter mijn'. maar met duidelijke - onderwerpen. Je moet met jon geren om de tafel gaan zitten en met hen overleggen hoe de om geving van een halfpipe of een ontmoetingsplek onderhouden moet worden De eerste coördinator bij de start van de Stichting Jeugd was Gabri de Groot. Aan de op richting van de stichting ging vijf jaar voorbereiding vooraf. Maatschappelijke instellingen van verschillende signatuur spanden zich in om te bereiken dat de stichting er kwam De Groot had de wind mee. De vrijwilligers wilden wel en on dersteuning van de Stichting Jeugd viel in een rijke voe dingsbodem Jeugdsozen be leefden een bloeitijd, Zienkzee kreeg het Anywavefestival en Bruinisse zijn BruPop Vanuit de jeugdverenigingen werden er sleep-inns en kerst-inns op touw gezet. De experimenteer fase in het jeugdwerk beleefde een hoogtepunt. De tijden zijn veranderd. Nu staan jeugdvandalisme en drugsproblematiek op de agenda van Elenbaas. Toch is hij niet jaloers op zijn voorgan ger „De tijd is inderdaad ver anderd. Als je vroeger jongeren Het team van de Stichting Jeugd, vlnr: uitvoerend jeugdwerker Nan Kempers, administratief medewerkster Adriënne Stouten en coördinator Jaap Elenbaas. foto Pieter Honhoff bijeenbracht, kwamen er van zelf activiteiten uit voort. Zo werkt het nu niet meer. In de ja ren zeventig moesten er nog veel voorzieningen worden verworven. De jeugd van nu is comsumptiever. het moet er nu allemaal maar zijn." Schoppen In de grote lijnen ziet Elenbaas ook overeenkomsten. „Jonge ren moeten nou eenmaal ergens tegenaan kunnen schoppen. Bovendien komt er tegenwoor dig zo'n enorme informatie stroom op hen af. Daar moeten ze zelf een keus in maken Op jonge leeftijd moeten ze al be slissingen nemen over hun studieprofiel. Logisch dat ze behoefte hebben aan een expe- rimenteerplek om zomaar wat te kunnen tutten." Naar de jongeren zelf toe is hij advocaat van de duivel, maar in het overleg met gemeente, politie en andere maatschap pelijke organisaties treedt hij op als hun belangenbehartiger. Samenwerking Voor de toekomst acht hij nauwe samenwerking met Stichting Welzijn Ouderen, Stichting Kinderopvang en Stichting Kultureel Werk De Lichtboei van belang „Schou wen-Duiveland is te klein voor concurrentie op dit gebied", vindt hij. Het idee uit de jaren zeventig van een welzijnskoe- pel wordt weer actueel. Burge meester en wethouders beloof den in hun beleidsprogramma een onderzoek naar de moge lijkheden voor één Stichting Welzijn Schouwen-Duiveland. Elenbaas ziet vooral voordelen als de welzijnsorganisaties ook werkelijk samen in één gebouw worden gevestigd. Gezamen lijk gebruik van apparatuur is er één van. Vanuit samenwer king kunnen ook nieuwe zaken ontstaan. Elenbaas noemt als voorbeeld een gildeproject, waarbij ouderen met him vak kennis nieuwe initiatieven van jongeren ondersteunen. Hij vindt dat coördinatrice Janny de Looff-de Wilde van de Stichting Welzijn Ouderen dat project maar eens moet opzet ten. ,\ovv-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 40