Zeelandbrug móet wel even dieht Schouwen eist goed ziekenvervoer Tuin van oude kantongerecht vervuild Winkelstraten Goes moeten veranderen in fraaie koopgoot zeeland donderdag 11 maart 1999 s 1 burgemeester dringt bij provincie aan op herziening ambulanceplan door Rolf Bosboom GOES - De winkelstraten in de Goese binnenstad moeten ver anderen in een 'koopgoot'. On der die benaming wil OOG, de Ondernemers Organisatie Goes, proberen de aanblik van de stra ten en de winkels te verbeteren. Het OOG-bestuur denkt aan het instellen van een 'werkgroep koopgoot' onder de vleugels van het centrummanagement, de organisatie die momenteel in de steigers staat. Met de koopgoot, naar analogie van de populaire winkelstraat in Rotterdam, wil OOG de kwa liteit van de binnenstad verbe teren. De ondernemers zouden, zover dat nog niet gebeurt, in hun winkels veel aandacht moe ten schenken aan zaken zoals vloerbedekking, wanden en verlichting. Buiten is het zaak storende reclameuitingen te verwijderen, achterstallig on derhoud aan gevels weg te wer ken en de bestrating en verlich ting te verbeteren. Daarnaast wil OOG meer aan dacht voor sfeervolle aankle ding van de straten, het liefst af gestemd op de seizoenen. Het bestuur noemt vlaggen bij op ruiming en feestdagen, bloem- bakjes, parasols en kerstversie ring als voorbeelden. Er waren al initiatieven op dit gebied, maar daar is enigszins de klad in gekomen, constateren de onder nemers. Ook allerlei kleine eve nementen kunnen bijdragen aan de sfeer in het winkelge bied, zoals straatmuzikanten en demonstraties van standwer kers, verenigingen en kunste naars. Betere naam De plannen voor de koopgoot - OOG houdt zich aanbevolen voor een betere naam - moeten onderdeel worden van de activi teiten van het centrummanage ment. Aan de opzet daarvan wordt momenteel de laatste hand gelegd. In het centrumma nagement werkt een groot aan tal partijen samen aan de verbe tering van de binnenstad. De ondernemers in het centrum moeten een financiële bijdrage leveren aan het centrummana gement. Die heffing zal bestaan uit een opslag op de onroerend- zaakbelasting of de invoering van baatbelasting. Zodra die heffing een feit is, zal OOG het organiseren van evenementen voortaan overlaten aan het cen trummanagement en zichzelf omvormen tot een belangenor ganisatie. De contributie voor de leden gaat dan ook aanzien lijk omlaag. 1999 is in de ogen van het OOG-bestuur een 'over gangsjaar'. De koopgoot, de toekomstplan nen en het centrummanage ment komen dinsdag 16 maart aan de orde in de algemene le denvergadering van OOG, die wordt gehouden in Lunchcafé Stadhuis, onder het stadhuis. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Koopzondagen Op de agenda staat ook een re cent gehouden enquête onder middenstanders over extra ope ningstijden. waaruit blijkt dat er nauwelijks animo is voor ex tra koopzondagen. Wel was er voldoende steun voor 'moon- lightshopping' (op de zaterdag avonden 24 april en 2 oktober), koopavonden in de aanloop van Sinterklaas en Kerst (op dins dag, woensdag en donderdag), een koopzondag voor Kerst (19 december) en maandagmiddag openstelling in het zomersei zoen en op 27 december. Ouderen steeds jonger AXEL - Het Axelse raads lid N. Hoebé-Duinkerke (CDA) heeft er moeite mee dat mensen steeds vroeger bij de ouderen worden in gedeeld. Vroeger ging de ouderdom bij het pensioen in en was je vanaf 65-plus oud. „Maar alle ouderenbon den werven nu al mensen van vij ftig en ouder. Ik ben weliswaar nog geen vijf tig, maar ik heb er toch wel moeite mee om vanaf die leeftijd bij de ouden van dagen te horen", zei ze woensdag tijdens de ver gadering van de commis sie sociale zaken. Wethouder J. van Schaik was ook al opgevallen dat op de omslagen van publi caties voor ouderen steeds jongere en vitalere oude ren pronken. Maar hij vond dat geen gekke ont wikkeling. Hi] beloofde dit jaar - 'als ik vijftig woi'dt' - lid te worden van alle ouderenbonden. door Nilsten Brinke ZEERIKZEE -De grond achter het voormalige kantongerecht aan het Havenpark in Zierik- zee is ernstig verontreinigd met zware metalen, waaronder kwik. Ook is de bodem licht vervuild met olie, zo heeft on derzoek van de Grontmij uit gewezen. Omdat er geen direct gevaar voor de volksgezond heid bestaat, wordt de bodem voorlopig niet gesaneerd. Dit bemoeilijkt de verkoop van het oude kantongerecht. Sinds het kantongerecht in september 1998 zijn zittingen in het stadhuis aan de Meel- straat houdt, staat het oude onderkomen aan het Haven park 33 voor circa een half mil joen gulden te koop. Met het oog op de verkoop van het mo numentale pand, dat door de Rijksgebouwendienst inmid dels is overgedragen aan de Dienst der Domeinen, heeft de Grontmij een aantal analyses verricht. De grond rondom de met zand opgevulde oude olietank is licht verontreinigd met olie. De overige grond blijkt zwaar vervuild met koper, lood en zink. Ook is er kwik in de bo dem aangetroffen. Toch duurt het tenminste tot het jaar 2015 voor de sanering ter hand wordt genomen. Tuin „Er is geen sprake van actuele risico's die de volksgezondheid bedreigen", zegt J. van Leeu wen van de Rijksgebouwen dienst, het orgaan dat voor de eventuele saneringskosten zou opdraaien. De wet op de bo dembescherming schrijft voor dat er alleen sprake is van een urgente bodemsanering als het Achter het voormalige kantongerecht aan het havenpark in Zierikzee is het niet zo schoon als het lijkt. foto Pieter Honhoff om terreinen gaat waarop zich woningen met een tuin bevin den. Het pand kan gewoon ver kocht worden als het weer een kantoorbestemming inneemt. Door de vervuiling is het pand nu wel moeilijker verkoop baar. Eerder al lieten de ge meente Schouwen-Duiveland en het waterschap Zeeuwse Ei landen de kans liggen om eige naar worden. Ook de Stichting Kinderopvang was geïnteres seerd, maar ziet nu definitief van aankoop af. Stichtings voorzitter T. de Vries is 'blij en bedroefd' met de uitkomsten van het bodemonderzoek. „Blij omdat de stichting Kin deropvang een hoop ellende bespaard is gebleven, bedroefd omdat er een unieke kans is verkeken om de nu nog op drie plaatsen huizende stichting in één onderkomen onder te brengen." Tijdens de verkoop onderhandelingen in septem ber was de Stichting bereid om het pand aan te kopen, maar stelde onder meer als voor waarde dat er een schone- grond-verklaring zou worden afgegeven. Maar de Rijksge bouwendienst toonde zich niet bereid om mee te betalen aan de eventuele saneringskosten. „Voor de verdere verkoop van het kantongerecht, moet de Dienst der Domeinen nu een beslissing nemen of het pand met of zonder gesaneerde bo dem wordt verkocht", zegt H. Bartens van de Dienst der Do meinen. „Mocht er zich echter geen koper melden die de ver vuilde grond voor lief neemt, dan is het de dienst die voor de kosten moet opdraaien." Claim Konsortium WOV zweeft GOES - Het Konsortium Westerschelde Oever Verbinding (KWOV) hoeft niet aan te kloppen bij de NV Westerschelde- tunnel voor een schadeclaim. De Raad van Arbitrage voor de Bouwbedrijven veroordeelde de provincie een maand geleden tot het betalen van 1,35 miljoen gulden voor het opstellen van een ontwerp en een offerte voor de verbinding. De provincie heeft KWOV doorverwezen naar de NV Westerscheldetunnel, maar tunneldirecteur T. Buis speelt de bal terug onder het motto 'wij zijn geen partij in deze, dus provincie, zoek het zelf maar uit'. KWOV viel in 1994 af als aspirant-bouwer van de tunnel. Rijk en provincie kozen toen voor de Kombinatie Mid delplaat Westerschelde (KMW), die inmiddels een stuk gevor derd is met de voorbereidende werkzaamheden. De provincie heeft ook al (tevergeefs) aangeklopt bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat met het verzoek de rekening met KWOV te vereffenen. Havenschap verkoopt vijf hectare VLISSINGEN - Zeeland Seaports verkoopt 5,5 hectare grond aan bedrijven in Vlissingen-Oost en Terneuzen. De firma A Remijn in 's-Heerenhoek verhuist de brooddrogerij naar Vlis singen-Oost. Daar is een perceel van een halve hectare ge kocht en een optie genomen op 0,7 hectare. Ter ontsluiting van die gronden wordt een weg aangelegd. Het havenschapsbe- stuur heeft daarvoor woensdag ruim een ton uitgetrokkenDe 3,5 hectare die Alleghany Warehouse heeft gekocht voor uit breiding van het bedrijf aan de Engelandweg in Vlissingen- Oost moet nog bouwrijp worden gemaakt. Daarvoor reser veert het schap 1,25 miljoen. Broomchemie in Terneuzen heeft aan de Zevenaarhaven 1,4 hectare gekocht. Hennepkweker moet jaar zitten MIDDELBURG - Een 41-jarige Rotterdammer moet een jaar de gevangenis in voor medeplichtigheid aan het kweken van hennep in een loods in Sint-Maartensdijk en het daarbij ille gaal aftappen van elektriciteit. Dat heeft de rechtbank in Middelburg woensdag gevonnist. Van de straf gaat zijn voor arrest af. Tegen de man loopt nog een vordering van bijna één miljoen gulden, de winst die hij met de kweek in Sint-Maartsendijk zou hebben gemaakt. Daarover heeft de rechtbank woensdag nog geen uitspraak gedaan. De politie trof in juni vorig jaar achtduizend planten aan in de loods. Genoeg voor 246 kilo wiet. De loods was vakkundig geïsoleerd om wietdampen binnen te houden. De Rotterdammer beweerde de loods slechts aan een vriend te hebben verhuurd en niets van de hennepkweek te weten. De officier van justitie dacht daar an ders over, temeer omdat de man bleek te zwemmen in het geld. Voor de officier was het duidelijk: de Rotterdammer was de hoofdverdachte. Hij eiste een jaar celstraf. De rechtbank heeft die eis overgenomen. Leidingen weg bij nieuwbouw MIDDELBURG - In de nacht van dinsdag op woensdag is in gebroken in het nieuwbouwcomplex Hof ter Veste in Middel burg. Daar verdwenen koperen waterleidingen en een flinke hoeveelheid waterleidingfïttingen. De waarde van de gesto len spullen is niet bekend gemaakt. Gestolen fiets achterhaald VLISSINGEN - De politie heeft dinsdagavond een 19-jarige Vlissinger aangehouden. De man had een fiets voor zijn huis staan, die onlangs gestolen was van een 17 jaar oude plaatsge noot. Deze ontdekte de fiets en schakelde de politie m. De aangehouden Vlissinger bekende dat hij de fiets gekocht had. Hij kreeg een proces-verbaal. Naar de dief van de fiets wordt een apart onderzoek ingesteld. Volgens Ten Broeke is de kans groot dat de afsluiting kan wor den beperkt tot enkele weken in plaats van de eerder genoemde lier maanden achtereen. De consequentie is dan wel dat er •oor langere duur hinder voor Netverkeer zal ontstaan, omdat ff minder snel kan worden doorgewerkt. Deprovincie is bezig met het op- door Marcel Modde ZIERIKZEE - Een tijdelijke sluiting van de Zeelandbrug voor het wegverkeer tijdens de geplande renovatie volgend jaar is onvermijdelijk. Volgens projectleider R. ten Broeke van deprovincie vereisen de asfalte- ringswcrkzaamheden een volle dige stremming van het verkeer. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P- Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N.ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsou burgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl maken van het gedetailleerde bestek voor de naar schatting ruim achttien miljoen gulden kostende renovatie. Ten Broeke verwacht dat de aanbesteding nog voor de zomer de deur uit kan. Het wegdek van de 34 jaar oude brug moet volledig ver nieuwd. Ook wordt de vangrails vervangen door een betonnen 'barrier'. Onrust Naar aanleiding van de onrust, die ontstond toen werd aange kondigd dat de brug volgend jaar vier maanden achtereen dicht zou moeten voor het weg verkeer, worden alternatieven onderzocht. „We denken dat we de scherpe kantjes er nog wel af kunnen krijgen. Maar een stremming helemaal voorko men, dat lijkt echt niet mogel ij k Het asfalt en de voegranden moeten er helemaal uit. Dat is een periode waarin je geen ver keer kunt hebben. Ook tijdens het aanbrengen van een nieuwe toplaag zit er niets anders op dan de brug af te sluiten. Het is toch vijf kilometer die moet worden opgeknapt. Dat doe je niet in een paar nachten Logisch schijnt het om de reno vatie in tweëen te knippen en te kiezen voor het stremmen van Revisie van het elektrisch systeem dat de vergrendeling van de brugdelen regelt. slechts één rij baan per keer. Vol gens Ten Broeke is dat echter nog niet zo simpel. „Om het ma terieel op de brug te kunnen ge bruiken, moet je er vaak omheen kunnen rijden. En zo breed is het daar niet. Maar we bekijken of het de eerste tijd misschien toch kan." De projectleider zegt met belangstelling kennis te hebben genomen van de mede deling van het SGP-statenlid M Goud dat een aantal aannemers wél kans ziet de brug open te houden tijdens de werkzaamhe den. De bedrijven zouden op korte termijn hun plan presen teren aan de provincie. Ten Broeke: „Ik spreek in dit ver band toch regelmatig met wat aannemers, maar tot dusver is er nog niet één geweest die een der gelijk plan heeft laten zien. Ik ben benieuwd." De Zeelandbrug was in de nacht van maandag op dinsdag ge stremd voor al het verkeer in verband met reparatiewei'k- zaamheden. Gaten in het asfalt zijn weggewerkt, een aantal 'rij-ijzei-s' in het wegdek werd opnieuw vastgezet en ook werd de afsluiting gebruikt om nieu we reflectoren aan te brengen. Omdat de basculebnxg tevens werd voorzien van nieuwe mo toren en het elektrisch systeem van de vergrendeling aan revisie toe was, was tot vanochtend geen scheepvaart mogelijk. ^Marcel Modde ZIERIKZEE - Burgemeester J. Assclbcrgs is steevast van plan de provincie te houden aan de toezegging dat een adequaat jjekenvervoer op Schouwen- Duiveland gehandhaafd blijft. Zeker wanneer de Raad van Be stuur van de Oosterscheldezie- fcenhuizen het plan doorzet de operatiekamer in Zierikzee al- lleen nog op doordeweekse da- »en te gebruiken, is de beloofde heroverweging van het provin- cja|e ambulancehulpverle- jingsplan volgens hem meer ^noodzakelijk. Asselbergs nam woensdag met 'verrassing kennis van het be richt dat Zeeland naar alle waarschijnlijkheid naast het extraatje van vier miljoen gul den voor het hulpplan grijpt. Gedeputeerde G. de Kok had daarbij minister E. Borst om ge vraagd, zodat in de provincie een verantwoorde ambulance voorziening kan worden opge zet. De verwachting dat de smeek bedevoor een status-aparte van Zeeland op dat gebied in Den Haag was gehoord, was hoog ge spannen. ..Die indruk gaf de ge deputeerde ook zeker toen het ambulanceplan vorige maand in de Statencommissie welzijn werd besproken", aldus Assel bergs. ..De Kok heeft duidelijk gezegd dat hij buitengewoon positief was over een goede af loop Ik vond het daarom des te vervelender vanochtend uit de krant te moeten vernemen dat deminister schijnbaar heeft be sloten dat besluit in ieder geval voorlopig niet te nemen. On danks alle toezeggingen die er zouden zijn gedaan." Tribune De Schouwse burgemeester is benieuwd naar de reactie van Provinciale Staten, die het am- ;kiE bulancevervoer morgen (vrijdag) behandelen. „Ik zal de beraadslaging met meer dan ge- jmikelijke belangstelling van gt» if de publieke tribune volgen. Devraag is nu of het wel verant- ver woord is het plan op deze ma- u niertot stand te brengen. De ge deputeerde heeft om een status aparte gevraagd voor Zeeland, wij willen op onze beurt een voor Schouwen- „Je hebt hier te maken met bij zondere omstandigheden, een eiland dat in de zomer wordt overspoeld met toeristen. Dan kun je niet volstaan met één am bulance in de weekeinden in Zierikzee en een tweede die vanuit Goes moet komen op het moment dat die van ons wordt opgeroepen. Al helemaal niet wanneer de Raad van Bestuur van de Oosterscheldezieken- huizen inderdaad per 1 mei de operatiekamer buiten kantoor uren sluit." De situatie die dan ontstaat, vraagt naar mening van Asselberg om een 'keihai'de garantie' dat het ambulance vervoer goed wordt geregeld. Niet alleen de provincie maar ook het ziekenhuisbestuur draagt daarvoor de verant- woordelijkheid, zo stelt hij. As selbergs wijst in dat verband op een passage in het hulpplan, waar wordt gemeld dat er een heroverweging moet komen van de gekozen opzet op het moment dat de functie van het zieken huis in Zierikzee verandert. Sluiting van de OK is heel na- drukkelijkzo'n verandering, al dus de burgemeester: „Aan die kapstok zullen wij dus heel ste vig vasthouden." foto's Pieter Honhoff Interieur van de basen lebrug.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 39