Met strippenkaart langs campings Verhuizen? PZC Du Fossé heeft smaak te pakken Leesplezier telt vooral per kilo c Amerikaanse bluesveteranen in Zeeland Voeg West-Brabant en Goeree bij provincie Zeeland Zeeuws-Vlaamse bands dingen mee naar Grote Prijs zeeland 10 Introductie door negen kampeerbedrijven in detail ondernemend zeeland Garage Kole steekt veel geld in modernisering Vis proeven in Breskens kunst cultuur ■HHprr; DIJKWEL BEL VOOR INFORMATIE EN RESERVERING 01 18-412008 1900-2000 Omstreden Geeraerts geeft lezing in Hulst donderdag 11 maart 1999 door Ali Pankow RENESSE - Stimuleren van het campingbezoek in voor- en naseizoen is het doel van de Er- op-uit-kaart van negen cam pings in Zeeland. Het initiatief komt van het samenwerkings verband Zeeland Campings. Het gaat om een soort kam- peer-strippenkaart voor tien overnachtingen op één of meer van de deelnemende campings. Deelnemers zijn: De Wijde Bliek in Renesse. Ginsterveld in Haamstede, Duinoord in Westenschouwen. De Paarde kreek in Kort gene. De Pekelin- ge en Ons Buiten in Oostkapel- le. Westhove in Aagtekei-ke, Dishoek in Koudekerke en In ternational in Nieuwvliet. Deze ondernemers hopen met de Er-op-uit-kaart in te spelen op de tendens dat mensen vaak spontaan beslissen er enkele dagen tussenuit te gaan. Met deze kampeer-strippenkaart kunnen ze zonder lang vooraf te moeten reserveren terecht op de negen deelnemende Zeeland Campings. Niet vooraf reserve ren geldt als belangrijk voor deel. maar de gebruikers wordt wel geadviseerd even vooraf te informeren of er inderdaad plaats is op de betreffende camping. Kampeerders kunnen wille keurig heen en weer reizen tus sen de negen campings of de tien overnachtingen aaneenge sloten verblijven op dezelfde camping. De kaart is geldig voor maxi maal twee peisonen. Omdat de deelnemende cam pings verspreid liggen op Schouwen-Duiveland, Noord- Beveland, Walcheren en West- Zeeuws-Vlaanderen kunnen de gebruikers kiezen uit een breed recreatief aanbod: zee, strand, watersport, bossen, duinen, fiets-, wandel- en rui terpaden. Steba Mode aan de Steen straat in Hulst houdt zaterdag 13 en zondag 14 maart open huis. Mannequins showen in de zaak de nieuwste voorjaarsmo de. De bezoekers worden op de hoogte gebracht van de nieuw ste trends. Zaterdag is het open huis van 13.00-17.00 uur en zondag van 14.00-18.00 uur. De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. speciale afzuiginstallatie. „De benzinedampen die vrijkomen tijdens het tanken, worden door de installatie weer terug de pomp ingezogen", legt Kole uit „Ze worden opgevangen in de ondergrondse tank. Die gaat uiteindelijk leeg, weer met de tankauto terug naar de raffina derij. Daar worden de dampen via een ingewikkeld procédé afgebroken." Meer ruimte Stonden de oude pompen nog langszij de garage, meteen aan de Burgemeester Elenbaas- straat, de nieuwe pompen staan op een speciaal aange kocht stukje grond, recht voor het bedrijf. „Zo is er veel meer ruimte om te tanken", geeft Kole aan. Tegelijk met de nieuwe pom pen, werd ook het assortiment snoep in het winkeltje bij het tankstation uitgebreid. De au to's die het bedrijf te koop aan biedt, krijgen in de nieuwe op zet een plekje binnen, in de showroom. door Ingrid Huibers KRUININGEN - Er wordt nog druk geboord en getimmerd in garagebedrijf Kole in Kruinin- gen. In ruim een jaar tijd werd er voor ongeveer een miljoen gulden verbouwd. Zo kwamen er twee nieuwe benzinepom pen en werd de werkplaats ver nieuwd. Op dit moment wordt nog de laatste hand gelegd aan de nieuwe showroom. Het is de bedoeling dat het bedrijf 1 april officieel wordt geopend. Het was nog een heel gepuzzel voor Ronald Kole - hij runt het bedrijf samen met zijn vader en broer - om alle nieuwe milieu regels helder te krijgen. „Als je voor zoveel geld verbouwt, wil je graag voor de komende jaren klaar zijn", zegt hij. „Dan moet je natuurlijk wel zorgen dat je aan alle moderne eisen vol doet." Daarom heeft de werkplaats bijvoorbeeld een vloeistof dichte vloer en werden de ben zinepompen uitgerust met een De Er-op-uit-kaart kost 275 gulden en is geldig tot 31 okto ber 2000, maar uitsluitend in voor- en naseizoen. De kaart is verkrijgbaar bij de aangeslo ten Zeeland Campings. BRESKENS - In de Breskense vismijn wordt zondag 28 maart voor de vierde keer een zeeban- ket-proeverij gehouden. Zo wat alle plaatselijk restaurant houders laten het publiek die dag - tegen sterk gereduceerde prijzen - kennismaken met hun culinaire kunsten met vis en zeevruchten. De proeven] is tevens bedoeld als promotie voor de Breskense visserij. Aan het evenement wordt dan ook medewerking verleend door de plaatselijke vissers, handelaren en de vis mijn. Naast eten, kunnen be langstellenden ook informatie inwinnen over vis en wat ermee gedaan kan worden. Tevens wordt eeii video over de visserij vertoond De manifestatie in de vismijn begint om 12.00 uur en duurt tot 19.00 uur. De opbrengst van het evenement verdwijnt niet in de zakken van de Breskense handelaren, maar zal worden gebruikt voor een verlichtings- installatie om de gevelschilde ring van Johnny Beerens op de silo in de haven beter tot zijn recht te laten komen. Timmerbedrijf legt zich toe op restauratiewerk door Helen Stevens SCHOONDIJKE - Timmerbedrijf Du Fos sé aan de Nijverheidstraat in Schoondijke gaat zich nu ook in restauratiewerk speci aliseren. De zaak doet al aan winkelinrich ting, meubelinrichting en het leggen van parket. Sluissenaar P. du Fossé en medewerker J. Rootsaert namen de voorbije maanden het leeuwendeel van de restauratie van de re gentenkamer in het Aardenburgse Wees huis voor hun rekening. De opknapbeurt van al het houtwerk betekende een fulltime be zigheid voor beide timmermannen. In één maand tijd namen ze tafel, schouw, parket en al het omlijstend houtwerk vakkundig onder handen. Aangezien het resultaat er mag wezen, werden onmiddellijk toekomstplannen gesmeed. Voortaan wil het tweemansbe- drijf zich gaan toeleggen op het restaure ren van allerhande houten voorwerpen en meubelen. De ervaring en machines zijn al voorhanden. De passie voor hout kreeg de 41-jarige Du Fossé met de paplepel ingegoten Zijn ou ders waren ook houtbewerkers. De 59-ja- rige Rootsaert is met tientallen jaren even eens een oude rot in het vak. Beide vakheden leggen momenteel de laatste hand aan een nieuw rustiek win kelinterieur. De grenen kledingkasten krijgen een plaatsje in de Oostburgse ba byspeciaalzaak Brigitte. BOEKENWEEK 10-20 MAART 1999 doorMieke van der Jagt Stefanie van de Pas Brigitte van de Pas De moeder van Brigitte houdt niet van 'zware kost', of het moet over het gewicht van het boek gaan. Dan kan het niet zwaar genoeg zijn voor Stefanie van der Pas uit Kapelle. Haar lievelingsboek is dan ook een pil van bijna een kilo 'Het kan niet altijd kaviaar zijn', heet het en het is geschreven door J. Simmel. „Alles zit erin", zegt Stefa nie, „liefde, vriendschap, oorlog, maar geen geweld. Daar houd ik niet zo van. Het speelt zich af in Zwitserland voor, tijdens en na de Tweede Wereldoorlog. Het is een fa milieroman en voor mij is het de mooiste die ik ooit gelezen heb. Van dit soort pillen lees ik er twee in de week en de mooiste herlees ik nog wel een paar keer. Als Stefanie leest, is ze ver trokken. Dan is Kapelle voor haar ver weg en leeft ze tus sen de personages van het boek in hun tijd en op hun plaats. Mijn jongste doch ter leest niet, dus die vraagt nog weieens aandacht. Dan moet ik van héél ver komen." Stefanies oudste dochter, Brigitte van de Pas (10), is net zo'n hongerig leesmonster als haar moeder. Zij begrijpt heel goed dat het moeilijk te rugkomen is, als je eenmaal in je boek zit. Het mooiste boek wat ze ooit gelezen heeft, is geschreven door Paul Vervloed en het heet 'Op de vlucht voor een glimlach'. Net als haar moeder maakt Brigitte reizen met haar boe ken, maar voor haar is het aspect van de plaats nog be langrijker. „Mijn lievelingsboek speelt in Indonesië, het is heel span- *nend en het loopt goed af." Voor Brigitte zou het nog mooier zijn geweest als het over Portugal zou zijn ge gaan Want dat is het mooiste land van de wereld. Stefanie: „Ze is er nog nooit geweest, maar voor haar staat het vast. Ze weet het van boeken en van de tv. Het zal dus wel zo zijn." door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Twee gerenom meerde Amerikaanse bluesmu zikanten op leeftijd bezoeken de komende week Zeeland. Zondagmiddag 14 maart treedt gitarist Johnnie Bassett met zijn band The Blues Insurgents op in het Arsenaaltheater in Vlissin gen. De bij leven al legendarische mondharmonikaspeler Willie Foster trekt met leden van de Zeeuwse bluesgroep The Juke Joints door Nederland. Zondag 14 maart spelen ze in café De Pompe in Goes, woensdag 17 maart doen zij ook het Arse naaltheater in Vlissingen aan. maar dan vergezeld van de bla zerssectie Southside Horns. Johnnie Bassett Johnnie Bassett (1935) heeft zichzelf gitaar leren spelen. Hij begon meer dan veertig jaar gel den in Detroit als lid van Joe Weaver and the Bluenotes, de huisband van het platenlabel Fortune Records, In de loop der jaren speelde Bassett met tal van sterren samen, zoals John Lee Hooker, Dinah Washington en Tina Turner. Hij deed ook mee op de eerste plaat van soul zanger Smokey Robinson. Als gitarist is Bassett sterk beïn vloed door muzikanten als T- Bone Walker en Billy Butler. La ter kwam B. B. King daar als lichtend voorbeeld bij. Met zijn huidige band The Blues Insurgents maakte Bassett de cd's I gave my live to the blues, Bassett Hound en Cadillac Blues. De laatste plaat is voor namelijk gevuld met composi ties van Bassett en zijn Ham- mond-speler Chris Codish. Willie Foster In 1994 traden The Juke Joints acht keer met Willie Foster (1921) op in de Verenigde Sta ten. Nu komt de bejaarde har- monikaspeler met zijn vaste gi tarist Micky Rogers naar Nederland om hier een aantal optredens met (toenmalige) le den van The Juke Joints te doen, te weten: drummer Peter Kem- pe, bassist Peter van Merode en pianist Wouter Izeboud. Katoenplantage Foster is geboren op een katoen plantage in Mississippi. Als jon getje maakte hij kennis met Jimmy Reed, die bij hem in de buurt woonde. Samen speelden ze mondharmonika. In 1953 maakte Foster kennis met Mud dy Waters. Die was zo onder de indruk van zijn spel, dat hij hem enige tijd in zijn band opnam. Bluesgitarist Johnnie Bassett. Foster musiceerde ook samen my Rogers. Pas op zijn zeventig met andere bekende bluesmuzi- ste maakte hij zijn eerste eigen kanten als Willie Dixon en Jim- plaat. In 1995 en 1997 maakte (Advertentie) Huur een Peugeot Boxer voor ƒ110,- per dag (ind. b.t.w. en 100 km vrij) EOT O PEUGEOT 11 maart 1975 Si ZIER issel de pi loeze zieke Duiv Zeke stuur kenh operï leen gen 1' berot door Theo Giele De provincie stond midden jaren zeventig ter discussie. Moesten de uit de Middeleeu wen in zand en klei getrokken strepen de grenzen blijven be palen van de regionale be stuursgebieden of werd het tijd nieuwe lijnen op de kaart te trekken? Binnen het ministerie van Bin nenlandse Zaken werd gedacht aan kleinere provincies en het instellen van 'bestuursrayons', maar deze gedachte stuitte op veel weerstand in de grote pro vincies, die vreesden in mootjes te worden gehakt. Burgemeester De Goese burgemeester mr. F. G- A Huber presenteerde op 11 maart 1975 zijn bijdrage aan de discussie. Hij had juist een groter Zeeland voor ogen. „Voeg het bestuursrayon West-Bra bant bi] de provincie Zeeland binnen het kader van een nieuw te vormen provincie. Deze nieu we provincie zou dan twee ge westen moeten omvatten, na melijk een West-Brabants bestuursrayon en een Zeeuws bestuursrayon, met dien ver stande dat Goeree-Overflakkee gevoegd zou moeten worden bij het bestuursrayon Zeeland", luidde het in zeer ambtelijke taal verwoorde idee van Huber. Directe aanleiding voor Hubers plan was de concept-bestuurs- schets van het ministerie van Binnenlandse Zaken. In die schets zou Zeeland kleiner wor den. Tholen, Sint Philipsland en Reimerswaal zouden naar het bestuursrayon Bergen op Zoom gaan. „Voor het provinciaal be- oings dan i: Assel verra licht waar extra den Gede stuur van Zeeland blijft er dei maar heel weinig over", vreesi Hubers. Dat bestuursrayon Bergen oj Zoom was ingegeven door he toen nog levende voornemen is het verdronken land van Re. merswaal, pal voor Bergen c» Zoom, een groot zeehaven- a industriecomplex aan te leggen „Maar", sprak Huber prof*, tisch, „wanneer men om be- paalde redenen tot de conclu» komt dat het zeehavenprojecta het gebied van Reimerswat niet tot stand moet komen, e dat kunnen redenen van milieu- hygiënische aard zijn, dan kar men de vraag stellen wat dezi is van een bestuursrayon Berge op Zoom." Grote broers Huber zag meer in een verstei king van Zeeland door gebieds uitbreiding om het begrip pr& vincie nog enige inhoud te late jjj houden na het tot stand korae van de bestuursrayons. Volgens Huber konden de grote broen Noord-Brabant en Zuid-Hol land best wel wat grondverhe lijden. De geografische eenheii in het Deltagebied was zijl voornaamste argument, Ea eenheid 'die duidelijk gevoek wordt, vooral met betrekkin tot de landbouw en de recrea- tie'. Op industrieel en maatschappt lijk gebied was het minder goe; gesteld met die eenheid, maai pevI daar zou dankzij nieuwe ver bindingen snel verbetering komen. Jdepu Van de bestuurlijke vernieu-Lar| wing is uiteindelijk weinig ge-Lj komen. De provinciegrenzen8tatu bleven liggen waar ze al eeuwen|pujv zijn. vraaj een i voor; zet. De vi bede Zeek Haag span: depu ambi inde werd bergs g ezeg slotei voor! dank zoudi Tril DeS beme Pro vi bulai (vrije berae bruil af de door Joost Bosman OOSTBURG - Een Grammy Award is misschien nog erg ver weg, maar het winnen van de Grote Prijs van Zeeuws-Vlaan- deren zal de gelukkige band be slist geen windeieren leggen. De winnaars van vorig jaar, de hip hop Stormtroopers, zijn mo menteel al bezig met het schrij ven van de muziek voor hun nieuwe cd, die ook in België zal worden uitgebracht. Ook dit jaar kunnen vijf bands proberen een dergelijk contract in de wacht te slepen tijdens de Battle of Wosbörg, de grote finale die op 11 juni in het Ledeltheater in Oostburg wordt gehouden. De jongeren werkgroep van de Stichting Ledeltheater selec teert de demo's die de bands hebben ingestuurd. Volgens me dewerker Vincent de Rooij zijn alle stijlen toegestaan, maar leeft het merendeel van de bandjes zich uit in rockmuziek. „Het liefst horen we eigen re pertoire maar één cover mag." Andere criteria voor deelname zijn dat het grootste deel van de band in Zeeuws-Vlaanderen moet wonen en dat de band niet langer dan drie jaar mag be staan. Tijdens het optreden indi finale mogen er maximaal twee covers worden gespeeld. Ooi moet er een biografie met foto worden meegestuurd. Een vak kundige jury zal de optredensop 11 juni beoordelen. Wie indi juiy zal plaatsnemen, kan De Rooij nog niet zeggen, maar he: zijn mensen die hun sporen inó muziekwereld hebben ver diend. „Zij letten op de uitvoe ring, de originaliteit en de pre sentatie van de bands. Ook a reactie van het pubhek word enigszins meegerekend, al is da- slechts voor de afronding." Popcursus De Rooij vertelt dat vooral a popcursus van het Breskers Popmuziekcollectief veel pop bandjes heeft voortgebracht Di laatste tijd is het echter ee beetje stil, zegt hij„Veel jongt- ren deden examen en gingen el ders studeren. Er ontstond ee: kloof tussen hen die vertrokke en degenen die begonnen tre" een bandje. Maar ik heb gr hoord dat er alweer vier nieum groepen zijn opgericht." Be langstellende bands voor a Grote Prijs kunnen zich bij Rooij opgeven. Foster de cd's I found joy en My life met de Texaanse gitarist Bobby Mack. Echte gevoelens „Ik heb mijn hele leven de blues gespeeld", zegt Foster. „Mensen vragen me of ik droevig ben om dat ik blues speel. Dan vertel ik ze dat de blues niet alleen droe vig is, niet alleen over zorgen gaat. De blues gaat over het le ven. Gelukkige liefde, ongeluk kige liefde, vrolijkheid en pijn. Niet over gemaakte, maar over echte gevoelens." Concerten: Johnnie Bassett and the Blues Insurgentszondag 14 maart Arsenaaltheater Vlissin gen. Aanvang: 15 uur. Willie Foster en The Juke Joints: zon dag 14 maart café de Pompe in Goes, 16.30 uur, en woensdag 17 maart Arsenaaltheater Vlissin gen, 20.15 uur door Ernst Jan Rozendaal HULST - De Belgische schrijver Jef Geeraerts bezoekt woensdag 17 maart de openbare biblio theek in Hulst. Hij behoort tot de succesvolste, maar ook meest omstreden auteurs van Vlaan deren. Eerst met schokkende romans over het leven in de voormalige Belgische kolonie Kongo, later met misdaadro mans die corruptie en misstan den in het rechterlijke en poli tionele apparaat blootleggen. Van 1954 tot 1960 verblijft Geeraerts in Belgisch Kongo. Na zijn terugkeer verwoordt hij zijn ervaringen in onstuimig ge schreven romans. Zijn debuut is getiteld Ik ben maar een neger. Met Black Venus, ofte wel Gan green, vestigt Geeraerts zijn naam. Het boek slaat in als een bom. Zonder, terughoudend heid, doorspekt met anti-ka tholieke uitlatingen, schrijft Geeraerts over het leven in Koe- go, onder meer over seksuel* uitspattingen met inheems* vrouwen en wrede jacht-1 moordpartijen. In de jaren zestig komt dat hak aan, zowel in België als in Ne derland. Progressieven en femi nistes gaan tekeer, vanweg Geeraerts' vermeende racism* en vrouwonvriendelijkheid Toch ontvangt de schrijver voo' Gangreen de Belgische Staat' prijs voor verhalend proza. Er volgen nog enkele delen infr Gangreen-cyclus, waan» Geeraerts zich vooral toelegto[ het schrijven van misdaadro mans. Stof daarvoor vindt hijst schandalen rond de bende val Nijvel, omkoopkwesties, affai res in doofpotten, enfin, de Bel gische actualiteit van de afgelo pen vijftien jaar. Zijn laatst* roman is getiteld PG, wat staal voor procureur-generaal. De lezing begint om 19.30 uur Du Fossé en Rootsaert leggen de laatste hand aan grenen kledingkasten voor een Oostburgse baby speciaalzaak. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 38