Discussie over risico van beton Arduin wil nóg een Schouws huis Zandzuiger loopt vast in Zuidergat CNV verwacht veel kankergevallen, bedrijven wijzen op veiligheidsmaatregelen België regelt eindelijk distributie jodiumpillen Kokkelvissers geven Oosterschelde op als er iets tegenover staat Kamerleden pleiten bij minister voor overbrengen Oreel zeeuwse almanak Stemming door Arjan van Westen gnSvlvia Marmelstein VLISSINGEN - De CNV-Be- drijvenbond verwacht dat bij Zeeuwse betonbedrijven de ge zondheidsklachten sterk zullen toenemen. Dat zou onvermijde lijk zijn. want het ontbreekt aan duidelijke veiligheidseisen. Volgens het CNV is er veel on wetendheid over de stof kwarts die vrij komt bij betonverwer- king. Kwarts kan longkanker veroorzaken. Klachten van werknemers uit Zeeland zijn er nog niet. Drie grote betonver- werkende bedrijven zeggen echter dat zij al afdoende maat regelen hebben getroffen. CNV-bestuurder G. J. den Bes ten vreest dat over een paar jaar een 'kankergolf' losbarst in de sector. Bij bijna alle bedrijven in debetonindustrie wordt de hoe- 'eelheid kwarts die in de lucht nag zweven overschreden, zo blijkt uit een onderzoek. De wet zegt dat er maximaal 0,075 milligram (0,15 voor de bouw) kwarts in één kubieke meter lucht mag zitten. Uit on derzoek van de betonwerkge- versvereniging BFBN blijkt echter dat sommige werkne mers meer inademen. Den Bes ten: „Tegelpersers, mengbazen, vorkheftruckchauffeurs. op slagmannen en werknemers op borstel wagens bijvoorbeeld." Representatief Hoewel er slechts tien bedrijven zijn onderzocht, acht Den Bes ten het representatief voor de hele sector. „Het probleem wordt onderschat. Ik denk dat de Zeeuwse bedrijven geen uit zondering vormen." Zeeland kent diverse betonbedrijven, zoals Haringman in Goes, Bleijko Betonindustrie in Wals oorden en de betonfabriek bij de Westerschei detunnel in Terneu- zen. [Het is geen kwestie van onwil van de bedrijven, zegt het CNV. •Er worden wel investeringen Advertentie Boekenweek in de DRVKKERY Boekhandel Fanoy gratis bij aankoop van 19,50 aan boeken 'De Erfenis' van Connie Palmen vrijdag 12 maart 16.00- 18.00 uur Yvonne Keuls over haar nieuwe bock 'Mevrouw mijn moeder' gratis kaarten: (0118) 886870 zaterdag 13 maart Remco Campert Jan Mulder 'Familie-album' drie optredens van een halfuur: 14.00- 14.45- 15.30 uur gratis kaarten: (0118) 886870 zaterdag 13 maart 16.00-17.30 uur Rob Willy zingen bloedmooie authentieke Schotse en Ierse ballades elke donderdagavond in de Brasserie gedaan, alleen niet altijd de goede. En het ontbreekt aan duidelijke wetgeving over de veiligheid in de bedrijven. Onwetendheid Den Besten: „Werknemers moe ten een zogenoemd P3-masker waarop een filter zit, gaan dra gen." Het CNV zou graag zien dat de bedrijven het probleem bij de productiemethoden in zien, verplicht maskers ver strekken en voorlichting geven. Vooral dat laatste, want er heerst bij de werknemers veel onwetendheid. Bovendien is er geen goed meetprotocol: de re gering heeft volgens het CNV nagelaten vast te leggen hoe kwarts moet worden gemeten. L. Jansen is directeur van Ha ringman en zegt dat er geen kwartsprobleem meer in zijn bedrijf is, „Twee jaar gelden hebben we alles vernieuwd en aangepast aan de arbowet. Er komt nu praktisch geen stof in ons bedrijf voor." Bovendien wordt er geen beton gezaagd bij Haringman. Maskers worden dan ook niet noodzakelijk ge acht. Een gemis vindt Jansen dat er geen uniforme meetmeto- deis. „Nee, bij ons draagt niemand een masker", zegt eigenaar R. Werner van de betonfabriek in Terneuzen. Omdat dit bedrijf eveneens beschikt over modern materiaal en er in de fabriek veel met nat beton wordt ge werkt, komt er geen stof voor. „Als je een wandeling over het strand maakt krijg je meer stof binnen", aldus Werner, die zegt dat kwarts in zijn fabriek niet voor kan komen. Geluidscabines Directeur F. Simons van Bleijko zegt dat dat klopt. Kwarts vindt je volgens hem het meest bij ou dere bedrijven, waar niet met geluidscabines wordt gewerkt. Deze hebben als voordeel dat er minder stof in de bedrijfsruimte terechtkomt. Simons: „Die ca bines hebben wij ook en er zijn veegmachines aangeschaft om het stof op te ruimen. Bij Bleijko wordt wel met maskers ge werkt." Simons erkent dat er in de betonfabrieken in Nederland een probleem is. „Ik hoop dat de werkgevers, werknemers en de overheid met elkaar om de tafel gaan zitten." Staatssecretaris Hoogervorst van sociale zaken, verantwoor delijk voor het beleid rond ar beidsomstandigheden, heeft w o t T-*cr»f ",l 1 door Barend Pelgrim WALSOORDEN - De zandzuiger Kayserberg is woensdagochtend in het Zuidergat aan de grond gelo pen op de oever van de Westerschelde tussen Walsoor den en Paal. 's Ochtends vlak na achten raakte de vierhonderd ton zware zandzuiger in een mistbank uit de koers en kwam daarbij naast de vaargeul terecht. Het gaat om een zandzuiger van Zandhandel Faasse uit Goes. Langszij van de Kayserberg voer nog een tweede schip mee, de Miranda, maar dat kon vlot blijven door zijn geringere diepgang. De vastgelopen zandzuiger voer op in de richting van Antwerpen. Om onverklaarbare redenen nam het schip de bocht voor Baalhoek veel te ruim, terwijl de schipper de bewuste vaarroute op zijn duimpje hoort te kennen. Mogelij k had de zandzuiger te kampen met motor- of radarproblemen. Drie sleepboten van Pol derman Sleepdienst uit Hansweert trokken de Kay serberg in de avonduren, tussen zeven en acht, bij hoog water vlot. Het schip is naar Hansweert gesleept, waar de schade wordt onderzocht. foto Charles Strijd Woonvoorziening gehandicapten geopend in Zierikzee door Willem van Dam ZIERIKZEE - De stichting Arduin sp'eelt met de ge dachte om op Schouwen-Duiveland een tweede woonvoorziening voor verstandelijk gehandicapten te vestigen. Burgmeester J. J. P. M. Asselbergs maak te dat woensdagmiddag bekend. Waar die nieuwe woonvoorziening moet komen, is nog niet duidelijk. Arduin-directeur P. M. M. van den Beemt was gisteren niet bereid details van de plan nen te verstrekken. Wel staat vast dat het om een complex gaat waar minimaal tien geestelijk gehan dicapten kunnen worden gehuisvest. De stichting Arduin beschikt op Schouwen-Duive land inmiddels over haar eerste appartementencom plex. Dat is ondergebracht in het voormalige Kruis- gebou w aan het Jannewekken in Zierikzee. Het ruim zestig jaar oude pand aan de rand van de binnenstad telt tien bewoners. De meesten van hen zijn van het eiland afkomstig en verbleven voordien in Goes en Middelburg. De Stichting Arduin streeft ernaar om ze zo zelfstandig mogelijk te laten wonen. Sleutel Woensdagmiddag werd het 'Arduinhuis' officieel in gebruik genomen. De officiële opening werd verricht door burgemeester Asselbergs. Hij overhandigde een van de bewoners, Jan Vaane, de sleutel van diens ap partement. Van den Beemt beschouwt de nieuwe ves tiging als 'één van de luxere woonvoorzieningen van Arduin'. „Het is een juweeltje om trots op te zijn." De stichting Arduin had aanvankelijk ook plannen om in de voormalige meelpakhuizen in de binnen stad van Zierikzee een groot dagbestedingscentrum voor verstandelijk gehandicapten te realiseren. Die plannen bleken echter niet haalbaar. Nu onderzoe ken stichting Het Gors, het verpleeghuis Cornelia en de woningbouwvereniging Beter Wonen de moge lijkheid om in die eeuwenoude panden eveneens een aantal appartementen voor geestelijk gehandicap ten onder te brengen. Over de haalbaarheid daarvan moet over enkele weken duidelijkheid ontstaan. rigor Wout Bareman DOEL - De distributie van jodi umpillen in België komt na ja- ren van discussiëren over de wijze van verstrekking én na Vee' Politiek gekrakeel eindelijk °P gang. Vanaf volgende week kunnen bewoners van gebieden waar Kerncentrales staan of waar ra- dioactief afval ligt opgeslagen gratis tabletten afhalen bij de apotheker. Het gaat om mensen die binnen een straal van tien kilometer van een nucleaire in stallatie wonen. Het innemen van jodiumpillen voorkomt dat kankerverwek kend radioactief jodium, dat vrijkomt bij een nucleair onge val, in de schildklier wordt op genomen. De verstrekking van de pillen zou aanvankelijk in 1992 plaatsvinden. De Belgi sche Staat pakte de zaak groots aan; er werden ruim dertig mil joen pillen besteld. Maar toen brandde de discussie los. De brandende vraag was of die pil len centraal moesten worden opgeslagen of aan huis moesten worden afgeleverd. België had op verschillende plaatsen in het land, zoals in de grensgemeente Beveren (met het oog op het kerncentralepark van Doel), wel altijd al grote hoeveelheden jodiumtabletten opgeslagen. Maar tot distributie kwam het nooit. Voorlichtingscampagnes wer den op het laatste moment afge last omdat ze zouden worden overschaduwd door verkie zingscampagnes. En op het mo ment dat een campagne wél alle beloofd op korte termijn met maatregelen te komen. Bedrij ven die de wet overtreden, heb ben volgens hem inmiddels bezoek gehad van de arbeidsin spectie. Volgend jaar wordt ze opnieuw gecontroleerd. Daarnaast onderzoekt de land bouwuniversiteit Wageningen op dit moment welke maatrege len kunnen worden omgezet in nieuwe beleidsregels voor de Arbowet. Daarbij wordt bij voorbeeld gekeken naar betere meetmethoden van de hoeveel heid stof in de lucht. Dit onder zoek moet over enkele maanden zijn afgerond. GPD door Harmen van der Werf DEN HAAG - De kokkelsector is bereid de Oosterschelde tot 2003 niet te bevissen. Secretaris J. Holstein van de Producenten organisatie Kokkelvisserij heeft deze handreiking gedaan in een brief aan de Tweede Ka mer. Holstein doet dit gebaar niet zonder meer: hij heeft er voor waarden aan gekoppeld. Kok kelschepen zullen de Ooster schelde met rust laten, als er in andere gebieden meer dan drie miljoen kilo kokkels is te vissen. De kokkelsector wil in de tus sentijd ook een onderzoek naar de voedselbehoefte van schol eksters. Scholeksters Vooral vanwege een sterke da ling van het aantal scholeksters wil staatssecretaris G. H. Faber van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij de kokkelvisserij aan banden leggen. Zij legt in het beleidsbesluit schelpdiervisse rij 1999-2003 de lat bij vijf mil joen kilo kokkelvlees: als er meer dan die hoeveelheid in de Oosterschelde ligt, mogen de schepen het 'overschot' opvis sen. De laatste jaren was die grens twee miljoen kilo. Onderbouwing Die twee miljoen kilo was geba seerd op de voedselbehoefte van vogels in de Oosterschelde. Hol stein vindt het dan ook onbe grijpelijk dat de staatssecreta ris het plafond wil optrekken. „Vandaar dat wij een onderzoek vragen. Dit komt zomaar uit de lucht vallen. Er moet nog een wetenschappelijke onderbou wing komen." Holstein heeft het idee dat Fa ber de grens heeft verhoogd om dat zij het niet aandurfde de Oosterschelde officieel te slui ten. In de praktijk komt verho ging van het plafond daar ook op neer, maar de sector heeft minder grond voor een schade claim. Gepakt Van de andere kant kan de kok kelsector de Oosterschelde re delijk gemakkelijk 'opgeven', omdat er de afgelopen twee jaar niet is gevist. En de handreiking kan de discussie over maatrege len in de Waddenzee beïnvloe den. De kokkelvisserij voelt zich ook daar 'gepakt' door de sluiting van meer droogvallen de platen, omdat dan bijna zes tig procent van het kokkelbe stand niet meer kan worden bevist. Als de Tweede Kamer het be leidsbesluit van Faber goed keurt, en dat blijkt woensdag, wordt de kokkelvisserij ernstig in haar voortbestaan bedreigd, schrijft Holstein. Dat is precies wat de Waddenvereniging en Vogelbescherming willen. Visgebieden Beide organisaties dringen niet meer aan op sanering van de kokkelsector, zoals vorig jaar, maar zij willen de kokkelsche pen tot 'specifieke visgebieden' terugdringen. Dat moeten ge bieden zijn waar zich geen na tuurlijke mosselbanken kunnen vormen. Het hele schelpdierbeleid in de Waddenzee draait om het terug krijgen van stabiele natuurlijke mosselbanken. De staatssecre taris zet in op de terugkeer van tweeduizend tot vierduizend hectare. De producentenorga nisatie mosselcultuur vindt dat veel te hoog gegrepen, maar wijst het ook niet af. „Als wij over vijf jaar maar niet worden afgerekend op het niet halen van die doelstelling", vraagt, de producentenorgani satie aan de Tweede Kamer, „want de Waddenzee is een ge bied waar de natuur vrij spel heeft. Zo'n watergebied laat zich niet regisseren." door Roelf Reinders VLISSINGEN - De Zeeuwse Tweede-Kamerleden Leen van Dijke (RPF) en Siem Buijs (C DA) willen dat minister van Justitie Korthals regelt dat de Oost-Souburger Kees Oreel zijn straf voor drugssmokkel in Ne derland kan uitzitten. Ze heb ben Korthals gevraagd om met zijn Franse collega het Europese verdrag toe te passen die de overbrenging van gevangenen naar het vaderland regelt. Volgens de Kamerleden is de weg voor overbrenging vrij, nu Oreel met de Franse douane overeenstemming heeft bereikt over de doauneboete die de rechter bovenop de gevangenis straf van tien jaar heeft gege ven. Frankrijk gaat akkoord met de betaling van zo'n zeven tienduizend gulden in plaats van de eerder opgelegde acht miljoen. De Kamerleden heb ben hun hoop op Korthals ge vestigd, nadat minister van Aartsen van Buitenlandse Za ken in februari had verklaard weinig meer voor Oreel te kun nen doen. Buijs zegt dat de beide ministers van justitie moeten uitzoeken of de medische toestand van Oreel reden is om de regeling over overbrenging uit te voeren. Oreel zou geestelijk en lichame lijk in slechte conditie zijn. Hij vernacht dat Frankrijk niet bij voorbaat al negatief op het ver zoek tot overbrenging kan rea geren. „Ik dénk dat het kans maakt. En als het misloopt, ben ik wel heel benieuwd naar de ar gumenten. Zo'n regeling is er niet voor niets." Van Dijke is minder optimis tisch. Volgens hem is Frankrijk niet welwillend om de over brengingsregeling uit te voeren als het om drugszaken gaat. „Ze zijn bang dat de gedetineerden als ze in Nederland zijn te snel worden vrijgelaten." Gewonden bij frontale botsing THOLEN - Bij een verkeerson geval op de Philipsdam zijn woensdagochtend twee mensen gewond geraakt. Een 35-jarige automobiliste uit Hellevoetsluis botste om zeven uur op de Philipsdam frontaal op een tegemoetkomende 38-ja- rige automobilist uit Sint- Maartensdijk. Door plotseling optredende gladheid was de au to van de vrouw uit koers ge raakt en in de rechterberm be land. Toen zij probeerde weer op de weg te raken kwam zij op de lin ker weghelft terecht en botste op de tegenligger. Beide bestuurders raakten ge wond De vrouw is ter observa tie overgebracht naar het Zui derziekenhuis in Rotterdam en de man is met een gebroken heup opgenomen in het zieken huis van Bergen op Zoom. aandacht zou krijgen, ontston den er weer problemen van or ganisatorische aard. In Zeeland liggen 1,2 miljoen pillen opgeslagen. In de Zeeuw se gemeenten rond de kerncen trales van Doel liggen al sinds 1994 een half miljoen pillen op geslagen. Van de mogelijkheid om ze op te halen is tot nu toe maar mondjesmaat gebruik ge maakt. Die Middelburger is er eentje van het slag dat ijverig, maar vergeefs, pogingen doet om het klimmen der jaren te ver bloemen. Zo probeert hij zo- veel mogelijk zonder de hemt aangemeten bril te doen. Dit gegeven speelde een rol van betekenis toen de man zeer onlangs besloot de dag eens stevig te plukken door vroeg op te staan teneinde een aan tal al lang slepende karweien aan te pakken. Trots op zijn daadkracht nam hij neuriënd plaats on der de douche, fluitend werk te hij een scheerbeurt af en monter nam hij in de keuken plaats achter een vers gezet kopje koffie. Slechts het gefoeter om het gemis van de krant op de deurmat bracht hem even la ter enigszins van zijn stuk. Nijdig zette de man zijn bril op om in de telefoongids het nummer op te zoeken van het kantoor waar de krant wordt uitgegeven. Op dat moment viel hem ook de stand op van de wijzers op het keukenklokje. Die gaven aan dat het nog maar half drie ivas. Burgemeester Asselbergs overhandigt de sleutel aan bewoner Jan Vaane. foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 37