Wensenlijst Goes is veel te lang PZC Cornelisweg dicht voor snelverkeer Baarlandse heren zijn niet te porren zeeland donderdag 11 maart 1999 b 1 Gemeente heeft vier ton in kas, maar plannen voor 1,5 miljoen Bierfestival Goes met speciale brouwsels Toplaag op straten in centrum Kruiningen Brabantse en Zeeuwse onderofficieren naar reünie Whisky Four Drankrijders aangehouden De Cornelisweg in Goes is niet geschikt voor doorgaand (sluip)verkeer. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - De Cornelisweg in Goes wordt afgesloten voor snelverkeer. Directe aanlei ding daarvoor zijn de plannen van Bowlingcentrum Goes om aan het Geldeloozepad, nabij het fitnesscentrum, een nieuw pand te realiseren. Dat trekt waarschijnlijk extra verkeer aan, waarvan een deel de Cor nelisweg als sluiproute zal ge bruiken. De Cornelisweg is niet ge schikt voor doorgaand verkeer en bovendien zorgt de aanslui ting op de Ringbaan-West voor een gevaarlijk punt. Met de afsluiting van de weg ter hoogte van het fietspad langs de Ringbaan komt de gemeen te ook tegemoet aan de bezwa ren van een omwonende die extra verkeer vreest door de komst van het bowlingcen trum. Het verkeer wordt dooi de afsluiting gedwongen via de Westhavendijk te rijden. Wanneer de Cornelisweg wordt afgesloten is nog niet bekend. De gemeente werkt aan een verkeersbesluit, dat binnenkort wordt gepubli ceerd. Er kunnen dan nog be zwaren worden ingediend. Ook is niet duidelijk wanneer de bouw van het bowlingcen trum begint, omdat nog aller lei procedures moeten worden afgewikkeld. Het centrum, nu nog gevestigd aan de Beesten markt, hoopt zelf dat de eerste paal nog dit jaar de grond in kan. Wens De wijkinfowankel in de Goese Polder is blij met de plannen om de Cornelisweg af te slui ten, omdat daarmee een einde komt aan het sluipverkeer. Volgens de wijkinfowinkel gaat er 'een lang gekoesterde wens' van de wijkbewoners in vervulling. Claim Konsortium WOV zweeft GOES - Het Konsortium Westerschelde Oever Verbinding (KWOV) hoeft niet aan te kloppen bij de NV Westerschelde- tunnel voor een schadeclaim. De Raad van Arbitrage voor de Bouwbedrijven veroordeelde de provincie een maand geleden tot het betalen van 1,35 miljoen gulden voor het opstellen van een ontwerp en een offerte voor de verbinding. De provincie heeft KWOV doorverwezen naar de NV Westerscheldetunnel, maar tunneldirecteur T. Buis speelt de bal terug onder het motto 'wij zijn geen partij in deze, dus provincie, zoek het zelf maar uit'. KWOV viel in 1994 af als aspirant-bouwer van de tunnel. Rijk en provincie kozen toen voor de Kombinatie Mid delplaat Westerschelde (KMW), die inmiddels een stuk gevor derd is met de voorbereidende werkzaamheden. De provincie heeft ook al (tevergeefs) aangeklopt bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat met het verzoek de rekening met KWOV te vereffenen. Havenschap verkoopt vijf hectare VLISSINGEN - Zeeland Seaports verkoopt 5,5 hectare grond aan bedrijven in Vlissingen-Oost en Terneuzen. De firma A Remijn in 's-Heerenhoek verhuist de brooddrogerij naar Vlis singen-Oost Ter ontsluiting van de gronden wordt een weg aangelegd. Het havenschapsbestuur heeft daarvoor woens dag ruim een ton uitgetrokken. De 3,5 hectare die Alleghany Warehouse heeft gekocht voor uitbreiding van het bedrijf in Vlissingen-Oost moet nog bouwrijp worden gemaakt. Daar voor reserveert het schap 1,25 miljoen. Broomchemie in Ter- neuzen heeft aan de Zevenaarhaven 1,4 hectare gekocht. Hennepkweker moet jaar zitten MIDDELBURG - Een 41-jarige Rotterdammer moet een jaar de gevangenis in voor medeplichtigheid aan het kweken van hennep in een loods in Sint-Maartensdijk en het daarbij ille gaal aftappen van elektriciteit. Dat heeft de rechtbank in Middelbui-g woensdag gevonnist. Van de straf gaat zijn voor arrest af. Tegen de man loopt nog een vordering van bijna één miljoen gulden, de winst die hij met de kweek in Sint-Maar tensdijk zou hebben gemaakt. Daarover heeft de rechtbank woensdag nog geen uitspraak gedaan. De politie trof in juni vorig jaar achtduizend planten aan in de loods. De Rotter dammer beweerde de loods slechts aan een vriend te hebben verhuurd en niets van de hennepkweek te weten. De officier van justitie dacht daar anders over, temeer omdat de man bleek te zwemmen in het geld. Hij eiste een jaar celstraf. De rechtbank heeft die overgenomen. Ouderen worden steeds jonger AXEL - Het Axelse raadslid N. Hoebé-Duinkerke (CDA) heeft er moeite mee dat mensen steeds vroeger bij de ouderen worden ingedeeld. Vroeger ging de ouderdom bij het pensioen in. „Maar ouderenbonden werven nu mensen van vijftig en ouder. Ik ben weliswaar nog geen vijftig, maar ik heb er moei te mee om vanaf die leeftijd bij de ouden van dagen te horen", zei ze woensdag tijdens de vergadering van de commissie so ciale zaken. Wethouder J. van Schaik was ook opgevallen dat op omslagen van publicaties voor ouderen steeds jongere en vitalere ouderen pronken. Maar hij vond dat geen gekke ont wikkeling. Integendeel, de wethouder beloofde dit jaar - 'als ik mijn vijftigste verjaardag vier' - lid te worden van alle ou derenbonden. Met een knipoog naar Hoebé: „Het kost maar vijftien gulden per jaar en electoraal is het ook niet gek. Gestolen fiets achterhaald VLISSINGEN - De politie heeft dinsdagavond een 19-jarige Vlissinger aangehouden. De man had een fiets voor zijn huis staan, die onlangs gestolen was van een 17 j aar oude plaatsge noot. Deze ontdekte de fiets en schakelde de politie in. door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes moet keuzes maken. Het college van B «i W is er weliswaar in geslaagd om vanaf 2000 jaarlijks 400.000 nulden voor nieuw beleid vrij te naken, maar dat is bij lange na „iet genoeg om de veje dringen de wensen te realiseren. De raadsleden moeten nu beslissen: 0fschrappen in het wensenlijst- je. of meer geld bij elkaar schra pen door op andere posten te bezuinigen, of de lokale lasten verder verhogen. Het college heeft cle financiële stand van zaken op een rijtje ge zet in de Voorjaarsnota. Die be vat een lijst met de belangri j kste wensen voor het jaar 2000, die samen 1,5 miljoen gulden kos ten, een veelvoud van de be schikbare vier ton. De lijst wordt dinsdag 16 maart voorge legd aan de leden van de raads commissie financiën, die ant woord moeten geven op de vraag: hoe nu verder? Schouwburg Het belangrijkste onderdeel van de wensenlijst is de bouw van een nieuwe schouwburg op de Westwal. In de raadscommissie cultuur van januari was uitge gaan van een jaarlijkse exploi tatielast van 1.4 miljoen gulden, terwijl de raad indertijd 1.0 mil joen als maximum heeft gesteld. Door de rente niet op 6 maai* op 4.5 procent te stellen, komt de jaarlast op 1,25 miljoen gulden. Met het bedrag dat al is begroot, moet er volgend jaar nog 616.000 gulden op tafel komen. De schouwburg zou het potje voor nieuw beleid dus al volle dig opslokken, maar er leven bij het college nog meer noden. De kostbaarste voor 2000 zijn de reconstructie van de kruispun- mDELBURG Klcdingbeurs - In het voorpor taal van de Middelburgse Gast- fcuiskerk in de Lange Delft en in de Ontmoetingsruimte achter ie kerk wordt donderdag 1 april ren kledingbeurs gehouden. De reurs begint om 9 uur en duurt tot 16 uur. Er is kleding voor vol- vassenen en kinderen en speel led. De opbrengst is bestemd ;oor een kindercrèche in Brazi- :iè. ten Buys Ballotstraat-Le- westraat en Van Hogendor- plaan-Ringbaan, de personele bezetting van de wijkaanpak en de verbetering van het sociaal beleid. B en W overwegen meer samenhang te brengen in de di verse initiatieven op sociaal ge bied, zodat er een effectiever be leid ontstaat. Een groot project is ook de bouw van een nieuw jeugdhonk in de Goese Polder. Omdat het ach terste deel van het winkelcen trum in de wijk wordt gesloopt, raken de jongeren hun honk kwijt. Door een stuk aan het be staande wijkcentrum te bouwen kan er weer onderdak komen voor de jongeren en mogelijk ook voor verenigingen die met ruimtegebrek kampen. De kos ten van 350.000 gulden worden over een groot aantal jaren uit gesmeerd. Datzelfde geldt voor de bouw van een voetgangers tunnel bij het NS-station, waar van de gemeente tien procent voor haar rekening moet nemen Er prijkt nog meer op de lijst Wensen 2000: de onvermijdelij ke vervanging van alle ver keersborden, het overeind hou den van het opvoedbureau, een financiële bijdrage aan de zui len met informatiemateriaal voor jongeren, het wegwerken van de wachtlijsten bij het maatschappelijk werk, het ver vangen van versleten speel- voorzieningen, onderhoud van de keermuren en de trappen in het plan Nivo's, de dringend ge wenste vernieuwing van de leg ger waarin alle wegen buiten de bebouwde kom staan en het op stellen van bestemmingsplan nen voor het zuidelijke en noor delijke deel van de binnenstad. Kunstgrepen De begroting voor dit jaar had aanvankelijk een tekort van bij na 540.000 gulden. Dat is in ja nuari weggewerkt door enkele financiële kunstgrepen, zoals een verlaging van het renteper centage. Daardoor zijn tegelijk ook de vooruitzichten op lange re termijn wat rooskleuriger ge worden. Voor 2001 wordt uitge gaan van een positief saldo van 920.000 gulden. Voor 2002 is dat 760.000 gulden. In de Voorjaarsnota stellen B en W ook voor de parkeerboete te verhogen naar 82 gulden. Dat is het landelijke maximumbedrag aan extra inkomsten op. Ter honderd gulden bedragen. De commissie financiën. De bijeen- dat sinds 1 januari van dit jaar verdediging wijst het college er- wensenlijst voor 2000 wordt komst wordt gehouden in het geldt. De verhoging levert naar op dat de kosten van een par- dinsdag 16 maart besproken in stadhuis aan de Grote Markt en verwachting 127.500 gulden keerbon voor de gemeente bij na een extra vergadering van de begint om 19.30 uur. door Winnie van Dam GOES - „We proberen ieder jaar mei exclusiever bier te komen", legt Delta-bierbrouwersvoor zitter J. Passieux uit over het aanstaand bierfestival. Dat vindt plaats op 21 maart in de flollandsche Hoeve in Goes. „Dit jaar presenteren we naast de gangbare Nederlandse bie ren een Engels en een Iers bier. Het Engelse exemplaar heeft zelfs een prijs gewonnen op een beurs in Londen." Het festival is dit jaar extra feestelijk, omdat brouwerij De Gans haar tienjarig jubileum viert. Zij presenteert in Goes een speciaal voor de gelegenheid ge brouwen bier. De voorzitter ver wacht dat het feest van het bier, net als ieder jaar, een 'groot, bomvol succes' wordt. Trots Passieux zit aan tafel. De lege Engelse prijswinnaar in zijn band. „Ik heb dit biertje net zelf geprobeerd", vertelt de goed lachse voorzitter. „Smakelijk", voegt hij bijna likkebaardend toe, Hij vertelt dat de Delta- bierbrouwersvereniging mo menteel 137 leden heeft. Leden vanaf achttien jaar weltever staan. Een aantal om trots op te zijn, vindt Passieux. „Jaarlijks vallen er amateurbrouwers af doordat ze bijvoorbeeld verhui zen, het brouwen beu zijn of tot het inzicht komen dat goed bier brouwen een tijdrovend proces is en dat bier lang op zich laat wachten voordat het klaar is om te nuttigen. Wie dat vindt, haalt liever een krat bier. Dat gaat sneller" Geduld Voor bier geldt net als voor wij n hoe langer je het laat liggen, hoe lekkerder het resultaat, licht Passieux toe. „Dus als je bier op zijn best wilt drinken, moet je even geduld hebben. Ik laat mijn zelfgemaakte bier soms wel een jaar liggen", aldus de kenner. Een heel enkele keer, als bij voorbeeld een nieuw soort bier gelanceerd wordt, gaat hij naar de winkel om het gerstenat te kopen, want de brouwer uit Krabbendijke blijft altijd nieuwsgierig naar nieuwko mers. Passieux, zelf actief Delta brouwer vanaf 1988, voorzag zichzelf de afgelopen elf jaar van bier uit zijn eigen brouwe- rijtje. Dat staat in de garage tus sen een Opel Kadett en het tuin gereedschap. Bier nummer 117 brouwde hij vorige week nog. „Dat bier staat nu te gisten", zegt hij terwijl hij vanachter een schot een groot vat tevoorschijn haalt. Achter dat vat staat een aantal bekers. Eerste, tweede en derde prijzen voor bierbrouw sels van de hand van Passieux. Engelse ale Van alle soorten pinten die de brouwer tot zich nam, hetzij van eigen makelij of van een ander, is de Engelse ale zijn favoriet. Dat is zijn smaak. Want, legt hij uit, zoiets als vies bier bestaat niet. „Het kan hooguit je smaak niet zijn, maar vies is het nooit." Dat houdt niet meteen in dat elk lekker biertje kwalitatief goed in elkaar steekt. „Goed bier is in balans. Niet te scherp of te wa terig. Alles precies goed op el kaar afgestemd", aldus de brou wer. Voor Passieux blijft bier drin ken een genot. Zelfs na al die li ters die hun weg door zijn keel gat vonden. „Bierbrouwers zijn geen zuipers. Wij zijn liefheb bers, die genieten van de smaak." REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J.Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A.van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Pax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/lnternet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Ingrid Huibers KRUININGEN - Na de riole ringswerkzaamheden van afge lopen najaar worden nu de straten in het centrum van Kruiningen definitief bestraat of geasfalteerd. Zo wordt er vol gende week gewerkt aan een ge deelte van de Oude Rijksweg. Vervolgens worden de Henry Dunantstraat en Eindje de Rondte opnieuw bestraat. Ten slotte wordt het gedeelte Voor- houte, Slagveldstraat en het Achterwegje onder handen ge nomen. In de dorpskern is vanaf begin september onder meer een aan tal rioleringsbuizen vergroot. Ook werd een tweede rioolre servoir aangelegd. Daarmee moet het lozen van overtollig ri oolwater op sloten in de polder rondom het dorp grotendeels tot de verleden tijd behoren. Al in 1996 legde de gemeente een eerste reservoir aan in de nieuw geplande woonwijk de Knol. Het nu net nieuw gebouw de bassin ligt onder een weitje aan het einde van het Achter wegje. Het is de bedoeling dat er eind dit jaar een derde reservoir wordt gebouwd aan de oude Rijksweg, aan de noordkant van het dorp. Regen Vlak voor de kerst werden de wegen die voor de aanleg van de riolering waren opengebroken, provisorisch gedicht. Nu heeft de grond zich inmiddels voldoende rond de nieuwe riool buizen kunnen zetten. Daar door kunnen de straten defini tief geasfalteerd of bestraat worden. Het is de bedoeling dat de werkzaamheden eind april, begin mei klaar zijn. Dat lukt overigens alleen als er een einde komt aan de aanhoudende re gen van de laatste tijd. door Winnie van Dam GOES - Dit jaar viert de onder officiersmess 'Whisky Four' uit Woensdrecht haar vijftigjarig bestaan. Ter gelegenheid hier van vindt op 11 juni een reünie plaats voor alle ongeveer Iwee- duizend leden die in de halve eeuw lid waren van de onderof ficiersmess van de Koninklijke Luchtmacht. Volgens oud-mili tair en pr-medewerker van de reüniecommissie P. Michielsen komt ongeveer de helft van dat aantal uit Zeeland. 'Whisky Four' is sinds 1949 een soort sociëteit waar onderoffi cieren zich kunnen ontspannen door bijvoorbeeld het spelen van een potje kaart of het leggen van een biljartje. Michielsen verwacht dat de wa tersnoodramp van 1953 weer veel militaire tongen los zal ma ken, omdat 'Whisky Four' tij dens de ramp een belangrijke rol speelde. De basis in Woens drecht was volgens de oud-mili tair het zenuwcentrum, van waaruit de coördinatie van de reddingswerken plaatsvond. „Wij plukten de slachtoffers van de ramp in hun onderbroek van de daken af en brachten die over naar onze basis." Aangezien de dijken op zater dagavond doorbraken, en de militairen in het weekeinde al tijd huiswaarts keerden, zat ook een deel van de Zeeuwse onder officieren van 'Whisky Four' bij wijze van spreken in de groene onderbroek op het dak. Hard „Zij gingen niet zitten wachten totdat een helikopter ze oppik te. Nee, zij probeerden zich van uit hun eigen positie voor de rest van de burgers in te zetten. Ja, iedereen die dat kon droeg na tuurlijk zijn steentje bij, maar wij hadden als militair een or thodoxe opleiding gehad, wat ons behoorlijk hard had ge maakt. Die harde mentaliteit kwam ons op dat moment goed vaat pas, want wij kregen gedu rende de werkzaamheden geen mogelijkheid om te slapen. Als je twintig minuten niets te doen had, viel je tegen een muur in slaap." Michielsen verwacht dat tussen de drie- en vierhonderd oudge dienden op de reünie zullen ko men. Hij is ervan overtuigd dat, in tegenstelling tot wat iedereen altijd beweert, Brabanders en Zeeuwen dan wel door één deur kunnen. GOES - Een 37-jarige man uit Ulvenhout werd dinsdagnacht op de Middelburgsestraat in Goes aangehouden. Na een blaastest bleek dat hij te veel had gedronken. Hij kreeg een boete van 390 gulden. Ook werd hem een rijverbod van een uur opgelegd. Diezelfde nacht werd op de Troelstralaan in Goes een 54-jarige inwoner van Breda aangehouden. Ook deze had te veel gedronken. Omdat hij al vaker met de politie in aanraking was geweest voor het rijden onder invloed, werd zijn rijbewijs ingenomen. Tevens kreeg hij een dagvaarding mee. door Mieke van der Jagt BAARLAND - Het begint onderhand een beetje op een toernee te lijken. De Toneel vereniging Baarland speelde vroeger één keer een thuiswedstrijd in Baarland en deed vervolgens één voorstelling in Hoe- dekenskerke. Nu vindt de première plaats voor een volle zaal van het Baarlandse Verenigingsgebouw The Cameronian. Een dag later zit hetzelfde zaaltje weer stampvol, waarna de club, op uitnodiging van de buurtvereniging in Hoedekensker ke, nog eens twee volle zalen in De Griend weet te trekken. „En toch", zegt voorzitter Kees van Dam me, „doen we het echt voor de gezellig heid. Voor ons geen regisseur, die artistie ke grenzen wil verleggen. Geen haat en nijd over de rolverdeling, gewoon een goe de vereniging die vier leuke avonden ver zorgt, nog afgezien van de repetities want die zijn ook geweldig gezellig." Negentien jaar geleden ontstond de de To neelvereniging Baarland uit een buurt vereniging. Toen waren er nog wel vol doende mannen met toneelaspiraties in Baarland. „Nu niet meer." Kees van Dam me kwam een jaar na de oprichting bij de vereniging. Zelf komt hij uit Hoedekens- kerke, maar met zijn bestuur moet hij zelfs verderop in de Zak van Zuid-Beve land op mannenjacht. „Dat is geheel te gen mijn principes, maar we zoeken altijd mannen. In Baarland zijn ze nauwelijks te porren." Geschikte stukken Zo komen er, vanaf september, wekelijks mensen uit alle hoeken en gaten van de Zak naarThe Cameronian in Baarland om te oefenen. „Het verloop is niet groot. Als de mannen eenmaal de smaak te pakken hebben, blijven ze wel meespelen. Dat geldt ook voor de vrouwen. Die hebben we weieens te veel voor een stuk. Maar nie mand die daarom afhaakt."Een probleem is het vinden van geschikte stukken. „Dit seizoen spelen we Kontakt met Kootje, een stuk dat ik al een keer met de platt- landsjongeren heb gespeeld, voordat ik in Baarland kwam. Dat kan best, hoor. Iets wat in Heinkenszand is gespeeld, twintig jaar geleden, kan makkelijk in Baarland nog een keer of in Borssele. De stukken liggen niet voor het oprapen en het gaat bij het publiek ook vooral om de lol, niet om het plot of de verhaallijn." De toneelvereniging heeft inmiddels de première gehad en ook de tweede Baar landse avond trok een volle bak. Morgen, vrijdag, en zaterdag is Hoedekenskerke aan de beurt. Buurtvereniging Klaver 3 zet De Griend vol met zoveel mogelijk stoelen. De voorstelling begint telkens om 19.30 uur en in de pauze is er een verloting. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijg baar bij Rinus de Bart aan de Molenstraat. De Toneelvereniging Baarland brengt morgen en zaterdag in Hoedekenskerke het stuk Kontakt met Kootje op de planken. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 33