Spetteren in Renesse Wespeneiland Zweven boven de mat sïöif f Thomas houdt van uitersten Geurtje aan schoenen Whèèè-hè! Waar bemoeien jullie j e mee? Door jullie schuld zijn er nu mensen in levensgevaar. Ik zou de politie moeten waar schuwen, maar dan vallen er ze ker doden. Ontdoe je zo snel mo gelijk van de steen. Stop mijn blauwe steen en de brief in deze handschoen. Dit is de enige kans om je misdadige stommiteit goed te maken. Als jullie ooit te gen wie dan ook iets over deze zaak loslaten, weet ik jullie te vinden." Natuurlijk hadden Isa, Edith en hun vriendje Finn kunnen we ten dat ze zich in een wespen nest staken toen ze op het prik bord vlakbij de haven' van Darskvl de volgende boodschap achterlieten: -„Dringend. Wij hebben een erg belangrijke brief voor u. De inkt is bruin. Er zit een bijzondere steen bijWij wo nen in hotel Atlantis. Een dag of wat eerder hadden ze in het postkantoor bij vergissing een pakje voor iemand anders meegenomen, en daarin een doosje gevonden met een paar luchtpostvelletjes er omheen. Maar door een ongelukje met stinkend spul uit een fles was de brief doornat en onleesbaar ge raakt. Op het laatste blad na. Op een klem stukje dat droog was gebleven, viel nog te lezen: "rampzalig. Ik ben zo bang. lij weet niet van wie dit misdadige plan afkomstig is - maar als het doorgaat, betekent dat voor ons allemaal het einde. Je moet nu iets doen. Straks op Darskyl is het te laat. Naar mij luisteren ze niet. Ze zijn gek - gevaarlijk gek. Je moet nu onmiddellijk -' De brieven spelen een belangrij ke rol in Wespeneiland van Ab- bing& Van Cleef. Dit derdeboek van de schrijfsters, die vorig jaar ieder een Zilveren Griffel kregen voor 'De Zwarte Rug zak', is opnieuw een spannende thriller met kinderen in de hoofdrol. Isa van dertien, haar drie jaar jongere zusje Edith en Finn, die de meisjes pas hebben leren kennen, zijn met hun ou ders op vakantie op Darskyl. Een toevalligheid brengt de drie in contact met een zekere Tonv Kirk. Hij is een griezelfilm aan het opnemen en biedt de kinde ren een rolletje aan. Door ja te zeggen kunnen ze een centje bij verdienen en - heerlijk toch. zonder ouders ook nog - een week langer op het eiland blij ven. Maar belangrijker nog om mee te doen is de kans die ze zo krijgen uit te zoeken voor wie het pakketje met de geheimzin nige brief bestemd is; en wat de grijsblauwe steen met aan één kant diepe krassen er mee te ma ken heeft. Auto-ongeluk De eerste bladzijden van Wes peneiland gaan over een auto ongeluk dat de ouders van Da vid Faber het leven kostte. Een tijd lang lijkt het erop dat de jongen niets met het verhaal te maken heeft. Totdat Isa hem door de openslaande deuren van zijn huis, met zijn rug naar haar toe voor de televisie ziet zitten. David heeft aan het ongeluk een gebroken been overgehouden. Maar erger... in een of ander duister ziekenhuis ontdekte men dat hij osteofractose had, een tropische ziekte die zijn bot ten- in een soort 'dooie takken' verandert waardoor hij het ene bot na het andere breekt. Eten, drinken en slapen is het enige wat hij nog mag. Gelukkig heeft hij zijn tante om voor hem te zorgen. Het spannende verhaal van bij na tweehonderd bladzijden na vertellen betekent natuurlijk dat je hier al een heleboel te we ten komt over wat nou juist in het boek zo aangenaam bloed stollend en leuk eng om zelf te lezen is. Daarom volgt nu alleen nog een punt. Jan Smeekens Wespeneïland, Uitgeverij Leopold, 29,90. Een rechtbank in Singapore heeft een man uit die stad veroordeeld tot 25 weken cel, vanwege zijn onbedwingbare voorliefde voor gedragen schoe nen. De 43-jarige dief bekende dat hij zeker veertig paar gedra gen schoenen heeft gestolen, omdat hij verslaafd was aan de lucht clie ze verspreiddenDe af hankelijkheid was volgens de raadsman vergelijkbaar met een verslaving aan drugs. Het was de fetisjist er niet om te doen de schoenen te verkopen. Buitenaards leven Bestaan ruimtewezens? Een Amerikaans instituut bouwt binnenkort een radiote lescoop waarmee het op zoek gaat naar signalen van leven in het heelal. De telescoop is speci aal gemaakt voor de speurtocht naar buitenaardse wezens. Het instituut gaat ervan uit dat ruimtewezens, als ze bestaan, radiogolven produceren die lij ken op 'aardse' golven. Met be hulp van de speciale telescoop luisteren ze naar radiosignalen uit de ruimte die afwijken van het geruis dat sterren en andere objecten in het heelal produce ren. De nieuwe radiotelescoop zal bestaan uit 500 tot 1000 anten nes. ANP De politie kwam de zaak op het spoor toen een buurman van de dief lucht van de diefstallen kreeg. Bij huiszoeking in de wo ning van de man trof de politie 28 paar gedragen schoenen aan. Als verzachtende omstandig heid voerde zijn advocaat aan dat de man de rechtmatige eige naren van de schoenen niet heeft willen benadelen. Zodra schoenen de opwindende lucht hadden verloren, leverde Esa de uitgewasemde stappers in bij het Leger des Heils. ANP Of je nu wil survivallen in de Ardennen, kanoën in Zwe den of gletsjers beklimmen in Oostenrijk, bij YMCA kinder kampen en jongerenreizen kun je terecht met al jouw vakantie plannen. Ook als je het wat dichter bij huis zoekt zijn er ge noeg mogelijkheden. Zo kun je in Zeeland meedoen aan het Avonturenkamp Veere of je gaat lekker 'spetteren in Renesse'. Marcel van Gilst uit Goes is be geleider van het Avonturen kamp Veere. „Het kamp is bedoeld voor elf- tot veertienja rigen. Een groep bestaat uit on geveer 25 deelnemers. We sla pen in vijf tenten direct aan het Veerse Meer. Vooral jongeren uit Zeeland doen mee aan het kamp, maar er zijn ook jongeren uit andere provincies." Bijna alles draait om water tij dens het Avonturenkamp dat een week duurt. In een kano of op zelfgemaakte vlotten ga je het Veerse Meer op. Verder is er een dropping, een tandemtocht en maakt iedereen een keertje het eten klaar op een zelfge maakt houtvuurtje. Kortom, een week vol spanning en avon tuur, maar ook van zonnen en luieren. Blokhutten 'Spetteren in Renesse' is een week lol trappen voor acht- tot elfjarigen. Harmen van Dijken uit Veere is hoofd kampleiding en hoofdkok van het kamp. „We zitten met ongeveer dertig kin deren uit heel Nederland in een groot kampgebouw met een re creatieruimte en we slapen in blokhutten. Vaak doen ook kin deren van vluchtelingen of kin deren uit tehuizen mee. We eten heel gezond, want ik gebruik al leen maar vers spul. Geen blik voer of patat. De hele week doen we echt van alles. Fotopuzzels, bosspelen, strandspelen, zwem men. Ook gaan we een dag naar Westensehouwen waar we een douanespel spelen. In de bossen van Staatsbosbeheer smokke len we zogenaamd zakjes drugs de grens over. We doen heel veel spellen. Het is echt de bedoeling om de kinderen af te matten", lacht Harmen. Tot zijn spijt moet Harmen con stateren dat de belangstelling onder Zeeuwse kinderen niet echt groot is. „Er is in de zomer natuurlijk veel te doen in Zee land, waardoor het moeilijk wordt om die kinderen enthou siast te krijgen voor dit kamp." Maar Harmen heeft al zeven jaar goede ervaringen met deze spetterende week. „Kinderen gaan op het einde dolenthousi ast naar huis en ze komen vaak ook een jaar later weer terug. Eén kind kwam zelfs zes keer te rug. Het is ontzettend leuk. Als ik tachtig ben, doe ik nog steeds mee." Jeroen Vliegenberg Avonturenkamp Veerezaterdag 17 tot 24 juli en van 24 tot 31 juli. Kos ten: $20 gulden. 'Spetteren in Renesse31 juli tot 7 augustus. Kosten: 295 gulden. Voor aanmelding en meer info: YM CA Vakanties, Postbus 39, 3734 ZG Den Dolder Tel.: 035-6668777 Fax: 035-6668688 E-mail: ymcanl@wxs.nl Homepage: www.ymca.nl donderdag 11 maart 1999 22 foto Charles Strijd De twaalfjarige Thomas Ruytenburg uit Schoondij- ke is gek op sneeuw en hagel. „De vorstperiodes waarin de sneeuw blijft liggen vind ik ergmooi. Als alles 's morgens wit is voel ik me blij. Thomas houdt van de uitersten. Hoge temperaturen vindt hij ook te gek. „Met het weer moet je iets kunnen. In de winter bijvoorbeeld schaatsen en in de zomer lek ker zwemmen." De Zeeuws-Vlaming volgt het weer nauwkeurig, 's Morgens vroeg leest hij eerst het weerbericht in de krant, 's Avonds kijkt hij naar de weersvoorspellingen op de tv. „Meestal kijk ik naar RTL 4, dat weerbericht is namelijk nogal uitgebreid." De jonge weerman heeft verschillende meetinstrumen ten, waaronder de thermometer en de regenmeter. Tho mas maakt geen notities van de temperatuur of van mil limeters regenval. „Wel maak ik regelmatig kaartjes waarop ik probeer te voorspellen welk weer het de vol gende dag zal worden. Meestal lukt dat heel aardig, Bij het maken van de vooruitzichten voor de volgende dag spelen vooral zijn gevoel en ervaring - zo'n vier jaar is hij al dagelijks met het weer bezig - een grote rol. Met één blik naar de lucht weet hij verschillende soorten wolken te onderscheiden. „Alsje'savondsdonkerewol- i ken boven de horizon ziet, wordt het de volgende dag meestal regenachtig weer. Het broeikaseffect en het gat in de ozonlaag houdt weerkundigen flink bezig. Thomas ziet het allemaal niet zo zwart in. „Ik denk dat het wel meevalt. Ik geloof niet de grote temperatuursverschillen van de afgelopen j aren daar veel mee te maken hebben. Piet Nagtegaal Soms kan ze het niet laten. Dan barst de energie bijna haar lijf uit. Dan moet ze even een handstandje naast de keu kendeur maken. Of een radslag tussen schemerlamp en de boe kenkast in de voorkamer. Gek? Welnee. Niet voor Hilda Bol kenbaas (14) uit Heinkenszand. Voor haar is het juist een prima uitlaatklep. Tuurlijk, het is behelpen. Daar om beoefent ze haar turn- kunsten meestal ook maar in de sporthal. Vanaf haar kleuterja ren huppelt Hilda mee met de turnsters van S.V. Atlas. En het ging steeds beter. „Ik kwam bij de selectie en dan ga je gericht trainen", legt ze uit. Twee keer per week is Hilda in de weer met de brug ongelijk, het paard, de mat en de balk. Elke trainingsavond oefent ze op twee onderdelen. Hilda: „De onderdelen aan de brug oefen je eerst apart. Bijvoorbeeld de buikdraai of de afsprong met een salto. Als alle onderdelen lekker gaan 'brei' je ze aan el kaar tot een oefening." Eerste plaats En oefening baart kunst. Dat bleek onlangs tijdens regiokam pioenschappen in Prinsenbeek. Daar behaalde Hilda de eerste plaats bij de E-junioren. Dat smaakt naar meer, of niet soms? „Nou, turnen moet voor mij leuk blijven. Ik hoef niet zo nodig naar Papendal (waar de natio nale selectie traint, red.) om de absolute top te halen. Trou wens, dertig uur trainen per Turnen is een echte uitlaatklep voor Hilda Bolkenbaas. week vind ik ongezond. Dat hoeft voor mij niet." Ook het acrogym, zeg maar de turnvorm met ballen, linten en hoepels, is niet aan haar besteed. „Tuur lijk, een handstandje maken op iemands schouder is knap. Maar het blijven kunstjes. Met een grote K. Dat wel." Hilda houdt het het liefst bij haar favoriete onderdeel: de mat. Daar kan ze zich heerlijk uitleven met radslagen, zweef- standjes en salto's. Zeker, er gaat ook wel eens wat mis. De balk zorgt regelmatig voor een blauwe plek. „Als het fout gaat, dan komt het meestal goed aan", lacht ze. Desondanks is ze niet bang. „Tijdens trainingen liggen er valmatten en staan er altijd trainsters om je op te van gen." Op 17 april wachten de toestel finales tijdens de regiokampi oenschappen in Heusden. Op foto Dirk-Jan Gjeltema drie onderdelen doet Hilda mee: de brug, het springen en de balk. Of ze kans maakt? „Misschien op de brug ongelijk. Ik zie wel." In ieder geval moet ze wel de zaak heel houden. Een doden- zwaai aan de tuinschommel ein digde bijna al eens in een doods mak. „Maar dat gebeurt me geen tweede keer meer", verze kert ze lachend. Hans Segboer Spelletjes op het strand bij Renesse. foto Dirk-Jan Gjeltema weer geen moiltje. ik hoor er niet bij! niemand mailt me. whè-hè, snik, snik beter zo?? Alle mensen gelijk Geel, blank of zwart, iedereen heeft hetzelfde hart. Het maakt niet uit, al heb je duizend sproeten op je snuit. Al zijn je haren wit, zwart, geel of rood! We zijn allemaal gelijk en gaan allemaal een keertje dood. Tholen, Hilda de Waal (12 jaar)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 22