Zendmasten zijn nooit toegezegd Kabinet biedt minder werken aan in ruil voor loonmatiging Kunsthal verwacht drommen bij Picasso Tranen bij herdenking tragedie Tibet Holbrooke stuit op halsstarrig verzet president Milosevic 4 WEKEN Rijkswaterstaat legde risico project voor Zeeuwse kust bij Delta Radio Laatste ronde EU-gesprek over landbouw Onderwijs lost problemen met de flexwet op Oerzoogdier gevonden Première film pater Damiaan valt in het water Kamer onwetend over Bijlmer Kokkelvissers doen handreiking Heropening Basiliek Hulst 25 t/m 29 VOOR 16,00 zo 4 Even zon plaatselijk mist, maar vooral vanmiddag ook zonnige perioden. Maxima rond 9graden bij een matige zuidoostenwind. 242e jaargang no. 59 donderdag 11 maart 1999 losse nummers 1,80 door Barenda Grutterink ROTTERDAM - Zeventig schilderijen, 280 werken op papier en zestig stuks keramiek van Pablo Picasso zijn vanaf zaterdag te zien in de Kunsthal in Rotterdam. Deze eerste Picasso-tentoonstelling sinds 32 jaar in Nederland is van ongekende om- Medewerkers van de Kunsthal zetten het schilderij 'La Ceinture Jaune' uit 1932 van Picasso op zijn plaats. foto Robert Vos/ANP vang. Er worden drommen mensen ver wacht. De Kunsthal wilde net als veel andere in stellingen iets doen aan de eeuwwisseling en het begin van het nieuwe Millennium, zegt adjunct-directeur en mede-samen steller WimPijbes. „Dan kom je al gauw bij de kunstenaar van de eeuw en dat is Picas so. Door zijn enorme productie, naar schat ting 40.000 werken, en door zijn kwaliteit. Dat Picasso zoveel voortbracht komt door dat hij maar een krabbel op een lucifers doosje hoefde te zetten, of het werd kunst. Uit de hele wereld zijn Picasso's naar Rot terdam gehaald. Slechts enkele werken die Pijbes graag wilde hebben kon hij niet be machtigen. Daaronder is de Guernica, die in het Prado in Madrid hangt en nooit wordt uitgeleend. Pijbes begeerde ook Pi casso's twee door Nederland geïnspireerde doeken. „Picasso verbleef in 1905 twee maanden in Schoorldam, op uitnodiging van een vriend. Hij schilderde drie boerin nen en nog een doek met een meisje met blote borsten en een Nederlands boerin- nenkapje, een grappig schilderij. Die had den we nu graag in Nederland gehad, maar het zat er niet in." ANP door Harmen van der Werf DEN HAAG - Rijkswater staat heeft wel degelijk een voorbehoud gemaakt bij de bouw van twee zendmasten in de Noord zee voor de Walcherse kust. GroenLinks en D66 de Tweede Kamer heb ben woensdag aan staats secretaris J. M. de Vries van Verkeer en Waterstaat een brief gevraagd waar uit dat blijkt. GroenLinks-Kamerlid J. van der Steenhoven heeft de brief in de wandelgangen van de Twee de Kamer al gelezen. De inhoud heeft hem verbaasd, omdat die haaks staat op wat staatssecre taris De Vries tot twee keer toe de Tweede Kamer heeft ver gaard. Zij heeft nadrukkelijk (gewaarschuwd voor een scha- BRUSSEL - De forse daling van deprijssubsidies die de Europe se boeren boven het hoofd hing, wordt waarschijnlijk afge zwakt. Het 'laatste compromis' waar de EU-landbouwminis- ters zich gisteravond over bo gen, voorziet in verlaging van de garantieprijs voor rundvlees met 20% en niet langer meer met 30%. De daling voor melk (15%) wordt uitgesteld tot 2003. Minister Apotheker (Land bouw) wilde voorlopig niet rea geren op het laatste compromis voorstel omdat de kosten nog met waren berekend. Neder land wil het landbouwbudget van de EU in de periode 2000- 2006 bevriezen op het huidige niveau. Naar verluidt zou het compromis - opgesteld door de Commissie én huidig EU-voor- zitter Duitsland - enkele miljar den duurder uitvallen dan die 'nullijn'. Van de oorspronkelijke voor stellen - prijsverlagingen voor vlees, graan en melk met respec tievelijk 30, 20 en 15 procent - blijftalleen die voor graan over eind. GPD DEN HAAG - De werkgevers en werknemers in het bijzonder basisonderwijs hebben gisteren overeenstemming bereikt over de flexwet. De problemen die half februari ontstonden door de vele schoolklassen die naar huis werden gestuurd, hoeven zich dus niet meer voor te doen. Het bijzonder primair onder wijs krijgt per april een eigen CAO, waarin afspraken zijn vastgelegd over de flexwet. Tij delijke invalkrachten die sinds 1 augustus 1996 minimaal 180 dagen bij een bepaald schoolbe stuur werkten worden met voorrang behandeld als zich va catures voordoen binnen dat schoolbestuur. Het maakt daar bij niet uit hoeveel tijdelijke aanstellingen de persoon in kwestie heeft gehad, als hij in totaal maar 180 dagen bij de zelfde werkgever heeft gewerkt. De besturen beginnen binnen kort met het aanschrijven hun invallers van de afgelopen ja ren. Die krijgen dan een over zicht van het aantal dagen dat ze sinds 1996 bij dat bestuur werkten. Ze kunnen eenmaal bezwaar maken tegen die tel ling. Daarna staat het aantal werkdagen vast. ANP declaim, als initiatiefnemer Delta Radio alsnog de voet wordt dwarsgezet met extra mi lieu-eisen. In de brief van Rijkswaterstaat wordt Delta Radio er juist op ge wezen dat er geen sprake kan zijn van een schadevergoeding, als het Rijk geen toestemming verleent. Het financiële risico wordt bij Delta Radio gelegd. Deze brief is van augustus vorig jaar. In het debat dat de Tweede Ka mer dinsdag met De Vries had, speelde dit nog geen rol. „Pas daarna heb ik die brief onder ogen gekregen", vertelt Van der Steenhoven. „Anders had ik de staatssecretaris er zeker mee ge confronteerd, omdat een deel van de Tweede Kamer voor de dreiging van een schadeclaim is gezwicht. Niemand wil eigen lijk die zendmasten." RPF-Kamerlid D.J. Stelling werf heeft de brief 'terloops' ge zien. Hij vraagt zich af wat er sinds augustus is veranderd, waardoor een schadeclaim op eens wel kans van slagen zou hebben. Stellingwerf denkt dat de inhoud van de brief nog van invloed kan zijn op een besluit over de zendmasten. De brief van Rijkswaterstaat aan Delta Radio wordt waar schijnlijk vandaag, donderdag, DEN HAAG - Een Tibetaanse vrouw huilt tijdens het zingen van het gebed voor de vrijheid van Tibet tijdens een vredeswake voor de Chinese ambassade in Den Haag. Ruim honderd mensen herdachten gisteren in Den Haag de door de Chinezen neergeslagen opstand in de Tibetaanse hoofdstad Lhasa in 1959. De demonstranten ston den tevens stil bij de jarenlange onderdrukking van het Tibetaanse volk door China. foto Paul van Weel door Hans van Soest DEN HAAG - Het kabinet wil werknemers de mogelijkheid bieden belastingvrij een deel van hun loon opzij te zetten, zo dat ze langere tijd met verlof kunnen gaan. In ruil hiervoor hebben werkge vers- en werknemersorganisa ties vorige week in een geheim overleg op het ministerie van Sociale Zaken moeten beloven door te gaan met de loonmati ging. Het kabinet pinde zich in het re geerakkoord vast op het verrui men van de mogelijkheden voor werknemers om langdurig met verlof te gaan, Staatsecretaris Verstand van Sociale Zaken kwam al eerder met het idee van belastingvrij sparen, maar tot nu toe was minister van Finan ciën Zalm daar mordicus tegen. De schatkist zou te veel belas tinginkomsten mislopen. Zalm heeft zijn protest echter opgege ven onder dreiging van oplo pende loonkosten. Dit is nadelig voor de werkgelegenheid. Volgende week bespreekt het kabinet een nota van Verstand over de combinatie van arbeid en zorgtaken. Hierin is de moge lijkheid van belastingvrij spa ren voor vrije dagen opgeno men. Behandeling van de nota is door onenigheid binnen Kok-II al verschillende malen uitge steld. Voorwaarden Als de Tweede Kamer met de plannen instemt, kunnen werk nemers in de toekomst een deel van hun salaris opzij zetten. Hierover hoeft dan geen loonbe lasting te worden betaald. Wan neer zij voor langere tijd willen stoppen met werken, bijvoor beeld voor de zorg van kinderen of een studie, kunnen zij dit geld weer opnemen. Pas op dat mo ment wordt, net als bij het pen sioen, belasting geheven. Hoeveel procent van hun loon werknemers opzij mogen zet ten, is nog niet bekend. Hierover moet het kabinet het nog eens van onze redactie buitenland JOHANNESBURG - In Zuid-Afrika zijn de fossiele resten gevonden van een tot nog toe onbekende diersoort die 260 miljoen jaar geleden leefde. Dat maakte de uni versiteit van Witwatersrand gisteren bekend. De wetenschappers Bruce Rubidge en Sean Modesto, zeggen de gefossiliseerde schedel te hebben gevonden van een dier dat het formaat had van een schaap. Het zou de primitiefste planteneter zijn die ooit is gevonden. Van die planteneters stammen de zoogdieren vermoedelijk af. Volgens Rubidge versterkt de vondst het idee dat de veri-e voorouders van de zoogdie ren in Zuid-Afrika leefden. Andere wetenschappers noemden het een interessan te vondst, maar betwijfelden de opgegeven ouderdom. AP worden, net zoals over de rand voorwaarden waaraan zo'n ver lof moet voldoen. De vakbonden pleiten al langer voor de mogelijkheid van 'ver lofsparen'. CNV-voorzitter Terpstra toonde zich gisteren dan ook tevreden over de ge maakte afspraak met het kabi net. Hij trekt een parallel met het akkoord van Wassenaar uit 1982, waarin de vakbeweging loonmatiging beloofde in ruil voor collectieve arbeidstijdver korting. „Nu koersen we aan op individuele afspraken. Werkne mers kunnen zelf bepalen of zij uren willen sparen voor verlof. We blijven ons dan ook aan de loonmatiging houden." In haar nota wil Verstand ook de mogelijkheid scheppen om ou ders die een kind of ziek familie lid moeten verzorgen, tien da gen per jaar vrij te geven met behoud van loon. Ook krijgen mannen van wie de vrouw is be vallen het recht twee dagen thuis te blijven. Behalve enkele versoepelingen pleit ze ook voor enkele strengere regels. Zo mo gen bijstandsmoeders met klei ne kinderen een aangeboden baan niet langer weigeren. GPD BRUSSEL - De wereld première van de Belgische speelfilm over de beroem de leprabestrijder pater Damiaan in Antwerpen is gisteravond in het water gevallen. De Nederlands- Australische regisseur Paul Cox weigerde de ga la-avond bij te wonen. Hij is het oneens met de wijze van monteren en vindt de film ook te kort. Ook de Australische hoofdrolspeler David Wenham bleef weg op de première met 2000 geno digden, onder wie konin gin Fabiola en premier Dehaene. Productiebedrijf ERA- Film erkent dat er proble men waren bij de monta ge. „Maar wij hadden on ze verantwoordelijk heden ten opzichte van de financiers", zei producent Tharsi Vanhuysse. „Cox heeft de film gezien en zijn naam staat op de aftite ling. Daaruit besluit ik dat hij de film toch goed vindt." ANP aan de Tweede Kamer gestuurd. GroenLinks wil het debat her openen. „Dit is nieuwe informa tie", aldus Van der Steenhoven. Op de vraag waarom De Vries juist zoveel nadruk heeft gelegd op een schadeclaim, antwoordt hij: „Ik heb het idee dat zij niet zo'n moeite heeft met deze ont wikkeling in de Noordzee." Het kabinet heeft de Tweede Kamer niet voldoende en met juist ingelicht over zaken die betrekking hadden op de Bijl merramp. Dit oordeel velde parlementariër R. van Gijzel (links op foto tegenover commissievoorzitter Th. Meijer) gis teren voor de enquêtecommissie Bijlmerramp. De commissie vond juist dat de Kamer voortvarender had moeten reageren op de ramp. De kokkelvissers zijn bereid de Oosterschelde als vangstge- bied op te geven als ze in andere gebieden meer dan drie mil joen kilo kunnen vissen. Bovendien willen de vissers een on derzoek naar de daadwerkelijke voedselbehoefte van scholeksters. Ter bescherming van deze vogels Q zijn er beperkende maatregelen afgekondigd. Volgende week vrijdag (19 maart) wordt de Hul ster basiliek na een gron dige restauratie officieel heropend. Met de op knapbeurt van ruim 11 miljoen gulden kan de kerk weer een sieraad voor Hulst worden ge noemd. In een speciale bijlage zet de PZC het monumentale gebouw in de schijnwerpers. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10, 1113 en 15; sport: 17,19 en 21; jong: 22 en 23; basiliek: 25,27 en 29. van onze redactie buitenland BELGRADO - Terwijl er in Kosovo zwaar wordt gevochten, heeft de Amerikaanse onder handelaar Richard Holbrooke gisteren in Belgrado tweemaal vergeefs gepraat met de Joego slavische president Slobodan Milosevic. De Servische staatstelevisie be reidde gisteren de bevolking voor op een oorlog tegen de NAVO en riep op tot de verdedi ging van Kosovo. Holbrooke eist van de Serviërs dat zij akkoord gaan met een vredesplan voor Kosovo, inclu sief het stationeren van 28.000 NAVO-soldaten in deze Servi sche provincie. Blijven de Ser viërs weigeren, dan dreigen er NAVO-luchtaanvallen. Verklaring Het eerste gesprek van ruim 3,5 uur leverde niets op. Het Joego slavische persburo Tanjug pu bliceerde een tekst van presi dent Milosevic waarin nog eens werd onderstreept dat de Ser viërs niet van plan zijn om in te binden. „Het is onacceptabel om een akkoord te onderteken als dat inhoudt dat we buiten landse troepen op ons grondge bied moeten toestaan", aldus Tanjug. De tweede ronde werd 's avonds rond half elf beëindigd. Het was niet duidelijk of er vandaag nog verder wordt gepraat. Maandag staan nieuwe onder handelingen in Parijs het programma tussen delegaties van etnische Kosovo-Albane- zen en Serviërs. De Kosovo-Al- banezen verklaarden gisteren niet verder te zullen praten, als beide partijen voor die datum geen vredesakkoord hebben on dertekend. Maandag zeiden zij het vredesplan in beginsel te zullen ondertekenen. Gevechten Ondertussen worden de gevech ten in Kosovo voortgezet. Giste ren bleek dat Servische troepen het dorp Ivaja in het zuiden, na dagenlange beschietingen, vol ledig hebben verwoest. Ook braken er onder meer in Trpeza, in het midden van de provincie, opnieuw gevechten uit tussen Joegoslavische troe pen en opstandelingen van het U£K. Volgens O VSE-waarnemers heeft de Joegoslavische politie de inwoners van Trpeza uit hun woningen verjaagd. Dinsdag arresteerde de politie al hon derdtwintig Albanese mannen uit Ivaja, na hen van hun vrou wen en kinderen te hebben ge scheiden. Hulpverleners zeggen zich ernstig zorgen te maken over het lot van 35 mannen die nog altijd worden vastgehou den GPD/DPA/RTR/AFP/AP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96.50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 8 713214 000002 ■■Kam

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1