Springer is armoedig en zielig Kerncentrale klip bij vorming college GS Leerlingen nemen chemie in debatten onder vuur Biolandbouw blijkt toch wat te groeien Piloot van in water gegleden vliegtuig negeerde de regels zeeland 13 d:;: Televisiegeweld Poging tot overval op Vlissinger mislukt CDA vraagt rijksgeld voor leidingtunnel y^lcJvj cvfa ^ia/vis /f/ donderdag 11 maart 1999 j^rRirchard Hoving ,enk je leuk verkering te hebben, „Jnioet je op tv je vriendinnetje tus- ijen de benen voelen. Blijkt zij een man te zijn! Verraad, list en bedrog. Dat is Jerry Springer, de Amerikaanse king of talkshoios, die zich deze week in Ne derland door de media laat fêteren. Niks is hem te absurd, incestrelaties, kinderhoertjes, Ku KIux Klan samen j/jl me( zwarte moslims, alles kan. Dat le- U vcrt steevast knokkerij op met veel piepjes. Tot voor kort bracht SBS6 Springer om zes uur 's middags, dat is inmiddels na zevenen en 's avonds laat nog eens. Geweld in strips en speel- en tekenfilms is niet echt, dat kunnen kin deren nog wel begrijpen. Maar zo vroeg al op de buis volwassen mensen die met elkaar op de vuist gaan? Het is nog niet wetenschappel i j k bewe zen dat geweld op tv geweld bij kinde ren stimuleert, zegt ontwikkelingspsy choloog Ineke de Vries-Bellaart van het kinderrevalidatiecentrum Reigerbos rnGoes. Toch is ze ertegen dat kinderen Springer zien. ,,Het is onhygiënisch, armoedig en zielig." Kinderen blijken best in staat onderscheid te maken tus sen werkelijkheid en fantasie op tv", zegt zij„Maar vechtende volwassenen bij Springer is voor kinderen echt geen fantasie Als ze dat verbinden met wat ze in huis wel eens hebben meege maakt, kan ze dat angstig maken." Springer is wel een heel slecht voor beeld om conflicten op te lossen, zegt De Vries-Bellaart. „Lagere school jeugd spiegelt zich aan gedrag op tv. Zo doe je dat dus. Het gaat om herkenbare volwassen die elkaar bedreigen en el kaar ongeremd tot groot plezier van anderen slaan. Dat is kennelijk ge woon. In een tekenfilm zijn er genoeg signalen dat het maar een verhaaltje is. Maar gewone mensen die vechten, dat is een duidelijke realiteit, ook al is het tv. In een tijd dat iedereen de mond vol ter heeft van normen en waarden, is Sprin- ger wel een verschrikkelijk voorbeeld van amusement." -I Evenwicht I Dat vindt kindertherapeut Roos Felius uit Middelburg ook. Een akelige voor- /^f beeldfunctie. „Kinderen uit toch al Ij heftige milieus zien ook op televisie dat II geweld niet iets bijzonders, maar ei genlijk vanzelfsprekend is." Breng dat dus niet te vroeg op het schermzegt zij „Dat kan toch best later?" Als kinderen bijvoorbeeld thuis worden geslagen, kan geweld op tv heel confronterend U werken, zegt Felius. „Dan krijg je ver- N breding van de geweldservaring, dat u kan dan op elkaar inwerken. Deze in- 9 drukken dragen ze mee en kunnen 's j nachts als het donker is, terugkomen als kinderen sowieso al stukken ont vankelijker voor angsten zijn. Kinde- De talkshows van Jerry Springer staan bekend om hun hoge vloek- en knokgehalte. ren die toch al emotioneel uit even wicht zijn, raken bij geweld al snel wéér uit evenwicht." Felius zou haar kinderen niet naar Springer laten kijken. „Niet positief, die hoeveelheid geweld bij Springer." Zelf heeft ze het wel eens gezien, geeft ze toe. Moeder heeft dochter echt jaren niet gezien. Dochter verwijt moeder van alles en nog wat. Moeder verdedigt zich. En dan op elkaar intimmeren na tuurlijk. „Geweld in stripverhalen of speelfilms, oké", zegt Felius, „Kinde ren weten dat het fantasie is. Een enge bladzijde kun je altijd nog omslaan. Maar volwassenen die met elkaar op de vuist gaan, is van een andere orde. Tele visie werkt heel indringend." Negatieve prikkels Toch moet je er ook weer niet al moei lijk over doen, vindt Felius. „Peuters begrijpen natuurlijk de ballen van de ingewikkelde problemen in de shows. Die vinden die opgefokte volwassen misschien wel zo absurd dat het ze niets doet en spelen rustig verder." Ze denkt dat 'gezonde' kinderen heel goed in staat zijn om extremiteiten langs zich heen te laten glijden. Felius vindt daarom dat ouders niet spastisch Springer-achtige shows bij hun kinderen weg moeten houden. „Ze moeten toch een keer leren met nega tieve prikkels om te gaan. Je moet ook weer niet te beschermd opvoeden. Je kunt echt niet zeggendit soort tv is niet geschikt, dus zijn ze slecht voor kinde ren. Dat hangt echt van hun gevoelig heid af." Ook Romain Vienne, kinderpsychiater bij Emergis Zeeuws-Vlaanderen, vindt dat ouders kinderen gedoseerd moeten laten kijken. Niet dat hij een fan van Springer is. „Ik maak er geen reclame voor", zegt hij eufemistisch. „Eén keer kijken voor het amusement en dan houdt het wel op." Cowboy-achtige toestanden, noemt hij de show, 'grap pig en niet realistisch". „Niet bepaald een illustratie van een doorsnee-gezin. Maar als ik mijn kinderen verbied er naar te kijken, moet ik ze ook geen nieuwsuitzendingen laten zien. Je moet ze gedoseerd met de realiteit con fronteren." En als je dat doet, zegt Vienne, moet je dat 'in dialoog' doen. „Ouders moeten foto Roland de Bruin kinderen de kracht geven om de reali teit aan te kunnen. Bij Springer kun je dat doen door uit te leggen hoe gek het wel niet is." Zijn kinderen hebben ook wel naar zulke shows gekeken. Het gevaar van een show als Springer, vindt Vienne, is de institutionalisering van geweld. „Geweld krijgt zo struc tuur. dat is gevaarlijk. Dat is het kwa lijke aan de media, die zouden zich moeten gaan bezinnen op hun aanpak. Ik ben niet voor censuur, maar in de me dia wordt op dit moment het positieve en het gewone wel gecensureerd." Extremiteiten op tv, het einde is vol gens Vienne nog lang ziet in zicht..Het wordt steeds gekker. Wij zijn blijkbaar hongerig naar sensatie en die honger is echt nog niet gestild. Twintig jaar gele den had je die groene, de Hulk op tv. Ik heb kinderen gezien die dat zo aan greep dat ze er gek van werden. Als je dat nu uitzendt? Dan is de Hulk Rood kapje." Zo, nu nog even een beleidsprogramma en een nieuw college van Gedeputeerde Staten en politiek Zeeland kan weer overgaan tot de orde van de dag. De hinderlijke onderbreking van de dagelijkse gang van zaken die verkiezingen nu eenmaal vormen, is dan achter de rug. Er valt evenwel nog een lastige hindernis te nemen voordat de rust weerkeert in het Abdijcomplex in Middelburg: de toekomst van de kerncentrale Borssele. door Richard Hoving j en Ben Jansen MIDDELBURG - Toegegeven, I niet de provincie maar het Rijk gaat over sluiting van de kern centrale. De werkgelegenheid die met de centrale is gemoeid, raakt het provinciaal bestuur echter wel degelijk. De stand punten die de politieke partijen de afgelopen weken hebben in genomen over Borssele, maken dit onderwerp tot een moeilijk te omzeilen klip in de onderhan delingen over een nieuw provin ciaal regeerakkoord. Acht jaar geleden was het een voudig. De formulering in het beleidsprogramma 1991-1995 van PvdA WD, CDA en D66 luidde: „De beslissing over de toekomst van kernenergie is in eerste aanleg een zaak va n de re gering en de Staten-Generaal. Zolang de regering geen beslis sing heeft genomen over de slui ting van de kerncentrale Bors sele zal deze in bedrijf worden gehouden, mits de veiligheid optimaal verzekerd blijft." Eind 1994 besloot de Tweede Kamer dat de nucleaire stroomfabriek per 1 januari 2004 dicht moet. In de aanloop naar de Statenver kiezingen van maart 1995 was de sluiting geen thema. Tijdens de collegeonderhandelingen tussen WD, CDA en PvdA al evenmin. In tegenstelling tot vorige Sta tenverkiezingen zijn deze keer heldere standpunten geformu leerd over de kerncentrale. WD, CDA SGP, PvZ en RPF/GPV willen herziening van het besluit van de Tweede Ka mer. Naast de werkgelegenheid (300 directe banen; 350 bij toe leveranciers en onderaanne mers) spelen voor deze vijf ook analyse de veiligheid van de centrale en de geringe uitstoot van het broeikasgas kooldioxide bij nu cleaire elektriciteitsopwekking een rol. De PvdA huidig en be oogd coalitiepartner, vindt dat beslissingen over de bedrijfs- duurvan de kerncentrale in Den Haag moeten worden genomen. Rijk, provincie en gemeente Borsele dienen wel samen naar vervangende werkgelegenheid te zoeken. De WD heeft de toekomst van de kerncentrale de afgelopen weken op haar verkiezingsbij eenkomsten nadrukkelijk aan de orde gesteld. Dat maakt het moeilijk niet minstens enkele volzinnen aan dit onderwerp te wijden in het beleidsprogram ma voor de komende vier jaar. Maar hoe moeten die luiden? De lijsttrekkers van WD, CDA en PvdA verklaarden op de avond van de verkiezingen dat het voor de hand ligt met de huidige coalitie van de drie partijen door te gaan. De voortzetting van deze samenwerking valt moeilijk te bezegelen met een beleidsprogramma waarin staat dat de provincie Zeeland zich tot het uiterste zal inspan nen om te bewerkstelligen dat de sluiting van de kerncentrale in de tijd wordt opgeschoven. Dit voornemen is voor de PvdA nauwelijks te verteren, al was het maar vanwege het feit dat een deel van de aanhang van de ze partij ooit voor de poort van de kerncentrale heeft gestaan om voor sluiting te demonstre ren. De toekomst van de kerncentra le kan natuurlijk tot een vrije kwestie worden bestempeld, zo als vorig jaar ook is gebeurd bij de vorming van het tweede paarse kabinet. Dat is wel slecht te rijmen met de felheid waar mee van CD A-zij de tijdens de afgelopen verkiezingscampag ne is betoogd dat de landelijke WD daarmee een steek heeft laten vallen. Deze opstelling voedt de verwachting dat de christen-democraten het nu, op provinciaal niveau, niet zo ver zullen laten komen. De SGP, die een grote gretigheid toont om deel te nemen aan het college van GS, wil ongetwij feld graag samen met WD en CDA een parmantige handteke ning zetten onder een beleids programma, met openhouden van de kerncentrale als onder deel. Zo ver komt het echter waarschijnlijk niet. De libera len laten zich liever niet opslui ten in een voor het overige ge heel confessioneel dagelijks provinciebestuur. Bovendien is de WD er veel aan gelegen de als vruchtbaar en plezierig er varen samenwerking met de PvdA tijdens de afgelopen twee Statenperioden voort te zetten. Dus toch na rijp beraad beslui ten niets over de toekomst van de kerncentrale op te nemen in het beleidsprogramma 1999- 2003? De PvdA kan in dat geval zonder gezichtsverlies plaats nemen in het dagelijks provin ciebestuur. De WD heeft haar kiezers dan wel wat uit te leg gen. _doorAb van der Sluis singer vluchtte het huis van een buurtgenoot in. De overvaller koos daarop het hazenpad richting de Van der Helstlaan. Het gaat om een breedge schouderde man, 1.80 a 1.90 meter lang. met een een zwarte, halflange leren jas. De man had een logge, lompe loop. De politie zoekt ook twee jon gens op een zwart/grijze scooter, waarvan een met een zilveren helm. als betrokkenen of getuigen. Zij hielden zich op in de buurt van de President Rooseveltlaan/Rembrandtlaan. VLISSINGEN - Een gemaskerde en gewapende man heeft woensdag om 12.00 uur in de H. Vroom- 'aan in Vlissingen geprobeerd een 45-jarige Vlis singer te beroven. Het slachtoffer kwam net terug van een bezoekje aan de bank. Toen hij uit zijn auto stapte, werd hij achtervolgd door een man die een bivakmuts droeg en een vuurwapen in zijn hand had. De Vlis- Sommige deelnemers aan het debat Mei e Boss toonden zich gecharmeerd van de chemische industrie, maar het gros van de leerlingen stelde zich uiterst kritisch op. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom BERGEN OP ZOOM - Is de chemische sector een milieu belastende industrie die voor grote risico's zorgt of juist een bedrijfstak waar voorbeeldig wordt gewerkt? Die vraag liep woensdag als een rode draad door het debat tussen leerlin gen van 5 VWO en manager John van Osch van General Electric Plastics in Bergen op Zoom. Van Osch probeerde de scholieren te overtuigen van de inzet van zijn bedrijf op het gebied van milieu en veilig heid, maar de meeste leerlin gen toonden zich sceptisch. Plet debat in de Markiezenhof in Bergen op Zoom, onder de titel Meet the Boss, was een initiatief van de Vereniging van de Nederlandse Chemi sche Industrie (VNCl). Leer lingen van Regionale Scho lengemeenschap 't Rijks en Juvenaat Heilig Hart uit Ber gen op Zoom en van het New man College en het Stedelijk Gymnasium uit Breda namen eraan deel. De scholen moes ten elk een stelling presente ren, waarop Van Osch reageerde. Ook konden de scholen eikaars stellingen be twisten, al gebeurde dat niet vaak. 't Rijks opende de aanval op specifiek General Electric Plastics met de stelling dat wie in de buurt van een chemi sche fabriek woont 'op een vulkaan leeft'. „Ondanks alle veiligheidsmaatregelen kan er altijd iets fout gaan", zei een van de leerlingen. Van Os ch kon dat niet ontkennen, maar stelde ook dat zijn be drijf er alles aan doet om de werknemers voortdurend be wust te maken van de risico's. Ook is het volledig uitgerust, onder meer met een eigen brandweer, om in te grijpen als het fout dreigt te gaan. Het Heilig Hart hield juist een lofrede op het werken in de chemie: 'De chemische indu strie is the place to be'. Dat ontlokte de andere scholen kritische reacties. „Avontuur lijk? Mijn vader werkt ook in de chemische industrie. Hij reist wel veel, maar dan ziet hij alleen vliegvelden en ver gaderzalen". zei een leerlinge van 't Rijks. Van Osch zag dat anders. „Je komt in aanraking met andere talen en culturen en dat is op zich al een avon tuur." Het Stedelijk Gymnasium was het hardst: "de chemische industrie tast het milieu on verantwoord aan en produ centen doen te weinig om het tij te keren'. Van Osch liet een kunststof voorspatbord van een Smart zien, waarvoor zijn bedrijf de grondstoffen levert. Zo'n spatbord is, zei hij, min der milieubelastend dan me taal omdat het bijvoorbeeld niet hoeft te worden gespoten en bovendien kan het worden hergebruikt. Wel gaf hij toe dat zaken zoals hoge kosten recycling in de weg staan. Ook de opvatting van het Ne wman College loog er niet om: 'consumenten moeten de mo gelijkheid hebben om chemi sche bedrijven verantwoorde lijk te stellen voor fouten in hun producten'. Van Osch kon zich daar deels in vinden, maar vond dat bedrijven alles in het werk moeten stellen om te voorkomen dat zij fouten maken. Het Newman College kreeg 500 gulden die de VNCI beschikbaar had gesteld voor de school die zich in het debat het meest had laten gelden. door Jeroen Vliegenberg VLISSINGEN - Het areaal bio logische landbouw in Zeeland tussen 1996 en 1998 blijkt niet te zijn gedaald, maar juist geste gen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldde af gelopen dinsdag dat het aantal hectares was gedaald van 548 in 1996 naar 425 hectare in 1998. Omdat in tegenstelling tot 1996 vorig jaar de natuurweilanden niet zijn meegerekend, leek het alsof het areaal kleiner was ge worden. maar na enig reken werk blijkt dat de biogische landbouw juist met 107 hectare is toegenomen. De biologische landbouw in Zeeland heeft overigens nog steeds geen hoge vlucht geno men. H. Dubbelaar, eigenaar van de biologische pluimvee houderij Huis Ter Mee in Oost- kapelle heeft daar wel een ver klaring voor. „Kijk maar naar Flevoland, waar de boeren veel subsidie ontvangen als ze over stappen op biologische land bouw. Daarnaast heeft Zeeland de zogenaamde gouden golven: uitstekende akkerbouwgrond die vergeleken met de overige provincies duur is. We hebben hier veel traditionele rijke boe renbedrijven die vaak genera ties lang in handen van families blijven. De noodzaak om over te stappen op biologische land bouw is niet aanwezig." Ook Carla de Visser, die samen met haar man Leo in Ritthem een biologisch dynamische ge mengde boerderij drijft, meent dat de Zeeuwen behoudend zijn bij nieuwe ontwikkelingen. „Vroeger werd je voor gek ver klaard, nu is de biologische teelt wel geaccepteerd. Maarhetgaat hier stapje voor stapje." M. Ernst van de Zeeuwse Mi lieufederatie (ZMF) is het daar mee eens. „Bovendien heeft Zeeland geen verstedelijkt ge bied, dus je hebt gewoon veel minder consumenten dan in de Randstad Op heel Schouwen- Duiveland zit maar één biologi sche boerderij. Je wordt gauw als een buitenbeentje gezien. De ZLTO heeft sinds kort een biolo gisch medewerker. Het zou goed zijn als de ZLTO de biologische landbouw iets meer promoot, omdat die instantie voor veel boeren vertrouwd is." Toch is de provincie hard bezig om het biologisch bewustzijn van de Zeeuwse boeren te ver ruimen. Daarvoor werd enige tijd geleden het beleidsplan 'Kerend tij' opgesteld. S. Bley- erveld, medewerker van de af deling landelijk gebied en wa ter, zegt dat de provincie hard bezig is om het tij te keren. „Neem het project Vitaal Plat teland, waarbij we proberen om de economische en maatschap pelijke positie van het platte land te versterken. Een van de speerpunten van dit project is de biologische landbouw. Ik ben ervan overtuigd dat de biologi sche landbouw zich in Zeeland vanzelf ontwikkelt als er een grote afzetmarkt ontstaat. Sa men met de landbouworganisa tie ZLTO en de ZMF zijn we hard bezig om een plan van aan pak te schrijven." Hij vervolgt: „Vroeger werd je biologische boer uit idealisme, nu maakt een boer een kosten-batenanalyse. In het plan van aanpak streven we naar 150 biologische bedrij ven in 2005. Ik ben al tevreden als we op 80 uitkomen." DEN HAAG - CDA-Kamerlid S. Buijs heeft de ministers van Ver keer en Waterstaat en Economi sche Zaken gevraagd of zij wil len bijdragen aan de bouw van een geboorde leidingentunnel onder de Westerschelde. De provincie Zeeland, het ha venschap Zeeland Seaports en Delta Nutsbedrijven hebben onlangs het plan gepresenteerd voor zo'n tunnel. Die kan onder meer worden gebruikt voor het transport van water, hoogcalo- risch gas, elektriciteit en grond en reststoffen voor de chemische industrie. Het voorstel is om de tunnel (volgens ramingen 100 tot 120 miljoen gulden) met geld van het bedrijfsleven en de overheid te betalen. De initiatiefnemers kijken ook naar het Rijk. Buijs heeft daar om gisteren Kamervragen ge steld. Hij is van mening dat de rijksoverheid iets moet terug doen ter versterking van de Zeeuwse economie, als de kern centrale Borssele in 2004 dicht gaat. door Richard Hoving ARNEMUIDEN - De piloot van het tweemotorige vliegtuig dat eerder deze week van de baan gleed op vliegveld Midden-Zee land, heeft de aanwijzingen in het zogenoemde seinvierkant genegeerd. De eigenaar van de Piper Chief tain, directeur D. de Ruiter van Transal Aero Service, bevestigt dat de piloot de aanwijzingen op de grond niet heeft opgevolgd. „Hij is met de wind in de rug ge land. In het vierkant werd aan gegeven dat tegen de wind in moest worden geland." De Re geling Toezicht Luchtvaart, een uitvoeringsbesluit van de Luchtvaartwet, schrijft voor dat aanwijzingen in het sein vierkant worden opgevolgd. Al leen voor noodgevallen geldt een uitzondering. Volgens De Ruiter valt de piloot niets te verwijten. „Hij heeft op grond van eigen waarneming besloten dat er geen bezwaar was om in tegenovergestelde richting te landen." Zijn beslis sing werd ook beïnvloed door de gesteldheid van de onverharde baan. „De aanwijzingen had den hem naar het natste gedeel te van de baan geleid. De kans dat hij bij het taxiën naar de hangar vast was komen te zitten was reëel geweest", aldus De Ruiter. De Transal-directeur ziet het onderzoek van de Raad van de Luchtvaart naar het on geval met vertrouwen tegemoet. De enige die iets te verwijten valt is de leiding van Midden- Zeeland, zegt hij. „De haven meester is een half uur voordat het vliegveld gesloten was al vertrokken. Dat vind ik onver antwoord." Vliegvelddirecteur B. van Dam liet maandagavond kort na het ongeval weten dat Midden-Zeeland niet verplicht is de toren permanent te beman nen omdat het om een 'ongecon troleerd vliegveld' gaat. Beurs voor koningsgezinde verzamelaars 's-GRAVENDEEL - Verzame laars van materiaal dat met het Nederlandse koninklijk huis te maken heeft, kunnen op zater dag 27 maart in 's-Gravendeel hun hart ophalen met een Oran- jebeurs. De Oranjebeurs duurt die dag van tien uur 's morgens tot vier uur 's middags en wordt gehou den in gebouw Ons Centrum aan de Kerkstraat in s-Gravendeel op de Hoekse Waard. Studio Line stylingsproducten Keuze uit o.a. gel. mousse of spray. Verpakt per 2 stuks. Met Klantenkaart 50% korting 1A#S iMU 17 A f7

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 13