Visie op toekomst stadsgewest Oorzaak brand nog een raadsel PZC Buikje rond voor hotelschool Peru zeeland 11 informatieavond akelig stil Actiebus tegen racisme stopt ook in Vlissingen Yell levert school Veere brons op Wattel verlangt weer meer kampeerplaatsen donderdag 11 maart 1999 (jpnr Miriam van der Schot MIDDELBURG - De afspraken die de colleges van Vlissingen, Middelburgen de Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben ge maakt over het stadsgewest 'vlissingen/Mid-delburg. lijken de inwoners nog koud te laten. Zo drukbezocht als de informa tieavonden waren over de Kwa liteitsatlas van Riek Bakker en de Stadskoers van Vlissingen, zo rustig was het woensdag avond op de voorlichtingsavond 0verhet Ruimtelijk plan stede lijk gebied Walcheren 2010. Ongeveer twintig mensen zijn naar het Provinciehuis geko men om uitleg te krijgen over de beslissingen die genomen zijn ^i0p het gebied van wonen, wer ken en recreëren. Vorige week hebben de colleges en GS het ruimtelijk plan gepresenteerd. De gemeenteraden moeten er echter nog mee instemmen. In het plan hebben de drie par tijen vastgelegd hoe het stads gewest de komende tien jaar moet worden om bijvoorbeeld niet achter te raken bij de eco nomische ontwikkeling in de rest van het land. „Vlissingen beeft een hekel gehad aan vi sies", vertelde wethouder C. de J2 Keijzer. „Een jaar of tien heb- ben we daarom zonder visie ge werkt en gedaan wat we wilde. e*£ Nu merken we dat we zaken nhé Eaan verliezen omdat we ze niet a hard kunnen maken aan de hand van een visie." (0tj Inhetplan stedelijk gebied Wal cheren 2010 zijn afspraken ge- maakt over waar er bedrijven terreinen moeten komen en wat Brommer weg MIDDELBURG - Vanaf de Sta- enhove I in Middelburg is tus sen dinsdagmiddag en woens- lagochtend een brommer ge stolen. Het gaat om een zwarte Honda van het type Vision ge stolen. voor soort bedrijven zich daar mogen vestigen. Ook hebben Vlissingen en Middelburg over eenstemming bereikt over de verdeling van woningbouw over beide gemeenten. „De tijd dat mensen óf in Vlissingen óf in Middelburg wilde wonen, is voorbij. Daarom is nu de tijd ge komen om gezamenlijk naar beide gemeenten te kijken", zei gedeputeerde J.G. van Zwieten die de informatieavond leidde. Nadat de plannen waren toege licht, was er gelegenheid voor discussie en het stellen van vra gen. Daarbij werd verschillende keren een vergelijking werd ge maakt tussen de Kwaliteitsatlas van bureau BVR van Riek Bak ker en het stadsgewestelijke plan stedelijk gebied Walche ren. Want daar waar het stads gewest spreekt over een kleine uitbreiding van het industrie terrein Ramsburg, heeft BVR het juist over een omzetting van het bedrijventerrein in een woongebied. Veerse Meer Een ander voorbeeld is het stadsgewestelijke plan voor re creatief wonen aan het Veerse Meer. Beide colleges laten een onderzoek instellen naar de mo gelijkheden om van de Oranje polder in Arnemuiden een waterrijk woon- en recreatiege bied te maken. Uit het publiek kwam de vraag naar voren of dit een proefproject zou moeten worden voor de ideeën rond Kleverskerke. Volgens wethou der P. Bruinooge van Middel burg staan de Kwaliteitsatlas en de stadsgewestelijke visie los van elkaar omdat deze plannen van Riek Bakker pas na 2 010 ge realiseerd zouden kunnen wor den. Als vervolg op de informatie avond, wordt op 24 maart een inspraakavond gehouden. Te vens kan er bij de gemeenten tot en met 7 april schriftelijk op de ontwerp-plannen gereageerd worden. Vanwege het gevaar voor instorting heeft de politie nog geen diepgaand technisch onderzoek kunnen doen naar de brand in de Vlis singse Walstraat. foto Lex de Meester door Lukas Fransen VLISSINGEN - De politie tast nog steeds in het duister over de oorzaak van de felle brand die in de nacht van dinsdag op woensdag woedde in een woon- en win kelpand aan de Walstraat in Vlissingen. Omdat er instortingsgevaar is, heeft het bureau technisch onderzoek van de poli tie Zeeland nog geen grondig onderzoek kunnen doen. De Vlissingse brandweer rukte dinsdag avond omstreeks kwart over tien met groot materieel uit om de uitslaande brand in het pand te bestrijden. Op het moment van de brand waren de twee ka merbewoners niet aanwezig. De brand weerlieden hadden tot half twee 's nachts nodig om de brand te blussen. „We hebben woensdagochtend om negen uur nog een half uur nageblust", zegt officier van dienst G. F. Bertijn. „Omdat er nog wat smeulde zijn we om twee uur in de middag teruggekeerd om nog een half uur na te blussen." Met behulp van de hoogwerker van de Vlissingse brandweer hebben mensen van bouw- en woningtoezicht van de gemeen te Vlissingen gistermiddag de staat van het pand bekeken. Zij vonden het niet ver antwoord om in de bouwvallen te zoeken naar eventuele sporen. De technische re chercheurs moesten hun onderzoek daar om beperken tot het vastleggen van de si tuatie van buitenaf. „De kans dat de poli tie de oorzaak van de brand kan achterha len, wordt met de dag kleiner", zegt poli tiewoordvoerder J. vanMourick. „De tijd verstrijkt en als de panden worden ge sloopt, wordt ook het beeld van een brand verstoord." De politie moet wachten tot het instor tingsgevaar is geweken, voordat zij het pand in kan om verder onderzoek te doen. Volgens J. van Rooijen van bouw- en wo ningtoezicht kan dat nog wel even duren. „Het pand is slooprijp. Hoe langer je het laat staan, hoe groter de kans op instor ting wordt." Van Rooijen denkt dat alleen de voorgevel van het pand misschien nog te behouden is. „De brand heeft toch meer aan de achterkant gewoed." Vergunning De eigenaar van het pand, Y. Arslan, zegt dat het pand in goede staat was. Hij was net bezig het op te knappen Arslan had geen vergunning om kamers te verhuren en zegt dat dat bij zijn weten ook met no dig is, omdat er slechts twee personen in het pand woonden. Van Rooijen bevestigt dat. „Als je maar twee personen huisvest, heb je geen vergunning nodig. Een ver huurder hoeft dan ook geen speciale voor zieningen te treffen om de woning brand veilig te maken. Alleen als er drie of meer zelfstandige personen wonen, wordt het pand getoetst op de aanwezigheid van vluchtwegen en brandveiligheid." Claim Konsortium WOV zweeft GOES - Het Konsortium Westerschelde Oever Verbinding (K WOV) hoeft niet aan te kloppen bi] de NV Westerscheldetun- nel voor een schadeclaim. De Raad van Arbitrage voor de Bouwbedrijven veroordeelde de provincie een maand geleden tot het betalen van 1.35 miljoen gulden voor het opstellen van een ontwerp en een offerte voor de verbinding. De provincie heeft KWOV doorverwezen naar de NV Westerscheldetunnel, maar tunneldirecteur T. Buis speelt de bal terug onder het motto 'wij zijn geen partij in deze, dus provincie, zoek het zelf maar uit'. KWOV viel in 1994 af als aspirant-bouwer van de tunnel. Rijk en provincie kozen toen voor de Kombinatie Middelplaat Westerschelde (KMW), die inmiddels een stuk gevorderd is met de voorbereidende werkzaamheden. De provincie heeft ook al (tevergeefs) aangeklopt bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat met het verzoek de rekening met KWOV te ver effenen. Havenschap verkoopt vijf hectare VLISSINGEN - Zeeland Seaports verkoopt 5,5 hectare grond aan bedrijven in Vlissingen-Oost en Terneuzen. De firma A Remijn in 's-Heerenhoek verhuist de brooddrogerij naar Vlis- singen-Oost. Daar is een perceel van een halve hectare ge- kochten een optie genomen op 0,7 hectare. Ter ontsluiting van die gronden wordt een weg aangelegd. Het havenschapsbe- stuur heeft daarvoor woensdag ruim een ton uitgetrokken. De 3,5 hectare die Alleghany Warehouse heeft gekocht voor uit breiding van het bedrijf aan de Engelandweg in Vlissingen- Oost. moeten nog bouwrijp worden gemaakt. Daar heeft het havenschap een krediet van 1,25 miljoen gulden voor uitge trokken. Broomchemie in Terneuzen heeft aan de Zevenaar- haven 1,4 hectare gekocht. Leidingen weg bij nieuwbouw MIDDELBURG - In de nacht van dinsdag op woensdag is in gebroken in het nieuwbouwcomplex Hof ter Veste in Middel burg. Daar verdwenen koperen waterleidingen en een flinke hoeveelheid waterleidingfittingen. De waarde van de gestolen spullen is niet bekend gemaakt. Winnaressen voorleesronde VLISSINGEN/MIDDELBURG - Paulien Bosselaar van de Cypressenhof uit Middelburg en Myra Fagg van De Branding uit. Vlissingen hebben woensdag de halve finales gewonnen van de Walcherse voorleesdagen. De twee meisjes nemen za terdag 17 april deel aan de provinciale wedstrijd voorlezen. Paulien las een fragment voor uit Ouwe Bram van W. G. van de Hulst. Volgens de jury deed zij dat heel rustig, alsof zij nooit iets anders had gedaan. In Middelburg deden acht leerlingen mee. In Vlissingen las Myra een stuk voor uit Met de poppen gooien van Guus Kuyer. De jury vond dat zij het beste voordroeg, een goede mimiek en een rustig tempo had en daardoor uiteinde lijk met kop en schouders boven de overige vier deelnemers uitstak. Vorige week won in Middelburg, dat de halve finales in tweeën moest delen wegens de grote belangstelling, Jessy Korshuize uit Oostkapelle. Ook zij gaat naar de provinciale finale. Gestolen fiets achterhaald VLISSINGEN - De politie heeft dinsdagavond een 19-jarige Vlissinger aangehouden. De man had een fiets voor zijn huis staan, die onlangs gestolen was van een 17 jaar oude plaatsge noot. Deze ontdekte de fiets en schakelde de politie in. De aangehouden Vlissinger bekende dat hij de fiets gekocht had. Hij kreeg een proces-verbaal. Naar de dief van de fiets wordt een apart onderzoek ingesteld. door Roelf Reinders MIDDELBURG - De anti-ra- cismebus van Stichting Neder land Bekent Kleur doet volgen de week tijdens de Actieweek tegen Racisme Vlissingen aan. De Anti Racisme Stichting Bra vo uit deze stad heeft geregeld dat de bus maandag 15 maart bij de Vlissingse locatie van de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren (CSW) aan de Adriaen Coortelaan staat. Brugklassers van de CSW bekij ken tijdens lesuren in de bus tentoonstellingen over racisme en doen een tolerantierest. Met deze test kunnen ze nagaan of ze zelf discrimineren en hun ken nis over andere culturen testen. Verder wordt er een videofilm over racisme en discriminatie vertoond. Leerlingen van de an dere klassen kunnen in de pauze en na schooltijd de bus bekij ken. Nederland Bekent Kleur wil met de bus leerlingen laten discussiëren over discriminatie en racisme en hen laten naden ken over wat een multiculturele samenleving inhoudt. De anti discriminatiebus maakt een REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J.Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J.van der Schot A.A. van der Sluis K-L.de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet bttp://www. pzc. n I e-mail: pzcredcity1@pzc.nl ronde door Nederland. De bus doet vrijdag Heerlen als eerste stad aan. De ronde eindigt op zaterdag 20 maart, de slotdag van de actieweek, op het Neder land Bekent Kleur Festival in Amsterdam. zie ook pagina 15 ZOUTELANDE Feestavond - De Oranjevereni ging Zoutelande houdt zater dag 20 maart een feestavond in zaal Middendorp. Medewer king verlenen het NWH zang koor en Piet Brakman. Tijdens de pauze vindt er een verloting plaats. De zaal is om 19.15 uur open. MIDDELBURG Kledingbeurs - In het voorpor taal van de Gasthuiskerk in de Lange Delft en in de Ontmoe tingsruimte achter de kerk wordt donderdag 1 april een kledingbeurs gehouden. De beurs begint om 9 uur en duurt tot 16 uur. Er is kleding voor vol wassenen en kinderen en speel goed. De opbrengst is bestemd voor een kindercrèche in Brazi lië. CAPELLE AAN DE IJSSEL - De leerlingen van groep 7 en 8 van basisschool Het Veer uit Veere hebben woensdag in Ca- pelle aan de IJssel de derde prijs gewonnen met hun Fair Play Yell. De Veerse yell had als slotzin: 'Tolerant, tolerant, zet agressie aan de kant'. De winnende yell is gemaakt door groep 7a van de basis school Klim-Op uit Capelle aan de IJssel. De leeidingen van groep 8 van de Violier uit Vaas- sen sleepten met hun Yell de tweede prijs in de wacht. De prijzen, oplopend van 250 tot 750 gulden, werden op het ge meentehuis uitgereikt door schaatser Erik Huizebosch. De stichting Sport, Tolerantie en Fair Play Nederland heeft eind vorig jaar alle groepen 7 en 8 van basisscholen in Nederland uitgenodigd om op een cassette bandje een yell in te sturen. De yell moest origineel zijn en de tekst moest slaan op tolerantie en fair play in de sport. Studenten serveren een Peruaans zevengangendiner in restaurant Le Caneton van het Delta College van het ROC Zeeland. Vlnr: docent W. Duijvelaar, Danny van Berkel, Martine Salomé en Lydia de Nooyer. foto Ruben Oreel door Lukas Fransen MIDDELBURG - Gestoomde bananenbladeren gevuld met kalkoen, chocolade en chilisaus en Zuidamerikaanse bonenme lange met Peruaanse aardap pelkoekjes. In restaurant Le Ca neton van het Delta College van het ROC Zeeland in Middelburg wordt de eerste twee weken van maart een Peruaans zevengan gendiner geserveerd. Een deel van de opbrengst gaat naar een nieuw op te starten hotelschool in het Zuid-Amerikaanse Peru, die er de benodigde inventaris mee aanschaft. Le Caneton staat twee weken lang van maandag tot en met donderdag in het teken van Pe ru. Derdejaars studenten van het Middelbaar Horecaonder- wijs bereiden en serveren een exotisch diner. De voorberei dingen voor het diner zijn dins dagmiddag in volle gang. In de grote keuken snijden studenten, gekleed in witte kokskostuums, vol overgave in paprika's, toma ten en uien. Lydia de Nooyer loopt driftig heen en weer. Zij is vandaag chef-kok en heeft de leiding in de keuken. „Het gaat allemaal goed. Er wordt parti gekookt. Dat betekent dat ie dereen een onderdeel van het gerecht klaarmaakt en verder nergens op hoeft te letten." In het restaurant zelf dekken andere leerlingen de keurig op gestelde tafels. Flier heeft Mar tine Salomé de leiding. „Voor mij begint het echte werk van avond pas. Ik let op of er goed geserveerd wordt en of de gasten tevreden zijn. De mensen den ken niet: O, het is een school, la ten we ons maar inhouden. Als ze het niet lekker vinden, zeggen ze het gewoon. Dat willen we ook, want we zijn een echt res taurant." Thema-avond Alle derdejaars studenten van het Middelbaar Horecaonder- wijs moeten een keer een thema avond organiseren in het res taurant en zijn dan zelf verant woordelijk voor de hele gang van zaken. Van de samenstelling van het menu, het inkopen van de ingrediënten tot aan de berei ding en de financiën: alles moe ten ze zelf doen. „Normaalmoe- ten de studenten zelf een thema verzinnen, maar dit keer kwam een docent met Peru", zegt Sa lomé. „Ik ben benaderd dooreen oud-studiegenoot die in' Peru woont, met de vraag of wij hem wilden helpen met het oprich ten van een nieuwe hotelschool in de hoofdstad Lima", legt do cent W. Duijvelaar uit. „De plaatselijke kerk heeft gebou wen beschikbaar gesteld; alleen ontbreekt het aan lesmateriaal en stoelen en banken." Salomé en De Nooyer hebben samen met Danny van Berkel en Wim Beljaars op eigen houtje een draaiboek gemaakt en een Peruaans menu samengesteld. Salomé: „We hebben als voor bereiding gegeten in Amster dam in het enige Peruaanse res taurant in Nederland. Daar hebben we wat indrukken opge- daan en met onder meer een Pe ruaans kookboek bij de hand hebben we een menu samenge steld." Persoonlijk contact Elk van hen is een avond verant woordelijk voor de bediening en een avond voor de keuken. „Ik ben blij dat ik nu de leiding heb over de bediening", zegt Salo mé. „Je komt dan met de gasten in aanraking en ziet dat ze ge nieten. In de keuken zie je hele maal niets." „Als erindekeuken iets fout gaat, zijn de problemen ook groter en moeilijker op te lossen", vult De Nooyer aan. Beide studentes zien met ver trouwen de avond tegemoet. Sa lomé: „Hoe gaat het verlopen? Komen alle gerechten op tijd door? Dat is wel spannend." Voor De Nooyer zitten de voor bereidingswerkzaamheden er op als de gasten aanschuiven. „Maar er kan altijd wel wat fout gaan. Het vlees kan bijvoor beeld aanbranden. Maar dat ge beurt niet hoor." door Jan van Ommen DEN HAAG - L. Wattel, eige naar van minieanrping Kalf- hoek in Oostkapelle, eist van het gemeentebestuur van Veere als nog een vrijstelling voor twintig 20 kampeerplaatsen. Dat bleek dinsdag tijdens de zitting van een rechtszaak bij de Raad van State in Den Haag. Behalve tegen de weigering van de vrijstelling, ging Wattel ook in beroep tegen een door de ge meente opgelegde dwangsom. De toenmalige gemeente Dom burg weigerde Wattel in 1996 een vrijstelling te verlenen voor- twintig kampeerplaatsen en - middelen op de Kalfhoek. Wat tel wilde een vrijstelling op ba sis van de Wet Openluchtrecrea tie (Wor). Volgens die wet mag een gemeente een vrijstelling voor een kampeerterrein verle nen aan een organisatie met so ciale, culturele, educatieve of wetenschappelijke doelstelling. De gemeente stelde echter dat het beleid was om geen vrijstel lingen op basis van de Wor te verlenen. De gemeente Dom- Kledingbeurs om Souburg VLISSINGEN - De diaconie Fe deratie Wijkgemeente Lamme- renburg uit West-Souburg houdt woensdag 24 maart een kinderkleding- en speelgoed beurs tussen 9.30 en 11 uur in kerkgebouw De Schaapskooi in Papegaaienburg. Spullen kunnen aangeboden worden op maandag 22 en dins dag 23 maart tussen 9 en 10 uur. De helft van de opbrengst is be stemd voor de mensen die de spullen aanbieden. De andere helft is voor een project om straatkinderen te helpen in Ethiopië en Kenia. Humoreske concert geeft i MIDDELBURG - Het amuse mentsorkest Humoreske, oii- derdeel van de Julianakorpsen Middelburg, geeft vrijdag 26 maart een concert in de Klove niersdoelen. Het optreden begint om 20.30 uur. De zaal is drie kwartier eer der al geopend. Het orkest heeft het afgelopen jaar gebruikt om een nieuw repertoire in te stude ren. Ook staat er een muzikale verrassing op het programma. burg en later Veere kennen al leen een verschil tussen 'groot schalig' en 'kleinschalig' kamperen. En in het laatste ge val gaat het vaak om minicam- pings bij de boer die niet meer dan tien kampeerplaatsen mo gen hebben. Het is de vraag of Wattel van de Raad van State zijn zin-krijgt. Immers, ook de rechtbank in Middelburg oordeelde al dat het een gemeentebestuur vrij staat al dan niet vrijstellingen op ba sis van de Wor te verlenen. De Raad van State doet over zes weken uitspraak. Pannekoektocht wandelsporters VLISSINGEN - Wandelsport vereniging Willen is Kunnen uit Vlissingen houdt zaterdag 13 maart de jaarlijkse Pannekoek tocht. De start is vanaf het clublokaal aan de A Coortelaan. Er kan ge wandeld worden over 5,10 of 15 kilometer. Starten kan tussen 11 en 14 uur. Na afloop is er voorie- dere deelnemer een pannekoek en een herinnering. Auto vernielt tuinafrastering VLISSINGEN - Op de kruising Rembrandtlaan-Hogeweg in Vlissingen is in de nacht van dinsdag op woensdag een onbe kend gebleven auto tegen de af rastering van een tuin gereden. De automobilist(e) is doorgere den. De schade aan de afraste ring bedraagt ongeveer acht honderd gulden. KOUDEKERKE Koersbal - De Stichting Welzijn Ouderen Platteland Walcheren houdt woensdag 27 maart een koersbaltoernooi voor ouderen in sporthal De Couburg te Kou- dekerlce. Aan die strijd nemen 240 mensen deel. Het toernooi begint om 9.30 uur en eindigt om ongeveer 15.30 uur. Kledingbeurs - Peuterspeelzaal De Ukkepuk uit Koudekerke houdt woensdag 17 maart tus sen 14 en 15.30 uur een beurs voor zomerkleding, speelgoed, boxen, bedden en buggies. In lichtingen en prijslijsten afha len kan vandaag (donderdag), vrijdag en maandag tussen 8.45 en 9,30 uur. Vandaag kan dat ook tussen 13.30 en 14 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 11