U£K aanvaardt vredesplan M Burgemeesters adviseren over witte illegalen El Al-medewerker verbaast commissie met verhaal inval Capitulatie van KNIL herdacht Vliegtuig naast baan van ongecontroleerd Midden-Zeeland 4 WEKEN Prikacties publieke omroepen Washington reageert afwachtend op toezegging Kosovaren Lijk van man gevonden in llesterschelde Overstromingen Fortis aast op Amerikaans concern m mmm M Vragen rond munitiedepot MODE 19 t/m 28 Ministerie VS ontslaat man wegens rol bij atoomspionage VOOR 16,00 JA, ik In de middag droog Veel bewolking met in de ochtend af en toe regen. Matige oostenwind. Middagtemperatuur omstreeks 9 graden. 242e jaargang no. 57 «t! dinsdag 9 maart 1999 les' losse nummers 1,80 HILVERSUM - Werkne mers van de publieke om roepen beginnen vandaag met prikacties. De vak bonden gaven de omroep bazen vorige week tot twaalf uur afgelopen nacht tijd om het afgebro ken overleg over een nieu we CAO te hervatten. Beide partijen gaven gis teravond al te kennen er weinig voor te voelen naar de onderhandelingstafel tekomen. De acties begin nen vandaag bij de radio. Morgen is de televisie aan de beurt. De Wereldomroep voert als eerste actie. Het pro gramma wordt vanoch tend vroeg een minuut on derbroken. Verschillende omroepen hebben voor vandaag kor te werkonderbrekingen aangekondigd: vanaf 7.00 uur op Radio 2 (VARA) elk uur en 's middags op Radio 3 (VARA). Tijdens die mi nuut volgt informatie v over de acties van onte- i vreden omroepmedewer- a" kers. Het NOS-journaal gaat een minuut later de ether in, terwijl het Ra dio 1-journaal met een halve minuut vertraging wordt uitgezonden. De beurspagina's op tele tekst zullen vanaf 7.00 uur vervangen worden door een aangepaste ac tietekst. Ook KRO's Ont- bijttelevisie en VAR A's MiddagEditie ruimen een minuut in voor de acties. De Dienst Kijk- en Luis teronderzoek verricht wel metingen, maar geeft de cijfers niet vrijANP van onze redactie buitenland SARAJEVO - De generale staf van het U£K, het Kosovaars Be vrijdingsleger, heeft gisteravond zijn goedkeuring gegeven aan de ondertekening van het in Ram- bouillet gesloten vredesakkoord voor Kosovo. Dat heeft de woord voerder van de speciale Ameri kaanse afgezant, Hill, gezegd na een ontmoeting met U£K-leden. Later op de avond liet het U£K in een verklaring weten dat eerst een eind moet komen aan Servische operaties alvorens het akkoord wordt ondertekend. Hills woordvoerder Phil Reeker wees er al op dat de VS geen genoegen nemen met be loftes. „We zijn nu al een jaar bezig. We hebben al wat misstappen en frustraties achter de rug, dus laten we gewoon af wachten", aldus Reeker. In Washington is met scepsis gereageerd. „Het akkoord is pas ondertekend wan neer de handtekeningen er daadwerke lijk onder staan", zei de woordvoerder van het Amerikaanse minsterie van Bui tenlandse Zaken James Rubin. Hij noemde het besluit van de Kosovaren 'belangrijk, maar ontoereikend'. De Albanese onderhandelingsdelegatie in Rambouillet bestaat uit U£K-com- mandanten, radicale en gematigde Alba nese politici en enkele invloedrijke Alba nezen. Als zij hun handtekening onder het akkoord zetten, neemt de druk op de Serviërs toe. In een uiterste poging om de Joegoslavische president Milosevic over te halen om het Albanese voorbeeld te volgen, zal de Amerikaanse onderhande laar Richard Holbrooke vandaag naar Belgrado reizen. Milosevic weigert al maanden te praten over een vredesregeling zolang daarin een buitenlandse troepenmacht voor Kosovo is opgenomen. Een zoveelste ge sprek met Milosevic, gevoerd door de Duitse minister van Buitenlandse zaken KRUISINGEN - Langs de Wes- lerschelde, tussen Kruiningen en Waarde, is maandagavond een lijk aangetroffen. Hetüchaam van de man moet al een hele tijd in het water hebben gelegen, voordat een wandelaar het gisteren opmerkte, meldt de politie. Het slachtoffer kwam aan de oppervlakte ter hoogte van Den Inkel, langs de Vroon- dijk De identiteit en doodsoor zaak van het slachtoffer zijn on bekend. Door het lange verblijf in het waterkan de politie ook de leef tijd niet vaststellen. BOEDAPEST - Na zware over stromingen zijn meer dan 600 mensen uit het noordoosten van „arije geëvacueerd, zo [meldde gisteren het persbureau MTI, 76 Huizen zijn vernietigd; 82 andere zijn beschadigd en nog eens 4000 huizen lopen ge vaar. AP Ter gelegenheid van de Internationale Vrouwendag betuigden vertegenwoordigsters van verschillende vrouwenorganisaties uit binnen- en buitenland gisteren solidariteit met de in hongerstaking zijnde Turkse vrouwen. Zij boden hen rozen aan. foto Koen Suyk/AN P van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Staatssecetaris Cohen (Justitie) stemt in met de vorming van een commissie van burgemees ters die hem zal informeren en adviseren over individu ele witte illegalen. Cohen schreef dit gisteren in een brief aan burgemeester Patijn van Amsterdam. De burgemeesters van de vier grote steden willen Cohen helpen door hem te informeren over lokale aspecten en de mate van inburgering van de witte illegalen. De staatssecretaris verwacht niet dat de adviezen van de commissie hem vaker over de streep zullen trekken om alsnog een verblijfsvergunning af te geven. De hongerstaaksters in Amsterdam zijn blij met de commissie. Het initiatief daartoe kwam van burge meester Patijn. Deze hoopt dat de actievoerders nu hun dossiers willen afgeven. Ze weigerden dat tot dusver, omdat ze Cohen wantrouwen. Ze willen weten op welke gronden hij onlangs besloot 13 van de 132 hongersta kers in de Agneskerk in Den Haag alsnog een verblijfs vergunning te geven. Van de ex-hongerstakers zijn er 5 5wier verbli j fsvergunning definitief werd afgewezen, terug in de Agneskerk. Ze krijgen daar een week lang asiel. Daarna nemen andere kerken het over. Het gaat niet om een hongerstaking, zo zei een bestuurslid van de Agneskerk. Het kerkasiel maakt het autoriteiten moei lijker om in te grijpen. ANP door Hans de Bruijn en Dineke van der Burg DEN HAAG - De raadselen rondom de verdwenen vracht- Papieren zijn gisteren met een ingelaste verhoordag van de parlementaire enquêtecommis sie Vliegramp Bijlmer eerder toe- dan afgenomen. El Al-me- dewerker Wijbrandi zou vol gens de commissie vrachtpapie ren van de betreffende ramp- ducht mee naar huis hebben ge nomen. H maart 1998 zouden deze do cumenten door twee Engels sprekende mensen uit het huis van zijn zaakwaarnemer zijn ontvreemd. Dit werd gisteren duidelijk tij dens de verhoren voor de parle mentaire enquêtecommissie. Wijbrandi verklaarde dat hij Papieren van de vlucht had ge kopieerd als aandenken. Vol gens de vrachtmedewerker zou hetgaan om onschuldige papie- mn,zoals de beladingsoverzich ten. Wijbrandi ontkende dat het ging om vrachtdocumenten die jarenlang zoek zijn geweest. j*1] had de documenten over handigd aan zijn zaakwaarne mer, zijn neef Hamstra in Amex-sfoort. In januari 1998 verhuisde Wijbrandi naar Isra el, waar hij tussen 1984 en 1991 ook woonde. Ze emigreerden omdat zijn vrouw haar familie miste. Wijbrandi bleef werken bij El Al. Twee maanden na zijn verhui zing, deden twee Engelsspre kende mensen een inval bij Hamstra Deze belde daarna naar Wijbrandi. Die was echter op zijn werk, waarna Hamstra de zaak doorgaf aan de echtge note. Zij heeft het bericht echter nooit doorgegeven aan haar man. De getuige was het niet eens met de commissie die deze zaak als 'zeer vreemd' betitelde. Vrijdag was de getuige voor het verhoor (Advertentie) ZIJDEMUSEUM GRIJPSKERKE Vanavond in het KLOKHUIS Ned. 3 - 18.40 uur Museum geopend van 1 mei t/m 30 oktober in Nederland aangekomen. Ook in het weekeinde heeft hij niet bekeken welke papieren uit het huis van zijn neef zijn gestolen. Wijbrandi had uit bex-oepsmati- ge interesse ook ordners meege nomen met een lij st van inciden ten van El Al in 1992. Iri een reactie verklaarde El Al verrast te zijn door de verkla ringen van Wijbrandi over het weghalen van de documenten. „Aangezien-El Al dit net heeft vernomen, kan het de betekenis van deze verklaring niet meteen doorgronden." De commissie verhoorde tevens algemeen directeur U. Danor van El Al, die ontkende dat hij op de avond van de ramp in ge zelschap van agent Nix en El Al- medewerker Plettenberg naar de Bijlmermeer was gegaan. Eerder suggereerde zijn collega Chervin dit. Ook verklaarde Danor dat hij niet op de hoogte was van vier ingelaste vluchten op 5 oktober 1992 van Schiphol naar Tel Aviv. Ook kon hij geen duidelijkheid geven over ver klaringen dat er mannen in ge heimzinnige witte pakken op de rampplek en in hangar acht op Schiphol rondliepen. GPD zie ook pagina 2 DEN HAAG - Met een kranslegging bij het Indisch monument in Den Haag is gisteren de capitu latie herdacht van het Koninklijk Nederlands-Indisch Leger (KNIL) op Java. Dat moest zich 8 maart 1942 overgeven na de Japanse Invasie op het eiland. foto Toussaint Kluiters/ANP Fischer, leverde gisteren niets op. De weigering om buitenlandse troepen toe te laten, bestempelde Fisher als 'een fa tale fout', Een uit NAVO-soldaten bestaande troe penmacht wordt door het Westen nood zakelijk geacht. Anders, zo redeneert het Westen, zal Milosevic het vredesakkoord niet nakomen. In Kosovo gaan er weinigen van uit dat Milosevic alsnog zal buigen onder de druk van Holbrooke. „De Serviërs zullen proberen om nog twee weken extra de tijd te krijgen voordat ze moeten beslis sen", zo meent een welingelichte bron binnen de internationale waarne mersmissie. GPD/AFP/RTR/ANP Li- D "fortis i lE a Bank-verzekeraar Fortis, waarvan het hoofdkwar tier in Utrecht is geves tigd, wil de Amerikaanse verzekeraar American Bankers Insurance Group overnemen. Fortis heeft een bod van 5,3 miljard gulden uitgebracht. Defensie moet helderheid verschaffen over de afgedankte munitie die in de jaren vijftig en zestig in de Oosterschelde is gestort. Dat zegt J. Lilipaly, voorzitter van het overlegorgaan Nationaal Park Oosterschelde in oprichting. De mu nitie ligt op een diepte van vijftig meter, tweehon- 1 derd meter voor de kust bij Zierikzee. Sport drukt steeds duidelijker haar stempel op de heden daagse mode. In de modebijlage een overzicht van verschil lende sportinvloeden in kleding, actuele ontwikkelingen in vrouwen- en mannenkleding, lingerie en accessoires. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; zeeland: 1112,13,14 en 15; sport: 17 en 18; mode: 19,20,21,23 en 25; geld. 29,30,31,33 en 35. door Miriam van der Schot ARNEMUIDEN - Een tweemo- torig vliegtuig van Transal bv uit Arnemuiden is maandag avond omstreeks 18.45 uur op het vliegveld Midden-Zeeland van de landingsbaan afgegle den. De piloot, die afkomstig is uit Lelystad, was de enige inzit tende. Hij kwam met de schrik vrij. De luchtvaartpolitie heeft een onderzoek ingesteld. De piloot landde met zijn toestel op de landingsbaan, maar is aan het einde doorgegleden. Daarbij kwam hij in een plas in het dras sige veld tot stilstand. Een deel van het vliegtuig belandde on der water. „Op het moment van landen be gon de schemer in te vallen en het regende een beetje, maar het zicht was goed", zegt D. de Rui ter van Transal bv. „Vermoede lijk kon de piloot door de natte baan niet op tijd remmen." Ie mand die zich nog in de hangar bevond, heeft de brandstoftoe voer van het vliegtuig afgeslo ten. Toen het tienpersoonstoestel van de baan gleed, was er nie mand in de verkeerstoren. „Dat is hier niet verplicht, omdat het een zogenoemd ongecontro leerd vliegveld is", zegt B. van Dam van vliegveld Midden- Zeeland. „Bovendien was het veld op dat moment nog aan te vliegen." Volgens Van Dam is de WASHINGTON - Het Ameri kaanse ministerie van Energie heeft een Chinees-Amerikaanse wetenschapper ontslagen tegen wie een onderzoek loopt wegens het doorsluizen van gevoelige kernraketten-technologie in de jaren '80 naar China. Dat heeft een medewerker van het minis terie vannacht gezegd. De wetenschapper werkte in het Los Alamos National Laborato ry in New Mexico, dat een hoofdrol vervult bij de ontwik keling van Amerikaanse kern wapens. De wetenschapper, die in het drie jaar durende spiona- geonderzoek als verdachte is aangemerkt, is niet in staat van beschuldiging gesteld. AP piloot een regelmatige gebrui ker van het vliegveld. Kort na het ongeval kwam bij de de politie de melding binnen dat het vliegtuig bij de luchthaven in het water was beland. Daarop werden de brandweer, twee am bulances en een duikteam inge schakeld. Die bleken bij aan komst niet nodig te zijn. Over de schade aan het vliegtuig was maandagavond nog weinig be kend. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) wil: O een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Voorletters: m/v Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1