Chinese atoomspionage schokt VS D66 dreigt met kabinetscrisis over referendum Stoffels lonkt naar landelijke partij Leefbaar Nederland Molukse noodkreet in Den Haag Nieuwe trots Franse marine wordt de risee van de natie 4 WEKEN 4° Hoek blijft winnen Witte Huis ontkent onder tapijt vegen van schandaal Man in brand na burenruzie om plassende hond Filmregisseur Stanley Kubrick overleden Chirac kiest in Europa voor Franse boeren Serviërs sluiten de rijen ZMF in geweer tegen bloembollen Feyenoord met de schrik vrij VOOR 16,00 JA, ik wik De PZC Eerst regen Vanmiddag tijdelijk droger met misschien wat zon. Maximumtemperaturen 6 a 7 graden. Matige zuidwestelijke wind. jaargang no. 56 maandag 8 maart 1999 losse nummers 1,80 PZC van onze redactie buitenland 89S ider< ^WASHINGTON - China DQ heeft halverwege de jaren tachtig Amerikaanse atoomgeheimen gestolen uit het nationaal labora torium voor kernwapens in Los Alamos (New Mexi co). De spionagekwestie, mogelijk no een van de grootste van deze inde eeuw, werd in het weekeinde onthuld door The New York Ti- - imes. De krant baseerde zich 1178 daarbij op bronnen in de Ameri- kaanseregering. Een functiona ris van de Amerikaanse Veilig heidsraad, P. Crowley, zei dat de regering bezig is uit te zoeken hoe groot de schade is die de spi onage heeft aangericht en dat een rapport binnenkort aan het Congres wordt voorgelegd. Washington ontdekte de dief- TILBURG - Een 38-jarige man uit Tilburg heeft zaterdag bij een ruzie zijn buurman met spi ritus overgoten en daarna in brand gestoken. Het 65-jarige slachtoffer is met eerstegraads brandwonden aan zijn hoofd opgenomen in het ziekenhuis. Zijn buurman is aangehouden en wordt volgens de poli tie ver volgd voor poging tot moord. De ruzie zou zijn ontstaan, nadatde hond van het slachtoffer tegen de gevel van de flat van de buur man had geplast, aldus een poli tiewoordvoerder gisteren. ANP stal in 1995, na analyses van Chinese kernproeven. Die ver toonden opvallende gelijkenis sen met de karakteristieken van Amerika's meest geavanceerde atoomkop, de W-88. De hoofdverdachte in het ver meende spionageschandaal is een Chinees-Amerikaanse com puterwetenschapper van het la boratorium in Los Alamos. De man is enkele weken geleden voor het eerst onderworpen aan proeven met een leugendetector. Dat zou zijn gebeurd onder druk van het Amerikaanse Congres. Anonieme regeringsfunctiona rissen beweren dat het Witte Huis de ernst van de spionage kwestie uit politieke overwe gingen heeft trachten te baga telliseren. De reactie van de Amerikaanse regering op de ontdekking zou zich kenmerken door 'traagheid en scepsis'. Het Witte Huis ontkent dit. Generatie China's kernarsenaal liep tot het midden van de jaren negen tig een generatie achter op de nucleaire technologie van de VS. De eerste atoombom die in 1945 door de VS werd afgewor pen boven Hiroshima, de MK-1, had een lengte van ruim drie meter, woog 4.000 kilogram en had een explosieve kracht van vijftien kiloton. De moderne W- 88 atoomkop is tachtig centime ter lang, weegt slechts 135 kilo gram en is tien keer zo krachtig als de MK-1Ze zijn dankzij hun geringe gewicht en omvang af te vuren vanaf onderzeeboten. Topontmoeting President Clinton zou in de zo mer van 1997 op de hoogte zijn gesteld van de diefstal in Los Alamos, die plaats had tijdens m gefe door Arjen Nijmeijer VEERE - De Partij voor Zeeland (PvZ) staat welwillend tegen overdeelname in de nieuwe lan delijke partij Leefbaar Neder land. Dat laat het boegbeeld van de PvZ, M. A Stoffels, weten. Wel wil de Zeeuwse partij eerst meer weten over Leefbaar Ne derland; bovendien is de PvZ ei genlijk al in de slag met de Fede ratie Politiek Onafhankelijke Groeperingen, meldt Stoffels. Jan Nagel en Henk Westbroek hebben hun plannen voor Leef baar Nederland gistermiddag st.gepresenteerd. De twee zijn de kopmannen van de succesvolle lokale partijen Leefbaar Hil versum en Leefbaar Utrecht. De twee politici willen met de nieuwe partij de 'arrogantie van LONDEN - De Amerikaanse filmregisseur Stanley Kubrick is gisteren overleden. Hij werd in 1971 wereldberoemd door het omstreden A Clockwork Oran ge, een uiterst gewelddadige film naar het boek van Anthony Burgess. Ook 2001: A Space Odyssey, een epos uit 1968 over een computer die de macht in een ruimteschip overneemt, wordt tot zijn mees terwerken gerekend. De regis seur vestigde begin jaren zestig zijn naam met Spartacus, Lol i ta and Dr. Strangelove. Recentere werken zijn The Shining (1980) en Full Metal Jacket 1987)Zijn laatste film, Eyes Wide Shut, kwam onlangs van de montage tafel. Kubrick, die al tientallen jaren teruggetrokken op zijn Britse landgoed in St.-Albans ten noorden van Londen woonde, werd zeventig jaar. Hij kwam op 26 juli 1928 in de New Yorkse Bronx ter wereld. De filmmaker was ook schrijver en producent. A Clockwork Orange draait als nachtfilm in de Amsterdamse bioscoop Movies voor de 324e week. Een groot deel van het pu bliek bestaat uit Britten, die de film thuis niet kunnen zien, om dat vertoning in Groot-Brittan- nié nog steeds verboden is. RTR/AFP/ANP zie ook pagina 4 de landelijke politici' afstraf fen. Lokale partijen worden volgens Nagel en Westbroek ge weerd uit colleges, terwijl lan delijke partijen 'juist op lokaal niveau vaak te weinig voor de burger betekenen'. De landelij ke politiek is volgens hen 'alleen maar uit op macht en baantjes'. Zij menen dat veel mensen zich daaraan ergeren. De lage op komst bij de provinciale verkie zingen sterkt hen in die mening. Onderzoeker Maurice de Hond schat in dat er zeker ruimte is voor een nieuwe politieke partij. „Leefbaar Hilversum en Leef baar Utrecht haalden (met hun kritiek op het gevoerde beleid in hun gemeente) respectievelijk 20 en 35 procent van de stem men. Dat is landelijk ook moge lijk, mits er een aansprekend thema is om campagne mee te voeren." PvZ-lijsttrekker Stoffels wil eerst meer gegevens van de nieuwe partij. „Bovendien is er ook al een andere partij vanuit de lokale partijen. Daar waren we al een eind mee op pad. We zouden, dacht ik, volgende week bij elkaar komen: dan worden er ook kandidaten naar voren geschoven voor een plek in de Eerste Kamer." Volgens Stoffels overweegt de Partij voor Zeeland zelf ook één of twee kandidaat-senatoren voor te stellen. GPD PARIJS - De onderhandelingen over een nieuw Europees land bouwbeleid staan onder grote druk. De Franse president Chi rac zette zich gisteren schrap. De EU-ministers van Land bouw komen morgen weer naar Brussel om te proberen hun moeizame onderhandelingen over heivorming van het land bouwbeleid af te ronden. Chirac gaf gisteren een schot voor de boeg met de belofte dat Parijs opkomt voor de Franse boeren. De belangen van de Franse boe ren zijn volgens hem 'de belan gen van Frankrijk'. De Franse landbouw herbergt twintig pro cent van de beroepsbevolking en is een belangrijke exportsec tor. AFP/ANP de regeerperiode van president Reagan. Clinton kreeg de infor matie kort voor de eerste Ameri- kaans-Chinese topontmoeting sinds acht jaar. Het staatsbe zoek van de Chinese leider Jiang Zemin in 1997 paste in Clintons China-beleid. Zijn 'politiek van toenadering' ontmoette kritiek in het Congres. Het Witte Huis besefte dat een onthulling over de spionage koren op de molen van Clintons critici zou zijn. In Washington werd gisteren ge speculeerd over de vraag of het Witte Huis de spionagekwestie onder het tapijt heeft trachten te vegen en of er een verband zou kunnen bestaan met de omstre den financiering van de hei-ver kiezingscampagne van presi dent Clinton en vice-president Gore uit 1996. Die campagne werd medegefinancierd met schenkingen van een dubieuze Chinees-Amerikaanse connec tie. Aan dit schandaal, dat in 1998 van de voorpagina's van de kranten werd verdreven door de Lewinsky-zaak, kleeft onver minderd de suggestie dat Pe king invloed wilde kopen in de Amerikaanse regering. Molukse demonstranten met hun vlag bij het minister van Buitenlandse Zaken in Den Haag. van onze redactie binnenland DEN HAAG - 'Molukkers, on derdrukten, vermoord. De in ternationale gemeenschap doet alsof ze niets hoort'. Zomaar een tekst op een spandoek, zaterdag in Den Haag bij de demonstratie van Molukkers tegen het geweld tussen christenen en moslims op Ambon. Een betoger: „Jullie re gering moet ons helpen." In Groningen houden 250 Mo lukkers en Nederlanders met fakkels, vlaggen en spandoeken een stille tocht. In Den Haag trekken 300 Molukkers van het Malieveld naar het Vredespa leis. Ze hebben dat als doel ge kozen, omdat ze vinden dat de internationale gemeenschap in actie moet komen het geweld te stoppen. Dit jaar kostten ge vechten tussen christenen en moslims op de Molukken al ruim 200 mensen het leven. „Jakarta exporteert moslims naar Ambon. Daardoor ont staan de problemen. Door niet in te grijpen, gaat het hele land kapot. De Indonesische rege ring hoopt dat we de Zuid-Mo- lukken straks niet meer hoeven en dat we de onafhankelijk heidsstrijd staken", meent de 22-jarige Jonky uit Tiel. De eer stejaars rechtenstudent weet dat er Molukse jongeren zijn die willen vechten. „Dat houd je niet tegen. Die gevoelens zijn er nou eenmaal. Maar wij willen geen geweld", stelt Jonky. Goede wil Vooreen groepje van twaalf jon gens uit Vught, herkenbaar aan bomberjacks, mariniersmutsjes en zwarte zonnebrillen, is de vreedzame demonstratie niet het ultieme middel. Met een biertje in de hand en een stoï cijnse blik in de ogen lopen ze met Molukse vlaggen aan het einde van de optocht: „We zijn hier om onze goede wil te tonen. Maar als dit niet helpt, als de Nederlandse overheid niet wil luisteren...", zegt de 22-jarige 'Paulus' dreigend. Van de twaalf is hij de enige die zijn mond open doet. „Hier ben ik alleen maar aan het overle ven. Waarom zou ik dan niet vechten? Ik zou best naar Am- bon willen gaan om daar te ster ven voor de RMS. Of hier blijven en acties ondernemen, kapin gen of zo." Het gevaar dat onschuldige Ne derlandse burgers daar het slachtoffer van kunnen worden, doet Paulus niet zoveel. „Ach, ze hebben hier toch allemaal bo ter op hun hoofd. Nederland en de internationale gemeenschap willen hun belangen in Indone sië niet op het spel zetten voor een klein, onderdrukt volk." Toch is gewapende strijd niet de oplossing, meent Ferry Rinsam- pessy, voorzitter van de Moluk se jongerenvereniging Pemuda RMS. „De tijd is nog niet daar." De berichten dat er in Neder land al tientallen Molukse jon geren klaar staan om te gaan vechten op Ambon, verwijst hij naar het rijk der fabelen. „Drie, vier jaar geleden was er een ra dicale groep in Breda, maar daar hebben we sindsdien niks meer van vernomen." Strijd op de Molukken heeft volgens Rinsampessy ook geen zin. „De onlusten op Ambon zijn tussen Molukkers onderling. „Het dient onze vrijheidsstrijd niet als wij ons daar vanuit Ne derland mee gaan bemoeien. Dan maak je alleen maar je ei gen land kapot. En het is er al een bende." De enige oplossing is de Neder landse overheid en de interna- foto Peter Dejong/AP tionale gemeenschap bewegen in te grijpen, door humanitaire hulp en waarnemers naar Am- bon te sturen. Een 21-jarige Mo- lukker uit Barneveld: „Ik pro testeer niet voor mezelf. Mijn toekomst ligt in Nederland. Maar ik strijd voor mijn opa, oma en andere familieleden daar. Ons land moet erkend en opgebouwd worden. Als dat niet gebeurt, krijg je geweld. En dan ben ik bereid te vechten." GPD/ANP van onze redactie buitenland BREST - De 184 meter lange start- en landingsbaan van het gloednieuwe Franse vlieg- dekschip Charles de Gaulle blijkt vier meter te kort te zijn. Dat is het laatst ontdekte pro bleem van de glorie van de Franse marine, die ruim zes miljard gulden heeft gekost. „Frankrijk en de Verenigde Het gloednieuwe Franse vliegdekschip. foto Marcel Mochet/EPA Staten zijn de enige landen met vliegdekschepen", klonk het eind januari trots, vlak voor de eerste proefvaart van de Charles de Gaulle. De Franse en de Amerikaanse marine zouden zo gezamen lijk kunnen opereren. De Brit ten hebben overigens ook vliegdekschepen, maar die zijn voor toestellen die verti caal kunnen opstijgen en lan den. De Charles de Gaulle is de op volger van de sinds 1962 dienstdoende Foch. Dat puf fende, grote rookwolken uit brakende. op stookolie varen de schip is bestemd voor de sloop, maar het is wèl sneller dan zijn hypermoderne op volger. Die is volgens boze tongen uit zuinigheidsover wegingen uitgerust met twee veel te kleine, van de Franse onderzeeërs geleende kernre actoren. Andere problemen te over. Eerst bleek er radioactiviteit vrij te komen. Eind januari werd de eerste proefvaart twee keer uitgesteld omdat het in Brest te hard waaide (windkracht 6). Het schip zou een week op zee blijven maar lag na twee dagen weer voor Brest: panne met de lagers van de pompen van de reactoren na het varen 'op volle kracht'. Een dag latei' gilden de sire nes: brand in de 'stoppenkast' van het elektrisch systeem, overigens snel geblust. De Charles de Gaulle is in middels wèl de risee van poli tieke commentatoren en van cabaretiers. Die vragen zich af of de goedkoopste oplos sing niet is: de constructie van miniatuur-straaljagers. ANP De Chinese minister van Bui tenlandse Zaken, Tang Jiaxuan, noemde het bericht in The New York Times 'ongegrond' en 'bui tengewoon onverantwoord'. Volgens hem is het bericht inge geven door tegenstanders van Chntons handelspolitiek voor China. China heeft in de VS de status van meest begunstigde handelsnatie. GPD/AP Zweedse SFOR-militairen controleren bij Tuzla in het noord oosten van Bosnië het verkeer naar het stadje Brcko op vuur wapens. De Bosnische Serviërs zijn woedend over het verhes van deze strategisch gelegen stad. Eensgezind veroordelen ze het besluit van een internationale commissie om de stad onder gezag van een collectief van moslims, Kroaten en Serviërs te brengen. De Zeeuwse Milieu Federatie waarschuwt tegen de eventuele komst van bloembollenteelt naar West-Zeeuws-Vlaanderen. Volgens de ZMF kan de bodem verder verdrogen en is het ge bruik van veel bestrijdingsmiddelen en mest in de bollenteelt slecht voor het milieu. Burgemeester Van Liere van Sluis-Aardenburg vindt de bezwaren van de ZMF sterk overdreven. Feyenoordis gisteravond aan de tweede nederlaag van het sei zoen ontsnapt. De koploper stond in de wedstrijd tegen De Graafschap acht minuten voor het einde nog met 3-2 achter, maar via twee treffers van Kor- nejev en Cairo (foto) in de slotfa se werd alsnog gewonnen 3-4. Feyenoord verstevigde door de winst de lei dendepositie. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19,20,21 en 22 door Koos van Wees DEN HAAG - D66 stapt uit het kabinet als de VVD in de Eerste Kamer de invoering van het cor rectief referendum torpedeert. Dat is althans de verwachting van D66-fractieleider E. Schuyer in de Eerste Kamer. „Ik kan me niet voorstellen dat D66 dan in de regering zou kunnen blijven", aldus Schuyer. Woord voerders van WD en PvdA vin den het dreigement van D66 'voorbarig'. Voor de invoering van het cor rectief referendum is een grond wetswijziging nodig, die slechts met instemming van een twee derde meerderheid in de Senaat kan worden doorgevoerd. Door het verzet van een aantal WD- senatoren dreigt die meerder heid niet gehaald te worden. Ze hebben er bezwaar tegen dat burgers met het correctief refe rendum zorgvuldig genomen besluiten van het parlement kunnen terugdraaien. Dat is in strijd met de werking van de parlementaire democratie, zo zei WD-senator Heijne Mak- kreel in het weekeinde. Premier Kok deed vorige week verwoede pogingen de grond wetswijziging aanvaardbaar te maken voor de liberalen. Hij droeg minister Peper (Binnenl andse Zaken) op zo snel moge lijk te komen met de hoofdlijnen van een wet, waarin staat hoe dat referendum er precies komt uit te zien. Kok hoopt de WD- 'ers daarmee alsnog over de streep te trekken. Er is haast ge boden, omdat er in mei een nieu we Eerste Kamer gekozen wordt, die naar verwachting nog ongunstiger over het refe rendum oordeelt dan de huidi ge. De invoering van het refe rendum is van groot belang voor D66, dat al decennia ijvert voor deze staatkundige vernieuwing. PvdA-woordvoerder Rehwin- kel vindt dat Schuyer een fout maakt door nu al met crisis te dreigen. „Het referendum is een afspraak uit het regeerakkoord. Het lijkt me daarom verstandig eerst af te wachten wat de WD- senatorengaan doen. Ikvindhet van D66 wat voorbarig om de druk nu al zo hoog op te voeren. Clemens Cornielje, vice-voor- zitter van de WD in de Tweede Kamer, wijt de problemen aan de traagheid waarmee het kabi net werkt aan de hoofdlijnenno titie over het referendum. „De WD-Senaatsfractie heeft al verschillende malen om die no titie gevraagd. Als die er een maal is, heb ik alle vertrouwen in een goede afloop. Je moet nu nog niet over een crisis praten, zoals Schuyer doet." GPD Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16.00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Postcode: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 Bellen gaat sneller: 0 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1