enschop kraakt Spaans asielplan negeert rentesmeekbeden Monica Lewinsky noemt Kenneth Starr een griezel Hassan houdt hof Saab vs. Landbouwministers zwakken wensen af ladrid tracht alliantie voor zuiniger EU-beleid uit elkaar te spelen buitenland vrijdag 5 maart 1999 5 Abdallah zendt vrienden van zijn oom naar huis van de werkgelegenheid loopt in een aantal landen ronduit slecht, looneisen liggen er vrij hoog en hier en daar dreigen overheidstekorten op te lopen. Vandaar het beroep op Duisen- berg om de rente te verlagen en aldus te helpen de economie te stimuleren. De ECB houdt vooralsnog vast aan haar rol als te stijf geklopte slagroom. De euro staat ten op zichte van de dollar laag. Dat betekent dat het exporterend bedrijfsleven al voordelen ge niet van lagere uitvoerprijzen en goedkope leningen, gezien de lage rente. „Politici mogen zeg gen wat ze willen, wij hoeven daar niet naar te luisteren", al dus een andere lijfspreuk van Duisenberg. Want waar de ECB-baas voor gaat is lage geldontwaarding (inflatie onder de twee procent per jaar) en vertrouwen in de eu ro. Gemorrel aan de eurorente om politieke redenen is slecht voor het vertrouwen in een har de munt en zou de ECB vatbaar maken voor druk, ook van fi nanciële markten. Dat is het laatste wat Duisenberg en con sorten willen. De ECB moet bo ven alles uiterst onafhankelijk zijn. Oppeppen Wat de inflatie betreft, heeft de ECB weinig te klagen: deze ligt onder de maximaal wenselijk geachte twee procent in de euro zone, waarbij in sommige lan den het gevaar van deflatie op de loer ligt. Duisenberg zou de economie ietsje kunnen oppep pen - na een lage inflatie en sta biele munt toch een taak voor een centrale bank - maar het ECB-bestuur vreest dat dit slechts tijdelijk soelaas biedt. Liever ziet ze, net als een aantal internationale organisaties als de OESO, dat de regeringen van de eurolanden zorgen dat men sen makkelijker aan het werk komen en hun eigen huishoud boekje op orde houden. Dat is hèt recept voor een duurzaam hogere economische groei, zo vinden centrale bankiers. Ook uit de Verenigde Staten klinkt de roep om Europese ac tie steeds luider. De fenomenale groei van de Amerikaanse eco nomie heeft mede tot gevolg dat de dollar zeer in trek is geraakt en dus ten opzichte van de euro flink in koers is gestegen. Dat drukt de Amei'ikaanse export. Vandaar dat ook in de VS hoop vol naar de ECB wordt gekeken. Maar men kan eigenlijk beter de Europese politici aanspreken. GPD door John Wanders WASHINGTON - Alsdegiste- ren verschenen biografie over Monica Lewinsky ergens een eind aan maakt, dan is het aan de mythe dat monsters niet bestaan. 'Monica's Story', op getekend door Andrew Mor ton, is het huiveringwekkende relaas van een jonge, verliefde vrouw die volledig werd ver malen door het nietsontzien de apparaat van speciaal aan klager Kenneth Starr. 'Lewinsky's angst voor Stair is vergelijkbaar met de schuwheid die een ernstig mishandeld dier toont voor zijn brute baas', schrijft Mor ton in het slothoofdstuk van zijn boek. In haar eerste publieke inter view toonde Lewinsky in de nacht van woensdag op don derdag hoe doodsbang zij nog altijd is voor Starr, de man die vorig jaar de precieze aard van haar relatie met president Clinton onderzocht. Op de vraag hoe zij over Starr denkt, liet Lewinsky een stilte volgen waarin ze wanhopig zocht naar woorden. 'Ik ben te bang om die vraag te beantwoor den', zei ze uiteindelijk. Restricties Starr gaf toestemming voor het interview met ABC. dat door circa zeventig miljoen Amerikanen werd bekeken. Wel golden er restricties. Zo mocht Lewinsky niet praten over haar eerste confrontatie met haar ondervragers. Ken nelijk golden die restricties niet voor het boek. Tegenover Morton deed ze verslag van de nachtmerrie in het hotel. Le winsky beschrijft hoe onder vragers van Starr haar uren lang psychisch martelden. Volgens haar moeder over woog Monica om vanuit de kamer op de tiende verdieping haar dood tegemoet te sprin gen: 'Ze stond bij het raam, haar ogen opgezwollen van het huilen en haar gezicht ge tekend door pijn en angst. Ze hield een bijbel in haar hand en ze trilde over haar hele li chaam.' In het tv-inteview vertelde een huilende Lewins ky dat ook haar ouders soms zelfmoord overwogen. Zowel uit 'Monica's Story' als uit het interview met ABC stijgt het beeld op van een soms wat naïeve, enigszins onvolwassen vrouw die al ge ruime tijd worstelt met haar emotionele bestaan. Mogelijk is ze nog steeds niet geheel be vrijd van haar onmogelijke liefde voor president Clinton. Het Amerikaanse volk zou bekaf zijn van de Lewinsky- affaire. De hoge kijkcijfers van ABC en de al even hoge cijfers die het boek in de voor verkoop scoorde, doen echter anders vermoeden. GPD Aanstaande zaterdag Open Huis. Van 10.00 uur tot 17.00 uur. Nooit stond klein blijven en groot worden zo dicht bij elkaar als dit weekend. Zaterdag openen we namelijk de nieuwe deuren van ons nieuwe onderkomen. Van een kleine servicedealer in Vlissingen worden we de hoofddealer van Saab in Zeeland. Groot feest dus met een 'Grande Ouverture'. De introductie van de nieuwe Saab 9-5 Estate. De eerste stationwagon van Saab sinds 1978. Zaterdag sluiten we iets af en openen we iets nieuws. Fijn dat u ook komt. irMarc Peeperkorn BUSSEL - Nederland ver- verpt het Spaanse voorstel om S en nieuw Europees fonds op te ■iehten voor de kosten van de sielopvang. Volgens staatsse- nde retaris Benschop van Buiten- 3rsi andse Zaken betaalt Ncder- and volop mee aan dit fonds 9 onderervan te profiteren. „Wij ienhier, mild uitgedrukt, geen jrood in", aldus Benschop, jkbi Jrusselse diplomaten schieten daajiet Spaanse plan af als 'vol- ij er trekt waardeloos'. Zij be bj chouwen het als een doorzich- idzijgg poging van Aznar om )uitsland te paaien. Dat land irofiteert namelijk het meest an het Spaanse asielplan. Az- larheeft tegelijkertijd de Duit- Ti e steun nodig om zijn aandeel D de regionale steunfondsen an de EU te behouden )e Spaanse premier lichtte zijn f ilan gisteren toeineen brief aan oorzitter Santer van de Euro- Jjese Commissie. Aznar wil dat ',deEU-landen die veel asielzoe- ers binnenkrijgen via de gren- 5 (dik de wacht aanzegde. AP zen met Polen, Tsjechië, Honga rije en Slovenië, financieel geholpen worden. In de praktijk komt dit neer op extra steun voor Duitsland en Oostenrijk. Bovendien stuurt Aznar aan op EU-geld voor landen die veel ontheemden uit voormalig Joe goslavië hebben opgenomen. Ook in dit geval zijn het Duits land, Oostenrijk alsook Zweden die hier profijt van kunnen heb ben. Spaanse berekeningen to nen aan dat Duitsland jaarlijks circa vijf van de beschikbaar te stellen 6,6 miljard zou krijgen. Benschop benadrukt dat het voorgestelde asielfonds extra geld kost, hetgeen haaks staat op de wens van Nederland om het EU-budget te bevriezen. Ook brengt het een eerlijker verdeling van de asielzoekers over de EU-landen niet dichter bij. Diplomaten noemen het geen toeval dat juist Duitsland en in mindere mate Oostenrijk en Zweden van het fonds zou den profiteren. Samen met Ne derland vormden deze landen immers de 'bende van vier' die een zuinige EU-lijn voorstaat. Spanje probeert volgens deze diplomaten de bende uit elkaar te spelen. GPD lerezovski wacht ontslag I0SKOU - President Jeltsin ïft het Russische ministerie an Buitenlandse Zaken op- ïracht gegeven een ontslagpro- i; edure te beginnen tegen Boris Berezovski, de secretaris van iet Gemenebest van Onafhan- elijke Staten (GOS). )e steenrijke zakenman zou 8.47 handelingen hebben verricht lie buiten zijn bevoegdheden rallen'. Berezovski had afgelo st dagen ernstige kritiek geuit op de regering-Primakov. 'DPA/RTR/AFP Westendorp boos SARAJEVO - Carlos Westen dorp, de toezichthouder van de internationale gemeenschap in 5 1 Bosnië heeft gedreigd de Servi- ,sche president van Bosnië Po- pasen te ontslaan. Dit omdat [deze de gematigde premier Do- MARRAKESJ - De Marokkaanse koning Hassan II komt aan bij zijn paleis in Marrakesj, waar lokale be stuurders uit het gehele land zijn verzameld. De be stuurders bezochten de vorst in het kader van het der tigjarig bestaan van diens koningschap en ze zworen hem trouw te blijven. foto Abdelhak Senna/EPA Walter LaGrand terechtgesteld FLORENCE - In de Amerikaanse staat Arizona is woensdag avond (plaatselijke tijd) de Duitse roofmoordenaar Walter LaGrand terechtgesteld Aan de executie gingen internatio nale protesten vooraf, onder meer van het Internationale Ge rechtshof in Den Haag en de Duitse regering. De 37-jarige Walter LaGrand werd terechtsteld in de gaska mer. Getuigen die de executie bijwoonden, zeiden dat LaGrand een hevige en langdurige doodsstrijd doormaakte. Walter LaGrand werd samen met zijn broer Karl in 1984 ter dood veroordeeld wegens moord op een bankmanager. Karl werd al eerder ter dood gebracht. DPA/AFP Vrouwen in cel misbruikt PARIJS - Vrouwelijke gevangenen in de Verenigde Staten worden regelmatig seksueel misbruikt. Volgens een gisteren verschenen rapport van Amnesty International verkrachten mannelijke bewakers geregeld vrouwen, betasten ze hen on zedelijk en verkopen ze de gevangenen als 'seks-slaven' aan mannelijke gedetineerden. De mensenrechtenorganisatie bekritiseert ook de inadequate afhandeling van klachten over misbruik. De voornaamste oorzaak van de misstanden is volgens Amnesty het hoge per centage mannelijke bewakers.AFP/RTR/ANP Ijs Groenland smelt razendsnel WASHINGTON - De ijskap op Groenlang smelt op sommige plekken met een meter per jaar. Dit constateert het Ameri kaanse ruimte-onderzoeksinstituut NASA Vooral in de buurt van de kust en in de lager gelegen zuidelijke regio van het eiland is de afgelopen vijf jaar de ijslaag sterk gesmolten. In de hogere gedeelten van Groenland groeide de ijsmassa wel, met ongeveer een halve centimeter per jaar. Die stijging was echter veel kleiner dan in de vijf jaar daarvoor. De bevindingen van de NASA zijn voorlopig onvoldoende om conclusies te kunnen trekken over de stijging van de zeespie gel door smeltwater. Daarvoor zijn ook gegevens nodig over het smelten van de ijskappen op de Noord- en Zuidpool. DPA Proces tegen Sakic geschorst ZAGREB - Het proces tegen de voormalige Kroatische kamp commandant Sakic is gisteren kort na de opening geschorst tot 15 maart. Reden is de minder goede gezondheidstoestand van de 77-ja- rige verdachte. Sakic werd woensdag met spoed in een zie kenhuis opgenomen met niet nader genoemde klachten. Hij woonde gisteren wel de opening van de zitting bij. Sakic' ad vocaat Kern had aangekondigd dat hij de rechter aan het be gin van het proces om uitstel van de behandeling zou vragen. Sakic was volgens de aanklager als commandant van het na zi-concentratiekamp Jasenovac tussen 1942 en 1944 verant- woordeljk voor de dood van tweeduizend mensen. RTR/AFP Tieners vermoord bij zwarte mis WARSCHAU - In Polen zijn twee tieners op gruwelijke wijze omgebracht tijdens een zwarte mis van Satansaanhangers. Hun gedeeltelijk verkoolde lichamen zijn gevonden in een bunker in het Oost-Silezische Ruda Slaska. Het negentienjarige meisje en de zeventienjarige jongen zijn volgens de politie in de nacht van dinsdag op woensdag neer gestoken en in stukken gescheurd. Een andere negentienjari ge ligt in het ziekenhuis met talrijke messteken. Intussen heeft de politie in Katowice een 19-jarige verdachte aangehouden, meldt het Poolse persbureau PAP. Slachtoffers en daders kenden elkaar volgens de politie. Vermoedelijk wa ren de slachtoffers zelf sekteleden. Ze zouden ook hebben ge holpen bij de voorbereiding van de zwarte mis. DPA/AFP Weer doden bij strijd in Kosovo PRISTINA - Strijders van het Kosovo Bevrijdingsleger U£K hebben gisteren een Servische aanval op het dorp Djurdjica (d ertig kilometer ten westen van Pristina) afgeslagen Dat meldde een woordvoerder van het U£K. Het Servische mediacentrum meldde vier nieuwe doden onder Serviërs in Kosovo, twee burgers, een politieman en een legerofficier. Een zoon van een van de burgers wordt vermist. Zijn vader en een oom waren woensdagavond waren doodgeschoten. De politieman werd gedood tijdens een patrouille in de plaats Podujevo. De legerofficier kwam woensdag om tijdens ge vechten. AFP/DPA (Advertentie) Autobedrijf Melse Goes B.V., Bedrijventerrein "De Poel II" Amundsenweg 35, 4462 GP Goes, telefoon 01 13-271515. van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Europese land bouwministers leggen zich in meerderheid neer bij de aan maning van hun politieke lei ders om de EU-landbouwuit- gaven vanaf 2000 te bevriezen op 89 miljard gulden per jaar. Alleen een inflatie van twee procent wordt gecompenseerd. Dit bleek gisteren na een werk- diner van de ministers waar- mee zij na een schorsing van bijna een week de onderhande lingen over een nieuw Euro pees landbouwbeleid in Brus sel oppikten. Uit de woorden van minister Apotheker bleek dat de hartige woorden van de Europese leiders, vorige week vrijdag in Petersberg bij Bonn, zijn overgekomen. De meesten eisten zo'n plafond van 40,5 miljard euro. Volgens Apothe ker gaan de ministers daarvoor elk hun eerder ingediende wensenlijstje uitdunnen. Voor sommige landen is dat een probleem. Volgens cijfers van de Europese Commissie be droegen de kosten van de wen- senlijstjes over de periode 2000-2006 25 miljard euro ex tra. De helft zou voor rekening van Frankrijk komen. Franse diplomaten betwistten daarom die cijfers. „Iedereen moet daarbij zijn eindbod op tafel leggen", aldus de Nederlandse bewindsman. De Duitse minister Funke, die de onderhandelingen voorzit, zal daarna een compromis voorstel uitwerken. Daar pra ten de landbouwministers van af dinsdag verder. Apotheker toonde zich blij met deze lijn. Hij pleit al lang voor bevriezing van de landbouw uitgaven, omdat het kabinet mede op die manier de Neder landse afdracht aan de EU in 2002 met 1,3 miljard gulden wil drukken. Óm dat te bereiken moeten wel al de eerstkomende jaren de uitgaven omlaag. De Nederlandse minister wil daarom de hervormingen in de zuivel-, rundvlees- en akker bouwsector twee jaar vertra gen. ANP loor Raymond Peil FRANKFURT - Nee, de Euro- 4 Spese rente ging niet omlaag gis teren. Natuurlijk niet: al die lolitici en andere belangheb benden die op hoge toon een verlaging eisen, komen bij Wim Duisenberg op de koffie. „Een centrale bank is net als slag- toom: hoe harder je klopt, hoe "wj ver ze wordt", verwoordde hij eens zijn uit gewapend beton opgetrokken principe. De Euro pese Centrale Bank (ECB) bouwt aan een oersolide en on afhankelijk imago, ze wil geen barstje in het beton. Het spant er al een tijdje om in de euro-economie. De economi sche groei valt tegen - in Duits land het laatste kwartaal van 1998 zelf negatief -, het herstel als een overtuigd voorstander van het vredesverdrag met Isra el en van goede betrekkingen met de VS en met de landen in het Golfgebied. Technocraten De belangrijkste ministers van het kabinet van de vorige pre mier Tarawneh blijven op hun post. Dat geldt voor onder meer Binnenlandse Zaken, Financiën en Buitenlandse Zaken. Ook daaruit blijkt dat er geen schok kende veranderingen zijn te verwachten. Koning Abdallah heeft bij de keuze van de nieuwe ministers ervaring zwaar laten wegen. De meesten zijn techno craten met een lange staat van dienst. Premier Rawabdeh heeft eerder gediend als vice-premier en als minister van Transport en Communicatie, van Volksge zondheid. en van Publieke Wer ken en Volkshuisvesting. In de jaren tachtig was hij burge meester van Amman. Onder koning Hoessein bedroeg de gemiddelde levensduur van een Jordaanse regering onge veer negen maanden. Telkens als hij wat onvrede onder het volk bespeurde of een nieuwe politieke stap wilde zetten, stel de hij een nieuwe premier en nieuwe ministers aan. De nieuwe regering zal de hoog ste voorrang moeten geven aan het versterken van de Jordaanse economie. Het land heeft vol gens officiële cijfers een werk loosheid van vijftien procent en een schuld aan het buitenland van twaalf miljard gulden. GPD IdoorAd Bloemendaal - AMMAN - Ruim een maand na X kroning heeft de nieuwe .Jordaanse koning, Abdallah II, zijn eerste politieke daad ge it steld. Hij benoemde gisteren een nieuwe premier en veertien nieuwe ministers. Een aantal van de ontslagen bewindslieden [was gelieerd aan prins Hassan, die 34 jaarlang de gedoodverfde 'opvolger is geweest van de vori ge maand overleden koning [Hoessein. «Uit de kabinetswisseling van psteren blijkt dat Abdallah van rplan is het beleid van zijn vader F.voort te zetten. De nieuwe pre bier Rawabdeh staat bekend (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5